PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Συνεχής απώλεια φτερώματος, φαγούρα - βλάβη στο συκώτι?

gwt
25-01-2010, 18:31
Φίλοι, γεια σας!

Εδώ κι έξι μήνες έχω υιοθετήσει ένα αρσενικό καναρίνι με αναπηρία (φτερά και δάχτυλα ποδιών δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως, εικάζω λόγω αιμομιξίας). Υπολογίζω ότι είναι 2 χρονών περίπου.

Διαμονή: κλουβί 60x40x40εκ, όπου έχουν προστεθεί χαμηλές εξέδρες στις οποίες ανεβαίνει πηδώντας. Το καλοκαίρι περνάει πολλές ώρες στο μπαλκόνι, Κοιμάται μέσα στο σπίτι, σε δωμάτιο σχεδόν δικό του. Πηγαίνει εκεί όταν αρχίζει να βραδιάζει και το πρωί ξυπνάει όταν δει φως από το παράθυρο. Κεντρική θέρμανση στο σπίτι δεν υπάρχει και μόνο τώρα με τα κρύα σκεπάζεται το βράδυ με ένα κάλυμα.

Πάτος: άμμος πάνω σε χαρτί κουζίνας, κάτω από το οποίο υπάρχει εφημερίδα. Γενική καθαριότητα του κλουβιού γίνεται κάθε 20 ημέρες, αλλά τα υποστρώματα που είναι στις εξέδρες (και τα οποία λερώνονται περισσότερο) αλλάζονται όσες φορές την ημέρα χρειάζεται.

Διατροφή:

- βασική: τυποποιημένη (αναλογικά 34% πρωτείνες, 42% έλαια, 24% ίνες και βιταμίνες Α, D, E, B, C, βιοτίνη, παντοθενικό εξύ, φολικό οξύ, ψευδάργυρο, ιώδιο σε διάφορες ποσότητες).

- φρούτα ή λαχανικά (σχεδόν καθημερινά το καλοκαίρι, αραιότερα τον χειμώνα), και ψωμί (2-3 φορές τη βδομάδα).

- λίγη αυγοτροφή (κυρίως έτοιμη) μετά το καλοκαίρι (δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα).

- φυτρωμένοι σπόροι προστίθενται από καιρό σε καιρό (επίσης δεν τον ενδιαφέρουν ιδιαίτερα).

- λιχουδιές (οι οποίες έχουν αφαιρεθεί - λεπτομέρειες παρακάτω).

- grit σε ξεχωριστό δοχείο, σπασμένα κοχύλια στον πάτο του κλουβιού, σουπιοκόκκαλο και "πέτρα" ασβεστίου.

- νερό: σκορδόνερο το καλοκαίρι, μέρα παρά μέρα.

- βιταμίνες (Nekton-bio): το φθινόπωρο τακτικά, τώρα κάθε 1-2 βδομάδες

Η τροφή ανανεώνεται κάθε 2 μέρες περίπου, το grit κάθε βδομάδα.

Όταν ήρθε το πουλάκι ήταν καταψειριασμένο και πέρασαν πολλές εβδομάδες/μήνες για να αποδώσει η θεραπεία (με Pinex, κατόπιν σύστασης γιατρού).

Το πρόβλημα: το φτέρωμά του συνεχώς φθίνει, ιδιαίτερα γύρω από τον λαιμό του και το κεφάλι του (όπου έχει κάνει σχεδόν φαλάκρα).

Αρχικά υπέθεσα ότι το μάδημα οφειλόταν στη φαγούρα λόγω τον ψειρών ή στην εν γένει προβληματική ανάπτυξή του. Μετά, τον έβλεπα να αυτομαδιέται την εποχή του ζευγαρώματος για να φτιάξει φωλιά (προσφέροντας τα φτερά του σε ένα καθρεφτάκι. Το καθρεφτάκι αφαιρέθηκε και δεν τον έχω δει να μαδιέται σκοπίμως). Συνεχίζω να τον βλέπω με φτερά στο ράμφος του και βρίσκω αρκετά φτερά στο κλουβί. Τα φτερά στον λαιμό του δεν ξαναφύτρωσαν, αλλά αντίθετα αραιώνουν και ψηλά στο στήθος του. Τώρα προγραμματίζω να του προσφέρω σωστό φωτισμό.

Βλέποντάς τον να συνεχίζει να ξύνεται ακόμα και μετά τις ψείρες (ειδικά μετά το μπάνιο, οπότε και τρίβει το κεφάλι του στα κάγκελα) και διαβάζοντας το άρθρο για τις κουτσουλιές, προβληματίζομαι για πιθανή βλάβη στο συκώτι. Αυτό θα δικαιολογούσε πράσινες κουτσουλιές (αν τα καταφέρω θα βάλω φωτογραφία), μάδημα, ξύσιμο.

Να προσθέσω: δε θέλω να ταλαιπωρώ το πουλάκι παραπάνω, επομένως αποφεύγω να το πιάνω. Τελευταία φορά που το κοίταξα (ίσως 2-3 μήνες πρίν;) δεν παρατήρησα λίπος στην ουρά του. Αν είχε λίγο λίπος όμως δε νομίζω να το παρατηρούσα. Σίγουρα όμως δεν είχε πολύ.

Έχω αφαιρέσει λοιπόν τις (καταραμένες) λιχουδιές και αναθεωρώ τη βασική του διατροφή. Από αυτά που διάβασα σε άρθρα εδώ και εκτός site, καταλαβαίνω οτι κυρίως πρέπει επιπλέον να αυξήσω τη σχετική αναλογία σε ίνες, να επιμείνω σε "αποτοξινωτικά" λαχανικά και να αυξήσω τον χρόνο άσκησής του. Άρχισα ήδη την προσθήκη πράσινου τσαγιού στο νερό, εντόπισα κατάστημα με σπόρους γαϊδουράγκαθου κι έλεγξα τα συμπληρώματα από γαϊδουράγκαθο που παίρνουμε οικογενειακώς (δεν περιέχουν αλκοόλη).

Δυστυχώς η επαφή μου με τα καναρίνια ως τώρα ήταν αμελητέα, και μάλιστα η υιοθέτηση του συγκεκριμένου πουλιού έγινε απρόσμενα (ως παρέμβαση για να γλιτώσει από μια δυσάρεστη κατάσταση). Με τα λίγα που μαθαίνω σιγά-σιγά, αρχίζω να παρατηρώ πράγματα που μου χτυπούν καμπανάκι, ίσως δικαιολογημένα ίσως κι όχι. Αυτό που θα εκτιμούσα ιδιαίτερα από σας είναι η επιβεβαίωση του ότι οι ενέργειες και οι σκέψη μου κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση ή όχι. Δε θέλω να κάνει άλλος τη δουλειά μου για μένα, αλλά να με προλάβει πριν κάνω κάποιο λάθος ή να επισημάνει κάτι που θα έπρεπε να βλέπω καθαρά αλλά μου διαφεύγει, πριν χάσω πολύτιμο χρόνο θεραπείας! Είμαι σε σωστό δρόμο; Έχετε να παρατηρήσετε, προσθέσετε ή διορθώσετε κάτι;

Φίλοι, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ζητώ συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

jk21
25-01-2010, 20:06
μπραβο σου για την προσπαθεια σου!
πιστευω οτι υπαρχουν δυο προβληματα.

αυτο που βλεπω ειναι διαρροια και οχι απαραιτητα προβλημα στο συκωτι.ασε προς το παρον το τσαι και τους σπορους γαιδουραγκαθου αν τους τρωει συνεχισε τους.δες την καρινα του πουλιου αν ειναι εντονη

(δες εδω http://www.kiklos.info/ges-check.html )

χορηγησε σκορδονερο ξανα καθημερινα για μια βδομαδα αφου το βρασεις με λιγη ριγανη
καλα ειναι να επισκεφτεις γιατρο αν βρεις καποιον να κανει εξεταση κοπρανων ωτσε να διαπιστωσει αν η διαρροια ειναι απο μικροβιο ή παρασιτο αφου η αγωγη δεν ειναι η ιδια και στα δυο
αν οχι
δες για 2-3 μερες την αντιδραση και τα λεμε στην πορεια .αν εχει καρινα καλα ειναι να χορηγησεις ειδικο τριμμενο καρβουνο για την αντιμετωπιση της διαρροιας .αν υπαρχει η δυνατοτητα χορηγησε μονο κεχρι απο σπορους για λιγες μερες .οχι λιπαρους

επισης

το νεκτον bio ειναι οτι πρεπει για την πτερροροια .αρα για να υπαρχει πτεροροια ισως υπαρχουν παρασιτα και αν μου λες λαιμο ,ψαξε για ακαραια στο σβερκο του πουλιου

αυτα θα βοηθησουν

http://petbirds.gr/forum/t17708/
http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=68&t=790

Dream Syndicate
25-01-2010, 20:36
Να και ένα χρήσιμο ποστ αν δεν το έχεις δεις ίσως σου φανεί χρήσημο.
Μπράβο για την προσπαθειά σου.
viewtopic.php?f=67&t=741 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741)

vagelis76
25-01-2010, 20:55
Σε συγχέρω για τη προσπάθεια και την αγάπη που του δίνεις...λίγοι θα το έκαναν :welldone: :welldone:
θα ήθελα να δώ μια φωτογραφία του ,αν θέλεις και μπορείς βάλε,ευχαριστώ !!!

xXx
25-01-2010, 21:33
gwt αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο άρθρο του Κώστα http://petbirds.gr/forum/t17665/ νομίζω θα σε βοηθήσει :reading:

jk21
25-01-2010, 22:38
συμπληρωματικα θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο παρουσιαζουν τα κοπρανα ακανονιστη μορφη (διαρροια) και αν συνεπεσε με καποια αλλαγη στη διατροφη του.επισης αυγο του δινεις καθολου; καθε ποτε;περα απο οποιαδηποτε αλλο προβλημα το οτι παιζει ακομα μετα φτερα με προβληματιζει.υποθετω οτι η ελλειψη συντροφου απο τοτε που γεννηθηκε ισως το εχει στρεσσαρεει και αυτο ισως παιζει ρολο στην πτεροροια.επισης το να χρειατουν μηνες να φυγουν οι ψειρες (εξωπαρασιτα ) παρα την χρηση pinex επισης με μπερδευει.

περα του σκορδονερου με ριγανη μην του δινεις αλλα υγρα ή χορταρικα μεχρι να σταματησει η διαρροια.
επισης αν το πουλακι δεν εχει καποια λοιμωξη που να χει επηρεασει και το συκωτι (δεν βλεπω κατι εμφανες γιααυτο,μονο διαρροια )μην αγχωνεσαι με το θεμα της αποτοξινωσης .κατι τετοιο χρειαζονται τα πουλια που εχουν συνηθως κανει χρηση υπερβολικων συμπληρωματων ή συσσωρευουν εντονα λιπος.

*off topic : σε πιο καταστημα βρηκες γαιουδουραγκαθο σπορο ;

mgerom
26-01-2010, 09:22
Αυτό σαν σκέψη ίσως πλησιάζει στη δική σου περίπτωση.
http://www.ladygouldianfinch.com/featur ... uldian.mgi (http://www.ladygouldianfinch.com/features_baldgouldian.mgi)

dikatgreece
26-01-2010, 09:55
Εδώ θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

Καταρχήν το μέρα - παρά μέρα σκορδόνερο ειδικά το καλοκαίρι είναι νομίζω υπερβολή. Ούτε ο δικός οργανισμός δεν αντέχει τέτοια καταπόνηση για αφομοίωση του σκόρδου ειδικά με αυξημένες θερμοκρασίες.
Κατά δεύτερον για το πρόβλημα που αναφέρεις. Επειδή βλέπω "βλαστωμένους σπόρους" οι οποίοι μπορεί να είναι θρεπτικοί, αλλά η μη σωστή χρησιμοποίησή τους πολλές φορές οδηγεί σε μύκητες, υποψιάζωμαι μυκητίαση. Έλεξε το κλουβί αν μυρίζει έντονα ή οι κουτσουλιές αμμωνία. Αυτός είναι ένας παρόγοντας υποψίας μύκητα. Για 100% σιγουριά θέλει λήψη δείγματος φτερού από πτηνίατρο και μικροσκοπικό έλεγο που δυστηχώς θέλει 10 -15 ημέρες. Σε αυτή την περίπτωση δες εδώ: http://petbirds.gr/forum/t3568-4/ από το ποστ 46 που αφορά δοσολογία για μυκητίαση του εσωτερικού.
Επιπλέον διάβασε και εδώ http://petbirds.gr/forum/t17708/ ( το οποίο θέλει βελτίωση) και το λινκ του Μάκη για να αποκλείσουμε την περίπτωση των ακάρεων.
Σε κάθε περίπτωση ΜΗ δώσεις αντιβοίωση αλλά ΝΑ δίνεις συνέχεια πολυβιταμίνες και πρωτεϊνες ( αυγό ή αυγοτροφή) για τόνωση του οργανισμού.
Τέλος καλύτερα να επισκευτείς πτηνίατρο για σιγουριά (αν υπάρχει στην περιοχή που είσαι). Για κάθε βοήθεια εδώ είμαστε.

jk21
26-01-2010, 11:14
καλα που το επισημανες κωστα για το σκορδονερο ,δεν το προσεξα ποσο το χορηγουσε.φιλε - η μου

το σκορδονερο χορηγειται σαν προληπτικη αντιβιωση (το αιθεριο ελαιο ,η αλισινη που εχει ,εχει μικροβιοκτονο δραση σε οχι εντονες λοιμωξεις ) οποτε πρεπει να δινεται οπως οι αντιβιωσεις 5-6 μερες μαζεμενες και σε αραια διαστηματα (ανα 5 βδομαδες) εκτος αν υπαρχουν υποπτα συμπτωματα.πολυ συχνη χρηση κουραζει το στομαχι πουλιων και ανθρωπων !

jk21
26-01-2010, 14:36
..παντως κωστα αν και σκεφτηκα απο την αρχη και ακομα και τωρα δινω σημαντικες πιθανοτητες για την μηκυτιαση που λες (ευχαριστουμε και για το λινκ με τη δοσολογια ιωδιου ) ,σε ενα πραγμα κολλαω ...

αν η πτεροροια ειχε ξεκινησει ακομα απο την εποχη που δινοταν σκορδονερο ,δυσκολα να ειναι μηκυτας γιατι το σκορδο εχει εντονη αντιμηκυτισιακη δραση.εκτος αν υπηρχε ο μηκυτας απο πριν (οπως και οι ψειρες )και ηταν ισχυρος οπως και στην περιπτωση του αποστολη (lee) :(

gwt
26-01-2010, 18:12
Φίλοι χομπίστες, ευχαριστώ για την ενθάρρυνσή σας και νιώθω μεγάλη υποχρέωση για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!

Παίρνω τα σημεία που θίξατε ένα-ένα:

- διάρροια: ναι, οι κουτσουλιές του πράγματι είναι άμορφες, όχι όπως φαίνονται στο άρθρο με τις κουτσουλιές (αυτό που πρότεινε κι ο Κωνσταντίνος. Αυτό ήταν το άρθρο που με θορύβησε). Επειδή πάντα τρώει φρούτα ή λαχανικά (σχεδόν καθημερινά το καλοκαίρι), υπέθετα ότι προέρχεται από τη διατροφή. Για να είμαι ειλικρινής, δε θυμάμαι να έχω δει ποτέ τις κουτσουλιές του στερεές (εννοώ το τμήμα που κανονικά είναι στερεό, όπως φαίνεται στη φωτογραφίου του παραπάνω άρθρου).

Χθες και σήμερα δεν έφαγε φάει λαχανικό ή φρούτο. Αν η διάρροια είναι διατροφική, δεν πρέπει σε σύντομα η σύσταση της κουτσουλιάς να επανέλθει; Διαβάζω ότι διάρροια προκαλούν και εσωπαράσιτα, κάτι που επίσης θα δικαιολογούσε και τα άλλα συμπτώματα, πλην των πράσινων κουτσουλιών. Σε μια συζήτηση περί πτηνιάτρων αναφέρθηκε το όνομα γιατρού στην περιοχή μου, επομένως μπορώ να απευθυνθώ σε αυτόν για να διευκρινιστεί το θέμα μικροβίων ή παρασίτων για τη διάρροια.

- κατάσταση κοιλιάς/εντοσθίων: προσπάθησα σήμερα να κάνω σωστή εξέταση, αλλά φοβόμουν πιο πολύ από κείνον όταν "κλώτσαγε" και δεν κατάφερα σχεδόν τίποτα. Φυσούσα τα φτερά της κοιλιάς του, αλλά το μόνο που κατάφερα να δω ήταν το κάτω μέρος της, κοντά στην περιοχή των εντέρων. Ίσως αν ήταν βρεγμένα τα φτερά να έβλεπα, αλλά κάνει κρύο στο σπίτι και δε διανοούμαι να τον βρέξω. Πάντως το μέρος που είδα ήταν ροζ κι όχι κόκκινο ή κίτρινο, όπως στις (μη-φυσιολογικές) φωτογραφίες που βλέπω στο site του Kiklos.

- κάρβουνο: μπορώ να του δώσω. Από ό,τι καταλαβαίνω, το κάρβουνο θεραπεύει όμως το σύμπτωμα (της διάρροια) κι όχι την αιτία της όμως, σωστά;

- κεχρί: σύμφωνοι, θα του έχω μόνο κεχρί (ή κυρίως, αν δεν καταφέρω να βρω σκέτο και το ξεχωρίσω με το χέρι) για μερικές μέρες.

- στο σβέρκο του δε βλέπω κάτι, αλλά αν είναι σουπερ-μικροσκοπικά δε θα τα έβλεπα. Νομίζω ότι αυτό, όπως και το θέμα εσωπαρασίτων ή μικροβίων θα το βρει ο γιατρός.

- αυγό: μέχρι πρόσφατα, όσες φορές του έβαλα το άφηνε. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασε. Διάβασα σε μια σελίδα εδώ ότι σε περίπτωση προβλήματος συκωτιού ή πάχους καλό είναι να δίνουμε ασπράδι μόνο. Αν πράγματι υφίσταται πρόβλημα, μπορεί να γίνει αυτό, αλλά ως τώρα δεν τον έχω δει να πολυενδιαφέρεται γι' αυγό.

- ψείρες: δεν ξέρω όταν τα πουλιά ψειριάζουν για πόσες μιλάμε συνήθως, αλλά η περίπτωση του καημένου καναρίνου με είχε σοκάρει. Του έβαζα φαγητό ή άλλαζα νερό και μετά οι ψείρες έκαναν παρέλαση στα χέρια μου. Η κάθοδος των *μυρίων*. Έχω παρακολουθήσει συζητήσεις σας για ψείρες αλλά δεν είδα να γίνεται λόγος για κατακλυσμό από αυτές.

- σύμφωνοι για το σκορδόνερο και τη ρίγανη: θα του βάλω σκορδόνερο για μια βδομάδα και μετά τέλος (αφού το παράκανα το καλοκαίρι), αλλά θα συνεχίσω τη ρίγανη (που είδα να αναφέρεται σε πολλές συζητήσεις σας εδώ). Ελπίζω αυτές τις μέρες να έχω στη διάθεσή μου και φρέσκια, για να του κρεμάω ένα κλαδάκι.

- συκώτι: συμπληρώματα πλην του nekton-bio δεν πήρε, κι αυτά πιστεύω με σωστό τρόπο. Όμως έχει φάει πολλές λιχουδιές (που τώρα κόπηκαν) και τώρα διάβασα ότι αυτές δεν είναι αθώες. Για λίπος... Μακάρι να είχα απάντηση ήδη. Φοβάμαι θα περιμένουμε λίγο γι' αυτό, μέχρι να μπορέσω να τον δω σωστά. Όμως επίσης διαβάζω ότι δυσλειτουργίες οργάνων μπορεί να είναι επακόλουθο αιμομιξίας. Αν είναι διατροφικό το θέμα, ξέρω ότι μπορεί να γίνει μια καλή συντήρηση. Αν όμως είναι γενετικό... Αυτό φοβάμαι.

- κατάστημα με γαϊδουράγκαθο: εννοούσα το Kiklos (http://www.kiklos.info/shop6/), αλλά μου υπέδειξαν και να ελέγξω καταστήματα βοτάνων/υγιεινής διατροφές στην Ευριπίδου (Αθήνα) και Γούναρη (Πειραιά). Αν έχω θετική απάντηση να ενημερώσω;

- βλαστωμένοι σπόροι: τους έβαζα σε ένα δοχειάκι ιδιόμορφης κατασκευής, της Vitacraft, όπως φαίνεται εδώ: http://www.epetproducts.com/images/VK35404.jpg . Νερό ή σπόροι δε χύνονταν έξω, ενώ αφαιρούσα τυχόν βλαστό που έπεφτε κάτω.

- μυρωδιά: δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο. Μετά από το μπάνιο του, όταν πλησιάζω πολύ στο κλουβί για να αλλάξω τα βρεγμένα υποστρώματα, μερικές φορές ο καναρίνος μυρίζει σαν πουλάκι (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω... Μου θυμίζει τη μυρωδιά από τα μικρά κοτοπουλάκια). Κατά τα άλλα, ούτε ο ίδιος ούτε το κλουβί μυρίζει κάτι. Σύμφωνοι όμως, ν ο γιατρός δεν το αναφέρει από μόνος του για μήκυτες θα το αναφέρω και θα ρωτήσω.

- η σελίδα με τη φαλακρή Scully, εκτός της αναφοράς στα προβλήματα λόγω διαταραχής του κύκλου της πτερόρρροιας (κάτι που δεν αποκλείω να έχει υφίσταται στην περίπτωση του καναρίνου), με προβληματίζει σχετικά με την πληρότητα της διατροφής του. Κάλλιστα θα μπορούσε να έχει έλλειψη ασβεστίου, βιταμίνης B, σιδήρου και ιχνοστοιχείων και να μην το ξέρω. Δε δείχνει ενδιαφέρον για το grit (αν και τρώει τα σπασμένα κοχύλια), ενώ ποτέ δεν του έχω προσθέσει έξτρα ιχνοστοιχεία στο νερό. Κάποια από τα φτερά (ειδικά τα μεγάλα. Για τα μικρά δε μπορώ να καταλάβω) που έχω μαζέψει από το κλουβί είναι νομίζω σπασμένα ή κομμένα.
Λέτε ότι το πιθανότερο είναι να έχει έλλειψη, παρά περίσσεια βιταμινών και ιχνοστοιχείων;

Εν ολίγοις: έχουμε διάρροια (που υφίσταται πολύ καιρό και δεν ακολούθησε αλλαγή στη διατροφή), έχουμε φαγούρα και απώλεια φτερώματος.

Αυτό που θα γίνει από μένα: θα κοιτάξω το συντομότερο δυνατόν την κοιλιά του και μόλις φύγει η παγωνιά θα τον πάω σε γιατρό για να κάνει εξετάσεις για ακάρεα, εσωπαράσιτα και μύκητες. Θα κάνω την κούρα του σκορδόνερου και τη μινι-δίαιτα με κεχρί μόνο, θα προσθέσω ρίγανη και θα βρω γαϊδουράγκαθο. Λόγω του ερωτηματικού για την κατάσταση του συκωτιού του, προτείνετε να προσθέσω αυγό, ιχνοστοιχεία, βιταμίνες; Να κάνω τη θεραπεία με το κάρβουνο, ακόμα κι αν η διάρροια είναι σύμπτωμα;

Και πάλι συγνώμη για άλλο ένα τεράστιο μήνυμα. Νομίζω ότι, έχοντας κάνει μια πρώτη ανάγνωση στις σελίδες που με παραπέμψατε, κάλυψα όλα τα ζητήματα που θίξατε.

Μου ζητήσατε και μια φωτογραφίου του καναρίνου! Επισυνάπτω μία, που νομίζω ότι τραβήχτηκε λίγο καιρό αφού ήρθε σπίτι. ("Καημένο" τον ανεβάζουμε, "καημένο" τον κατεβάζουμε. Αν υπήρχε στην Ελλάδα RSPCA/ASPCA θα είχα καταγγείλει προ πολλού τον τύπου που ζευγάρωνε τους γονείς του. Ντροπή να αυτοαποκαλούνται αυτοί "χομπίστες").

dikatgreece
26-01-2010, 19:08
Δημήτρη δεν αντιλέγω σε αυτά που λές. Το θέμα είναι ότι η απώλεια φτερών είναι είτε από μύκητα, που λόγω της διάρκειας της ασθένειας μάλλον θα είχε πεθάνει, πλην της περίπτωσης που δώθηκαν βλαστωμένοι σπόροι στο ενδιάμεσο κακής ποιότητας ( άλλωστε φέτος είχα καναρίνι με φυσιολογική πτερόρροια τέλη Σεπ), είτε πρόκειται για άκαρι ή άλλο παράσιτο που λόγω του κνησμού οδηγεί σε αφαίρεση πούπουλων/φτερών.Δυστυχώς μόνο ο παθών μονο μπορεί να διαφωτίσει για να αποκλειστεί κάτι.
Επιπλέον το σκόρδο θα έχει αντιμυκητιακή δράση για μύκητες που αναπτύσονται εσωτερικά και όχι εξωτερικά.

Προσωπικά αν ήταν δικό μου και με κάθε κίνδυνο να το χάσω και εφόσον δεν είχα πτηνίατρο κοντά μου θα το απομόνωνα, θα ξεκίναγα εφαρμογή αντιπαρασιτικού σπρέυ, πουλμοσάν για διάστημα τουλάχιστο 3 μηνών ( επώαση κάθε 8 ημέρες χ 4 περίπου μήνες = πάρα πολοί κύκλοι ζωής ακάρεων) και ταυτόχρονα θεραπεία για μύκητες. Ενίσχυση με πολυβιταμίνες, πρωτεϊνες πολύ και καθημερινή καθαριότητα για 1 μήνα και τοποθέτηση του πτηνού σε θερμό μέρος.

Από λαθος δεν διάβασα το πιο πάνω ποστ οπότε την απάντηση αυτή μη τη λάβεις υπόψη .Θα γράψω νέα σε λίγο. Συγνώμη

jk21
26-01-2010, 19:13
[quote="gwt"]
Χθες και σήμερα δεν έφαγε φάει λαχανικό ή φρούτο. Αν η διάρροια είναι διατροφική, δεν πρέπει σε σύντομα η σύσταση της κουτσουλιάς να επανέλθει;

ναι αν οχι αμεσως,σε λιγες μερες.αν μαλιστα εδινες πολυ συχνα πρασινες τροφες εξου και το πολυ πρασινο στην κουτσουλια.ετσι κι αλλιως και η φυσιλογικη εχει πρασινο αλλα οχι διαλυμενο οπως εδω λογω διαρροιας

- κατάσταση κοιλιάς/εντοσθίων: προσπάθησα σήμερα να κάνω σωστή εξέταση, αλλά φοβόμουν πιο πολύ από κείνον όταν "κλώτσαγε" και δεν κατάφερα σχεδόν τίποτα. Φυσούσα τα φτερά της κοιλιάς του, αλλά το μόνο που κατάφερα να δω ήταν το κάτω μέρος της, κοντά στην περιοχή των εντέρων. Ίσως αν ήταν βρεγμένα τα φτερά να έβλεπα, αλλά κάνει κρύο στο σπίτι και δε διανοούμαι να τον βρέξω. Πάντως το μέρος που είδα ήταν ροζ κι όχι κόκκινο ή κίτρινο, όπως στις (μη-φυσιολογικές) φωτογραφίες που βλέπω στο site του Kiklos.

καλο αυτο για το χρωμα.απανω αν υπαρχει καρινα θα νοιωσεις εντονο το κοκκαλο πεταγμενο ,οπως στο λινκ που ειχα βαλει σαν το κατω μερος βαρκας

- κάρβουνο: μπορώ να του δώσω. Από ό,τι καταλαβαίνω, το κάρβουνο θεραπεύει όμως το σύμπτωμα (της διάρροια) κι όχι την αιτία της όμως, σωστά;

σωστα γιαυτο θα του δωσεις αφου περιμενεις 2-3 μερες να δεις αν βελτιωθει η διαρροια απο την αλλαγη στο φαγητο .αν δεν εχει καρινα ισως και να μην χρειαζεται αμεσα εκτος αν το πει φυσικα ο γιατρος

- κεχρί: σύμφωνοι, θα του έχω μόνο κεχρί (ή κυρίως, αν δεν καταφέρω να βρω σκέτο και το ξεχωρίσω με το χέρι) για μερικές μέρες.

και γω για περιορισμενο χρονο λεω

- αυγό: μέχρι πρόσφατα, όσες φορές του έβαλα το άφηνε. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασε. Διάβασα σε μια σελίδα εδώ ότι σε περίπτωση προβλήματος συκωτιού ή πάχους καλό είναι να δίνουμε ασπράδι μόνο. Αν πράγματι υφίσταται πρόβλημα, μπορεί να γίνει αυτό, αλλά ως τώρα δεν τον έχω δει να πολυενδιαφέρεται γι' αυγό.

αυτος που σε εχει μπερδεψει εδω
http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=712 αναφερεται σε παχουλα καναρινια και αλλα με εμφανες λιπος στο συκωτι ή μετα απο ασυδοτη χρηση συμπληρωματων που τιποτα απο αυτα δεν ισχυει στο δικο σου πουλακι.βεβαια θα επρεπε να σκεφτει οτι καποιοι ειναι ανθρωπινο να μπερδευτουν ...για να κανω και λιγη αυτοκριτικη :(

- σύμφωνοι για το σκορδόνερο και τη ρίγανη: θα του βάλω σκορδόνερο για μια βδομάδα και μετά τέλος (αφού το παράκανα το καλοκαίρι), αλλά θα συνεχίσω τη ρίγανη (που είδα να αναφέρεται σε πολλές συζητήσεις σας εδώ). Ελπίζω αυτές τις μέρες να έχω στη διάθεσή μου και φρέσκια, για να του κρεμάω ένα κλαδάκι.

ναι ετσι θα επιλεγει ποσο θελει και οχι να πινει υποχρεωτικα στο νερο.εγω βαζω συνεχως ριγανη αλλα μικρη πσοτητα στην αυγοτροφη .το αφεψημα που δημιουργειται με βρασιμο ειναι πολυ πιο συμπυκνωμενο.επισης η φρεσκια ριγανη ειναι πολυ πιο ουσιαστικη αφου δεν εχουν εξατμιστει τα χρησιμα αιθερια ελαια της (θυμολη -καβρακολη )

- συκώτι: συμπληρώματα πλην του nekton-bio δεν πήρε

αν δεν σου ζητησει κατι διαφορετικο ο γιατρος να συνεχισεις το συγκεκριμενο σκευασμα αφου το πουλακι εχει πτερροροια .αν δεν λενε οι οδηγιες κατι διαφορετικο σε καταστασεις παθολογικης πτεροροιας ,δινε του τη μιση δοση σε mg και συχνοτητα απο οσο λεει μεσα

- βλαστωμένοι σπόροι: τους έβαζα σε ένα δοχειάκι ιδιόμορφης κατασκευής, της Vitacraft, όπως φαίνεται εδώ: http://www.epetproducts.com/images/VK35404.jpg . Νερό ή σπόροι δε χύνονταν έξω, ενώ αφαιρούσα τυχόν βλαστό που έπεφτε κάτω.

δεν χρειαζεται να φτανουν οι πρασινοι βλαστοι τοσο οσο η εικονα.μολις ξεπετιουνται απο το μπολ ειναι οκ .μετα τους βγαζεις και τους διατηρεις για 4 μερες στο ψυγειο σε γυαλινο βαζακι .τους δινεις σκετους 1κουτ. την ημερα ή αναμεικτους στην αυγοτροφη

Λέτε ότι το πιθανότερο είναι να έχει έλλειψη, παρά περίσσεια βιταμινών και ιχνοστοιχείων;
σιγουρα δεν εχει περισσεια.πιθανοτατα να εχει καποια ελλειψη

Αυτό που θα γίνει από μένα: θα κοιτάξω το συντομότερο δυνατόν την κοιλιά του και μόλις φύγει η παγωνιά θα τον πάω σε γιατρό για να κάνει εξετάσεις για ακάρεα, εσωπαράσιτα και μύκητες. Θα κάνω την κούρα του σκορδόνερου και τη μινι-δίαιτα με κεχρί μόνο, θα προσθέσω ρίγανη και θα βρω γαϊδουράγκαθο. Λόγω του ερωτηματικού για την κατάσταση του συκωτιού του, προτείνετε να προσθέσω αυγό, ιχνοστοιχεία, βιταμίνες; Να κάνω τη θεραπεία με το κάρβουνο, ακόμα κι αν η διάρροια είναι σύμπτωμα;

σε οσα δεν εχω ηδη απαντησει (εννοειται θα ακουσεις και τα αλλα παιδια ) το γαιδουραγκαθο δεν ειναι απαραιτητο ντε και καλα.το συκωτι του πουλιου αν δεν αοδειχθει απο γιατρο μεσω ανευερεσης πχ κοκκιδιων δεν εχει κατι.μην κολλας με το συκωτι .μου ανεβαζεις και τις ενοχες μου που σε μπερδεψα με το αρθρο .σου ειπα για που αναφεροταν η διαιτα ;-)
τελος να ξερεις οτι δεν ειναι απαραιτητα γενετικο το προβλημα με τα ποδια .καποιες φορες οταν ειναι νεοσσοι πιανονται τα ποδαρακια τους στο νημα και ανπτυσσονται ανωμαλα.οταν το παιρνουμε χαμπαρι καποια στιγμη ειναι αργα.μου ετυχε φετος ενα τετοιο πουλακι

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/2009024.jpg

το οποιο αρχιζω και προβληματιζομαι οτι μοιαζει πολυ με το δικο σου....βεβαια εγω το εδωσα σε ενα ατομο που λατρευει τα πουλακια!

dikatgreece
26-01-2010, 19:37
Καταρχήν σταμάτα όλα τα πρόσθετα που του δίνεις!
Ούτε φρούτο, ούτε πρασινάδα ούτε τίποτα. Μόνο σπόρους, νερό με πολυβιταμίνες ( σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης) άμμο και λίγη έτοιμη αυγοτροφή η οποία θα έχει μέσα προβοιωτικό οπωσδήποτε (για να φτιάξει το πεπτικό σύστημα).
Λογικά σε 1 εβδομάδα η μικρή διάρροια που αναφέρεις θα σταματήσει, η οποία πιστέυω ότι η πρασινάδα και οι αδιαμόρφωτες κουτσουλιές οφείλονται στη συχνή χορήγηση πράσινης διατροφής (βλαστωμένοι σπόροι, φυτά).

Επειδή εκτός από τις ψείρες και μια αναφέρεις τσακισμένα πουπουλα πιθανολογώ ένα είδος ακάρεως το οποίο αναπτύσσεται στο καλάμι του φτερού το οποίο το τρώει εσωτερικά. Επιπλέον ενισχύεται και η άποψη ακάρεων τραχείας καθώς μετά από αυτά εμφανίζωνται και τα πρώτα. Αντιμετωπίζεται με ακαρεοκτόνα δηλ pulmosan ή το φάρμακο του λινκ που έβαλε ο mgerom.

gwt
27-01-2010, 17:18
Και πάλι ευχαριστώ για τα φώτα σας!

Σε όλα σύμφωνοι κι είστε απόλυτα κατανοητοί, εκτός από το θέμα των ακάρεων, για το οποίο έχω απορία (βλ. παρακάτω).

- διατροφή: αφήνω στην άκρη τα πάντα και δίνω βασική τροφή (κυρίως κεχρί για μερικές μέρες), πολυβιταμίνες σε δόση κατάλληλη για παθολογική πτερόρροια, προβιοτικά (είδα σε άλλη σελίδα ότι μπορεί να διαλυθεί και στο νερό - 1 κάψουλα/1 λίτρο - και θα το προτιμήσω αν δεν υπάρχει διαφορά, γιατί μπορώ να το ελέγξω καλύτερα). Του αρέσει πολύ το ψωμί (που είναι έτοιμο και προφανώς έχει πρόσθετα). Να το κόψω τελείως, να το κόψω για μια βδομάδα, να το συνεχίσω; Αν δε χρειάζεται διακοπή μόνιμη, να του φτιάξουμε ψωμί σπιτικό για να αποφύγουμε τα πρόσθετα;

- προμηθεύομαι πρόσθετο ασβέστιο και ιχνοστοιχεία αλλά τα αφήνω στην άκρη για μια βδομάδα, μέχρι να δούμε την εξέλιξη της διάρροιας. Το ίδιο και για το κάρβουνο. Φρέσκια ρίγανη την αναβάλλω επίσης και προς το παρόν προσθέτω μόνο λίγη ξερή.

- ακάρεα 1: είχα διαβάσει για τα ακάρεα των φτερών, και όταν έβρισκα μεγαλούτσικα φτερά προσπαθούσα να δω αν υπάρχουν οι χαρακτηριστικές τρύπες στο στέλεχός τους ή αυγά. Δεν παρατήρησα κάτι εμφανές (πχ. όπως εδώ: φωτ. ακάρεων φτερών (http://1.bp.blogspot.com/_CxO8uBT42rs/SoPDybAahsI/AAAAAAAABm4/xCJ23Mrt-Dc/s400/FEATHERMITES3.jpg), άρθρο για διαφορετικά είδη ακάρεων φτερών (http://www.federmilben.de/en/living.html), φωτ. 2 ακάρεων φτερών (http://www.davidnorman.org.uk/MRG/End%20of%20winter%20photos/GOLDC%20wing%20mallophaga%20(435%20x%20600).jpg))) αλλά ίσως τα σημάδια να υπάρχουν και να μην τα αναγνώρισα. Θα κοιτάξω προσεκτικότερα.

- ακάρεα 2: διαβάζω για τα ακάρεα της τραχείας ότι έχουν χαρακτηριστικά συμπτώματα. Να πω ότι ο καναρίνος φαίνεται να αναπνέει κανονικά, δεν ακούγεται "κλικάρισμα" , δεν έχει εκκρίσεις από τη μύτη, και η ενέργειά του είναι καλή (κυκλοφορεί στο κλουβί, όταν βγαίνει εκτός κλουβιού κάνει γύρους στο δωμάτιο, κελαηδάει). Να υποθέσω ότι αν πράγματι έχει αυτά τα ακάρεα, η προσβολή του καναρίνου από αυτά δεν είναι τεράστια, έτσι ο κίνδυνος σοκ του πουλιού λόγω της θεραπεία να είναι κάπως μικρότερος;

- SCATT: ευχαριστώ Dikatgreece που επιμείνατε στο λινκ του κου Μάκη, γιατί μου διέφυγε τελείως το φάρμακο (νόμιζα ότι μου υπεδείκνυε τις πληροφορίες για τα συμπληρώματα διατροφής και την ατελή πτερόρροια). Το παράγγειλα ήδη κι ευελπιστώ πριν φθάσει να έχω επιβεβαίωση της διάγνωσης από γιατρό.

Σχετικά με το συκώτι: σύμφωνοι, θα σταματήσω το κόλλημα. :biiiggrin: Όσο για το πουλάκι, πράγματι δεν ξέρω σίγουρα αν είναι επίκτητη η αναπηρία στα πόδια. Επειδή και οι φτερούγες του δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως, γι' αυτό και κάνω την υπόθεση ότι πρόκειται για γενετικό πρόβλημα. (Με την ευκαιρία: τι όμορφα τα πουλάκια της φωτογραφίας... Να τα χαίρεστε! Είναι εξαιρετικά πολύπλοκη υπόθεση η σωστή ανατροφή πουλιών και είστε όλοι άξιοι συγχαρητηρίων).

dikatgreece
27-01-2010, 20:12
Τα πρόσθετα είναι ειδικά σχεδιασμένα για τα κατοικίδια, τα οποία επειδή δεν έχουν δυνατότητα φυσικής σίτισης και επιλογής των στοιχείων που λείπουν, με σκοπό τη συμπλήρωση της διατροφής η οποία υπολείπεται όταν έχεις ένα πτηνό σε κλουβί.

Το ψωμί θα έλεγα να μην του δώσεις καθόσον προσθέτει βάρος και δεν ξέρεις τι συστατικά θα πάρει και σε ποσότητα ο οργανισμός. Προβοιωτικό στο νερό μπορείς να δώσεις. Πολυβιταμίνες σύμφωνα με τις οδηγίες.

1. Συνήθως δεν είναι εύκολος ο εντοπισμός ακάρεων στα φτερά, πλην εξεζητημένων περιπτώσεων ....αποικίας.
2. Τα ακάρεα τραχείας έχουν ως γνώρισμα το "σπάσιμο καρπών" χωρίς τροφή στο στόμα, την παύση του κελαϊδίσματος και πταργμούς όπως αποβάλει ο άνθρωπος φλέγματα. Σοκ από μαζική θανάτωση ακάρεων συνήθως παρατηρείται όταν χρησιμοποιούνται φάρμακα σε υπερδοσολογία ή συνδιασμοί ίδιων φαρμάκων ταυτόχρονα.

3. Τελικά αν όντως προέρχεται από γεννετικό πρόβλημα είναι πιθανό η πτερόρροια να οφείλεται σε γεννετικού παράγοντες μη επιλύσιμους ή αναστράψιμους.

Το SCATT το έχω δοκιμάσει και έμεινα ευχαριστημένος ( έκανε 11 εργάσιμες να έρθει).

jk21
27-01-2010, 21:56
για ενα ατομο που εχει την ορεξη να ασχοληθει οπως εσυ δεν ειναι δυσκολη υποθεση .απλα εχεις αγχωθει γιατι απο την αρχη επεσες στα βαθια.αρκει να μην επεκτεινετε καποιος σε αριθμο πανω απο αυτον που με ωριμη σκεψη εχει αποφασισει οτι αντεχει να εκτρεφει σωστα.αυτος δεν ειναι ιδιος σε ολους.

καθαριοτητα
καθαρο ,φρεσκο μιγμα σπορων
αυγοτροφη οταν ειναι απαραιτητη ή αυγο
καλα πλυμμενα και στεγνωμενα χορταρικα (ραδικι ,μπροκολο ,τσουκνιδα ,σπανακι )3-4 φορες την εβδομαδα ,ισως και παραπανω οσο ζεσταινει ο καιρος αφου ο οργανισμος αντεχει παραπανω το νερο που περιεχουν
φρουτο (μηλο ή καποιο αλλο οχι πολυ υδαρο ) ποτε ποτε
σπουπιοκοκκαλο για σβεστιο

οταν αποκτησεις εμπειρια με τα βασικα θα εχεις ηδη μαθει μεσα απο το ψαξιμο και για τα πιο περα ;-)

* απο τα πουλακια μονο τα 3 σκουροχρωμα ειναι πια στα χερια μου (ο σχεδον 10ετης παππους στο βαθος και μπαμπας και κορη τα γκλοστερακια ).σε ευχαριστω για την ευχη σου!!