PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μείγματα τροφών και ποσοστά σπόρων

λακης κου
18-01-2010, 16:56
καλησπερα σας θα ηθελα αν ξερετε να μου πειτε ιδανικα μειγματα με ποσοστα καθε σπορου για καναρινια χρωματος.εγω χρησιμοποιω thn versele laga canaries prestige αλλα παρατηρησα σε μερικα πουλακια λιπος.το κακο ειναι οτι εδω στη θεσσαλον ικη δεν βρισκω και πολλους σπορους να τους πουλανε ξεχωριστα.το πολυ να βρεις ασπουρι,καναβουρι νιζερ,ευχαριστω

jk21
18-01-2010, 19:05
λακη καταρχην ανεφερε τι ειδους χρωματος καναρινια εχεις ,ωστε οσοι γνωριζουν καλυτερα τα καναρινια αυτα να μας πουνε και τυχον ιδιαιτεροτητες της ρατσας στο μιγμα .παντως γιαυτο που ζητας γινεται συζητηση εδω
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?22226-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82
στο 9ο ποστ νομιζω αναφερω αναλυτικα τα μιγματα.

αυτο που εχεις ειναι εδω
http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=-1&ran=166&pro=5085

και εχει μονο 66% αμυλουχους σπορους( canary seed ,peeled oats - καναρινοσπορος ,βρωμη ) και απο τους λιπαρους σε μεγαλο ποσοστο το ρουπσεν 19% γιατο οποιο αν διαβασεις το αλλο ποστ εχω τις επιφυλαξεις μου σαν σπορο.

ισως σε ενδιαφερει και αυτο (κατι λες για λιπος).

viewtopic.php?f=34&t=712 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=712)

αν εχεις αρκετο απο το μιγμα σου τοτε παρε αλλη τοση ποσοτητα σε καναρινοσπορο (κεχρι) και το 1/5 σε νιζερ και προσθεσε το στη δικια σου.θα ανεβασεις το ποσοστο των αμυλουχων σημαντικα και με το νιζερ που θα βαλεις θα μειωσεις την ποσοστοση του ρουπσεν στο συνολο των λιπαρων.

λακης κου
18-01-2010, 19:28
εχω και απλα κιτρινα και κοκκινα .τροφη εχω τσουβαλι 25 kg .δηλαδη ποση ποσοτητα κεχρι και ποση νιζερ σε αυτες τις αναλογιες

jk21
18-01-2010, 19:51
απο τη στιγμη που εχεις τοση τροφη κανε αυτο που σου λεω.αραιωσε τη .βεβαια δεν ξερω αν μια τροφη καμμια 50αρια κιλα θα καταναλωθει εγκαιρα και δεν θα ψειριασει .αν εχεις πουλια να την ξοδεψεις σε ενα χρονο οκ

αν βαλεις αλλα 15 κιλα κεχρι πας στα 25+15 =40 κιλα σπορο

αν σκεφτεις οτι πριν οι αμυλουχοι ηταν σχεδον 65% τοτε στα 25 κιλα ηταν 25Χ65 /100 =16,25

τωρα θα ειναι (15 + 16,25= 31,25 ) 31,25 στα 40 κιλα δηλαδη 78% αμυλουχοι .

για αρχη στα παχουλα ειναι τελεια.στα μη παχουλα και στα παχουλα οταν επανελθουν θα βαλεις και 2 κιλα νιζερ

Φάμπιο
18-01-2010, 23:12
Σε τι μεγεθος κλουβι εχεις τα πουλια που παρατηρησες το λιπος;;;

κι εγω την αγοραζω αυτην την τροφη

stavros1926
31-03-2010, 01:15
εγω στα δικα μου χρωματος φτιαχνω το μειγμα μονος μου το οποιο αποτελειται απο:

60% κεχρι
10% βρωμη
12% νιζερ
6% καναβουρι
5% λιναροσπορο
5% σποροι υγειας
2% παπαρουνοσπορο

και τα αποτελεσματα ειναι super!
Λακη αν θελεις στειλε μου πμ να σου πω που θα βρεις σπορους στη θεσσαλονικη...μην κανουμε και διαφημηση... ;-)

jk21
31-03-2010, 23:07
σταυρο αν σκεφτεις οτι και η βρωμη εκτος του κεχριου αλλα και οι περισσοτεροι λεγομενοι σποροι υγειας ειναι αμυλουχοι απο οτι γωνριζω τοτε ειναι μια πολυ καλη ποσοστοση 75% για αμυλουχους.θα ελεγα αν ηθελες την λιπαρη παπαρουνα να την δινεις κυριως χειμωνα και να δωσεις στη θεση της περιλλα στην υπολοιπη περιοδο που στην πτεροροια απο 2 να γινεται 5% και να μειωνεται απο λιγο πχ 1 % νιζερ ,καναβουρι ,λιναρι ή 3% σε ενα απο αυτα.θα μπορουσες να μας πεις που αγοραζεις μεμονωμενους σπορους ;

xXx
31-03-2010, 23:16
σε κάποια μαγαζιά και ιδίως στο κέντρο μπορεί κανείς να αγοράσει μεμονωμένους σπόρους

mgerom
01-04-2010, 10:25
-Αν ο Σταύρος έχει να φροντίσει κόκκινα, το μείγμα του είναι σχεδόν ιδανικό.Μια προσοχή ίσως χρειάζεται στο καναβούρι που τονίζει και αυτό όπως το ρούπσεν τίς κίτρινες αποχρώσεις.Οι μεγαλοεκτροφείς του είδους προτείνουν ποσοστά που στην καλύτερη περίπτωση να μην ξεπερνούν το 5% .
-Αν η τροφή πρέπει να χρησιμοποιηθεί σαν βασική τροφή για κίτρινης απόχρωσης πουλιά, αφ' ενός μεν θέλει ρούπσεν, αφ' εταίρου χρειάζεται να "αραιώσει" (προσθήκη ασπούρι).Ενα ποσοστό γύρο στο
72-78 % αμυλούχοι ,όπως λέει πιο πάνω ο Δημήτρης,θα είναι ό,τι πρέπει.

stavros1926
06-04-2010, 23:05
σταυρο αν σκεφτεις οτι και η βρωμη εκτος του κεχριου αλλα και οι περισσοτεροι λεγομενοι σποροι υγειας ειναι αμυλουχοι απο οτι γωνριζω τοτε ειναι μια πολυ καλη ποσοστοση 75% για αμυλουχους.θα ελεγα αν ηθελες την λιπαρη παπαρουνα να την δινεις κυριως χειμωνα και να δωσεις στη θεση της περιλλα στην υπολοιπη περιοδο που στην πτεροροια απο 2 να γινεται 5% και να μειωνεται απο λιγο πχ 1 % νιζερ ,καναβουρι ,λιναρι ή 3% σε ενα απο αυτα.θα μπορουσες να μας πεις που αγοραζεις μεμονωμενους σπορους ;

τα πουλια τα εχω σε εσωτερικο χωρο και γι αυτο δεν εχω μεγαλες διαφορες στην τροφη μου χειμωνα-καλοκαιρι!οσον αφορα την περιλα λεω να την ενταξω και αυτη στο μειγμα...καπου θα την χωρεσω...!!!!
τωρα οσον αφορα τους σπορους τους περνω απο το quiko!

stavros1926
06-04-2010, 23:08
-Αν ο Σταύρος έχει να φροντίσει κόκκινα, το μείγμα του είναι σχεδόν ιδανικό.Μια προσοχή ίσως χρειάζεται στο καναβούρι που τονίζει και αυτό όπως το ρούπσεν τίς κίτρινες αποχρώσεις.Οι μεγαλοεκτροφείς του είδους προτείνουν ποσοστά που στην καλύτερη περίπτωση να μην ξεπερνούν το 5% .
-Αν η τροφή πρέπει να χρησιμοποιηθεί σαν βασική τροφή για κίτρινης απόχρωσης πουλιά, αφ' ενός μεν θέλει ρούπσεν, αφ' εταίρου χρειάζεται να "αραιώσει" (προσθήκη ασπούρι).Ενα ποσοστό γύρο στο
72-78 % αμυλούχοι ,όπως λέει πιο πάνω ο Δημήτρης,θα είναι ό,τι πρέπει.

+100
στο θεμα του καναβουριου στα κοκκινα οφειλω να ομολογησω οτι δεν το ηξερα!!!