PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : γινεται να μεταφερω ενα πουλακι απο τη θεσσαλονικη?

demis
12-02-2010, 11:18
γεια σας οπως σας ανεφερα εδω δεν βρηκα ενα αξιοπιστο πετ σοπ ακομα στην πολη μου την ξανθη και η μαμα μου προτειν ε τον μαρτιο που θα παει θεσσαλονικη με τον μπαμπα μου για κατι δουλειες να μου παρει απο εκει ενα παπαγαλακι σε ενα πετ σοπ που γνωριζουμε και παμε καθε φορα που παμε θεσσαλονικη.. τα πουλια τα φροντιζουν και τα εχουν φθηνα.. εκτος απο τα καναρινια βεβαια ειναι πανακρυβα!!! θα ηθελα να μου φερουνε ενα απο εκει ομως κανει να ταξιδευσει πολλες ωρες?? η διαρκεια του ταξιδιου ειναι περιπου 2 ωρες να πας και 2 να ερθεις και αν γινεται τι μπορω να κανω για να ειναι καλα στο ταξιδι? να πω τους γονεις μου νηα τον βαλουν σε να κλουβακι? δεν θα τον στρεσαρει?? μηπως ειανι καλυτερα να ειναι μεσα στο κουτακι που δεν πιστευω αλλα λεω.. βοηθεηστε με παρακαλω

vagelis76
12-02-2010, 13:30
Αν καταλήξεις να το πάρεις από Θεσσαλονίκη για τη μεταφορά σου προτείνω....
1.να το βάλουν σε ένα σχετικά μικρό κλουβάκι
2.το κλουβάκι αν είναι δυνατόν να το βάλουν μέσα σε μια χάρτινη τσάντα από ρούχα,αρκετά μεγάλη ωστέ να αερίζεται και να μη το σκεπάσουν από επάνω.Αυτό θα βοηθήσει να μη στρεσαριστεί το μικρό από τις ξαφνικές αλλαγές των εικόνων κατα τη κίνηση του αυτοκινήτου και των γονειών μέσα στο αυτοκίνητο.
3.να τοποθετηθεί το κλουβί στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου,ίσως πάνω στο κάθισμα και να στερεωθεί ή να δεθεί με τη ζώη.
4.το κλουβί μέσα να έχει τροφή και αν είναι δυνατόν νέρο,αν όχι μια σταση για να του βάλουν ποτήστρα με νερό ισως είναι απαραίτητη
5.το κλουβί να τοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο και με τη φορά που έχει εν κινήση το αυτοκίνητο ωστέ το πουλι σε περίπτωση φρεναρίσματος ή στροφών να έχει τη δυνατότητα να σφύξει τα πόδια του πάνω στη πατήθρα και όχι να χτυπηθεί πάνω στα κάγκελα (δηλαδή όταν κάθεται στη πατήθρα θα κοιτάει προς τα μπροστά ή προς τα πίσω και όχι στο πλαϊνό παράθυρο)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μη ξέχασα κάτι,απλά θα σου έλεγα να το αφήσεις στο κουτάκι που δίνουν τα πετ σοπ γιατί εκει μέσα γλυστάει και είναι πολύ σκοτεινά και 2 ώρες ίσως το στρεσάρουν πολύ.
Ακόμα θα σε ρωτούσα,οι γονείς ξέρουν τι πρέπει να προσέξουν όταν φτάσουν στο πετ και αγοράσουν το πουλάκι????Κάνε τους εντατικά μαθήματα :reading: :reading: και μην στειρηχθούν στο τι θα τους πει ο κύριος πετ-σοπας.... :angry: :angry:

vicky_ath
12-02-2010, 14:05
απλά θα σου έλεγα να το αφήσεις στο κουτάκι που δίνουν τα πετ σοπ γιατί εκει μέσα γλυστάει και είναι πολύ σκοτεινά και 2 ώρες ίσως το στρεσάρουν πολύ.
Βαγγελη εδω υποθετω οτι εννοεις να ΜΗΝ το αφησουν ε?
Θεμη εγω οσες φορες χρειαστηκε να μεταφερω το μικρο στο γιατρο, μπορω να πω οτι δεν ειχε κανενα προβλημα(ισα ισα φαινεται να του αρεσει..), αλλα ενα καινουριο πουλακι το πιο πιθανο ειναι να στρεσαριστει!
Ο Βαγγελης με καλυψε απολυτα με οσα ειπε, δεν εχω να προσθεσω κατι!Θεωρω οτι αν τα κανουν αυτα οι γονεις σου ο καινουριος σου φιλος θα ερθει σπιτι σου σωος κ αβλαβης!! :welldone:

Dream Syndicate
12-02-2010, 14:36
Απάντησαν και τα παιδιά κανένα πρόβλημα.

demis
12-02-2010, 14:49
υχαριστω πολυ ολους σας ησασταν πολυ κατανοητοι!!!! οσοσ για το πουλακι οι γονεις μου ιδικα ο μπαμπας μου ξερει πολυ καλα να διαλεγει... εχει πολυ μεγαλυτερη ποιρα απο μενα βεβαια με τους παπγαλους δεν εχει και τοσο μεγαλη ποιρα στη φροντιδα τους δηλαδη αλλα απο ασθεινες γνωριζει..

vagelis76
12-02-2010, 15:57
απλά θα σου έλεγα να το αφήσεις στο κουτάκι που δίνουν τα πετ σοπ γιατί εκει μέσα γλυστάει και είναι πολύ σκοτεινά και 2 ώρες ίσως το στρεσάρουν πολύ.
Βαγγελη εδω υποθετω οτι εννοεις να ΜΗΝ το αφησουν ε?
Θεμη εγω οσες φορες χρειαστηκε να μεταφερω το μικρο στο γιατρο, μπορω να πω οτι δεν ειχε κανενα προβλημα(ισα ισα φαινεται να του αρεσει..), αλλα ενα καινουριο πουλακι το πιο πιθανο ειναι να στρεσαριστει!
Ο Βαγγελης με καλυψε απολυτα με οσα ειπε, δεν εχω να προσθεσω κατι!Θεωρω οτι αν τα κανουν αυτα οι γονεις σου ο καινουριος σου φιλος θα ερθει σπιτι σου σωος κ αβλαβης!! :welldone:

ΝΑ ΜΗΝ το αφήσουν στο κουτάκι ....
ευχαριστώ Βικάκι για τη διόρθωση....το'χεις το δασκαλικό τελικά... :lol: :lol: :lol: και να φανταστείς οτι πριν το δημοσιεύσω το τσέκαρα κιόλας :bliss: :bliss: