PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ποια φυσικά κλαδιά είναι ασφαλή?

vassilis29
14-01-2010, 18:11
Εχω διαβάσει πολλές φορές πως καλό ειναι να δίνουμε στα παπαγαλάκια την ευκαιρία να παίζουν ή να δαγκώνουν ένα ασφαλές φυσικό κλαδί. Ποιό είναι όμως ασφαλές φυσικό κλαδί, χρειάζεται να γίνει κάποιου είδους επεξεργασία πριν το δώσουμε στο πουλί; Κάπου είχα διαβάσει πώς ένα μη επεξεργασμένο κλαδί μπορεί να γεμίσει ψείρες το πουλί. Αν ξέρει κανείς κάτι πάνω σ'αυτά τα θέματα θα με βοηθούσε πολύ...Ευχαριστώ!!

vassilis29
14-01-2010, 19:09
Σ'ευχαριστώ πολύ Σωκράτη, με βοήθησες αρκετα.

Dream Syndicate
14-01-2010, 21:48
Μπορείς τα ξύλα σου να τα πλένεις με πολύ αραιωμένη χλωρίνη και να αφήνεις στον ήλιο να στεγνώνουν καλά.

vassilis29
27-01-2010, 16:13
Δεν υπάρχει κίνδυνος να τραβήξει το ξύλο χλώριο και να πάθει τιποτα το πουλί; Σ'ευχαριστώ κ εσενα φίλε!

CyberPanos
13-02-2010, 14:58
Εγω στα πουλια παντα οταν εκοβα ξυλα εξινα τον φλοιο επειδη τα περισοττερα μικροβια ειναι συνηθως κατο απτον φλοιο κ οσο κ να τα καθαρησεις δν φευγουν εγω λοιπον αφερω τον φλοιο και το πλενω με νερακι μετα τα αφηνω εξω 1 μερα να στεγνοσουν τελιως.. ;-)

ivis
27-05-2010, 15:49
Σωκράτη με έκαψες, δύο στα δύο χτήπησα στα κλάδάκια που διάλεξα για πατήθρες και μάλιστα τα δύο πρώτα στη λίστα των τοξικών, βερυκοκιά και κερασιά.
Αλήθεια τι κακό έχουν; ξέρεις πιο ειδικά; και μου φανήκανε ωραία ξυλάκια.

ευα-μυτιληνη
13-12-2011, 15:39
να κανω μια ερωτηση?βρηκα ενα ψηλο σαν θαμνο που το καλοκαιρι βγαζει ροζ κ ασπρα ανθη.ειναι το πιο κλασικο που υπαρχει στα νησια!δεν εχω ιδεα πως λεγεται!ελπιζω να καταλαβατε!με το που το εκοψα βγηκε το ''ζουμι'' απο το κλαδι.εβγαλα την πρασιναδα τους. κανει αυτο για να τα χρησιμοποιησω για πατηθρες? κ αυτο με το ζουμακι θα καθαρισει ? διαβασα οτι θελει καθαρισμα με βραστο νερο κ ξυδι. ποσο ξυδι περιπου? σε καμια αναλογια συγκεκριμενη? αυτο με το ξυδι ή την χλωρινη τελικα? τι λετε?

mitsman
13-12-2011, 17:40
Πρεπει πρωτα απο ολα να εξακριβωσουμε για τι κλαδι μιλαμε.... μπορεις να μας βαλεις μια φωτο??? απο το διαδικτυο... μην καθεσαι να το βγαζεις!

ευα-μυτιληνη
13-12-2011, 17:48
μα εφοσον δε ξερω πως λεγεται πως θα σου βρω φωτο απο το ιντερνετ?? λοιπον, αυριο που θα σταματησει η βροχη θα παω να το βγαλω ολο το θαμνο φωτο κ μου λετε!

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:14
http://img829.imageshack.us/img829/2917/p1000489l.jpg

http://img804.imageshack.us/img804/9351/p1000488c.jpg

αυτο ειναι. τι λετε, κανει??

mitsman
14-12-2011, 11:17
Αυτο ειναι φυλλαδα.. ετσι το λεμε... και βγαζει πολλους χυμους.. δεν θα το προτιμουσα.....

θελουμε ξερα κλαδια καλυτερα Ευα!!!

Ρωτα κανενα ντοπιο αν εχει εκει φιδες!!!

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:19
αχ... το πολυ πολυ να πηδηξω ενα περιφραγμενο χωραφι εδω κοντα με ελιες... ολο τετοιες αηδιες εχει εδω κοντα! μαλλον αυτο θα κανω...

mitsman
14-12-2011, 11:22
http://4.bp.blogspot.com/_7n7qoWr2hv0/Sw7m-CgbvuI/AAAAAAAAIxM/pcNAMzzabS8/s1600/Juniperus+phoenicea.JPG

για εμενα αυτο ειναι το καλυτερο κλαδι για σταντ.. με πολλες διακλαδωσεις.. και στα νησια ειναι γεματο... κοιτα το!!!
και βρες ενα ξερο!

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:23
εχω γυρισει το μισο νησι... τετοιο δεντρο δεν ξαναδα στη ζωη μου γενικα! πως λεγεται??

mitsman
14-12-2011, 11:25
το δενδρο αυτο οπως και ολοι οι πρασινοι θαμνοι απο πισω ειναι φιδες... ετσι το λεμε στη Ναξο!

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:26
καλα.. αστο.. φραχτης κ παλι φραχτης!!

mitsman
14-12-2011, 11:29
http://img705.imageshack.us/img705/8960/067gi.jpg

Να και μια φωτο δικη μου απο Ναξο με τετοιους Θαμνους και με τον σκυλακο μου τον Ιζλο!!!!

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:39
επειδη αρχιζουμε κ ξεφευγουμε, η ελια απ'οτι διαβασα κανει, δεν κανει?? ασε κ οταν ξεπλημμυρισει εδω ο τοπος θα κοψω απο εκει. τελικα , νερο με ξυδι ή αραιωμενη χλωρινη καλυτερα??

Oneiropagida
14-12-2011, 11:43
http://img829.imageshack.us/img829/2917/p1000489l.jpg

http://img804.imageshack.us/img804/9351/p1000488c.jpg

αυτο ειναι. τι λετε, κανει??

Εύα δεν είμαι σίγουρη αλλά αν κατάλαβα καλά ποιος θάμνος είναι, το ξέρω ως πικροδάφνη......
και θα συμφωνίσω ότι μάλλον δεν κάνει για πατήθρα.....
εκτός που δεν είναι ξερά τα κλαδιά του, απ'όσο ξέρω ο χυμός που περιέχει είναι δηλητηριώδης σε όλα τα μέρη του.

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 11:46
ναι, με το που το εκοψα εβγαλε λιγο ζουμι. το καλοκαιρι βγαζει ροζ κ ασπρα ανθη. πεταξα ηδη αυτο που ειχα κοψει χτες.

Oneiropagida
14-12-2011, 11:56
Ψάχνεις ξύλο για πατήθρα???

ευα-μυτιληνη
14-12-2011, 12:07
ναι, επειδη εχω ολο πλαστικες κ μου ειπαν κ διαβασα οτι ειναι προτιμοτερο τα ξυλινα μην κανουν καλους τα ποδαρακια τους. τουλαχιστον μεχρι να κανω κανενα ταξιδι κ βρω να αγορασω ξυλινες γιατι εδω δεν εχουν ουτε αυτο... μονο πλαστικες...

mitsman
14-12-2011, 12:16
Η ελια κανει αλλα δεν ξερω αν θα βρεις καποιο κλαδι που να εχει κλαδια με ικανοποιητικη διαμετρο!

terios
19-12-2011, 18:14
ευα μου γεια σου .... οπου και να ψάξεις στο νησι έχουμε ελιές... πας κόβεις ενα κλαδάκι οπου να εχει ίσιες βέργες και βγάζεις την φλούδα με ενα μαχαιράκι και μετά τα πλένεις με ξίδι τα αφήνεις 1-2 μερες και μετα τα βάζεις στο κλουβί . εγω αυτο κάνω σε ολα τα κλουβιά μου.

ευα-μυτιληνη
19-12-2011, 18:53
γεια σου δημητρη! καιρο εχουμε να τα πουμε!
ναι, αυτο εχω σκοπο! απλα περιμενω λιγο να φυγουν οι πολλες λασπες σε ενα χωραφι με ελιες εδω κοντα. μην πηγαινω πιο μακρια σαν την τρελη με τα κλαδια στα χερια! μεσα στη βδομαδα θα κοψω!

vagelis76
21-12-2011, 13:14
Αποφεύγουμε πολυσύχναστους δρόμους με κυκλοφορία,τα καυσαέρια και οι ρύποι που θα έχουν ποτίσει τα δέντρα,μπορεί να σκοτώσουν τα μικρά σου.
Επίσης πρέπει να είμαστε σίγουροι οτι δεν έχουν ραντιστεί με φυτοφάρμακα ....
Μάλλον θα πρέπει να κάνεις λίγα βήματα παραπάνω και να χαρείς τη φύση ψάχνοντας για κλαδιά.

panos70
21-12-2011, 13:18
Γεια σου Βαγγελη λεβεντη,πως παει ολα καλλα;

ευα-μυτιληνη
21-12-2011, 13:27
βαγγελη καλησπερα. μενω σε χωριο οποτε καυσαερια δεν υπαρχουν. με τα φυτοφαρμακα πως θα μπορουσα να σιγουρευτω οτι δεν εχουν? με την απολυμανση μετα με νερο κ ξυδι δεν θα φυγει οτι υπαρχει πανω?

vagelis76
21-12-2011, 13:29
Γεια σου Βαγγελη λεβεντη,πως παει ολα καλλα;

Καλυτερα δε γίνεται Παναγιώτη μου,εσύ όλα οκ????

vagelis76
21-12-2011, 13:30
βαγγελη καλησπερα. μενω σε χωριο οποτε καυσαερια δεν υπαρχουν. με τα φυτοφαρμακα πως θα μπορουσα να σιγουρευτω οτι δεν εχουν? με την απολυμανση μετα με νερο κ ξυδι δεν θα φυγει οτι υπαρχει πανω?

Αν δεν είναι δικές σου οι ελιές...ποτέ δε θα είσαι σίγουρη....
Πρόσθεσε και βράσιμο για να μειωθούν οι πιθανότητες να βλάψεις τα μικρά σου.

ευα-μυτιληνη
21-12-2011, 13:34
ναι, βραστο νερο κ ξυδι. πιστευω ειναι καλυτερο απο το να αφησω τις πλαστικες που εχω. ή του εμποριου ξυλινες που και παλι λογικα θα εχουν μικροβια πανω.

vagelis76
21-12-2011, 13:38
όχι απλά βραστό νερό αλλά να βράσουν κανένα 3 λεπτο,καλό στέγνωμα και μετά τις προσφέρεις.
ότι αγοράζουμε από το εμπόριο και όταν μάλιστα είναι στον ίδιο χώρο με πουλιά του μαγαζιού και χωρίς προστατευτική συσκευασία...το απολυμαίνουμε ΠΑΝΤΑ !!!

ευα-μυτιληνη
21-12-2011, 13:44
να σε ρωτησω κατι? βαζουμε συγκεκριμενη ποσοτητα ξυδιου?

mariakappa
25-01-2012, 23:31
παιδια, το ξυλο λεμονιας ειναι ασφαλες?

mitsman
25-01-2012, 23:34
θεωρω χωρις να ειμαι απολυτος πως ναι!!!
Πανω σε λεμονιες κανουναρκετα πουλακια την φωλια τους!!! δεν θα διαλεγαν ενα δενδρο που εγκυμονει κινδυνους!

jk21
25-01-2012, 23:36
http://www.mdvaden.com/bird_page.shtml

Bad wood - left column ALDER - red alder -see Alder Buckthorn paragraph
ANDROMEDA -Pieris, Lily of the Valley shrub
APRICOT
ARROWHEAD VINE
AUSTRALIAN FLAME TREE
AUSTRALIAN UMBRELLA TREE
AVACADO
AZALEA - Related to Rhododendron
BANEBERRY - Actaea
BEANS -castor, horse, fava, broad, glory, scarlet runner
BLACK LOCUST - Robinia
BOX ELDER
BOXWOOD - Buxus
BUCKTHORN - Cascara / Alder Buckthorn - see chapter
BRACKEN FERN
BURDOCK
CACAO
CAMEL BUSH - Trichodesma
CANARY BIRD BUSH - Crotalaria
CANNABIS
CASTOR BEAN
CEDAR - Thuja, Chamaecyparis, Cupressus
CHALICE - trumpet vine
CHERRY see comments below
CHINA BERRY TREE - Melia / Texas umbrella tree
CHINESE MAGNOLIA - uncertain for safety
CHINESE POPCORN / TALLOW
CHINESE SNAKE TREE - Laquer plant
COMMON SAGE
CORIANDER - Cilantro
DATURA
DAPHNE - it's the berries
DATURA STRAMONIUM - Brugmansia - angel's trumpet
DIEFFENBACHIA
ELDERBERRY
EUONYMUS - Includes burning bush and more
EUPHORBIA
FELT PLANT - Kalancho baharensis
FLAME TREE
FIRETHORN - Pyracantha
FLAME TREE - Brachychiton / Sterculia
FOXGLOVE - Digitalis (pharmaceutical source)
GOLDEN CHAIN TREE - Laburnum
GROUND CHERRY
CROWN OF THORNS
HEATHS
HEMLOCK - Tsuga
HOLLY - Ilex
HONEY LOCUST - Gleditsia
HORSE CHESTNUT - Aesculus
HUCKLEBERRY - leaves bad: evergreen & deciduous
HYDRANGEA
JASMINE
JUNIPER - Juniperus
KALMIA: also called Mountain Laurel
KENTUCKY COFFEE TREE
LANTANA - red sage
LAUREL - Prunus
LEUCOTHOE
LUPINE
MANGO - (fruit okay: not wood or leaves)
MEXICAN BREADFRUIT
MOCK ORANGE - Philadelphus
MONSTERA - big hunker of a house plant
MOUNTAIN LAUREL - Kalmia latifolia
MYRTLE - broadleaf evergreen, not crape myrtle
NECTARINE
NUTMEG
OAK - Quercus - all parts / tannins
MISTLETOE
OLEANDER
PEACH
PEAR - some sources lean toward safe
PENCILTREE
PITCH PINE
PLUM
PRARIE OAK - safety uncertain
PRIVET
RAIN TREE
RED MAPLE - see Maple paragraph
RED SAGE - Lantana
REDWOOD - Sequiadendron, Metasequoia, Sequoia
RHODODENDRON
RHUBARB
SAND BOX TREE - sap was used to poison fish
SOLANUM - Jerusalem cherry or pepino
SOPHORA - includes Japanese pagoda tree
SUMAC - not all sumacs are bad: see paragraphs
TOBACCO
TANSY
TOMATO
UMBRELLA TREE
WALNUT
WEEPING FIG - Ficus benjamina > Ficus elastica safe
WHITE CEDAR - China
WITCH HAZEL - Hamamelis
WISTERIA
YEW - Taxus

Safe wood - right column ACACIA - Silk Tree would be in this group
APPLE -
(Insecticide residue likely cause
for periodic issues)
AILANTHUS - Tree of Heaven
ALDER - white alder -
(See paragraph about
Alder / Buckthorn)
ALMOND
ARALIA - Fatsia japonica
ASH - Fraxinus
ASPEN - Populus
BAMBOO
BARBERRY- Berberis
BIRCH - see paragraph
BEECH - Fagus
BOIS D'ARC - horse apple tree
BOTTLE BRUSH
BUTTERFLY BUSH
CAMELLIA
CITRUS -
(lime, kumquat, grapefruit, orange, lemon)
CORK -
(not wood from cork oak, but cork)
CORN PLANTS
COTTONWOOD - Populus
CRABAPPLE - Malus
CRAPE MYRTLE -
(not the same as myrtle)
DATE
DOGWOOD - Cornus
DOUGLAS FIR - Pseudotsuga
DRACAENA
ELM - Ulmus
ESCALLONIA
EUCALYPTUS
FIG
FIR - genus Abies
GINKGO
GRAPE VINES
GRAPE PALM
GUAVA
HACKBERRY
HAWTHORN - Crataegus
HIBISCUS
HICKORY
IRONWOOD - apparently toxic leaves
JADE PLANT
KALANCHOE
LARCH - Larix
LILAC - Syringa
MADRONA / MADRONE - Arbutus
MAGNOLIA
MAPLE - Acer - see Maple Paragraph
MANZANITA - Arctostaphylos
MESQUITE - remove sharp parts
MIMOSA
MOUNTAIN ASH - Sorbus
MULBERRY - Morus
NANDINA -common name is heavenly bamboo
NORFOLK ISLAND PINE - Araucaria
NUT TREES - exclude chestnut
ORANGE - several sources lean toward safe
OREGON GRAPE - Mahonia
PALM
PAPAYA
PEAR
PECAN
PINE - Pinus: see Pine paragraph below
PHOTINIA see Photinia paragraph below
POPLAR - Populus
PUSSY WILLOW - Salix
RAPHIOLEPSIS - Indian Hawthorn
RIBBONWOOD
ROSE - Rosa
RUBBER PLANT - Ficus elastica - Weeping Fig in bad column
RUSSIAN OLIVE
SASSAFRAS
SILK TREE
SPIRAEA
SPRUCE - Picea
STAGHORN SUMAC - see Sumac paragraph
STRAWBERRY TREE - Arbutus like Madrone
SWEET GUM
SYCAMORE
THURLOW
TREE FERN
VIBURNUM
VINE MAPLE - Acer
WEEPING WILLOW - Salix - see Willow paragraph
WIEGELA
YUCCA

mariakappa
25-01-2012, 23:47
τελεια.πηρα ενα καταπληκτικο ξυλο λεμονιας απο το εξοχικο.σας ευχαριστω πολυ.

mitsman
25-01-2012, 23:52
θελουμε φωτογραφια.. αλλιως δεν σε πιστευουμε οτι ηταν καταπληκτικο!

panos70
26-01-2012, 08:31
Υποψιν η λεμονια απομακρυνει και τα κουνουπια

mariakappa
26-01-2012, 22:30
θελουμε φωτογραφια.. αλλιως δεν σε πιστευουμε οτι ηταν καταπληκτικο!
χαχα θα το δειτε και δεν θα πιστευετε στα ματια σας.θα βγαλω και φωτο για τον επομενο διαγωνισμο.

terios
27-01-2012, 17:15
εγω βάζω ξύλα ελιάς είναι πιο γερά άλλα επειδή έχω και ελιές. Έχω χρησιμοποίηση και ξύλα λεμονιάς και μουριάς.

jk21
27-01-2012, 21:45
στην κλουβα με τις καρδερινουλες που μου χαρισαν εχω και πατηθρα ξυλινη και κλαρι απο ελια με αρκετα λεπτα κλαδακια ... αυτα ειναι η αδυναμια τους ! να σκαρφαλωνουν , να κρεμονται ,να ταλανιζονται ,να παιζουν !!!

ΔΗΜΗΤΡΗ (terios ) αν οι ελιες ειναι δικες σου και ξερεις οτι δεν εχουν φυτοφαρμακα ,ασε και μερικες να υπαρχουν πανω ... δεν θα υπαρχουν για πολυ ! οτι πουλι και να βαλεις !

χρηστος
29-01-2012, 07:27
τα κλαδιά από λεύκα είναι ασφαλή

panos70
29-01-2012, 08:08
Η λευκα γενικα σαν δεντρο ειναι πολυ υγρο και οταν κοπει αρχιζει να στεγνωνει και ειναι πολυ κουφιο και δεν ειναι καθολου γερο και επομενος πιστευω οτι δεν κανει να το χρησιμοποιησεις γιατι θα ξεραθει γρηγορα και θα σπασει ευκολα γιαυτο δεν τα χρησιμοποιουν σαν καυσοξυλα και στην επιπλοποιια, ειναι ψευτικο σαν ξυλο

terios
29-01-2012, 18:35
στην κλουβα με τις καρδερινουλες που μου χαρισαν εχω και πατηθρα ξυλινη και κλαρι απο ελια με αρκετα λεπτα κλαδακια ... αυτα ειναι η αδυναμια τους ! να σκαρφαλωνουν , να κρεμονται ,να ταλανιζονται ,να παιζουν !!!

ΔΗΜΗΤΡΗ (terios ) αν οι ελιες ειναι δικες σου και ξερεις οτι δεν εχουν φυτοφαρμακα ,ασε και μερικες να υπαρχουν πανω ... δεν θα υπαρχουν για πολυ ! οτι πουλι και να βαλεις !

δίκες μου είναι η ελιές αλλα να τα δώσω στα παπαγαλάκια δεν νομίζω ..άλλα πάλι αυτά είναι παμφάγα ειδικά αν είναι πολλά τοτε δεν αφήνουν τίποτα!!

jk21
29-01-2012, 21:08
και οι ελιες και τα φυλλα τους ειναι οτι καλυτερο !

mirsini_st
10-04-2012, 16:27
Ξερουμε αν ο φλοιος του φοινικα ειναι ασφαλης για τα πουλακια μας?

Πρεπει οπωςσδηποτε τα ξυλα που θα βαλουμε να ειναι ξερα?δεν κανει να ναι χλωρα?

kaveiros
12-04-2012, 08:56
Aπ ότι έψαξα ο φοίνικας ως δέντρο είναι ασφαλές , σχετικά με το χλωρό όμως, νομίζω ότι είναι πιο επικίνδυνο για μικρόβια γιατί το χλωρό έχει υγρασία και η υγρασία σε συνδυασμό με τροφές, κουτσουλιές κτλ που θα πέφτουν στο ξύλο, σίγουρα ευνοεί τα μικρόβια...

mirsini_st
12-04-2012, 14:01
Γενικα εννοουσα τα χλωρα κλαδια γιατι ξερο δεν εχω καταφερει να βρω...Κ ελεγα επειδη εχει θεμα με το ραμφος του και την πετρα δεν την αγγιζει να βαζα ξυλινες πατηθρες αμεσα...

Μολις μπορεσω θα βαλω φωτο για το τι εννοω φλοιο φοινικα για να δειτε...αυτα ειναι ξερα σιγουρα

stelios7
09-06-2012, 01:22
Ξυλο λεμονιας ειναι επιτρεπτο? Υπαρχουν και καποια κλαδια που ειναι πρασινα αυτα κανουν?

COMASCO
09-06-2012, 10:22
απο οτι θυμαμαι στελιο κανει νομιζω το ξυλο λεμονιας...(αν κανω λαθος να με διορθωσουν τα παιδια)

lagreco69
09-06-2012, 12:08
Μπραβο Σωκρατη!!! υπεροχες πληροφοριες!! :happy0159:

svevo30
09-06-2012, 16:40
Πρόσφατα έκοψα αρκετά κλαδάκια ιτιάς για να κάνω πατήθρες, έκοψα και μερικά απο τη μουριά που έχουμε στην αυλή. Τα ξεφλούδισα, τά έπλυνα καλά με ζεματιστό νερό και τώρα τα αφήνω για κάποιες μέρες στον ήλιο να στεγνώσουν και να ξεραθούν. Μετά θα τα ξαναπλύνω με βραστό νερό και αφου στεγνωσουν και πάλι (σε εσωτερικό χώρο αυτή τη φορά) θα τα βάλω στα κλουβιά!

Antigoni87
24-07-2012, 10:19
Παιδια, σίγουρα κάνει το πεύκο; Είναι ρητινούχο, είχα την εντύπωση πως δεν κάνει καλό το ρετσίνι ή το ξύλο που το εκκρίνει, ξέρει κανείς κάτι;

mitsman
25-07-2012, 15:11
Εγω πευκο ειχα, εχω και θα εχω στις καρδερινες μου.... βγηκε ρετσινα την τσιμπουσαν, το εχουν γδυσει τα κλαδια αλλα δεν εχουν παθει τιποτα..... δεν ξερω αν αυτο ειναι δειγμα!

Ηλίας
16-08-2012, 21:37
Ετοιμάζομαι να γίνω πατέρας ενός υπέροχου πάρροτλετ και ήδη έχω αρχήσει τις προετοιμασίες. Μόλις έκοψα ένα κλαδί ελιάς από χωράφι μακριά από πολυσύχναστο δρόμο και (μάλλον) αράντιστο (μένω απέναντι εδώ και 5 χρόνια και δεν έχω δει κάτι). Να ξύσω τον φλοιό της ή μόνο το ψέκασμα με ξυδόνερο φτάνει; Θα χρησιμοποιηθεί για σταντ αλλά και για πατήθρες στο χώρο διαμονής του (δε μ' αρέσει η λέξη κλουβί!).

COMASCO
16-08-2012, 21:47
φιλε ηλια εχω θεωρω οτι ειναι καλυτερο να μην το ξυσεις για να το κανουν αυτα τα ιδια και να το χαρουν...τωρα αλλα παιδια θεωρουν οτι πρεπει να το ξυσεις διοτι υπαρχουν σημαντικες εστιες μικροβιων κατω απο τον φλοιο...οι ειδικοι θα σου λυσουν την απορια!!εμενα η αποψη μου ειναι να ακολουθησεις αυτη την διαδικασια που κανω εγω και μου την προτεινε ενα παιδι μεσα απο το φορουμ:αφου τα κοψω εγω τα ξεπλενω με λιγο νερο ισα ισα να φυγουν οι σκονες... μετα τους ριχνω σοδα και λιγο ξυδι για απολημανση...καυτο νερο στο καπακι και αφου τα αφισω 1 λεπτο τα ξεπλενω με κρυο νερο...και η συμβουλη του...να μην τα ξεφλουδισεις οχι...ή αν το κανεις να το κανεις εν μεροι...τωρα για το πως θα τα στερεωσεις στο κλουβι ειναι αλλο θεμα...μπορεις ειτε να τα σφυνωσεις απλα στα καγκελα ή να τους βαλεις βιδες και να μην ζηλευουν σε τιποτα τα πανακριβα αγοραστα!

Ηλίας
16-08-2012, 22:58
...τωρα για το πως θα τα στερεωσεις στο κλουβι ειναι αλλο θεμα...μπορεις ειτε να τα σφυνωσεις απλα στα καγκελα ή να τους βαλεις βιδες και να μην ζηλευουν σε τιποτα τα πανακριβα αγοραστα!

Για τις πατήθρες στο κλουβί πιστεύω ότι θα ξύσω κάποια και άλλα θα τα αφήσω. Να έχει και διαφορά στην αίσθηση και λίγη ποικιλία. Το σκάλωμά μου όμως είναι ότι όταν το έκοψα και το κουβάλησα, τα χέρια μου γίναν μαύρα από τη σκόνη που είχε πάνω το κλαδί. Επίσης ο φλοιός έχει αρκετές πτυχές και δεν είναι λείος. Εκεί μέσα θα καθαρήσει ή μόλις πάρω τον παπαγάλο θα τον αρρωστήσω;

COMASCO
17-08-2012, 10:22
για τι δεντρο μιλαμε;;;

Ηλίας
17-08-2012, 10:42
για τι δεντρο μιλαμε;;;

Ελιά.
Έχεις να προτήνεις κάτι;

jim4
17-09-2012, 20:15
Εγω εχω βαλει απο λωτο χωρις το φλοιο.. Αν γνωριζει κανεις ειναι ασφαλες?

geog87
17-09-2012, 23:04
καλαμι απο καλαμιες που μπορουμε να βρουμε παντου...θα μπορουμε να μπει σε κλουβι η οχι???

Ρία
25-10-2012, 20:22
βρε παιδιά! από πορτοκαλιά κ μανταρινιά, δεν παίζει;;;;;

lagreco69
26-10-2012, 00:52
καλαμι απο καλαμιες που μπορουμε να βρουμε παντου...θα μπορουμε να μπει σε κλουβι η οχι???

Το καλαμι George ειναι η χαρα της ψειρας.

CyberPanos
26-10-2012, 13:34
Και εκτος αυτου το καλαμι ειναι πολυ λοιο και θα γλιστραει ευκολα το πουλι,καλυτερα ενα ξυλο το οποιο θα εχει πιο αγριο φλοιο να γατζωνει.

Ρία
28-10-2012, 16:19
κ εγώ ξαναρωτώ!! για την μανταρινιά κ την πορτοκαλιά τι έχετε να πειτε;;;;;

Chopper
08-02-2013, 12:13
Εγώ παιδιά βρήκα ξύλα ελιάς απο ένα φίλο που κλαδέψαμε την ελιά του και σκέφτομαι να τα πλύνω ένα χέρι με σαπουνόνερο και μετά το ξέπλυμα με βραστό νερό και ξύδι και μετά να τα βάλω στο φούρνο να απολυμανθούν τελείως αφού αυτό το καιρό δέν έχει ήλιο.
Τί λέτε?

Καρολίνα
08-02-2013, 12:22
τριανταφυλλιάς επιτρέπεται; χωρίς τα αγκαθια φυσικά! (και μη μου πείτε πλζ.... "διάβασε στο 158775 ποστ του 44857 thread :P)

Chopper
08-02-2013, 13:42
τριανταφυλλιάς επιτρέπεται; χωρίς τα αγκαθια φυσικά! (και μη μου πείτε πλζ.... "διάβασε στο 158775 ποστ του 44857 thread :P)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :anim_63:

maria ps
08-02-2013, 16:14
εγώ όταν κλάδεψα την λεμονιά μου τους τα έφτιαξα αφού τ αφησα και ξεράθηκε κανα εξάμηνο. νομίζω δεν αναφέρονται τα εσπεριδοειδή στην λίστα γιατί είναι από το εξωτερικό και δεν ευδοκιμούν στις περισσότερες χώρες λόγω της ευαισθησίας τους.
πάντως εγώ και απο το δενδρολίβανο τα χοντρά κλωνάρια τ αφήνω μέσα γιατί είδα οτι τους αρέσει να πατούν σ αυτά (τα μικρά πουλάκια βέβαια τα budgies και το ζεμπράκι μου)

saxo_29
21-02-2013, 22:44
Παιδια καλησπερα

Ενας φιλος μου εδωσε αυτα τα κλαδια, διστυχως ομως δεν ηξερε απο ποιο ειδος δεντρο ειναι.
Σκεφτηκα λοιπον να ανεβασω φωτογραφιες, μηπως καποιος αναγνωριζει τι κλαδια ειναι, ωστε να δω εαν ειναι ασφαλες για πατηθρες ή οχι.

http://i.imgur.com/IJbBwocl.jpg

http://i.imgur.com/E6EQeCel.jpg

http://i.imgur.com/ZtNpGJPl.jpg

http://i.imgur.com/rqsYSEDl.jpg

lagreco69
21-02-2013, 22:56
Κωστα νομιζω οτι ειναι συκια αλλα δεν γνωριζω εαν ειναι ασφαλες η οχι. εχει λευκο υγρο μεσα ο κορμος?

saxo_29
21-02-2013, 23:14
Δημητρη ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Υγρο δεν εχει καθολου. Ειναι αρκετα ξερο το ξυλο.Τα μικρα κλαδακια στις ακρες που φαινονται στις φωτο, ειναι αρκετα ευκαμπτα, χωρις ομως να εχουν καποιο υγρο.

mariakappa
21-02-2013, 23:15
κωστα αν ημουν στη θεση σου δεν θα το εβαζα μεχρι να μαθω τι ξυλο ειναι.καμια φορα παμε να κανουμε κατι καλο και το μετανοιωνουμε μετα.

saxo_29
21-02-2013, 23:19
Μαρια δεν σκοπευω να τα βαλω και να ρισκαρω την ζωη του φιλαρακου μου με τιποτα, εαν δεν ξερω τι ειναι και οτι ειναι ασφαλες.
Για αυτο τον λογο εβαλα και αγγελια για δυο κλαδια απο ασφαλες ξυλο εστω και με ανταλλαγη ωστε να μπορω να του φτιαξω ασφαλες πατηθρες .

mitsman
22-02-2013, 07:47
Αν είναι σκυλιά μην το βάλεις.... Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει με σύκα.... Αλλά με μπερδεύει που είναι τόσο ξερό!!!

γιαννης χ
22-02-2013, 07:59
συκια χλωρη ειναι γι'αυτο εχει ελαστικοτητα απλα λογο εποχης δεν εχει φυλλα.
αν κανει δεν ξερω

Alexboy
22-02-2013, 08:04
εχω εντυπωση οτι αναφερει την "ζουκουμια", οπως την λεμε-δλδ την θαμνωδη πικροδαφνη σε ασπρα κ ροζ/κοκκινα λουλουδια που ευδοκιμει σε ολη σχεδον την ελλαδα και συνηθως οι διαφορες υπηρεσιες φυτευουν στα παρτερια των δρόμων(με καθε επιφυλαξη ομως)-ευα περιμενουμε φωτο!!!

αντρικος
22-02-2013, 10:38
Ειναι συκια παιδια 100% και δεν θα το εβαζα με τιποτα!! εγω θα ηθελα να ρωτισω αν καπιος ξερει αν κανει το ξυλο απο ζαμπουκο..

ΑΣΠΑΣΙΑ
21-03-2013, 17:47
Πατηθρες ξυλινες πρεπει να βαλω και γω στο καναρινακι μου αντι για τις πλαστικες που χε το κλουβι οταν το αγορασα?

mitsman
21-03-2013, 17:55
Ειναι πολυ καλυτερες αρκει να εχουν την καταλληλη διαμετρο Ασπασια! Δηλαδη για καναρινακια απο 0.8- 1.4 mm

ΑΣΠΑΣΙΑ
21-03-2013, 18:00
Πουλανε σε pet shop ετοιμες ξυλινες?Η πρεπει αναγκαστικα να φτιαξω εγω?Κλαδι απο μηλια κανει?

mitsman
21-03-2013, 18:04
πουλανε και σε πετ σοπ!!!

ΑΣΠΑΣΙΑ
21-03-2013, 18:07
Ευχαριστω πολυ.Θα ψαξω και θα παρω απο pet shop.Αυτο που θα αγορασω θα ειναι ετοιμο ασφαλες για χρηση?

mitsman
21-03-2013, 18:18
Ναι θα ειναι μια χαρα!

ΑΣΠΑΣΙΑ
21-03-2013, 18:21
Ευχαριστω πολυ!

Άννια
13-04-2013, 14:07
Παιδια καλησπερα

Ενας φιλος μου εδωσε αυτα τα κλαδια, διστυχως ομως δεν ηξερε απο ποιο ειδος δεντρο ειναι.
Σκεφτηκα λοιπον να ανεβασω φωτογραφιες, μηπως καποιος αναγνωριζει τι κλαδια ειναι, ωστε να δω εαν ειναι ασφαλες για πατηθρες ή οχι.

http://i.imgur.com/IJbBwocl.jpg

http://i.imgur.com/E6EQeCel.jpg

http://i.imgur.com/ZtNpGJPl.jpg

http://i.imgur.com/rqsYSEDl.jpg
Είναι σίγουρα συκιά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα..αφού στεγνώσουν!! Το μόνο αρνητικό είναι ότι παίρνει αρκετό καιρό. Εμένα μέσα στο σπίτι σε υψηλή θερμοκρασία πήρε 2 βδομάδες!

KokkinoMpaloni
23-05-2013, 18:02
Εγώ χρησιμοποιούσα για κάποιο καιρό κλαδιά από αλεβιζία για τα καναρίνια, τα παραδεισάκια και το καρδερινοκάναρο. Όμως όταν στεγνώσουν συρρικνώνονται αρκετά. Οπότε αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει, ας κόψει πιο χοντρά κλαδιά από αυτά που υπολογίζει ότι χρειάζεται.

αντρικος
23-05-2013, 18:45
ειναι συκια και απο οτι ξερο δεν κανει αννια ειναι τοξυκο

john john
03-07-2013, 15:27
Ξύλο από κισσό μπορώ να βάλω; Κοίταξα τις λίστες και δεν υπάρχει κάπου. Αυτές τις μέρες κόβουμε έναν κισσό από τον κήπο και είδα κάποια ωραία κλαδάκια.

xarhs
03-07-2013, 15:35
εγω ξερω οτι ο κισσος ειναι τοξικος , εννοωντας για τα φυλλα , αρα και ο κορμος.

john john
03-07-2013, 15:44
οκ. Ευχαριστώ.

moutro
08-09-2013, 11:15
Θαλασσόξυλα επιτρέπονται??? εννοώ τα ξύλα που βρίσκουμε σε παραλίες (οχι κοντα σε δρόμο ή πολυσύχναστες)... Εχω δει αρκετά στη παραλία κοντά στο σπίτι και μπαίνω στο πειρασμό...

Gardelius
08-09-2013, 11:18
Θαλασσόξυλα επιτρέπονται??? εννοώ τα ξύλα που βρίσκουμε σε παραλίες (οχι κοντα σε δρόμο ή πολυσύχναστες)... Εχω δει αρκετά στη παραλία κοντά στο σπίτι και μπαίνω στο πειρασμό...

Ασφαλή και τοξικά ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια

Προσπάθησα να δημιουργήσω μια μικρή λίστα απο ασφαλή και τοξικά δέντρα, τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για την κατασκευή πατήθρων αλλά και παιχνιδιών για τους φίλους μας.Η λιστά δεν τελειώνει εδώ μιας και είναι τεράστια, απλά συγκέντρωσα απο διάφορα sites τα ξύλα που είναι εύκολο να βρούμε στην χώρα μας, είτε σε άγρια μορφή είτε σε επεξεργασμένη.

Ασφαλή Ξύλα

Μηλιά
Κουμαριά
Μελιά - φλαμουριά
Λεύκα
Οξιά
Σημύδα
Καβάκι (ποικιλία λεύκας)
Σιδηρόξυλο
Φτελιά
Έλατο
Μπερκιά (κράταιγος)
Παπάγια
Αγριόπευκο
Μανόλια
Μανζανίτα (ποικιλία του Όρεγκον)
Αχλαδιά
Πεύκο (συγκαταλέγεται και το pitch pine)
Λεύκα
Σεκόγια (ποικιλία κοκκινόξυλου)
Αμπούρα
Μανγροβιά (σε ενυδρειακά καταστήματα μόνο)
Ιτιά
Κέδρος
Ευκάλυπτος
Ελιά
Σφένδαμος
Μουριά
Ακακία
Ιρόκο
Δρυς
Μοπάνι (σε ενυδρειακά καταστήματα μόνο)
Αγιούς
Πλάτανος
Ασπρόξυλο

Τοξικά και μη ασφαλή ξύλα

Βερικοκιά
Κερασιά
Ροδακινιά
Δαμασκηνιά
Νεκταρινιά
Καθώς και όλα τα είδη που συγκαταλέγονται στην οικογένεια των Προύνων (διακοσμητικές δαμασκηνιές κτλ )

Τα ξύλα όπως έχει προαναφερθεί κατα καιρούς στο φόρουμ, δεν πρέπει να μαζεύονται απο πολυσύχναστους δρόμους, καθώς και απο μέρη που γίνονται ψεκασμοί. Θα πρέπει να τοποθετούνται αυτούσια στο κλουβί με σχολαστικό καθαρισμό, (ξύδι και νερό), καθώς και να κόβονται την κατάλληλη για το ξύλο εποχή. Η κάθε εποχή αλλάζει σύμφωνα με το δέντρο και ποτέ δεν είναι η ίδια. Με αυτό επιτυγχνάνεται η μακροζωία του ξύλου, χωρίς ανθρώπινες επεμβάσεις. Δεν χρησιμοποιούμε ξύλα με βερνίκια, συντηριτικά, εμποτιστικά, μυοκτόνα, στην περίπτωση που το πουλί έρχεται σε άμεση επαφή με αυτά, ένας σωστός και συχνός καθαρισμός όπως, και ένα ψέκασμα με κάποιο ασφαλές προιόν για εξωπαράσιτα, είναι αρκετός. Δεν χρησιμοποιούμε ξύλα περασμένα με penidroll ή πετρέλαια. Θα πρέπει να αναφέρω τις τοξίνες που παρουσιάζουν αρκετά δέντρα και συγκεκριμένα στον εξωτερικό τους φλοιό, καλό θα ειναι αυτά τα ξύλα να μην τοποθετούνται στο κλουβί, ακόμα και άν έχουν υποστεί αφαίρεση του φλοιού. Ο μόνος τρόπος για τοποθέτηση αυτών είναι τα ξύλα να τοποθετηθούν σε αποξηραντήρα (μηχανικό) με αποτέλεσμα την μηδένιση της υγρασίας, κάτι που βέβαια είναι αρκετά πολυέξοδο και καθόλου σίγουρο για τον μηδενισμό της υγρασίας, μιας και η υγρασία στον αποξηραντήρα μπορεί να παραμείνει στο 1-2%.

http://petbirds.gr/forum/t14396/

.........

moutro
08-09-2013, 13:45
Δεν ξέρω τι ξύλα είναι Louis, γι'αυτό ρωτάω... Εαν κάποιος ξέρει τί είδους δέντρα υπάρχουν συνήθως κοντά στη θάλασσα και εαν είναι μέσα στα επιτρεπόμενα, γιατί δεν έχω φωτογραφία να βάλω....

Gardelius
08-09-2013, 14:11
Δεν ξέρω τι ξύλα είναι Louis, γι'αυτό ρωτάω... Εαν κάποιος ξέρει τί είδους δέντρα υπάρχουν συνήθως κοντά στη θάλασσα και εαν είναι μέσα στα επιτρεπόμενα, γιατί δεν έχω φωτογραφία να βάλω....

Αυτο που βρηκα σε κάποιο φόρουμ ίσως σε βοηθησει...

http://fyta.createforumhosting.com/topic-t3012.html

vasilis.a
08-09-2013, 14:16
οποιος θελει ξυλα για πατηθρες μπορω να σας στειλω εγω με ταχυδρομειο χωρις καμμια χρεωση.απευθυνομαι κυριως σε αυτους που δεν εχουν κοντα δεντρα καταλληλα η δεν θελουν να αγορασουν απο πετ σοπ.Πεταξτε τις πλαστικες και βαλτε ξυλα!!!!

k0ut4li4n0s
13-10-2013, 17:28
Καλησπέρα σχετικά με τι λεμόνια, συκια, ροδιά, αγιοκλημα, αμπελοπας; (Σορρυ αν τα ξανά είπατε )

toykaki
13-02-2014, 08:36
πολυ ωραιο αρθρο

vasilakis13
26-03-2014, 14:34
Ξέρει κανείς αν τα μπένζαμιν είναι τοξικά?

jk21
26-03-2014, 15:51
Aν ισχυουν αυτα ,τοτε οχι

http://www.holisticbird.org/pages/eplants.htm

The following is from Appendix 7 (pg. 667-8) Plants Suitable for Use In Aviaries Developed for South Florida Aviaries by George Staples
Suggested Landscape Plants
Common Name, Scientific Name, and Comments

.........
Fig, creeping...Ficus pumila.....Covers wall, stone, wood, as background
Fig, fiddle-leaf...Ficus lyrata..........Foliage plant, small size for a fig
Fig, laural-leaf...Ficus microcarpa......Dense foliage, requires trimming
Fig, weeping.....Ficus benjamina.....Trailing foliage, requires pruning

...................................

http://www.birdchannel.com/bird-housing/bird-housing-accessories/plants-in-bird-room.aspx

2) Ficus benjamina (Weeping fig): This is an easy plant that is also tolerant of a wide variety of conditions in the home. It has a tendency to drop leaves during the winter so be sure to keep the area around the cage clean. Pruning will keep the size of this plant manageable. Sap will ooze from cut branches and, though this does not seem to bother the birds, some people are sensitive to the sap. It is best to wear gloves when pruning. Remove the plant to another room, prune, and then leave the plant there until the sap stops flowing.

ringneck
26-05-2014, 22:33
για σα παιδιά
ψάχνοντας μέσα στο forum κάπου διάβασα ότι
ίσος δεν κάνει καλο να τρώνε τα πουλια φιλα από
ευκάλυπτο..
γιατί τα ελαια τους είναι πολύ "δυνατά"

και τώρα η απορία:
έχω βάλει στο καινούργιο κλουβί κλαδιά από ευκάλυπτο
αλλα τα ζουζούνια μου το πιο πιθανό είναι να τα ροκανίσουν-φάνε είναι σίγουρα ασφαλή?
(τα κλαδιά από ελιά π έχουν τώρα στο κλουβί,τ τρώνε κυριολεκτικά )

εφόσον τα φιλα δ είναι και τόσο καλά
τα κλαδιά θα είναι?

στο καινούργιο κλουβί(δεν έχουν μεταφερθεί ακόμα)
έχω προς το παρόν όλα τα ξύλα από ευκάλυπτο(3 στο σύνολο)
σκέφτομαι το 1 να το αλλάξω με ελιά γιατί έχω δει ότι τους αρέσει πολύ να το μασάνε

έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο που να είναι "θρεπτικό-ευεργετικό" ώστε να βάλω 3 διαφορετικά?(ελιά/ευκάλυπτο/..??..)

Efthimis98
27-05-2014, 08:26
Σπύρο, τα πουλιά δεν τρώνε το ξύλο σε καμία περίπτωση. Απλά το μασουλάνε και ΔΕΝ το καταπίνουν. Αν το κατάπιναν θα είχαν προβλήματα στο γαστρεντερικό τους, αφού δενείναι φτιαγμένο για να αποσυνθέσει "μεγάλες" ποσότητες ξύλου, αλλά άλλων φυτικής προέλευσης καρπών.
Απλά παίζουν... βέβαια αυτό τους προσφέρει πολλά, όπως φυσικός τροχισμός ράμφους και νυχιών, ενασχόληση κ.α!!! Εγώ στα δικά μου, αν και δεν το μασάν, χρησιμοποιώ ακακία, η οποία έχει μαλακό ξύλο... θα την καταευχαριστηθούν!!

Άρα ό,τι βλέπεις στον κατάλογο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς πρόβλημα!!

Nek
10-06-2014, 15:51
Το κλαδι της πορτοκαλιας ειναι ασφαλες;

thanos52
11-06-2014, 18:53
τι διαμετρο θα πρεπει να εχει ενα κλαδι για μπατζι και για κοκατιλ?

Dimos_Greek
18-06-2014, 18:55
Οι καρυδιες κανουν για παπαγαλους η ειναι τοξικες;:question:

thanos52
25-06-2014, 11:32
Σημερα που πηγα στον παππου μου σκευτηκα δεν παω να φτιαξω πατηθρες να ειναι ετοιμες οταν ερθει με το καλο το παπαγαλακι.Ετσι λοιπον με λιγη βοηθεια βρηκα κλαδια ελιας που ειδα οτι δεν ειναι τοξικα και εβγαλα την φλουδα γτ ξερω οτι απο κατω ειναι τα μικροβια!Τωρα τα βαζω σε χλωρινη??? και μετα στον ηλιο???

H Ρυκιες ή Κορομηλιες κανουν για παπαγαλακι και τι διαμετρο πρεπει να εχουν??

blackmailer
25-06-2014, 11:36
Ξύλο Ακακίας και προετοιμασία (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?39273-%CE%9E%CF%8D%CE%BB%CE%BF-%CE%91%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1)

Pidgey
13-07-2014, 17:26
Οι καρυδιες κανουν για παπαγαλους η ειναι τοξικες;:question:

Δεν κάνουν.

Μα ρωτησα και στο αλλο θεμα που ειναι για τα ασφαλη ξυλα και τα τοξικα και κανεις δεν μου απαντησε εδω και ποσο καιρο!!:ashamed0001:

Βρε Δήμο σας έβαλα και στο θέμα που έκανες το 2ο post την πιο ολοκληρωμένη λίστα με τα ασφαλή και μη κλαδιά, ακριβώς στη σελίδα που είναι. Έκανες τον κόπο να την κοιτάξεις;

Στο google με τη μετάφραση βρήσκεις σε ελάχιστα δεπτερόλεπτα πως λέγεται η καρυδιά στα αγγλικά, αν δεν γνωρίζεις, και μετά τσεκάρεις τη λίστα που σας λέω δηλ. αυτή του κ. Δημήτρη.

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?22274-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE&p=430520&viewfull=1#post430520

Bad wood - left column
...
...
WALNUT

Dimos_Greek
13-07-2014, 17:41
Χιλια συγνωμη δν το προσεξα!!!:sign0027:

Destat
21-11-2014, 14:31
Καλησπέρα! Σήμερα στο ΤΕΙ βρήκα μερικά κλαδιά λεύκας και πλατάνου για να φτιάξω σταντ στα κοκατίλ μου

Τα κλαδάκια της λεύκας όμως είναι αρκετά ξερά και ξεφλουδίζονται πανεύκολα, αν τα απολυμάνω με ξύδι τα στεγνώσω και βγάλω όσο περισσότερο φλοιό μπορώ εκεί που είναι έτοιμος να βγει, να τα βάλω για σταντ??

Efthimis98
21-11-2014, 18:34
Αν ξεφλουδίζουν τότε ναι, ξεφλούδισε τα. Απολύμανε τα πολύ καλά, αφού δεν ξέρεις τι μπορεί να φέρουν. Σαν ξύλα κάνουν πάντως!! :)

Destat
22-11-2014, 11:24
Σ'ευχαριστώ πολύ Ευθύμη θα ανεβάσω και φωτογραφίες!

Destat
25-03-2015, 22:20
Και πήγαμε στην παραλία ,μαζέψαμε ξύλα πεύκου και ρίζες πεύκου ...Αν τα βράσουμε και τα καθαρίσουμε με ξύδι να τα βάλουμε? Κοιτάχτε τί όμορφα που είναι...

http://i64.photobucket.com/albums/h162/Destat/DSCN1651_zpszjue9huw.jpg (http://s64.photobucket.com/user/Destat/media/DSCN1651_zpszjue9huw.jpg.html)[/IMG]

blackmailer
26-03-2015, 10:51
τυχερά πουλάκια....

Destat
26-03-2015, 23:19
Να υποθέσω από την απάντησή σου Νεκτάριε και από τα like των παιδιών οτι κάνουν! Σύντομα φωτογραφίες λοιπόοον!

CreCkotiels
27-03-2015, 17:54
Ναι αν τα βράσετε και βάλετε και ξύδι νομίζω όλα κομπλέ !!!!
:party0028:
Εν το μεταξύ αυτά εδώ είναι τόσο λεπτά που θα τα μασίσουν επιτόπου !!!! ;)
http://i.imgur.com/nF4hVB1.png

Destat
27-03-2015, 19:44
θα κάνω κόλπο και θα τα δέσω απ'έξω για διακοσμητικά,οπότε θα τα σώσω μέχρι να βγουν και να αρχίσουν το σκάλισμα!

faidra
09-05-2015, 11:08
Να ρωτισω ...το πουρναρι κανει ή ειναι τοξικο;;;

jk21
09-05-2015, 14:25
το ξυλο των δεντρων της κατηγοριας ειναι συνηθως μη τοξικο με μικρες ποσοτητες ταννινων εκτος του tan oak oπως αναφερεται εδω

http://www.birdsafe.com/woods.htm

αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η
Quercus coccifera, the kermes oak

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B9ht tp://en.wikipedia.org/wiki/Quercus_coccifera

δεν υπαρχει σαφης αναφορα στο οτι ειναι το συγκεκριμενο ειδος μη τοξικο αλλα αναφορα οτι καποιο αλλο ειδος συγγενικο ειναι το επικινδυνο

georgefsk
06-11-2015, 10:40
Κλαδακι καρυδιας είναι ασφαλές?

jk21
06-11-2015, 19:50
ειναι οκ αλλα να φορας γαντια στο καθαρισμα της φλουδας ,γιατι ισως βαψουν .Το χλωρο περιβλημα του καρπου παντως ,σιγουρα βαφει τα χερια και βγαινει δυσκολα

http://www.beaknwings.org/ed/woods.pdf
..........
Umbrella Tree
Vine
Maple
Walnut
Wilow

greenalex1996
20-12-2015, 01:32
Για την μελαμινη ξερουμε τιποτα; ειναι ασφαλες;

VOSDOGIAN
22-12-2015, 17:40
Καλησπέρα για την ροδιά τη ξέρουμε κάνει,στην λίστα δεν υπάρχει καθόλου ξέρει κανείς ?

mitsman
22-12-2015, 17:42
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα!!!! αλλα βρήκες κλαδι απο ροδια που να σου αρέσει?????
:question:

VOSDOGIAN
22-12-2015, 17:48
Ναι εχω στο σπίτι μια ροδιά μεγάλη και εχει κάποια ωραία κλαδάκια,γιατί την περιφρονείς έτσι:cry:

Budgie & Jewel
02-07-2016, 13:35
Αγαπητοί φίλοι, Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές για πατήθρα το καλάμι (καλαμιά). Έβαλα τη λέξη στο search αλλα δε μου έβγαλε κάτι. Νομίζω στα αγγλικά λέγεται reed αλλα και στα ξενογλωσσα links που μπήκα, δεν ειδα κάτι.... :( έχω 2 μακριά και λεπτά καλάμια που θα ήταν τελεια για πατήθρες!

Σας ευχαριστώ!!

xrisam
02-07-2016, 14:16
Είναι ασφαλές από όσο γνωρίζω αλλά νομίζω ότι μαζεύει ψειρες!!

Αριστειδης
02-07-2016, 19:40
Επςιδη το καλαμι ειναι κουφιο απο μεσα ειναι ακαταλληλο γιατι οπως σωστα ειπε η κυρια Χρυσα μαζευει ψειρες.

Budgie & Jewel
03-07-2016, 20:54
Επςιδη το καλαμι ειναι κουφιο απο μεσα ειναι ακαταλληλο γιατι οπως σωστα ειπε η κυρια Χρυσα μαζευει ψειρες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για το χρόνο σας :) Κρίμα πάντως...είναι λεία και με το τέλειο μέγεθος :(

xrisam
04-07-2016, 16:00
Μην στεναχωριέστε έχεις τόσες άλλες επιλογες.

VOSDOGIAN
24-09-2016, 17:45
Σήμερα εκοψα ενα μεγάλο νυχτολουλουδο και είχε μερικά κλαδιά κατάλληλα για το κοκατιλ μου,ξέρει κανείς αν ειναι ασφαλή?

Efthimis98
24-09-2016, 19:03
Εννοείς το Mirabilis jalapa;
Αν ναι, οι ρίζες και οι σπόροι του είναι σίγουρα δηλητηριώδεις σε περίπτωση κατάποσης, ενώ είναι πολύ πιθανό να είναι και τα υπόλοιπα τμήματα του φυτού. Μπορεί επίσης να προκαλέσει και ερεθισμούς ακόμη και στο δέρμα.

Μην το προτιμήσεις σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν τόσα άλλα ασφαλή ξύλα που μπορείς να βρεις, όπως παρουσιάζονται σε αυτή τη λίστα: Ασφαλή και τοξικά ξύλα για τα κατοικίδια πτηνά (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?49164-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B4%C E%B9%CE%B1-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC)

VOSDOGIAN
24-09-2016, 19:42
Οκ Εύθυμη ευχαριστώ. [emoji4]

Στάλθηκε από το LG-E440 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk