PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ακάρεα

Ryu
05-11-2009, 14:41
το ενα μου καναρινι εχει ακαρι....του εχω βαλει 3 φορες pulmosan σε διαστημα 8 ημερων κ αφου δεν ειδα αποτελεσμα του εβαλα μια φορα κ vetermec..δεν μπορω να το συνεφερω με τιποτα.........εχει καμια ελπιδα?ρωτισα κ εναν γειτονα που ασχολιται χρονια με καναρινια κ μου ειπε πως δεν προκειτε να του περασει....επησεις μου ειπαν οτι δεν θα ψωφισει απλα θα παιδευτε....

mgerom
05-11-2009, 15:16
Οταν ζητάς κάποια βοήθεια νομίζω οτι πριν απο την αναφορά στην διάγνωση και τις ενέργειες που έχεις κάνει
καλόν θα ήταν να δόσεις μια προσεκτική περιγραφή των συμπτωμάτων.Ετσι θα έδινες και σε 'μας μια εικόνα
για την κατάσταση αλλά την ευκαιρία να έχουμε μια γνώμη και την πιθανή ασθένεια του φίλου σου.
Αν σε 8 μέρες μέσα έχεις δώσει στο πουλάκι 3 φορές ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ και μια φορά ΒΕΤΕΡΜΕΚ
είναι απορίας άξιον ΠΩΣ ΖΕΙ ΑΚΟΜΗ.Τα ακάρεα δεν είναι μια πολύ εύκολη περίπτωση αλλά δεν είναι
και κάποια σοβαρή ασθένεια.Νομίζω,μάλλον είμαι σίγουρος, οτι με σωστή χρήση του ΒΕΤΕΡΜΕΚ σε βάθος 20-30 ημερών
μπορείς να έχεις ένα πουλάκι απαλλαγμένο πλήρως απο τα παράσιτα.
Προς το παρόν βέβαια δεν μπορείς να δόσεις άλλη Ιβερμεκτίνη όπως καταλαβαίνεις.
Πρέπει να περάσει ένα 20ήμερο απο την τελευταία παροχή και αφού σιγουρευτούμε
οτι πρόκειται για ακάρεα ΤΟΤΕ θα πούμε για το ΠΩΣ πρέπει να χωρηγηθεί στο νερό του
το ΒΕΤΕΡΜΕΚ.

Ryu
05-11-2009, 16:47
λοιπον... κανει ενα στιπ-στιπ με τιναγμα του κεφαλιου σαν να προσπαθει να διωξει κατι απο τον λαιμο του....κανει σπανια τσιου κ αυτο βραχνιασμενα......επισης ανοιγει συχνα το στομα του κ κουναει την γλωσσα του σαν να προσπαθει να καθαρισει τον λαιμο του.μαλλον δεν το εγραψα καλα..το πουλμοσαν του το εβαζα απο μια σταγονα,καθε 8 ημερες ,και οταν του εβαλα το βετερμεκ ειχαν περασει καμια 15αρια,οχι,δεν του εδωσα σε 8 ημερες τοσα φαρμακα :? .......εχει περασει σχεδον ενας μηνας απο την τελευταια φορα που του εδωσα φαρμακο...

mgerom
05-11-2009, 17:53
Φαίνεται να έχει πράγματι παράσιτα.Αν έχει περάσει λοιπόν ένας μήνας
μπορείς να δώσεις ΒΕΤΕΡΜΕΚ.Η θεραπεία πρέπει να είναι 36 ωρών
με δοσολογία 1ml ΒΕΤΕΡΜΕΚ σε 900gr νερού.
(η ποτίστρα με το φάρμακο, πρέπει να μείνει στην διάθεση του πουλιού 36 ώρες).
Καλόν είναι να γίνεται ανανέωση του περιεχομένου κάθε 12 ώρες.
Μετά παρέλευση 8 ημερών μια επανάληψη και παρακολούθηση.Ταυτόχρονα ας
το ταΐζεις κάπως πιο εντατικά , με αυγό ή αυγοτροφή αλλά και πολλά πράσινα και μήλο.
Αυτό έκανα εγώ, σε ανάλογες περιπτώσεις, που τα ακάρεα ήσαν σε αρχικό στάδιο, με πολύ καλά αποτελέσματα.
Αφού δεν βλέπεις σοβαρότερα συμπτώματα, νομίζω οτι και ο δικός σου φίλος είναι σ' αυτήν την φάση.

Αλεξης
05-11-2009, 21:32
Μακη καλησπερα.
Θελω να σε ρωτησω και εγω κατι εδω ωστε να μην ανοιγουμε συνεχεια καινουρια παρομοια θεματα.
Ποτε επιλεγουμε να δωσουμε pulmosan και ποτε vetermec (το ξερω οτι και τα δυο ειναι ιβερμικινη)
Εχει καποιο απο τα δυο διαφορα στο αποτελεσμα; (σε συναρτηση με τον τροπο χρησης τους).
Διοτι νομιζω (αν και δεν εχω κανει χρηση ποτε) οτι το vetermec ειναι πιο "ανωδυνο" για το πουλι εφοσον δινεται με το νερο.
Επισης εγω θελω να κανω ετησια προληπτικη χρηση στα gouldians μου.
Ποιο απο τα δυο να χρησιμοποιησω; (στο φαρμακειο μου εχω ηδη )

mgerom
06-11-2009, 08:48
Αλέξη καλημέρα. Πρόληψη στα ακάρεα δεν μπορεί να υπάρξει.
Η δραστικότητα του φαρμάκου δεν είναι αρκετή, μετά την πάροδο κάποιων ημερών
Προσοχή και άμεση αντίδραση στην περίπτωση προσβολής,είναι ο τρόπος.
Το ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ αλλα και το ΒΕΤΕΡΜΕΚ είναι σκευάσματα με το βασικό
φαρμακευτικό υλικό(Ιβερμεκτίνη) σε "αραίωση" 1% .Ο τρόπος χορήγησης είναι
πολύ ευκολότερος,αλλά και πολύ πιο σίγουρος, με το ΒΕΤΕΡΜΕΚ.
Η σταγώνα του ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ άλλες φορές ήταν "πολύ μεγάλη", και άλλες, πήγαινε στα πούπουλα και όχι στο δέρμα.
Τώρα πλέον μια νέα δραστική ουσία που περιέχεται σ' ένα σκεύασμα (SCATT), που δυστυχώς δεν έχει ακόμα
κυκλοφορήσει στην χώρα μας, φαίνεται να δίνει ριζική απάντηση στο πρόβλημα.

smokie
08-11-2009, 21:08
Την Παρασκευή το βράδυ παράγγειλα το Scatt 50 ml και περιμένω λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας να το έχω , μετα την δοκιμή θα σας ενημερώσω , πάντως και για αυτό όπως και τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν πρόκειται για θεραπεία και όχι οτι μας εξασφαλίζει την μη ύπαρξη ακάρεων στο μέλλον , συνιστάται η θεραπεία να γίνει σε 3 δόσεις .

dikatgreece
10-11-2009, 19:18
Προσωπικά επειδή είχα σοβαρό πρόβλημα με άκαρι το scatt το χρησιμοποίησα βάζωντας τη σταγόνα από το δοσίμετρο του πουλμοσαν στις 13 Οκτ και έκανα επανάληψη στις 24 Οκτ στο καναρίνι που είχε πρόβλημα ( κατάλοιπο των οδηγιών του πουλμοσάν). Στα υπόλοιπα εφάρμοσα τις οδηγίες ( ανά 21 ημέρες) και πάντα έβαζα τη σταγόνα στο πόδι.

Παρόλο που είχε προηγηθεί θεραπεία με πουλμοσάν ( πάνω από μήνα) το καναρίνι μετά από 3 μήνες αφωνίας και βραχνάδας, ξανακελάιδησε.
Δεν ξέρω αν έκανε δουλειά το scatt αλλά πιστεύω ότι χρησιμοποίησή του ήταν καταληκτική.
Να συμπληρώσω ότι η δράση της μαντιδεξίνης (ουσία του προϊόντος) ενεργεί σταδιακά σε βάθος χρόνου.
Πρίν το χρησιμοποιήσω σε αναζήτηση που έκανα ανακάλυψα τη δράση του σε ποντίκια http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2654009/ και ειδικά στον πίνακα του άρθρου http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2654009/table/tbl1/

Καλή θεραπεία και μην ξεχάσεις να χορηγήσεις και αντιβοίωση

ninos
23-06-2011, 09:35
Καλησπέρα.... Γνωρίζει κανείς εαν έχει κάνει παραγγελία απο την VETAFARM, εαν αυτή στέλνει το Scatt με ταχυδρομείο ή Courier ? Εάν είναι με ταχυδρομειο, σου έρχετε συστημένο στην διεύθυνση που εχεις βάλει, είτε κατευθιαν με φακελο στο γραμματοκιβώτιο ?

jk21
23-06-2011, 14:35
ΣΤΕΛΙΟ θα ρωτησω καποιο φιλαρακι που εκανε προσφατα παραγγελια .ελπιζω να ξερει και καποιος αλλος

ninos
23-06-2011, 14:54
Ευχαριστώ Δημήτρη !!

jk21
23-06-2011, 15:25
NINO δεν ξερω αν η παρασκευαστρια εταιρια στελνει λιανικη το προιον αλλα ο φιλος μου το εχει παρει απο e-shop του εξωτερικου και το περιμενει σε λιγες μερες .τον ειδοποιησανε για 8-12 συνολικα .δεν ξερει με τι θα ερθει (ταχυδρομειο ή courier ) αλλα συντομα θα μαθει .θα τα ξαναπουμε για την εταιρια με πμ και για την διαδικασια on line

romel
24-06-2011, 00:16
Εγώ φίλε μου το παρήγγειλα απο την VETAFARM και δε μου ήρθε ποτέ. Μίλησα με την εταιρέια και μου είπαν οτι ενδεχομένως να χαθηκε λόγω του μικρού το μεγέθους. Καλύτερα ψαξτο από e-shop του εξωτερικου που αναφέρει ο κ. Δημήτρης. Επιπλέον, αν θυμάμαι καλά απο την VETAFARM έχει χρόνο παράδοσης 1 μήνα.

ninos
24-06-2011, 08:59
Καλησπέρα. Ωραία απάντηση δώσανε. Άκου χάθηκε λόγο μεγέθους. Τουλάχιστον σου έστειλαν πίσω τα χρήματα ?

nasososan
24-06-2011, 09:36
Λοιπόν,σχετικά με το scatt, έρχεται με courier,στη διεύθυνση που το έχεις παραγγείλει,στο οποίο κούριερ πληρώνεις και τα τέλη εκτελωνισμού.
Παράγγελθηκαν πρόσφατα 30τμχ, και ο χρόνος παράδοσης 15 μέρες... Απο Αυστραλία έρχεται εξάλλου.ενα κουτάκι μόνο του πολύ πιθανό και να κατασχέθηκε στο τελωνείο,φάρμακο είναι που δεν κυκλοφορεί νόμιμα στη χώρα μας, εξαρτάται απ'τον υπάλληλο πάντα..

ninos
24-06-2011, 13:52
Θανάση μιλάς για την Vetafarm, είτε για το online site ? Σίγουρα μπορεί να κατασχεθεί, αλλά πιστεύεις οτι θα γνωρίζει ο υπάλληλος του τελωνείου περί έγκρισης του ΕΟΦ για το συγκεκριμένο φάρμακο που είναι για πουλιά ? Σε περίπτωση απόρριψης, δεν θα έπρεπε να επιστραφεί στην εταιρεία ?

Λογικά πιστεύω ότι στο τελωνείο, ανοίγουν την συσκευασία, μονό εαν αυτό που γράφει απο έξω φανεί κάπως ύποπτο, είτε η συσκευασία. Στο Site της Vetafarm πάντως γράφει «We send items by Air Mail to all international Destinations.» Οπότε εάν καταλαβαίνω καλά, τα στέλνουν μέσω Ταχυδρομείου. Ισως και στο ΕΛΤΑ κάπου να χάθηκε. Όλα αυτά βεβαία υποθέσεις.

Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον παιδιά !

nasososan
24-06-2011, 13:57
Για τη Vetafarm μιλώ, και το πόρτα - πόρτα των ΕΛΤΑ, κούριερ είναι.... Ναι γνωρίζουν,αφού υπάρχει ειδική υπηρεσία στο ΕΛ.ΒΕΛ. για τέτοια θέματα....

ninos
24-06-2011, 15:55
Έγινε Θανάση ευχαριστώ.. Τελευταία ερώτηση, τα τέλη εκτελωνισμού γνωρίζεις περίπου πόσο μπορεί να είναι για 1 μπουκαλάκι πάντα.
χμμμμ... ακόμα μια ερώτηση τελικά. :))

Το προϊόν αυτό μόνο στην Ελλάδα δεν έχει εγκριθεί ακόμα, είτε γενικά στην Ευρώπη ?

nasososan
24-06-2011, 21:41
Μονό στο Ελλαδιστάν,στην δυτική ευρώπη επιτρέπεται κανονικά, η ουσία(μοξιδεκτίνη), όχι το σκεύασμα...

nasososan
24-06-2011, 21:42
Όσο για τα τέλη, 3-4 ευρώ το ελάχιστο, το μέγιστο εξαρτάται...

ninos
06-07-2011, 12:32
Καλησπέρα,

λοιπόν μόλις παρέλαβα το Scatt απο την κατασκευάστρια εταιρεία. Έκανε περίπου 18 μέρες να έρθει εαν θυμάμαι καλά. Ήρθε μέσω air mail και δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω στην παραλαβή.

Η συσκευασία του δέματος ήταν πάρα πολύ καλή κ απόλυτα ασφαλής. Σχετικά με το τελωνείο, δεν γνωρίζω φυσικά τι έγινε, αλλά ο φάκελος δεν είχε ενδείξεις οτι ανοίχτηκε. Στο χαρτί που είχε επάνω, αναφέρει μόνο τα στοιχεία της εταιρείας κ τα δικά μου καθώς και οτι είναι εμπόρευμα για Pet. Κανένα στοιχείο ότι είναι φάρμακο.

Δεν ξέρω, αλλά επειδή τέθηκαν σκέψεις ότι μπορεί να μην περάσει από το τελωνείο, ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που το πέρασε, αφού δεν έγραφε κάτι για φάρμακο. Τέλος να αναφέρω, ότι φοβήθηκα με αυτά που συζητήθηκαν εδώ και έστειλα ένα email στην Vetafarm ότι δεν το έχω παραλάβει ακόμα. Μου απάντησαν την επόμενη μέρα και μου έδωσαν μια πιθανή ημερομηνία. Εάν δεν έρθει έως τότε μου έγραψαν, να επικοινωνήσω πάλι μαζί τους. Τελικά όμως έπεσαν μέσα. Άψογη εξυπηρέτηση.

Η ημερομηνία λήξης του είναι το 2014 και ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να το ανοίξω.

ninos
26-07-2011, 09:17
Καλησπέρα,

ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση.

Η υβερμεκτίνη είναι γνωστό οτι είναι δηλητήριο και πρέπει να προσέχουμε οταν την δίνουμε στα πουλάκια. Δεν έχω διαβάσει όμως τίποτα για την μοξιδεκτίνη που περιέχει το Scatt. Η δράση της για τα παράσιτα είναι γνωστή κ θαυματουργή. Όμως είναι άραγε σαν ουσία τόσο επικινδυνη για τα πουλάκια όσο η υβερμεκτίνη ?

nasososan
29-07-2011, 09:14
Όλες οι ουσίες είναι ''διμορφικές'', δηλαδή με κακή χρήση και χωρίς οδηγία ανάλογου υπεύθυνου, μπορούν να γίνουν δηλητήρια... Ή απ'την άλλη με σωστή χρήση, γίνονται θεραπευτικά φάρμακα. Έτσι και η μοξιδεκτίνη, σε υπερβολική συγκέντρωση στον οργανισμό, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα...

aTomGR
01-08-2011, 19:09
Και οι 2 ουσίες δουλεύουν καλά. Ίσως το scatt να είναι λίγο καλύτερο.
Το θέμα και στα 2 είναι ότι πρέπει να βρουν δέρμα και να απορροφηθούν από τον οργανισμό. Αν το βάζει κανείς πάνω στα πούπουλα δε κάνει δουλειά. Μένει στον οργανισμό για αρκετές μέρες για αυτό και λέει επανάληψη μετά από τόσες μέρες, όσες γράφει το χαρτάκι. Πολλοί το βάζουν στο σβέρκο, άλλοι στον ουροπήγιο. Η καλύτερη θέση για μένα, όπως μου την έχει δείξει πτηνίατρος είναι το σημείο που ενώνεται το φτερό στο σώμα, είναι το μόνο σημείο που δεν έχει καθόλου πούπουλα.
Αν δοθεί με το νερό όπως το vetermec. Τότε λόγω του ότι περνάει από το πεπτικό φεύγει άμεσα από τον οργανισμό. Βέβαια εκεί έχουμε το πρόβλημα ότι λόγο του ότι είναι ενέσιμο και εμείς το χρησιμοποιούμε στο νερό θέλει λίγη προσοχή και ανακίνηση. Κάποιοι λένε ότι αν χρησιμοποιηθεί το σκεύασμα που είναι για άλογα έχουμε καλύτερη διάλυση.

CaPR
20-04-2013, 06:38
Καλημέρα σε όλους.

Έχω 4 καναρίνια με αυτό το πρόβλημα εδώ και σχεδόν 4 μήνες. (Έχω απολυμάνει τα πάντα)
Αρχικά χρησιμοποίησα ιβερμεκτίνη 1 σταγόνα ανάμεσα στους ώμους πάνω στη σφραγίτιδα φλέβα xeno mini
(ανά 14 ημέρες έως και 3 φορές) και μετά pharmaQ (ανά 7 ημέρες 3 φορές).
Ο πτηνίατρος έδωσε για περίπου 20 ημέρες παράλληλα Marbocyl 1% (0.1/1ml στο στόμα), μετά Karidox (2.5ml/1lt).Το σταματησε μετά από 3 ημέρες γιατί τα έπιασε ταχυκαρδία. Η μόνη εξέταση που τους έκανε ήταν με στηθοσκόπειο.
Όλα αυτά στην Αγγλία.
Επειδή λόγω εργασίας κινούμαι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας, τα πήγα στην πανεπιστημιακή κλινική πτηνιατρικής στο Γκίσεν που θεωρείται μία από τις καλλίτερες της χώρας. Έκαναν κάθε είδους εξετάσεις, καλλιέργειες όλα αρνητικά το μόνο που παρατηρήθηκε ήταν σε 1 πυκνό σάλιο στο λαιμό. Μας έδωσαν προληπτικά να κάνουμε με αναπνευστήρα (εφαρμόζεται στο κλουβί) για 14 ημέρες έως 1 μήνα κάθε μέρα 15 λεπτά 5ml 0.9% φυσικό ορό +F10 (enilconazol). Το σταματήσαμε μετά από 8 ημέρες διότι δεν υπήρχε βελτίωση μάλλον το αντίθετο.

Από όσο κατάλαβα μέχρι σήμερα έβαζα πάρα πολύ λίγη ιβερμεκτίνη - δηλαδή όχι την σταγόνα από το μπουκαλάκι αλλά κατά 1/3 με 1/2 λιγότερο οπότε και η βελτίωση ήταν πάρα πολύ αργή. (Αρχικά τα 2 από αυτά ήταν σε δραματική κατάσταση).
Διάβασα πριν περίπου 2 μήνες ότι κατα τη διάρκεια της θεραπείας δεν πρέπει να είναι ελεύθερα εκτός κλουβιού και ότι δεν κάνει να ταϊζουμε αυγά διότι τρέφονται καλλίτερα τα ακάρεα της τραχείας. (ισχύει αυτό;)
Μετά από τόσο καιρό ακόμα φαίνεται να έχουν ακόμα συμπτώματα κάποια ίδια σε όλα και κάποια ατομικά: φτέρνισμα, τρίψιμο των ρουθουνιών στις βέργες, ρολάρισμα της γλώσσας, φαγούρα, τίναγμα του κεφαλιού, βαθιές ανάσες, συχνό σκούπισμα του ράμφους στη βέργα,ήχος σαν να μασάνε κάτι, έντονος ήχος σαν να σπάνε σπόρια ή να μασάνε δυνατά άμμο, ήχος σαν αυτό που κάνουν τα λαστιχένια παπάκια .
Η πρώτη φορά που έβαλα σωστή σταγόνα ήταν την Τετάρτη (εννοείται ότι δεν κάνουν μπάνιο για 3 ημέρες μετά)
Κυρίως ένα όμως (αυτό που έκανε αρχικά σαν λαστιχένιo παπάκι) εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχει βραχνιάσει, ακούγεται σαν να έχει βουλωμένη μύτη και να ρουθουνίζει - όχι συνέχεια, κυρίως το βράδυ. Του έδωσα Baytril (0.16/1ml) αλλά καμία βελτίωση. Αυτό που παρατηρώ επίσης είναι ότι φαίνεται να ανακουφίζεται όταν το ζεσταίνω στα χέρια μου (τα δωμάτια είναι στους 23-25 βαθμούς) ή όταν κάθεται επάνω μου.
Του δίνω Marbocyl υπάρχει βελτίωση αλλά ακόμα δεν έχει περάσει. Επίσης το έχει πιάσει τρόμερη φαγούρα. Θεωρητικά η ιβερμεκτίνη είναι και για άλλα ακάρεα. Διάβασα και άλλα posts που δεν έχουν δει αποτέλεσμα με την ιβερμεκτίνη 0.1.
Άλλοι λένε να βάλεις το κλουβί κοντά σε ντουλάπα με ναφθαλίνη και άλλοι έχουν βάλει στο δωμάτιο βαπόνα για 2 ημέρες και αφού αερίσεις καλά το δωμάτιο να τα ξαναβάλεις. Το τελευταίο που διάβασα είναι για ακάρεα του πτερωμάτος (Μήπως τελικά είναι και της τραχείας και του πτερώματος; )
Σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω Pinex Powder 50gr (Permethrin 0.46%) ή Exner Petguard Spray χωρίς κανένα χημικό συστατικό και να κάνω αναπνευστήρα με χαμομήλι μου το συνέστησαν και παλιότερα ώστε να έχει σωστό επίπεδο υγρασίας ο χώρος και να τα ανακουφίζει.

Επίσης διάβασα για χαμομήλι χλιαρό με μέλι εναλλάξ με Akomitum και εναλλάξ με Ανεμώνη πουλσατίλη ή Echinacea comp. und Engystol.

Συγγνώμη εάν σας κούρασα με την αναλυτική αποτύπωση της κατάστασης. Η γνώμη σας θα μου ήταν πολύτιμη.

koukoulis
20-04-2013, 07:07
Ισως να δοκιμάσεις και το scatt το οποίο θεωρείται αρκετά αποτελεσματικό, αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ευρώπη. Από την άλλη μεριά έχω ακούσει και ένα πρωτόκολλο για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικό ή και ασφαλές, κατά το οποίο, λόγω του ότι με όλα τα άλλα φάρμακα δεν φτάνει η δραστική ουσία στην περιοχή της μύτης, εσύ ξεκινάς με διάλυμα 80% ορό δεξτρόζης και 20% frontline αμπούλα για μικρόσωμο σκυλί σε γυάλινο μπουκάλι, το οποίο διατηρείς στο ψυγείο, ακινητοποιείς το κεφάλι και το κρατάς με ελαφριά κλίση μπροστά, και στάζεις μια σταγόνα στο κάθε ρουθούνι, περιμένεις μισό λεπτό και κάνεις το ίδιο στο άλλο. Αυτήν τη δουλειά, την κάνεις κάθε 3 μέρες, έως να περάσουν 10-15 τριήμερα. Ετσι το φάρμακο πάει στο ράμφος καισε σημεία της αναπνευστικής οδού, στα αρχικά εννοώ.
Σου ξανατονίζω: δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια μιας τέτοιας θεραπείας, απλώς μου το είπανε και στη θέση σου θα το συζητούσα με κτηνίατρος, πριν το κάνω.
Εύχομαι περαστικά!

jk21
20-04-2013, 11:26
ΚΑΛΙ τα συμπτωματα που αναφερεις για χρονια διαβαζα οτι ηταν συμπτωματα πουλιων με ακαρεα ... εδω και 1μισυ χρονο πανω απο 80% των περιπτωσεων που μου ετυχε ειτε με περιπτωσεις δημοπσιες στο φορουμ ειτε με προσωπικες επαφες που ετυχε να εχω με μελη και μη μελη .... οδηγουσαν σε περιπτωσεις καντιντιασης ή ασπεργιλλου.Τον δευτερο ισως πηγες να τον αντιμετωπισεις με elniconazol αλλα δεν ειναι και το πιο εξειδικευμενο φαρμακο και δεν ξερω αν εχει δραση στους candida που μαλλον εχει το πουλακι σου ,γιατι εκει δειχνουν τα συμπτωματα (ανωτερο αναπνευστικο ) παρα σε ασπεργιλλο που δινει συμπτωματα εντονου προβληματος δυσπνοιας

σε αλλο ποστ ειχες αναφερει φαρμακο με silymarin .Δωσε αυτο για 1 βδομαδα συνεχομενα ,να ηρεμησει το συκωτι του πουλιου ,απο την χρηση αλλων φαρμακων (δεχθηκε δηλητηρια οπως ιβερμεκτινη και ισχυρα αντιβιοτικα οπως baytril και marbocyl ,αλλα και αλλα αχρειαστα οπως τετρακυκλινη (karidox ) και πρεπει να ξεκουραστει λιγο .Μετα θα χορηγησεις fluconazole ειτε fungustatine σιροπι αν βρεις εκει πανω ,ειτε καψουλα που θα διαλυεις το περιεχομενο της .Ειναι για συστηματικες μυκητιασεις .Eκει ισως βρεις το diflucan σιροπι με την ιδια ουσια ,που στην ελλαδα δεν κυκλοφορει .ψαξε και πες μου αν βρισκεις σκευασμα σιροπο φλουκοναζολης και θα σου πω μετα δοσολογιες

CaPR
20-04-2013, 16:54
Σας ευχαριστώ. Γιάννη, Scatt δεν υπάρχει εδώ. Το έχω δει μόνο στην Αμερική.
Βρήκα την ουσία (moxidectin) όμως αλλά πρέπει να πάω στον πτηνίατρο μαζί με τα πουλιά αλλιώς δεν το δίνει (60 λίρες ανά πουλί ο συγκεκριμένος συν πρόσθετα έξοδα- είναι στο Λονδίνο βλέπεις... ο άλλος πιο μακρυά 1 ώρα 40 λίρες ανεξαρτήτως αριθμού -σε αυτόν τα πήγα αρχικά μετά από σύσταση από την πτηνιατρική πανεπιστημιακή του Μονάχου).
Λέγεται cydectin και το δίνουν σε πρόβατα και βοοειδή - αν ζούσα στην Ουαλία θα το αγόραζα χωρίς ανάγκη συνταγογράφησης...
Εδώ λόγω κλίματος πρέπει να βάζω ανά 6μηνο ιβερμεκτίνη. Όμως τις δόσεις του εξαμήνου τις άργησα λόγω προβλημάτων υγείας και σήμερα είμαστε σε αυτή την κατάσταση.
Ξανακοίταξα το πρωϊ αυτο με την έντονη φαγούρα και το βράχνιασμα και φαίνεται ότι υπάρχει ένα θέμα με ακάρεα πτερώματος.
Επειδή όμως ούτε Pinex μπορώ να βρω εδώ αν δεν πάω στον πτηνίατρο (ειδοποίησα όμως και μου το έστειλαν από Ελλάδα) σκέφτηκα να τους βάλω χαμομήλι να κάνουν μπάνιο τουλάχιστον ως καταπραϋντικό για την φαγούρα.

Δημήτρη, η candida ήταν το πρώτο που σκέφτηκα τον Ιανουάριο όμως δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ούτε δια γυμνού οφθαλμού, ούτε με τις εργαστηριακές (δείγματα τραχείας, κτλ.).
To fluconazole υπάρχει εδώ, όμως δεν ξέρω αν το δίνουν στο φαρμακείο χωρίς συνταγή.
Στην αρχή (τον Ιανουάριο) έκαναν σαν να θέλουν να κάνουν εμετό, σαν να πνίγονται, σαν να θέλουν να βγάλουν κάτι από το λαιμό τους και είχαν έντονη δύσπνοια.
Την ασπεργίλοση την συζήτησα με τον πρώτο πτηνίατρο εδώ (J. Cxxxx) και μου είπε ότι η πιθανότητα ασπεργίλοσης στα καναρίνια είναι ελάχιστη. Το ίδιο μου είπαν και στη Γερμανία. O Cxxx ήθελε να τους κάνει ακτινογραφία με νάρκωση και να πάρει και δείγμα από τους πνεύμονες (κατ' ακρίβεια είχε λυσσάξει με την ακτινογραφία για να βγάλει κάτι παραπάνω μιας που κάθε τόσο του τα στάζαμε...). Δεν το έκανα όμως γιατί ούτε το λόγο έβλεπα μιας που το είχαν και τα 4, ούτε μπορούσα να τον εμπιστευτώ αφού δεν έκανε καμία άλλη εξέταση παρά μόνο με το στηθοσκόπιο. Όλες οι εξετάσεις στη Γερμανία έδειξαν καθαρές ακόμα και αυτές για χλαμύδια, κοκκίδια, κτλ.
Θα προσπαθήσω να βρω fluconazole.
Το Marbocyl το έκοψα σήμερα στο συγκεκριμένο καναρίνι (μόνο αυτό έπαιρνε), όμως τις 3 τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι ένα άλλο καναρίνι δεν είναι πολύ καλά - είναι φουσκωμένο κάποιες φορές και κάποιες άλλες κοιμάται ή κλείνει τα μάτια του.
Αρχικά, σκέφτηκα μήπως το πονάει ακόμα το μάτι του από τον καταρράκτη (κληρονομικός στα πουλιά) που πέρασε και στα 2 μάτια (απευλευθέρωση πρωτεϊνης που δεν αναγνωρίζει ο οργανισμός και δημιουργεί πόνο,ερεθισμό και δακρύρροια), αλλά και με τη 1 σταγόνα που του έβαλα δύο φορές την ημέρα (οφθαλμικές σταγόνες Voltaren διαλυμένες σε φυσιολογικό ορό 0.09% σε αναλογία από 0.05μλ/1μλ προς 0.3/1μλ) δεν υπήρξε βελτίωση όπως πρωτύτερα.
Αυτά που ανέφερα με το Silymarin, Volamin, Korvimin τα παίρνει από πέρυσι και είναι δια βίου ομοίως και κάθε φορά που γινόταν διακοπή από φαρμακευτική αγωγή. Θα τα αρχίσω πάλι από σήμερα.

CaPR
20-04-2013, 19:40
Σημείωση: Η φαγούρα είναι κάτω στο λαιμό από το ράμφος, στα ρουθούνια, στον αυχένα, στη βάση της ουράς και στις μασχάλες (κάτω από τις φτερούγες).

jk21
20-04-2013, 21:20
αν εχετε καθαρους ολοφρεσκους σπορους ,μπορει να μην εχετε καναρινια με ασπεργιλλωση εκει ... αλλα στην ελλαδα εχω μαρτυριες διαπιστωμενες και εργαστηριακα .Δεν λεω οτι ειναι πολυ εκτεταμενο προβλημα ,αλλα υπαρχει .Πολυ μεγαλυτερο ειναι οι candida

το μονο που με κανει να μειωνω την πιστη μου οτι το πουλακι εχει candida ειναι οι εργαστηριακες εξετασεις απο υλικο της τραχειας .Ομως εκει ειναι αναπνευστικο και να μην εχουν παει χαμηλα .Απο προλοβο εχει γινει εξεταση; ακομα και ενοχληση στην οδο της τροφης ,οδηγει σε φαγουρα στο λαιμο

Αγγλια σε fluconasole υπαρχει σιγουρα το diflucan .Πηγαινε σε κανονικο γιατρο και πες του να το γραψει σε σενα ,και καλα γιατι βγαζεις μυκητες στο στομα απο τις αντιβιωσεις

CaPR
20-04-2013, 22:48
Ναι, και από πρόλοβο έχουν πάρει δείγμα. Ουσιαστικά, κάναμε όλες τις εξετάσεις μόνο αίματος δεν κάναμε διότι δεν υπήρχε λόγος. (Στην ίδια κλινική σε ειδική οφθαλμίατρο - κτηνίατρο-πτηνίατρο έγινε και η βυθοσκόπηση για τον καταρράκτη που ναι μεν στο ένα μάτι φαινόταν ήδη, αλλά φάνηκε και φλεγμονή από το τρίψιμο και το πρώιμο στάδιο καταρράκτη στο άλλο.) Στην Αγγλία, παρ' όλο που έχω ιδιωτική ασφάλιση, πρέπει να πάω πρώτα στο ΕΣΥ (ραντεβού κάποτε...) και αυτός να κρίνει αν θα μου δώσει ή αν θα μου δώσει παραπεμπτικό για άλλο που αν δεν είναι κατεπείγον θα σε δει επίσης κάποτε ακόμα και αν πληρώσεις μετρητά...Το μόνο εάν το βρω από Ελλάδα ή Γερμανία. Φαγητό παίρνω πακεταρισμένο και τους το αλλάζω 2 φορές την εβδομάδα και στο άλλο που το έχω χωριστά λόγω δίαιτας κάθε μέρα. Νερό αλλάζω κάθε μέρα σε καθαρή ποτίστρα που έχει πλυθεί, ξεπλυθεί και στεγνώσει πολύ καλά με καυτό νερό (αφού μουλιάζουν για 2 ώρες τουλάχιστον σε σαπουνάδα με αρκετό απόσταγμα ξυδιού- προσοχή να μην πέσει σε δέρμα! είναι καυστικό και έχει έντονη μυρωδιά και αποφεύγουμε να το εισπνέουμε). Ομοίως και τα κλουβιά καθαρίζονται σε καθημερινή βάση. Και τις πετσέτες που σκεπάζω τα κλουβιά τις πλένω στους 90. Κοιμούνται εννοείται μέσα και εκτός από αυτό το διάστημα από μέσα Φεβρουαρίου έως τώρα τα έχω ελεύθερα σε δικό τους δωμάτιο (στο κλουβί μπαίνουν μόνα τους).
Το σκέφτηκα αυτό με την φαγούρα στο λαιμό. Όμως η φαγούρα που έχει ειδικά το ένα δεν είναι μόνο στο λαιμό αλλά και σε άλλο σημείο του σώματος.
Σκέφτομαι τα ακάρεα πτερώματος (google: Federlinge) γιατί είδα κάποια σημάδια σήμερα που με έβαλαν σε υποψίες. Ελπίζω την Τρίτη να έχω το Pinex και ωστόσο θα προσπαθήσω να προμηθευτώ αυτό που προτείνεις ακόμα και αν δεν το χρειάζονται.

CaPR
20-04-2013, 23:05
Επίσης, τα φρούτα και λαχανικά δεν τα βάζω στο κλουβί αλλά σε μικρά γυάλινα μπωλάκια για λίγες ώρες και πλένονται καθημερινά και στο χέρι και στο πλυντήριο πιάτων και εννοείται χρησιμοποιούνται στεγνά. Αποφεύγω τα στικς και διότι είναι παχυντικά και επειδή είναι ύποπτα για ανάπτυξη μύκητα. Για οτιδήποτε κάνω σχετικό με την φροντίδα τους πλένω και στεγνώνω καλά τα χέρια μου κάθε φορά.

jk21
20-04-2013, 23:25
τα ακαρεα φτερωματος ,κανουν τα φτερα χαλια ... αν θες βγαλε μια φωτο να μας βαλεις

φαγουρα σε ολο το κορμι και κυριως σε κοιλια και στηθος ,παραπεμπει και σε giardia αλλα θα τα ειχατε βρει ...

CaPR
20-04-2013, 23:48
Η φαγούρα είναι κάτω στο λαιμό από το ράμφος, στα ρουθούνια, στον αυχένα, στη βάση της ουράς και στις μασχάλες (κάτω από τις φτερούγες).
Τα φτερά του λόγω μεγάλου συκωτιού (βάσει ακτινογραφίας) και ορμονικών διαταραχών τα τελευταία 4 χρόνια δεν είναι ότι καλλίτερο.
Kαι ναι μεν δεν είχε ποτέ κύστες (όπως ο αδελφός του), αλλά πλέον δεν αναπτύσσονται σωστά τα φτερά - άλλα σπάνε, άλλα είναι στραβά, άλλα κατσιασμένα και άλλα καλά. Αυτό που παρατήρησα σήμερα (γίνεται πολύ δύστροπος όταν θέλεις να τον ψάξεις) είναι σε κάποια φτερά στις φτερούγες έχει κάποια αποθέματα και στην ουρά έχει κάποια αποθέματα- όχι πολλά-όπως αυτά των ακάρεων Knemidokoptes plae.

jk21
21-04-2013, 02:04
αυτα ειναι κυριως στο ραμφος ή και στα ποδια .δεν ειναι των φτερων .ας δουμε φωτο και βλεπουμε .Το μεγαλο συκωτι μπορει να σημαινει διαφορα ....θελω να μας δειξεις φωτο σε φτερα και κοιλια του πουλιου να φαινεται το δερμα του

CaPR
21-04-2013, 03:40
Ναι, αυτό το γνωρίζω. Η αναφορά σκοπεύει στο να δώσει εικόνα.

CaPR
21-04-2013, 04:21
Διάβασα ότι μέσα στις παρενέργειες του ιβερμεκτιν μεταξύ άλλων,είναι και η ατονία, η επιθετικότητα, ο κνησμός -όμως εδώ λέγεται ότι δεν είναι η τοξικότητα του, αλλά το αποτέλεσμα των ακάρεων που καταλύει-,το λαχάνιασμα, και η δύσπνοια. Επίσης, για πολυπληθή προσβολή ακάρεων συστήνεται η εφαρμογή κάθε 7 ημέρες επί 3 φορές, ακολουθούμενη από διακοπή 2 εβδομάδων και επαναληπτική αγωγή πάλι κάθε 7 ημέρες επί 3 φορές. Δεδομένου του ότι ήταν η πρώτη φορά που έβαλα ολόκληρη τη σταγόνα από το μπουκαλάκι, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι η εικόνα αντιστοιχεί στα προαναφερθέντα;

CaPR
21-04-2013, 04:24
Έχει κάποιος/α εμπειρία με Stronghold (Selamectin)?

jk21
21-04-2013, 10:16
Kαλι ηδη εχεις χορηγησει στο παρελθον αρκετη ιβερμεκτινη ... λες λιγοτερο απο σταγονα ... ποσο εννοεις; πως την μετρουσες; .Πραματι σε υπαρξη ακαρεων μεγαλου πληθυσμου ,τις πρωτες στιγμες χορηγησης ,τις ακολουθει εντονη νευρικοτητα του πουλιου ,που δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον πανικο και την προσπαθεια διαφυγης των ακαρεων που ειναι γαντζωμενα στην τραχεια .Δεν δικαιολογειται να εχει συνεχεια ομως για αρκετο χρονο μετα .Οι επαναληψεις ειναι καθε 9-10 μερες και αντε το πολυ να δωσεις σε ενα μηνα 3 φορες .την 1η ,την 10η ,την 20η .Αν οι χορηγησεις γινουν σωστα ,και η μια μονο σταγονα (για καναρινι ) παει πανω στο δερμα και οχι στα πουπουλα ,θα ειχες δει σαφη βελτιωση .

Ας ελπισουμε οτι θα εχεις αποτελεσμα με την ιβερμεκτινη ...

CaPR
25-04-2013, 05:49
Στην Mόναχο, τα πήγαινα στον πτηνίατρο ή στην πανεπιστιμιακή. Εδώ όμως πας στον πτηνίατρο και απλώς σου δίνει το σκεύασμα. Το xeno mini όμως έχει δύσκολη συσκευασία και είναι δύσκολο να ρίξεις σωστά. Έτσι, κάποια στιγμή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω σύριγγα 1ml (χωρίς βελόνα) με έμβολο με προέκταση, κοινώς μεγάλης ακριβείας. Με αυτή τη σύριγγα η σταγόνα μπορεί να ρυθμιστεί σε διάφορα μεγέθη. Όταν μου έδωσε ο άλλος πτηνίατρος το pharmaQ, κάποια στιγμή έβαλα κανονικά την σταγόνα από το φιαλίδιο.
Η φωνή του ενός ωστόσο ξεβράχνιασε. Έχει όμως ακόμα τις κρίσεις αναπνευστικού γενικά πιό ήπιες, αλλά απόψε και την ώρα που κοιμάται πότε-πότε. Τους βάζω χαμομήλι και κάνουν μπάνιο και έτσι έχει περάσει και η ένταση της φαγούρας. Και τα υπόλοιπα συμπτώματα έχουν μια μικρή βελτίωση. Τα 2 τα κρατάω πάνω μου και ζεσταίνονται κάθε μέρα από την Κυριακή 2 ώρες. Μάλιστα τώρα που τα άφησα και ελεύθερα το 1 μόλις με βλέπει το βράδυ πηγαίνει στην πόρτα του κλουβιού για να το πάρω να το ζεστάνω παρ'όλο που χθες και προχθές είχαμε καλοκαιρινό σχεδόν καιρό.

CaPR
25-04-2013, 06:08
To xeno mini είναι κάθε 15 ημέρες από 2 συνεχόμενες φορές και το pharmaQ κάθε 7 ημέρες από 3 συνεχόμενες φορές. Έχω διαβάσει σε πολλά σχετικά βιβλία για τον κανόνα 1η, 5η, 9η, αλλά υπάρχουν και άλλοι 2 κανόνες (δεν μπορώ να τους θυμηθώ αυτή τη στιγμή). Επίσης πέρα από silymarin, korvimin, & volamin κάνω σε αυτό με το αναπνευστικό και την τόνωση με μία σταγόνα volamin στο στόμα. Cydectin (Scatt) πάντως δεν κατάφερα να βρω. Μου είπε μια κτηνίατρος ότι έρχεται σε μεγάλες ποσότητες μόνο για το πρόβατα...
Διάβαζα κάπου ότι τα παράσιτα δημιουργούν ανθεκτικά στελέχη και στην ιβερμεκτίνη και στη μοξιδεκτίνη. Ελπίζω να μην είναι αυτό.
Την εφαρμογή την κάνω πάνω στην σφραγίτιδα φλέβα όχι πάνω στα φτερά.

CaPR
25-04-2013, 06:33
http://www.avianweb.com/laryngotracheitis.html
Υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό; Το σπίτι μου είναι δίπλα σε δάσος και στον κήπο έχω διάφορα πουλιά (από τσιχλογέρακο και κελαιδότσιχλα, τρυποκάρυδους και κίσσες μέχρι μυγοχάφτες) και σκίουρους.

jk21
25-04-2013, 07:40
η τελευταια νοσος που παρεπεμψες ειναι ιος που προσβαλλει ομως αλλα πουλια ,οπως θα δεις

οσο για τα φαρμακα ιβερμεκτινης .... το καθενα βγαινει και προοριζεται κυριως για την καταπολεμιση διαφορων ενδοπαρασιτων σε διαφορα ζωα ,ασχετα αν ολα εχουν την ιβερμεκτινη σαν δραστικη ουσια (συνηθως καποια απλα σε διαφορετικη πυκνοτητα ) .ετσι λοιπον δινουν οδηγιες για την καταπολεμιση συγκεκριμενων παρασιτων εκεινων των ζωων ,με συγκεκριμενο κυκλο ζωης .Αν μιλαμε για ακαρεα της τραχειας των πουλιων , η επαναληψη συμφωνα με αυτα που εχω βρει παγκοσμιως αλλα και υστερα απο επιβεβαιωση του πιο εξειδικευμενου πτηνιατρου που εχω γνωρισει (δεν ειναι στην αθηνα ... μην αρχισετε τα πμ ... ) ειναι στις 9 με 10 μερες και θελει ακομα μια συνηθως καπου στις 20

αν μιλαμε για αλλη ουσια δηλαδη την μοξιδεκτινη (scatt ) ,επειδη η δραση της στον οργανισμο διατηρειται περισσοτερο (δεν αποβαλλεται τοσο γρηγορα ) νομιζω οτι εκεινη θελει στις 18-20 μερες μονο ,αλλα στο λεω με επιφυλαξη

CaPR
26-04-2013, 16:48
Ναι, το γνωρίζω ότι είναι ίωση και μάλιστα στην Γερμανία και στην Ελβετία είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις...με τις ανάλογες συνέπειες...
Ιβερμεκτίνη είναι και το xeno mini και το pharmaQ . Στο πρώτο, δεν μπόρεσα αν βρώ την πυκνότητα. Στο δεύτερο είναι 0.1% . Τα συγκεκριμένα προϊόντα ιβερμεκτίνης προρίζονται αποκλειστικά και μόνο για πτηνά. Στην πανεπιστημιακή στο Μόναχο που τηλεφώνησα μου είπαν ότι χρησιμοποιούν μια πιό ενισχυμένη πυκνότητα. Την ίωση την σκέφτηκα κυρίως διότι βλέπω ότι με την πολλή ζέστη βελτιώνονται και διότι τον Ιανουάριο που άρχισε αυτή η κατάσταση, τέντωναν τον λαιμό τους και ένα είχε βλέννα στην τραχεία όπως μου είπαν στο Γκίσσεν (βέβαια δεν είχε αίμα). Από την άλλη, οι πτηνίατροι εκεί έχουν προϋπηρεσία άριστη εκτός των άλλων και στα Εμιράτα, δεν θα το είχαν βρει με τόσες εξετάσεις (συν ότι μου είπαν πριν πάω άν είναι ιός δεν έχει αποτέλεσμα η αντιβίωση); Επίσης, εδώ έχει στην προχωρημένη κατάσταση όλα τα συμπτώματα που έχουν.http://www.avianweb.com/airsackmites.html Αυτό που δεν έχουν είναι η απώλεια βάρους (το ελέγχω 2 φορές την εβδομάδα με ζυγαριά κλίμακας 1γρ.). Η μοναδική στιγμή που είχαν απώλεια ήταν στην αρχή με τα αντιβιοτικά, όμως μετά επανήλθαν σταδιακά.