PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μερικές φωτογραφίες

Charalampos
19-02-2010, 21:48
Εδω ειναι μερικες φωτογραφιες απο την θηλυκια , τον σκουφατο και το ζευγαρακι ...
η θυληκια ειναι η ιδια στο ζευγαρι ...
Η θηλυκια παιζει με τις κλωστες ακομα , ο σκουφατος ειναι πολυ πυρωμενος ... για τον αλλον θα σας πω αυριο

mgerom
20-02-2010, 07:39
Κόψε τα νύχια και βάλε ΕΠΙΘΟΛ στα πόδια, σε όλα τα πουλιά.
Το σκουφάτο, άν είναι πυρωμένο όπως λές, μπορείς να το βάλεις με την θηλυκιά σου.
Δεν είναι γκλόστερ.Είναι διασταύρωση Γερμανικού με κοινό καναρίνι.

δημητρης
20-02-2010, 12:03
Ότι δεν είναι γκλοστερ είναι σίγουρο .
Αλλά Μάκη πιστεύω ότι είναι διασταύρωση γκλοστερ με απλό καναρίνι .
Και αυτό το λέω από την άσπρη ουρά που έχει και από το άσπρο σημάδι στο σβέρκο .
Και πάλι μπορεί να κάνω λάθος .

mgerom
20-02-2010, 12:57
Φαντάζομαι οτι θα είχε πάρει όγκο αν ήταν απο γκλόστερ και το σκουφί δεν θα ήταν κολλημένο στο σβέρκο, όπως στα Γερμανικά. Ολα αυτά βέβαια χωρίς να έχει και κάποιο ιδιαίτερο νόημα το πράγμα, αφού πρόκειται τελικά για ένα κοινό καναρίνι.Γι' αυτό λέω να τον χρησιμοποιήσει σαν ζευγάρι με το θηλυκό που έχει.Θα έχει και 50% πιθανότητες για νεαρά σκουφάτα. ;-)

δημητρης
20-02-2010, 22:57
χαχαχαχα Μακη αλλο πουλι λεω εγω.( το πρασινο )
το σκουφατο ειναι σιγουρα οπως τα λες.
και σκεψου οτι κανω και περιγαφη χρωματος ουρας και σβερκου . ;-)

Charalampos
22-02-2010, 22:01
Τα νυχια τους τα εκοψα ... το ΕΠΙΘΟΛ τι ειναι? Τι αλλο να κανω ομως τωρα .... ειναι σωστο να βγαλω τον πορτοκαλι απο την ζευγαρωστρα και να βαλω τον σκουφατο ?

Dream Syndicate
22-02-2010, 22:22
viewtopic.php?f=68&t=791 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=68&t=791)

Θα το βρεις σε pet shop.

Charalampos
22-02-2010, 22:30
ναι ... το εχω δει .. αυτο με την αλλαγη πουλιου .. τι να κανω ? να βαλω το σκουφατο και να βγαλω το πορτοκαλι ?

vagelis76
22-02-2010, 22:39
Πιστεύω οτι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να καταλήξεις τι πραγματικά θέλεις να κάνεις και ποιό ζευγάρι θα "παντρέψεις".Έτσι αν ακολουθήσεις τη σωστή διαδικασία γνωριμίας και αναπαραγωγικής προετοιμασίας θα έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα....Είναι κρίμα να τα "φουντώνεις" και μετά να τα χωρίζεις και να αλλάζεις σύντροφο στη θυληκιά,εγώ τουλάχιστον θα άλλαζα το προγραματισμένο "γάμο" μονο αν είχα πρακτικά προβλήμα....

Charalampos
23-02-2010, 14:06
Ναι και εγω αυτο πιστευω αλλα τωρα συνεχεια η θηλυκια , εχει ξετιναξει το νημα .. ολο κατω το πεταει ... Τι να κανω ? :(

xXx
23-02-2010, 14:29
Το ότι σκορπάει το νήμα σημαίνει ότι απλά παίζει επειδή δεν είναι έτοιμο ακόμη το πουλάκι.Μην αγχώνεσαι και μη βιάζεσαι γιατί η βιασύνη είναι ο πιο κακός σύμβουλος.Όταν θα ετοιμαστεί θα αρχίσει να στρώνει τη φωλιά του και δεν θα παίζει με το νήμα.

Charalampos
26-02-2010, 15:11
Να ρωτησω και κατι αλλο ... οταν βαζεις τα αρσενικα για ζευγαρωμα .. σταματανε να κελαϊδανε?

Επεισης κατι αλλο. η θηλυκια οπως ειπα και πριν εχει κανει τον πατο του κλουβιου μεσα στο νημα!!! να το αφησω ή να το καθαρίσω?

xXx
26-02-2010, 15:30
ναι καθάρισέ το δεν έχεις πρόβλημα...ναι αν το αρσενικό το βάλεις με το θηλυκό σταματάει να κελαηδάει αλλά όχι πάντα εξαρτάται από το αρσενικό και σε ποια φάση βρίσκεται το ζευγάρι

Charalampos
26-02-2010, 15:35
Οποτε δεν το διακινδυνευω γιατι ο σκουφατος μου ειναι πολυ καλος στην φωνη ...

Επισης , τι ειναι καλο για την διατροφη του ζευγαριου ? Εγω τους δινω αυγο με το τσοφλι , σουπιοκοκκαλο , βιταμινη κοκκινη και κιτρινη και μια που λεγεται αφρικα.

Χρειαζονται τπτ αλλο ? :wave:

xXx
26-02-2010, 15:46
τι να διακινδυνεύσεις βρε είπαμε σταματάει να κελαηδάει αλλά όχι για πάντα....αν τον ξαναβάλεις μόνο του θα κελαηδάει πάλι!τι κίτρινη και κόκκινη βιταμίνη?βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε τι εννοείς!συσκευασμένη αυγοτροφή ή από τις χύμα?το africa πάλι τι είναι? :dontknow:

Charalampos
26-02-2010, 15:56
Το αφρικα ειναι μια βιταμινη που εχει πρασινο κοκκινο κιντρινο λιγο μπισκοτο και μυριζει φραουλα ... :) Την κοκκινη την βιταμινη και την κιτρινη καλε...! :bliss:

xXx
26-02-2010, 15:59
δεν την ξέρω την africa....αν δίνεις την κόκκινη και κίτρινη (μόνο βιταμίνη δεν είναι) που πουλάνε χύμα σε μεγάλους κουβάδες ή σε σακουλάκια διαφανή που δεν γράφουν τίποτε απ΄έξω στα πετ σοπ καλό θα ήταν να την σταματήσεις και να δώσεις τουλάχιστον μια επώνυμη αυγοτροφή!

Charalampos
26-02-2010, 16:08
Ποια να τους δινω ? Εχεις καμια καλη στο νου σου?

xXx
26-02-2010, 16:15
πολλές υπάρχουν orlux,cede,ornitalia,beaphar,quiko,sluis κλπ

Charalampos
26-02-2010, 16:20
οκ ... ευχαριστω!!!

Charalampos
26-02-2010, 21:29
Πηρα αυγοτροφη και θα την ξεκινησω απο την στιγμη που θα τα ξανακαθαρισω ... :)

xXx
26-02-2010, 21:33
ποια πήρες τελικά??να προσέχεις πάντα τις ημερομηνίες λήξης στα προϊόντα που παίρνεις για τα πουλιά

Charalampos
26-02-2010, 21:38
Ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταω ... μαρκα δεν θυμαμε αλλα τωρα δεν μπορω να δω γιατι αν ανοιξω το φως θα ξυπνησω τα πουλια ... ( επειδη ειναι στο μπαλκονι )

yannis
27-02-2010, 10:08
οπως πολυ σωστα ανεφερε ο κυριος Μακης,εγω θα σταθω μονο στο epithol της bogena beaphar(πολυ καλο!)για τα ποδια κυριως του σκουφατου,που δειχνουν να εχουν προβλημα(πιθανως υπερκερατωση).

ισως ειναι σε αρχικο σταδιο,αλλα πρεπει να κανεις θεραπεια οπωςδηποτε σε ΟΛΑ τα πουλια(που ειναι στο ιδιο κλουβι,τουλαχιστον) γιατι κολαει ευκολα.να πλενεις επισης καθε μερα τις πατηθρες και τα σκευη που τρωνε (ταιστρες κτλ) μεχρι να τελειωσει η θεραπεια.

ειχε το ιδιο προβλημα, ενα λουγαρακι που ειχα αγορασει και το εκανα περδικι με αυτη την κρεμα.ειπα να πλενεις τις ταιστρες γιατι το δικο μου ειχε κολλησει και στο ραμφος εκει που ενωνεται με το δερμα και ειχε κανει πληγη.εβαζα και εκει...(εσυ μην βαλεις)
θα βαζεις καθε μερα στα ποδια και θα κανεις απαλα μασαζ.αν θυμαμαι καλα πριν κοιμηθουν ειναι καλα,για να μενει στα ποδια τους.αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο κ Μακης που τα ξερει καλυτερα.μην βαζεις πανω στο πτερωμα τους!μονο στα ποδια.
ευχομαι να πανε ολα καλα :welldone:

υ.γ αν το αφησεις ως εχει,αργοτερα δεν αποκλειεται να χασει τελειως το ποδι του,η και να την κανει για τοπους χλοερους...(ειχε μιας θειας μου το ιδιο προβλημα και την ειχα πρηξει να κανει θεραπεια,αυτη με εγραψε κανονικα,ωσπου μια μερα την ρωτησα τι κανει το πουλακι και μου λεει ετσι ξερα...ψοφησε...)μακρια απο εμας.

ελπιζω να μην σε τρομαξα,απλα τσεκαρε το :hi:

Charalampos
27-02-2010, 14:25
ΟΟΟ :) μια χαρα ... να σε καλα που με διαφωτησες :) Ωραια ... θα κανω την θεραπεια . Εχω και επιθολ ... αλλα για ποσες μερες ...?

Υ.Γ --> Βασιλη , η αυγοτροφη ειναι η versalie-laga καπως ετσι.

Charalampos
27-02-2010, 16:35
Ακομη θελω να προσθεσω οτι , τραβηξα ενα βιντεακι αλλα δεν ξερω πως να το βαλω εδω ... για να δειτε την κατασταση .... Ξερει κανεις ? Απο το κινητο μου ειναι :(

yannis
28-02-2010, 14:46
ΟΟΟ :) μια χαρα ... να σε καλα που με διαφωτησες :) Ωραια ... θα κανω την θεραπεια . Εχω και επιθολ ... αλλα για ποσες μερες ...?

Υ.Γ --> Βασιλη , η αυγοτροφη ειναι η versalie-laga καπως ετσι.

βαζε καθημερινα και πιστευω σε 7-8 μερες το πολυ να εχει λυθει το προβλημα :hi:

αν οχι συνεχισε μεχρι να δεις αποτελεσμα :welldone: