PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι πρέπει ?

Charalampos
13-02-2010, 19:06
Γεια σας και παλι.! Εχω βαλει απο χθες την θηλυκια με τον αρσενικο μαζι,και ενωναν τα ραμφη τους. Ωστοσο , εχω βαλει φωλια στην ζευγαρωστρα και νημα αλλα δεν εχει ντυσει ακομα την φωλια η θηλυκια. Τους εχω βαλει και αυγο βραστο για ασβεστιο μαζι με το τσοφλι , αλλα ακομα δεν το εχουν αγγιξει ... Ειναι κατι που πρεπει να κανω ωστε να μου γινει το ζευγαρωμα πιο σωστο ?

Τα εχω σε μερος που ουτε φυσαει ουτε ενοχλουντε.

xXx
13-02-2010, 19:30
τελικά δεν άντεξες και πολύ να τα χεις χώρια από ότι είδα!στο ποστ 11/2
www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1445 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1445)
Είχες πει 7-9 μέρες θα τα χεις χώρια....αν και τα παιδιά σου είπαν ότι πρέπει να τα κρατήσεις χώρια τουλάχιστον 15-20 μέρες (καραντίνα για το νέο πουλί που αγόρασες) από ότι βλέπω δεν το εφαρμόζεις επειδή θες άμεσα ζευγάρωμα!Αφού σου πω και εγώ ότι πρέπει να εφαρμόζεις την καραντίνα για το καλό των πουλιών θα σχολιάσω τα λεγόμενά σου, για να μη φανεί ότι σου κάνω κήρυγμα αφού δεν είναι στο χαρακτήρα μου και στη διάθεσή μου κάτι τέτοιο!Το βασικό είναι για το θέμα του αυγού, μπορείς να τους κάνεις να το δοκιμάσουν προσθέτοντας μερικούς σπόρους νίζερ πάνω στο αυγό, μιας και τον λατρεύουν αυτό το σπόρο!αν σου στρώσει η θηλυκιά φωλιά μέσα σε λίγες μέρες θα σου γεννήσει!Εκτός από αυγό αν θέλεις δώσε και στο νερό υγρό ασβέστιο, μιας και ανέφερες ότι δεν προτιμούν το αυγό, θα βοηθήσει τη θηλυκιά στην δημιουργία των αυγών και για να μην έχει προβλήματα δυστοκίας.Πρόσεχε το θέμα της καραντίνας και να χεις πάντα στο μυαλό σου ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει :hi:

vagelis76
13-02-2010, 20:59
Θα συμφωνήσω με το Βασίλη και θα συμπληρώσω οτι η κανάρα που τόσο σύντομα έβαλες στη διαδικασία αυτή ίσως δεν έχει προσαρμοστεί στο νέο χώρο ακόμα,αλλά και ο κάναρος να την θεωρήσει ως εισβολέα με ανεπιθύμητα αποτελέσματα.Το καλύτερο θα ήταν να είχες τηρήσει τη καραντίνα και στο χρόνο αυτό να έκανες και προετοιμασία και στα 2 καναρίνια ξεχωριστά πριν τα φέρεις σε επαφή.Επίσης η πιο σωστή διαδικασία είναι να μπούν στη ζευγαρώστρα ή έστω σε διπλανά κλουβιά το ζευγάρι,να έχεις στο χώρο της θυληκιάς τη φωλιά και αφού την ετοιμάσει να τα φέρεις σε επαφή και τα 2 μαζί.Έτσι είσαι σίγουρος οτι η κανάρα είναι πυρωμένη και θα κάνει αυγά και μένει μονο να αγωνιάς αν το αγόρι είναι δυνατό και εύστοχο....
Ο καθένας βέβαια ακολουθεί δικές του μεθόδους που πιστεύει οτι θα του χαρήσουν μια επιτυχημένη γέννα....το ίδιο σου ευχόμαστε και εμείς!!!!

Charalampos
13-02-2010, 22:50
Ναστε καλα..! Απλως εκανα μια ακομη βλακειουλα... εβαλα καταλαθος ολο το αυγο μαζι χωρις να το κοψω στην μεση :) ... αφου το θυμηθηκα το εκανα ... οπως μου ειπατε θα βαλω νιζερ μεσα αλλα αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης ... το γκλοστερ σκουφατο που εχω , ειναι και αυτο αρσενικο ... δεν ξερω ομως αν θα μου κανει αυγα με τον πορτοκαλι καναρο , αν και ''φιλιουνται στο στομα'' πως θα καταλαβω εγω αν η θηλυκια θελει τον σκουφατο ή τον πορτοκαλι ? . Υγρο εχω βαλει στο νερο , θα βαλω και ενα σουπιοκοκκαλο . Το πουλι η θηλυκια επειδη το πηρα απο δικο μου ανθρωπο οπως σας ειχα πει , δεν ειχε τπτ γιατι το κοιταζε και αυτος.

Charalampos
15-02-2010, 09:52
Να ρωτησω κατι αλλο , οταν ζευγαρωσουν και ''συνουσιαστουν'' μετα απο ποσο καιρο μια θηλυκια βγαζει τα αυγα?

mgerom
15-02-2010, 10:03
Να ρωτησω κατι αλλο , οταν ζευγαρωσουν και ''συνουσιαστουν'' μετα απο ποσο καιρο μια θηλυκια βγαζει τα αυγα?
Δεν δουλεύει έτσι το...σύστημα. Η κανάρα μπορεί να αρχίσει να κάνει αυγά και χωρίς καμιάν επαφή με τον κάναρο.
Οταν έλθει η ώρα της , θα δώσει μια σειρά αυγών.
Το θέμα είναι, να έχεις ένα αρσενικό κοντά της αρκετό καιρό πρίν,
ώστε να τον έχει αποδεχθεί σαν σύντροφο.
Ολα τα υπόλοιπα θα έλθουν στον χρόνο τους.
Αυτή την εποχή χρειάζεται και λίγο υπομονή ;-) .

Charalampos
15-02-2010, 10:15
Μαζι που τα εχω στην ζευγαρωστρα , ουτε τσακονονται ουτε τπτ ... αλλα ο σκουφατος που εχω , ειναι πιο ''ενεργητικος'' ... δλδ μιλαγε στην καναρα ενω ο αλλος , να το πω ειναι ποιο μαλθακος ... Σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε ? Μπορει και να μην ταιριαζουν ?

mgerom
15-02-2010, 10:21
Ο,τι ήταν να γίνει έπρεπε να είχε γίνει πριν την επαφή.ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
Τώρα καλή διατροφή και υπομονή.
http://mgerom.wordpress.com/2010/01/22/ ... %AF%CE%B1/ (http://mgerom.wordpress.com/2010/01/22/%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/)

Υ.Γ Καλόν είναι να καταλήξεις σε ένα αρσενικό και να αφήσεις τα πουλάκια σε απόλυτη ηρεμία, χωρίς επεμβάσεις και ενοχλήσεις.

Charalampos
15-02-2010, 10:25
Αυτα που λεει για το αυγο , τα συμπληρωματα και ολα τα αλλα τα κανω .. απλως λιγο στην θερμοκρασια που λεει και τον φωτισμο ειναι καπως ... να τα αφησω εξω ? να τα βαλω στην σκαλα ? η πανω στην ταρατσα ??? Τι ειναι καλυτερο ?

Υ.Γ Τα πουλια δεν τα ενοχλω καθολου,μονο για καθαρισμα... απλως αυτο που σου ειπα για το φωτισμο και το μερος...

mgerom
15-02-2010, 10:30
Να τα αφήσεις στο σημείο που τα έχεις όλο τον χρόνο. Να τα εξασφαλήσεις απο τυχόν ρεύματα αέρα και ΥΠΟΜΟΝΗ.

Charalampos
15-02-2010, 10:37
Μωρε υπομονη εχω οση θες .. το θεμα ειναι οτι τα 2 αρσενικα μου τα χρονια αυτα που τα εχω παντα ηταν εξω .. ειναι παντος καιρου :) ;-) Απλως τωρα η θηλυκια αμα γεννησει , δεν πρεπει να ειναι εξω :(