PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για τα νεα μου κοκατιλ....

zero__cool
09-02-2010, 02:11
Πριν μερικες μερες πηρα ενα ζευγαρι κοκατιλ περιπου 1,5 χρονων..απο πετ σοπ..κ μεσα στην φωλια ειχαν 4 αυγα (κ ενα σπασμενο κατω..)..τα βλεπω μπαινουν μεσα στην φωλια συνεχεια αλλα δεν εχουν βαλει τπτ στα αυγα (ειναι απλα μαζεμενα κ τα 4 σε μια γωνια στην φωλια μεσα) τα εχψ χαρτι μεσα στο κλουβι αλλα τπτ..μπορειτε να με βοησετε?τι να κανω??

vagelis76
09-02-2010, 09:47
Γιώργο καλώς όρισες για αρχή.....και να σου ζήσουν τα μικρά σου
Δεν ήταν και η καλύτερη κίνηση να αγοράσεις ζευγάρι με φωλία και αυγά,αν ο στόχος σου ήταν η απόκτηση νεοσσών αυτή τη περίοδο....Η αναπαραγωγική περίοδος για τα πουλιά είναι πολύ συμαντική και απαιτεί ειδικές συνθήκες ωστε να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.Το ζευγάρι χρειάζεται τροφική προετοιμασία για ένα μηνα πριν γεννήσει αυγά,περιβάλλον και συνθήκες(θερμοκρασία-φως ημέρας-υγρασία) που να ευνοούν την αναπαραγωγή του και ένα ήσυχο και ασφαλές μέρος για να πάνε όλα καλά.
Το πιο πιθανό όλα τα παραπανω να μην έγιναν σωστά στο μαγαζί που βρισκόταν πρίν,οπότε ίσως να μην έχεις και τα καλύτερα αποτελέσματα....το μεγαλύτερο όμως "λάθος" για μένα ήταν η μετακίνηση του ζευγαριού ενώ έχουν φωλιά.Η αλλαγή του περιβάλλοντος σίγουρα τα επιβάρυνε με περισσότερο στρές και το πιο πιθανό να μη συνεχίσουν το κλώσσιμα των αυγών.Το οτι μπαίνουν στη φωλιά που ήδη γνωρίζουν είναι γιατί τους παρέχει περισσότερη ασφάλεια ίσως από το άγνωστο περιβάλλον που του νέου χώρου.
Θα σου πρότεινα να τα έχεις σε ένα ήσυχο σημείο του σπιτιού,να τα παρακολουθείς από μακρυα και να τους δώσεις αρκετό χρόνο πρωτα τα γνωρίσουν το νέο τους χώρο.Αν δείς οτι δεν έχουν σταθερότητα και δεν είναι συνεπείς στο κλώσιμα να αφαιρέσεις τη φωλιά και αφού μελετήσεις τα θέματα αναπαραγωγής εδώ και μετά από μια καλή προετοιμασία να ξαναπροσπαθήσεις,αν ο στόχος σου είναι η αναπαραγωγή.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μας πείς τι σου είπε ο άνθρωπος από το πετ σοπ όταν αποφάσησες να πάρεις το ζευγάρι με τη φωλιά,σε ενημέρωσε για το τι πρέπει να κάνεις ή γιατο αν τους έχει κάνει τροφική προετοιμασία????(πράγμα δύσκολο)
Καλή διαμονή εδώ και σε ότι χρειαστείς,σίγουρα θα βρεθούν έμπειρα μέλη εδώ να σε βοηθήσουν αρκεί να τα ρωτήσεις!!!:hi: :hi:

joey
09-02-2010, 14:06
εγω πιστευω δεν θα του ειπαν τπτ...ουτε προετοιμασια θα κανανε...οταν εψαχνα για τον παπαγαλο μου πηγα σχεδον σε ολα στον πειραια και σε μερικα στην αθηνα....ολα κοιταζαν τα λεφτα και οχι τα ζωακια

manos74
09-02-2010, 17:42
Θα με ενδιέφερε πολύ να μας πείς τι σου είπε ο άνθρωπος από το πετ σοπ όταν αποφάσησες να πάρεις το ζευγάρι με τη φωλιά,σε ενημέρωσε για το τι πρέπει να κάνεις ή γιατο αν τους έχει κάνει τροφική προετοιμασία????(πράγμα δύσκολο)

γιατι ρε βαγγελη λες να ηξερε και αυτος

zero__cool
09-02-2010, 21:25
Βαγγελη αυτο που ειπε κ ο joey..δεν μου ειπε τπτ..κ εγω σαν απειροσ απο τετοια θεματα τα πηρα..δεν εχω σκοπο την αναπαραγωγη αν κ δεν θα με χαλουσε στο μελλον να εκαναν μικρα..αλλα για τωρα τι κανω?απ'οτι ειδα με φακο τα αυγα ειναι κουφια..εκτοσ απο ενα που εχει ενα υγρο μεσα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-02-2010, 22:53
Φίλε Γιώργο καλώς ήρθες και καλη διαμονη! :biiiggrin: Οσο αφορά το αυγό που έχει το υγρό σε συμβουλέυω να κοιτάξεις με φακό πιο προσεκτικά αν έχει φλεβίτσες. Αν όμως είναι σκέτο υγρό πιθανότατα να είναι κλούβιο.

Dream Syndicate
10-02-2010, 08:41
Πάρε τη φωλιά και προσπάθησε να τους φτιάξεις τη διατροφή τους και τη διαμονή τους.Η αναπαραγωγή έπεται.Πρώτα μαθαίνουμε για τα πουλιά που έχουμε έτσι ώστε να είναι υγιεί κοντά μας αφού αυτό θα μας εξασφαλίσει μια πετυχημένη αναπαραγωγή στο μέλλον.