PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διάκριση φύλου στα καναρίνια

xXx
14-02-2010, 01:30
Βρήκα σε ένα γαλλικό site κάποιες φωτογραφίες πολύ καλές και τις παραθέτω.Στις 1,2 φωτογραφίες είναι ένα αρσενικό και στις 3,4 ένα θηλυκό πουλί!Επίσης αναφέρει και έναν άλλο τρόπο ελέγχου του φύλου, ο οποίος όπως λέει δεν είναι σίγουρος :dontknow: 100%....θα μου πείτε τίποτα δεν είναι σίγουρο στη ζωή αυτή...οπότε γιατί να μη σας τις δείξω και αυτές να έχετε μία ιδέα :hi: ο αρσενικός (5) αναφέρει ότι κατεβάζει κάτω την ουρά, ενώ το θηλυκό (6) ότι τη σηκώνει πάνω, αν κρατηθεί το καναρίνι όπως στις φωτογραφίες 5,6!

Επίσης μπορείτε να δείτε εδώ έναν εμπειρικό τρόπο αναγνώρισης φύλου στα καναρίνια

http://www.youtube.com/watch?v=7c2NtnRJTHQ

Antigoni87
01-07-2010, 20:19
Βασίλη έπιασα όλα τα καναρίνια να τσεκάρω τι γίνεται με τις ουρές! Μπορεί βέβαια εμένα να κάνουν... πουλάκια τα μάτια μου όπως είπες, γιατί μάλλον θέλω να δω αρσενικά "fullyhappy"
Λοιπόν, και τα 3 μικρά κατέβασαν τις ουρές κάθετα στο σώμα όταν τα έπιασα έτσι, ενώ η Τιάρα κράτησε την ουρά ευθεία με πολύ ελαφριά κλίση προς τα κάτω, αλλά ευθεία το λες.
Ο Σωπέν πάντα κάτω έβαζε την ουρά, εκτός από σήμερα που τη στράβωσε στο πλάι!
Αυτή η μέθοδος πιάνει σε ενήλικα ή και σε μικρά;

fadom1
01-07-2010, 20:51
τι να πω ρε παιδιά.. μαλλον δεν είναι και τόσο καλή η μέθοδος... στα δικά μου άλλα ανέβαζαν την ουρά..άλλα την κατέβαζαν.. τελικά, λίγο καιρό μετά κατάλαβα πως ήταν όλα αρσενικά... κελάδισμα να δείτε.. 14(μαζί με τα μεγάλα) φωνές ταυτόχρονα...

tasrek
01-07-2010, 22:46
Και εγώ την μέθοδο με την ουρά δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Αντιγόνη μην ανησυχείς δοκίμασε και τις άλλες μεθόδους. Μέσω της παρατήρησης της ..... φύσης του πουλιού δεν είναι ακόμα έτοιμα θέλουν ακόμα καιρό να ωριμάσουν.

Πολλές φορές βασιζόμαστε σε πολλούς παραγοντες ταυτόχρονα για να διακρίνουμε το φύλο ενός πουλιού (συμπεριφορά στο κλουβί , εξωτερικά χαρακτηριστικά, κελάϊδισμα κλπ).

Να σου δώσω να καταλάβεις μου έχει τύχει με έμπειρο φίλο εκτροφέα που αχολείται όλη του την ζωή με καναρίνια να μου χαρίσει ένα καναρίνι αρσενικό που μετά από λίγους μήνες μου γέννησε αυγά!!! Ήταν μικρής ηλικίας πουλί και τα κλινικά αποτελέσματα της έρευνας για το φύλο του ήταν .....για τα μπάζα :doh:

Antigoni87
01-07-2010, 22:53
Δυστυχώς δε μπορώ να συνεκτιμήσω αυτούς τους παράγοντες γιατί είναι η πρώτη μου φορά με καναρίνια! Αλλά μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κανένα να φουσκώνει το λαιμό του και να κάνει προσπάθεια να κελαηδήσει, ένα "τσίου" ανά 15'' κάνει το άσπρο όταν είναι αφηρημένο, κατά τ' άλλα πολλή γκρίνια όλα όταν είναι για φαϊ!
Αν παρατηρήσω κανένα άλλο σημάδι θα σας το πω, μήπως είναι δείγμα του φύλου.
Υγ. με βάση τις πρώτες φωτογραφίες που επισυνάπτει ο Βασίλης, εγώ αρσενικά τα βλέπω όλα "fullyhappy" . Μάλλον κάποιο λάθος θα κάνω, αλλά το βλέπω το πραγματάκι νομίζω! Θα δείξει :bliss:

tasrek
01-07-2010, 23:02
Βρε ανυπόμονο κορίτσι εσύ στην ηλικία τους μίλαγες;;;; :lol: :lol: :lol:

Αυτά τι θες να κάνουν δεν ολοκληρώθηκε καλά καλά το πτέρωμά τους. Αχ εσείς οι γυναίκες μην δείτε άνδρα τον αρχίζετε στις απαιτήσεις σχεδόν από το .... αυγό του! :party: :party: :party:

Antigoni87
01-07-2010, 23:30
Χαχαχα!! :lol: Μωρέ εσύ δίκιο έχεις, αλλά εγώ για άλλο λόγο βιάζομαι. Φεύγει ο Βασίλης μας για άλλη πόλη σύντομα, και θα του έδινα έστω ένα τουλάχιστον από τα μωρά (δε μου πάει η καρδιά να μην του δώσω, τόση χαρά πήρα με τα αυγουλάκια που μου έδωσε "fullyhappy" ), αλλά έχω φάει κόλλημα και θέλω να κρατήσω αρσενικό μωρό. Αν δεν έχω καταλάβει τίποτα μέχρι να φύγει ο Βασίλης, σύντομα, το βλέπω να φεύγει με ΚΤΕΛ για το μπαμπά του αργότερα!
Αλλιώς φυσικά και δε με νοιάζει να φανεί το φύλο και σε μήνες!

*Και ναι, έχουμε απαιτήσεις από τα αρσενικά, τι να κάνουμε;; :-P

xXx
02-07-2010, 00:38
Είναι μικρά τα πουλάκια Αντιγόνη δεν μπορείς από πουλιά 25 ημερών να καταλάβεις...όσο για το ''μπαμπάλισμα'' θα αρχίσει να γίνεται στα λαρυγγάκια των αρσενικών από τις 40 ημέρες και έπειτα

fadom1
04-07-2010, 21:33
εγώ συνήθως συγουρεύομαι για το αν κάποιο είναι αρσενικό γύρο στους 2 μήνες... τώρα τα θυληκά είναι το θέμα, γιατί μπορεί να είναι αγοράκι, απλά ντροπαλο..

konstantinos_mikedis
19-03-2011, 08:06
Βασίλη σε ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες ! είσαι cool :)

mitsman
05-04-2011, 11:59
Απο ποια ηλικια κ μετα υπαρχει το ψευδοπεος??ειμαι πολυ μπερδεμενος με την διακριση!μονο αν κελαιδαει ειμαι σιγουρος οτι ειναι αρσενικο.εχω θηλυκο με αυγα κ ειναι πρησμενο σαν αρσενικο.κ εχω και θηλυκο με νεοσσους οπως ειναι στην φωτο!χωρις τιποτα!

Snowbird
12-12-2011, 17:05
Και πάλι δεν είσαι σίγουρος Δημήτρη. Εμάς το θηλυκό μας κελαηδούσε κανονικότατα. Μόνο όταν είδαμε αυγό σιγουρευτήκαμε. :confused0013::confused0013::confused0013:

mitsman
12-12-2011, 17:09
Ναι... εχετε απολυτο δικιο... στην πορεια το ειδα και εγω.. οταν ειναι πολυ πυρωμενη η καναρα κελαηδαει μια χαρα!!!!

jk21
12-12-2011, 17:19
ειχε ή εχει αυξημενη τεστοστερονη εκ του φυσικου της ή της δινατε τεστοστερονη μεσω καποιου συγκεκριμενου πολυβιταμινουχου που καποια συγκεκριμενη εταιρια δεν σκεφτηκε οτι δεν ειναι ολοι ικανοι να ξεχωριζουν ουσιες και τα πουλανε σαν κοινα πολυβιταμινουχα (η ονομασια του μιλα οτι ειναι για το κελαηδησμα ,αλλα οχι στα ελληνικα ... )

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091029151447.htm

Testosterone gets female canaries singing. Dutch researcher Tessa Hartog knows how you can make a female canary sing using testosterone and the protein BDNF. Normally, female canaries don't sing, but with a few tweaks, the females' brain structure can be altered in a way that lets them burst into song. Their singing can even be considered sexy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bird_vocalization

Furthermore, adult females injected with androgens also show an increased size in the HVC and RA, regions.

mitsman
12-12-2011, 17:25
εμενα το ενα που κελαηδουσε του εκανα διαιτα να το αδυνατισω και κελαηδουσε... οποτε δεν επαιρνε τιποτα εκτος απο αμυλουχους σπορους και μηλοξυδο στο νερο....
και το αλλο το ειχα βρει στον δρομο και παλι ηταν παχυ!

Snowbird
12-12-2011, 17:32
και εμείς δεν της δίναμε τίποτα extra. τα συνηθισμένα: καναβούρι, λαχανικα, αυγό..

jk21
12-12-2011, 17:33
δημητρη μετα σταματησε; προφανως ηταν ή αν διατηρειται ειναι ορμονικη διαταραχη (αν μπορει να θεωρηθει κατι τετοιο κτηνιατρικα η αυξημενη τεστοστερονη ή καποιο αλλο ανδρογονο στα θηλυκα πουλια )

panos70
12-12-2011, 17:46
Ειχα κι εγω θυληκα που κελαηδουσανε,εσας κοριτσια το αυγο την εκανε τη δουλεια την καραπυρωσατε τη θυληκια και μαλων δεν της ειχατε αρσενικο και αυτη ξεδινε με το κελαηδεμα,σε τετοια περιπτωση της βαζεις σε μια αυγοθηκη σκετο παπαρουνοσπορο η αναμικτο σε αυγοτροφη για να την ηρεμησεις και να ξεπυρωση για μια μονο εβδομαδα γιατι ειναι πολυ λυπαρος σπορος και θα την παχυνεις επικινδυνα

mitsman
12-12-2011, 17:48
Εμενα με τον καιρο σταματησε το ενα και το αλλο το ειχα δωσει στον Αγγελο και για οσο το ειχε απο οτι μου ελεγε κελαηδουσε !!!

Snowbird
12-12-2011, 17:52
Παναγιώτη αυγό της δίναμε μια φορά στο ...3/4μηνο, όχι και συχνά. Πάντως κ η μητέρα της καλαηδάει. ίσως να παίζει κ κληρονομικότητα...
τι να πω...

jk21
12-12-2011, 17:56
οταν ενα θηλυκο πυρωνει αυξανονται τα οιστρογονα του απο οτι ξερω .το κελαηδησμα συμφωνα παντα με τις ερευνες που εδωσα συνδεσμους οφειλεται σε αυξημενα ανδρογονα .αν κατα την κατασταση πυρωματος αυξανονται και αυτα τοτε πασο .ισως καποιο καταρτιζομενος σε τετοια θεματα επιστημονικα να ηξερε περισσοτερα .εστω με γνωσεις για τις ανθρωπινες ορμονικες μεταβολες

Antigoni87
12-12-2011, 19:11
Πάντως εμένα ρε παιδιά τα θηλυκά μου μόνο τιτιβίζουν, ποτέ δεν έχουν κελαηδήσει!:dontknow:

Και τελικά έπεσα μέσα σε όλες μου τις γέννες (τυχαία μάλλον!) και ξεχώρισα τα μωρά από μικρή ηλικία, το πολύ 3-4 εβδομάδων, γιατί όλα όσα ήταν θηλυκά ήταν υπερβολικά ήσυχα, ενώ τα αρσενικά διεκδικούσαν έντονα τροφή και είχαν εμφανώς μακρύτερα δάχτυλα και νύχια. Εννοείται ότι δεν ισχύει πάντα, απλώς σε μένα έτυχε να κάνει "μπαμ" από νωρίς, με όλα μου τα πουλάκια. Και έπειτα όταν βγαίνουν στο κλαρί, τα αρσενικά είναι υπερκινητικά και γκρινιάζουν για φαγητό, ενώ τα κοριτσάκια... πλέκουν :o

jk21
12-12-2011, 22:42
off topic : η συζητηση περι διατροφης που ειχε ξεκινησει μεταφερθηκε εδω

Δίαιτα - ειδική διατροφή για παχουλά καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21919-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1/page4)(ποστ 33 και μετα )

tarirs
21-06-2012, 08:24
Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα να με βοηθησετε στο φυλο των μικρων μου ,παρατηρω οτι κανουν κανενα τσιου..βεβαια τα εχω και τα 3 σε 1 κλουβι...δεν τα εχω χωρισει..αλλα καθε πρωι που αλλαζω νερο,αβγο,και μηλαρακι...τα 2 απο αυτα χτυπιουνται αλυπητα,και το ενα απο αυτα σχεδον ανεβαινει στο χερι μου...μηπως το ηρεμο ειναι θυλικο....??? Ειναι πολυ μικρα ακομα..ειναι οι νεοσσοι,απο την γεννα που ειχα τελευταια που εχω βαλει και φωτο....

jk21
21-06-2012, 14:41
τα στοιχεια που δινεις ΤΑΣΟ δεν μπορουν να δωσουν σαφες συμπερασμα .συνηθως τα πιο ησυχα ειναι θηλυκα αλλα δεν ειναι στανταρ

Antigoni87
21-06-2012, 22:21
Γεια σου Τάσο! Εμένα από όολες μου τις γέννες, πάντα τα πιο ήσυχα έβγαιναν θηλυκά. Αλλά φυσικά δεν είναι ακριβης μέθοδος για να "προβλέψεις" το φύλο!
Είναι όμως ενδεικτικό, αλλά χρειάζονται πολλά άλλα στοιχεία. Εγώ σιγουρεύομαι μόνο όταν τα ακούω να αρχίζουν τα "σαλιαρίσματα", δηλαδή τα πρώτα τραγουδάκια, μετά τους 2-3 μήνες.

tarirs
21-06-2012, 22:25
οκ...ευχαριστω πολυ...

ΑΒΑΤΟΝ
23-10-2012, 22:48
Ολα ωραια αυτα που διαβαζω αλλα εμενα δεν μου λυθηκε η απορια πως ξεχωριζω ενα αρσενικο απο ενα θυληκο πουλάκι που ΔΕΝ ειναι πυρωμενο.

Και δεν θελω να περιμενω να κελαηδησει ρε φίλε γιατι βιαζομαι.

Ας πουμε οτι μου δειχνει καποιος το πουλακι του (μη γελατε ρε :jumping0011:)....και με ρωταει ...τι φυλλο ειναι ?

Παμε αλλου τωρα.

Ας μου λυσετε ακομα μια απορια.

Δηλ καποιοι εκτροφεις που βαζουν το δαχτυλιδι την 6η μερα πως ξεχωριζουν το φυλλο ?

Γιατι σε δαχτυλιδια υπαρχει και το ενδεχόμενο να γραφει και το φύλλο. (συνηθως σε πουλακια εισαγωγης).

Για να ακουσω λοιπον.

jk21
24-10-2012, 00:19
μπορω μαλλον να σου λυσω την τελευταια απορια ... σιγουρα εχουν ενα δαχτυλιδι; ή μηπως και δευτερο ανοιχτου τυπου ή πλαστικο με δυνατοτητα προσωρινης διαστολης με ειδικο εργαλειο; μαλλον μετα μπαινει ....

ΑΒΑΤΟΝ
24-10-2012, 00:26
μπορω μαλλον να σου λυσω την τελευταια απορια ... σιγουρα εχουν ενα δαχτυλιδι; ή μηπως και δευτερο ανοιχτου τυπου ή πλαστικο με δυνατοτητα προσωρινης διαστολης με ειδικο εργαλειο; μαλλον μετα μπαινει ....

Ενα.... εχουν Δημητρη και ειναι κλειστου τυπου

jk21
24-10-2012, 00:39
θα μπορουσαν με dna αλλα ποτε να παρουν δειγμα (αν ειναι δυνατον σε νεογεννητο ...) και ποτε να βαλουν δαχτυλιδι μεχρι την 6η μερα;

lianna
24-10-2012, 07:20
Εάν κατάλαβα καλά λέτε ότι και τα θηλυκά μπορεί να τραγουδήσουν όπως τ' αρσενικά; Το ρωτώ διότι πέρισυ αγόρασα ένα μαλινουά το οποίο τραγουδούσε και μάλιστα μου έδωσαν και χαρτιά με τη βαθμολογία του σε διαγωνισμό. Όμως από την ημέρα που το πήγα στο σπίτι και έκτοτε δεν ξανατραγούδησε. Φέτος όταν το πήγα pet shop που το είχα αγοράσει για να δω εάν με την παρουσία και άλλων καναρινιών αρχίσει πάλι να τραγουδά διαπιστώθηκε ότι το καναρίνι ήταν θηλυκό! Υπάρχει περίπτωση το καναρίνι να είχε εξαπατήσει και τους κριτές του διαγωνισμού ή η μόνη που εξαπατήθηκε ήμουν μόνο εγώ;

jk21
24-10-2012, 07:53
λιγο δυσκολο να τραγουδησε θηλυκο σε επιπεδα επιτυχημενου πουλιου σε διαγωνισμο .αλλο διατυπωνω σχεδον ολοκληρωμενο τραγουδι λογω αυξημενης τεστοστερονης και αλλο διακρινομαι κιολας .Βγαλε μια φωτο την επιμαχη περιοχη ,να δουμε αν εχουμε ακομη μια << τσακπινια >> των πετσοπαδων ή στην περιπτωση αυτη πρεπει να τους βγαλω το καπελο ...

teo24
24-10-2012, 08:01
εάν κατάλαβα καλά λέτε ότι και τα θηλυκά μπορεί να τραγουδήσουν όπως τ' αρσενικά; το ρωτώ διότι πέρισυ αγόρασα ένα μαλινουά το οποίο τραγουδούσε και μάλιστα μου έδωσαν και χαρτιά με τη βαθμολογία του σε διαγωνισμό. όμως από την ημέρα που το πήγα στο σπίτι και έκτοτε δεν ξανατραγούδησε. φέτος όταν το πήγα pet shop που το είχα αγοράσει για να δω εάν με την παρουσία και άλλων καναρινιών αρχίσει πάλι να τραγουδά διαπιστώθηκε ότι το καναρίνι ήταν θηλυκό! υπάρχει περίπτωση το καναρίνι να είχε εξαπατήσει και τους κριτές του διαγωνισμού ή η μόνη που εξαπατήθηκε ήμουν μόνο εγώ;
Τα δικα μου θηλυκα παντως αν τα ακουγε ενας οχι τοσο ''σχετικος'' η καλυτερα να το πω γνωστης θα νομιζε οτι ειναι αρσενικα.τουλαχιστον τα 2 απ τα 3.αφου ο γειτονας με ρωτησε αν εχω μονο αρσενικα γιατι ακουγε πολλες φωνες και γυρισματα.εχει κι αυτος ενα που δεν κελαηδουσε λογο πτερορροιας αλλα του το εξηγησα.ειναι η εξαιρεση ομως αυτα γιατι τοσα χρονια δεν το ειχα συναντηση ξανα,τουλαχιστον στα δικα μου.

δημητρα
24-10-2012, 09:21
καλημερα σε ολους, οι αποριες πολλες οπως εχω και εγω σε αυτο το θεμα, τα θυληκα κελαηδανε αν ειναι πυρωμενα,οχι ολο τον χρονο μιλαω για τα δικα μου. μαλλινουα θυληκο με φισσα και τραγουδι βαθμολογημενο δεν νομιζω να υπαρχει lianna, αλλα για να εισαι σιγουρη πιανεις το καναρινι κοιτας τα στοιχεια στο δακτυλιδι του και τα συγκρινεις με τα στοιχεια της φισσας του για κοιτα το.
βασιλη με τα τιμπραντο πολλα πουλια εχουν 2 δακτυλιδια ενα το κανονικο του συλλογου και ενα αλλο το οποιο δειχνει συνηθως το φυλο του πουλιου το δευτερο δακτυλιδακι δεν μπαινει την 6 μερα. και αμα καιγεσαι να δεις τι ειναι τα πουλια απο πολυ νωρις ασφαλης μεθοδο δεν υπαρχει, εκτος απο την γραμμη στο ματι που και αυτη η μεθοδος δεν ξερω αμα ισχυει.

οδυσσέας
24-10-2012, 09:27
Ολα ωραια αυτα που διαβαζω αλλα εμενα δεν μου λυθηκε η απορια πως ξεχωριζω ενα αρσενικο απο ενα θυληκο πουλάκι που ΔΕΝ ειναι πυρωμενο.

Ας πουμε οτι μου δειχνει καποιος το πουλακι του (μη γελατε ρε :jumping0011:)....και με ρωταει ...τι φυλλο ειναι ?

Παμε αλλου τωρα.

Δηλ καποιοι εκτροφεις που βαζουν το δαχτυλιδι την 6η μερα πως ξεχωριζουν το φυλλο ?

Γιατι σε δαχτυλιδια υπαρχει και το ενδεχόμενο να γραφει και το φύλλο. (συνηθως σε πουλακια εισαγωγης).

Για να ακουσω λοιπον.

μπορει καποιος με μεγαλη εμπειρια να μπορει να τα ξεχωρισει.:dontknow:

η μπορει να βαλει δυο δαχτυλιδια (στο ιδιο ποδι ενα για αρσενικο ενα για θυληκο) και οταν μεγαλωσει το πουλι να του αφερεσει το ενα που δεν του κανει.

οπως λενε υπαρχει και η λυση της ιδικης πενσας;)

jk21
24-10-2012, 09:32
οπως λενε υπαρχει και η λυση της ιδικης πενσας;)

αυτη δεν ειναι για να βαφτισια αρσενικου ή θηλυκου ..... αλλα για << μεταλλαξη >> πιασμενου ιθαγενους σε .... γνησιοτατο << εκτροφης >> ;)

ΑΒΑΤΟΝ
24-10-2012, 09:59
Καλημερα στην παρεα....

Οσο αναφορα το πρώτο σκελος της ερωτησης ΞΑΝΑφευγουμε απο το θεμα.

Δεν μ ενδιαφερει αν κελαηδαει το πουλι.

Εγω θελω να ξερω να διαχωρισω το φυλο μονο με το ματι.

Γίνεται ?

Και παμε στο 2ο σκελος της ερωτησης μου.

Οδυσέα ξερω οτι γινεται να ξεχωρισεις το φυλο απο νεογεννητο....σιγουρα.

Τον τροπο ψαχνω.

Παμε αλλου τωρα.

Για να ακουσω λοιπον.

δημητρα
24-10-2012, 10:09
Καλημερα στην παρεα....

Οσο αναφορα το πρώτο σκελος της ερωτησης ΞΑΝΑφευγουμε απο το θεμα.

Δεν μ ενδιαφερει αν κελαηδαει το πουλι.

Εγω θελω να ξερω να διαχωρισω το φυλο μονο με το ματι.

Γίνεται ?

Και παμε στο 2ο σκελος της ερωτησης μου.

Οδυσέα ξερω οτι γινεται να ξεχωρισεις το φυλο απο νεογεννητο....σιγουρα.

Τον τροπο ψαχνω.

100% δεν γινεται, καμια μεθοδο πιστευω δεν ειναι 100% ακριβης ακομη και στην ζωη σε ολους τους κανονες υπαρχουν και οι εξαιρεσεις, μια μεθοδος εχω ακουσει ειναι οτι στην φωλια τα πιο ζωηρα ειναι τα θυληκα ενω τα αρσενικα ειναι πιο διστακτικα, επισης μια αλλη μεθοδος ειναι σε σχεση με το που βρισκεται το ματι αμα φερουμε νοητη γραμμη απο την μυτη του πουλιου.

lianna
24-10-2012, 12:21
Αυτήν την απορία είχα και εγώ, θηλυκό και βαθμολογημένο, πάει πολύ. Όταν λοιπόν το πήγα στο pet shop πήρα μαζί μου και τα χαρτιά που μου έδωσαν. Τότε δεν είχα ιδέα ότι η αιτία που δεν τραγουδούσε ήταν το φύλλο του. Μου είπαν να το αφήσω για δύο ημέρες να δουν εάν τραγουδά και μετά να πάω να το πάρω. Μετά την πάροδο των δύο ημερών η διάγνωση ήταν ότι το καναρίνι είναι θηλυκό. Φυσικά έπαθα σόκ και περισσότερο όταν τους είπα να μου το δώσουν πίσω. Καναρίνι και χαρτιά ήταν άφαντα. Μου είπαν ότι το πήγαν πίσω από όπου το είχαν πάρει με την αιτιολόγηση ότι τους είχαν εξαπατήσει κι εκείνους. Μάλιστα μου πρότειναν να μου φέρουν άλλο μαλινουά ή εάν ήθελα να πάρω κάποιο άλλο από τα ήδη υπάρχοντα καναρίνια στο κατάστημά τους. Το καναρίνι αυτό αφενός του ότι το είχα αγοράσει πολύ ακριβά αφετέρου το είχα σπίτι μου έναν χρόνο και φυσικά το είχα αγαπήσει. Δεν μου έδωσαν καν το δικαίωμα να αποφασίσω εάν ήθελα να το δώσω ή να το κρατήσω. Φυσικά έγινε χαμός και φυσικά δεν πήρα κανένα καναρίνι από αυτούς. Σε μία τέτοια περίπτωση εσείς τι θα κάνατε;

lagreco69
24-10-2012, 13:03
Θα τον εβγαζα εξω απο το μαγαζι του! θα του (ζητουσα) να το κλειδωσει και να πεταξει το κλειδι!! και θα τον εστελνα σπιτι του να ξεκουραστει. τουλαχιστον πηρες τα χρηματα σου πισω?

koukoulis
24-10-2012, 13:29
Λιάννα, όλα αυτά είναι σοκαριστικά. Σε παρακαλώ, επικοινώνησε τηλεφωνικά η ίδια ή αν δε θέλεις ζήτα από έναν φίλο σου ή δικηγόρο να το κάνει και ζήτα να σου στείλουν το πουλί πίσω άμεσα. Μη δεχθείς τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Αυτό το πουλάκι το φρόντιζες, το αγάπησες και μην κάνεις καμμιά παραχώρηση.

koukoulis
24-10-2012, 13:34
Επίσης, αν δεν αντέχεις να τα κάνεις αυτά, στείλε μου το τηλέφωνό σου και αύριο που θα επιστρέψω Αθήνα θα σου τηλεφωνήσω αν θέλεις να πάμε μαζί να το πάρουμε εφόσον βρούμε κοινό χρόνο. Ακούς εκει, να εξαφανίσουν το πουλι.

jk21
24-10-2012, 14:53
Μηνυση αν ειχες στοιχεια εκτροφεα ή μαρτυρες για τις οποιες κινησεις σου ! ... Απλα πραγματα .το πουλησανε αλλου .αν δεν εχεις στοιχεια ....

jk21
24-10-2012, 14:54
επισης επικοινωνησε με εταιριες προστασιας του καταναλωτη να σου πουνε και κεινοι

Giwrgos13
24-10-2012, 15:25
Πολυ καλο και χρησιμο το αρθρο σου Βασιλη!

ΑΒΑΤΟΝ
24-10-2012, 16:13
Και επειδή ξαναφύγαμε ξανά από το θέμα μας -------------> Το επαναφέρω.

Παμε αλλου τωρα.

Για να ακουσω λοιπον.

PAIANAS
24-10-2012, 16:20
Κάποιοι με μεγάλη και πολύχρονη εμπειρία ,μπορούν να τα ξχωρίσουν και με το μάτι ..από το στήσιμο και τη συμπεριφορά
Λιάννα δεν θες να ξέρεις τι θα κάναμε ...θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε ...

xXx
24-10-2012, 21:37
Ενα.... εχουν Δημητρη και ειναι κλειστου τυπου

κλειστού τύπου και γράφει φύλο πουλιού απάνω?? χαχαχα αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας...όχι δεν υπάρχουνε τέτοια δαχτυλίδια

Gardelius
24-10-2012, 22:26
Λιαννα, ...δεν υπαρχει ...χωρος για <λογια>!!!! Απλα....δεν θελω να πω και λεπτομερειες!!!! Απαραδεκτο σαν σκηνικο και ειναι τελειως αντι-επαγγελματικο!!!! Απατεωνες και τσαρλατανοι ειναι οι περισσοτεροι!! Το θεμα ειναι αυτο που ειπαν και πιο πανω τα παιδια, εαν τελικα διασφαλησες τα χρηματα σου? Αν οχι θα κινηθεις και νομικα αν χρειαστει.ΜΗΝ το αφησεις.!!! Εμεις ειμαστε μαζι σου!! ;)

lianna
27-10-2012, 19:56
Όχι, δεν ζήτησα χρήματα, δεν πήρα άλλο καναρίνι. Το καναρίνι μου χάθηκε και φυσικά δεν ξαναπάτησα το πόδι μου στο συγκεκριμένο pet shop. Να κινηθώ νομικά; Παιδιά στην Ελλάδα ζούμε. Πιστεύετε ότι θα γίνει κάτι; Κι αν γίνει θα πάρει πάρα πολύ χρόνο. Ο μοναδικός μάρτυρας ήταν ο άντρας μου, άρα όχι και τόσο καλός μάρτυρας. Αυτά είναι λόγια δικηγόρου που ρώτησα. Ήταν μία πολύ καλή εμπειρία αυτή για μένα και με δίδαξε ότι από μαγαζί - στο συγκεκριμένο ψώνιζα 15 χρόνια - καναρίνια δεν ξαναπέρνω.

Giwrgos13
27-10-2012, 19:59
Καλο και χρησιμο αρθρο

gianniskilkis
28-10-2012, 12:47
Λιάνα καλημέρα ,αυτά φωνάζουμε χρόνια τουλάχιστον για τους κακούς επαγγελματίες, μην τους βάλουμε όλους στο ίδιο σακί. Τώρα στο τι να κάνεις ; να του πεις κατάμουτρα ¨ δεν θα σου κάνω τίποτα άμεσα κακό, αλλά όσο ζω , όπου βρεθώ και όπου σταθώ θα λέω για αυτό που μου έκανες ¨. Μετά βάλε ένα δικό σου άτομο να πάει μετά από κανένα μήνα να κάνει τον πελάτη και σε κάποια στιγμή εκεί στο παζάρι να ρωτήσει ξέγνοιαστα τον πωλητή να του δώσει μια κάρτα του μαγαζιού . Όταν του την δώσει να του πε¨ιΑαααα! αυτό είναι το ΧΧΧ (πετ) που καβατζώνει τα πουλιά , κλπ ,τι λες και δεν το ΄ξερα , άντε που θα ψωνίσω από εδώ¨ . Να τον αφήσει κάγκελο με τα πουλιά του χα χα χα και να φύγει . Αυτή είναι η χειρότερη τιμωρία.

lianna
28-10-2012, 17:34
Η χειρότερή του τιμωρία είναι ότι έχασε μια καλή πελάτησα. Διότι δεν αγόραζα μόνο τροφές και φαρμακα για τα καναρίνια μου αλλά και για το ενυδρείο που έχω. Ας πρόσεχε. Ελπίζω μόνο το μαλινουά μου να βρίσκεται σε καλά χέρια και να το φροντίζουν όπως το φρόντιζα.

gianniskilkis
28-10-2012, 18:41
Καλησπέρα Λιάνα. Εμένα Λιάνα μου την δίνει ότι με όλα αυτά που συμβαίνουν ,να φανταστείς εδώ περνάς το πρωί από ένα δρόμο κοιτάς την βιτρίνα και το μεσημέρι γυρνώντας σπίτι δεν υπάρχει το μαγαζί , κάποιοι δεν βάζουν μυαλό ,μα με τίποτα βρε παιδί μου.

mitsman
28-10-2012, 18:51
Παιδια ας μην ξεφευγουμε οσο γινεται απο το θεμα....

γιατι εχουμε βγει :sign0006::sign0006::sign0006::sign0006::sign0006: :sign0006::sign0006::sign0006::sign0006::sign0006:

lianna
29-10-2012, 06:30
Δημήτρη καλημέρα. Δεν νομίζω ότι ξεφύγαμε και πολύ από το θέμα μας. Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Την προηγούμενη εβδομάδα συζητώντας με ένα συνάδελφο μου είπε ότι το θηλυκό του καναρίνι τραγουδά πολύ καλύτερα από τα αρσενικά του. Άρα για κάποιον που δεν γνωρίζει πως να ξεχωρίζει το φύλλο των πουλιών είναι πολύ εύκολο να την πατήσει, όπως στη δική μου περίπτωση. Παρόλο που είχε δακτυλίδια (2) κλειστού τύπου και χαρτιά βαθμολογίας και τραγουδούσε, ήταν θηλυκό. Το θέμα είναι ότι όταν ένας αρχάριος που πηγαίνει να αγοράσει από μαγαζί καναρίνι πως μπορεί να καταλάβει τι αγοράζει;

jk21
29-10-2012, 08:11
ΛΙΑΝΝΑ ο Δημητρης δεν αναφερεται σε αυτο, αλλα στη συζητηση που επεκταθηκε πανω στο θεμα της αντιμετωπισης του ασυνειδητου και μαλλον κλεφτη πετσοπα

11panos04
29-10-2012, 08:41
Λοιπον,οσον αφορα στο θεμα που λεει για τη διακριση του φυλου στα καναρινια,θελω να καταθεσω την εμπειρια μου τη λιγη που εχω στα μαυροκοκκινα.Μεχρι τωρα ηξερα οτι τα χιονε ξεχωριζουν(το θηλυκο κανει μασκα,εχει πιο πολυ ασπρο στον κωλο,βγαζει πιο πολυ φαιομελανινη στις ριγες αναμεσα,κλπ),αλλα οτι τα εντονα δεν ξεχωριζουν,παρα μονο αργοτερα,απο τα σημεια που κοιταμε ή απ το αυγο στη φωλια κ το κελαιδημα...Φετος,απο δικα μου πουλακια κ με συζητηση με φιλους απ το συλλογο,σας δινω απλοχερα ενα σημαδι,για να ξεχωρισετε τα θηλυκα απ τα αρσενικα εντονα μαυροκοκκινα.Το θηλυκο στην περιοχη της αμαρας,τα πουπουλακια εκει κοντα ασπριζουν,λιγο μεν,αλλα ασπριζουν,ενω στο αρσενικο ειναι ολα κοκκινα οπως στην κοιλια...Ακουσα ακομη κι οτι δεν ισχυει για ολα τα θηλυκα....Κραταω μια πισινη,αλλα στα δικα μου τουλαχιστον κ σ αυτα που πιασαμε σε αλλα κουμάσια,επιβεβαιωθηκε περιτρανα.

Φιλικα

jk21
02-11-2012, 01:00
να μια κατατοπιστικη φωτο για τα παιδια που θελουν να βρουν το φυλο των πουλιων τους

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/malekaifemale_zpsaa363255.jpg

ARMANDO
02-11-2012, 12:04
να μια κατατοπιστικη φωτο για τα παιδια που θελουν να βρουν το φυλο των πουλιων τους

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/malekaifemale_zpsaa363255.jpg

Δημήτρη,
Φαντάζομαι πως αυτό διακρίνεται πολύ ευκολα σε μεγαλυτερης ηλικίας πουλακι (πάνω από 8 μηνών) και όταν είναι λιγο πριν την περίοδο της αναπαραγωγής.
Εγω στο δικό μου δυστυχώς δε μπορω να καταλάβω καν πως είναι το σχήμα του.

jk21
02-11-2012, 12:10
ΠΑΝΟ βασικα αν ειναι πυρωμενο φαινεται πολυ πιο εντονα .αλλα αν το πουλακι ειναι 5 μηνων ,η δικια μου εμπειρια σε πουλακια μου που εχω δει ειναι οτι στα περισσοτερα ειναι ευδιακριτο και ετσι οπως στην εικονα .αυτο που αρκει εστω ,ειναι η κλιση να μην ειναι προς τα πισω για να ειναι αρσενικο

mitsman
02-11-2012, 20:04
Για εμενα αν το πουλακι δν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης, και 10 χρονων να ειναι δεν δειχνει ευκολα!

ΑΒΑΤΟΝ
02-11-2012, 20:49
Για εμενα αν το πουλακι δν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης, και 10 χρονων να ειναι δεν δειχνει ευκολα!

Οχι Δημητρη.

Οπως ανεφερα και σε αλλο post μου υπάρχουν εμπειρα ματια που καταλαβαινουν το πουλακι απο μακρυα.

Nikolakas
02-11-2012, 21:00
Εγώ προσπάθησα να κανω το τεστ με την ουρά, λογω του οτι είμαστε μαζι 5 μερες και ακομα άχνα δεν εχει βγάλει, και την μια φορά η ουρα πηγε πάνω και την αλλη έμεινε στην ευθεια κάπως....
Ελπιζω να ειναι οντως αρσενικός, οχι τιποτα αλλο αλλα σκεφτομαι συντομα να του φερω γυναικα. Και υπαρχει ζητημα γιατι αν ειναι κορίτσι, κοριτσι στο κοριτσι δεν πάει...

ΑΒΑΤΟΝ
02-11-2012, 21:02
Εγώ προσπάθησα να κανω το τεστ με την ουρά, λογω του οτι είμαστε μαζι 5 μερες και ακομα άχνα δεν εχει βγάλει, και την μια φορά η ουρα πηγε πάνω και την αλλη έμεινε στην ευθεια κάπως....
Ελπιζω να ειναι οντως αρσενικός, οχι τιποτα αλλο αλλα σκεφτομαι συντομα να του φερω γυναικα. Και υπαρχει ζητημα γιατι αν ειναι κορίτσι, κοριτσι στο κοριτσι δεν πάει...

Αν πεις σε καποιον εμπειρο για το κολπακι με την ουρα.....Θα γελαει.

ΑΒΑΤΟΝ
02-11-2012, 21:07
Επισης να αναφερω οτι ....Τελικα γίνεται να ξεχωρισεις το φύλο του πουλιού απο την φωλια.

Υπαρχουν καποια σημαδια στους νεοσους που σου δειχνουν αν ειναι αρσενικο ή θυληκο.

Ενα παραδειγμα ειναι απο τον τροπο που καθεται το μικρο στη φωλια ....ή απο το ενα δαχτυλο του ποδιου του που ειναι μεγαλυτερο....

Μην με ρωτησετε λεπτομεριες γιατι δεν ξερω να σας απαντησω.

Διασταυρωμενα απο μερικους πολυ καλους πουλαδες που ασχολουνται παρα πολλα χρονια με το αντικειμενο.

Nikolakas
02-11-2012, 21:31
Αν πεις σε καποιον εμπειρο για το κολπακι με την ουρα.....Θα γελαει.

Χμμ διαβασα και εγω προ λίγου οτι το συγκεκριμένο τεστ, δεν ενδείκνυται για ασφαλή συμπεράσματα. Θα περιμένω να τραγουδήσει.....

οδυσσέας
03-11-2012, 00:37
Επισης να αναφερω οτι ....Τελικα γίνεται να ξεχωρισεις το φύλο του πουλιού απο την φωλια.

Υπαρχουν καποια σημαδια στους νεοσους που σου δειχνουν αν ειναι αρσενικο ή θυληκο.

Ενα παραδειγμα ειναι απο τον τροπο που καθεται το μικρο στη φωλια ....ή απο το ενα δαχτυλο του ποδιου του που ειναι μεγαλυτερο....

Μην με ρωτησετε λεπτομεριες γιατι δεν ξερω να σας απαντησω.

Διασταυρωμενα απο μερικους πολυ καλους πουλαδες που ασχολουνται παρα πολλα χρονια με το αντικειμενο.

Βασιλη αν γνωριζεις τετοιο εκτροφεα καλως αλλιως αν ειναι πληροφοριες απο το internet τοτε...
μπορω και εγω να σου πω.:wink:

http://www.westernwaterslager.com/text/Articles/Sexing.htm

- Από την ηλικια των 3 ημερων υπαρχει μια φλεβα στην κάθε πλευρα της κοιλιάς που κατευθυνεται στο οργανο του πουλιου σχηματίζοντας ένα V αυτό μπορει να παρατηρηθει μονο στα αρσενικα και όχι στα θηλυκά καναρινια.Αυτη η φλεβα μπορει να παρατηρηθει στο αρσενικο καθολη τη διαρκεια της ζωης του.

- Μεθοδος κουρσα : Από 5 εως 6 ημερων εάν βαλουμε τα μικρα της ιδιας φωλιας σε μια ευθεια γραμμη πανω σε μια λεια επιφανεια κατι σαν την εκκινηση μιας κουρσας αυτά που θα πανε μακρυτερα πιο γρηγορα είναι τα αρσενικα

- Όταν δακτυλιδωνουμε τα μικρα θα παρατηρησουμε οτι σε καποια το μεσαιο δακτυλο είναι πιο μακρυ αυτά είναι τα αρσενικα ενώ στα θηλυκά τα 3 δακτυλα εχουν σχεδον το ιδιο μηκος

- Από την 6η η 7η ημερα που ανοιγουν τα μικρα τα ματια τους τα ματια του αρσενικου είναι σχεδον ακριβως στο ιδιο υψος με τη γραμμη του ραμφους ενώ του θηλυκού είναι πιο πανω από αυτή τη νοητή γραμμη
- Πριν τα μικρα βγαλουν φτερα κοιτωντας στη φωλια, τα μικρα με το κεφαλι που μοιαζει πιο επιπεδο είναι τα αρσενικα ενώ τα θηλυκά εχουν πιο στρογγυλεμενη οψη

-Όταν τα μικρα ταιζονται στη φωλια αυτά που σηκωνονται πιο ψηλα είναι τα αρσενικα

-όταν χτυπάς ελαφρά την φωλιά τα αρσενικά κρύβονται ενώ τα θυληκά πετάγονται πάνω με ανοικτό στόμα.

τωρα αν αυτα ειναι αληθεια η ψεμματα:dontknow:

ΑΒΑΤΟΝ
03-11-2012, 00:51
Οχι Κωστα....δεν ειναι πληροφοριες απο το internet.

Απλα τυχαινει να μιλάω με καποιους πουλαδες που ασχολουνται με τα πουλια εδω και 40 χρονια.

Και ρωτοντας και καποιους Ελληνες εκτρωφεις...υπαρχουν πολλα κοινα σημεια.

οδυσσέας
03-11-2012, 01:52
για τι καναρινια μιλαμε,για φωνης? ποια ρατσα? σε τι ποσοστο πεφτουν μεσα στη ''διαλογη''?

gianniskilkis
03-11-2012, 10:30
Βασιλη αν γνωριζεις .................................................. ....................................
- Από την 6η η 7η ημερα που ανοιγουν τα μικρα τα ματια τους τα ματια του αρσενικου είναι σχεδον ακριβως στο ιδιο υψος με τη γραμμη του ραμφους ενώ του θηλυκού είναι πιο πανω από αυτή τη νοητή γραμμη
- Πριν τα μικρα βγαλουν φτερα κοιτωντας στη φωλια, τα μικρα με το κεφαλι που μοιαζει πιο επιπεδο είναι τα αρσενικα ενώ τα θηλυκά εχουν πιο στρογγυλεμενη οψη

-Όταν τα μικρα ταιζονται στη φωλια αυτά που σηκωνονται πιο ψηλα είναι τα αρσενικα

-όταν χτυπάς ελαφρά την φωλιά τα αρσενικά κρύβονται ενώ τα θυληκά πετάγονται πάνω με ανοικτό στόμα.

τωρα αν αυτα ειναι αληθεια η ψεμματα:dontknow:
Βασίλη καλημέρα αυτό με τα μάτια ισχύει σε μεγάλο βαθμό στα ενήλικα πουλιά ,όχι όμως πάντα επειδή μερικά αρσενικά ξεφεύγουν ή έστω είναι οριακά προς την νοητή γραμμή της μπίκας. Τα άλλα δύο κολπάκια ναι ,τα λέμε για τα νεαρούδια , αλλά πάντα με μια επιφύλαξη .

ΑΒΑΤΟΝ
03-11-2012, 11:01
για τι καναρινια μιλαμε,για φωνης? ποια ρατσα? σε τι ποσοστο πεφτουν μεσα στη ''διαλογη''?

Μιλάω γενικά για όλα τα καναρίνια Κωστα.

11panos04
03-11-2012, 18:54
Αυτο με τα δακτυλα,που το μεσαιο ειναι πιο μακρυ,εγω προσωπικα πλεον το θεωρω μυθο.Ολα τα πουλακια οταν τα πιανα ειχαν μεσαιο δακτυλο που βγαζε ματι,κι ομως,δεν ηταν ολα αρσενικα...

Φιλικα

Silentpanther
19-11-2012, 13:19
http://kanarinofiloi.wordpress.com/2012/11/09/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE/

chosen
11-12-2012, 14:10
Επτά και οκτώ μηνών καναρίνια και αδυνατώ να δώ το φύλο με τόσα πουπουλάκια... με το φύσα φύσα θα μου κρυώσουν :icon_smile:.
Κερνάω καφέ σε όποιον θέλει να περάσει να με βοηθήσει

ΑΒΑΤΟΝ
11-12-2012, 14:22
Επτά και οκτώ μηνών καναρίνια και αδυνατώ να δώ το φύλο με τόσα πουπουλάκια... με το φύσα φύσα θα μου κρυώσουν :icon_smile:.
Κερνάω καφέ σε όποιον θέλει να περάσει να με βοηθήσει

Βασίλη σ αυτη την ηλικία...σιγουρεύεσαι μονο και μονο απο το καλαηδημα ...

Βαζε το κάθε πουλάκι μονο του και θα διαπιστώσεις αμέσως το φύλο του.

chosen
11-12-2012, 14:30
Ναι συνονόματε,
έχω μια ιδέα, απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος

Βασίλη σ αυτη την ηλικία...σιγουρεύεσαι μονο και μονο απο το καλαηδημα ...
Βαζε το κάθε πουλάκι μονο του και θα διαπιστώσεις αμέσως το φύλο του.

geam
11-12-2012, 14:33
τι ιδεα αν επιτρέπεται???

chosen
11-12-2012, 14:36
με το τρόπο που ανέφερε ο Βασίλης, τα 5 από τα έξι πρέπει να είναι αρσενικά

τι ιδεα αν επιτρέπεται???

BugsBunny
14-04-2013, 10:33
Μετά από πόσο καιρό μπορούμε να δούμε τι φύλλο είναι ένα μικρό μας;

Gardelius
14-04-2013, 11:21
Μετά από πόσο καιρό μπορούμε να δούμε τι φύλλο είναι ένα μικρό μας;

Αυτο το ξεχωρίζεις ανάλογα με το κελάηδισμα ....!!! :hi:

xarhs
14-04-2013, 11:23
χρηστο οσο περναει ο καιρος απο κατω γινεται ολο και πιο εμφανες το φυλο τους....... εγω μετα απο καποιους μηνες 2 περιπου μπορω να το καταλαβω

BugsBunny
14-04-2013, 13:52
Αυτο το ξεχωρίζεις ανάλογα με το κελάηδισμα ....!!! :hi:
Το ξέρω αυτό...απλά δεν ήξερα μετά από πόσο καιρό γίνετε εμφανές.

kostas13
25-09-2013, 16:53
αν οι νεοσσοι τσακωνονται συγκεκριμενα 2 στον αριθμο αλλα παραλληλα σαλιαριζουν λετε να μην ειναι αρσενικα? συγκεκριμενα σε ζευγαρωστρα που δεν βλεποντουσαν σαλιαριζαν κ οταν απο το χωρισμα εβγαζα το τυφλο κ βλεποντουσαν εβλεπες τσακωμο

lefteris13
25-09-2013, 17:53
Και τα αρσενικα τσακωνονται και πολυ ειδικα οταν ειναι πυρωμενα.οταν εχουν μαθει και μονα τους και ξαφνικα βλεπουν διπλα εναν ανταγωνιστη, λογικο να συμβαινει.οποτε τα δικα σου μπορει και κατα πασα πιθανοτητα ειναι αρσενικα αφου σαλιαριζουν κιολας

panos70
25-09-2013, 22:15
Gardelius (http://www.greekbirdclub.com/member.php?5669-Gardelius)
Αυτο το ξεχωρίζεις ανάλογα με το κελάηδισμα ....!!! :hi: Hλια αυτο ειναι σχετικο οι δυο οι περσινες μου οι θηλυκιες κανουν κατι γυρισματα αλλο πραγμα,και φοβαμε μην τις μιασουν και οι κορες τους γιατι κι εγω μολις δω ενα να κελαηδαει στην κλουβα το πιανω και το βαζω σε ατομικο κλουβακι για μαθημα σολφεζ και λεω τωρα λες να βαζω μεσα στα ατομικα κλουβακια και ......κορητσακια

Gardelius
25-09-2013, 23:25
Hλια αυτο ειναι σχετικο οι δυο οι περσινες μου οι θηλυκιες κανουν κατι γυρισματα αλλο πραγμα,και φοβαμε μην τις μιασουν και οι κορες τους γιατι κι εγω μολις δω ενα να κελαηδαει στην κλουβα το πιανω και το βαζω σε ατομικο κλουβακι για μαθημα σολφεζ και λεω τωρα λες να βαζω μεσα στα ατομικα κλουβακια και ......κορητσακια

Πάνο, νομιζω οτι ειναι και θέμα,.. ποσο μηνών ειναι το πουλάκι.

Δηλαδή, πότε μπορουμε να πουμε οτι αρχίζουν το ¨πληρες¨ ρεπερτόριο?

lefteris13
25-09-2013, 23:39
Πάνο, νομιζω οτι ειναι και θέμα,.. ποσο μηνών ειναι το πουλάκι.

Δηλαδή, πότε μπορουμε να πουμε οτι αρχίζουν το ¨πληρες¨ ρεπερτόριο?

http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr/2012/07/blog-post_24.html

http://3.bp.blogspot.com/-pZSkqsQF46c/UPkNwFRqLsI/AAAAAAAACeM/ywi8iB_AwZ8/s1600/TIMBRADOS+diagramma+SCV.jpeg

Gardelius
25-09-2013, 23:45
Σ ευχαριστώ φιλε!!

Ελπιζω εσυ με τα ¨τιμπραντα¨ να το εχεις καταλάβει...το διάγραμμα :evilgrin0039:

xarhs
26-09-2013, 00:00
εγω παιδια μερικα τα καταλαβαινω απο το χρωμα............ τα εντονα χρωματα στην δικη μου εκτροφη ειναι παντα αρσενικα..!!!

δεν ξερω πως γινεται αλλα γινεται..!!!!

τα ασπρα πχ ειναι παντα 100% θυληκα ενω τα πρασινα , πορτοκαλι , κιτρινα (εντονο) και γενικα πιο ζωηρα χρωματα ειναι αρσενικα.

τα αρσενικα σαλιαριζουν ηδη απο τον πρωτο μηνα συνηθως περισσοτερες φορες απο οτι τα θυληκα και λιγο πιο ζωηρα......... δεν ειναι ομως σπανιο το φαινομενο ενα θυληκο να κεληδα το ιδιο ζωηρα με ενα αρσενικο..

μετα τον δευτερο-τριτο μηνα ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα και τα αρσενικα σαλιαριζουν πιο ζωηρα και δυνατα απο τα θυληκα.

μετα την πρωτη πτεροροια νομιζω ειναι ευκολο καποιος να τα ξεχωρησει φυσοντας τα και απο κατω

Μπία
31-01-2014, 23:09
Αν κ πολύ καινούρια [3 χρόνια με καναρίνια]έχω να πω τα εξής...μόλις σκάσει το αυγό και δω τον νεοσσό γνωρίζω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό.Το αρσενικό είναι πιο εύσωμο από το θηλυκό.Μόλις αρχίσει να στέκεται, τα πόδια του αρσενικού είναι ψηλά με πιο μακρύ μπουτάκι, μυώδη.Η όλη εμφάνιση του αρσενικού είναι καμαρωτή ,σπαθάτη,νευρώδης.
Όταν μου ζήτησαν ένα θηλυκό κ είπα αυτό είναι πάρτο,τότε είδα πως διέκρινε το φύλλο για να σιγουρευτεί.Εγώ ήμουν όμως ήδη σίγουρη.

jk21
02-05-2015, 08:29
Ισως βοηθησει !

http://2.bp.blogspot.com/-gSG9iNkzvsg/UroRx4wjMiI/AAAAAAAAAgY/7SBX1AbwMRI/s640/thiliko+arseniko.jpg

Πηγη : http://fopdo.blogspot.gr/2014/01/blog-post.html

georgallas
06-01-2016, 12:27
Δημήτρη,

Το πιο κατω τι νομίζεις ότι είναιhttp://i1382.photobucket.com/albums/ah262/georgallag/20160106_091930_zpsxivibfgx.jpg~originalhttp://i1382.photobucket.com/albums/ah262/georgallag/20160106_091925_zps5y1rulvi.jpg~original:

jk21
06-01-2016, 13:24
Μαλλον αρσενικο ,αλλα μην σταθεις μονο στη δικια μου γνωμη

pathos
10-01-2016, 13:18
Καλημέρα παιδιά.. Λύστε μου την απορία στο καναρινακι που βλέπετε στη φωτογραφία, γιατί έχω μία διαφωνία με κάποιον που μου λέει ότι γνωρίζει άριστα τα πουλιά, κ μπορεί να ξεχωρίζει το φύλο τους.. Το πουλάκι είναι ακριβώς 7 μηνών, αρσενικό ή θηλυκό; http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/10/16a84721ff81be1f6e955f6522f33ce5.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/16/01/10/594a74b4c00639b3836a805326988b49.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/16/01/10/83d5a7db0d043e7621917bc35499ddb2.jpg

jk21
10-01-2016, 13:32
χωρις να ειναι ακομα πυρωμενο και με την κοιλια φουλ στο λιπος να καλυπτει την γενετησια περιοχη ,δυσκολο αυτο που ζητας εκτος αν το πουλι κελαηδα στο φουλ

pathos
10-01-2016, 14:08
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ Δημήτρη, για το λίπος τι μπορώ να κάνω;

jk21
10-01-2016, 14:15
οι γνωμες για αυτη την εποχη διχαζονται ... εγω θεωρω οτι σε αυτο βαθμο απαιτειται διαιτα .Υπαρχει και η αποψη οτι το χειμωνα τα πουλια συσσρευουν λιπος που χανουν ευκολα την ανοιξη .Δεν ξερω τι λεει βεβαια η αποψη εκεινη για το βαθμο παχους του συγκεκριμενου πουλιου αλλα αν θες ανοιξε ενα θεμα στη διατροφη και το συζηταμε

Αντισυμβατικός
10-01-2016, 15:32
στις δυο πρωτες φωτο δειχνει για αρσενικο

pathos
10-01-2016, 17:23
Το ελπίζω Κωστή..ποτε πιστεύετε ότι θα μπορώ να καταλάβω με βεβαιότητα;

stefos
10-01-2016, 17:45
Γιωργο μαλλον θηλυκο. 7 μηνών έπρεπε να λέει αν είναι αρσενικό...........τα αρσενικά ξεχωρίζουν στο κελαιδιμα απο τα θηλυκά. Τα θηλυκά μπορεί να λένε , είχα θηλυκό που έλεγε σχεδόν όλη μέρα........... όμως το κελαιδιμα των αρσενικων δύσκολα το μπερδευεις , είναι δυνατό το καταλαβαίνεις , οι νότες είναι πιο ξεκάθαρες , τα θηλυκά μπερδεύουν νότες και δεν έχουν ένταση στην φωνή. Δεν ξέρω μήπως το επηρεαζει το πάχος του.............?

jk21
10-01-2016, 19:13
το επηρεαζει .... το λιπος στο αιμα δεσμευει την ελευθερη τεστοστερονη και αυτο εχει επακολουθο στο κελαηδησμα ( θεωρητικα τουλαχιστο )

στις φωτο που λεει ο Κωστας το γεννητικο οργανο δειχνει να εχει κλιση διαφορετικη και οχι προς τα πισω . Στην αλλη προς τα πισω αλλα ισως ειναι η σταση ή η πιεση απο το λιπος που κρυβει την πραγματικη κλιση

οταν ερθει Ανοιξη ή αν αδυνατισει νωριτερα , πιστευω θα ειναι πιο σαφες

jk21
09-08-2016, 21:43
για πειτε γνωμες .... νομιζω θηλυκα και τα δυο ;

οι μικροι μου φιλοι!! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?48939-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B9!!/page2)

http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/kordonakias/IMG_20160809_193256_zpseigwiqce.jpg

http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/kordonakias/IMG_20160809_193128_zpsufsss2mw.jpg

tasos-mo
10-08-2016, 00:05
Και εγω για θηλυκά τα βλέπω...προσπάθησα να δω και από το στήσιμο,αλλα λόγω της πτερορροιας δεν φαίνεται καθαρά. Και σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου ότι δεν πολυκελαιδανε... Μάλλον θηλυκά..μετά την πτερορροια θα ξέρουμε σίγουρα..

dikai
04-01-2017, 16:05
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Λοιπόν θέλω απόψεις για το φύλλο των παρακάτω,δικιάς μου εκτροφής, καναρινιών.
Μικρή επισήμανση ότι κανένα απο τα τρία δεν κελαηδάει αλλά έχουν αναγνωριστεί και τα τρία ως αρσενικά από ΔΥΟ εκτροφείς.
Το ένα μαυροκόκκινο πάντως σκίζει χαρτιά τελευταία.Τα μάτια στα 2 Μ/Κ δείχνουν θηλυκά αλλά απο κάτω πιο πολύ φέρνουν για αρσενικά.
Για το παραπάνω λίπος που έχουν τα έχω έξω αν είναι αυτός ο λόγος.

Πρώτο μαυροκόκκινο γεννημένο 1/5/16
http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2091_zpssnf3ro7i.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2091_zpssnf3ro7i.jpg.html) http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2092_zpsofstjakg.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2092_zpsofstjakg.jpg.html) http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2094_zpsco7effjh.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2094_zpsco7effjh.jpg.html)

2 μαυροκόκκινο γεννημένο 2/5/16(αδέρφια)
http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2095_zpsqvrhuufx.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2095_zpsqvrhuufx.jpg.html) http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2096_zpslo3mqnzx.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2096_zpslo3mqnzx.jpg.html) http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2097_zpsxonfsmec.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2097_zpsxonfsmec.jpg.html)

3 timbrado γεννημένο 17/5/16
http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2098_zpsbvipjvvi.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2098_zpsbvipjvvi.jpg.html) http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2100_zpsrsahrz7p.jpg (http://s1308.photobucket.com/user/dikai1969/media/DSCN2100_zpsrsahrz7p.jpg.html)

IscarioTis
04-01-2017, 16:19
Πω ρε φιλε τι καναρια ειναι αυτα?!!να ταχσιρεσαι φτου φτου ειδικα το πρασσινο και το μαυροκοκκινο ωχ Παναγια μ
Οσο για το φυλο θα σε γελασω και δεν θελω...

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jimk1
04-01-2017, 17:06
Οτι σου ειπαν οι εκτροφεις ξερουν καλυτερα,τωρα σιγουρα το μαυροκκοκινο που σου τραβα χαρτια ειναι το πρωτο,αυτην την εποχη τουλαχιστον,τα πουλια επρεπε να λενε

η ειναι θυληκα η εχουν καποιο προβλημα που δεν το νομιζω

dikai
04-01-2017, 18:20
Πω ρε φιλε τι καναρια ειναι αυτα?!!να ταχσιρεσαι φτου φτου ειδικα το πρασσινο και το μαυροκοκκινο ωχ Παναγια μ
Οσο για το φυλο θα σε γελασω και δεν θελω...

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

dikai
04-01-2017, 18:29
Οτι σου ειπαν οι εκτροφεις ξερουν καλυτερα,τωρα σιγουρα το μαυροκκοκινο που σου τραβα χαρτια ειναι το πρωτο,αυτην την εποχη τουλαχιστον,τα πουλια επρεπε να λενε

η ειναι θυληκα η εχουν καποιο προβλημα που δεν το νομιζω

Μόνο λίγο λίπος παραπάνω έχουν. Κοντεύουν 8 μηνών.
Ή εκτίμηση είχε γίνει με απλό φύσημα των φτερών αλλά από πολλή έμπειρα άτομα.
Τώρα γιατί δεν λένε.,...
Ελπίζω μόνο μην μου βγούμε θηλυκά γιατί πήρα αρσενικό για την μάνα των μαυροκόκκινων που είναι περσινή.Αλλιώς θα
το βαλω με κάποια από αυτά αναγκαστικά. Είναι καλή η μάνα αλλά ο πατέρας μου έφυγε πέρσι από βλακεία.
Αυτό που θέλω να βγει αρσενικό είναι το πράσινο γιατί του έχω πάρει μία κίτρινη τιμπραντινα super.
Σύντομα θα ανεβασω

stefos
04-01-2017, 19:47
Ή εκτίμηση είχε γίνει με απλό φύσημα των φτερών αλλά από πολλή έμπειρα άτομα.

Φετος το φθινοπωρο κοιταγαμε εγω και ενας φιλος (ασχολειται με πουλια τουλαχιστον 20 χρονια ) καμμια 10ρια και παραπανω πουλακια , καναρινια ξεδιαλεγωντας το φυλλο τους. Τα μικρα ηταν γεννημενα ανοιξη.

Τα πουλια τα περισσοτερα πηγαν σε συναδερφους του στην δουλεια .
2 ξεδιαλεγμενα αρσενικα ηταν λαθος και τελικα βγηκαν θηλυκα! (ευτυχως ηταν γνωστοι και τα αλλαξανε ευκολα)

Με το παραδειγμα αυτο θελω να πω οτι και τα <<εμπειρα ματια>> καμμια φορα μπερδευονται στο ξεδιαλεγμα φυλου!!!

Φυσικα δεν μιλαω για μενα (μικρη εμπειρια) αλλα ο αλλος εχει βγαλει πουλια με την σεσουλα!!!!.

Παντως 8 μηνων τα πουλια επρεπε να λενε

ΥΓ τα μαυροκοκκινα πολυ ομορφα!!

dikai
04-01-2017, 20:25
Φετος το φθινοπωρο κοιταγαμε εγω και ενας φιλος (ασχολειται με πουλια τουλαχιστον 20 χρονια ) καμμια 10ρια και παραπανω πουλακια , καναρινια ξεδιαλεγωντας το φυλλο τους. Τα μικρα ηταν γεννημενα ανοιξη.

Τα πουλια τα περισσοτερα πηγαν σε συναδερφους του στην δουλεια .
2 ξεδιαλεγμενα αρσενικα ηταν λαθος και τελικα βγηκαν θηλυκα! (ευτυχως ηταν γνωστοι και τα αλλαξανε ευκολα)

Με το παραδειγμα αυτο θελω να πω οτι και τα <<εμπειρα ματια>> καμμια φορα μπερδευονται στο ξεδιαλεγμα φυλου!!!

Φυσικα δεν μιλαω για μενα (μικρη εμπειρια) αλλα ο αλλος εχει βγαλει πουλια με την σεσουλα!!!!.

Παντως 8 μηνων τα πουλια επρεπε να λενε

ΥΓ τα μαυροκοκκινα πολυ ομορφα!!

Σε ευχαριστώ.
Σε 2-3 μήνες θα δούμε.Πάντως επειδή είναι καλά πουλάκια
με ωραία μαύρα πόδια-ραμφος θα κοιτάξω να βρω ένα αντίστοιχο αρσενικό.
Και δεν έχουν φάει φουλ χρωστική. Την μισή από ότι έλεγε το σκεύασμα και μετά τις 40 μέρες.
Και φυσικά καθόλου τώρα.

kostas karderines
04-01-2017, 20:46
Δημήτρη τα μαυροκοκκινα είναι πανέμορφα,να τα χαίρεσαι!

jk21
04-01-2017, 22:48
Αυτο δεν εχει καποιο ιδιαιτερο λιπος , αλλα η κοιλια (αν και οχι απο καλη γωνια ) εχει εικονα megabacteria .Aυτο που με κανει να αισιοδοξω , ειναι οτι η ομοιομορφη του megabacteria και οχι αναγλυφη διογκωση των κοκκιδιων , δειχνει πιο χαμηλα απο οτι σε περιπτωση megabacteria
Αν κατι τετοιο το ενοχλει , δε με παραξενευει αν δεν κελαηδα .Το κεφαλι του παντως μου θυμιζει θηλυκο , ανεξαρτητα αν κατω δειχνει απυρωτο αρσενικο

http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2092_zpsofstjakg.jpg

Το αλλο μαυροκοκκινο δειχνει οκ σε υγεια και με τα ιδια διφορουμενα ομως χαρακτηριστικα στο φυλο

Το πρασινο με τετοιο λιπος , ουτε εμφανισιακα μπορει να δειξει (αφου το λιπος κρυβει την οποια διογκωση και κλιση στο γεννητικο οργανο ) ενω η απορροφηση της ελευθερης τεστοστερονης στον οργανισμο απο το λιπος (ετσι συμβαινει στους οργανισμους ) ειναι λογικο να εχει μειωσει τη διαθεση για κελαηδησμα

dikai
05-01-2017, 10:03
Δημήτρη τα μαυροκοκκινα είναι πανέμορφα,να τα χαίρεσαι!
Ευχαριστώ Κώστα

dikai
05-01-2017, 10:09
Αυτο δεν εχει καποιο ιδιαιτερο λιπος , αλλα η κοιλια (αν και οχι απο καλη γωνια ) εχει εικονα megabacteria .Aυτο που με κανει να αισιοδοξω , ειναι οτι η ομοιομορφη του megabacteria και οχι αναγλυφη διογκωση των κοκκιδιων , δειχνει πιο χαμηλα απο οτι σε περιπτωση megabacteria
Αν κατι τετοιο το ενοχλει , δε με παραξενευει αν δεν κελαηδα .Το κεφαλι του παντως μου θυμιζει θηλυκο , ανεξαρτητα αν κατω δειχνει απυρωτο αρσενικο

http://i1308.photobucket.com/albums/s605/dikai1969/DSCN2092_zpsofstjakg.jpg

Το αλλο μαυροκοκκινο δειχνει οκ σε υγεια και με τα ιδια διφορουμενα ομως χαρακτηριστικα στο φυλο

Το πρασινο με τετοιο λιπος , ουτε εμφανισιακα μπορει να δειξει (αφου το λιπος κρυβει την οποια διογκωση και κλιση στο γεννητικο οργανο ) ενω η απορροφηση της ελευθερης τεστοστερονης στον οργανισμο απο το λιπος (ετσι συμβαινει στους οργανισμους ) ειναι λογικο να εχει μειωσει τη διαθεση για κελαηδησμα
Δημήτρη θα βγάλω ξανά φωτό απο αυτό.
Για το πράσινο να του βάλω σκέτο ασπούρι με βρώμη να χάσει λίγο λες;
Τώρα το είδα και εγώ, μην νομίζεις ότι τα πιανω συνέχεια.Επι της ευκαιρίας θα ανεβάσω και άλλα να δούμε τότε.
Εχω άλλο ένα "χοντρό" αλλά κελαηδάει ασταμάτητα.
Θέλω να αρχίσω να τα βάζω στις ζευγαρώστρες τα αρσενικά (τρεις 60cm) έτσι ώστε να γυμναστούνε κανα δίμηνο μέχρι αρχές Μάρτη και να τα ετοιμάσω εκεί.Τι λες;

jk21
05-01-2017, 19:32
Ελαφρυ μιγμα , προσοχη στην ποσοτητα και χορταρικα , κυριως πικρα

Για την ζευγαρωστρα που με ρωτας ... Πολλοι εχουν τα πουλια τους σε μικροτερο χωρο και ισως να μην εχουν ή και να εχουν προβλημα παχυνσης , σιγουρα ομως σχετικης αγκυλωσης αν ειναι διαστημα εκει .Για μενα η 60αρα δεν ειναι ο μεγαλυτερος χωρος για πεταγμα , αλλα ο ελαχιστος εκτος περιοδου εκπαιδευσης πουλιων διαγωνισμων ή ζευγαρωματος .Μονο σε αυτες τις δυο περιοδους θεωρω οτι πρεπει να τα εχουμε σε 60 ή μικροτερη διασταση . Ουτε σε 60αρα πετα ενα πουλι .Απλα πηδα . Τουλαχιστον σε 76αρα εχουμε πεταγμα και θεωρειται κλουβα πτησης . Αν καποια πουλια δεν εχουν προδιαθεση παχυνσης , δεν εχεις θεμα και με 60αρα και με μικροτερη .Αν εχουν , τοτε σε 60αρα η βελτιστη λυση , ειναι μια και μονο πατηθρα στη μια ακρη

kostas salonika
15-03-2019, 12:00
Αρσενικό η θηλυκό ;;
Αν και η φωτό απατάει νομίζω θηλυκό ..
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190315/88ade1224e357a69098d85bb236d4ad1.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Newone
15-03-2019, 14:35
Νομίζω απτο πλάι φαίνεται καλύτερα! Θυμίζει αδύνατο θηλυκό

kostas salonika
15-03-2019, 18:41
Νομίζω απτο πλάι φαίνεται καλύτερα! Θυμίζει αδύνατο θηλυκό

Εγώ για παχουλή την βλέπω

Sent from my iPhone using Tapatalk

mitsman
18-03-2019, 21:23
Καλημέρα φωτογραφία αλλά θα έλεγα αρσενικό!