PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : μωρο και παπαγαλος.. πανε μαζι??

demis
14-02-2010, 21:36
γεια σας θελω πολυ ενα παπαγαλο ομως η μαμα μου και η αδερφη μου λενε να μη παρω φετος γιατι η αδερφη μου ειναι εγκυος, θα γεννισει σε λιγες μερες και σε λιγο καιρο θα εχουμε μωρο στο σπιτι οταν το φερνει αδερφη μου σπιτι μας φυσικα.. αυτο θα αργησει λιγο ισως 2 μηνες μεχρι να γεννησει και το παιδι να σαραντισει για να μπορει να το μετακινησει εξω, αυτο δεν εχει ομως σημασια, σημασια εχει πως θα παρω ακομα και αν χρειαστει να το αγορασω κρυφα και να τους πω πως το βρηκα στο δρομο ομως αρχισα και γω να σεκφτομαι μηπως βλαψει το μωρο. εχει ακουστει πως οταν ειναι εγκυος μια κοπελα δεν πρεπει να εχει επαφη με πουλια οπως και με γατες.. δεν ξερω αν ισχυει.... αυτο ισχυει και με την αγκυμοσυνη? ετσι και αλιως δεν θα το εχω μεσα στο σπιτι αλλα στον ιδιοτικο χορο που εχουμε και τα αλλα πτηνα και τα σκυλακια μας.. το παιδι δεν εχει καμια δουλεια εκει μεσα κι εγω πριν ερθω σε επαφη με το μωρο θα αλλαζω ρουχα και θα πλενω καλα τα χερια μου πολλες φορες θα κανω και μπανιο... που ειναι το προβλημα???

vicky_ath
14-02-2010, 21:46
Θεμη εγω πιστευω οτι δε θα υπαρχει κανενα προβλημα, απο τη στιγμη που εσυ ο ιδος θα προσεχεις με την υγειηνη του παπαγαλου, που απ'οσο εχω καταλαβει εισαι διατεθειμενος να το κανεις!Ποσο μαλλον αφου το μωρο δε θα μενει ολη μερα στο σπιτι σας κ εσυ θα εχεις το πουλι σε αλλο χωρο!Το θεωρω πολυ υπερβοιλικο να ανησυχουν οι γονεις σου ενω θα υπαρχουν τετοια μετρα προστασιας!
Εγω ξερω πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που ειχαν ζωα στο σπιτι, ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε πουλια κ δε δημιουργηθηκε κανενα προβλημα με την εγκυμοσυνη ουτε το μωρο!

Windsa
14-02-2010, 21:58
Θα σου πρότεινα να μιλήσεις στην αρχή στην αδερφή σου και στους γονείς και να τους ενημερώνεις σχετικά με τησ πληροφορίες που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ πανο στο θέμα.
Σε καμιά περίπτωση μη παίρνεις ενα πουλάκι κρυφα. Και αμα θα το διώξουν οι γονείς σου? Το καημένο παπαγαλάκι που να πάει? Παλι στο Πετ σοπ??

Κατα τη γνώμη μου αμα θα πάρεις ενα υγιέστατο παπαγαλάκι (και μπορείς να το πας για εξετάσεις άμεσα) και αμα θα το προσέχεις και να το καθαρίσεις καθημερινά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ομοσ αν θα πάρεις ενα άρρωστο πουλί μπορει να προκαλέσει προβλήματα...

demis
14-02-2010, 22:07
η αληθεια ειναι πως με την υγειηνη του δεν θα εχω κανενα προβλημα αν χρειαζεται θα το καθαριζω και 2 φορες τη μερα.. για τη φροντιδα δεν μπορουν να μου πουνε τιποτα γιατι και τα προηγουμενα τα καθαριζα συνεχεια και οποτε η μαμα πηγαινε να καθαρισει τα δικα μου τη μαλωνα τα πουλια που εχει ο αδερφος μου ομως οταν μου λενε δεν θελω καθολου να τα καθαρισω παρολου που το κανω μια φορα την εβδομαδα και τα φροντιζω για να μη ψοφισουν ισως το προβλημα ειναι οτι υατα που λεω σε σας πρεπει να τα πω και σε αυτους για να καταλαβουν πως δνε υπραχει προβλημα

demis
14-02-2010, 22:15
παντως δεν προκειτε να το διωξουν αμα μπει κατι εδω μεσα δεν φευγει εδω εχουμε 2 σκυλακια που μας κανουν τη ζωη δυσκολη και δεν τα διωχνουν. σε λιγο θα γινω 19 τωρα δεν ειμαι μικρος και ξερω να τοιρω τον λογο μου και το ξερουν και οι ιδιοι.. το παραδεχομαι οταν ημουν πολυ μικρος βαριομουν να τα φροντιζω οχι μονο τα πουλια ολα τα ζωα.. στην αρχη τα φροντιζα μονος μου μετα με βοηθουσε η μαμα μου ποτε ομως δεν ψοφουσα κανενα ζωο και ποτε δεν επαψα να τα αγαπαω, επαιζα μαζι τους τα ταιζα και τα εβγαζα βολτα αλλα το καθαρισμα ηταν το μεγαλο θεμα!!! τωρα ομως καμια σχεση

vicky_ath
14-02-2010, 22:25
Εγω πιστευω οτι αν τους εξηγησεις δε θα εχουν κανενα προβλημα!Οποτε κατσε μιλα τους κ ενημερωσε μας για τις εξελιξεις!!

demis
14-02-2010, 22:30
η αληθεια ειναι πως οταν θελω κατι ριχνω σποντες μεχρι να το αποκτησω ετσι πολλες οφρες αυτο που θελω τους κανω να πιστευουν πως το θελουν αυτοι,,

demis
14-02-2010, 22:36
παντως η σιγουρη επυτιχια ειναι αν μου το χαρισει καποιος γνωστος η αν το βρω εξω.... παντως η μαμα μου ειπε τη νανοιξη θα παρω απλως φοαβαται καπως ομως και η αδερφη μου εχει σπιτι 2 καναρινια κ εμεις αλλα 5 στο σπιτι οποτε

andreascrete
15-02-2010, 21:09
παντως η σιγουρη επυτιχια ειναι αν μου το χαρισει καποιος γνωστος η αν το βρω εξω.... παντως η μαμα μου ειπε τη νανοιξη θα παρω απλως φοαβαται καπως ομως και η αδερφη μου εχει σπιτι 2 καναρινια κ εμεις αλλα 5 στο σπιτι οποτε

Βρε Demi μου κανένα πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει το πουλάκι σε εσένα η στην αδερφή σου .... απορώ γιατί βασανίζετε τόσο το μυαλό σας με πράγματα που δεν ισχύουν. :aaaah:
Αφού αγαπάς τα παπαγαλάκια πάρε το άσπρο red rump που έλεγες ότι λάτρεψες η ένα μικρό παπαγαλάκι για συντροφιά σου και μην κάνεις ένα βήμα μπροστά και 10 πίσω ....αυτή την εντύπωση μου έχεις δώσει προσωπικά εμένα με όσα post έχεις αναρτήσει μέσα εδώ ....μπορεί και να κάνω και λάθος ....δεν ξέρω!
Εξάλλου δεν είσαι και πιτσιρίκι ....σχεδόν 19 ετών και ενήλικος για να πάρεις και να βάλεις στο δωμάτιο σου ότι pet εσύ θέλεις μιας και θα είναι δικό σου και θα το φροντίζεις εσύ.

vas
15-02-2010, 22:47
θα συμφωνήσω με τους συνφορουμήτες απο πάνω "fullyhappy"
αν η αδερφή σου δεν έχει κάποια αλλεργία ή κάποιο πρόβλημα με τα πτηνά(που μάλλον δν έχει απ'οτι κατάλαβα) τότε δε βλέπω το λόγο ανησυχίας των δικών σου,ή μαλλον τον βλέπω..κάνω πως δεν τον βλέπω :-P είναι υπερπροστατευτικοί,είναι λογικό, είναι το εγγονάκιι :welldone: με την ευκαιρία,με το καλό το ζιζάνιο,μπορώ να πω κάτι?ισως να είναι λιγο off topic..είχα διαβάσει παλαιότερα σε βιβλίο πως απο έρευνες ενός πανεπιστημίου(δε θυμάμαι τώρα όνομα,ήμουν 10) έχουν αποδείξει πως τα παιδιά που μεγαλώνουν με σκυλιά(προφανώς και με άλλα κατοικίδια) παρουσιάζουν καλύτερη διαγωγή στο σχολείο και έπειτα στην κοινωνία γιατί έχουν μάθει να σέβονται και να συμβιώνουν σωστά και με άλλα ζωντανά όντα που ίσως είναι κατώτερά τους.(ε κάπως έτσι τα έλεγε :$:$ )

vicky_ath
15-02-2010, 23:29
Βασιαννα αυτο που λες ισχυει, το εχω διαβασει κ εγω!Κ μαλιστα τα παιδια που μεγαλωνουν με ζωα εχουν πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να αποκτησουν αλλεργιες στο μελλον, ενα φαινομενο που ειναι πολυ συχνο στην εποχη μας, καθως ο ανθρωπος απομακρυνθηκε απο τη φυση κ τα ζωα!
Off topic, αλλα σημαντικο!Με τετοια επιχειρηματα να πεισεις τους γονεις σου Θεμη!! :reading:

demis
16-02-2010, 01:01
παιδια σας εχω νεα που ισως ειναι εκτος θεματος η αδερφη μου γεννησε μολις τωρα και ειναι αγορακι... ειναι προορα γεννημενο αλλα ολα θα πανε καλα το προβλημα ηταν πως μπορουσα να παρω παπγαλο μετα τον απριλιο αφου θα γεννουσε και σαραντηζε το μωρο τωρα ομως θα σαραντησει τελος μαρτιου οποτε μπορω να παρω μεσα μαρτιου και εκεινη την περιοδο ειχα σκοπο να το αγορασω αλλα οι γονεις μου λεγανε κατα τον μαιο που θαμ μεγαλωσει λιγο το παιδι.,.. τωρα ομως εχω για λιγο καιρο να σχολουμε με αλλα πραγματα εκτος απο τον παπαγαλο οποτε για ΄λιγο καιρο δεν θα με τρωει τοσο πολυ η αγωνια να παρω παπαγαλο προς το παρων και καταλαβα πως ευτυχως που δεν τον πηρα πιο νωρις γιατι ισως να μην ειχα και χρονο να το φροντιζω τωρα που γεννηθηκε το μωρακι,

demis
16-02-2010, 01:10
τωρα τι παπαγαλο θα παρω αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα αλλα για μενα δεν εχει σημασια ο,τι και να παρω θα το αγαπω το ιδιο και θα του δινω ο,τι χρειαζεται....

Niva2gr
22-02-2010, 23:56
Πολύ ευχάριστα τα νέα Θέμη! Αν θέλεις κάνε ένα θέμα στο Lounge για να δώσουμε τις ευχές μας για το μωράκι!