PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εκκόλαψη...

alexandr0s
03-03-2010, 18:20
Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος σε πόσες μέρες περίπου σκάνε οι πιτσιρικάδες απο το αυγό τους? Μπήκαμε στην 15η μέρα σήμερα, και ακόμα δέν βγήκε κανένας..
Να σημειώσω οτι τα αυγά μας είναι όλα ένσπορα, μιας και έκανα 2 φορές ωοσκόπηση... :bliss:

xXx
03-03-2010, 18:39
Στις 14-15 ημέρες βγαίνουν συνήθως τα μικρά! Αν δεις ότι δεν έχουν βγει και σήμερα κάτι δεν πάει καλά! Τι υγρασία έχεις μέσα στο χώρο σου? Έχεις μετρητή? Μετά υπάρχει και ο παράγοντας θνησιμότητα εντός του αυγού σε διάφορα στάδια της επώασης και για πολλούς και διάφορους λόγους.

yannis
03-03-2010, 18:42
κανονικα στις 14-15 μερες σκανε μυτη οι μπομπιρες :wave:

εχω διαβασει επισης και για αυγα που δεν μπορουν οι νεοσσοι να σπασουν το τσοφλι,λογω ελειψης υγρασιας και δυστηχως δεν τα καταφερνουν.αυτο βεβαια δεν νομιζω να γινει με ολα τα αυγα,οποτε λιγη υπομονη και τσεκαρε παλι αυριο.λογικα θα πανε ολα καλα και στο ευχομαι!

alexandr0s
03-03-2010, 18:47
Μέχρι πριν μερικές μέρες που έκανα ωοσκόπηση, έβλεπα ακόμα και το μωρό να κουνιέται μέσα στο αυγό του..
Και εγώ τόσο θυμόμουν, 14-15 μέρες περίπου..
Θα περιμένω μέχρι αύριο και θα ρίξω πάλι μια ματιά, γιατί η συγκεκριμένη κανάρα και πέρυσι μου είχε καθυστερήσει 1-2 μέρες...

mgerom
03-03-2010, 19:43
Μέχρι πριν μερικές μέρες που έκανα ωοσκόπηση, έβλεπα ακόμα και το μωρό να κουνιέται μέσα στο αυγό του..
Και εγώ τόσο θυμόμουν, 14-15 μέρες περίπου..
Θα περιμένω μέχρι αύριο και θα ρίξω πάλι μια ματιά, γιατί η συγκεκριμένη κανάρα και πέρυσι μου είχε καθυστερήσει 1-2 μέρες...
To αυγό που έβλεπες πρίν μερικές μέρες να κινείται ήταν άσπορο και σε αποσύνθεση.Οταν υπάρχει σπόρος, "είναι πιασμένο" το αυγό, μετά τις 8 ημέρες είναι σχεδόν αδιαφανές και δεν υπάρχει καμία κίνηση.Το εσωτερικό του δείχνει κατάμαυρο με μόνο διαφανές σημείο τον αεροθάλαμο (στο πίσω μέρος του).Τα πουλιά δεν καθυστερούν αλλά ούτε και επισπεύδουν με κάποιο τρόπο την άφηξη του νεοσσού.Ο λάθος τρόπος μέτρησης των ημερών εκκόλαψης είναι αυτός που δημιουργεί τις παρεξηγήσεις. ΤΑ νέα πουλιά θα βρεθούν στον κόσμο μέσα στο 14ο 24ωρο της επώασης τους.Σαν πρώτη μέρα επώασης μετριέται η ημέρα εκείνη κατά την οποίαν το θηλυκό "έκατσε" στα αυγά χωρίς διακοπές με αποτέλεσμα η θερμοκρασία τους να φτάσει τους 37,8 β Κελσίου.(ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΚΚΟΛΑΨΗ).Σε 13,5 μέρες είναι η άφηξή τους.Οταν δηλαδή αρχίζει να παίρνει ώρες απο την 14 ημέρα, είναι η ώρα να περιμένουμε την εμφάνισή του.(Οπως ακριβώς συμβαίνει και με τα μωρά, όταν αρχίσουν να μετρούν μέρες απο τον 9ο μήνα κύησης.) Για την πιθανότητα ο τρόπος που μετρήσαμε τις μέρες να μην είναι σωστός, κάνουμε πάντα λίγο υπομονή και ελπίζουμε στο καλύτερο.Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει ποτέ, όταν αποσύρουμε τα αυγά και τα επιστρέφουμε όλα μαζί μετά την εμφάνιση του 4ου. Τότε, ούτως ή άλλως η κανάρα έχει αρχίσει να κλωσσάει ανελλιπώς και η μέτρηση γίνεται κανονικά απο την ημέρα της επιστροφής των αυγών της.

Υ.Γ Αυτά με την σκέψη οτι αυτή η αναφορά ίσως βοηθήσει και άλλα παιδιά στον σωστό τρόπο μέτρησης των ημερών επώασης και μετριάσει την ανησυχία τους.

alexandr0s
03-03-2010, 19:51
κ. Μάκη, ήτανε σίγουρα μωρό αυτό που είδα να κουνιέται, και την ωοσκόπηση την έκανα στις 5 ημέρες και όχι στις 8.
Εξάλλουν αν ήτανε η αποσύνθεση που κοίταζα, δέ νομίζω οτι η αποσύνθεση κουνιέται απο μόνη της..
Τώρα, αν στην πορεία κάτι συμβεί και χαλάσουνε κάποια απο τα αυγά, αυτό είναι άλλο θέμα.
Είχανε όλα τα αυγά φλεβίτσες μέσα, όλα ήτανε ένσπορα. Δέν είναι η πρώτη φορά που γεννάει η κανάρα μου..
Οπότε, περιμένω να δώ πόσα απο αυτά θα βγάλουνε τελικά τα μωρά..

xXx
03-03-2010, 19:52
To αυγό που έβλεπες πρίν μερικές μέρες να κινείται ήταν άσπορο και σε αποσύνθεση.Οταν υπάρχει σπόρος, "είναι πιασμένο" το αυγό

Μάκη μπορεί να είναι και σποριασμένο - νεκρό έμβρυο και σε αποσύνθεση έτσι δεν είναι? Νομίζω κάπου το κουβεντιάζαμε πάλι αυτό.Απλά στην περίπτωση αυτή που λέω εγώ θα είναι σκούρο το ζουμί μέσα ενώ στην περίπτωση που περιέγραψες (άσπορο-ζουμί) θα είναι διαφανές το υγρό μέσα! Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

mgerom
04-03-2010, 08:51
Ναί,είναι πολύ πιθανόν.H διαφορά στην απόχρωση που παίρνει το "περιεχόμενο", εξαρτάται απο τις ημέρες ζωής του εμβρίου.