PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Mάλλον έχει ακάρεα....

vagelis76
02-02-2010, 19:40
Τελικά είμαι πολύ άτυχος.....
Εδώ και αρκετό καιρό(πριν τα Χριστούγεννα) ψάχνω ένα λευκό θυλικό για να το ζευγαρώσω με το σκουφάτο μου γεράκο.Είχα βρεί 2 που δε μου γεμιζαν το μάτι αλλα και εκείνες δε τις πρόλλαβα την επόμενη μερα που πηγα στο πετ...συνέχισα να ψάχνω και σε Ρέθυμνο αλλά και στα Χανιά χωρίς αποτέλεσμα....όλοι μου έλεγαν θα φερουμε τη Πέμπτη,πηγαινα τη Πέμπτη και μου έλεγαν το Σάββατο....
Τελικά έπεσε μια αγγελία στα χέρια μου από ιδιώτη σε τοπική εφημερίδα που πουλούσε διάφορα καναρίνια...πήρα και μου είπε οτι θα κοιτάξει στη μεγάλη κλούβα του και να το πάρω σε 5 μέρες,όπως και έκανα....μου είπε οτι δεν έκανε κάτι γιατί του παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα υγείας και οτι δε με έχει ξεχάσει....
Ξανα επικοινώνησα μαζί του το Σάββατο που έχαμε πει να με πάρει εκείνος και πάλι μου τα μασουσε...έπιασα μερικά αλλα δε τα έχω κοιτάξει και μάλλον είναι ένα αρσενικο και τέτοιες μπουρδες....(15 μέρες με δούλευε)μου υποσχέθηκε οτι θα τα κοιτουσε το πρωί της Κυριακής και θα με έπερνε να περάσω να πάρω ή λευκό ή ένα χιωνέ....
...ακόμα περιμένω να με παρει
έτσι κι εγώ απογοητευμένος ξεκίνησα να κάνω μια βόλτα στα πετ του Ρεθύμνου για να καταλλήξω σε νύφη,μπαίνοντας στο πρώτο πετ(όπου και ψωνίζω συνήθως)βλέπω λευκά κανάρια.....τη ρωτάω αν έχει θυληκα και μου λεει ναι 2-3...φούντωσα από χαρά και παω κοντά να τις δώ,ήταν μια κατάλευκη και μια που στη πλάτη είχε 3-4 μαυρα πουπουλάκια....τις έπιασε και τις 2 και ενώ μου άρεσε η κατάλευκη ,εκείνη μου πρότεινε την άλλη γιατί ήταν πιο μεγαλόσωμη και πυρωμένη όπως μου είπε....και κατέλληξα σε αυτή.
Τρέχω τη πάω στο σπίτι τη βάζω στο κλουβί και σχεδόν καθόταν στο χέρι μου μέσα στο κλουβί ήρεμη...όταν αρχησε να πεταρίζει για να γνωρίσει το χώρο,έβγαζε το συνηθισμένο κελάηδισμα του θυλικού....μόνο που εκείνη ζοριζόταν παρα πολύ και δεν ακουγόταν σχέδον καθόλου,είπα οτι μπορεί να είναι από το σόκ.
Από το μεσήμέρι που την έχω κοντά μου,παρατηρώ οτι βγάζει ένα ήχο όπως οταν τσιμπολογάει το μαρούλι...τσικ τσικ,την έπιασα την έβαλα στο αυτί μου και αυτό συνεχιζόταν.
Της έχω βάλει μαρουλάκι που το έχει φάει σχέδον όλο,αυγό που δε το ακούμπησε σχεδόν καθόλου,και τσαμπί από κεχρί που μάλλον της αρεσεί πολύ...τρώει κανονικά αλλά δεν είναι και παρα πολύ ζωηρή(ίσως λόγω των νέων δεδομένων)
και μετά από τη τόσο μεγάλη αφηγησή μου ερωτώ....
..θα θεραπευτεί και πώς???
....θα επιρρεαστεί η αναπαραγωγικής περίοδος από τη θεραπεία????
......υπάρχει φόβος να μεταδοθεί και στα αλλα πουλιά μου(αυτή την έχω σε καραντίνα)
***Συγγνώμη γιατη κουραστική αφήγιση ,αλλά ήθελα να τα πώ,είμαι σκασμένος γιατί δε θέλω να την επιστρέψω στο πετ για να πάρω την άλλη,αλλα δε θέλω και να διακινδυνεύσω την υγεία των υπόλοιπων πουλιών μου....

ευχαριστώ για την όποια συμμετοχή σας στο θέμα-προβλημά μου

andreascrete
02-02-2010, 20:10
Bαγγέλη ρίξε μια ματιά σε αυτό το link http://jk21.yooblog.gr/?cat=20503

θα δείς διάφορα φάρμακα για την καταπολέμηση ασθενειών και ακάρεων.
Θα σε συμβούλευα να έχεις την κανάρα μακριά απο τα άλλα σου πουλιά για όσο καιρό της κάνεις θεραπεία και να μην επιχειρήσεις να την ζευγαρώσεις πρίν γινεί καλά γιατί και οι νεοσσοί της θα κολλήσουν ακάρεα όταν τα ταιζεί και θα σου ψοφήσουν.
Αν είναι ακάρι της τραχείας θα καταπολεμηθεί εύκολα αλλά αν δεν είναι αυτό και είναι αναπνευστικό πρόβλημα τότε δεν βλέπω αναπαραγωγή για φέτος.

jk21
03-02-2010, 00:00
ετσι οπως το περιγραφειςμαλλον ειναι ακαρεα βαγγελη,ναι.μαλλον θα εχεις ηδη δει αυτα

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=1192
http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=68&t=790
βρες καποιο απο τα σχετικα φαρμακα .αν νομιζεις οτι μπορεις απο μονο σου να τα χορηγησεις (ειδικα το pulmosan θελει λιγο προσοχη ) καντο αλλιως απευθυνσου σε καποιο πιο εμπειρο γιατρο ή εκτροφεα αν γνωριζεις που το εχει κανει ηδη.το video βοηθαει .

αν αφησεις μετα τη χορηγηση 2 μηνες και τα βαλεις μετα μαζι δεν θα χεις προβλημα.ετσι κι αλλιως πρεπει να αντιμετωπισθει γιατι συν τοις αλλοις ειναι και μεταδοτικα τα ακαραια

Antigoni87
03-02-2010, 01:28
Βαγγέλη δε μπορώ να μιλήσω για τα ακάρεα, τα παιδιά ξέρουν σίγουρα καλύτερα και σου είπαν τι πρέπει να κάνεις... :biiiggrin:
Αλλά θα σου πω ότι η κανάρα σου είναι κούκλα! Και πολύ ήμερη, πώς γίνεται αυτό με αγορασμένο καναρινάκι; Θα πρότεινα να την κρατήσεις και να τη θεραπεύσεις, είναι κρίμα να γυρίσει πίσω στο πετ. Εξάλλου τα ακάρεα απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα, φεύγουν με τη σωστή θεραπεία! Είναι υπέροχη, να τη χαίρεσαι :bliss:

vagelis76
03-02-2010, 14:29
Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας,με βοήθησαν πολύ γιατί όταν κυριεύεσαι απο το άγχος είναι ότι χειρότερο(τώρα ήρθα στη θέση εκείνων που νόμιζαν οτι υπερβάλουν)
Είδα οτι υπάρχει παρόμοιο θέμα,το οποίο και παρακολουθώ,αν θέλουν τα κορίτσια το ενώνουν.....
εξελήξεις....
πήγα σήμερα στο πετ και το είπα στη κυριά,μου είπε αμέσως να της τη πάω πίσω και να διαλέξω άλλο πουλί ή οτι αλλό θελω.Το σκεφτηκα λίγο και κατέληξα να πάρω το Pulmosan για τη θερραπεία της καθώς και τη πρώτη κανάρα που είχα δεί(ίσως και να είναι λάθος κίνηση να αγοράσω από το ίδιο μαγαζι)....
Με τη βοήθεια του Δημητρη και του video πήραμε τη πρώτη δόση μας και χαλαρώνουμε παρέα στο δωμάτιο(εκεινη στο κλουβί της)κοιτόντας με στα μάτια συνέχεια.
Η καινούρια κούκλα (Ολλανδέζα παρακαλώ)εξερευνά το χώρο της και τσιρίζει συνεχώς....
και ερωτώ ξανά,μπορώ να της χορηγήσω και εκείνης το φάρμακο προλειπτικά ή δεν πρέπει.Να σημειώσω οτι στο μαγαζί δεν ήταν στο ίδιο κλουβί αλλα σε 2-3παραδίπλα....η κυρία την έβαλε στο αυτί της(όπως και τη προηγούμενη)καθώς κι εγώ και δεν έχει τέτοια συμπτώματα....
ευχαριστώ και πάλι!!!Και συγγχωρέστε μου τη πολυλογία μου αλλα θέλω το καλύτερο για τα πουλάκια

douke-soula
03-02-2010, 14:48
καλη αναρρωση στην ασπρη κουκλιτσα :star: :star:
και να της χαιρεσαι και τις δυο(βαλε φωτο και την ολλανδεζα)

andreascrete
03-02-2010, 17:11
Ψέκασε την για ψείρες, δεν νομίζω ότι θα της έκανε κακό η χορήγηση του ίδιου φαρμάκου προληπτικά η μπορείς να βάλεις ένα ήπιο αντιβιωτικό στο νερό της για 2 μέρες καθότι δεν μπορείς να ξέρεις σε τι συνθήκες ζούσε πρίν την αγοράσεις.
Βάλε μας μια φωτογραφία να την δούμε και την μικρή ολλανδέζα και αν μπορώ να ρωτήσω πόσο έκαναν? έχω χρόνια να αγοράσω κανάρα και είμαι περίεργος να δω πόσο χρεώνουν τώρα στα μαγαζιά.

vagelis76
03-02-2010, 18:31
Αντρέα όταν λές ήπιο αντιβιοτικό????Της έχω βάλει βιταμίνες που έχω και στα αρσενικά μου της Taberlin A D3 E, για προετοιμασία αναπαραγωγής,καθώς και όλα του θεού τα καλούδια(μαρούλι,αυγό,τσαμ ί με κεχρί και σουπιοκόκαλο),αν και έχω παρατηρήσει οτι είναι σχεδόν έτοιμη...τραβάει τη κλωστή από τη σακκόυλα που της έχω για να μαζεύει αυτά που πετάει....
οι τιμές στην αγορά για τις λευκές είναι συνήθως 40-45ευρώ(τόσο μου έλεγαν όλοι όσο καιρό εψαχνα),ο ιδιώτης θα μου την έδινε 30ευρώ και αν ήθελα παρδαλή ή κίτρινη 20 ευρώ.Τις συγκεκριμένες τις πήρα 30 ευρώ έκαστως επειδή είμαι πελάτης στο μαγαζί,τις πουλάει 40 μου είπε γιατί βρίσκονται δύσκολα....

Να και τη μικρή Ολλανδέζα μου,είναι πιο καπάτσα και φωνακλού...

andreascrete
03-02-2010, 19:48
Nα σου ζήσουν ....ειναι και οι 2 πολύ όμορφες και θα βγάλεις ωραία πουλια απο αυτές αν και ο αρσενικός φέρει λευκό παράγοντα.
Αλλα δεν είναι λίγο νωρίς για αναπαραγωγή? οι πιο πολλοι εκτροφείς ξεκινάνε τον Μάρτιο γύρω 14 του μήνα όπου οι μέρες αρχίζουν και να μεγαλώνουν.
Βλέπω ότι οι τιμές στα θηλυκά καναρίνια έχουν τα 3 τελευταία χρόνια εκτοξευθεί! :eek: :angry:
Πρίν 3 χρόνια για κανάρες στο Ηράκλειο έδινα 15 και στα άσπρα 20 ευρώ ....αν ήταν μωσαικ η κόκκινες έκαναν 40 -45 ευρώ.

Τα καλύτερα ήπια προληπτικά αντιβιωτικά είναι αυτα που βρίσκεις στην φύση .... διάβασε σε αυτό το ελληνικό side http://www.kanarini.net/tofarmakeio.htm to άρθρο (Το Φαρμακείο της Φύσης) οι μέθοδοι που χρησιμοποιεί αυτός ο εκτροφέας με βρίσκουν σύμφωνο καθότι εφάρμοζα αρκετά απο αυτά και εγώ και είχα καναρίνια που σπάνια είχαν προβλήματα.

Antigoni87
04-02-2010, 01:15
αν και έχω παρατηρήσει οτι είναι σχεδόν έτοιμη...τραβάει τη κλωστή από τη σακκόυλα που της έχω για να μαζεύει αυτά που πετάει....

Βαγγέλη άσχετο, δανείζομαι λίγο χώρο, αλλά και η Τιάρα καμιά φορά όταν τη σκεπάζω με ένα σκούρο ρούχο βαμβακερό που έχει ραφές, τις τραβολογάει τις κλωστές λίγη ώρα... Συμβαίνει μόνο όταν έχουν όρεξη για ζευγάρωμα ή και απλώς για παιχνίδι; :dontknow:

vagelis76
23-02-2010, 00:15
Τα νεότερα μας από τη θερραπεία μα με το Pulmosan δεν είναι και τόσο ευχάριστα....
έχουμε πάρει και τη δεύτερη δόση και δεν έχουμε δεί αποτελέσματα,τα συμπτώματα παραμένουν τα ίδια,το κρ κρ κρ συνεχίζεται,είναι ακόμα βραχιασμένη και απλά τώρα προσπαθεί κάτι να αποβάλλει όταν προσπαθεί να "βήξει".Δε σας κρύβω οτι ανησυχώ και στεναχωριέμαι που δεν έχει αποτέλεσμα η θερραπεία μας,γιατί είναι κρίμα να της χορηγώ τόσο δυνατό φάρμακοκαι να μη γίνεται τίποτα.
Η συμπεριφορά της παραμένει καλή,τρώει απ όλα και είναι δραστήρια.
Αν της αλλάξω τη θερραπεία με ένα κάποιο άλλοφάρμακο για τον ίδιο σκοπό θα ήταν λάθος?Δηλαδή αν ψάξω να βρώ το Vetermec που έχω δεί εδώ οτι χορηγείται για ακαρεα και είναι υδατοδιαλυτό άρα και ίσως πιο αποτελεσματικό θα ήταν λάθος???

andreascrete
23-02-2010, 07:27
Τα νεότερα μας από τη θερραπεία μα με το Pulmosan δεν είναι και τόσο ευχάριστα....
έχουμε πάρει και τη δεύτερη δόση και δεν έχουμε δεί αποτελέσματα,τα συμπτώματα παραμένουν τα ίδια,το κρ κρ κρ συνεχίζεται,είναι ακόμα βραχιασμένη και απλά τώρα προσπαθεί κάτι να αποβάλλει όταν προσπαθεί να "βήξει".Δε σας κρύβω οτι ανησυχώ και στεναχωριέμαι που δεν έχει αποτέλεσμα η θερραπεία μας,γιατί είναι κρίμα να της χορηγώ τόσο δυνατό φάρμακοκαι να μη γίνεται τίποτα.
Η συμπεριφορά της παραμένει καλή,τρώει απ όλα και είναι δραστήρια.
Αν της αλλάξω τη θερραπεία με ένα κάποιο άλλοφάρμακο για τον ίδιο σκοπό θα ήταν λάθος?Δηλαδή αν ψάξω να βρώ το Vetermec που έχω δεί εδώ οτι χορηγείται για ακαρεα και είναι υδατοδιαλυτό άρα και ίσως πιο αποτελεσματικό θα ήταν λάθος???

ίσως να μην είναι ακάρεα τελικά αλλά κάποιο κρύωμα που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά στο παρελθόν και της έμεινε όπως βρογχίτιδα η κάτι τέτοιο.
Δώσε της για 2 -3 μέρες και το άλλο φάρμακο και δεν γίνει κάτι τότε σταμάτα το και ρώτα αν η γυναίκα που στην πούλησε δέχεται ακόμα να στην αλλάξει με άλλο καναρίνι η κλουβί η κάτι σε ανάλογη αξία με όσα πλήρωσες!
Ασφαλώς και δεν μπορείς να την ζευγαρώσεις φέτος αν δεν λυθεί το πρόβλημα στο αναπνευστικό της.
Περαστικά!

jk21
23-02-2010, 09:05
βαγγέλη αν ο χαρακτηριστικος ηχος σαν να σπαει σπορακια το <<τσικ -τσικ >> που ελεγες συνεχιζετε τοτε ισως να μην εχουν φυγει(αν υπηρξαν) .αν δεν ακους τετοιον ηχο αλλα κατι σαν ρογχο στην αναπνοη τοτε ισως υπαρχει προβλημα (και ή μονο ) στο αναπνευστικο απο λοιμωξη.για τα φαρμακα για τα ακαρεα επειδη δεν εχω κανει χρηση δεν εχω γνωμη αλλα εχω ακουσει σε συζητησεις οτι αν και ιδια ουσια το βετερμεκ λογω του τροπου χορηγησης ειναι πιο διεισδυτικο (ετσι λενε) .επισης εχει αναφερθει και ενα αλλο λιγο πιο δυσευερετο φαρμακο το scatt με ουσια διαφορετικη (παρομοιας χημικης οικογενειας ομως) που εικαζετε απο πολλους οτι ειναι πιο αποτελεσματικο.

για χορηγηση αντιβιωσης για το αναπνευστικο υπαρχουν εδω οσες αναφεροναται στο αναπνευστικο
http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=78&t=1248

για καποιες απο αυτες εχω γνωμη ειτε λογω εμπειριας ειτε λογω των ουσιων που περιεχουν που στην βιβλιογραφια του διαδικτυου ανφερονατι λιγοτερο ή περισσοτερο ανεκτες στην πορεια του χρονου απο τα μικροβια , αλλα ενας γιατρος καλυτερη απο εμενα ;-)

σε καθε περιπτωση βρασε με αργο ρυθμο και ανοικτο καπακι φυλλα ευκαλυπτου ή μεντα ή φασκομηλο με το πουλι κοντα να αναπνεει τους ατμους 2 φορες την ημερα τουλαχιστον και εχετο καπου ζεστα.

ψαξε αυτο το προιον http://www.chevita.com/en/products/chevi-rhin.php

ή αυτο http://petbirds.gr/forum/t17756/

και τα δυο ειναι φυσικα σκευασματα που δεν θα κανουν κακο ακομα και αν δεν υπαρχει αναπνευστικο προβλημα.αρκει να γινει ορθη χρηση.

επισης μπορεις να βρεις στην ευρυπιδου σε μαγαζια με βοτανα (εγω ξερω σιγουρα για καποιο) αιθερια ελαια και να τα χρησιμοποιησεις στο νερο με αντιστοιχο τροπο

mgerom
23-02-2010, 09:38
Για τα ακάρεα το scatt είναι Η λύση.
-Πουλμοσαν ή Βετερμεκ σημαίνει
Ιβερμεκτίνη, και η απαλλαγή απο τα ακάρεα θέλει επαναλήψεις κάθε 7-9 ημέρες. Το φάρμακο περνάει στο αίμα και έτσι δηλητηριάζει τα ακάρεα που θρέφονται απο αυτό. Ο κύκλος ζωής τους συμπληρώνεται γύρο στο 10ήμερο, όταν εκκολάπτονται τα αυγά τους.Για αποφυγή κάποιας λοίμωξης (που πολύ πιθανόν να έχει αναπτυχθεί τώρα στο πουλί) ταυτόχρονα είναι σωστό να χορηγείται και μια 5νθήμερος αντιβίωση συνοδευόμενη απο προβιωτικά.(κοινώς ΕΜΠΛΕΞΕΣ). Μόνον έτσι μπορείς να δείς αποτελέσματα μετά την παρέλευση 20ημερών.
--Τα βότανα παίζουν έναν σπουδαίο προληπτικό ρόλο,στην εμφάνηση ασθενειών, το ίδιο και τα αιθέρια έλαια ( chevi-rhin chevi-air).
Δεν προσφέρουν όμως βοήθεια στην παρούσα φάση

jk21
23-02-2010, 10:20
για να το διευκρινισω τα σκευασματα με βοτανα δεν τα προτεινα σαν θεραπεια απο λοιμωξη αφου εκεινη χρηζει αντιβιωσης αν υπαρχει.τα αιθερια ελαια βοηθουν ακομα και κατα την ασθενεια (αλλα και προληπτικα ) σαν βλενολυτικα ,δηλαδη προσωρινο καθαρισμα της αναπνευστικης οδου μεχρι να εξαφανιστει η αιτια δημιουργιας του προβληματος .τα ανεφερα γιατι υπαρχουν και αντιστοιχα κανονικα φαρμακα (βλενολυτικα οχι αντιβιωσεις ) σαν εναλλακτικο πιο φυσικο σκευασμα για βελτιωση της αναπνευστικης λειτουργιας οσο διαρκει η λομωξη

κατι σαν να λεμε το αντιστοιχο για ανθρωπιση χρηση bisolvon ,mucothiol κλπ

vagelis76
23-02-2010, 22:58
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε και συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός.
Σήμερα πήρα BOGENA ASTRICYCLINE και θα αρχήσουμε τη χορήγηση τις επόμενες μέρες αφού σιγουρευτώ οτι μπορώ να τη χορηγήσω χωρίς ταυτόχρονη χρήση προβιωτικών όπως μου είπε το πετ σοπ.
Ρώτησα αν έχει για να πάρω και προβιωτικό αλλα μου είπε όχι και οτι δεν χρειάζεται...(αμφιβάλλω) και για αυτό θα ήθελα να το σιγουρέψω πρίν τους χορηγήσω την αντιβίωση.Αν είναι απαραίτητη η χορήγηση προβιωτικού(όπως έχω καταλάβει) πέιτε μου αν μπορείτε κάποιο συγκεκριμένο για να το ψάξω και στα Χανια αυτές της μέρες.
Η αλήθεια είναι οτι δε μου κόβει και πολύ με τα φάρμακα και είμαι πολύ επιφυλλακτικός μήπως και δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Από βότανα τους παρέχω ρίγανη,θυμάρι και γαϊδουράγκαθο,επίσης έκανα αυτό με τον ατμό και τα φύλλα ευκάλιπτου....

Dream Syndicate
23-02-2010, 23:37
Βαγγέλη αυτό μου είχε συστήσει ο Δημήτρης και το είχα πάρει,θα το βρεις σε όλα τα φαρμακεία.ultra levure.Μου είχε πει ο Δημήτρης......
αν δωσεις αντιβιωση δινε στο διαλυμα παραλληλα (σε μεγαλη ποτιστρα ) σκονη μισης καψουλας ultra levure

Antigoni87
23-02-2010, 23:46
Το ultra levure είναι πολύ καλό :welldone:
Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ και γνωστοί μου (διάστημα που έπαιρνα αντιβίωση), και είναι απλώς σακχαρομύκητες, όχι κάτι επιβλαβές αλλά αντίθετα φυσικό και κάνει καλό στη χλωρίδα του στομάχου. Μάλιστα ο φίλος μου έχει προβλήματα με ευαίσθητο έντερο και ο γιατρός του είπε να παίρνει ένα πριν ή μετά το φαϊ (δε θυμάμαι ακριβώς) χωρίς πρόβλημα. Και από τότε έχει βελτιωθεί η διαδικασία της πέψης!

jk21
23-02-2010, 23:46
ΒΑΓΓΈΛΗ αν το μαγαζι εχει προιοντα της bogena θα εχει και το sivotine .ειναι η ιδια ουσια αλλα σε διπλασια δοση (χλωροτετρακυκλινη) .το sivotine ειναι για ισχυρες λοιμωξεις και το δικο σου για πιο ηπιες .δεν ειμαι σε θεση να κρινω πιο απο τα δυο χρειαζεσαι απο μακρια (ισως ουτε απο κοντα) .ελπιζω να δρασει.επιπλεον βιταμινες δεν χρειαζονται γιατι εχουν μεσα και τα δυο σκευασματα .προβιοτικα θα δωσεις μετα την ληξη της αντιβιωσης καποιο σκευασμα γαλακτοβακιλλων.κατα τη διαρκεια της αντιβιωσης ειναι αχρηστοι γιατι σαν βακτηρια εστω ωφελιμα σκοτωνονται και αυτοι.

εδω θα βρεις εναν πινακα με το τι κυκλοφορει
http://jk21.yooblog.gr/?p=15 εκει που λεω εμπορικα σκευασματα.αλλα σε πετ σοπ και αλλα σε φαρμακεια .

κατα τη διαρκεια της αντιβιωσης το μονο προβιοτικο που αντεχει γιατι ειναι σακχαρομηκυτας και οχι βακτηριο ειναι το s. boulardi με εμπορικο ονομα στην ελλαδα ultra levure.θα βοηθησει μαζι μετην αντιβιωση γιατι προστατευει απο τη διαρροια που προκαλειται απο την κατατροφη των γαλακτοβακιλλων του εντερου

http://www.orlpedia.gr/prods-results.php?prod_id=83
http://www.multiforums.gr/sciences/viewthread.php?tid=2883

το βρισκεις ευκολα στα φαρμακεια .δινε 1/2 της σκονης που εχει μεσα η καψουλα σε 100 ml νερου.να ανακινεις στη διαρκεια της ημερας.αλλαζεις καθε μερα το νερο

μετα ομως να δωσεις και γαλακτοβακιλλους.ετσι κι αλλιως ειναι καλα να δινεις κατα διαστηματα ,ειδικα τωρα με την αναπτυξη των νεοσσων που δεν εχουν στην αρχη ανεπτυγμενα αυτα τα καλα βακτηρια.αν δεν βρεις καποιο γνωστο σκευασμα εταιριας του χωρου των πτηνων στειλε pm να σου πω να ψαξεις για καποιο αλλο σε κτηνιατρικα ειδη που θελει προσοχη η χορηγηση του γιατι εχει και βιταμινες και υπρχει κινδυνος υπερβιταμινωσης απο ασκοπη χρηση γιατι ειναι και για μεγαλυτερα ζωα.

επισης να δωσεις ενα πολυβιταμινουχο (μετα την αντιβιωση για μια βδομαδα) να εχει κυριως βιταμινες Β ,οχι λιποδιαλυτες Α και d3

xXx
24-02-2010, 00:28
Βαγγέλη έχε στο νου σου απλά, αν χορηγήσεις τετρακυκλίνη, μην τους δίνεις παράλληλα και ασβέστιο, γιατί δεν ενδείκνυται, λόγω του ότι γίνεται δέσμευση της από το ασβέστιο και δεν απορροφάται. Οπότε αφαίρεσε από το κλουβί, όσο θα χορηγείς αντιβίωση, οποιαδήποτε πηγή ασβεστίου.

vagelis76
24-02-2010, 01:27
Mια ανακεφαλαίοση θα με βοηθήσει.....
1.Ψαχνω να βρώ το sivotine και αν όχι χρησιμοποιώ το BOGENA ASTRICYCLINE που πήρα όπως λένε οι οδηγίες.
2.Αγοράζω το ultra levure και το χορηγώ παράλληλα με την αντιβίωση
3.Ψάχνω να βρώ LIVIFERM ή PROBIZYNE ή BENEFLORA για μετά τη χορήγηση της αντιβίωσης.
4.Επίσης αφαιρώ σουπιοκόκαλο και πηγές ασβεστίου.
5.Του δίνω Β μετά την αντιβίωση.

απορίες
1.την αντιβίωση και το ultra levure μπορώ να τα δίνω στην ίδια ποτήστρα ή πρέπει να υπάρχουν 2?
2.κατα τη διάρκεια της αγωγής η διατροφή του παραμένει ίδια ή πρέπει να σταματήσω να του δινω αυγό,μαρούλι,μήλο και τα διάφορα βότανα????

Σας ευχαριστώ πολύ όλους,σαν να αρχίζω να πίανω λίγο στεριά από το πέλαγος που βρίσκομαι......

jk21
24-02-2010, 08:49
αν εχει ο ιδιος πετσοπας ναι.αλλιως δεν πειραζει .η αληθεια ειναι οτι αν το καναρινακι σου δεν δειχνει εντελως χαλια αλλα ειναι κινητικο ,δεν πρεπει (απο μακρια εικασιες, οχι διαγνωση γιατρου ;-) ) να εχει κατι ισχυρο οπως πνευμονια αλλα πιο ηπιο προβλημα του αναπνευστικου.ισως ακομα και μονο ερεθισμο του βλενογοννου απο τον χρονιο ερεθισμο των ακαρεων.η ουσιες (τουλαχιστον οι αναγραφομενες )ειναι ιδιες
http://www.beaphar.nl/data/styleit/files/16002_Astricycline.pdf
http://www.beaphar.nl/data/styleit/files/16032_Sivotine.pdf

αν τα δωσεις σε διαφορετικη ποτιστρα δεν ειναι σιγουρο οτι θα εξασφαλισεις οτι πινουν και απο τα δυο
αφου δεν υπαρχει λοιμωξη ηαστρεντερικου δεν νομιζω να χρειαζεται αλλαγη στη διατροφη.ειδικα τα βοτανα καποια βοηθουν κιολας

υπαρχει και το aves αν ειδες αλλα ειναι μονο με παραγγελια απο την ορνιταλια.

vagelis76
24-02-2010, 22:02
Δημήτρη ευχαριστώ πολύ,ξέρω οτι είναι δύσκολο να "κάνει κανείς διάγνωση από μακρυά" και κάνουμε όλοι απλά εικασίες...(εγώ λόγω απειρίας σε τέτοια θέματα)δεν έχω όμως άλλη λύση εδώ κάτω,προτειμώ τις δικές σας συμβουλές ελπίζοντας όταν τις εφαρμόσω να έχω και τα ανάλογα ευχάριστα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ όλους σας!!!!

Dream Syndicate
25-02-2010, 19:00
Κανένα νέο Βαγγέλη για τα πουλάκια σου; :waiting:

vagelis76
25-02-2010, 22:03
Κανένα νέο Βαγγέλη για τα πουλάκια σου; :waiting:

Έχω εφοδιαστεί τα απαραίτητα και από αύριο ξεκινάω την αντιβίωση,απλά δε βρήκα ακόμα τα μετα την αντιβίωση προβιοτικά....θα ψάξω αύριο και στα Χανια και ελπίζω να έχω αποτελέσματα..
Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά....

vagelis76
26-02-2010, 01:20
βάζω ένα βίντεο της μικρής,αν και με έχει στο περίμενε ωρες τώρα για να το φορτώσει....ελπίζω κάποια στιγμή να το κάνει..
εδώ φαίνεται η βραχνάδα που έχει,το πόσο δραστήρια είναι αλλα και η προσπάθειά της να αποβάλει κάτι(φτιάρνισμα)

[youtube:3lq232w2]http://www.youtube.com/watch?v=Y_FlA7wIeUE[/youtube:3lq232w2]

xXx
26-02-2010, 11:34
Τώρα που είδα το βίντεο εμένα μου φαίνεται σαν να είναι βραχνιασμένο το πουλί αυτή την αίσθηση έχω.Άσε να πουν και άλλοι τη γνώμη τους και αν είναι ξεκίνα του sivotine ή astrycycline για μερικές μέρες.Θες να σου αγοράσω προβιοτικό μαζί με πολυβιταμίνη 2 σε 1 να σου στείλω με courier?Βάλε τη μύτη από το πουλάκι μέσα στο αυτί σου να το ακούσεις!

vagelis76
26-02-2010, 11:47
Bασίλη η μικρή είναι βραχνιασμένη από τη μέρα που τη πήρα,το κατάλαβα μόλις την έβαλα στο κλουβί της....
Ξεκινάμε από σήμερα τη astrycycline και ψάχνω ακόμα για προβιοτικό,αν δε βρώ θα σου πώ.
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε :hi:

vagelis76
26-02-2010, 23:46
Τώρα που είδα το βίντεο εμένα μου φαίνεται σαν να είναι βραχνιασμένο το πουλί αυτή την αίσθηση έχω.Άσε να πουν και άλλοι τη γνώμη τους και αν είναι ξεκίνα του sivotine ή astrycycline για μερικές μέρες.Θες να σου αγοράσω προβιοτικό μαζί με πολυβιταμίνη 2 σε 1 να σου στείλω με courier?Βάλε τη μύτη από το πουλάκι μέσα στο αυτί σου να το ακούσεις!

Βασίλη βρήκα προβιοτικό,οπότε είμαι οκ και πλήρως εξοπλησμένος!!!!!!!
ευχαριστώ πάρα πολυ κι εσένα και όλους που με βοηθούν.

xXx
26-02-2010, 23:55
τι ευχαριστείς ρε φίλε και εσύ το ίδιο θα έκανες :hi:

mgerom
27-02-2010, 10:46
Αυτό που βλέπω εγώ στο βίντεο είναι ένα πουλί σε όχι καλή κατάσταση.
Εχει την προσοχή του στραμμένη στον επισκέπτη που το βιντεοσκοπεί, εν τούτοις το "φούσκωμα" του είναι έντονο,αφού ξεπερνά το χνουδωτό των μοιρών και φτάνει στις κνήμες του.Εχω την ισχυρή υποψία οτι η στέρηση της βιταμίνης Α είναι αυτή που έχει άμεσες επιπτώσεις στο αναπνευστικό του. Δεν ξεχνώ οτι είναι ένα λευκό καναρίνι και οτι η θεραπεία με ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ δεν αποδίδει.Πιθανότατα η αντιβίωση θα βοηθήσει στην όποια λοίμωξη.Ταυτόχρονα θα του έκαναν καλό μερικές σταγώνες (4-5) βιταμίνης Α σε ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή, καθημερινά.Η Α είναι λιποδιαλυτή, άρα αδιάλυτη στο νερό. Αυτό θα σε βοηθήσει. http://petbirds.gr/forum/t83/

jk21
27-02-2010, 16:59
κ ΜΑΚΗ επειδη το σευασμα προβιοτικου που εχει παρει ο βαγγελης εχει και πολυβιταμινες εντος με αρκετη ποσοστητα βιτ Α μηπως θα μπορουσατε να μας πειτε πια ειναι η ποσοτητα του σκευασματος που προτεινετε (ανα σταγονες ή οπως αλλιως την δινει το φυλλαδιακι του ) και πιο σκευασμα εχετε ,για να μην εχουμε επικαλυψεις;

* εκανα μια βολτα στο blog σας μηπως το εβρισκα εκει στα σκευασματα σας ...πολυ ωραια δουλεια !!

mgerom
27-02-2010, 18:49
Την καθαρή Βιταμίνη Α της Bogena έχω στο μυαλό μου.Υπάρχει σε μπουκαλάκια των 25 ή 50 γρ.

vagelis76
27-02-2010, 22:52
Κατάφερα να βάλω ένα βιντεάκι από πιο μακρυα,σήμερα παρατήρησα οτί κουνάει αρκετά την ουρά της ενώ τις προηγούμενες μέρες δε το έκανε.
Τι να πώ ελπίζω να της κάνει καλό η αντιβίωση και ότι έχω κάνει και θα κάνω,δεν έχω άλλη λυση γιατρός εδω κάτω δεν υπάρχει,ρώτησα και στα Χανιά εχτές που έψαχνα το προβιοτικό και όλοι μου είπαν οτι από κοτόπουλα και πάνω ασχολούνται,οπότε ένας έμπειρος με τέτοια πουλιά θα με βοηθούσε καλύτερα....

[youtube:1xmw1tec]http://www.youtube.com/watch?v=GHDkhqFXCXo[/youtube:1xmw1tec]

vagelis76
05-03-2010, 15:41
Την καθαρή Βιταμίνη Α της Bogena έχω στο μυαλό μου.Υπάρχει σε μπουκαλάκια των 25 ή 50 γρ.

Κ.Μάκη την έψαξα στα μαγαζιά εδώ και δε την είχαν,την είχαν παραγγείλει για να τη φέρουν τις επόμενες μέρες....αλλά δυστυχώς τα πράγματα άλλαξαν και δε μου είναι άμμεσα απαραίτητη πλέον.....η μικρή πριν λίγη ώρα πέθανε.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ και ειδικά όσους με την εμπειρία και της συμβουλές τους με βοήθησαν να προσπαθείσω να τη κάνω καλά.Να είστε καλά και να έχετε υγεία εσείς και τα ζωάκια σας....
Εκείνο που θα πρέπει να μου γίνει μάθημα είναι, να γίνω ακόμα πιο επιφυλλακτικός με τα πετ σοπ και να αποφεύγω να αγοράζω από αυτά ζώα....
Θα ήθελα να μπορούσαμε κάποια στιγμή και από εδώ να μπορέσουμε να προμυθευτούμε κάποιο ζωάκι,από κάποιον που ξέρουμε οτι θα είναι σίγουρα υγειές και δυνατό....
Ευχαριστώ και πάλι όλους

Θεοδωρα
05-03-2010, 15:56
Λυπαμαι Βαγγελη για την απωλεια σου και καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι γιατι πριν λίγες μέρες έχασα και εγώ καναρινακι.Εκανες ότι μπορουσες ομως αυτο να θυμάσαι.Καλό του ταξίδι.

xXx
05-03-2010, 16:19
Να 'σαι καλά Βαγγέλη και μη στενοχωριέσαι ίσως το πουλάκι είναι καλύτερα εκεί που βρίσκεται τώρα!Εσύ προσπάθησες να το βοηθήσεις και έκανες τα πάντα αυτό να χεις κατά νου σου!

abscanary
05-03-2010, 19:04
Λυπάμαι πολύ Φίλε