PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : χρειαζόμαστε μετάφραση

Evie
20-01-2010, 21:51
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να ερμηνεύει, ή να προσπαθεί να ερμηνεύσει, τους ήχους που κάνουν οι παπαγάλοι; Με ενδιαφέρει κυρίως το "ρεπερτόριο" των budgie γιατί ο μικρός μας είναι λαλίστατος. :biiiggrin:

vicky_ath
20-01-2010, 22:22
Χαχα...Εύη αυτο θα ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο!!!Γιατι κ ο δικός μου δε βάζει γλώσσα μέσα!!Σήμερα επί 5 ώρες μιλούσε ασταμάτητα!!Αφού σκέφτομαι να τον εξορίσω τώρα με την εξεταστική!! :lol: :lol:

mpikis
20-01-2010, 23:54
Ξερω εναν ή μαλλον μια που μπορει να ερμηνεύσει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ ολες τις κραυγες των Βρωμομονκ..ελα που δε καταλαβατε ποια ειναι.....τωρα για αλλον με τετοιο διδακτορικο δεν ξερω..χαχαχα

Evie
21-01-2010, 00:04
ποιος ειναι για πες? :dontknow:

mpikis
21-01-2010, 00:43
Εvie μου μια ειναι...η Μαρια η ροκομαμα!!!Πραγματικα περα απο την πλακα εινια η μονη που μπορει να ερμηνευσει τις περισσοτερες κραυγες σε παπαγαλο (μονκ)..Την εχω δει live και επαθα πλακα!!

Evie
21-01-2010, 11:10
Αχ μόλις μπηκα να γράψω "Το βρήκα!" αλλά βλέπω με πρόλαβες από χθες εσύ. Ουφ. Μαρία πού είσαι, σε χρειαζόμαστε.

maria(lef)
21-01-2010, 11:38
Άλεξ, πόσο είπα ότι είναι το ποσοστό σου από την διαφήμιση? 10%? Το ανεβάζω στο 15% γιατί
κάνεις καλή δουλειά! :lol: :lol: :lol:
Εύη μου δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο, αν και θα βοηθούσε όλους μας. Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι χρειάζεται ΠΟΛΛΗ ενασχόληση με τους παπαγάλους μας, αλλά όχι μόνο... Εννοώ ότι δεν αρκούν μόνο τα παιχνίδια και τα χάδια. Χρειάζεται να παρακολουθούμε εκφράσεις, αντιδράσεις, να μελετούμε την γλώσσα του σώματός τους. Δεν θα μπορέσουμε να καταλάβουμε απόλυτα ποτέ αυτά τα υπέροχα πλάσματα, αλλά θα έχουμε έναν τρόπο επικοινωνίας. Δεν το παίζω ξερόλας (για να προλάβω κάποιον εδώ μέσα... :-P :haha: ), απλά εξηγώ τι έκανα εγώ με τον Ροκάκο μας. Ήμουν παντελώς άσχετη όταν τον πήραμε κι έτσι έπρεπε να βρω έναν τρόπο να τον καταλαβαίνω. Φαντάσου ότι κάνει διαφορετική φωνή για κάθε τι που θέλει. Το ότι τον καταλαβαίνω τόσο καλά μας έχει στοιχίσει βέβαια το ότι δεν κάνει πλέον προσπάθεια να πει άλλες λέξεις (μου το είπαν αρκετά άτομα που έχουν πείρα σ' αυτό), αλλά πίστεψέ με, δεν μ' ενοχλεί καθόλου! Δεν πήρα παπαγάλο για να κάνω συζήτηση μαζί του.... Έχουν περάσει 3μισυ χρόνια και κάθε μέρα βγάζει και κάτι καινούριο. Σκέψου όμως την ικανοποίηση που νοιώθω, όταν ζητάει κάτι π.χ. πιπεριά, αυγό, μπάνιο (με την αντίστοιχη φωνούλα) και όταν του το δίνω μου λέει "μπράβο" (γιατί το βρήκα? :wave: :wave: )!!!

douke-soula
21-01-2010, 12:55
Μαρια νομιζω οτι σε εχει εκπαιδευσει μια χαρα ο Ροκακος :lol: :lol:
σου δινει και λιχουδια μαζι με το ΜΠΡΑΒΟ που σου λεει :-P :-P :-P
νομιζω οτι και μονο που υπαρχουν τριγυρω, μας ανοιγουν την καρδια
δεν χρειαζεται να μας μιλανε κιολας εγω αλλωστε προτιμω να καταλαβαινω
απο τον τροπο που φερεται τι θελει (οπως και συ)παρα να μου το πει :party: :party: :bunny: :bunny: :lovebird: :lovebird:

Antigoni87
21-01-2010, 22:05
Χαχαχα! Πολλή πλάκα έχει που σου λεει και "μπράβο" αν βρεις αυτό που σου ζήτησε!! Άραγε τι να σκέφτεται εκείνη την ώρα;; "Μωρέ μπράβο, γρήγορα που τα πιάνουν οι άνθρωποι!" :lol: :haha: :haha: