PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καλώς σας βρήκα!!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 15:34
Καλησπέρα σε όλους!!!!! Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και αξίζει να σημειώσω ότι αυτό το φόρουμ είναι καταπληκτικό. Ασχολούμαι με τα πουλιά απο το δημοτικό. Είμαι δεμένος μαζί τους σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό. Έχω καναρίνια, ένα φλώρο, μια καρδερίνα, ενα καναρίνι κι έναν κοκκινολαίμη. Θα τα πούμε σύντομα ανταλάσσοντας σχόλια και απόψεις. Και πάλι καλησπέρα σε όλους!!!!!!

douke-soula
07-02-2010, 15:48
καλως ορισες Κωνσταντινε καλη διαμονη :biiiggrin: :biiiggrin:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 16:00
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!! ;-) Όποιος έχει απορίες πάνω στα εντομοφάγα πουλιά μην διστάσει να ρωτήσει!!!!!!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 16:03
Παλιότερα είχα ενα καναρίνι Κίτσο το έλεγα. Μια φορά μεσημέρι ήταν πήγα να το βάλω μέσα στο σπίτι γιατι θα έφευγα το βρήκα τραυματισμένο και πεθαμένο. Αν και δεν βρήκα τον δολοφόνο του είμαι σίγουρος πως το έκανε κιρκινέζι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 16:50
Μια ερώτηση αυές οι σίτες που βάζουν κάποιοι μπροστά από τα κλουβά για την προστασία των πουλιών από τα αρπακτικά είναι αποτελεσματικές;

NaRkIssA
07-02-2010, 16:53
κωνσταντινε καλος ηρθες στην παρεα μας
:bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 17:00
Σε ευχαριστώ πολύ NaRKIssA!!!! :biiiggrin:

jk21
07-02-2010, 17:16
Κωνσταντινε καλως ήρθες .ποσα χρονια εχεις τα πουλακια που λες; εισαι ακομα μαθητης;τα πουλακια που μας δειχνεις στο αλλο ποστ ειναι δικα σου ή σαν τα δικα σου;

ελπιζουμε εδω να μαθεις ακομα περισσοτερα για τους φτερωτους φιλους σου και γιατι οχι να μαθουμε και απο τη δικη σου εμπειρια

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 17:23
Καλώς σε βρήκα φίλε jk21. Ακόμη είμαι μαθητής κατ τα πουλία αυτα είναι δικά μου. Απο το έχω ακόμη έναν κοκκινολαίμη, ένα αηδόνι και έναν καρβουνιάρη αρσενικό. Στα εντομοφάγα πουλιά είμαι ειδικός. Τα έχω 3 χρόνια, παλιότερα είχα και περιστέρι.

jk21
07-02-2010, 17:36
κωνσταντινε τα πουλακια αυτα δεν ειναι δικα σου. :noway:

ειναι φωτο (λινκ ) απο τις ιστοσελιδες www.birds.gr (http://www.birds.gr) και www.birdsworld.gr (http://www.birdsworld.gr) .αυτο φαινεται ξεκαθαρα.οταν λοιπον θελησεις να βγαλεις φωτο τα δικα σου πουλακια που θα εχουν δακτυλιδι τοτε αν θες συζηταμε γιαυτα .προς το παρον ας συζητησουμε με ή χωρις φωτο για το καναρινακι σου.

;-)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 17:47
Φίλε jk21 εσύ έχεις μονο καναρίνια ή και αγριοπούλια; ;-)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 17:49
Φίλε jk21 εσύ ασχολείσαι με καναρίνια ή και με αλλα αγριοπούλια; ;-)

jk21
07-02-2010, 18:14
κωνσταντινε οταν ημουν μικρος σαν και σενα ,και δεν ειχανε βρεθει ατομα να μου δειξουνε γιατι τα αγριοπουλια δεν πρεπει να τα πιανουμε απο τη φυση και δεν πρεπει επισης να ενισχυουμε αγοραζοντας τα ,αυτους που τα πιανουνε,στο λαθος που κανουνε ,ναι ειχα!! και την πρωτη μου καρδερινα την λεγανε κιτσο ,καποια αλλη αργοτερα <<τσιτσιφριγκο>> και ενα θηλυκο που ειχα χασει γρηγορα (ηταν ηδη αρρωστο οταν το πηρα απο οτι καταλαβα πολυ αργοτερα οταν αρχισα να μαθαινω λιγα πραγματα) το ελεγα <<τσακπινα>>.μαλιστα ηθελα να μου δειξει ο πατερας μου πως εβαζε παγιδες και επιανε κοκκινολαιμηδες μικρος στο χωριο του με δολωμα σκουληκια.λατρευα τοσο το κελαηδημα τους αλλα δεν ηξερα οτι τα πουλακι αυτα πρεπει να ειναι εξω ελευθερα οπου τα εταξε ο Θεος.οπου και τα καναρινια θα επρεπε να ητανε αν δεν τα φυλακιζε ο ανθρωπος και τωρα οι μακρινοι απογονοι (αλλαγμενοι σε πολλα χαρακτηριστικα με το αγριο καναρινι) δεν μπορουν να ζησουνε εξω.

σου αφιερωνω αυτο με την αγαπη μου γιατι να ξερεις εγινα δασκαλος (καθηγητης σε επαλ) γιατι αγαπω τα παιδια και ξερω οτι μονο εσεις μπορειτε να αλλαξετε τον κοσμο.εμεις οι μεγαλοι ειμαστε πονηροι (εν πολλοις)

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=73&t=648
http://jk21.yooblog.gr/?cat=15138

οχι λοιπον δεν εχω πια αγριοπουλια.μονο λιγα (6) καναρινακια που τα ζευγαρωνω και δινω (χαριζω) τα περισσοτερα οπου αξιζει ...

καλη συνεχεια!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 18:27
Φίλε jk21 όταν έπιανα κοκκινολαίμη και τον έδειχνα σε άλλους μου έλεγαν οτι αυτα τα πουλιά δεν ζουν σε κλουβί. Κατάφερα όμως να τους διαψεύσω. Μου έλεγαν "τι τους θέλεις, δεν κεηλαδάνε" τωρα έχω έναν φανταστικό θα τον φωτογραφήσω και θα τον ανεβάσω. Ξέχασα να πω οτι είχα και ένα παραδείσι πιο παλιά το είχα ξεχάσει μια μέρα στο μπαλκόνι και το χτύπησε καρακάξα. Αιμορραγούσε πολύ και με τις γνωσεις μου το εράπευσα αλλα δυστυχώς ο μικρός μου φίλος δεν τα κατάφερε, να αναφέρω ακόμη ότι το άφηνα έξω στην φύση και ξαναγύριζε στο κλουβί του.

jk21
07-02-2010, 18:36
ο καθενας κανει τις επιλογες του .ειναι δικαιωμα σου να κανεις οτι θελεις ,εχοντας ομως την ηθικη ευθυνη οσων κανεις.ειδικα αν γνωριζεις για την αντιθετη αποψη.εγω ποτε δεν σου ειπα οτι τα πουλια αυτα δεν επιβιωνουν υπο καποιες συνθηκες.εγω σου ειπα τι ειναι σωστο να γινεται.συνεχισε οπως σου οριζει η καρδια σου

εδω ομως να ξερεις οτι ειναι κανονας του φορουμ να μιλαμε υπο ειδικες συνθηκες για ιθαγενη (ελεγχονται τα μηνυματα απο τους admin και modarator πριν ανεβουν και επισης ειναι στις αρχες του φορουμ οχι μονο να μην μιλαμε για πιασμενα απο τη φυση πουλια αλλα και να προτρεπουμε αυτη η <<παραδοση>> στην πατριδα μας να εκλειψει.οι υπευθυνοι θα σε κατατοπισουν καλυτερα.

ελπιζω καποτε να προσπαθεις και συ αυτο που προσπαθω εγω.εσυ δεν στεινεις καν παγιδες.εγω τοτε εστεινα .η ζωη κυλα και οι καταστασεις αλλαζουν ;-)

xXx
07-02-2010, 18:57
Κανόνες δημόσιας συζήτησης για ιθαγενή-αγριοπούλια

Κανόνες και όροι συμμετοχής στις συζητήσεις:

-Το GreekBirdClub καταδικάζει και απορρίπτει ως ιδέα και ως πρακτική την τακτική της αιχμαλωσίας άγριων πουλιών, καθώς και την παράνομη παρακράτησή τους.
-Απαγορεύονται οι συζητήσεις που είναι σχετικές με την αιχμαλωσία πουλιών.
-Απαγορεύεται η παροχή οποιασδήποτε βοήθειας σε μέλη τα οποία αποδεδειγμένα αιχμαλωτίζουν πουλιά.
-Για την ζήτηση πληροφοριών φροντίδας κάθε ιδιοκτήτης ιθαγενούς οφείλει στο πρώτο ποστ να δημοσιεύει φωτογραφία στην οποία θα φαίνεται καθαρά το δαχτυλίδι του πουλιού.
-Αποδεκτά γίνονται μόνο θέματα τα οποία γίνονται για πουλιά με δαχτυλίδια κλειστού τύπου.
-Οι Συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα να αρνηθούν τη δημοσίευση ποστ που παραβιάζει κάποιον απο τους παραπάνω κανόνες.
-Κάθε θέμα, και κάθε ποστ πρώτα περνούν απο την έγκριση των Συντονιστών για να δημοσιευτούν.
-Οι Διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να προβούν σε περιορισμό δικαιωμάτων των μελών που αποδεδειγμένα αιχμαλωτίζουν πουλιά, ή που επαναλαμβανόμενα παραβιάζουν τους παραπάνω κανόνες.

viewforum.php?f=72 (http://www.greekbirdclub.com/viewforum.php?f=72)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 19:01
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε jk21. Ζευγαρώνει κι ο ξαδελφός μου καναρίνια και μου έχει δώσει δυο ζευγάρια να ζευγαρώνω κι εγώ. Αλλα μόλις βλέπω τους απογόνους τους νεκρους απο κάποιο αλλα αρπακτικό στεναχωριέμαι γιατι καταλαβαίνω πως οι κόποι μιας ολόκληρης ζωής τόσο οι δικοί μου όσο και των καναρινιών πήγαν χαμένοι.

jk21
07-02-2010, 19:38
στα αγριοπουλια τα αρπαχτικα δεν επιτιθεντε; υα αγριοπουλια δεν κανουν μικρα;αν οχι εχεις αναρωτηθει γιατι ειναι δυσκολο να γινει στην αιχμαλωσια;

κωστα ειναι το τελευταιο ποστ που αναφερω για αγριοπουλια εδω.αν θελεις ανοιγεις θεμα στο αντιστοιχο φορουμ που να συμφωνει με τους κανονες .
καλη συνεχεια :welldone:

Niva2gr
07-02-2010, 20:06
Θα παρακαλούσα να συνεχιστεί το θέμα στην σωστή ενότητα.
Κωνσταντίνε, αν θέλεις ανέβασε και μερικές ακόμα φωτογραφίες των πουλιών σου στο φόρουμ απο τον υπολογιστή σου.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 21:38
Εν τάξει φίλε jk ;-) Να σου κάνω μια ερώτηση έχεις σκουφάτο καναρίνι; :biiiggrin:

jk21
07-02-2010, 22:19
ναι κωστα εχω ενα τιμπραντο αρσενικο (πατερα) και ενα θηλυκο (την κορη) :biiiggrin:

να σε ρωτησω και γω κατι; διαδασκουν ακομα την <<δοτικη >> στα σχολεια;

ειδα γραφεις οχι τη συντομογραφια που γραφουμε σημερα (λαθεμενα) <<ενταξει>> αλλα το σωστο <<εν τάξει >> ;-)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 22:38
Αγαπητέ φίλε jk21 παρ όλο που είμαι παιδί δεν χρησιμοποιώ συντομίες και είμαι κατα αυτών. Γιατί έτσι αλλοιώνουμε την ελληνική γλώσσα!!!! ;-)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-02-2010, 23:21
Ο καρδηνάλιος σαν ωδικό πουλί αξίζει, όποιος γνωρίζει επί του θέματος θα χαρώ πολύ να με ενημερώσει!!!! :biiiggrin:

Niva2gr
08-02-2010, 00:01
Κωνσταντίνε, αν θέλεις να σου απαντησουν άνοιξε καινούριο θέμα.