PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζευγάρι κοκατίλο δεν μπαίνει στη φωλιά

Μανος ε
30-01-2010, 21:21
Αρχικα αγορασα ενα αρσενικο καταλευκο κοκατιλ επειδη το ειδα και μου αρεσαι παρα πολυ,τοτε μου ειπαν απ το pet shop οτι ηταν 3 χρονο μετα απο λιγο καιρο ηθελα να κανω αναπαραγωγη κοκατιλ και αγορασα μια θυληκια 1 ετους.

Την εβαλα αμεσως μαζι με το αρσενικοκαι ειναι τςρα γυρς στους 6 μηνες μαζι,τους δινω τροφη για αναπαραγωγη που και που μπαινωβγαινουν στη φωλια αλλα μεχρι εκει τιποτα παραπανω.

Σας ρωτω λοιπον τι δεν εκανα καλα απο τα παραπανω,και τι αλλο πρεπει να κανω.

περιμενω τις χρησιμες συβμουλες σας!!!!!!

mpikis
30-01-2010, 21:43
Μεγάλε ειπές μπαινουν στη φωλία??μπαινει δηλαδη το αρσενικο και κελαηδάει στο θυληκο?πως ξέρεις το φυλο των πουλίων?ειδικα στο λευκό είνια πολυ δυσκολο να το ξεχωρήσεις...μονο απο το κελαηδημα μπορείς!δείξε μας μια φωτογραφία που τα εχεις πως εινια τα δαχτυλίδια τι γραφουν γίνιε λιγο πιο συγκεκριμενος και ανοιξε ενα θεμα με τις απορίες σου κι εμεις εδω είμαστε!

Μανος ε
31-01-2010, 11:11
φιλε μου μπαινουν στη φωλια που και που οχι και τα δυο μαζι το καθε ενα ξεχωριστα,μια φορα τα ειδα και τα 2 μαζι μεσα.

τωρα οσο για το φυλο στο ασπρο μου το διαβεβαιωσαν απο εκει που το αγορασα,και οι βουλες που εχει στα μαγουλα ειναι ποιο εντονες σε σχεση με τη θυληκια

δαχτυλιδια κτλπ δεν εχουν τωρα το γιατι δεν το ξερω

mpikis
31-01-2010, 12:50
Ασπρο με κοκινα μαγουλα??????????????Βγάλε μια φωτο να τα δουμε...Πως στο διαβεβαιωσαν??γιατι εγω δε πιστευω κανεναν πετσοπα αν δε το δω μόνος μου!Εφοσον δεν εχουν δαχτυλιδια δε μπορουμε να ξερουμε την ηλικια τους...εγω σου λεω οτι εινια δεκα χρονων μπορεις να μου πεις οτι εχω λάθος???Πιστευεις σε μια γυναικ την ηλικια της αν δε δείς ταυτοτητα???Ειμαι οσο φαινομαι..χαχαχαχ!!Για να σε βοηθήσω ανεβασε φωτογραφίες να δουμε τα πουλια τον χώρο που τα ε΄χεις την διατροφη τους και μετα αρχίζουμε με φωλιες και ανπαραγωγες...γιατι δε ξέρουμε ηλικια... ουτε φύλο!

Φάμπιο
31-01-2010, 14:09
Εμενα 3 υποθεσεις μου ερχονται στο μυαλο....

Η πρωτη ειναι η θηλυκια να ειναι μικρη και να μην της εχει ερθει ακομα η ορεξη..

Η δευτερη ειναι να μην τους βολευει το κλουβι,ο χωρος και γενικα το περιβαλλον που ζουνε,να αισθανονται ανασφαλεια κ.λ.π.

και η τριτη ειναι να ειναι του ιδιου φυλου που κατα την γνωμη μου και πιο πιθανο οταν εχουμε να κανουμε με τετοια χρωματα..

Μανος ε
31-01-2010, 18:03
Εβαλα 2 φωτο στο προφιλ μου αλλα επειδη δεν εχω ξανασχοληθει με το αντικειμενο, φορουμ κτλπ δεν ξερω αν μπορειτε να τις δειτε

το κλουβι που τα εχω ειναι 1μετρο υψος 50 εκατοστα πλατος και 60 μηκος
η τροφη που τους δινω ειναι για αναπαραγωγη, αυτη τουλαχιστον ζηταω τους βαζω και αυγοτροφη

αυτον τον καιρο τα εχω εξω στην αυλη του σπιτιου μου κατω απο περκολα και εχω ντηση το κλουβι γυρω γυρω με μουσαμα δεν τα ενοχλει κανεις καθαρο αερα εχουν γιατι να νιωθουν αβολα

fotis_k
31-01-2010, 18:16
Αρχικα διαβασε αυτο---> http://www.greekbirdclub.comviewtopic.php?f=28&t=960

Εχεις ενα pied κι ενα lutino cockatiel.Σε αυτους τους χρωματισμους ο διαχωρισμος φυλου δεν ειναι και τοσο ευκολο αλλα απο τα λεγομενα σου θα προσπαθησουμε να καταλαβουμε.

Καταρχας τι εννοεις τροφη αναπαραγωγης?Κατα την περιοδο αναπαραγωγης(που δεν ειναι ακομα-εφοσον τα εχεις εξω) δινουμε φρουτα,λαχανικα,αυγο,καποι πηγη ασβεστιου κλπ.Τα εχεις κανει αυτα?Τα εχεις δει ποτε να ζευγαρωνουν?Κελαιδαει καποιο απο τα 2 η μονο κραζουν?Φορανε δαχτυλιδια?Αν ναι τι χρωμα και τι γραφουν?Στην φωλια εχεις βαλει τιποτα μεσα?

Για να προσπαθησουμε να καταλαβουμε το φυλο τους βαλε καθαρες φωτογραφιες απο το κατω μερος της ουρας(αν γινεται με φλας) και απο το εσωτερικο της φτερουγας τους.

ΥΓ:Ανεβαζω τις φωτογραφιες για να μην τις ψαχνετε.

Μανος ε
31-01-2010, 21:14
γεια σου φωτη καλα να σαι για το ενδιαφερον!!!

απ το πετσοπ που ψωνιζω ζητησα τροφη αναπαραγωγης για κοκατιλ
και μου εδωσαν ενα σακουλακι αυγοτροφη και αλλο ενα με διαφορους σπορους και αποξηραμενα φρουτα.δεν τα εχω δει ποτε να ζευγαρονουν.το ασπρο που κελαηδαει αλλα λογο δουλειας γυρναω απογευμα σπιτι και δεν ξερω αν κελαηδαει καθ οη τη διαρκεια τις ημερας.
στη φωλια μεσα εχω βαλει πριονηδι

mpikis
01-02-2010, 02:22
Ωραια..απο τις φωτο δε μπορω να καταλαβω αλλα αν εινια ζευγαρι..μεχρι στιγμης καλα το πας... αν θέλεις βαζε μια την αυγοτροφη μια αυγο κομμενο στη μεση αλλα με το τσοφλι..να τους εχεις και σουπιοκοκκαλο και θα αρχησουν να ζευγαρωνουν...

Μανος ε
01-02-2010, 16:46
γεια σου φιλε μου mpiki, τους εχω βάλει αυγό αλλά δεν το ακουμπάνε μόνο αυγοτρογή τρωνε, όπως και φρεσκα φρουτα αλλά ούτε αυτά τα προτιμούν.

Niva2gr
03-02-2010, 23:22
Σε κάποια site γράφει οτι συγκεκριμένα στα lutino κοκατίλ τα θηλυκά έχουν πιο έντονα μάγουλα απο τα αρσενικά.

Επομένως δεν αποκλείεται καί τα δύο τα δικά σου να είναι θηλυκά. Για το κίτρινο κοκατίλ ο πιο ασφαλής τρόπος για να μάθεις το φύλο του είναι το τεστ DNA.

Πάντως καλό είναι να μην παίρνεις χύμα τροφές. Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις αν είναι μπαγιάτικες, μπορεί να έχουν έντομα, και επίσης μπορεί να έχουν υγρασία. Οι συσκευασμένες τροφές είναι πιο ασφαλείς.

Μανος ε
07-02-2010, 12:45
den pernw xuma trofes alla suskeuasmenes!
apo ena vivlio pou exw divasei gia kokatil leei oti ta arsenika exoun pio entoni voula sta magoula apo ta thilika.
twra poion na pistepsw?

fotis_k
07-02-2010, 12:56
den pernw xuma trofes alla suskeuasmenes!
apo ena vivlio pou exw divasei gia kokatil leei oti ta arsenika exoun pio entoni voula sta magoula apo ta thilika.
twra poion na pistepsw?

Και τους 2 :welldone: Αυτο που λεει το βιβλιο ισχυει για τον αρχεγονο χρωματισμο των κοκατιλ.Δηλαδη για τα γκρι.

http://www.birdhealth.com.au/bird/cocka ... tiels1.jpg (http://www.birdhealth.com.au/bird/cockatiel/cockatiels1.jpg)