PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θα βγει - δεν θα βγει

ria
18-02-2010, 15:30
30/1 ειχαμε και μεις το πρωτο μας αυγουλακι το θεμα ειναι ομως το εξης: 2/2 ειχαμε το τελευταιο..παρολα αυτα η καναρα κλωσσαγε απο το πρωτο αυγο..απο τα 4 ενα γονιμοποιηθηκε..αλλα ακομη δεν εχει βγει απο οτι ειδα γονιμοποιημενο αυγο ηταν μονο το πρωτο στις 31/1..το ξερω αυτο γιατι την 5η μερα που κοιταξα ειδα οτι ηταν ενσπορο μιας και τα αυγα της αντικατεστησα με ψευτικα ...το θεμα ειναι μηπως ο νεοσσος ειναι νεκρος μεσα στο αυγο και δεν εχει βγει ακομη? και ποσο να περιμενω μεχρι να αφαιρεσω ολα τα αυγα?λογικα 16/2 επρεπε να ειχε βγει σημερα εχουμε 18..να περιμενω και αυριο ή περισσοτερο? :waiting: :waiting: :waiting:

jk21
18-02-2010, 15:56
αν καποιο ειναι ενσπορο φαινεται αν μεινει τοσες μερες (6-7 καλυτερα) κλωσσημενο .αν καταλαβα καλα αυτο ηταν λιογτερες μερες :(

ας τα παρουμε με τη σειρα
30/1 το βγηκε το πρωτο (ποτε το αντικατεστησες με πλαστικο ;ποτε το επεστρεψες πισω; )
ανεφερε τα ιδια και για τα υπολοιπα
εως το τελευταιο στις 2/2

τα εβγαζες ενα καθε μερα απο τη φωλια οποτε τα γεννουσε;τα επεστρεψες ολα μαζι;

συγνωμη αν εχω μπερδευτει (ισως οι αλλοι το καταλαβανε καλυτερα) αλλα για να σου απαντησω πιο σωστα.στην χειροτερη παντως περιπτωση μην περιμενεις πανω απο 15 μερες απο την επιστροφη για κλωσσημα και του τελευταιου αυγου

ria
18-02-2010, 16:14
εχεις δικιο δεν τα εγραψα καλα..λοιπον 30/1 γεννηθηκε το πρωτο το πηρα και το αντικατεστησα με ψευτικο,31/1 το δευτερο και παλι το αντικατεστησα..το ιδιο για 1/2 και 2/2 ..τα αυγα τα επεστρεψα ολα μαζι στην καναρα 3/2 απο την στιγμη που ειδα οτι δεν θα κανει αλλα αυγα...το θεμα ειναι οτι ειχα το καθε αυγο ξεχωριστα οποτε και την ημερα που τα επεστρεψα εκανα και ωοσκοπιση στο πρωτο ..απο την ταπεινη μου γνωση καταλαβα οτι ειναι ενσπορο ..τωρα μετα απο μερικες μερες εκανα και στα αλλα εβλεπα μεγαλη διαφορα στα αυγα για να πω οτι κανω λαθος..αλλο ενα γονιποιηθηκε αλλα τελικα την 5-6 ημερα σταματησε η αναπτηξη του απ'οτι ειδα καθως ενω το 1ο γονιμοποιημενο σκουρενε και φαινοταν οι φλεβιτσες μεσα στο αυγο αυτο εμενε ως εχει απο την 6η μερα και μετα..το γονιμοποιημενο τωρα αυγο εχει σκουρινει παρα πολυ..λογικα θα επρεπε να ειχε βγει ή κανω λαθος?

xXx
18-02-2010, 20:38
Κανονικά τα αυγά τα επιστρέφουν συνήθως με τη γέννηση του 4ου!Δηλαδή εσένα γέννησε το 4ο στις 2/2 οπότε εκείνη τη μέρα έπρεπε να της βάλεις και τα άλλα 3 αυγά που είχες αντικαταστήσει με ψεύτικα. Η ωοσκόπηση γίνεται 5-6 μέρες από τότε που τοποθετείς τα αυγά στην κανάρα για να τα ξεκινήσει να τα επωάζει!Εσύ λοιπόν αν της τα έβαλες τα αυγά στις 3/2 (έναρξη επώασης) έπρεπε να τα κάνεις ωοσκόπηση 8-9/2 για να καταλάβεις αν είναι γονιμοποιημένα τα αυγά!Δηλαδή στις 3/2 που τα έκανες εσύ ήταν δώρο άδωρο και δεν μπορούσες να συμπεράνεις κάτι αφού εκείνη τη μέρα ξεκινούσε η επώαση.Τα αυγά όταν τα κάνεις αντικατάσταση με ψεύτικα, παραμένουν ως έχουν....ΔΕΝ ΕΠΩΑΖΟΝΤΑΙ από μόνα τους τους!Η έναρξη της επώασης αρχίζει από τη στιγμή που θα τα επανατοποθετήσεις όλα στην κανάρα και από κει και πέρα μετράς τις 14 μέρες!Εσύ λοιπόν αν της τα έβαλες στις 3/2 +14 πάμε στις 17/2!Εκείνη τη μέρα θα έπρεπε να βγουν τα αυγά.

alexandr0s
18-02-2010, 21:05
Ρία ποιά κανάρα σου έκανε τα αυγουλάκια? η κιτρινόμαυρη?

ria
18-02-2010, 22:27
Ρία ποιά κανάρα σου έκανε τα αυγουλάκια? η κιτρινόμαυρη?

αλεξανδρε το κοριτσι σου μου εκανε αυγουλακια αλλα ηταν ολα ασπορα..οποτε θα την αφησω να κανει αλλη μια προσπαθεια..παντως με τον καναρο που την εχω ειναι πολυ αγαπημενοι..οσο για την φωλια που φτιαχνουν καλλιτεχνικη μπορω να πω...ειναι και τα 2 πρωταρικα ελπιζω τωρα στην δευτερη κατι να γινει...αυτη που λεω τωρα ειναι περσινη η καναρα μου..οπως και να εχει της εβγαλα τα αυγα να την ξεκουρασω ...μολις ηρεμισει λιγο θα ξαναδοκιμασουμε...ισως φταιει οτι ο καναρος ειναι γερακος.. :dontknow:

alexandr0s
19-02-2010, 10:29
Βρε, μήπως δέν τα κοιτάζεις στο σωστό χρόνο?
Μήν τους παίρνεις τα αυγά, άστα απο την πρώτη μέρα στη φωλιά, γιατί έτσι μπερδεύεσαι περισσότερο..
Η δικιά μου η κανάρα έχει ήδη 3 αυγά και σήμερα μάλλον θα βρώ και τέταρτο..και την αφήνω να τα κλωσσάει απο την πρώτη μέρα, δέ μπαίνω στη διαδικασία να βάζω ψεύτικα κτλ..
Ξέρω τα υπέρ και τα κατά, του να τα ξεκινήσει όλα την ίδια μέρα, αλλά δέν την ενοχλώ..
Πέρυσι που γέννησε και τα κλώσσησε απο την πρώτη μέρα, δέν είχα κανένα πρόβλημα, και ας ήτανε τα μωράκια με διαφορά μιας ημέρας..μια χαρά μεγάλωσαν όλα, μια χαρά τα τάισε όπως διαπιστώνεις απο την μπέμπα που σου έδωσα :welldone:
Πιστεύω πως το να αφαιρείς τα αυγά και να βάζεις ψεύτικα, είναι για πιο έμπειρους..όπως είναι ο κ. Μάκης πχ.. :party:

δημητρης
19-02-2010, 17:37
Αλέξανδρε , πριν χρόνια δεν υπήρχε το διαδυκτιο και η ανταλλαγή απόψεων τόσο εύκολα και διαδεδομένα .
Ο κάθε εκτροφέας ήταν αναγκασμένος να είναι κλεισμένος στο κουμάσι του και ο μόνος τρόπος ανταλλαγής απόψεων και ιδεών ήταν οι διάφοροι σύλλογοι που υπάρχουν.
Δεν υπάρχουν έμπειροι και άπειροι εκτροφείς .
Υπάρχει θέληση για προσφορά γνώσης .
Να πιστεύεις σίγουρα αυτά που λέει ο κάθε Μάκης (πιο παλιός εκτροφέας) είναι πιο σωστά και δοκιμασμένα ,και πάνω από όλα σωστά και έτοιμα να τα χρησιμοποιήσεις , χωρίς να έχεις πρόβλημα.

Είναι μεγάλη δουλειά τα μωρά να μεγαλώνουν μαζί ,για να μην υπάρχουν διαφορές σε ημέρες για αποφυγή τσαλαπατήματος του πιο αδύνατου , άλλο είναι το πιο μεγάλο πουλί θα τρώει και τα πιο αδύναμα θα μένουν νηστικά , άλλο είναι , το πιο μικρό θα αργήσει να βγει από την φωλιά και η μανά θα θέλει να κάτσει πάλι στην φωλιά .

Σου είπα ορισμένα πράγματα για να καταλάβεις ότι και το πιο απλό πράγμα παίζει ρόλο .

alexandr0s
19-02-2010, 17:53
Φίλε Δημήτρη, και στη φύση που γεννάνε ποιός πάει και αφαιρεί τα αυγά για να βγούνε την ίδια ημέρα?
Απλά θεωρώ οτι αυτά είναι για τους πιο έμπειρους στο θέμα.
Και φυσικά υπάρχουνε έμπειροι και άπειροι εκτροφείς.
Ξέρω εγώ τα ίδια πράγματα με κάποιον που εκτρέφει 10 χρόνια πουλιά?
Όχι βέβαια..
Και στην τελική, δέν κατάλαβα ποιό το νόημα των όσων είπες..εφόσον πιο πάνω είπα οτι γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά..

δημητρης
19-02-2010, 18:35
Για σένα που ξέρεις τα υπέρ και τα κατά , τα γραφωμενα μου είναι χωρίς λόγο.
Για κάποιον όμως που διαβάζει τα δικά σου πιστεύω (έτσι ξεκινάς την πρόταση) φέρνουν σε αντίθεση τα όσα λένε όλοι οι άλλοι .
Τι να πιστέψω τώρα , να αφήνεις τα αυγά η να παίρνεις τα αυγά ?

Αλλά για να προτείνεις την ΜΗ απομάκρυνση των αυγών με μόνο παράδειγμα την φύση κάτι θα ξέρεις περισσότερο από τους άλλους .

Η Απομάκρυνση των αυγών είναι κάτι δοκιμασμένο από πολλούς και χωρίς να υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις στα πουλιά .
Δεν βλέπω να κολλάει πουθενά η εμπειρία , δεν το θεωρώ κάτι τόσο τρομερό που να αποτρέπουμε τον άλλο να το κάνει .

alexandr0s
19-02-2010, 19:05
Φίλε Δημήτρη, βλέπεις όμως οτι η Ρία μπερδεύτηκε με αυτό τον τρόπο..διάβασε λίγο πιο προσεκτικά όλο το θέμα απο την αρχή..
Γι'αυτό είπα οτι χρειάζεται να έχει κάποιος και λίγη εμπειρία στη διαχείριση τέτοιων θεμάτων.
Εγώ τα αυγά ΔΕΝ τα παίρνω, τα αφήνω απο την αρχή όλα και μέχρι τώρα δόξα τω Θεώ, δέν είχα τσαλαπατήματα και ελλιπές τάισμα.

ria
19-02-2010, 19:53
οχι Αλεξανδρε δεν μπερδευτηκα απλα δεν καταφερα να τα εξηγησω σωστα ...καθε χρονο το κανω με καλο αποτελεσμα απλα φετος πηγαινοερχομουν λογω εξεταστικης και να πω την αληθεια εχασα λιγο τις μερες παρολο που τα ειχα γραμμενα ομορφα και ωραια στο bird evolution που κατεβασα....πρωτη φορα ειχα τετοιο προβλημα περισυ απο το ιδιο ζευγαρι τα μικρα ειχαν βγει μια χαρα..μαλλον ο καναρος γερασε αρκετα οποτε και θα βαλω την θηλυκια με καποιον νεοτερο..