PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θάνατος νεοσσού 2 ημερών

xXx
22-02-2010, 12:28
Λοιπόν παιδιά νέες ενημερώσεις για το ζεύγος. (viewtopic.php?f=35&t=1437 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1437))
Το αυγό της το άφησα τελικά, το έβγαλε στις 20/2 το βραδάκι, αλλά σήμερα το πρωί 22/2 βρήκα τον νεοσσό νεκρό μέσα στη φωλιά(2 ημερών σχεδόν)!Οι παρατηρήσεις είναι οι εξής:

-Η κανάρα δεν σηκωνόταν εύκολα από τη φωλιά.Από τις 20/2 που είδα το νεοσσό πρώτη φορά δε την είδα να ξανασηκώνεται.

-Παρατήρησα μέσα στη φωλιά σε ένα σημείο κιτρινίλα έντονη.

-Ο νεοσσός είχε άδειο πρόλοβο οπότε ήταν ατάιστος! Επειδή είναι νωρίς ακόμη και η διάρκεια της ημέρας είναι μικρή ακόμη συνήθως το βράδυ τους ανοίγω το φως περί τις 12-12:30 για να ταΐζουν.Από ότι παρατήρησα χτες το βράδυ τον τάισε.

-Δεν ήταν αφυδατωμένος άρα ο θάνατός του επήλθε πριν λίγες ώρες.

-Έλεγξα το θηλυκό στην αμάρα και είχε ξεραμένη κιτρινίλα σε κάποια πούπουλά της και τον αρσενικό που ήταν καθαρός

Θεοδωρα
22-02-2010, 13:30
Λυπαμαι για την απωλεια σου.Φυσικα δεν μπορω να πω με σιγουρια την αιτια θανατου του νεοσσου αλλα θα σου πω τις σκεψεις μου.Η κιτρινιλα που παρατηρησες ισως ειναι απο κουτσουλια του μωρου που δεν καθαριστηκε απο την καναρα καλα.Αν εχει προβλημα υγειας θα το δεις τωρα βαζοντας καθαρο χαρτι και παρατηρωντας τις κουτσουλιες της.Την πρωτη μερα της ζωης το μικρο δεν ταιζεται εντατικα γιαυτο και ο λογος της ασητειας μου φαινεται υπερβολικος αφου το βραδυ την ειδες να το ταιζει.Υπαρχουν τοσες πολλες αιτιες που μπορει να πεθανει ενα μικρο που μονο θεωριες μπορουμε να πουμε.

xXx
22-02-2010, 14:28
παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες που τράβηξα

jk21
22-02-2010, 14:57
βασιλη κριμα για το πουλακι.... μαλλον δεν σηκωνοταν απο υπερπροστατευτικοτητα μια που το ειχε μονακριβο. δες (αν και δεν βλεπω στις φωτο) για μαυρη τελιτσα στην κοιλια του.δες τις κουτσουλιες της και τα ξαναλεμε

xXx
22-02-2010, 18:02
Της άδειασα τη φωλιά και την ξαναέβαλα μέσα στο κλουβί με νέο μαλλί. Αύριο θα την βάλω λιγάκι σε άλλο κλουβάκι για να παρατηρήσω τις κουτσουλιές της.Την λυπήθηκε η ψυχή μου τώρα, μόλις που πήγα και την είδα, κάθεται μέσα στην άδεια φωλιά της :cry:

δημητρης
22-02-2010, 21:25
Βασίλη κοίτα όπως είπε και ο Δημήτρης για μια μαύρη τελίτσα στην κοιλιά του μικρού.
Δεν πιστεύω να υπάρχει λόγος απομάκρυνσης της καναρας από το κλουβί ΑΛΛΑ και ούτε η άμεση τοποθέτηση φωλιάς ( άστη 2 μέρες και μετά πάλι φωλιά).

Πιστεύω ότι είναι από ασιτία και τίποτα άλλο.
Βέβαια αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε το τι μπορεί να κουβαλάνε και οι γονείς από αρρώστιες που δεν φαίνονται .

Όπως είπε πολλή σωστά η Θεοδώρα η κιτρινίλα είναι κουτσουλιά του μικρού .και πάλι σωστά είπε ότι την πρώτη μέρα δεν ταΐζονται.
Την επόμενη γέννα να βοηθάς και εσύ στο τάισμα και όλα θα πάνε καλά .

xXx
22-02-2010, 21:37
Το παρατήρησα Δημήτρη δεν έχει μαύρη κηλίδα!Το ξέρω ότι ξεκινάει να τα ταΐζει αργότερα, αυτό όμως που με προβληματίζει είναι από τι χάθηκε το μικρό!Τα περί ''μη ταίσματος'' από κανάρες τα θεωρώ απλά μύθο και ρίχνουμε τσάμπα το φταίξιμο στο θηλυκό συνήθως όταν λέμε ότι δεν ταΐζει. Μπορεί να μην ταΐζει ''ναι'' ,αλλά δεν ταΐζει για κάποιο λόγο, όχι πάντως ότι τα παρατάει ή δεν την νοιάζει. Αλλού είναι οι λόγοι νομίζω όταν χάνονται τόσο μικροί νεοσσοί. Για μένα γαστρεντερικής φύσεως λοιμώξεις οφειλόμενες σε βακτήρια είναι η άποψή μου ότι αποτελεί τη λύση του quiz!

mgerom
23-02-2010, 08:09
Στην φωτογραφία του θηλυκού φαίνεται να υπάρχει διάρροια.Το κίτρινο χρώμα σημαίνει υπερβολική χολή,άρα κακή λειτουργία στο συκώτι ή τουλάχιστον επιβάρυνση. Είναι αλήθεια οτι αυτή την περίοδο υπάρχει πράγματι μεγάλη παροχή και κατανάλωση λιπαρών, έτσι οι πιθανότητες για τέτοιου είδους διάρροιες είναι μεγάλες.Με την όλη συμπεριφορά του πουλιού αλλά και με την προσοχή σου, θα γίνει αντιληπτό αν υπάρχει και ασθένεια.Οι φωτογραφίες στην φωλιά όμως,δεν δείχνουν εκτεταμένη κιτρινίλα. Απο την άλλη, το μικρό έφυγε μόνον 2 ημερών, δεν πρόλαβε να δώσει την εικόνα της κατάστασής του στην φωλιά.Βασίλη πριν απ' όλα
πάρε το θηλυκό στο χέρι και κοίταξε καλά την κοιλιά, τον ουρανίσκο,το στήθος και το ουροπήγιο.Πρόσεξε αν έχει έχει λίπος ή καρίνα.Αν όλα πάνε καλά τότε και μόνον, πήγαινε σε συνέχεια της έντονης διατροφής
για να ξαναζευγαρώσει.

xXx
23-02-2010, 14:40
Λοιπόν παιδιά το πουλάκι σήμερα το απομόνωσα για να ελέγξω και τις κουτσουλιές του (δεν τις είδα για προβληματικές) και έβγαλα και μερικές φωτογραφίες που θα παραθέσω με τις κουτσουλιές και τον ουροπυγικό αδένα.Το κοίταξα από κάτω και δεν παρατήρησα ίχνη λίπους ή καρίνιασμα.Τον αδένα πίσω τον είδα καλό αν και σχετικά με κάποια άλλα πουλιά που είδα ήταν λίγο πιο φουσκωμένος στο ''τελείωμά'' του, στην άκρη του φαινόταν δηλαδή σαν να είχε λίγο περισσότερο σμήγμα από τα άλλα.Επίσης το ακροάστηκα κολλητά στο αυτί μου και δεν έδωσε δείγματα συριγμών είχε καθαρή αναπνοή.Είναι γενικά κεφάτο και τρώει κανονικά.

abscanary
31-01-2011, 14:34
Φιλαράκι μην απορείς που επανέρχομαι ένα χρόνο μετά. Είχα και εγώ ανάλογο περιστατικό. Που κατέληξες τελικά με τον θάνατο του νεοσσού; Ξαναζευγάρωσες την ίδια κανάρα πέρσι;

xXx
31-01-2011, 15:55
ναι κανονικότατα...και δεν είχα κανένα πρόβλημα...από ότι θυμάμαι ήτανε σχετικά νωρίς (1η γέννα) και ίσως να μην ήτανε έτοιμα τα πουλιά...

abscanary
31-01-2011, 16:10
Σε ευχαριστώ Φιλαράκι, με καθησύχασες