PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τη βοήθειά σας παρακαλώ....

xXx
12-02-2010, 14:14
θα θελα να μου πείτε τη γνώμη σας για ένα θεματάκι...έχω μία καναρούλα μου κλωσσάει ένα αυγό, καθώς τα 2 πρώτα της μου τα γέννησε κάτω και μετά της έφτιαξα φωλιά μόνος μου και την πρόλαβα στο 3ο της και τελευταίο της!το ξεκίνησε επώαση 7/2 Κυριακή και τη λυπάμαι με ένα αυγό, λέω να της το πάρω, να το βάλω σε άλλη κανάρα και αυτή να ξαναμαζέψει σε λίγες μέρες να μου κάνει γέννα γεμάτη!το θέμα είναι το εξής...αυτή τη στιγμή μου κλωσσάνε εκτός από αυτή άλλες 2 κανάρες!η μία τα ξεκίνησε να τα επωάζει χτες 11/2 και η άλλη σήμερα 12/2 δηλαδή η πρώτη μου που θέλω να της πάρω το αυγό, έχει 4 μέρες διαφορά με την δεύτερη και 5 μέρες με την τρίτη!τι προτείνετε?

SAKIS X
12-02-2010, 14:30
Να αφήσεις λίγες μέρες την κανάρα να κλωσήσει. Ετσι θα δεις αν και οι άλλες κλωσάνε. Να κάνεις ωοσκόπηση, αν είναι πιασμένο να το βάλεις σε αυτή που κλωσάει από 11/2.

jk21
12-02-2010, 14:33
βασιλη οταν βγει το πουλακι πρωτα ο Θεος,καλα θα ειναι να μην ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα αλλα ωστε να τα αφηνει να τρωνε .αρα και γω νομιζω οτι αυτα των 11 ειναι καλυτερα.

xXx
12-02-2010, 14:34
ξέχασα να το αναφέρω!σήμερα του κανα ωοσκόπηση πριν μία ώρα και είναι πιασμένο το αυγό!να το πάρω να το βάλω σε αυτή που ξεκίνησε χτες στις 11/2?θα βγει πρώτο αυτό και θα χει 4 μέρες διαφορά ο νεοσσός με αυτούς της 11/2 (έχει 3 αυγά αυτή)!θα ναι πολύ μεγαλύτερος και φοβάμαι μήπως εκεί που πάω να σώσω τον ένα, στην τελική θυσιαστούν οι 3 μικρότεροι της άλλης κανάρας (11/2)

SAKIS X
12-02-2010, 14:45
Βασίλη νομίζω αξίζει να προσπαθήσεις. Μια ζωή είναι και αυτή. Δεν ξέρεις πως θα παν τα πράγματα με τις άλλες κανάρες, θα είναι όλα πιασμένα, θα βγούν όλα τα πουλιά κλπ. 4 μέρες δεν είναι πολλές μπορείς να βοηθήσεις λίγο και εσύ.
Αποψή μου ... εσύ αποφασίζεις :dontknow:

xXx
12-02-2010, 14:57
εκτός και αν το αφήσω να το μεγαλώσει αυτή που το βγαλε απλά τη λυπάμαι να βγάλει ολοκληρωμένη γέννα για ένα αυγό και να κουραστεί!θα το πάρω και θα το βάλω σε αυτή της 11/2 το αποφάσισα!ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απόκρισή σας!και κάτι τελευταίο επί του θέματος!σε περιπτώσεις υιοθεσίας η κανάρα που μένει χωρίς αυγά και της χαλάμε τη φωλιά...ο κύκλος της αλλάζει??τι θέλω να πω...συνήθως οι κανάρες στο μήνα πάνω (14μέρες επώασης + 15 μέρες απαραίτητες για να βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί) αρχίζουν και ξαναστρώνουν και θέλουν να ξαναγεννήσουν!εμένα τώρα αυτή που θα της πάρω το αυγό, που υπολογίζω ότι θα ξαναμάζευε φωλιά και θα ξαναγεννούσε περί τις 7-10/3 (με πλήρη επώαση και μεγάλωμα του νεοσσού)...στις πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα ξαναμαζέψει??γύρω στην εβδομάδα από σήμερα νομίζω θα χει μαζέψει και θα ξαναγεννήσει αν της πάρω το αυγό(γύρω στις 19-20/2)....αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι.... επηρεάζεται ο κύκλος τους ?

panos70
12-02-2010, 20:52
βασιλη εγω στη θεση σου θα τα αφεινα οπως εχουν ,εκτος αν θελεις πολα μικρα για εμπορικους λογους τη ενα τη τρια αφου βγηκε ενα ας μεγαλωσει ενα,αυτη ειναι η γνωμη μου,(δεν παει να πει οτι ειναι και σωστη) οτι και αν αποφασισεις να σου πανε ολα καλα

SAKIS X
13-02-2010, 11:09
Βασίλη
αυτό που έχω διαπυστώσει με παρατήρηση σχετικά με τον κύκλο, είναι ότι εξαρτάται από το πουλί. Αλλες κανάρες κάνουν αμέσως φωλιά και άλλες θέλουν μέχρι και 10 μέρες να ξαναξεκινήσουν να πλέκουν.
Εγώ προσωπικά αν χρειαστεί να πάρω αυγό από κάποια και να το βάλω σε άλλη, το κάνω όσο ποιό αργά μπορώ, 10η-12η μέρα επώασης. Εχω διαπυστώσει ότι όσες κανάρες κλωσσήσαν μεγαλύτερη διάρκεια, είχαν και στον επόμενο κύκλο ομαλή επώαση.

xXx
13-02-2010, 11:21
χμ μου άρεσε πολύ αυτό Σάκη ήταν μία πολύ χρήσιμη πληροφορία....εγώ ακόμη δεν της το πήρα το αυγό τελικά έλεγα να το κάνω σήμερα - αύριο....σήμερα είναι η 6η μέρα που το επωάζει....λες να της το πάρω 10η-12η ε?

mgerom
13-02-2010, 14:29
Χμμμμ.!
Μου φαίνεται οτι ο Σάκης πάει να σε ρίξει στα βαθιά. :-P
-Αν ο λόγος που θέλεις να το κάνεις είναι για να "μη κουράσεις" την θηλυκιά, η γνώμη μου είναι οτι μια γέννα με έναν νεοσσό, είναι αστείο να την λέμε κουραστική.Δεν υπάρχει κανένα θέμα για το θηλυκό.Τώρα, αν θέλεις να δείς αντιδράσεις,τρόπους και συμπεριφορά, του άλλου ζευγαριού που θα τους αναστατώσεις την γέννα, πρέπει πριν απ' όλα να είσαι παρόν συνεχώς, για να έχεις άμεσα οπτική επαφή . Τότε βρίσκω να έχει κάποιο νόημα το στρεσάρισμα της θετής μάνας, που θα δεί ένα αυγό να σπάει 4 μέρες νωρίτερα απο τα αναμενόμενα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό ; Μα πριν απ' όλα θα έχει κάτω απο την κοιλιά της για λίγες μέρες ένα αυγό που θα δίνει σήματα με τις κινήσεις του εμβρύου του, πολύ διαφορετικά και απρόσμενα απο αυτά που έχει καταγεγραμένα στην γενετική της πληροφορία(στο DNA της).Η συμπεριφορά της θα πρέπει να είναι τελείως διαφορετική στα δικά της νεούδια, ας πούμε, των 2 ημερών απο εκείνο της μιάς εβδομάδας.Τα δικά της μικρά δεν θα πάρουν το "μητρικό γάλα" γιατί θα ταίζει ήδη ένα πουλί 5-6-7 ημερών, που χρειάζεται φαί και όχι υγρά.Ενας υψωμένος λαιμός 3 πόντους πιο ψηλά απο όλους τους άλλους δίνει άλλη όψη στην φωλιά. ;-) Οταν στις 10 μέρες οι νεοσσοί είναι ντυμένοι δεν έχουν ανάγκη την μητέρα τους να τούς ζεστάνει.Συνήθως κάπου εκεί, αρχίζει να κάθεται πολύ λιγότερο στην φωλιά και τέλος εγκαταλείπει το ζέσταμα τελείως.Τί θα γίνει τότε με το τελευταίο μικρό που θα είναι 3 ημερών.Για όλα αυτά και για άλλους 1101 λόγους που αυτή την στιγμή
δεν μπορώ να γράψω(εξ άλλου δεν έχω οίστρο :lol:) λέω ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ για κάποιες περιπετειούλες, να κάτσεις ήσυχος και να αφήσεις το πουλί να κάνει τον κύκλο του.

xXx
13-02-2010, 14:51
ωραία...τέλεια...εκεί που είπα πως πήρα απόφαση έρχεται ο Μάκης και με ανακατεύει πάλι....γιατί ρε φίλε??για καλό ήρθες?? :aaaah: :aaaah: και βέβαια για καλό ήρθες!....έρε γλέντια που θα κάνουμε....μου αρέσει πολύ η όλη κατάσταση ενός φόρουμ τελικά!μαθαίνεις...συνεχώς μαθαίνεις :hi:

andreascrete
13-02-2010, 18:18
Τώρα είδα το θέμα και την απάντηση του Μάκη και συμφωνώ απόλυτα και εγώ μαζί του.
Η κανάρα επίσης έχοντας μόνο ένα πουλί να ταίσει θα στο κάνει θρεφτάρι και θα είναι έτοιμη σύντομα για το δεύτερο κύκλο αναπαραγωγής.

douke-soula
13-02-2010, 20:21
και εγω θα ελεγα να το αφησεις
ειναι το αυγουλακι που"κλωσσαει ο καναρος??....κλωσσαει";
αμαρτια να τους το παρεις κανουν τοσο κοπο και τα δυο

xXx
13-02-2010, 20:23
ναι αυτό είναι το αυγουλάκι του κάναρου :lol: