PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παράξενη συμπεριφορά καναρινιού Gloster

alexandr0s
24-01-2010, 12:43
Καλημέρα σε όλους.
Πρίν απο 5 μήνες περίπου αγόρασα απο ένα pet-shop ένα αρσενικό Gloster, με το σκεπτικό να τον ζευγαρώσω με την θηλυκιά που έχω και είναι της ίδιας ράτσας, της οποίας η πρώτη γέννα ήτανε πέρυσι.
Το δαχτυλίδι του έγραφε οτι γεννήθηκε το 2007.
Όμως όσες φορές δοκίμασα να τον βάλω μαζί της στο ίδιο κλουβί, δέν τη δέχεται με τίποτα, και παρόλο που αυτή πάει κοντά του και ανοίγει το στόμα της για να την ταϊσει, αυτός είναι επιθετικός..
Τον άλλαξα λοιπόν, γιατί βλέπω οτι η θηλυκιά είναι έτοιμη για ζευγάρωμα, και δέ θέλω να χαραμίζεται..οπότε έβαλα μαζί της έναν άλλο αρσενικό που έχω, με τον οποίο τα πάνε περίφημα και βλέπω σύντομα να έχω αυγουλάκια..
Τον άλλον τον έβαλα με μια άλλη μικρούλα θηλυκιά που έχω, η οποία δέν έχει γεννήσει άλλη φορά.
Σήμερα όμως είδα ένα σημάδι απο βγαλμένα φτερά πίσω στο κεφάλι της, πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον της επιτέθηκε..
Έτσι, αναγκάστηκα να τον βάλω μόνο του σε ένα άδειο κλουβάκι που έχω.
Μπορεί να δώσουνε κάποια συμβουλή οι εμπειρότεροι? :reading:

fragos
24-01-2010, 13:15
απλα ο αρσενικος δεν ειναι ετοιμος και αντιδραει ετσι.
τα gloster και τα δυο ειναι με σκουφακι?
επισης καλο ειναι να μην διασταυρονουνε ρατσας πουλι με κοινο γιατι η απογονοι θα βγουν κοινη.

alexandr0s
24-01-2010, 13:20
Φράγκι, τα Gloster είναι και τα δύο Consort. Βασικά, αυτό σκέφτηκα όταν τον αγόρασα..να είναι ίδιας ράτσας για να έχω και τα ανάλογα μωρά..αλλά, εφόσον η θηλυκιά φαίνεται έτοιμη για το πρώτο ζευγάρωμα της χρονιάς, δέ μπορεί να τον περιμένει άλλο..Και την περυσινή χρονιά, Ιανουάριο μου είχε γεννήσει η μπουμπού :lol:

jk21
24-01-2010, 13:34
αλεξανδρε ,χωρις αυτο να αποτρεπει το ζευγαρρωμα μεταξυ τους,καλο ειναι ενα κονσορτ να ζευγαρωνει με κορονα (σκουφατα) αν θελεις να εχει απογονους και με σκουφι.μονο κορονα με κορονα απαγορευεται.ετσι λοιπον καλα ειναι ειτε να αγορασεις καποιο νεο θηλυκο ή αρσενικο με σκουφι ,ειτε να κανεις ανταλλαγη με καποιον που ενδιαφερεται για κονσορτ.

τωρα ως προς τη συμπεριφορα του πουλιου σαφως και δεν ειναι ετοιμο (μαλιστα αν τα εχεις εξω κακως ξεκινας και με τη θηλυκια και ας ειναι ετοιμη) .οταν θα τον βαλεις με καποια πρωτα ,αν υπαρχει η δυνατοτητα ζευγαρωστρας με χωρισμα ,να τα εχεις διπλα και χωριστα .η φωλια στη μερια του θηλυκου και οταν δεις οτι την ετοιμαζει και φιλιουνται στα καγκελα τα ενωνεις.η επιθετικη του κινηση στο κεφαλι του θηλυκου εξηγειται σαν κινηση κυριαρχιας πανω της και κυριως στο χωρο τον οποιο θεωρει μονο δικο του ακομα .οταν θα ρθει η ανοιξη και θα του ανοιξουν οι ορεξεις σε πολλα πραγματα θα βαλει νερο στο κρασι του για να πετυχει τον..σκοπο του "fullyhappy"

alexandr0s
24-01-2010, 13:49
Δυστυχώς δέ μπόρεσα να βρώ κορώνα..όπου και αν ρώτησα, μόνο consort είχανε..βέβαια ο υπεύθυνος του Pet-shop είπε οτι παρόλο που είναι και τα δύο consort, έχουν πιθανότητες να βγάλουν και σκουφάτα πουλάκια..τώρα δέν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό..
Δέν τα έχω έξω τα πουλάκια, τα έχω όλα μέσα τα κλουβιά..τα έβαλα στο διάδρομο του σπιτιού, όπου δέν έχει τόση ζέστη όπως στο δωμάτιο που κάθομαι, αλλά δέν κάθονται και έξω στον αέρα..έχει αγριέψει ο καιρός τις τελευταίες μέρες, και τα λυπήθηκα να τα αφήσω έξω :pc:

jk21
24-01-2010, 13:56
για την περιπτωση παιδιου κορονας απο γονεις κονσορτ εγω ξερω οτι συμφωνα με τους νομους της γενετικης (οσο τους γωνριζω) δεν γινεται .βεβαια εδω υπαρχει και αλλη γνωμη

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=59&t=1087&p=7527#p7527

αν παντως κατι τετοιο ισχυει σιγουρα θα ειναι κατι πολυ σπανιο και μαλλον ο πετσοπας ηθελε να σου πουλησει το πουλακι.. ;-)

alexandr0s
24-01-2010, 14:00
Ναί, το είχα διαβάσει το θέμα των παιδιών παλιότερα..το σκέφτηκα και εγώ οτι ίσως είναι ψεμματάκι για να πάρω το πουλί, αλλά και να μή μου το έλεγε, εγώ πάλι θα τον αγόραζα γιατί είναι πολύ όμορφος..εξάλλου και να μή βγάζανε σκουφάτα πουλάκια δέ με πειράζει, γιατί μ'αρέσουν όλα όπως και να είναι "fullyhappy"