PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτον τον παπαγαλο

demis
05-02-2010, 17:29
γεια σας ως γνωστων εχασα τα παπαγαλακια μου ημουν ενα χρονο μαζι τους και οταν τα εχασα κατλαβα πραγματικα πως οι εμποιριες που μου δωσανε τα συγκεκριμενα ηταν αξεχαστες και πως πλεον δεν μπορω να συνηθισω τη ζωη μου χωρις καποιο παπαγαλο παρολου που εχω παρα πολλα ζωα πριν λιγο καιρο ειδα στο πετ σοπ που πηγαινω ενα υπεροχο παπαγαλακι ειναι albino red rumped αμεσως το ερωτευτηκα μονο που το κοιταξα ηταν πολυ περιεργο γιατι εμενα μου αρεσουν οι παπαγαλοι που εχουν πρασινο χρωμα ομως αυτο το παπαγαλακι φενεται να ειναι αυτο ακρυβως που ψαχνω γι αυτο θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει γι αυτη τη ρατσα εκπεδευεται ευκολα? ειδα σε βιντεο ποσο παιχνιδιαρικο μπορει να γινει ομως ακουσα πως απο τη φυση του δεν εξημερωνεται με τιποτα αληθευει? εγω παντως ξερω πως ολοι οι παπγαλοι μικροι μεγαλοι κτλπ παρολου που εχουν διαφορετικο χαρακτηρα και συναοσθηματα ολοι εχουν την ιδια καρδια και μπορουν να σαγαπηησουν αρκει να τους δωσεις να καταλαβουν πως κι εσυ εισαι προθυμος να κανεις το ιδιο και πως δεν θα τους κανεις κακο

andreascrete
05-02-2010, 17:59
Εξημερώνονται πιο δύσκολα αν είναι ενήλικα απο τα κοκατίλ η άλλα είδη παπαγάλων γιατί συνήθως πωλούνται σαν ζευγάρι και δένονται με το ταίρι τους παρα με τον ιδιοκτήτη.
Δεν κράζουν αλλά έχουν ευχάριστη φωνή και μπορούν να εξημερωθούν εύκολα όταν είναι μικρά και πιο δύσκολα αν είναι ενήλικα.
Έχω ένα ζευγάρι απο αυτά και είμαι ευχαριστημένος απο αυτά σαν κατοικίδια.
Αν το έχεις μόνο του ίσως να δεθεί μαζί σου στο μέλλον.
Δες το θέμα τα Ωδικά μου παπαγαλάκια για να δεις τα χρώματα των δικών μου ....το λευκό red rump είναι πιο σπάνιο χρώμα και δεν το βρίσκεις εύκολα όπως και το μπλέ.
Πάντος αξίζει να ασχοληθείς με αυτη την ράτσα.

demis
05-02-2010, 21:37
ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως αξιζει να το παρω γιατι οτ εχουν αρκετο καιρο μονο του δεν ειναι αρωστο απλα ειναι μονο του και φανταζομαι οτι θα στεναχωριεται μονο του χωρις παιχνιδια αν κανει γυρω στα 50 ευρω θα το παρω ακομα δεν ρωτησα ποσο κανει

Niva2gr
05-02-2010, 22:30
Εγώ πάντως θα έλεγα να αποφύγεις το πετ σοπ, ή να το έχεις σαν τελευταία λύση. Θεωρώ οτι ένα νεαρό πουλί απο εκτροφέα, ή απο ιδιώτη θα είναι πολύ-πολύ πιο εύκολο να το εκπαιδεύσεις. Αν μάλιστα έχει μείνει και πολύ καιρό στο πετ σοπ τότε μάλλον θα δυσκολευυέις πολύ. Τα ωδικά παπαγαλάκια δεν φημίζονται ιδιαίτερα για την κοινωνικότητά τους με τους ανθρώπους, οπότε ένα τέτοιο πουλί κάποιας ηλικίας, και μάλιστα απο μαγαζί, ίσως να μην εξημερωθεί και ποτέ.

andreascrete
05-02-2010, 22:42
ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως αξιζει να το παρω γιατι οτ εχουν αρκετο καιρο μονο του δεν ειναι αρωστο απλα ειναι μονο του και φανταζομαι οτι θα στεναχωριεται μονο του χωρις παιχνιδια αν κανει γυρω στα 50 ευρω θα το παρω ακομα δεν ρωτησα ποσο κανει

Tα εν λόγο πουλιά εισάγονται μαζικά πιο πολύ απο ολλανδία και συνήθως δεν ειναι μεγαλύτερα απο 1 με 2 ετών.
Τα πιο πολλά φέρουν δαχτυλίδι όπου βλέπεις έτος γέννησης και κωδικό εκτροφέα.
Οι τιμές ποικίλουν απο 35 ευρώ και φθάνουν και 60 ευρώ ανάλογα το petshop η και το πόσο σπάνιο είναι το χρώμα του πουλιού.

Δεν νομίζω ότι θα βρείς εύκολα εκτροφέα στην ελλάδα με αυτούς τους παπαγάλους γιατί δεν είναι τόσο γνωστοί σαν τα lovebird και τα κοκατίλ και δεν τους προτιμάνε.
Επίσης δεν τους βρίσκεις συχνά στα petshop, αν σου αρέσει πάρε τον ακόμα και αν δεν ημερέψει ποτέ ....τουλάχιστον θα περάσει καλύτερα στα δικά σου χέρια απο ένα petshop.

demis
05-02-2010, 23:07
κι εγω θα προτιμουσα απο καποιο εκτρωφεα η ιδιοτη αλλα ειναι δυσκολο γιατι εδω στην ξανθη δεν υπαρχουν εκτροφεια κια ιεναι δυσκολο να ταξιδευσω τωρα.. το πετ σοπ αυτο το εμπιστευομαι ως προς την υγεια των ζωων γιατι ειναι κτηνιατροι και εχουν και χαρτια για πτηνιατροι πουλανε φαρμακα κανουν εμβολια τα παντατωρα ομως αν δεν εχει δαχτυλιδι σιγουρα δεν θα το παρω... ξερω πως ειναι καθαρα και οχι αρωστα αλλα απο που τα φερνουν και ποσο ειναι η ηλικεια του θελω να τα ξερω θελω να ειναι ενα χρωνων το πολυ ομως εχει και αλλα πετ σοπ εδω στην ξανθη που εχει γεματω ρεντ ραμπ αλλα απο εκει δεν παιρνω και να με πληρωνουν τα εχουν ολη μερα στη βυτρινα μεσα στο ηλιο και ενα βραδυ 2 ηςρα παιρνουσα απο εκει και τα ειδα μεσα στο φως να ειναι ξυπνια και γενικα πολυ χαλια μεσα σε ενα μηνα απο 15 που ηταν γεματω στην κλουβα ειχαν μεινει 3 δηλαδη πολλα ατομα εξαπατηθηκαν επισεισ ειχε και ενα κοκατου ειχε φτερα μονο στο κεφαλι και το κλουβι μεσα στη βρωμια και πολυ μικρο ακομα και για κοκατιλ ντραπηκα μονο που τα ειδα....

Dream Syndicate
06-02-2010, 16:25
Αφού δεν έχεις άλλη επιλογή προσπάθησε τουλάχιστον απο εκεί που θα το πάρεις να είναι καλά στην υγεία του.Να έχει λαμπερό φτέρωμα να τρώει να μην είναι φουσκωμένο,και να βρίσκεται στο πάτο του κλουβιού να είναι ζωηρό και αν είναι δυνατό να έχει δαχτυλίδι κλειστού τύπου για να ξέρεις την ηλικία του.Κάνε μια κράτηση και πήγαινε αρκετές φορές να το δεις πριν να έρθει στο σπίτι σου.Κακά τα ψέματα υπάρχουν και πετ που είναι καθαρά και πραγματικά οι ιδιοκτήτες τους αγαπούν τα ζώα που έχουν. :reading:

andreascrete
08-02-2010, 19:55
Tελικά τι έγινε με το άσπρο red rump που ήθελες να αγοράσεις? είδα ότι έβαλες αγγελία για να βρείς άλλη ράτσα πουλιών.
Τελικά δεν θα το αγοράσεις? ήταν πολυ ακριβό η μεγάλο σε ηλικία?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10-02-2010, 00:06
Επίσης φίλε Θέμη στο πουλί που θα επιλέγεις για να αποκτήσεις θα παρατηρείς και την στάση του στωματός του καθώς ένα υγίες πουλί έχει το σώμα του σε ευθεία στάση, αντιθέτως εάν είναι καμπουριασμένο έχει πρόβλημα υγείας. Αυτές τις περιπτώσεις τις παραθέτω απο παρόμοιες καταστάσεις συγγενικών μου ατόμων.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10-02-2010, 00:08
Την στάση του σωματός ηθελα να πω, ζητώ συγγνώμη για το λάθος

demis
10-02-2010, 15:24
ακομα ειμαι στο περιμενε στα μεσα ματριου θα τα αποφασισω ολα τωρα ρωταω τα παντα ο,τι ευκερια βρψ θα την ακολουθησω παντως εχω ξετρελαθει με αυτο το πουλι απλα μεσα μαρτιου θα το αγορασω γιατι πρωτη ματριου θα απαω 5ημερη και δε μπορω να το παρω και να λυπω εγω το πιο πιθανον ειναι να αναβαλω την εκδρωμη αν το παρω τωρα..

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10-02-2010, 16:34
Φίλε Θέμη αν πάρεις τον παπαγάλο μπορούν να τον φροντίζουν και οι γονείς σου, και έτσι δεν θα χάσεις την εκδρομή. ;-)

demis
10-02-2010, 20:25
αυτο δεν ειναι προβλημα το προβλημα ειναι πως εγω δεν θα θελω να φιγω γιατι δεν θα θελω να τον αποχωρηστω.. :lol: και οι φιλοι μου λενε να τον παρω μετα την εκδρομη γιατι ξερουν πως 5 μερες θα τους μιλαω συνεχεια για τον παπαγαλο μου :angry: :angry:

andreascrete
10-02-2010, 20:59
αυτο δεν ειναι προβλημα το προβλημα ειναι πως εγω δεν θα θελω να φιγω γιατι δεν θα θελω να τον αποχωρηστω.. :lol: και οι φιλοι μου λενε να τον παρω μετα την εκδρομη γιατι ξερουν πως 5 μερες θα τους μιλαω συνεχεια για τον παπαγαλο μου :angry: :angry:

Μπορείς να τον αγοράσεις και όταν είσαι στην εκδρομή να του τηλ. και να τα λέτε απο το κινητό :haha: :lol: :-P

Χμμμμ! ώρα να σοβαρευτώ!.....λοιπον αν θές το red rump parakeet και η τιμή του δεν είναι απαγορευτική για την τσέπη σου τότε να τον πάρεις η πάρε ένα μικρό παπαγαλάκι που είναι και πιο οικονομικό.
Όσο είσαι στην 5ημερη θα το φροντίζουν οι γονείς σου και αυτό θα έχει όλο το χρόνο για να προσαρμοστεί στο καινούργιο του χώρο.
Άσε που όσο το αφήνεις μπορεί να πουληθεί και να μην το προλάβεις και έπειτα να στεναχωρηθείς.
Χθές αγόρασα ακόμα ένα θηλυκό red rump για 35 ευρώ και 2 μικρά παπαγαλάκια -18 ευρώ το ένα .... το έχω κάνει ζούγκλα το σπίτι μου τελικά!

demis
10-02-2010, 21:59
θα προσπαθησω να το παρω πιο νωρις δεν ειναι θεμα χρηματων παρολου που δεν βρισκονται και ευκολα αλλα θεμα συνθηκων. παντως ισως ειαν ι ευκολο να το εξημερωσω απο τοτε που απογαλατιστηκε ειναι μονο του και θελει παρεα αφου εβελεπ τα μπατζακια που ειναι απενταντι απο το κλουβι του και τους εστελνε φιλακια..... το εχουν στο μαγαζι απο σεπτμβρη και στεναχωρηθηκε μονο του και τωρα βααλνε το κλουβι του διπλα στα μπατζυ και ειναι ευτυχισμενο οποτε ισως να το κανω κι εγω ευτυχισμενο