PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θάνατος πουλιού....αγορά νέου αλλά τι?

ΑΓΓΕΛΟΣ2
16-12-2009, 17:35
δυστοιχος η καναρα μου(λιζαρντ)πλεον εμεινε μονη της..μετα το θανατο οτυ αρσενικου...
και ερωτω...

να παρω παλι εναν αρσενικο?
κανει(για την καναρα) να μηνει μονη της ισως ολη της τη ζωη?
αν ηταν παπαγαλακι θα επρνα πχ ακομα ενα του ιδιου φυλου μονοκαι μονο για να κανουν παρεα...
να παρω μια καναρα ασχετος ρατσας απλα για να εχει παρεα η μια την αλλη?

θα μου πειτε χωρις δευτερη σκεψη αρσενικο λιζαρντ...
αλλα εγω στη δευτερη σκεψη ειπα οτι τα λιζαρντ ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη...και ακομα ποιο δυσκολο να βρω ενα σωστο πουλακι για να την ζευγαρωσω...
το να κελαϊδαει δεν με ενδιαφερει...μου φτανει να τα βλεπω να πεταριζουν!

inca1099
16-12-2009, 20:01
θα μου πειτε χωρις δευτερη σκεψη αρσενικο λιζαρντ...
αλλα εγω στη δευτερη σκεψη ειπα οτι τα λιζαρντ ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη...και ακομα ποιο δυσκολο να βρω ενα σωστο πουλακι για να την ζευγαρωσω...

Άγγελε γιατί να βιαστείς να πάρεις τόσο γρήγορα άλλο καναρίνι, την στιγμή που δεν ξέρεις απο τι πέθανε το προηγούμενο? Ποιός είπε οτι τα λιζαρντ είναι δύσκολα στην αναπαραγωγική διαδικασία? Καμία δυσκολία δεν παρουσιάζουν, όταν υπάρχει έτοιμο σεξουαλικά ζευγάρι. Μην μπερδεύεις τα πουλιά που προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για εκθέσεις με μια σωστή αναπαραγωγή, με μόνο όφελος υγιεί πουλιά. Δύσκολο είναι να βρείς σωστά εκθεσιακά πουλί και όχι κάποιον γεννήτορα.

ΑΓΓΕΛΟΣ2
16-12-2009, 21:32
η λυση βρεθηκε μαλλον...
γρηγορη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...ισως ανχονομαι καπως παραπανω..ισως νομιζω οτι φερω μεγαλυτερη ευθυνη αναπαραγωντας ζωα ρατσας...ισως ειναι επιδη ετσι το εχω συνδιασει με τα καθαροαιμα σκυλια..που βεβαια κακος το κανω...γιατι αλλο καναρινια αλλο σκυλια...

inca1099
17-12-2009, 08:59
η λυση βρεθηκε μαλλον...
γρηγορη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...ισως ανχονομαι καπως παραπανω..ισως νομιζω οτι φερω μεγαλυτερη ευθυνη αναπαραγωντας ζωα ρατσας...ισως ειναι επιδη ετσι το εχω συνδιασει με τα καθαροαιμα σκυλια..που βεβαια κακος το κανω...γιατι αλλο καναρινια αλλο σκυλια...

Η ευθύνη που φέρουμε είναι ίδια είτε αναπαράγουμε καθαρές φυλές είτε μη καθαρές. Δεν μπορούμε να ρίξουμε περισσότερο βάρος σε μια αναπαραγωγή πχ japan hoso, απο μια άλλη με κοινά καναρίνια. Πουλιά είναι και τα πρώτα πουλιά είναι και τα δεύτερα.
Το θέμα διατήρησης καθαρής γραμμής στα πουλιά είναι ακριβώς η ίδια με την διατήρηση καθαρής γραμμής και στους σκύλους.

jk21
17-12-2009, 09:47
αν και τα λεμε σε προσωπικο επιπεδο με τον αγγελο,η γνωμη μου ειναι οτι η ασχημη εξελιξη τον αγχωσε λιγο.επειδη γνωριζω το πόσο περιποιειται τα πουλακια που εχει ,εγω ειμαι σιγουρος για την μη ευθυνη του.η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο πουλακι ειχε βεβαρημενο ιστορικο παχους απο παλια ,πιθανοτατα λογω προβληματος στο μεταβολισμο του λιπους .με σωστη διαιτα ειχε επανελθει αλλα η παραμικρη εισαγωγη του σε πληρη διατροφη ξαναδημιουργουσε προβλημα.αυτο με κανει να πιστευω οτι υπηρχε οργανικο(;)-ορμονικο προβλημα(;) . ετσι ,ακολουθουσε πια ενα μετρημενο ,ενδιαμεσο της αρχικης διαιτας προγραμμα (κοντα σε φυσιολογικη) και μαλιστα η διαθεση του πουλιου (κελαηδησμα,συμπεριφορα,στ ση) ηταν εντελως αντιθετη με την τελικη εξελιξη ακομη και το ιδιο πρωι.
με λιγα λογια για να επανελθω στο θεμα ,οτι συνεβη σε αυτο το πουλακι δεν ειναι απαραιτητο οτι θα γινεται στο καθενα.ο λογος που χαθηκε ισως να μην εχει καν σχεση με ολα αυτα. ή να ειναι μεσοπροθεσμο αποτελεσμα τους (οταν ηταν παχυ για αρκετο διαστημα λογικο ηταν να καταπονειται η λειτουργια της καρδιας που ισως τελικα δεν αντεξε ) .Αφου περασει ενα διαστημα καραντινας και ολα πανε καλα και για το θηλυκο πουλακι ,και οταν ο αγγελος αισθανθει οτι ειναι ετοιμος να ξαναεπανελθει σε προσπαθεια εκτροφης των λιζαρντ(που 100% εχει αδυναμια) ,πρεπει σιγουρα να ξεκινησει με ενα νεο πουλακι.ειτε φετος ειτε του χρονου.ενα καναρινι ,ειτε αντεχει στο μη ζευγαρωμα ,ειτε δεν αντεχει ,νομιζω οτι το δικαιουται καποια στιγμη :P