PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περιμένοντας τα πρώτα μας καναρινοαυγά...

alexandr0s
15-02-2010, 11:50
Έχουμε στρώσει τη φωλιά, οι σχέσεις μεταξύ του ζευγαριού είναι άριστες, οπότε είμαστε σε αναμονή για τα πρώτα μας αυγουλάκια για φέτος...
Καλή μας τύχη... :bliss:

alexandr0s
15-02-2010, 12:30
Ρυθμίζοτας και τις τελευταίες λεπτομέρειες πρίν την άφιξη των μικρών... δοκιμάζουμε τη φωλιά κτλ...:bliss:

mgerom
15-02-2010, 13:34
Mε το καλό Αλέξανδρε.
Καλόν θα είναι να ντύσεις την φωλιά με κάποιο Naylon, ώστε να προφυλακτεί ο γύρο χώρος από της "ρουκέτες" που θα εκτοξεύουν οι νεοσσοί.Είναι φοβερό το τί βρωμιά, μπορούν να δημιουργήσουν αυτά τα νέα πλασματάκια.Είναι καλύτερα αυτό να γίνει απο τώρα , μήπως αν γίνει αργότερα δυστροπήσει η κανάρα και δημιουργήσει προβλήματα, δεν μπαίνει στην φωλιά δεν πλησιάζει να ταίσει κ.λ.π Αυτή η κάλυψη μπορεί να γίνει και μόνον μέχρι το μισό ύψος της φωλιάς, ώστε να αερίζεται και καλύτερα. ;-)

alexandr0s
15-02-2010, 13:48
Ναί, το θυμάμαι απο την περυσινή γέννα..κανονικός βομβαρδισμός γινότανε.. :lol:
Τότε είχα στρώσει μια εφημερίδα και την άλλαζα κάθε μέρα..
κ. Μάκη διάβασα για τους σπόρους που τους δίνεις, Κία, Καμελίνα και έναν άλλο σπόρο τον οποίο δέ βρίσκω..τα δύο πρώτα τα έχω και εγώ και τα τρώνε με τρέλα..
Πού μπορώ να βρώ Φόνιο? δέν ξέρω αν το είπα και καλά...

mgerom
15-02-2010, 14:22
Eχει ο Αλέξανδρος FONIOSPOROU . http://www.kiklos.info/shop6/

alexandr0s
15-02-2010, 14:29
Μόνο που κάνει να τα στείλει 2-3 εβδομάδες...και τρέξε στο ταχυδρομείο, κτλ κτλ κτλ... :dontknow:

abscanary
16-02-2010, 17:09
Καλή τύχη Αλέξανδρε. Σου εύχομαι πολλά και υγιή πουλάκια στο κλαρί Φέτος ;-)

alexandr0s
16-02-2010, 19:10
Όπως τα είχα υπολογίσει...σήμερα είχαμε το πρώτο μας καναρο-αυγουλάκι για το 2010.. :bliss:
Η ζωηρή καναρούλα μου τρώει, πίνει, κλωσσάει..όλα πάνε καλά δόξα Τω Θεώ..
Θα γεμίσω μωρά σε λίγες μέρες...παπαγαλάκια, καναρινάκια..δέ θα ξέρω πού να πρωτοκοιτάξω :lol:
Η απόλυτη ευτυχία λέμε "fullyhappy"

alexandr0s
17-02-2010, 18:32
Σήμερα είχαμε και το δεύτερο αυγό, και όλα είναι ήρεμα..ας μου θυμίζει κάποιος, ωοσκόπηση πότε κάνουμε? στις 5 ημέρες?
:bliss:

alexandr0s
18-02-2010, 20:07
Τρίτο αυγό σήμερα, και όλα καλά "fullyhappy"

alexandr0s
26-02-2010, 08:33
Τελικά σταματήσαμε στα τέσσερα αυγουλάκια.
Χτές έκανα και ωοσκόπηση, και είναι όλα ένσπορα :bliss:
Είδα ακόμα και το έμβρυο να κουνιέται μέσα στο αυγό..ζωηρούλια θα βγούνε τα μωρά μου :lol:
Το καλό είναι πως και τα άλλα δυο νεαρά ζευγαράκια που έχω, άρχισαν να παίζουνε με τις εφημερίδες και τις κλωστές που τους έβαλα, και προσπαθούν να φτιάξουνε φωλιά..βέβαια με αυτά θα χρειαστεί μεγαλύτερη υπομονή, γιατί είναι η πρώτη τους φορά :bliss:

jk21
26-02-2010, 14:28
με το καλο ,αλεξανδρε ,να βγουνε τα πουλακια !! :welldone:

alexandr0s
28-02-2010, 20:38
Είναι πολύ όμορφο να παρακολουθείς τον κύκλο της ζωής..
Η μια καναρούλα που τη μεγάλωσα στα χέρια μου (γεννήθηκε 21 Μαρτίου 2009) έφτιαξε φωλιά, και της έβαλα μέσα και τον αρραβωνιαστικό, με τον οποίο τα πάνε μια χαρά, Δόξα Τω Θεώ..
Η θηλυκιά μου είναι απο διασταύρωση κοινού καναρινιού (κίτρινο) με θηλυκό gloster..και έτσι είχαν βγεί πανέμορφα κιτρινόμαυρα μωρά..
Ο αρραβωνιαστικός της είναι gloster consort, και έχω μεγάλη περιέργεια να δώ τί μωρά θα μου δώσουνε.. :bliss:
Πώς τα οδηγεί έτσι η φύση, ξέρουνε να φτιάξουνε τη φωλιά, να τη στρώσουνε..
Ελπίζω να γίνει καλή μανούλα.. Όπως ακριβώς είναι και η μαμά της, η οποία κλωσάει τα 4 πρώτα μας αυγά για το 2010, και σιγά-σιγά θα αρχίσουν να σκάνε τα μικρά μας (φτάσαμε αισίως στις 12 μέρες απο τη γέννηση του πρώτου αυγού).. :party: