PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : μεταφορά κλουβιού-δε βλέπει πολλή ώρα ανθρώπους

vas
03-02-2010, 19:09
H Λουλού ήταν άρρωστη,την πήγα στον κτηνίατρο,και είπε πως μαλλον φταίει ο παπαγάλος..όχι ο ίδιος ο παπαγάλος δλδ :-P πράγματα που ρίχνει και τα τρώει η μικρή(μάλλον όταν λείπω) ... η κατάσταση μπορεί να γίνει χειρότερη,σύμφωνα με τα λεγόμενά του-και τον εμπιστεύομαι πααρα πολύ- αν συνεχίσει να τρώει αυτά τα πράγματα,τη μικρή μου την λατρεύω,δε το ρισκάρω...ήδη έχει θεραπεία μιας εβδομάδας με χάπια και ταλαιπωρούμαστε,και εγώ(που δε με νοιάζει και τόσο) και εκείνη,ο παπαγάλος μεταφέρθηκε,μεχρι να βρεθεί μια μόνιμη λύση,στο δωμάτιο του αδερφού μου που η Λουλού δεν έχει πρόσβαση,προσπαθώ να διαβάζω εκεί και να περνάω όσες ώρες μπορώ,αλλά προφανώς δε με βλέπει όσες ώρες με έβλεπε,για πτήση δεν έχει βγεί ακόμα,αυτό που κατα λέξη πρότεινε ο κτηνίατρος ήταν να βγεί στο μπαλκόνι,εγώ όμως με τέτοιο καιρό φοβάμαι να κάνω τέτοια κίνηση για ένα τόσο μικρό σε ηλικία παπαγάλο που δεν έχει ξαναβγεί έξω όσο καιρό το έχω σπίτι μου..λέτε να το πειράξει πολύ η μετακίνηση?και αν το ξαναγυρίσω στο δωμάτιό μου μετά απο 1-2-3 εβδομάδες?θα στρεσσαριστεί?
αν κάποιος έχει οποιαδήποτε ιδέα για λύση παρακαλώ ας μου πει
ευχαριστώ για το χρόνο σας :hi:

vicky_ath
03-02-2010, 20:06
Βασιαννα αρχικα να ευχηθω περαστικα στη Λουλου σου!Ελπιζω να γινει γρηγορα καλα!
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι τι ακριβως ριχνει ο παπαγαλος σου κατω?Σπορια?
Εγω στο κλουβι του Ρικο εχω μια απο εκεινες τις σακουλες με λαστιχο κ οταν λειπω την σηκωνω ετσι ωστε να σκεπαζονται οι ταιστρες κ πραγματικα εδω κ τοσο καιρο δεν εχω δει ουτε σπορακι κατω...(αν γινοταν αυτο σιγουρα θα ακουγα τις τσιριδες της μαμας μου.. :lol: )
Εγω προτεινω να μην το βγαλεις στο μπαλκονι, τουλαχιστον οχι ακομα!Οταν ονοιξει λιγο ο καιρος μπορεις να το βγαζεις το πρωι κ να το αφηνεις τουλαχιστον μεχρι τις 5 το απογευμα ετσι ωστε να μην ερχεται ολη την ημερα σε επαφη με το σκυλο!
Οσο για τη μεταφορα εγω πιστευω οτι αν σε βλεπει δε θα εχει προβλημα!Τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια, το Ρικο τον εχω μεχρι το μεσημερι στην κουζινα ή στο μπαλκονι(αναλογα τον καιρο), κατα τις 4 τον παιρνω στο δωματιο μου κ το βραδυ επιστρεφει για υπνο ειτε στην κουζινα, ειτε σε καποιο αλλο δωματιο αν εκει υπαρχει φασαρια!Δε μου εχει δειξει να τον ενοχλει, ισα ισα νομιζω οτι το απολαμβανει γιατι ετσι εχει εξερευνησει ολο το σπιτι!!
Τι να πω..ισως με το Σαμυ να μην ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, αλλα εγω σου κατεθεσα μια γνωμη απο προσωπικη εμπειρια για να την εχεις υποψιν σου! :biiiggrin:

vagelis76
03-02-2010, 20:58
Κι εγώ αυτό θα έκανα(και κάνω) που σου λέει η Βίκυ,σακκούλα είναι σωτήρια!!!!Εάν το κλουβί σου είναι μεγάλο και δε κάνουν οι έτοιμες μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου οτι μέγεθος θέλεις...
Περαστικά στη Λουλου!!!

copa
03-02-2010, 21:14
Και εγώ την δικιά μου την μεταφέρω σε τρία σημεία. Ένα στο μπαλκόνι τα πρωινά όταν δεν είμαι σπίτι, ένα στο σαλόνι και ένα στην κρεβατοκάμαρά μου. Και στα 3 μέρη την τοποθετώ σε συγκεκριμένα σημεία. Μια φορά που στο σαλόνι του άλλαξα θέση, δίπλα στο τζάκι, φυσικά σβηστό, έκανε σαν τρελό.
Δοκίμασε το στο παπαγάλο σου και θα δεις

Dream Syndicate
03-02-2010, 22:21
Για να καταλάβω ο σκύλος έφαγε σποράκια και αρρώστησε;Δεν βγάζουμε ένα πουλί που ζει μέσα με αυτό το κρύο στο μπαλκόνι.Η μεταφορά θα πρέπει να γίνεται σταδιακά και όταν ζεστάνει κάπως ο καιρός.Στο δωμάτιο μια χαρά θα είναι αν βρεις τρόπο όπως σου είπαν και παραπάνω τα παιδιά να μην πέφτουν τροφές κάτω.

Antigoni87
04-02-2010, 00:37
Είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά δε μπορώ να βρω τη σελίδα, ότι η ψιττάκωση ή ορνίθωση είναι κολλητική ασθένεια και στον άνθρωπο και στα άλλα κατοικίδια. Βέβαια το Σάμμυ δεν θα έχει κάτι τέτοιο γιατί θα ήταν άρρωστο, θα το καταλάβαινες! Αλλά μου έχουν πει ότι σπόροι με τους οποίους έχει έρθει σ' επαφή ένα πτηνό, μπορεί να έχουν "κολλήσει" πράγματα που αν μεταδοθούν στο σκύλο πχ ίσως γίνουν επικίνδυνα. Δηλαδή, μπορεί να μην είναι άρρωστο το πουλί αλλά τα δικά του μικρόβια ας πούμε δε μπορεί να τα αντιμετωπίσει ο σκύλος. Γι' αυτό καλύτερα να βάλεις οπωσδήποτε τη σακούλα για να κρατάει τους σπόρους, και αν μπορείς να μην έρχεται πολύ σ' επαφή η Λουλού με το Σάμμυ!
Τι συμπτώματα είχε; Για να κοιτάω και για τον Ιντεφίξ...
Πολλά περαστικά στη Λουλού! :lovebird: Τι θεραπεία της έδωσε ο γιατρός; Δηλαδή τι διέγνωσε στη μικρή σου;

vas
04-02-2010, 14:59
Παιδιά δεν έχω σκοπό να βγάλω τον παπαγάλο στο μπαλκόνι,αν είχα θα το είχα κάνει ήδη...γι'αυτη τη μια εβδομάδα που έχω θεραπεία με τη μικρή δε θα το πάω πίσω στο δωμάτιο...η ιδέα με τη σακουλα πολύ καλή,σας ευχαριστώ όλους :hi: