PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Η καναρίνα της θείας μου

vagelis76
07-02-2010, 11:35
[warning:2y6pvd6r]Το θέμα διασπάστηκε απο εδώ:[/warning:2y6pvd6r]

www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=4 ... 093#p12093 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=4&t=1363&p=12093#p12093)

Μαρία

----------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστω ..! Δεν εννοω οταν τα αγοραζω . Απλως οταν γεννηθουν τι πρεπει να κανω ... ? ( Επεισης εχει μια θεια μου μια θυληκια καναρα και της γενναει συνεχεια κλουβια αυγα ... τι πρεπει να κανει ? )

Ίσως ο κάναρος δεν είναι "καλός",δυνατός(μήπως είναι γεράκος??) ή το πιο πιθανό δε τους κάνει τροφική προετοιμασία για την αναπαραγωγή ....
Καλό θα ήταν να μη την αφήνει να γεννάει συνέχεια αφού δεν έχει και αποτελέσματα γιατί στο τέλος θα έχει πρόβλημα η κανάρα με το ασβέστιο της από της απανωτές γέννες....ταλαιπωρείται πολύ η θυληκιά.

Charalampos
07-02-2010, 11:43
Να σε καλα για την γρηγορη ανταποκριση ... Δεν εχει βαλει αρσενικο μεσα η θεια μου. Απο μονη της γενναει κλουβια αυγα. :(

vagelis76
07-02-2010, 11:50
Να σε καλα για την γρηγορη ανταποκριση ... Δεν εχει βαλει αρσενικο μεσα η θεια μου. Απο μονη της γενναει κλουβια αυγα. :(

της έχει βαλεί φωλιά? ή τα γεννάει σε ταϊστρες-πατο του κλουβιού???
γιανα το κάνει αυτό σίγουρα την έχει μέσα και συνθήκες που ευνοούν το "ξύπνημα" αυτού του ενστύκτου...και αυτές είναι(συνθήκες)θερμοκρασία χώρου,υγρασία και φώς ημέρας...οπότε πες στη θεία αν την έχει στο σαλόνι και είναι ξύπνια η μικρή για πολλές ώρες να τη σκεπάζει με ένα σκούρο πανί όταν βραδυάζει ωστέ να την αποτρέψει να κάνει άσκοπα αυγά....
επίσης καλό είναι να της βάλει ένα σουπιοκόκαλο για να πάρει ασβέστιο που κατανάλωσε με τις γέννες...

Charalampos
07-02-2010, 12:16
Αυριο που θα παω στο πετ σοπ θα της παρω ενα σουπιοκοκκαλο που ξερω οτι κανει καλο στο ασβεστιο , και ναι οντως την εχει μεσα στο σαλονι. Τις 2 πρωτες φορες τα εκανε στον πατο του κλουβιου και μετα εβαλε η θεια μου φωλια ... Τωρα θα κανω αυτα που μου ειπατε ... Την αλλη κυριακη αφου μαθω περισσοτερα , θα αγορασω και μια θηλυκια για να την ζευγαρωσω .. Εχω και ζευγαρωστρα ...

:lovebird: Εχω ακουσει οτι τα παπαγαλακια ειναι καλυτερα σε γεννες απο τα καναρια αν και δεν το πιστευω αυτο ...

Ψαχνω τοσο καιρο να βρω ενα πρασινο καναρινι ... Υπαρχει πουθενα ή τσαμπα ψαχνω και ειναι χρωμα της φαντασιας μου ? :)

vagelis76
07-02-2010, 12:27
Να της βγάλει και τη φωλια....
Όταν λές πράσινο καναρίνι??Κυπαρισί είναι πολυ διαδεδομένο χρώμα,αν λες λαχανί όπως τους παπαγάλους δε γνωρίζω κάτι....
Όσο για την αναπαραγωγή παπαγάλων-καναρινιών....και τα 2 έχουν τις δυσκολίες τους,αν μελετήσεις και κάνεις τις σωστές κινήσεις οι πιθανότητες για μια πιο αποτελεσματική γέννα, μεγαλώνουν...
Αν πάρεις καινούριο καναρίνι φρόντησε να είναι ζωηρό και από μαγαζί που εμπιστεύεσαι για τα πουλιά που έχει και φυσικά να κρατήσεις την απαιτούμενη καραντίνα και όχι να τα βάλεις μαζί από την αρχή....όλα τα παραπανώ θα τα βρείς αναλυτικότερα αν ψάξεις σχολαστικά όλα τα θέματα και τις συζηυήσεις μας εδώ...
καλή επιτυχιά σε ότι κάνεις και καλώς ήρθες!!!!

Charalampos
07-02-2010, 13:17
:) Απλως , θα παρω μια θηλυκια για να ζευγαρωσουν .. στην αρχη θα την εχω κατω απο το αρσενικο για να πυρωσει ... και μετα απο 15 μερες θα τα βαλω μαζι ... Οταν λεω πρασινο ... εννοω αυτο εδω :biiiggrin: ... Σαν το κυπαρισσι οπως ειπες .. δεν εχω δει γι αυτο.. :)

vagelis76
07-02-2010, 13:29
Όταν λέμε καραντίνα εννοούμε οτι το νέο πουλί πουθ φέρνουμε στο σπίτι το κρατάμε μακρυά από τα υπόλοιπα για 20-30 ημέρες ωστε να αποφύγουμε τυχόν ασθένειες που μπορεί να κουβαλάει ,πόσο μάλλον όταν είναι από πετ σοπ....το παρακολουθούμε,του παρέχουμε προληπτικά ίσως κάποια θεραπεία και απομακρύνουμε τυχόν παράσητα(ψείρες) που μπορεί να έχει...
στη συνέχεια τα φέρνουμε σε κοντινή επαφή μετα υπόλοιπα και αν πρόκειται για ζευγάρωμα τα βάζουμε στη ζευγαρώστρα τους....

εγώ όταν λέω κυπαρισί εννοώ το παρακάτω που θα σου βάλω....

Charalampos
07-02-2010, 14:06
εγω εννοω πρασινο σαν το καγκελο του , ή σαν το πρασινο του παπαγαλου σου .. Το πετ σοπ απο εκει που θα παρω την θηλυκια το εχει δικος μου ανθρωπος και ξερω οτι ειναι μια χαρα τα πουλια.

Charalampos
07-02-2010, 15:11
Γεια χαρα και σε σενα .. :) Οντως αυτο το φορουμ ειναι εκπληκτικο!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 15:52
Χαράλαμπε καλοσόρισες. Οσο αφορά τη φωλιά των καναρινιών σου συνιστώ να μην βάζεις βαμπάκι αλλα κάποιο άλλο υλικό πχ στουπι επειδή το βαμπάκι μπλέκεται στα πόδια της κανάρας και του συντρόφου της και σε κάποιες περιπτώσεις πιάνεται στα ξυλάκια εμποδίζοντας τα καναρίνια να κινηθούν.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 15:54
Χαράλαμπε εκτός απο τα καναρίνια ασχολείσαι και με άγρια πουλιά;

Charalampos
07-02-2010, 16:51
Επειδη πιστευω ειμαι ακομα μικρος , μετα τα 18 ... για αρχη καναρια τωρα ... Νημα θα τους βαλω. : )