PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το budgie μου είναι υπερκινητικό

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 15:33
Καλησπέρα k καλός σας βρήκα καθώς είμαι καινούργια στο pouloclub :-P . το Σάββατο αγόρασα ένα αρσενικό budgerigar περίπου 5-6 μηνών απ ότι μου είπαν στο pet-shop. το πρόβλημα είναι πως μου φαίνεται πολύ νευρικό. τον έβαλα σε μεγάλο κλουβί k από χθες το βράδυ κατεβαίνει στο πάτο k αρχίζει να τρέχει απ τι μια μεριά του κλουβιού στην άλλη πέρα δώθε επί αρκετή ώρα (σημείωση στο πάτο δεν έχω σχάρα μόνο άμμο υγείας) k την υπόλοιπη ώρα η σκαρφαλώνει νευρικά η κάθεται ακίνητο. εκτός αυτού παρατήρησα ότι φτερνίζεται αρκετά συχνά μήπως είναι από την άμμο?? σκέφτηκα να το πάω σε γιατρό για ένα chek-up εφόσον όμως περάσει κάποιος καιρός για να συνηθίσει λίγο. επίσης δεν έχει κελαηδήσει καθόλου από το Σάββατο που το πήρα αλλά αυτό πιστεύω ότι είναι μέχρι να συνηθίσει λίγο οπότε δεν ανήσυχο.δοκίμασα να βάλω καθρεφτάκι αλλά μόλις το είδε άρχισε να το τραβάει νευρικά με το ράμφος του θέλοντας να το βγάλει. σήμερα πήγα σ ένα pet-shop να αγοράσω ένα ξύλο ώστε να έχει κάτι να ασχολείται k επειδή απ όσο ξέρω είναι καλό k για τα νύχια αλλά k για το ράμφος του αλλά ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι μπορώ να κόψω ένα απλό ξύλο από 1 δέντρο.αληθεύει??μήπως θα είναι επικίνδυνο για την υγεία του??έχω αγχωθεί πολύ :waiting: ευχάριστο εκ τον προτέρων.

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 15:45
Επίσης παρατήρησα ότι μερικές φορές αρχίζει να αναπνέει πολύ γρήγορα k ανοιγοκλείνει το ράμφος κάπως γρήγορα χωρίς να κελαηδάει....του έβαλα λίγο μήλο εχθές αλλά ίσα ίσα που τσίμπησε :( ξέχασα να σας πω πως έχουμε k καναρίνι, χθες τα είχαμε k τα 2 στο μπαλκόνι πίστευα ότι ακούγοντας το καναρίνι ίσος έκανε k αυτό κάτι αλλά τζίφος.ouf ανήσυχο πολύ. plizz όποιος έχει συμβουλές ας μου πει..

vicky_ath
01-03-2010, 16:13
Ελενα καλως ηρθες κ καλη διαμονη!
Αν θελεις στα επομενα ποστ σου γραφε με ελληνικους χαρακτηρες για να ειναι πιο ευαναγνωστο για ολους!
Αρχικα να σου πω οτι για την ηλικια μην εισαι κ πολυ σιγουρη γι'αυτο που σου ειπαν στο πετ σοπ εκτος αν το πουλι φοραει δαχτυλιδι, συνηθως δεν ξερουν τι τους γινεται...!Οσο για την νευρικοτητα που λες ετσι οπως τα περιγραφεις εμενα μου φαινεται οτι εχεις ενα φυσιλογικο δραστηριο budgie, γιατι απο την εμπειρια που εχω κ εγω με το δικο μου ειναι καπως ετσι ολη τη μερα!Βεβαια αυτο που λες οτι τρεχει στον πατο το δικο μου δεν το κανει..αλλα δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα κατι κακο!
Το φτερνισμα ισως ειναι αυτο που πρεπει να προσεξεις λιγο!Οταν λες αρκετα συχνα τι εννοεις?Γιατι κ εμενα κανει κατι σαν φτερνισμα που κ που ομως δεν εχει δειξει αλλα ανησυχητικα σημαδια κ οσες φορες το πηγα στο γιατρο δεν παρατηρησε κ ο ιδιος κατι!
Το καθρεφτακι δε χρειαζεται, ισα ισα μπορει να του κανει κ κακο!Τελος για το ξυλο που λες, μπορεις να παρεις ξυλινες πατηθρες, υπαρχουν κ κατι ωραιες που ειναι απο φυσικο κλαδι κ βιδωνουν στα καγκελα(ο γιατρος μου που τις ειδε μου ειπε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη), αλλα αν θελεις να κανεις μονη σου, διαβασε το αντιστοιχο θεμα που υπαρχει εδω στο φορουμ κ λεει ποια κλαδια ειναι ακινδυνα κ ποια επικινδυνα για τα πουλια!(viewtopic.php?f=8&t=1143 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=8&t=1143))
Μην αγχωνεσαι, διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις εδω στο φορουμ(θα μαθεις σιγουρα ενα σωρο πραγματα)κ αν θελεις κανονισε κ ενα ραντεβου στο γιατρο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!! "fullyhappy"

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 16:27
βικυ σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου "fullyhappy" , το καθρεφτακι το εχω βγαλει ηδη μετα απ οσα διαβασα. οσο για το φτερνισμα στις 3 μερες που το χω το επιασα τουλαχιστον 5 φορες να φτερνιζεται.

CyberPanos
01-03-2010, 17:20
Γεια σου ελενα καλως ηρθες καλη διαμονη και καλο διαβασμα :welldone: ,αν θελεις βαλεμας μερικες photo με τα πουλακια σου να τα θαυμασουμε :-P ,εφοσον τρεχει νευρικα στην αμμο λογικο μου φενεται να του πηγαινει λιγο στη μουριτσα και να φτερνιζεται (δεν ξερω λεω...) :bliss:

vicky_ath
01-03-2010, 17:31
Δε χρειαζεται να ευχαριστεις!Λογικο ειναι να εχεις αποριες κ ο λογος που υπαρχει αυτο εδω το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε τις αποριες κ τις εμπειριες μας για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!
Παντως οντως ισως απο την αμμο να προκαλειται το φτερνισμα!Γιατι δεν δοκιμαζεις για μερικες μερες να τη βγαλεις για να δεις τι αποτελεσματα θα εχει?Αν δεις οτι σταματαει σημαινει οτι απο αυτο προκαλειται, αν συνεχιστει ισως ειναι κατι αλλο!Κ αν δεις οτι το κανει αρκετα συχνα καλυτερα κανε μια ερωτηση σε ενα γιατρο να σου πει τη γνωμη του!!
Κ να μας βαλεις κ φωτογραφιες να το δουμε!! :bliss:

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 19:22
μαλλον θα δοκιμασω να βγαλω την αμμο κ θα δω πως θα παει. οσο για τις φωτο θα το φροντισω :welldone:

Niva2gr
01-03-2010, 19:53
Καλησπέρα Έλενα!

Εκφράζεις πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους απορίες. Για να βοηθηθούν καλύτερα και άλλοι που πιθανόν να έχουν τις ίδιες απορίες καλό είναι καθεμία να αναπτύσσεται σε ξεχωριστό θέμα με τον κατάλληλο τίτλο.

Επίσης, για να μην αναστατωνόμαστε, αλλά και για να ξέρει ο καθένας τί απορία έχεις, για να ενδιαφερθεί να ανοίξει το θέμα σου και να απαντήσει, καλό είναι ο τίτλος να είναι κατατοπιστικός σχετικά με το θέμα, και όχι γενικός και αόριστος (αυτό το τελευταίο αφορά όλα τα μέλη).

Μόλις άλλαξα τον τίτλο για να είναι πιο σωστή η εμφάνιση του θέματος.

Στο θέμα μας τώρα.

Εμένα το παπαγαλάκι μου φαίνεται υπερβολικά νευρικό. Το τριγύρισμά του στον πάτο και η αναπνοή απο το στόμα μάλλον εκφράζουν έντονο φόβο. Φαίνεται οτι επέλεξες μπάτζι με νευρικό χαρακτήρα. Καλό είναι για μερικές μέρες να έχεις το κλουβί σε ένα ήσυχο μέρος του σπιτιού, χωρίς ιδιαίτερη κίνηση, και χωρίς να το ενοχλείτε πάρα πολύ, ώστε να μπορέσει να εξοικιωθεί με τους θορύβους και τις μυρωδιές του σπιτιού.

Επίλεξε κάποιο σημείο που να μην είναι πολύ σκοτεινό, και όπου το κλουβί θα ακουμπάει τουλάχιστον απο τη μιά πλευρά σε τοίχο.

Επίσης, για να μην λερώνεται το πουλί απο τα περιττώματά του, αλλά και για να γλιτώσεις απο το πολύ σκούπισμα, καλό είναι να επιλέξεις ένα κλουβί με συρμάτεινο διπλό πάτο, τέτοιον ώστε το πουλί να μην πατάει πάνω στις κουτσουλιές του.

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 20:32
Niva2gr σε ευχαριστω για τις συμβουλες. ο πατος του κλουβιου ειναι πλαστικος κ ψηλος δεν εχω προβλημα μ αυτο γιατι εχω αμμο υγειας οποτε δεν λερωνεται ουτε το κλουβι ουτε το παπαγαλακι κ ειναι ευκολο στο καθαρισμα.

Niva2gr
01-03-2010, 20:37
Και πάλι είναι καλό να βρεις ένα κλουβί με συρμάτεινο πάτο. Το πουλί πατώντας μέσα στην άμμο λερώνει τα πόδια, την ουρά και τα φτερά του, και επιπλέον κάθε φορά που θα πεταρίζει θα λερώνεται περισσότερο και θα γεμίζει και τον τόπο γύρω απο το κλουβί.

Τί άμμο χρησιμοποιείς; Είναι ασφαλής για το πουλί σε περίπτωση που αρχίσει να την τσιμπολογάει;

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 20:45
ναι ειναι απολυτα ασφαλης ειναι ειδικη αμμος για παπαγαλακια κ ο ιδιοκτητης του μαγαζιου απο οπου το πηρα μου ειπε οτι αν το δω καμια φορα να τρωει την αμμο να μην ανησυχω γιατι εχει ειδικα σπορακια μεσα που δεν πειραζουν τα παπαγαλακια κ συνηθιζουν να την τσιμπολογανε.

Niva2gr
01-03-2010, 20:49
Α, κατάλαβα ποιά εννοείς!
Αυτή πράγματι είναι ασφαλής.

Παρουσίασέ μας όμως και το μικρό σου! Φτιάξε ένα θέμα για να μας το συστήσεις! :lovebird:

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 20:50
σκεφτηκα να περιμενω λιγο να ηρεμησει παντως θα το κανω θα βαλω κ φωτουλα να το δειτε το μικρο μου "fullyhappy"

Dream Syndicate
01-03-2010, 21:46
ναι ειναι απολυτα ασφαλης ειναι ειδικη αμμος για παπαγαλακια κ ο ιδιοκτητης του μαγαζιου απο οπου το πηρα μου ειπε οτι αν το δω καμια φορα να τρωει την αμμο να μην ανησυχω γιατι εχει ειδικα σπορακια μεσα που δεν πειραζουν τα παπαγαλακια κ συνηθιζουν να την τσιμπολογανε.
Η άμμος δεν περιέχει ειδικά σποράκια αλλά τριμμένα όστρακα η μικρά χαλικάκια που κάνουν καλό στην πέψη.

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 21:57
απο αυριο πρεπει μαλλον να το ριξω στο :reading: :-P εμενα απλα αυτο μου ειπε παντως οτι κ αν ειναι αυτα σημασια εχει οτι του κανουν καλο

Dream Syndicate
01-03-2010, 21:59
απο αυριο πρεπει μαλλον να το ριξω στο :reading: :-P εμενα απλα αυτο μου ειπε παντως οτι κ αν ειναι αυτα σημασια εχει οτι του κανουν καλο
Συμφωνώ δεν είπα ότι δεν κάνουν καλό.