PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : zebra finches και ύπνος

ioannis05
03-02-2010, 11:33
Καλημέρα, πρόσφατα απέκτησα ένα ζευγάρι zebra finches. Έχω αρκετή εμπειρία στην εκτροφή των ειδών finches καθώς είχα και παλιότερα αλλά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. :waiting: . Όντας φοιτητής μένω σε διαμέρισμα και συνήθως κοιμάμε αργά τα βράδια (1-2 pm). Το κλουβάκι το έχω μακρία από τηλεόραση, υπολογιστή και τα λοιπά, αλλά και πάλι είναι αδύνατο να αποφύγω καποια φώτα αναμένα τη νύχτα με αποτέλεσμα να διαταράσεται ο ύπνος τους. Όταν βραδίαζει τα σκεπάζω με ένα αρκετά σκούρο πανί αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν αυτό τα επιτρέπει να κοιμηθούν. Καμιά ιδέα? Επιπλέον, τυχαίοι ήχοι που ακούγονται το βράδυ μέσα και έξω απο το σπίτι, είναι δυνατόν να τα ενοχλούν?

Αυτά :-P
Ευχαριστώ

Antigoni87
03-02-2010, 14:33
Γεια σου Γιάννη, και καλώς ήρθες στο φόρουμ! :star:
Το καναρινάκι μου είναι επίσης σε χώρο που μπορεί να έχει φως ή ήχους τη νύχτα, μέχρι να κοιμηθώ (παρομοίως γύρω στις 2) και εκτός του ότι πέφτει για ύπνο ακόμα και με το φως, κατά τις 9, και δεν ενοχλείται, της βάζω κι εγώ σκούρο πανί και δεν τρέχει τίποτα! Δεν έχω παρατηρήσει να την επηρεάζουν ομιλίες ή ο ήχος της τηλεόρασης (δεν την έχω δυνατά βέβαια).
Όμως αν τα πουλάκια σου δείχνουν ανήσυχα και μένουν άγρυπνα μέχρι που θα πέσεις κι εσύ, μήπως πρέπει να τα βάλεις σε άλλο χώρο πιο ήσυχο; Γιατί θα ξέρεις ήδη ότι πρέπει να κοιμούνται πολλές ώρες, αν γίνεται κι από τις 9 το βράδυ! Θα ήταν κακό για την υγεία τους να μην κοιμούνται αρκετά...
Παρατήρησε αν με το πανί κοιμούνται (άσε μια χαραμάδα για να μπορείς να το ελέγξεις) και εγώ πιστεύω ότι αν κοιμούνται με το πανί, κι ας έχει λίγους θορύβους, δεν υπάρχει πρόβλημα! Αλλά επειδή όσο ζω μαθαίνω, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας βοηθήσει! :-P
Υγ. Πολλοί έχουν τα πουλάκια τους μες στο σπίτι, αλλά φαντάζομαι δεν κοιμούνται οι ίδιοι απ' τις 9 ώστε να υπάρχει άκρα του τάφου σιωπή και σκοτάδι! Ας μας πουν τις εμπειρίες τους :biiiggrin:

douke-soula
03-02-2010, 14:44
το ιδιο κανουμε και μεις με τον ναμ ναμ τον εχουμε στο σαλονι
με χαμηλα φωτα τηλεοραση κομπιουτερ δεν δειχνει να εχει προβλημα
κατα τις 9 παρα παει στην κουνια του και κουρνιαζει του ριχνω ενα
πανακι και τον αφηνω μεχρι να αρχισει να μου φωναζει το πρωι,
κατα τις 9 παρα παλι,"αντε ξυπνησα ελα να με ξεσκεπασεις" :lol: :lol:
(αυτο ειναι δικη μου μεταφραση εκεινος μπορει να λεει και τιποτα αλλο
:angry: :angry: :lol: :lol: )

ioannis05
03-02-2010, 14:49
έκανα ένα λάθος και δε βρίσκω το edit button 1-2 am ήθελα να πω :P

Αντιγόνη με τη διαμόρφωση του σπιτίου αυτού μόνο στην κουζίνα μπορώ να τα βάλω αν όχι στο σαλόνι, πράγμα που δεν θέλω να κάνω. Το κακό με τα finches είναι οτί κοιμούνται χωρίς να βάζουν το κεφάλι ανάμεσα στα πούπουλα της φτερούγας και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις αν κοιμούνται χωρίς να τα τρομάξεις. Αν και εγώ πιστεύω πως κοιμούνται αφού δεν βγάζουν καθόλου ήχους (πράγμα που κάνουν ασταμάτητα όταν είναι ξύπνια).

Το όλο ζήτημα είναι μέχρι να αποφασίσουν να στρώσουν την φωλία τους βέβαια ;)

Dream Syndicate
03-02-2010, 16:26
Το ίδιο κάνω και εγώ με τα Gouldian τα έχω στο καθιστικό και ο χώρος μου είναι ενιαίος,οπότε τα σκεπάζω και εγώ και δεν έχουν πρόβλημα.Πάω πολλές φορές και κοιτάω και κοιμούνται.Αφού το πρωί βγάζω το πανί για να φύγω για τη δουλειά και δεν ξυπνάνε που είναι σκοτάδι ακόμα.