PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αναπαραγωγή ή όχι ?

ananda
15-02-2010, 18:40
γειά σε όλους..
έκανα εγγραφή μέλους σήμερα αφού μπόρεσα να σκεφτώ να ζητήσω τη βοήθεια κάποιον που σίγουρα ξέρουν περισσότερα από μένα όσο αφορά την αναπαραγωγή των " μπάντζι ".
Απόκτησα ένα ζευγάρι παπαγαλάκια πριν από μερικούς μήνες..
τον τελευταίο καιρό κατάλαβα ότι βρισκόμαστε σε περίοδο αναπαραγωγής και προσπάθησα να ενημερωθώ όσο το δυνατόν περισσότερο
την Τρίτη 09/02 και ενώ τα είχα έξω στη λιακάδα είδα στο κλουβί τους πάνω στη σχάρα ένα αυγό..
ώπα είπα..εδώ είμαστε...
πήρα φωλιά,έβαλα και μερικά πριονίδια μέσα στο κλουβί ( και πολύ λίγα στη φωλιά) και περίμενα μετά από μία μέρα να δω τι θα γίνει!!!
σήμερα έχουμε 15/02( καθαρά Δευτέρα (χρόνια πολλά σε όλους επί την ευκαιρία)
και το αυγό είναι ακόμα ένα...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ?
πρόκειται ίσως για " αποβολή " ( αν μπορώ να το ονομάσω έτσι!!!)
έκανα κάποιο λάθος?
ξέχασα να αναφέρω ότι τα παπαγαλάκια μου είναι περίπου 2 χρόνων και μάλλον πρόκειται για την πρώτη αναπαραγωγή τους.
ευχαριστώ εκ των προτέρων

vicky_ath
17-02-2010, 22:38
Αγγελικη καλως ηρθες!Μωρακι λιγο δυσκολα θα δεις απο αυτο το αυγουλακι...το "λαθος" που εκανες ειναι οτι θα επρεπε να ειχες βαλει ηδη τη φωλια πριν γεννηθει το αυγο για να μπορεσει να το κλωσησει η θηλυκια σου!Το οτι το εριξαν απο τη φωλια οφειλεται πιθανοτητατα στο οτι το επιασες εσυ!
Αλλα γιατι εγραψες την απορια σου στις αγγελιες για πουλια?Καλυτερα ζητησε να μεταφερθει το θεμα σου στην καταλληλη ενοτητα για να μπορεσεις να παρεις κ περισσοτερες απαντησεις απο ατομα που ειχαν αναλογες εμπειριες!

ananda
18-02-2010, 23:15
Βίκυ ευχαριστώ!!!

το θέμα κατά λάθος το έγραψα σ αυτή την ενότητα...

ξέρεις,νομίζω ότι η Τζιαλίτσα μου έχει αρχίσει να καθαρίζει τη φωλιά
για να δούμε...

και πάλι ευχαριστώ

Dream Syndicate
18-02-2010, 23:24
Αγγελική έκανες προετοιμασία διατροφική στο ζευγαράκι σου?Θα ξέρεις ότι δεν μετακινούμε το κλουβί έτσι;Ένα σουπιοκόκαλο η ένα συμπλήρωμα ασβεστίου είναι απαραίτητο.

ananda
18-02-2010, 23:41
Κωνσταντίνε δίνω και συμπλήρωμα ασβεστίου και βιταμίνες
λές τώρα που έχει αρχίσει η Τζιαλίτσα μου να καθαρίζει τη φωλιά να σημαίνει κάτι?
ευχαριστώ για την απάντηση

vicky_ath
18-02-2010, 23:52
Ισως τωρα που εχεις φωλια κανουν μια νεα προσπαθεια κ που ξερεις...μπορει να ειναι επιτυχημενη!Μακαρι δηλαδη!Καλη επιτυχια σου ευχομαι! :welldone:

Dream Syndicate
18-02-2010, 23:53
viewtopic.php?f=28&t=1055 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=1055)

ananda
20-02-2010, 14:18
λοιπόν η Gialla παιρνάει αρκετή ώρα της ημέρας στη φωλιά και από όσο ακούω κάνει κάτι σαν "καθαρισμό " με τη μύτη της
σήμερα όμως είδα ότι μπαίνει στη φωλιά και ο Buffon..
ο οποίος όταν είναι μόνος του ( εκτός φωλιάς) τραγουδάει ασταμάτητα!!!
όλα καλά...έτσι δεν είναι?

αυτός που μας τα χαλάει κάπως είναι ο Serio o μικρός σκύλος του σπιτιού
που είναι κακομαθημένος και ξεροκέφαλος και κάνει πολύ φασαρία!!!
από την πρώτη μέρα που ήρθαν οι παπαγάλοι στο σπίτι τους έδειξε την αντιπάθεια του...
πόσο τους επηρεάζει αυτή την εποχή (του ζευγαρώματος) αυτή η φασαρία?

vicky_ath
20-02-2010, 14:42
Αγγελικη ετσι οπως τα περιγραφεις καλα ακουγονται τα πραγματα!Μακαρι να δεις μωρακια!!
Βεβαια αυτο με το σκυλο που λες δεν ειναι κ πολυ καλο νομιζω...γιατι απ'οσο ξερω τα πουλακια θελουν ηρεμια οταν ειναι να γινει η αναπαραγωγη!Προσπαθησε να κρατησεις οσο πιο μακρια γινεται το σκυλο αυτο το διαστημα για να μην τα αναστατωνει!

ananda
20-02-2010, 15:14
αχ ,μακάρι οι παπαγάλοι μου να γίνουνε γονείς!!!
Βίκυ ευχαριστώ !!!
θα ξαναγράψω όταν έχω νεότερα...

Dream Syndicate
20-02-2010, 16:05
Mε το καλό περιμένουμε τα καλά νέα.Αγγελική :welldone:

ananda
20-02-2010, 17:06
Κωνσταντίνε, εννοείται ότι θα είσαστε οι πρώτοι που θα το μάθουν!!!