PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : cockatiel vs budgie

lilith
23-02-2010, 08:20
το κοκατίλ μου δε τα πάει πολύ καλά με το μπάτζι μου..στο ίδιο κλουβι 5 μιν τα έβαλα αλλα ψιλοφοβάμαι..έξω από το κλουβί το κοκατίλ κάθεται σε μια γωνία κ άμα το μπάτζι πάει δίπλα της τον κυνηγάει, αυτό τρομάζει κ φεύγει αλλά μετά πάλι ξαναπάει δίπλα..είναι κάπου 3 βδομ μαζί είναι νωρίς λέτε?ή δεν πρόκειται να μάθει το ένα το άλλο? :bliss:

Niva2gr
24-02-2010, 20:27
Το κάθε πουλί θεωρεί το κλουβί του σαν σπίτι του. Βάζοντας το ένα στο κλουβί του άλλου είναι σαν να σου βάζουν με το ζόρι στο σπίτι σου κάποιον που δεν τον συμπαθείς καθόλου. Δηλαδή σε αυτή τη φάση η συνύπαρξη στο ίδιο κλουβί χειροτερεύει τα πράγματα.

Καλύτερα είναι οι συναντήσεις τους να γίνονται σε ουδέτερο έδαφος και να είναι όσο ευχάριστες γίνεται. Δηλαδή μπορείς να τους δίνεις διάφορες λιχουδιές όταν κάθονται ήσυχα εκτός κλουβιού έτσι ώστε να συνδιάσουν το ένα την παρουσία του άλλου με κάτι καλό.

Αν δεν τα πιέσεις τα πουλιά θα βρουν μόνα τους την ισορροπία μεταξύ τους. Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να καταφέρουν να συμβιώσουν. Να έχεις στο νου σου όμως και το εξής: Ορισμένες φορές και εμείς δεν καταφέρνουμε να συμπαθήσουμε κάποιους ανθρώπους, όσο και να προσπαθήσουμε. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πουλιά. Καμιά φορά δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους.

vassilis29
24-02-2010, 23:03
Συμφωνώ με τη Μαρία :welldone: Πολλές φορές προσπαθούμε να περάσουμε στα κατοικίδια τη συμπεριφορά που εμείς θέλουμε να έχουν, αγνοώντας το τί μπορεί να θέλουν εκείνα. Μπορεί η επιβίωσή τους να εξαρτάται απο εμάς, όχι όμως και οι επιλογές τους. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει την κατάσταση θα ήταν η διαμονή των πουλιών σε διαφορετικό κλουβι στον ίδιο χώρο, ώστε να έχουν το χρόνο να γνωριστούν μεταξύ τους. Αν λοιπόν δεν τα πηγαίνουν καλά όταν είναι και τα δύο εκτός κλουβιού, δοκίμασε να βγάζεις μόνο το ένα για λίγο κάθε φορά. Καλό είναι να μην τα πιέζεις. Δώστους χρόνο, τον χρειάζοντα.

cockatiel love
21-03-2010, 11:26
και εμενα ειναι απο μακρια και αγαπημενοι...
μαι συμβουλη 8α ηταν να βαλεις τα 2 κλουβια των μπατζι και του κοκατιλ δυπλα ωστε να μα8ει το ενα το αλλο και μετα δοκιμασε να τα βαλεις στο ιδιο κλουβι,,,
γιατι αλλιως τν βλεπει σαν εισβολεα το κοκατιλ το μπατζι,,,

Windsa
04-04-2010, 19:23
Τα κοκατιλ από τη φύση τους είναι πιο σοβαρά πουλια, πιο κυριλέ ας πούμε, δεν θα τρέχει να κάνει τούμπες σαν το budgie που δεν κάθεται σε ένα σημείο ούτε 5 λεπτά. Γενικά τόσο δραστήρια πουλια σαν Budgie θα ενοχλήσουν στο κοκατιλ.
...να το βλέπει να να ρωτάει "μα, τι κάνει αυτό το τρελό!? " ))))

Καμια φορα όμως κάνουνε πολύ φιλια... όταν το budgie δεν είναι τόσο ενοχλητικό ή το κοκατιλ πιο κοινωνικό. Μπορούνε να γίνουν φίλοι όταν είναι και τα δυο πουλια σε μικρή ηλικία.

Όλο εξαρτάται από το χαρακτήρα τον πουλιών.

angelfarm
04-04-2010, 21:07
και εμενα ειναι απο μακρια και αγαπημενοι...
μαι συμβουλη 8α ηταν να βαλεις τα 2 κλουβια των μπατζι και του κοκατιλ δυπλα ωστε να μα8ει το ενα το αλλο και μετα δοκιμασε να τα βαλεις στο ιδιο κλουβι,,,
γιατι αλλιως τν βλεπει σαν εισβολεα το κοκατιλ το μπατζι,,, :welldone: :welldone: Το εχω κανει αυτο με αυστραλιανα...και τωρα ειναι μαζι!!!!!επιχειρησε το ......!!!!!!!!! :welldone:

lilith
12-04-2010, 12:58
μεχρι τώρα που τα έχω σε διπλανά κλουβιά δεν είδα βελτιωση και όταν τα βγάζω εξω μακρια κ αγαπημένα αρκει να μην είναι τα μπατζακια κοντα στο κοκατίλ ολα τα αλλα μετα ειιναι μια χαρά ειδικα το αρσενικό μπατζι ειναι υπερκινητικό και φασαρίας ελπιζω με τον καιρό να γινουν φιλοι..

jamie
14-04-2010, 14:52
Is your budgie a male or a female? Female budgies can be very aggressive. It is possible that over time the two birds will become friends (as other people have mentioned). I think it is best to proceed with two cages and to allow the two birds to decide how they will know each other.

Είναι budgie σας ένα αρσενικό ή θηλυκό; Θηλυκό budgies μπορεί να είναι πολύ επιθετική. Είναι πιθανό ότι με τον καιρό οι δύο πουλιά θα γίνουμε φίλοι (όπως ανέφεραν και άλλοι άνθρωποι). Νομίζω ότι είναι καλύτερο να προχωρήσει με δύο κλουβιά και για να επιτρέψει στις δύο πουλιά για να αποφασίσουν πώς θα γνωρίζονται μεταξύ τους.

lilith
15-04-2010, 09:16
τα πουλάκια ειναι 3...2 θηλυκά ένα αρσενικό , το κοκατιλ είναι θηλυκό..φυσικά και τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά και δεν θελω να τα βάλω στο ίδιο κλουβί απλά θέλω να γίνουν φίλοι και να είναι όλα μαζί όταν είναι εκτός κλουβιού..είναι παράλογο αυτό?δε ξέρω αν το κοκατίλ μου τα βλέπει τελείως εχθρικά ή τα νοιώθει παρέα όταν λείπω εγώ.. :bliss: