PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Silver Cockatiel

kakouras2
21-02-2010, 21:00
Σε Silver Cockatiel, εχει κανεις ιδεα πως ξεχωριζουμε το φυλλο? Δεν μπορω να βγαλω ακρη. :eek:

NaRkIssA
21-02-2010, 21:32
τι ηλικια εχει το πουλι?θα μπορουσες να κανεις ενα τεστ DNA.κοστιζει 25 ευρο αν δεν κανω λαθος.
Γενικοτερα τα αρσενικα κοκατιλ εχουν μεγαλυτερο λοφιο απο τα θηλυκα αν παρω παραδειγμα απο το ζευγαρι που εχω εγω.Ειναι και πιο μεγαλοσωμα και πιο δραστηρια θα ελεγα.
:pc:

kakouras2
22-02-2010, 17:07
Φιλε Κωνσταντινε, απο το link που μου εστειλες δεν βρηκα κατι που να μου κανει. Ευχαριστω παντως. Σε συνεχεια του ψαξιματος μου συμπερανα οτι ειναι μαλλον white face και οχι silver. Αλλη μια ερωτηση, σε περιπτωση που ειναι αρσενικο και εχοντας αλλο ενα cockatiel pied (σιγουρα αρσενικο) θα υπαρξει προβλημα στην συμβιωση τους? Εαν ειναι θηλυκο μπορουν να ζευγαρωσουν?

NaRkIssA
22-02-2010, 18:05
οχι δεν θα εχουν κανενα προβλημα στην συμβιωση τους αν ειναι και τα δυο αρσενικα εκτος αν υπαρξει καποιο θηλυκο αναμεσα τους οποτε θα γινουν ανταγωνιστικα μεταξυ τους.Αν ειναι αντιθετου φιλου δεν ειναι και κανονας οτι μπορει να ζευγαρωσουν.Δεν ταιριαζουν ολα τα πουλια μεταξυ τους.Ισως απλα συμβιωσουν αρμονικα χωρις να γινουν ποτε ζευγαρι.Ισως ερωτευτουν τρελα και γεμισει το σπιτι σου μικρα κοκατιλίνια :lol:
Παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο χαρακτηρας του πουλιου και οχι τοσο το φυλο του πιστευω.

kakouras2
22-02-2010, 18:13
Ρωταω για την συμβιωση γιατι χθες, υπηρξαν κατι "μικροτσαμπουκαδες", δεν αφηνε το ενα να παει στο φαγητο το αλλο ή να ανεβει στην πατηθρα που βρισκοταν, κατι μικροτσιμπιματακια, φωνουλες κ.τ.λ. Τα πουλια τα εχω 2 μερες. Ειναι φυσιολογικο?

NaRkIssA
22-02-2010, 19:34
Αν θες την δικια μου γνωμη ειναι φυσιολογικο.Δεν εχουν εξοικειωθει ακομα μεταξυ τους.Φαντασου εγω που εχω τρια χρονια ζευγαρι και πολλες φορες μαλωνουν για την πατηθρα για το φαγητο κτλ κτλ.Φροντησε να εχεις αρκετες πατηθρες γιανα διαλεγουν και σε αρκετα σημεια φαγητο ωστε να εχουν επιλογες.Σε λιγο καιρο θα ζηταει το ενα το αλλο.Τα ψιλοκαβγαδακια :angry: θα υπαρχουν παντα .Μη σε στεναχωρει αυτο :welldone:

kakouras2
22-02-2010, 19:48
Ευχαριστω πολυ "fullyhappy"

Niva2gr
22-02-2010, 23:48
Γιώργο, πόσο καιρό ζουν τα πουλιά στο ίδιο κλουβί; Ίσως χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να γνωριστούν απο διαφορετικά κλουβιά.

Πάντως αν δεις οτι επαναλαμβανόμενα δεν αφήνει το ένα το άλλο να πλησιάσει στην ταϊστρα, και αν αυξάνονται οι καυγάδες, ίσως θα πρέπει να τα χωρήσεις.

'Οσον αφορά το αρχικό θέμα ένας τρόπος να καταλάβεις το φύλο είναι το χρώμα της ουράς. Στα θηλυκά μερικά, ή όλα τα πούπουλα της ουράς είναι ανοιχτόχρωμα, ενώ στα αρσενικά όλα είναι στο ίδιο χρώμα με το σώμα.

fotis_k
23-02-2010, 16:02
Στα silver cockatiel δεν χρειαζεται τεστ DNA.Εκτος κι αν ειναι lutino silver.Βαλε μια καθαρη φωτογραφια να σου πουμε το φυλο.

Απο που το αγορασες?

kakouras2
23-02-2010, 17:00
Τα πουλια ειναι 4 μερες ουσιαστικα στο ιδιο κλουβι. Απο ιδιωτη το πηρα, φωτο θα ποσταρω αυριο να μου πειτε γνωμες.

kakouras2
27-02-2010, 23:06
Να κανω μια ερωτηση, τα cockatielακια σημερα για κανενα δυωρο τσιριζαν και πετουσαν στο κλουβι, ειναι χαρα ή να ανησυχησω. Πολυ φασαρια παντως :bliss: Και τα δικα σας ειναι τοσο φασαριοζικα???

Dream Syndicate
28-02-2010, 15:42
Να κανω μια ερωτηση, τα cockatielακια σημερα για κανενα δυωρο τσιριζαν και πετουσαν στο κλουβι, ειναι χαρα ή να ανησυχησω. Πολυ φασαρια παντως :bliss: Και τα δικα σας ειναι τοσο φασαριοζικα???
Δεν έχω κοκατιλ αλλά ενός φίλου είναι συνεχώς σε αυτηή τι κατάσταση δεν νομίζω να έχουν κάτι. Μήπως άλλαξε κάτι στο χώρο τους τα τρόμαξε κάτι;υποθέσεις κάνω.

Niva2gr
28-02-2010, 19:44
Αν δεν υπήρχε κάποια αλλαγή στο χώρο που θα τα τρόμαζε τότε μάλλον έπαιζαν!

kakouras2
28-02-2010, 21:09
Πολυ φασαρια παντως......Το Ringneck μου φοβομουνα για φασαρια απο τα cockatiel το βρηκα.

kakouras2
01-03-2010, 22:09
Και οι φωτογαφιες.....Περιμενω αποψεις για το φυλο "fullyhappy"

kakouras2
01-03-2010, 22:18
και οι υπολοιπες.....

fotis_k
02-03-2010, 17:21
Ναι ειναι οντως whiteface.Αρσενικο ειναι και τωρα μαλλον βρισκεται στην φαση που αλλαζει φτερα και θα παρει τα νεα του χρωματα(τα ιδια θα ειναι με πιο λευκο προσωπο και μονοχρωμη ουρα χωρις σχεδια).

Η cinnamon ειναι η silver.Για silver παντως το κοβω.

kakouras2
02-03-2010, 18:50
Οποτε ειναι και τα 2 αρσενικα :(. Ειναι σιγουρο? Οταν λες οτι αλλαζει φτερωμα ειναι διαδικασια που γινεται καθε χρονο ή οταν ενηλικιωνεται?

fotis_k
02-03-2010, 21:31
Οποτε ειναι και τα 2 αρσενικα :(. Ειναι σιγουρο? Οταν λες οτι αλλαζει φτερωμα ειναι διαδικασια που γινεται καθε χρονο ή οταν ενηλικιωνεται?

Γινεται μονο μια φορα οταν το πουλι γινει 6 μηνων.

Δεν ειναι και τα 2 αρσενικα.Βαλε και καμια φωτογραφια του κιτρινου.Για θηλυκο μου μοιαζει.

Niva2gr
02-03-2010, 22:21
Πράγματι το whiteface είναι μικρό ακόμα, και δεν φαίνεται το φύλο του. Εγώ δεν μπορώ να κάνω καμιά εκτίμηση γιατί και ο Κίμπα πριν την πρώτη πτερόρροια φαινόταν οτι μάλλον ήταν θηλυκό, αλλά τελικά είναι αρσενικό!

Φώτη, και εγώ για silver το κόβω.