PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Charalampos
07-03-2010, 16:26
:dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: Οπως λεει και ο τιτλος .. υπαρχει ρε παιδια κανενα προβλημα με τα δικα μου καναρινια ?

Εχει περασει παρα πολυς καιρος και τπτ ... ουτε ντυσιμο φωλιας ουτε τπτ ... ξερετε μηπως πανω κατω τι να φταιει?

fadom1
07-03-2010, 17:32
πρώτον..πόσο καιρό τα έχεις μαζί;που τα έχεις; τι προετμασία έχεις κάνει; φρούτα κλπ βάζεις; ο αρσενικός κελαιδούσε πριν τον βαλεις με την κανάρα;

Charalampos
07-03-2010, 17:42
Λοιπον ... φρουτα ναι τους βαζω ... και στιξ με φρουτα αλλα και μηλο κανονικο. Ο αρσενικος ναι κελαηδουσε και μαλιστα πολυ.Τα εχω στην σκαλα πανω στην ταρατσα , εχουν ησυχια και φως και ειναι καταλληλο ... προετοιμασια ειχα κανει 12 μερες σε ξεχωριστα κλουβια ... ( τον σκουφατο με την καναρα ... ) [ γιατι εχω δυο ζευγαρια ] ... Τι να κανω?

margie
07-03-2010, 18:37
Να σχολιάσω μόνο για τα sticks που λες ότι τους βάζεις ότι είναι παχυντικά και ότι δεν αντικαθιστούν τα φρέσκα φρούτα και τα λαχανικά. Μην το παρακάνεις. Εγώ στα δικά μου πουλιά δε βάζω καθόλου.

Charalampos
07-03-2010, 20:12
Στιξ βαζω μια φορα το μηνα ... Για τα αλλα ομως που σας ειπα τι θα πρεπει να κανω?

Θεοδωρα
07-03-2010, 20:43
Αν οπως λες εκανες την προετοιμασια σωστα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Θα περιμενεις την θεα φυση να λειτουργησει.Διαβαζω εδω για φιλους που πανε για δευτερη γεννα και απορω οπως και εσυ για τα δικα μου πουλιά που ακομα κοιταζονται.Ενα ζευγαρι μονο καταφερα και εχω αυγα 7 ημερων και ενα δευτερο αρχισε τις γλυκες απο το διαχωριστικο..Απο Ιανουαριο τα εχω μεσα με βιταμινες ασβεστιο φρουτα λαχανικα εναλλαξ, αυγοτροφη φτιαχνω αυτη που μας ειπε ο Δημητρης με το κους κους. Εχουν ζεστη, φως, ησυχια οτι χρειαζονται αλλα τιποτα.Επομενως περιμενουμε.

Charalampos
07-03-2010, 20:53
Ναι πανω απολα εχω υπομονη ... :)

fadom1
09-03-2010, 11:00
πάντως η άποψή μου είναι να τα κρατήσεις χωρια αφού δεν έχουν διάθεση για ζευγάρωμα.. πρέπει να γνωρίζεις πως τους έρχεται..η χαρα ανάλογα με τη διάρκεια της ημέρας.. σε εσωτερικό χώρο είναι εύκολο να τα προετ πιο νορίς κρατώντας σταδιακά αναμένο το φως για περισότερη ώρα αφού νυχτώσει..αν ο χώρος φωτήζεται φυσικά το πιο πιθανό είναι να είναι ετοιμα από μέσα μάρτη και μετά..πιο νορίς πιστεύω προσωπικά, πως είναι κάπως δύσκολο..

jk21
09-03-2010, 15:35
χαραλαμπε διατροφικα η δικια μου προταση ειναι αυτη
viewtopic.php?f=34&t=1101 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=1101)
απο κει και περα καλο ειναι να γινεται προετοιμασια αλλα αυτη παιζει ρολο κυριως στη γονιμοτητα.η διαθεση εμμεσα επηρεαζεται απο καποιες ουσιες των τροφων αλλα κυρια αυξανεται με την αυξηση των ωρων ηλιακου φωτος.οσοι εχουν μεσα τα πουλια το ρυθμιζουν αναλογα και πετυχαινουν το φλεβαρη γεννες .αλλιως για εξωτερικο χωρο ειναι ισως νωρις ακομα.τωρα ολοι βαζουν μαζι τα πουλακια και περιμενους.τι θερμοκρασια εχει ο εωτερικος χωρος της σκαλας.ποση ωρα φωτιζεται;

προσεξε στην κοιλιτσα των πουλιων αν δεις λιπος οπως φαινεται εδω κατω και δεξια
http://www.kiklos.info/ges-check.html
το κιτρινωπο .αν ναι τοτε πρεπει ειδικα το αρσενικο να το κανεις διαιτα για να μπορει να ζευγαρωσει σωστα.αν δεις κατι τετοιο πες μας

Φάμπιο
09-03-2010, 19:11
Μπορει να ειναι απο αυτα που δεν ξεγελιουνται και περιμενουν την καταλληλη εποχη για να αναπαραχθουν! ;-)

fadom1
12-03-2010, 16:16
έχουμε κανένα νέο;;

Charalampos
12-03-2010, 20:50
Κανενα ομως και στεναχωριεμαι ...

Charalampos
12-03-2010, 20:55
Απο αυριο το πρωι αν ειναι θα τα χωρισω... να τα βαλω να βλεπονται ή οχι ? Αν ειναι θα βαλω παραπανω φωτισμο μπας και γινει κατι τοτε ναι ...

Περιμενω βοηθειααα! :(

Charalampos
12-03-2010, 20:57
Επισης , μετα απο την προετοιμασια που τους ειχα κανει , μολις τα εβαλα μαζι , ο αρσενικος εδειχνε να ηθελε να την τραυματισει ... γιατι ανοιγε το στομα και την φοβιζε απο πανω ...

jk21
12-03-2010, 22:03
χωρισε τα αλλα να βλεπονται .καλα ηταν να τα εχεις μαλιστα σε διπλη ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση.βαλε στη θηλυκια φωλια και νημα.αν ειναι δυνατον τα κλουβια να εφαπτονται ωστε να μπορουν να επικοινωνουν στα καγκελα.αν μπορεις βαλε φωτισμο ρυθμιζομενο με dimmer και αυξανε σταδιακα το φως καθε μερα (επεκταση της ημερας ) κατα ενα τεταρτο .στη 1μισυ ωρα παραπανω φτανει.

Charalampos
12-03-2010, 22:36
Επειδη το οικονομικο ακομα δεν ειναι καταλληλο για ζευγαρωστρα με χωρισμα ... τωρα θα σκεφτω τι θα κανω... Να σε καλα ...

Ειναι μικρο ομως το αλλο κλουβακι που θα βαλω την θηλυκια ... μονο το νημα χωραει και οχι η φωλια ... ( επισης , σε τι θα μου χρησημευσει να βαλω την φωλια μεσα ? Και αν πες αν την στρωσει τι πρεπει να κανω μετα ? )

xXx
12-03-2010, 22:42
αν δεν έχεις χώρο δεν πειράζει άστα και στο ίδιο κλουβί!αν στρώσει τη φωλιά αυτό δείχνει ότι το θηλυκό είναι έτοιμο και σε 2-4 μέρες θα γεννήσει...από κει και πέρα όλα είναι δουλειά του αρσενικού και του Θεού "fullyhappy"

Charalampos
12-03-2010, 22:45
μωρε ναι δεν λεω αλλα ειναι τοσο καιρο μαζι και το νημα μονο κατω το αφηνει :((((( δεν υπαρχει , ακουω απο παντου οτι τα καναρια τους ζευγαρωσαν και εκαναν αυγα , αλλα μονο τα δικα μου δεν κανουννν!!!! :((

xXx
12-03-2010, 22:50
να τους δίνεις αυγό να τρώνε και αν μπορείς βάλε και καμιά πολυβιταμίνη μέσα στο νερό τους

Charalampos
12-03-2010, 22:57
και τα δυο τα κανω ::)
ΤΙ ΑΛΛΟ ? :)

xXx
12-03-2010, 22:59
ααααα....να σιγουρευτείς ότι έχεις θηλυκό καναρίνι :aaaah:

jk21
12-03-2010, 23:08
χαραλαμπε μην αγχωνεσαι ! η ολη διαδικασια πρεπει να ειναι χαρα και χαλαρωση για οποιον ασχολειται και οχι αγχος! δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι.

αν δεν εχεις χωρο ή αστα οπως ειναι οπως λεει και ο μπιλης ή βαλε στο μεγαλυτερο κλουβι με φωλια και νημα (υλικο φωλιας) τη θηλυκια .τον αρσενικο στο μικρο να της κελαηδα

fadom1
13-03-2010, 03:56
αν τα είδες να μαλώνουν και από τότε αδιαφορία χώρισέ τα.. μη φοβάσαι.. άλλωστε η αναπαραγωγική περίοδος κανονικά αρχίζει αυτές τις μέρες..συνεπώς σε φυσιολογικές συνθήκες φωτισμού και θερμοκρασίας (έκανε και κάποια κρύα αυτες τις μέρες) τώρα θα αρχίσουν να..ανάβουν.. το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να τα χωρίσεις τώρα και να δώσεις πολλά λαχανικά όπως καρότο μπρόκολο, βαλε τους μύλο και τέλος αυγό (όχι όλα μαζι προφανώς..) την κοπελιά να την έχεις στο πιο μεγάλο κλουβί γι' αυτές τις μέρες.. όταν θα τα χωρίσεις κοίτα την κοιλιά της κανάρας και όταν περάσουν περίπου 2 εβδομάδας εντατικής προετμασίας ξανακοίτα την κανάρα.. λογικά θα δείς πιο φουσκωμένη τη κλια της κ τν ποπό της να έχει μεγαλώσει και να κοιτάει προς τα πίσω κ όχι προς τα κάτω(δεν είμαι πλ καλός στις περιγραφες αλλά έτσι κάπως είναι ένα πυρωμένο θυλικό) στον αρσενικό κάνε το ίδιο με τα φρούτα.. να τον ακούς να κελαιδα..όταν λοιπόν δεις τ θυλικιά έτμη βάλε τα μαζί.. σύντομα θα έχεις αποτελέσματα..

Charalampos
13-03-2010, 07:39
Σας ευχαριστω ολους .. οποτε ενα τελευταιο πραγματακι ... μολις δωσω νημα και φωλια στην θηλυκια ... και πειτε οτι εστρωσε την φωλια ... μετα τι κανω ? Βαζω παλι μαζι τον αρσενικο ?

Φάμπιο
13-03-2010, 10:40
εγω θα γινω για αλλη μια φορα η παραξενη της παρεας και θα κανω την εξης ερωτηση και αν ειναι ευκολο θα ηθελα και μια απαντηση "fullyhappy"

γιατι αυτη η βιασυνη και το αγχος;;

λαμπες διαβαζω κ.λ.π.

γιατι δεν περιμενεις την ανοιξη να πυρωσουν τα πουλια;;

υπαρχουν καναρια που πυρωνουν νωρις και γι αυτο ακους απο αλλους οτι εχουν αυγα!
τα δικα σου απλα δεν ειναι ακομα ετοιμα.

fadom1
13-03-2010, 15:44
Φαμπιο εχειος δίκιο.. χαράλαμπε όπως σου είπα και πιο πάνω μν φοβασαι.. είναι σχετικά νορίς ακόμη.. όλα θα γίνουν όταν θα έρθει η ώρα.. εσύ μόνο να τα έχεις έτοιμα για να είναι δυνατά και γόνμα τν ώρα αυτη..

Φάμπιο
15-03-2010, 17:49
δεν απανταει ο χαραλαμπος... :haha:

θελει αυγα εδω και τωρα αν γινεται :welldone:

voutsigoutsi
16-03-2010, 22:19
21 του Μάρτη είναι η μέρα ίση με την νύχτα.
Αλλιώς η πρώτη μέρα της Άνοιξης. :welldone:
Τι πιστευεται το καταλαβαίνουμε εμείς με τα ημερολόγια μας και δεν το καταλαβαίνουν τα ζωντανά?
Αυτά ξέρουν πότε ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η εποχή τους.
Αυτά που ναι μέσα αρχισαν με..τρικ δικά μας εξομοίωσης του περιβάλλοντος χώρου με ...άνοιξη.
Τα έξω -εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων - ετοιμάζονται.
Για μας τους μπαλκονάτους τώρα αρχιζει το τραλαλα ;-)

Charalampos
17-03-2010, 19:12
Παιδια δεν απαντουσα γιατι ειχε κατι προβληματα η εταιρια του ιντερνετ μου ... συγνωμη :'(

Φάμπιο
22-03-2010, 22:29
Χαραλαμπε δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη...χιουμορακι κανουμε!!!

Νικολα δικιο εχεις αλλα επειδη επαψα να εμπιστευομαι τον καιρο πλεον κραταω τις επιφυλαξεις μου!
Ενταξει τα παπαγαλια αλλα τα καναρινια αμα τα αρπαξει κανα κρυακι τα φοβαμαι!!!