PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μούλοι

Charalampos
28-02-2010, 18:19
Γεια σας παιδια ...

Θα ηθελα να συζητησω ενα θεμα μαζι σας που με ''καιει '' πολυ τον τελευταιο καιρο.

Τα λουγαροκαναρα ειναι σε φωνη οπως τα καρδερινοκαναρα ... ?

Επεισης ειδα ενα ποστ με την ελευθερια της καρδερινας και απο την καρδερινα που μου φερανε χθες , ελεγα να την ζευγαρωνα και να την αφηνα ελευθερη στο δασος ... Τωρα μαλλον θα την αφησω μονο στην φυση ελευθερη ... δεν θα την ζευγαρωσω γιατι δεν μπορω να την βλεπω '' στεναχωρημενη '' σε ενα μικρο κλουβακι ... Ο λουγαρος περιπου να μου εξηγησετε τι ειναι ( εικονες εχω δει ) και τι σχεση εχει με τα αγριοπουλα και τα καναρια ...

Ευχαριστω!

jk21
28-02-2010, 18:37
το λουγαρο (οπως το ξερω εγω) χαραλαμπε ειναι και αυτο ενα αγριοπουλι που ανηκει στην ιδια οικογενεια με τις καρδερινες .ονομαζεται επισημα carduelis spinus ,ενω η καρδερινια ειναι η carduelis carduelis
δες εδω αναλυτικα
http://petbirds.gr/forum/t1331/
χαιρομαι που δεν θες τα αγριοπουλια αιχμαλωτισμενα :welldone:

σημερα ειχα μια εισοδο στο blog μου απο συνδεσμο (για τη σελιδα μου ) που υπηρχε σε αυτη την νεα ιστοσελιδα .εκει μπορει να ακους τους ηχους που αγαπας χωρις να χρειαζεται να εχεις τους τραγουδιστες στην αιχμαλωσια ;-)

http://mypetshopbirds.blogspot.com/

φαινεται οτι το ατομο που ξεκινησε αυτο το blog ξεκιναει μια αξιεπαινη προσπαθεια!!

Charalampos
28-02-2010, 18:47
Ειναι πολυ ωραιο ... Εχω ενα φιλο , ο πατερας του ασχολειται με καναρινια , και χθες μου λεει το εξης :

'' Καλα μ.....α , ο πατερας μου θα ασχοληθει και με αγριοπουλα . ''
Του λεω εγω , ρε φιλε ο πατερας σου να ασχοληθει , εσενα σαρεσει που θα τα αιχμαλωτησει και θα ειναι δυστυχησμενα ?
'' Οχι μου λεει , ξερεις ποσο πουλιουνται οι καρδερινες και τα καρδερινοκαναρα ? ''
Του λεω , δλδ μονο για τα λευτα ειναι καλες ?
''Και για την φωνη μου λεει ''

Απο εκει να καταλαβεις πως ενας ανθρωπος ειναι εθυσμενος με το χρημα ... Σκεφτομαι να ανοιξω μια ιστοσελιδα , που να αναφερεται στο περιβαλλον και να δινει πληροφοριες για την πανιδα ...

( Κατι αλλο . Ενα παιδι θα μου δωσει ενα λουγαρακι θηλυκο επειδη δεν το θελει . Εγω σε ποιο μερος να το παω για να το αφησω ελευθερο ? )

jk21
28-02-2010, 18:51
η αντιγονη ηδη εχει κανει καποια απελευθερωση και πιστευω θα σε βοηθησει .ξερει καπου στον υμηττο που συχναζουν αγριοπουλια.

χαιρομαι για σενα!!!

Charalampos
28-02-2010, 19:07
Μα γιατι να το αιχμαλωτησω ? Στην ιταλια στις ειδησεις πριν πολυ καιρο , και θα μου μινει αυτο , τα ψαρια στην θαλασσα ειχαν ελατωθει πολυ και ηταν υποεξαφανηση . Η κυβερνηση διεταξε να σταματησει για 2-3 χρονια το κυνηγι και το ψαρεμα για να αναπαραχθουν τα ψαρια και τα πουλια ωστε να μην εξαφανηστουν . Το κρατος πληρωνε τους ψαραδες και τα αλλα επαγγελματα που δεν δουλευαν γι αυτο τον λογο και τωρα τα ψαρια εχουν πολλαπλασιαστει και η φυση ειναι μια χαρα ... Αυτο εμεις γιατι δεν μπορουμε να το κανουμε για τα αγριοπουλα ?

Ο καθε ηλιθιος βαζει καπατσες και παει και κλεβει τα αυγα απο τα αγριοπουλα και τα βαζει μεσα στα κλουβια του ... Αν ειναι δυνατον . Οποιος ειναι πουλοπιαστης ας το πει ... Να κανουμε μια συζητηση ...

jk21
28-02-2010, 20:02
χαραλαμπε εδω δεν επιτρεπονται τετοιες συζητησεις

http://www.greekbirdclub.com/viewforum.php?f=72

πολυ περισσοτερο δεν ειναι τοπος για διενεξεις.ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα!
δεν προκειται να πεισεις κανεναν με διενεξη παρα μονο με το παραδειγμα σου.και ηδη η προθεση σου να απελευθερωσεις το πουλακι εχει δυναμη πολυ μεγαλυτερη απο οτιδηποτε αλλο ;-)

xXx
28-02-2010, 20:07
παρακαλώ συζητήστε επί του θέματος...οτιδήποτε έχει να κάνει με αγριοπούλια να κουβεντιάζεται στο ''Ιθαγενή- Αγριοπούλια''