PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με θηλυκό timbrado

dimitris133
21-01-2010, 22:26
καλησπερα σε ολους..ονομαζομαι δημητρης και εχω 2 αρσενικα και δυο θηλυκα timbrado..και σκεφτομαι να τα ζευγαρωσω αργοτερα....εκεινο που με απασχολει ομως ειναι οτι η μια timbradina δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι..
τρωει πολυ...τις 2 ταιστρες τις αδειαζει σχεδον ολες σε 3 μερες.καθεται συνεχεια πανω απο το φαι της...και συχνα βλεπω σπορακια μεσα στην ποτιστρα,και σημερα η ποτιστρα ηταν γεματη σπορια.επιδη ειμαι καινουριος σχετικα με την αναπαραγωγη θα ηθελα την γνωμη σας????να ψαξω να βρω καμια αλλη και να ζευγαρωσω και αυτη η οχι.....σας τονιζω οτι ειμαι καινουριος με την αναπαραγωγη....σας ευχαριστω .....

jk21
21-01-2010, 23:02
δημητρη αν το πουλακι ειναι υγειες (δηλαδη το υπερβολικο φαγητο δεν ειναι υποψια για κοκκιδια ή σκουληκια στα σωθικα του ) δεν νομιζω οτι η ροπη του στο φαγητο θα το αποτρεψει απο το γινει καλη μανα.επειδ εμεις τα εχουμε πει λιγο απο τι ξερω δεν εχει και καποιο προβλημα παχους.επισης πιστευω οτι ηδη θα ηταν καταπονημενη αυτο το διαστημα που περασε αν ειχε παρασιτα.καμμια φορα ειναι και θεμα μεταβολισμου ή και υπελειτουργιας του θυρεοειδη (ειδικα αν δεν παχαινει παρα το πολυ φαγητο)

μηπως βλεπεις σπορια κατω ακαθαριστα;μηπως της αρεσει να παιζει ; ή διαλεγει πχ λιπαρους σπορους;

θα ελεγα να κανεις παντως μια χορηγηση καποιου απο τα παρακατω για εσωπαρασιτα-σκουληκια

Wormmiddel Ascapinal - Bogena Beapharα
Ascapilla + plus Chevita
TENIAZINE - TAFARM
που απο οτι γνωριζω προετεινεται να γινεται ετσι κι αλλιως προληπτικα.δεν ειναι αντιβιωση.εγω βεβαια στο λεω γιατι υπαρχει υποψια.σε υγειεις περιοδους εγω προτιμω τη χορηγηση ηπιων ουσιων που προληπτικα δρουν ,οπως η ριγανη και το σκορδονερο .αυτο ετσι κι λλιως βοηθητικα μπορεις να το κανεις .καλο θα κανει.και σε ολα τα πουλακια!

xXx
21-01-2010, 23:20
εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως ότι τρώει πολύ και δεν συσσωρεύει λίπος!αν ήταν σκουλήκι θα έπινε πολύ νερό, θα αδυνάτιζε, θα έκανε διάρροια!τα έχεις μαζί και τα 4 πουλιά τώρα??

dikatgreece
22-01-2010, 10:12
Συμφωνώ με τους παραπάνω και να προσθέσω ότι η ταινία (πλατύ σκουλίκι) παρουσιάζει ως σύμπτωμα τη λήψη πολύ φαγητού, αλλά χωρίς πάχυνση (δεν ξέρω αν μπορείς να το εντοπίσεις γιαυτό μια φωτό ) (Παχος σε καναρίνι (http://petbirds.gr/forum/t9669/)). Βέβαια σε όλα τα αωτέρω παίζει ρόλο και ο χώρος που βρίσκεται το πτηνό. Αν λοιπόν είναι σε ζευγαρώστρα και την κυνηγάει συνέχεια ο αρσενικός που να πάρει βάρος.
Παρόλα αυτά θα πρότεινα απομώνωση προσωρινά του πτηνού (αν έχει πάχος σε μεγάλο κλουβί με 2 πατήθρες για λόγους γυμναστικής ), να παρατηρήσεις τις κουτσουλιές όλων να δεις αν υπάρχει διάρροια ή σπόρια σε αυτές ή κάποιο παράξενο χρώμα ( κόκκινο, κίτρινο, πράσινο) ( Διάγνωση από την εμφάνηση της κουτσουλιάς (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741&hilit=%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%C E%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82)) και προληπτικά χορήγησε κάποιο από τα φάρμακα που σου προτείνει ο Δημήτρης, κάτι που έτσι και αλλοιώς θα πρέπει να κάνεις μιας και θα τα ζευγαρώσεις.

dimitris133
22-01-2010, 21:02
απο οτι εχω παρατηρησει τρωει σχεδον τους λιπαρους σπορους...την συγκεκριμενη την ειχα μαζι με την αλλη καμια εβδομαδα και τα χωρισα γιατι τσακωνοντουσαν στο φαι....θα κανω την θεραπεια για τα σκουλικια και θα δουμε......κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω?????????????

xXx
22-01-2010, 21:12
το να τρώει τους λιπαρούς σπόρους τέτοια εποχή πάντως δεν είναι κάτι το αφύσικο!αν θες και έχεις 2 ποτίστρες όμοιες πχ των 100 ml γέμισε τες και βάλε τες και τις 2 ταυτόχρονα σε 2 πουλάκια, σε ξεχωριστά κλουβιά για να τσεκάρεις την ποσότητα του νερού που καταναλώνει σε σχέση με το άλλο πουλάκι!

dimitris133
22-01-2010, 21:25
το εχω κανει και αυτο φιλε μου.....κανονικα πινει νερο...αργοτερα στη αναπαραγωγη θα εχει κανα προβλημα η οχι????

xXx
22-01-2010, 21:31
αν παχύνει και αποκτήσει πολύ λίπος, πολύ πιθανόν να είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή

dimitris133
23-01-2010, 17:26
δεν βρηκα αυτο που μου προτεινε ο δημητρης αλλα πηρα τοbogena finicoc...ελπιζω και αυτο να κανει.......αλλιως φιλε δημητρη ειπες να βρασω ριγανη και μια σκελιδα σκορδο ετσι???????

mgerom
23-01-2010, 18:05
Δεν έχει καμιά σχέση.Αυτό είναι φάρμακο για κοκκίδια και όχι για ταινία.
Θα έλεγα οτι κανένα πουλί δεν είναι άρρωστο όταν ΑΠΛΑ τρώει πολύ.
Για να είναι άρρωστο αυτή η κάποια λαιμαργία πρέπει να συνοδεύεται και απο άλλα δείγματα κακής υγείας.Φούσκωμα στο πτέρωμα,συχνός ύπνος,μικρή κινητικότητα, ενδείξεις στις κενώσεις.Εχω την υποψία οτι το μείγμα σπόρων που του δήνεις δεν είναι πολύ καλό.Αφ' ενός δεν έχει τους ανάλογους λιπαρούς σπόρους που έχει ανάγκη το πουλί,αφ' ετέρου πρέπει να είναι ιδιαιτέρως σκληροί (μάλλον μπαγιάτικοι) και πρωσπαθεί βάζοντάς τους στο νερό, να τους μουλιάσει και να μαλακώσουν.Πάρε μια μικρή συσκευασία μιας καλής τροφής και παρακολούθησε την ποτίστρα της κάθε βράδυ να δείς εάν έχει τους ίδιους σπόρους όπως τις προηγούμενες μέρες.
Είμαι της γνώμης να μην δώσεις τίποτε απολύτως ,απο φάρμακα.

dimitris133
23-01-2010, 18:41
καλησπερα κυριε μακη..η τροφη που της δινω ειναι η premium varsele...και της εχω προσθεσει λιγο νιζερ και λιγο κεχρι...για να καταλαβετε πριν δυο ωρες την εφερα μεσα γιατι κανει κρυο και δεν εχει μετακινηθει καθολου απο την ταιστρα..ολο τρωει...

mgerom
23-01-2010, 19:00
Είναι μιας καλής εταιρείας τροφή, αλλά(εάν είναι και σε καλή κατάσταση) είναι για συντήρηση,για βασικό μείγμα,θέλει ενίσχυση. Το νίζερ καλώς ,αλλά το κεχρί την αραίωσε ακόμα πιο πολύ. Οι λιπαροί σπόροι που χρειάζονται αυτή την εποχή εκτός του νίζερ είναι λιναρι,καναβούρι,ρούπσεν,κ μελίνα. Τέλος πάντων, η γνώμη μου είναι, οτι το πουλάκι εάν δεν έχει άλλα συμπτώματα, ΠΕΙΝΑΕΙ.!

jk21
23-01-2010, 19:48
κυριε μακη το μιγμα το καναμε μαζι με το δημητρη,γιατι ειχε ερθει και ψωνισαμε απο μαγαζι της περιοχης μου .
απο μονη της η τροφη εχει σαν σπορους
http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=-1&ran=203&pro=5055

αμυλουχους (58% κεχρι ,5% βρωμη ,2% αγριοι σποροι ---> συνολο 65% )
λιπαρους (10 % ρουπσεν, 6% νιζερ , 5% λιναροσπορος ,2 % περιλλα και 2 καναβουρι % ---- .συνολο 25% )
στο συνολικο μιγμα που περιεχει και 8+2 =10 πελλετς και γκριτ

στην ουσια ειναι 25 % λιπαροι στα 90 γρ καθαρων σπορων δηλαδη 28% λιπαροι

αν σκεφτειτε οτι προστεθηκε 2 κιλα κεχρι και 1 κιλο νιζερ ( 66% + 34 αντιστοιχα ) στο αρχικο μιγμα 4 κιλων το τελικο μιγμα ειχε λιπαρους σπορους σχεδον 30% και η προσθεση εγινε για το λογο που και εσεις λετε ,λογω χειμωνα να εχει περισσοτερους λιπαρους .

αν βαλετε και την chia που δινει σε ξεχωρη ταιστρα μια φορα την εβδομαδα,τοτε δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα ,αν σκεφτειτε οτι το ιδιο θα πεινουσαν (εστω καπως λιγοτερο λογω ιδιοσυγκρασιας) τα υπολοιπα πουλακια του δημητρη.μαλιστα μια μικρη ποσοτητα παραπανω τροφης πχ 15% να ετρωγε θα ισοσκελιζε μιγμα με λιπαρους 40% και παραπανω .ομως απο οτι λεει ο δημητρης η δεσποινις τρωει αρκετα παραπανω

το μυαλο μου παει ,οχι τοσο σε παρασιτο (αφου θα ειχε ηδη εμφανισει τα συμπτωματα που και εσεις λετε) αλλα στο σπανιο αλλα υπαρκτο προβλημα του υπερθυρεοειδισμου στα πουλια,το αντιθετο απο αυτο που περιγραφεται εδω
http://www.vets.gr/article.php?article_id=99
οπως βλεπουμε και εδω στους ανθρωπους τουλαχιστον εχει προτιμηση να χτυπαει τις κυριες
http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=40207

Ή εστω σε σπανια περιπτωση αυξημενου υγειους μεταβολισμου (επιπλεον καυση θερμιδων ) .

Και γω παντως δεν ανησυχω και το εχω ηδη πει στο δημητρη (και φυσικα να μην κανει χρηση αυτη τη στιγμη τουλαχιστον του σκευασματος που πηρε αφου τα σημαδια ακομη δεν δειχνουν κοκκιδια

mgerom
24-01-2010, 09:27
Ισως και πολύ μεγαλύτερα ποσοστά λιπαρών σπόρων ΔΕΝ είναι αρκετά.
Γιατί οι αριθμοί μας είναι βέβαια απο χρήσιμοι έως απαραίτητοι,αλλά τα πουλιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΠΟΤ .
Αν σε ένα μείγμα υπάρχουν 40% λιπαροί σπόροι σημαίνει οτι
μεταφέρεται η θρεπτική τους αξία αναλογικά στο πουλί ;
Εκ πρώτης όψεως κάποιος θα έλεγε ΝΑΙ, αλλά στην πραγματικότητα
για να συμβεί αυτό πρέπει να έχουν γευστικά την ίδια αποδοχή με τους ΆΚΑΚΟΥΣ αμυλούχους σπόρους.
Το μεγάλο μειονέκτημα των λιπαρών σπόρων
είναι αυτό που λέμε "τσάγγισμα". Παθαίνουν αυτό ακριβώς που παθαίνει
το λάδι,ανεβαίνει η οξύτητά τους.Αποκτούν μια πολύ δυσάρεστη γεύση όταν σπάσουν και έλθουν σε επαφή με την γλώσσα και τον ουρανίσκο του πουλιού.Συνήθως σκληρένουν (ιδιαιτέρως το καναβούρι) και αναγκάζουν το πουλί να τα εναποθέτει στο νερό για να μαλακώσουν και αργότερα να τα σπάσει.Πριν λοιπόν καταλήξουμε οτι υπάρχει κάποιος λόγος, φαρμακευτικής παρέμβασης,πριν φαντασθούμε όλων των ειδών τις ασθένειες,πιθανές και απίθανες, καλόν είναι να δοκιμάσουμε μια αλλαγή μείγματος.Είναι κάτι που μέσα σε μια εβδομάδα θα μας δώσει την δυνατότητα σύγκρισης.

jk21
24-01-2010, 11:14
σωστα οσα λετε κ Μακη περι ταγγισματος ( συμβαινει βεβαια κυριως οταν εκτεθει το λιπος του σπορου στον αερα αφου ανοιχθει το κελυφος ) αλλα το προβλημα εχει ξεκινησει (τα εχουμε πει με το δημητρη ) απο την αρχη που πηρε το πουλι με μειγμα που ηταν συσκευασμενο.επισης το καινουργιο αν και χυμα τελειωνει σε 1 -2 βδομαδες στο στγκεκριμενο μαγαζι σιγουρα λογω καταναλωσης ,ενω δεν ειναι εκτεθειμενο στον αερα αφου ειναι σε μεγαλο πλαστικο δοχειο με καπακι ,οπως συντηρουμε και οι περισσοτεροι τους σπορους για μηνες.περα απο αυτο οι σποροι που δεν καταναλωνονται απο το πουλι ειναι ελαχιστοι.οι ταιστρες αδειαζουν και κατω δεν παρατηρει αφαγωτα σπορια.το ταγγισμα επισης καταστρεφει την αξια των λιπαρων οξεων και τις λιποδιαλυτες βιταμινες αλλα δεν μειωνει την θερμιδικη παροχη.