PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Φύτρα-βλαστημένοι σπόροι για τα πουλιά μας

jk21
24-10-2009, 23:30
* δειτε το ανανεωμενο αρθρο για τα φυτρα εδω

Φύτρα , βλαστημένοι σπόροι στη διατροφή των πουλιών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?49613-%CE%A6%CF%8D%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B2%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AD%C E%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD)

Niva2gr
27-10-2009, 15:21
Να συμπληρώσω οτι οι φύτρες είναι μιά πλήρης τροφή για όλα τα πουλιά, αλλά και για όλα τα χορτοφάγα ζώα. Και για το είδος μας είναι πολύ ωφέλιμες, και νοστιμότατες ως σαλάτα!

jk21
27-10-2009, 17:52
Σωστη η Μαρια ......αλλα διαλεξα το καναρινοφορουμ να το βαλω ,για να εχουμε και μεις οι ταλαιπωροι κανενα θεματακι

*μαρια smilies δεν εχουμε ή δεν τα βρισκω;ηθελα πιο πανω να βαλω ενα )-(

Niva2gr
27-10-2009, 23:21
Τώρα έχουμε smilies καί στην Γρήγορη Απάντηση! Οπότε τώρα μπορείς να βάζεις όσα θες!

jk21
01-11-2009, 10:19
ενας αλλος τροπος για να φτιαξουμε αυτοσχεδιο sprοuter ειναι με τη χρηση ενος γυαλινου βαζου

http://www.sproutmaster.com/images/sprouters/jar-sprouterjpg.jpg

και ενος σουρωτηριου

18995

ριχνουμε τα σπορια στο σουρωτηρι και τα πλενουμε πολυ καλα κατω απο το νερο της βρυσης.στη συνεχεια τα ριχνουμε στο γυαλινο βαζο με διπλασια σε ογκο ποσότητα νερου και τα φηνουμε να μουλιασουν .στα περισσσοτερα ο χρονος αυτος ειναι 8 ωρες.σε καποια αρκετα λιγοτερο και σε καποια αλλα λιγο περισσοτερο.αν αναζητησουμε τον χρονο αυτο στο διαδικτυο σιγουρα θα τον βρουμε ρωτωντας πληροφοριες ειδικα για το σπορο που μας ενδιαφερει.
οταν περασει ο χρονος αυτος γεμιζουμε το βαζο νερο και ολο μαζι το περιεχομενο (νερο+σπορους) το ριχνουμε στο σουρωτηρι.το τοποθετουμε στη συνεχεια κατω απο τη βρυση το σουρωτηρι και με ισχυρη ροη νερου τους ξεπλενουμε καλα και στραγγιζουμε.μετα βαζουμε τα σπορια ξανα στο γυαλινο δοχειο.επαναλαμβανουμε τη διαδικασια μεχρις οτου τα φυτρα ετοιμαστουν .στη συνεχεια τα διατηρουμε στο γυαλινο δοχειο αφου τα ξεπλυνουμ ε την τελευταια φορα και αυτα και το δοχειο καλα.

jk21
06-11-2009, 17:57
φωτο και απο μιγμα λιπαρων σπορων απο αυτους που βαζω στο μιγμα μου (δεν υπαρχει το κεχρι που ειναι αμυλουχος).διακρινεται καθαρα το νιζερ .επισης θελω να προσεξετε τη φυτρα που εχουν πεταξει τα περισσοτερα ηδη εκτος του λευκου ριζιδιου.εφοσον το βλασταρακι εχει πεταξει ειναι ετοιμα .δεν χρειαζεται να περιμενουμε αλλο.

fragos
07-11-2009, 22:51
πολυ ωραιο αρθρο :congrats:

irene
25-11-2010, 22:30
Παιδιά με βοηθήσατε πολύ...όντως τα τσακίζουν αν κι εγώ δοκίμασα μόνο με φακές και ρεβύθια προς το παρόν.
Μου είπαν και για ρύζι..ξέρει κάποιος αν αληθεύει;

jk21
25-11-2010, 23:30
ειρηνη τι πουλακια εχεις ; καλως ορισες κιολας!!!
απο οτι ειδα στο πορφιλ σου ψαχνοντας να δω τι εκτρεφεις ειδα οτι γραφτηκες προσφατα ;-)

ολοι οι φρεσκοι σποροι και τα οασπρια μπορουν να βλαστησουν αν δεν εχουν ακτινοβοληθει για να απολυμανθουν.επισης δεν βλασταινουν και οι μπαγιατικοι.
αρα και το ρυζι (αν ειναι αναποφλοιωτο ,υπαρχει δηλαδη το φυτρο ακομα πανω του ,το σκουροχρωμο δηλαδη ρυζι ) μπορει να φυτρωσει .ομως οι δικες μου προτασεις ειναι και εδω

viewtopic.php?f=29&t=129 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=129)

πολυ πιο αναλυτικα συζητημενες.βεβαια εκει η συζητηση ξεκινησε για παπαγαλους (μεγαλυτερα σπορια και οσπρια)

αλλα για καναρινια (εχει και κει πληροφοριες) οι προτασεις μου εναι σιταρι στην προετοιμασια της αναπαραγωγης εναλλαξ με μιγμα κινοα -νιζερ και κινοα -ροβιτσα στην πτεροροια

διαβασε και τα ξαναλεμε ;-)

irene
26-11-2010, 06:25
Καλημέρα!
Είναι τα πουλάκια της φωτογραφίας μου.
Οπότε για το ρύζι το ξεχνάω.
Οι φακές και τα ρεβύθια είναι από το χωριό,τα έφερε η πεθερά μου,οπότε σίγουρα κάτι καλύτερο θα έχουν από την αγορά της Αθήνας.
Είμαι καινούρια στο φόρουμ ναι.
Βασικά το φόρουμ το βρήκα ψάχνοντας ιδέες για ιδιοκατασκευή κλούβας την οποία και ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε με τον άντρα μου.1,50x0.80
Θα έχουν άφθονο χώρο να ξεμουδιάζουν τις φτερούγες τους ;-)
Για τους σπόρους θα πάω σήμερα κι όλας να ψάξω.
Σ' ευχαριστώ πολύ.

irene
26-11-2010, 07:39
http://img696.imageshack.us/img696/7219/dsc00436qa.jpg (http://img696.imageshack.us/i/dsc00436qa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Περνάω εδώ τη φωτό γιατί δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο να την κάνω avatar.

jk21
26-11-2010, 07:43
ειρηνη για καποιο λογο ουτε στο προφιλ ουτε σαν αβαταρ βλεπω καποια φωτο :(

κινοα ,ροβιτσα σε καταστηματα βιολογικων ειδων ,σκετο νιζερ σε ενημερωμενα πετσοπαδικα

φακη να δινεις δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη και εχει αρκετη πρωτεινη ;-) ομως οχι τοσο πληρη σε αμινοξεα οσο η κινοα ή ροβιτσα.αν συνδιαστει ομως με αναποφελιωτο ρυζι δημιυργει (στους ανθρωπους εχει την ιδια ιδιοτητα το ακουστο ισως φακορυζο σαν φαγητο ;-) )

* ωωωωωωωωπ μολις τωρα (πηγα να στειλω το ποστ και το ειδα σαν νεα αναρτηση ;-) ) ειδα την φωτο.να τα χαιρεσαι!! :biiiggrin: το κιτρινο ειναι συχνα ετσι με ανορθωμενο πτερωμα (ετσι μου φαινεται) στη διαρκεια της ημερας; ειναι ζωηρο ή νωχελικο;

καλη σου μερα ,πρεπει να φυγω .αν μου γραψεις αν και ειμαστε και οι δυο on line θα σου απαντησω αργοτερα ;-)

irene
26-11-2010, 08:04
Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό ούτε στο προφίλ ούτε για avatar.
Τη φωτογραφία την έβγαλα απόγευμα γι αυτό φούσκωσε λιγάκι.Ότι κι είχε αρχίσει να πέφτει η θερμοκρασία.Όταν είναι μέσα ή έξω με ζέστη είναι κανονικά.Κι είναι ζωηρότατα και τα δύο.
Κάθε πρωί (καλή ώρα τώρα) τους έβαλα ήχους καναρινιών και μήλο κι έχουν ξετρελαθεί.Το θυληκό κάνει εναέριες πιρουέτες :lol:
Μήοως ξέρεις εσύ τι ράτσα είναι γιατί έχω μπερδευτεί;

irene
26-11-2010, 08:41
Τελικά την ανέβασε ο καλός μου "fullyhappy"

jk21
26-11-2010, 12:19
και τα δυο απο θεμα χρωματος δειχνουν κοινα καναρινακια .απλα στο σκουρο πουλακι μου αρεσει ιδιαιτερα ο λεγομενος <<μπλε >> χρωματσμος του στο κεφαλι (το γκρι αναφερεται σαν <<μπλε>> στους χρωματισμους των καναρινιων )
δες και τη φωτο στο λινκ αυτο οπου εχουμε επισης ενα καθαρα <<μπλε>> πουλι (εσενα εχει και αλλα χρωματα)

http://animal-world.com/encyclo/birds/c ... Canary.php (http://animal-world.com/encyclo/birds/canaries/SpanishTimbradoCanary.php)

irene
26-11-2010, 13:35
Εννοείς οτι έχει αίμα κι απο τιμπράντο ή ότι είναι αυτή η ράτσα;

ΑΓΓΕΛΟΣ2
26-11-2010, 13:46
δημητρη ποσο καιρο ειναι οκ στο ψυγειο?
εγω καθε φορα που εκανα τουςεβαζα οσο εφτιαχνα το αφινα λιγη ωρα στο κλουβι και το πεταγα...

το μηγμα που μου εφερες ειναι οκ να το κανω?ολοι οι σποροι γινονται χωρις προβλημα ετσι?

irene
26-11-2010, 13:51
Γιατί με ρώτησες αν φουσκώνει;

irene
26-11-2010, 13:53
Πριν λίγο η θυληκιά ήταν πάλι φουσκωμένη παρόλο που την έχω μέσα.Για λίγο βέβαια,όσο καθόταν στο κουνάκι.Μετά κατέβηκε κι έφαγε παλι κανονικά.

jk21
26-11-2010, 15:20
οταν τα πουλακια κουρνιζουν το συνηθζουν να ανορθωνουν το πτερωμα οπως και οταν κρυωνουν αρκετα .ειναι μια κινηση ομως που κανουν οταν αρχιζουν να μην μπορουν να κρυψουν καποιο προβλημα υγειας που εχουν.τοτε ομως ειναι αρκετες ωρες της ημερας ετσι ή και διαρκως.αν κατι τετοιο πιστευεις οτι αρχιζει να συμβαινει ανοιξε ποστ στις ασθενειες και δωσε μας φωτο απο την κοιλιτσα του και των κουτσουλιων σε λευκο χαρτι .μην ανησυχεις απλα καλα ειναι να ειμαστε παρατηρητικοι οσο πιο νωρις γινεται... ;-)

αγγελε δοκιμασε αν θες .εγω παντως οποτε ειχα δοκιμασει με πληρες μιγμα (οχι αυτο ) μου φυτρωνανε μονο οι λιπαροι .το κεχρι οχι.επισης να ξερεις επειδη αυτο το μιγμα εχει πολυ περιλλα ,ο συγκεκριμενος σπορος εχει ειδικο τροπο φυτρωματος και δεν θα σου βγει το πιθανοτερο.δοκιμασε λιγο.θα σου ελεγα αν βρεις σκετο νιζερ να δινεις με κινοα (απο βιολογικα) που βγαινει πανευκολα.αν δε βρεις νιζερ δινε αναποφλοιωτο σουσαμι ή λιναρι (απο βιολογικα).στα αρσενικα το τελευαταιο οχι πολυ πριν την αναπαραγωγη γιατι εχει φυτοοιστρογονα .για τον ιδιο λογο ειναι τελειος σπορος για τα θηλυκα.στην πτεροροια λογω του λινελαιου του (που δεν μας ενδιαφερει ή και το αντιθετο μαλιστα η λιμπιντο ) ειναι ιδανικος για ολα ακομα και τα αρσενικα

irene
26-11-2010, 15:36
Την παρατήρησα προσεκτικά.Δεν ξαναφούσκωσε από 'κείνη την ώρα,θα ΄χω όμως το νου μου.
Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής:το πίσω ποδαράκι δεν έχει νύχι και κάνα δυο φορές το σήκωσε και το έχωσε κάτω από τα φτερά της.Για λίγο αλλά πατάει και πετάει κανονικά.Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό να στο δείξω.
Τα χώρισε ο άντρας μου.Είδες στη φωτό οτι τα έιχαμε μαζί.Μου είπε ο άντρας μου οτι είδε τον αρσενικό και την χτύπησε στο κεφάλι με το ράμφος του. :cry:
Λες να φταίει τ' οτι δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής;Η γειτόνισά μου τα έχει όλα μαζί.Φταίει οτι τα δικά μου είναι μόνο δυο;

xXx
26-11-2010, 15:54
παιδιά σας παρακαλώ αν θέλετε να συζητάτε κάτι εκτός θέματος να ανοίγετε νέο θέμα γιατί είναι ανώφελο για όλους μας όταν γίνεται αυτό!

irene
26-11-2010, 16:33
Έχεις δίκιο,ξέφυγα απ' το θέμα.

alexandrosphilip
26-10-2011, 22:51
Καλησπέρα..Ψάχνω να βρώ τον πίνακα με τους χρόνους μουλιάσματος των σπόρων!!!Μάλλον δεν δουλεύει το λινκ..Ξερει κανεις που μπορώ να βρω αυτον τον πίνακα?

geam
26-10-2011, 22:55

jk21
26-10-2011, 23:04
εχει κλεισει η ιστοσελιδα .για κοιτα εδω δυο αλλους πινακες που βρηκα και αν δεν βρεις για το σπορο που θες ρωτα με για καποιον μηπως ξερω

http://www.shoestringlifestyle.ca/wp-content/uploads/2009/07/Sprouting-chart.jpg

http://davidmaxwell.info/health/wp-content/uploads/2010/04/sproutingchart.jpg

geam
26-10-2011, 23:06
τι εννοείς??? εγώ μια χαρά την βλέπω... μη σου πω κιόλας σαν ευαγγέλιο....

alexandrosphilip
26-10-2011, 23:16
http://www.omofagia.com/ChartForSprouts.html Γι' αυτό το λινκ που περιειχε τους χρόνους μιλούσα...Μάλλον μπερδευτήκαμε:confused0013:Δημήτ ρη σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση...Προς το παρον παλέυω με τους συσκευασμένους σπόρους για φύτρα καθως και με σιτάρι,φακή και ρεβύθι

geam
26-10-2011, 23:19
ααααα.... συγνώμη δεν το κατάλαβα....

jk21
26-10-2011, 23:22
γιωργο το link του omofagia.com δεν ανοιγει γιατι το domain δεν υπαρχει .υπαρχει σε gr κατι αλλα δεν βρισκω σχετικο πινακα εκει . το λινκ που εχεις δωσει ειναι η κεντρικη σελιδα του blog μου (καλυτερα βγαλτο ) .αλλα και το λινκ του αρθρου που εχω εκει να δωσεις ,ουτε εκει ανοιγει .

jalisrep
27-10-2011, 13:26
ποσο συχνα μπορουμε να δινουμε φυτρωμενους σπορους στα πουλια?δεν υπαρχει περιπτωση διάρροιας?

geam
27-10-2011, 13:44
προσωπικά εγώ υπάρχουν φορές που δίνω για 5 μέρες συνέχεια, χωρίς κανένα πρόβλημα...
αρκεί βέβαια να μην πλέουν μέσα στο νερό.... να έχουν στραγγίξει καλά...

jk21
27-10-2011, 14:20
θα ηθελα απαντωντας να θειξω και ευρυτερα το φαινομενο ,αρκετοι εκτροφεις να εχουν επιφυλαξη στην παροχη και μαλιστα σε τακτικοτατη χρηση τροφων (χορταρικων ή φυτρων ) με αρκετη υδαροτητα σε σχεση με τους σπορους που δινουμε συνηθως σε ξηρη μορφη :στη φυση τα πουλια τρωνε τους σπορους σε ημιωριμη συνηθως μορφη ή και σε ημιωριμη αν οχι μονο ετσι .σε αυτη την χλωρη μορφη οι σποροι εχουν αρκετη υδαροτητα .την ελλειψη των χλωρων σπορων στην εκτροφη ειδων σε κλουβι ερχονται να καλυψουν ειτε τα φυτρα ειτε τα χορταρικα και τα φρουτα.συχνα ακουγεται οτι η συχνη χορηγηση του προκαλει διαρροια ...ποσοι απο σας δινετε καθε μερα χορταρικο και εχετε προβλημα με τα πουλια σας; μηπως μπερδευται το φαινομενο αυτο με διαρροια ; αν δουμε την παρακατω δημοισευση σε σοβαρη ξενη ιστοσελιδα

http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html

Many people falsely conclude that feeding small birds (such as
budgies, lovebirds and some parrots) greens or fruits will cause
diarrhea. The higher water content in the fruits and vegetables
will cause a bird to urinate more, which is often mistaken for
diarrhea.

ειναι λογικο ενα πουλι που εχει τραφει με αρκετη τροφη που περιεχει εσωτερικα νερο ,να παρουσιαζει κατι τετοιο που περιγραφεται στο αρθρο που μοιαζει με διαρροια αλλα τελικα δεν ειναι .πρεπει να συμβαινει συχνα; σαφως οχι γιατι μια συνεχομενη εστω ψευτοδιαρροια κουραζει το πουλι λογω κινητικοτητας του εντερου.ομως με σταδιακη εισαγωγη αυξανομενης ποσοτητας καθε βδομαδα ειτε φυτρων ειτε χορταρικων ,κανενα τετοιο προβλημα δεν θα υπαρξει και αν υπαρξει θα ειναι προσωρινο .σημασια εχει η σταδιακη αυξηση της παροχης αν μεχρι τωρα η χορηγηση ηταν αραιη.ειναι λογικο για να συνηθισει το εντερο την κινητικοτητα που αναπτυσεται.εκει ερχεται και η απαντηση στο γιατι πρεπει να δινουμε στεγνωμενα λαχανικα και φρουτα ή καλα στραγγιζμενα φυτρα (αφου πρωτα ξεπλυθουν επισης για τελευταια φορα σχολαστικα ) .τα φρουτα καταρχην εχουν πολυ περισσοτερο νερο απο αρκετα χορταρικα και λιγοτερο συμπυκνωμενες θρεπτικες ουσιες απο εκεινα και χαλανε και πιο ευκολα .τα δινω πιο αραια .και αυτα πρεπει να ειναι στεγνα και μαλιστα σκουπισμενα με χαρτι κουζινας ωστε μετα το πλυσιμο να φυγει και οτι υπολοιμα σκονης ή φαρμακου μενει πανω τους .καλα στραγγισμενα και διατηρημενα σε γυαλινο σκευος πρεπει να ειναι και τα φυτρα .ομως το στεγνωμα ή το στραγγισμα εχει και το ρολο της μειωσης της επιπλεον υγρασιας που δημιουργει εν μεσω ζεστης εστια βακτηριων .εξου και η οξειδωση των φρουτων πιο ευκολα απο τα χορταρικα .ομως και στα χορταρικα ή τα φυτρα αν το νερο μεινει πανω τους ,τοτε το πουλι εκτος απο τις αυξημενες φυτικες τους ινες που δεν πεπτονται ,παιρνει και επιπλεον ποσοτητα απο αυτην που εχουν (αν δεν στεγνωσουν ) νερο.ως γνωστον οι φυτικες ινες οταν δεχθουν νερο στο στομαχι διογκωνονται σε μεγαλο βαθμο και δημιουργουν κινητικοτητα του εντερου.στους ανθρωπους αυτο ειναι βαλσαμο γιατι δεν εχουν δυσκοιλιοτητα με φυσικο τροπο και συγχρονως οι τοξινες διωχνονται απο το εντερο πιο γρηγορα.στα πουλια ομως η ακουσια επιπλεον ληψη νερου με φυτικες ινες οδηγει σε ανεπιθυμητη πιο γρηγορη λειτουργια του εντερου,αφου ειναι γνωστο πως ετσι κι αλλιως εχουν πιο γρηγορο μεταβολισμο απο τους ανθρωπους.

με λιγα λογια αν σταδιακα αυξησεις την συχνοτητα χορηγησης των φυτρων ,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα σε τακτικοτατη χρηση τους ,ειδικα απο τη στιγμη που ειναι τοσο θρεπτικα και ακομη περισσοτερο που πλησιαζουν λιγο την μορφη των σπορων σε ημιωριμη μορφη στη φυση.σε περιοδους μαλιστα οπως η αναπαραγωγη και η πτεροροια ειναι οτι πρεπει .αρκει παντοτε να τα ετοιμαζουμε με τον σωστο τροπο ,με σχολαστικοτητα οπως φαινεται στο αρθρο ,στο ξεπλυμα τους και με παροχη τους οσο ειναι φρεσκα (3 μερες το πολυ διατηρημενα σε ψυγειο για να ειμαστε σιγουροι ) .οσο για το θεμα της αποστειρωσης των σπορων ,σε καμμια περιπτωση να μην χρησιμοποιουμε αποστειρωτικα του νερου σκευασματα γιατι οταν τα μουλιαζουμε σε αυτα ,η ποσοτητα της δραστικης αποστειρωτικης ουσιας συγκεντρωνεται μεσα τους (προκαλειται οργανικη αντιδραση αντιστοιχη με αυτην του χρωματικου δεικτη χλωριου σε διαφημηση φιλτρων νερου ,οπου ολο το χλωριο (ειναι χαρακτηριστικος ο αποχρωματισμος του νερου που συμβαινει ξαφνικα ) συγκεντρωνεται στο εσωτερικο των χορταρικων και φευγει απο το νερο της λεκανης ) .αν θελουμε να κανουμε αποστειρωση ντε και καλα ,τοτε μουλιαζουμε τα σπορια το 8ωρο μεχρι 10ωρο συνηθως σε νερο που εχουμε ριξει λιγο μηλοξυδο .

vag21
31-01-2012, 15:05
τα φυτρα θα μπορουσαν να αντικαταστησουν τα χορταρικα?η αλλο το ενα και αλλο το αλλο?

jk21
31-01-2012, 15:47
αλλο το ενα και αλλο το αλλο ! τα φυτρα εχουν μεν βιταμινες και ιχνοστοιχεια οπως και τα χορταρικα αλλα στα φυτρα ειναι αυξημενα σε σχεση με απλο σπορο ,τα αμινοξεα και τα λιπαρα οξεα .τα χορταρικα δεν εχουν μεγαλες ποσοτητες απο αυτα .ισως κατ εξαιρεση στα λιπαρα η γλυστριδα κυριως

vag21
31-01-2012, 16:10
δηλαδη σε μια ισοροπημενη διατροφη χρειαζομαστε και τα δυο.ρωταω δημητρη γιατι το φυτρο οταν πεταει το βλασταρη μου φερνει σε πρασιναδα.

jk21
31-01-2012, 16:33
το φυτρο θα το δινεις τη στιγμη που εχει βγει το ριζιδιο και παει να πεταξει .να μην το αφηνεις να μεγαλωσει .εκεινη ειναι η στιγμη της εξαρσης της θρεπτικης τους αξιας .μετα σταδιακα την χανουν και εχουν την αξια ενος χορταρικου .προσοχη το καλο πλυσιμο !

τα φυτρα δεν ειναι απαραιτητο να δινονται καθε μερα .ειναι οτι πρεπει για την προετοιμασια λογω της βιταμινης ε που αυξανεται υπερμετρα σε αυτα (πχ η διαφορα σε απλο σιταρι και σε φυτρο σιταριου σε βιτ ε ειναι 10πλασια σχεδον αν θυμαμαι καλα ) αλλα και για την πτεροροια ( η ροβιτσα - mung bean και η κινοα ειναι ιδανικες τοτε ) λογω των αμινοξεων

jenia21
31-01-2012, 20:06
Φίλε Δημήτρη πήρα το απόγευμα σπορους σιταριού απο μαγαζί με βιολογικά και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να τους βάζω μέσα στην αυγοτροφη που φτιάχνω που είναι σε ποσότητα για 3 έως 4 μέρες,και αν έχεις καποια φώτο με έτοιμους σπόρους σιταριου να δούμε σε ποιο στάδιο ειναι έτοιμη.

jk21
31-01-2012, 20:58
τα φυτρα μπορεις να τα βαζεις ειτε στην αυγοτροφη αλλα καθε 2 μερες να βαζεις νεα για να δινουν το μεγιστο της αξιας τους ,αλλα μπορεις και σε ενα πιατακι σκετα .οπως θα δεις οτι ειναι καλυτερα αποδεκτα .εγω βαζω συνηθως στην αυγοτροφη μικροτερους σπορους οπως κινοα ,αμαρανθο και νιζερ .του σιταριου ξεχωρα .δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα απο τα φυτρα του σιταριου εξαγεται το σιτελαιο ,η μεγαλυτερη φυσικη πηγη βιταμινης Ε .αν εχει καποιος καμελινα ,λογω της σημαντικης βιτ ε που εχει και εκεινη ,αξιζει να την κανεις φυτρο .δεν ετυχε να δοκιμασω μεχρι στιγμης αλλα φετος στην προετοιμασια ,στην πορεια ,θα το κανω

εδω ειναι μολις εχει βγει το ριζιδιο

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSKxFRBQzQn6Jemi0bcXDS0KmTN8gI8C pk4cbJDvWtj-q67iTH0zMsHtUY3Yg
και εδω μολις εχει βγει το φυτρο

http://2.imimg.com/data2/KQ/IS/MY-2055121/wheat-sprouts-250x250.jpg

ακομα και στην αρχη του εντελως να ειναι το πρασινο αρκει .ομως να εχει ξεπροβαλλει

πιο κατω βλεπεται το εσωτερικο του σπορου του σιταριου πριν το φυτρο (germ ) να εχει ξεπροβαλλει

15227

karakonstantakis
12-02-2012, 12:16
Αυτήν την στιγμή τα φύτρα από φακές που έφτιαξα είναι έτσι :

http://img210.imageshack.us/img210/1781/dsc00763i.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/210/dsc00763i.jpg/)

http://img402.imageshack.us/img402/7965/dsc00764ft.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/402/dsc00764ft.jpg/)

Αφού τους στεγνώσω εντελώς μπορώ να τους δώσω ??? Μήπως να τους αφήσω κι άλλο ??

jk21
12-02-2012, 16:10
κανονικα μπορεις να τα αφησεις μεχρι να παει να πεταξει και το βλασταρι (μολις παει να εμφανιστει ,οχι παραπανω ,δεν χρειαζεται ) .αλλα και ετσι οκ ειναι

karakonstantakis
12-02-2012, 17:49
Ευχαριστώ Δημήτρη !! Αύριο πρωί θα δοκιμάσω να τους δώσω..... :)

jk21
12-02-2012, 19:28
αν συνεχισεις την διαδικασια μεχρι αυριο το πρωι θα ειναι οκ και με το βλασταρι πιστευω

geam
13-02-2012, 08:53
Τα δικά μου καμάρια, χωρίς να ξέρω αν είναι θέμα συνήθειας προτιμούν περισσότερο του βλαστημένους σπόρους όταν αρχίσει και ξεπροβάλει το ριζίδιο….

karakonstantakis
13-02-2012, 18:10
Εβαλα το πρωί πριν την δουλειά μου....γύρισα πριν λίγο και δεν έχουν αγγίξει καν ούτε Φυτράκι.... !!!! Θα τους το αφήσω και αύριο και αν δεν το ακουμπήσουν θα το ρίξω στα Ορτύκια... !! Ξεκινάω φύτρα με φασόλια !!!

mitsman
13-02-2012, 18:15
δεν θα τα αφησεις μεσα Αλεξανδρε... δεν νομιζω να κανει.... φυτρα απο τι έβγαλες?

karakonstantakis
13-02-2012, 18:30
Φύτρα από φακές έβαλα.....

mitsman
13-02-2012, 18:44
γιατι δεν δοκιμαζεις απο σιταρι.... δοκιμασε... θα με θυμηθεις!!!

karakonstantakis
13-02-2012, 18:48
Εντάξει Δημήτρη ! Θα κατέβω σε λιγάκι κάτω να πάρω !! Σε φακελάκι αν έχω προσέξει καλά τα πουλάνε τον 100 γραμμαρίων !!!

mitsman
13-02-2012, 18:51
δεν ξέρω.... και το νιζερ αν ειναι φρεσκο κανει φοβερα φυτρα και δεν αφηνουν ουτε δειγμα!!!

karakonstantakis
13-02-2012, 19:03
δεν ξέρω.... και το νιζερ αν ειναι φρεσκο κανει φοβερα φυτρα και δεν αφηνουν ουτε δειγμα!!!

για να δούμε λοιπόν....αν αλλάξω pet shop....... :evilgrin0039:

panos70
13-02-2012, 19:07
εγω εβρεξα σπορους τροφης και δεν βγηκε τιποτα αντιθετος μουχλιασαν μηπως επρεπε να τους βαλω σε βαμβακι;

xXx
13-02-2012, 19:40
μπορείς να πάρεις τους σπόρους και να τους βάλεις μέσα σε ένα καλσόν σχετικά διαφανές...καλά βρε φίλε Αλέξανδρε??τόσοι σπόροι...οι φακές πώς σου ήρθανε??υπάρχει η φακή σε κάποιο από τα μείγματα που έχεις δει για καναρίνια?? :icon_confused1:

karakonstantakis
13-02-2012, 20:46
Βασίλη μου...μάλλον ξέχασες ότι είμαι περίπου 1 μήνα μόλις στα πουλιά....και της τροφές !!! Είμαι newbie..... :question:

xXx
13-02-2012, 21:06
ναι...τι να πω...εγώ το πρώτο πράγμα που θα μου πήγαινε στο μυαλό θα ήτανε πιστεύω να πάρω σπόρους από το μείγμα που ταΐζω να τους δοκιμάσω...οι φακές πώς σου ήρθανε βρε? :jumping0045:

karakonstantakis
13-02-2012, 21:22
Κάπου διάβασα εδώ για φακές-σιτάρι-φασόλια-νίζερ κ.α. ότι μπορούμε να δώσουμε !! Δεν το βάζω κάτω όμως.....μόλις πληροφορήθηκα ότι στα φύτρα από ΦΑΚΕΣ κάνουν ΠΑΡΤΥ τα καναρίνια..... με την διαφορά ότι πρέπει να αφήσω και άλλο τα φύτρα να βγάλουν πρασινάδα.... !!!! Για να δούμε...... :wink:

jk21
13-02-2012, 22:12
το σωστο για μεγιστη θρεπτικη αξια δεν ειναι ουτε οταν εχει βγαλει μονο το λευκο ριζιδιο ,ουτε οταν το πρασινο βλασταρακι πεταξει για τα καλα .οταν εχει πεταξει παει να πει οτι ο σπορος εχει δωσει το φορτε του και η αξια του ξανα μειωνεται ενω το βλασταρι ειναι σαν απλο χορταρικο .αφηνουμε να πεταξει λιγο το πρασινο βλασταρι (για μικρους σπορους και 2 χιλιοστα αρκουν ,για μεγαλους οπως σιταρι και φακη θελει γυρω στο μισο εως 1 το πολυ ποντο ) και μετα δινουμε

απο κει και περα αναλογα με το τι θελουμε να πετυχουμε διαλεγουμε και το σπορο .η φακη εχει αρκετη πρωτεινη αλλα δεν ειναι πληρης αφου εχει χαμηλα καποια κρισιμα αμινοξεα .δεν ξερω αν εχετε ακουσει οτι πρεπει να την συνδιαζουμε σε φακορυζο για να γινεται αντιστοιχη ζωικης .η ροβιτσα ομως (το μικρο πρασινο φασολακι ) ειναι ιδανικη για πτεροροια και για προετοιμασια αναπαραγωγης στα θηλυκα αφου εχει μπολικα φυτοοιστρογονα .... συγγενικη της σογιας .για τα αρσενικα στην προετοιμασια οτι καλυτερο ειναι το σιταρι για την αργινινη του (αυξηση σπερματος ,αιματωση γενετικης περιοχης ) ,την βιταμινη ε (απο το φυτρο του εξαγεται η ισχυροτερη πηγη βιτ ε ,το σιτελαιο ) και ψευδαργυρος (σημαντικοτατος σε νορμαλ ποσοτητητες για την γονιμοτητα !!! )

ολο το χρονο μπορουμε να κανουμε πανευκολα φυτρο τον καλυτερο σπορο .χαμηλα λιπαρα ,σουπερ ποιοτητας πρωτεινη = κινοα !!!!

το νιζερ ειναι φουλ αγαπητος και ο καλυτερος τροπος να τα εισαγαγεις στο να συνηθισουν τα φυτρα .φυτρωνει ευκολα αν ειναι φρεσκος αλλα με μετρο γιατι εχει φουλ λιπαρα 2 μερη απο αμυλουχος πχ κινοα ,σιταρι και ενα μερος απο λιπαρους πχ λιναρι και νιζερ ειναι ενα μιγμα που μπορει να δινουμε και καθε μερα

σιταρι ,ροβιτσα ειναι μεγαλοι και δινονται σκετοι αλλα αν δεν τους τρωνε τους ανακατευουμε στην αυγοτροφη .νιζερ κινοα λιναρι ειναι οτι πρεπει για την αυγοτροφη οπως και ο μικροσκοπικος αμαρανθος που ειναι σχεδον παραπλησιος της κινοα

Snowbird
15-02-2012, 16:53
εγώ πάντως έβαλα φακή, φύτρωσε μια χαρά, αλλά ούτε την άγγιξαν!! κανένας από τους 2.
είναι εκλεκτικά φαίνεται, ή δεν έχουν συνηθίσει.

jk21
15-02-2012, 18:51
καθε νεα τροφη στα πουλια δεν ειναι παντα αποδεκτη .συνηθως την ανακατευουμε με κατι που τους αρεσει (πχ αυγοτροφη ) ή τα αφηνουμε (για λιγη ωρα ομως ) μονο με αυτη για να αναγκαστουν να την δοκιμασουν .παντως υπαρχουν τοσοι σποροι οπως ανεφερα ακομη πιο χρησιμοι απο τη φακη .

θεωρω ομως το σημαντικοτερο απο ολα να χρησιμοποιειται μεθοδος οπου τα φυτρα θα ξεπλενονται οσο γινεται καλυτερα και τακτικα για να μην γινουν απο πηγη διατροφικου πλουτου ,κινδυνος για μυκητες !

karakonstantakis
16-02-2012, 16:56
Σταματάω την διαδικασία ! σε 2 μέρες αφού στεγνώσουν εντελώς τα φύτρα θα δώσω στα πουλιά. Εχω ξεκινήσει είδη φύτρα από Σιτάρι....

http://img444.imageshack.us/img444/6783/dsc00858p.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/444/dsc00858p.jpg/)

:happy0062:

jk21
16-02-2012, 19:40
σε δυο μερες τα φυτρα θα ειναι ηδη σχεδον μπαγιατικα .αφου ξεπλυνεις καλα (εκτος αν το εχεις ηδη κανει ) τα αφηνει σε χαρτι κουζινας ,απλωνεις και ενα αλλο απο πανω σα σαντουιτς χωρις να πιεζεις και σπασουν τα ριζιδια και ειναι ετοιμα να τα δωσεις ! τα υπολοιπα σε καθαρο σκευος κατα προτιμηση γυαλινο στο ψυγειο .προσεξε τα κιτρινωπα φυτρα που εχουν ξεπεταχτει .εισαι στην καταλληλοτερη θρεπτικα φαση .

ovelix83
21-02-2012, 20:16
http://img832.imageshack.us/img832/1854/21022012302.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/21022012302.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

φυτρα με φασολια mung, ροβιτσα που λεει κ η γιαγια μου μπορω να δωσω στον djebbour........????

jk21
21-02-2012, 21:18
σιταρι ,ροβιτσα ειναι μεγαλοι και δινονται σκετοι αλλα αν δεν τους τρωνε τους ανακατευουμε στην αυγοτροφη .νιζερ κινοα λιναρι ειναι οτι πρεπει για την αυγοτροφη οπως και ο μικροσκοπικος αμαρανθος που ειναι σχεδον παραπλησιος της κινοα

οπως βλεπεις τον προτεινω στην ακριβως προηγουμενη σελιδα ,τον εχω σαν φυτρο στην πρωτη σελιδα σαν φωτο τιτλου

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/user354_pic8790_1239193289.jpg

αλλα και εδω
φυτρα για παπαγαλους (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21478-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C F%85%CF%82)

πολυ καλη πηγη πρωτεινων !

ovelix83
21-02-2012, 21:23
στραβομαρα ρε συ Δημητρη οκ σορυ....εγω παντως εχω ηδη βαλει σε βαζο...

ovelix83
21-02-2012, 21:25
θα πρεπει ομως να τις αφησω τις ριζουλες τοσο πολυ οπως στην φωτο?

jk21
21-02-2012, 21:40
η <<δεικτικοτητα >> που πραγματι ειχε το ποστ μου :wink: δεν ηταν γιατι βαριεμαι να τα ξαναγραφω ... οι περισσοτεροι εδω με ξερετε οτι δεν χορταινω να το κανω ! αλλα γιατι θελω (κουσουρι απο την δουλεια μου που ειμαι δασκαλος ) να σας χωνω να διαβαζεται τα θεματα .ολα οχι μονο τα δικα μου .ετσι μαθαινουμε μονο ! δεν τα γραφω για σενα αλλα γιατι πιαστηκα απο την ευκαιρια !

αν παμε πανω πανω στο search http://www.greekbirdclub.com/images/styles/BlueDemon/buttons/search.png και βαλουμε στο κενο οτι ζηταμε μας δινει λινκ με θεματα που το περιεχουν .σε καθε θεμα αν παμε και επιλεξουμε

Αναζήτηση στο Θέμακαι δηλωσουμε τι ψαχνουμε ,θα μας βγαλει και την ακριβη σελιδα που υπαρχει ! ετσι θα εχουμε οτι πληροφορια θελουμε σε οτι ηδη υπαρχει και θα ρωτησουμε για το επιπλεον .παραλληλα θα ξερουμε να βοηθησουμε στο καθε νεο μελος πχ εσενα που δικαιολογειται να μην ξερει καλα ακομα το τι και πως εδω μεσα !:wink:

ovelix83
21-02-2012, 21:49
παω τιμωρια στην γωνια..............ημουν αδιαβαστος:evilgrin0039:

karakonstantakis
22-02-2012, 21:07
Αύριο πρωί πρωί θα τους βάλω για πρώτη φορά φύτρα από Σιτάρι !! Για να δούμε τι θα γίνει.....

http://img811.imageshack.us/img811/6782/dsc00860at.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/dsc00860at.jpg/)
http://img860.imageshack.us/img860/7227/dsc01045m.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/860/dsc01045m.jpg/)
http://img513.imageshack.us/img513/6200/dsc01046k.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/513/dsc01046k.jpg/)

:)

mitsman
22-02-2012, 22:41
εισαι φοβερος και με πολλη ορεξη... μπραβο Αλεξανδρε!!!

ποση ωρα αφησες να μουλιασει το σιταρι??

karakonstantakis
23-02-2012, 06:28
12 ώρες την πρώτη φορά και έπειτα, βρέξιμο περίπου κάθε 5-6 ώρες !! Σε 3 μέρες μου έγιναν έτσι !!

geam
23-02-2012, 08:13
μπράβο Άλεξ!!!

jk21
23-02-2012, 08:37
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ αρκουν και οι 8 για μουλιασμα .παντως το σιταρι φυτρωνει συνηθως πιο νωρις .οπως και να εχει αργα η γρηγορα αν το μεγαλυτερο μερος των σπορων εβγαλε ριζιδιο απλα ειναι θεμα της ποικιλιας και οχι της διαδικασιας μαλλον

ovelix83
23-02-2012, 10:02
αλεξανδρε καλημερα πολυ δεν ειναι το σταρι?δεν μου στελνεις το μισο:jumping0045: αν θες κανουμε και αλλαγη με ροβιτσα

karakonstantakis
23-02-2012, 21:27
χαχαχαχαχα αν σας πω ότι έχω φάει ο ίδιος το 1/5...θα με πιστέψεται !! Εχουν μια παράξενη γεύση...σαν να τρώο ρεβίθια δροσερά από το μποστάνι.... χαχαχαχαχαχα

jk21
23-02-2012, 21:30
αυτο ειναι ... μετα απο εμενα και αλλους 3 εδω μεσα στους οποιους εχω ταισει αυγοψωμο και ο αλεξ να δοκιμαζει φυτρα !

αλεξη να ξερεις εχουν αργινινη ,βιταμινη ε και ψευδαργυρο ... μην μας ζηταει τα ρεστα η γυναικα μετα που θα χασει την ησυχια της !

karakonstantakis
23-02-2012, 22:02
χαχαχαχαχαχαχαχαχα πέθανα στα γέλια λέμε !!! :love0030:

jk21
23-02-2012, 22:40
L-Arginine (http://www.drrossdc.com/L-Arginine.htm) - Vs. Viagra

http://www.drrossdc.com/Arginine%20vs%20Viagra.htm

Foods High in Arginine Amino Acidshttp://www.ehow.com/about_5088965_foods-high-arginine-amino-acids.html

Arginine is found in most whole grains foods, including brown rice, quinoa and teff. Sweet potatoes and wheat germ are also good sources. Sprouted wheat bread contains ample amounts of arginine, too.

ovelix83
24-02-2012, 20:11
ετοιμη η ροβιτσα αυριο θα την δωσω στην ομαδα...Αλεξ ανταλλαζω με λιγο σιταρι.........

ovelix83
24-02-2012, 20:12
http://img854.imageshack.us/img854/8786/24022012309.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/24022012309.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

jk21
27-02-2012, 15:00
δεν ξερω την εξελιξη αλλα θελει λιγο ακομα για να ειναι ετοιμες

karakonstantakis
24-03-2012, 12:06
Πρόσεξα ότι στην Τέταρτη μέρα της διαδικασίας το Σιτάρι αρχίζει και βγάζει μια πολύ δυσάρεστη μυρωδιά (μαυρίζουν στης άκριες) που είναι αδύνατον να δοθεί στα πουλάκια !! Το νου σας... Πέταξα αρκετό.... :?

jk21
24-03-2012, 12:15
στη διαδιακασια φυτρωσης; αν ναι τοτε κατι κανεις στραβα ή εχεις σιταρι οχι πολυ φρεσκο .δεν αργει τοσο να φυτρωσει .αν ειναι στην 4η μερα συντηρησης στο ψυγειο σαφως πεταμα και συντηρηση σε πιο χαμηλο σημειο του ψυγειου την επομενη φορα οπου η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη και καταλληλη για γαλα ,κρεας κλπ

karakonstantakis
24-03-2012, 13:19
Φύτρο πετάει στην Δεύτερη μέρα....απλά εγώ θέλοντας να βγάλει κάμποσο φύτρο-βλαστό, μάλλον δεν γίνεται στο σιτάρι ή όντως δεν είναι η σωστή ποιότητα !! Το Σιτάρι το πήρα από γνωστό κατάστημα τροφίμων σε σακουλάκι !! Μάλλον πρέπει να το πάρω από βιολογικό ράφι...

jk21
24-03-2012, 17:31
περα απο το θεμα αν ειναι βιολογικο ή οχι (που ισως παιζει ρολο και στην ποιοτητα - φρεσκαδα του σπορου ) το βασικο λαθος ειναι η επιδιωξη σου για πρασιναδα .η θρεπτικη αξια του φυτρου μεγιστη τη στιγμη που πετιεται (το βλασταρακι ) .τοτε ειναι οκ .μετα πικριζει περισσοτερο και εκτος αυτου οσο μεγαλωνει ο βλαστος ,μερος των θρεπτικων στοιχειων καιγεται για αυτο τον σκοπο αλλαζει η συσταση συνολικα του φυτου .πρασιναδα δινεις ετσι κι αλλιως

karakonstantakis
24-03-2012, 18:05
Σωστά Δημήτρη !!! Σήμερα λοιπόν σταμάτησα την διαδικασία στη Δεύτερη μέρα !!! Απέσυρα το Σιτάρι απλώνοντας το επάνω σε χαρτί κουζίνας για να στεγνώσει εντελώς και μετά θα το κλείσω αεροστεγώς σε καλά στεγνό βαζάκι και τοποθέτηση στην συντήρηση του ψυγείου !!! :happy0099:

panaisompatsos
03-05-2012, 12:29
Καλημέρα.
Γνωρίζει κάποιος να μας πεί κατα πόσο μπορούμε να αναμιχθεί σπιρουλίνα μέσα στους βλαστωμένους σπόρους?
Αν ναί σε ποιό στάδιο θα πρέπει να γίνει αυτο, δλδ κατα το μούλιασμα των σπόρων η πρίνα απο το΄΄σερβίρισμα ΄΄ και σε ποια αναλογία?
Ευχαριστώ.

jk21
03-05-2012, 15:15
Η σπιρουλινα ειναι φυκι ,κυανοβακτηριο .να την βαζεις στην αυγοτροφη ,να μην ειναι υδαρο το μεσο παροχης .στα φυτρα δεν ξερω αν μπαινει ετσι οπως ειναι υδαρα (φοβαμαι μην υπαρχει κινδυνος να χαλασει και αυτη και αυτα ) .παντως αν μπαινει ,σιγουρα θα μπαινει στο τελος οταν τα στραγγισεις καλα

panaisompatsos
04-05-2012, 12:59
Ευχαριστώ Δημήτρη.
Αν γνωρίζεις μπορώ να την αναμιξω μέσα στην ποσότητα (κιλό) που θα αγοράσω για παράδειγμα και να την έχω στο ψυγείο η χαλάει??

teo24
19-05-2012, 13:57
Eκτος απο σταρι που εδινα καιρο τωρα σημερα πηρα κι αλλα......
http://img269.imageshack.us/img269/2302/imgp3585k.jpg

jk21
19-05-2012, 15:59
ολα αυτα για τα πουλια; το φαγοπυρο να ξερεις θελει ελαχιστο μουλιασμα .ανοιγει ο σπορος εντελως αν μεινει .

που ειναι κινοα; να γραψεις 20 φορες << δεν θα παρω αλλη φορα σπορους χωρις να παρω κινοα >> Τιμωρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!

teo24
19-05-2012, 20:34
Απο αυριο κυρ,δασκαλε γιατι τωρα βαριεμε.Τον ξεχασα αυτον,εννοειται για τα πουλια,εγω δεν τα βαζω καν στο στομα μου.

lagreco69
19-05-2012, 21:43
Υπεροχο το αρθρο σου Δημητρη, θα οργανωθω σχετικα!! σε ευχαριστουμε!!

jk21
19-05-2012, 21:50
θοδωρη το σιταρι ειναι οτι καλυτερο σαν φυτρο .τα αλλα ειναι αγνωστα αλλα αυτο που το ξερεις να το δοκιμασεις .εχει .... αργινινη(κες ) ιδιοτητες ! ψαξε περι του συγκεκριμενου αμινοξεος και θα καταλαβεις :evilgrin0039:

teo24
22-05-2012, 17:08
Κυρ,δασκαλε.....
http://img402.imageshack.us/img402/182/imgp3616.jpg

Δημητριαδης Νικος
02-09-2012, 13:31
Δημήτρη τι συνδυασμό φύτρων θα πρότεινες εσύ, ανά περίοδο για αρσενικά και θηλυκά κανάρια, ούτως ώστε να υπάρχει όσων το δυνατών καλύτερη κάλυψη του οργανισμού με βιταμίνες και αμινοξέα, από φυσικές πηγές διατροφής,
και σύμφωνα με τις ανάγκες της εκάστοτε περιόδου;

jk21
02-09-2012, 13:43
προετοιμασια της αναπαραγωης φυτρα σιταριου ,βρωμης ,καμελινα και κινοα .ειδικα στα θηλυκα επιπλεον λιναρι ,ροβιτσα και αλφαλφα .περιλλα και κια για αντιθετους λογους το καθενα ,ειναι δυσκολο να γινουν οποτε τις ενσωματωνουμε στο διαιτολογιο σε ξερη μορφη

μεγαλωμα νεοσσων κινοα κινοα κινοα και νιζερ

πτεροροια λιναρι ,κινοα ,βρωμη

jk21
02-09-2012, 13:44
αν και τα εχω αναφερει σε διασπαρτα θεματα (ισως και εδω ) σου εξηγω γιατι πρεπει το καθενα

οδυσσέας
02-09-2012, 23:24
οι βλαστωμενοι σποροι αν δεν φτιαχτουν με μεγαλη προσοχη ειναι οτι ποιο επικυνδηνο για τα πουλια (και κυριως για τους ανθρωπους που τρωνε φυτρες http://www.google.gr/#hl=el&rlz=1W1GGHP_elGR468&sclient=psy-ab&q=sprouting+seeds+e+coli&rlz=1W1GGHP_elGR468&oq=sprouting+seeds+eco&gs_l=hp.1.0.0i10i30.21469.37562.0.39937.5.5.0.0.0. 0.156.656.0j5.5.0...0.0...1c.e2S-BavBmV4&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=6eb1bdbc69f62d24&biw=1024&bih=540)

στις φωτογραφιες που εχουν ανεβασει τα παιδια οι φυτρες ειναι πολυ μεγαλες.

οποιος θελει να αναλαβει το μεγαλυτερο ισως ρισκο στη διατροφη των πουλιων και θελει να δωσει τοτε ας δει τα παρακατω λινκ.

http://www.nativebirds.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=16 (http://www.nativebirds.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=16)

http://www.youtube.com/watch?v=8Xdo4XkExes

jk21
02-09-2012, 23:56
εδω ειναι μολις εχει βγει το ριζιδιο

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSKxFRBQzQn6Jemi0bcXDS0KmTN8gI8C pk4cbJDvWtj-q67iTH0zMsHtUY3Yg
και εδω μολις εχει βγει το φυτρο

http://2.imimg.com/data2/KQ/IS/MY-2055121/wheat-sprouts-250x250.jpg

ακομα και στην αρχη του εντελως να ειναι το πρασινο αρκει .ομως να εχει ξεπροβαλλει

πιο κατω βλεπεται το εσωτερικο του σπορου του σιταριου πριν το φυτρο (germ ) να εχει ξεπροβαλλει

15227

http://img444.imageshack.us/img444/6783/dsc00858p.jpg

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/user354_pic8790_1239193289.jpg

ΟΔΥΣΣΕΑ αν εννοεις τις παραπανω ,πρεπει ακομα μια φορα να εξηγησω το μεγαλο μπερδεμα (παρανοηση ) που υπαρχει μεταξυ των εκτροφεων .αυτο που βλεπεις μεγαλο ειναι το ριζιδιο και οχι το φυτρο .η καταλληλοτερη στιγμη για την διακοπη της προετοιμασιας των φυτρων και για παροχη τους στα πουλια ,ειναι η στιγμη που εμφανιζεται το βλασταρι και οχι το ριζιδιο .αυτο δηλαδη που στις φωτο φαινεται κιτρινωπο στη φακη του αλεξ και λαχανι στην δικια μου πρασινη ροβιτσα .οχι το λευκο ριζιδιο .και στις δυο περιπτωσεις το βλασταρι ειναι μολις εχει βγει .

συμφωνω μαζι σου οτι τα φυτρα αν δεν τα ετοιμασεις σωστα μπορει να γινουν πηγη μολυνσης .οχι τοσο βακτηριακης (μικροβιου ) οπως στη γνωστη υποθεση που ειχε συνταραξει τη γερμανια (εκει ηταν ο σπορος μολυσμενος και δεν εφταιγε η διαδικασια ) αλλα μυκητισιακης .ευκολα θα εμφανιστει μουχλα και πιθανοτατα ασπεργιλλος αν δεν τηρουμε το σωστο καλο ξεπλυμμα και στραγγισμα των φυτρων καθε 4-5 ωρες ,ειδικα αν κανει κιολας ζεστη ! πολλοι νομιζουν οτι βαζοντας στο μουλιασμα ή στο αρχικο ξεπλυμα ειδικο χημικο αποστειρωτικο νερου , θα ξεπλενουν μετα οποτε τους καπνισει ... ειναι οι ιδιοι που κανουν εκτροφη με αλλαγη νερου στις ποτιστρες καθε τριημερο και αν ... τα λαθη που κανουν ειναι δυο .πρωτον αν απολυμανεις τον σπορο αρχικα δεν εξασφαλιζεις οτι οσο και να ξεχνας κατοπιν να κανεις σωστα εγκαιρα ξεπλυματα ,δεν δημιουργουνται βακτηρια (η αποστειρωση σε κατι που δεν ειναι σε ευρυτερο αποστειρωμενο περιβαλλον ειναι για ελαχιστο χρονο ) και δευτερον το χημικο που εριξες σε δοση καταλληλη για διαλυση σε νερο που πινουν τα πουλια ,οταν ριξουμε μεσα τους σπορους ,αντιδρα με την οργανικη τους δομη και απορροφαται σχεδον πληρως απο αυτους ,πολλαπλασιαζομενο σαν πυκνοτητα πανω τους .ειναι ενα λαθος που εχει προελθει απο κακη μιμηση σχετικου βιντεο ξενου εκτροφεα (χωρις να υπολογιζουμε οτι το καθε αποστειρωτικο δεν ειναι το ιδιο ακινδυνο ,αλλα και το οτι και οι πιο εμπειροι εκτροφεις ειναι ικανοι για μεγαλ..α λαθη ) και κακη διαφημηση για την καταλληλοτητα της μεθοδου απο ανθρωπους που εμπορευονται τετοια αποστειρωτικα σκευασματα (εστω και αθελα τους )

αν ομως τηρουμε το προγραμμα ξεπλυματος πιστα ή και συχνοτερα δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα .καποιοι τελειωνοντας τα ξεπλενουν με μηλοξυδο .πραγματι εχει μια ηπια απολυμαντικη δραση και μυκητισιοστατικη (αν δεν εχουμε ηδη εμφανη εμφανιση μυκητα γιατι αν εχουμε τοτε τα πεταμε ! ) αλλα και αυτο δεν εξασφαλιζει απολυμανση παρα απο μικρο μερος μικροβιων και επισης πρεπει να μενει ελαχιστα πανω στο σπορο ,γιατι με την επαφη τον οξειδωνει

Δημητριαδης Νικος
03-09-2012, 08:46
Δημήτρη Μβ ίσως;;;
σε όλα τα ξεπλύματα,και στον αρχικό εμποτισμό
Θα κάνω ένα πείραμα και βλέπουμε.

jk21
03-09-2012, 09:00
Νικο ειναι ενα απολυμαντικο που δεν το ξερω σε νορμαλ ποσοτητες που μπαινει στα ενυδρια να εχει και τοξικοτητα αλλα συνυπολογισε παντα οτι μπαινοντας στα φυτρα συγκεντρωνεται σιγουρα πανω τους και κυριως δεν ξερουμε τι ειδους χημικη αντιδραση γινεται .εδω και στο ξυδι ειμαι επιφυλακτικος να μενει μονιμα ή αρκετη ωρα .νομιζω οτι οποιος θελει να φτιαξει φυτρα χωρις να βαριεται ,κανει την δουλεια μια χαρα με καθαρο νερο και καλο ξεπλυμα !

Δημητριαδης Νικος
03-09-2012, 11:34
Εσύ τώρα τι πιστεύεις ότι δεν θα το επιχειρήσω;
ξεκίνησα ήδη.
Αν πετύχει θα ανεβάσω φωτογραφίες σε ελάχιστες ημέρες,

φαντάζομαι θα είσαι πάλι έτοιμος.:fighting0074:

panaisompatsos
03-09-2012, 11:50
Για αντιμυκητιακό εγω βάζω χλωρίνη η μηλόξυδο (ένα κουταλάκι ανα λίτρο νερού) αλλά μόνο κατα το πρώτο μούλιασμα ώστε κατα την διάρκεια των επομένων αλλαγών του νερού να φύγει εντελώς.
Το πιό σημαντικό όμως είτε μπεί κάποιο σκεύασμα είται όχι είναι να γίνεται συχνή αλλαγή του νερού.
Δε ξέρω για εσάς αλλά προτιμώ να μπαίνω στη διαδικασία κατασκευής φύτρου μόνο μεταξυ Οκτωβρίου-Μαρτίου και το διακόπτω κατα τους θερμούς μήνες για ευνόητους λόγους.

jk21
03-09-2012, 12:47
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ εισαι και συ θυμα της παραπληροφορησης που λεω ... εχεις δει σε διαφημηση φιλτρων νερου που παει το χλωριο του νερου οταν ριχνουμε μεσα χορταρικα; υπαρχει ειδικο υγρο - δεικτης που χρωματιζει το νερο οταν υπαρχει χλωριο ... μολις μπαινουν τα λαχανικα ,το νερο γινεται ξανα διαφανες ... αν δεν το καταλαβες καμμια χλωρινη δεν ξεπλενεται οταν ηδη εχει ποτισει τα οργανικα μορια των σπορων .οσοι γνωριζουν απο χημεια ξερουν οτι ειτε το χλωριο ειτε πχ καποιο φωσφορικο οξυ ειτε ιωδιο ειτε κατι αλλο ,ειναι απο τα στοιχεια ή ενωσεις που τρελενονται απο χαρα στο να αντιδρουν με οργανικα μορια υλης (δομικα στοιχεια του σπορου ..)σχηματιζοντας μορια που περιεχουν και αυτα τελικα ... μεχρι τωρα δηλαδη δηλητηριαζες (με το χλωριο ) ή οξειδωνες την τροφη που τους εδινες (με το μηλοξυδο ) αργα αλλα σταθερα τα πουλια σου .... η τελικη επιδραση εξαρταται απο την αντοχη του καθε πουλιου ,το ποσο ετρωγε ή οχι φυτρα ,την ποσοτητα χλωριου που εβαζες και το ποτε φευγανε τα πουλια απο σενα για να μαθεις ή οχι το μελλον τους μετα απο πχ 3 χρονια ...

Nικο το methylene blue ειναι αυτο C (http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon)16H (http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen)18N (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen)3S (http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfur)Cl (http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorine).

δεν ξερω (τα εχω ξεχασει ) αν τα οργανικα μορια των σπορων με μπολικα CHCHCHCHC ... στην δομη τους αντιδρουν με αυτο αλλα αν το κανουν ,θα χορηγησεις υπεραυξημενη ποσοτητα θειου S και χλωριου Cl στα πουλια σου ....

panaisompatsos
03-09-2012, 13:00
Φίλε Δημήτρη σε καμία περίπτωση δεν διεκδικώ το αλάθητο, γι΄ αυτω άλλωστε εχω κάνει εγγραφη στο φόρουμ ετσι ώστε να διαμορφώνω σφαιρική εικόνα για το αν οι μεθόδοι και πρακτικές που χρησιμοποιώ είναι οι καλύτερες για τα πουλιά που εκτρέφω.
Τα επιχειρήματα σου μου φαίνονται βάσιμα αλλά ότι έχω κάνει το έχω διαβάσει και είναι απόψεις ατόμων απο διάφορα σάιτ που ασχολούνται με το αντικείμενο.
Εντάξει για τη χλωρίνη οτι μπορεί να ποκαλέσει μελλοντικά προβλήματα,η απορία μου όμως είναι για το μηλόξηδο, δηλαδή μπορεί να μπεί σε μικρή δόση μεσα στο νερο που πίνουν χωρίς να υπάρξει πρόβλημα αλλα οταν έρθει σε επαφη με τον σπόρο είναι βλαβερό?
Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου πάντως .

jk21
03-09-2012, 13:13
Παναγιωτη πριν απο σενα ειχα δηλωσει ξεκαθαρα οτι αυτο ειναι καθεστως εδω και καιρο και δεν ειναι ευθυνη των απλων εκτροφεων !σαφως και δεν ριχνω ευθυνες σε σενα .εσυ εφαρμοζες κατι για να μην αποκτησουν καποια μολυνση τα πουλια σου ,προσπαθωντας παραλληλα να τα περιποιηθεις με κατι εξτρα σαν θρεπτικη αξια οπως τα φυτρα !

για το ξυδι ή το μηλοξυδο δεν υπαρχει προβλημα τοξικοτητας .ισως μαλιστα το αντιθετο αν δινεται μεχρι 1 κουταλι του γλυκου ανα 100 ml νερου .ισως και παραπανω .υπαρχει προβλημα αλλοιωσης των θρεπτικων συστατικων .δεν παυει να ειναι οξυ και να αντιδρα με οργανικη υλη οπως οι τροφες και οι σποροι .εβαπτιση στο αραιωμενο μηλοξυδο για λιγο ,στο τελος ,δεν δημιουργει προβλημα

panaisompatsos
03-09-2012, 13:19
Α δηλαδή είναι καλύτερα να μπαίνει για λίγο στο τέλεος αντι να μουλιάσει τους σπόρους απο την αρχή?

jk21
03-09-2012, 13:54
το ξαναειπα ....η οποια αρχικη αποστειρωση (που το μηλοξυδο δεν κανει ,μονο μυκητοστατικες ιδιοτητες εχει κυριως και καποια βακτηριαστατικες σε βακτηρια που το χαμηλο ph δεν ευνοει την αναπτυξη τους ) γινεται στην αρχη ,αν ειδικα μετα απο μια μερα αντι 4-5 ωρες κανεις 7-8 να τα ξεπλυνεις ,δεν μπορει να βοηθησει θετικα ...οτι αποστειρωτικο υγρο μπηκε στην αρχη ,ειτε εχει εισβαλει στον σπορο μονιμα και ειναι τοξικο (ακομα και να μην αφηνει μικροβια ευκολα να αναπτυσσονται ) ειτε δεν εχει εισβαλλει και εχει ηδη ξεπλυθει ,οποτε τα βακτηρια και οι μυκητες ειναι ελευθερα να κανουν παρτυ ... επισης το μουλιασμα για τοσες ωρες ,δινει το χρονο στα οξεα του μηλοξυδου να κανουν με την ησυχια τους οσες οργανικες αντιδρασεις και οξειδωσεις στην υλη και στα θρεπτικα συστατικα των σπορων ,θελουν ...

Δημητριαδης Νικος
03-09-2012, 17:12
Αποδεικνύεται αυτό Δημήτρη, η είναι υποθετικό.

C (http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon)16H (http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen)18N (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen)3S (http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfur)Cl (http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorine). συν άνθρακα και υδρογόνο αντιδρά σε C plus. και CI plus.

Γιατί αν αποδεικνύεται τόσα χρόνια χρήση methylene blue με συνδυασμό σπόρων στο πεπτικό σύστημα των πουλιών, θα είχα έστω κάποιο ελάχιστο δείγμα τοξικότητας.
Η δε χρήση του για τα βακτήρια και τους μύκητες στα ψάρια, αποδεικνύεται
ως προς τα πουλιά ο χρόνος και ο λόγος δεν είναι ακόμη αρκετός, στην αναμονή λοιπόν.

jk21
03-09-2012, 17:43
Νικο αλλο να ειναι στο νερο mb και σποροι για ωρα μονοι τους και αλλο να εχει πιει το πουλι νερο με μικρη δοση mb και να βρει αυτο το νερο στο στομαχι ή στον προστομαχο ,μαζι με ισχυρα οξεα που εκρινει ο οργανισμος τους σπορους ... τι θα επηρεασει περισσοτερο εκει τους σπορους ... το mb ή τα οξεα του στομαχου και η χολη που σε λιγη ωρα (ειδικα σε πουλια με γρηγορο μεταβολισμο ) εχουν κανει πολτο τους σπορους ;

περαν τουτου για σαφως ισχυρα απολυμαντικα νερου (μεχρι και βιτριολι σε μικρη δοση φυσικα ειχα συναντησει καποτε σε καποιο ψαχνοντας ) ,θα μπορουσα να ακουγα κατι αντιστοιχο απο εκτροφεις που το χρησιμοποιουσαν .αν ξερανε ποσα πουλια απο αυτα που δεχθηκανε κατι τετοιο επι λιγους εστω μηνες ζουσανε μετα απο 3 χρονια και το ποσοστο ηταν πανω απο 70 % (ενα 30% μπορει να πεθανει και απο ασχετους λογους ) τοτε θα με βαζανε να επανεξετασω αυτη τη σκεψη μου ... που οσο ομως και να θελα κατι διαφορετικο ειναι απολυτα , μα απολυτα λογικη ! (μιλω για απολυμαντικα ισχυρα παντα ,που γνωριζεις οτι κυκλοφορουν στο εμποριο ... )

οδυσσέας
04-09-2012, 03:59
ΟΔΥΣΣΕΑ αν εννοεις τις παραπανω ,πρεπει ακομα μια φορα να εξηγησω το μεγαλο μπερδεμα (παρανοηση ) που υπαρχει μεταξυ των εκτροφεων .αυτο που βλεπεις μεγαλο ειναι το ριζιδιο και οχι το φυτρο .η καταλληλοτερη στιγμη για την διακοπη της προετοιμασιας των φυτρων και για παροχη τους στα πουλια ,ειναι η στιγμη που εμφανιζεται το βλασταρι και οχι το ριζιδιο .αυτο δηλαδη που στις φωτο φαινεται κιτρινωπο στη φακη του αλεξ και λαχανι στην δικια μου πρασινη ροβιτσα .οχι το λευκο ριζιδιο .και στις δυο περιπτωσεις το βλασταρι ειναι μολις εχει βγει .

Δημήτρη οι βλαστημένοι σπόροι είναι για μένα κάτι που δεν το θεωρώ αναγκαίο στην διατροφή των πουλιών πολύ περισσότερο για τους ανθρώπους.

είσαι ο μόνος διαδικτυακά που υποστηρίζει ότι οι φύτρες πρέπει να δίνονται τόσο μεγάλες. αν ήμουν στην θέση σου θα επικοινωνούσα με μερικούς πτηνιατρους/εκτροφείς του εξωτερικού που λένε το αντίθετο για να το διασταυρώσω. αν το εχεις κανει θα ηθελα να μας το αναφερεις.

αν ομως τηρουμε το προγραμμα ξεπλυματος πιστα ή και συχνοτερα δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα .καποιοι τελειωνοντας τα ξεπλενουν με μηλοξυδο .πραγματι εχει μια ηπια απολυμαντικη δραση και μυκητισιοστατικη (αν δεν εχουμε ηδη εμφανη εμφανιση μυκητα γιατι αν εχουμε τοτε τα πεταμε ! ) αλλα και αυτο δεν εξασφαλιζει απολυμανση παρα απο μικρο μερος μικροβιων και επισης πρεπει να μενει ελαχιστα πανω στο σπορο ,γιατι με την επαφη τον οξειδωνει

το νερο που θα χαλασουμε για να ξεπλυνουμε τους σπορους ειναι για μενα ποιο πολυτιμο απο τις φυτρες...

jk21
04-09-2012, 07:26
οι σποροι στους οποιους πραγματοποιειται εναρξη της φυτρωτικης τους διαδικασιας ειναι διαπιστωμενο επιστημονικα Οδυσσεα οτι εχουν πολυ μεγαλυτερη αξια ,απο εναν σπορο σε κατασταση ηρεμιας .τα αμινοξεα ,οι βιταμινες και τα ενζυμα τους αυξανονται ραγδαια με εναν μαγικο τροπο που εχει δωσει ο Δημιουργος ,ώστε να υπαρξει η δυναμη που θα ωθήσει τον νεο βλαστο να μεγαλώσει με γρήγορους ρυθμούς .με επιστημονική ανάλυση αυτο εξηγειται πληρως εδω

http://www.plantphysiol.org/content/41/8/1313.full.pdf

οι καμπυλες δειχνουν ξεκαθαρα ποτε πεφτουν τα λιπιδια του σπορουν και ποτε αυξανουν τα αμινοξεα .ολα γινονται απο την 4η μερα και μετα .προσπαθησε να καταλαβεις ,αν και το ξαναεξηγησα ,οτι αλλο το ριζιδιο και αλλο το βλασταρι .εμας μας ενδιαφερει το βλασταρι .οταν εκεινο πεταξει εστω και λιγο και ας μην γινει ουτε μισος ποντος ,αρκει να εχει εμφανιστει (αλλα και μετα μπορει να δοθει αρκει να μην μεγαλωσει πολυ και περασει κανενα 7ημερο.τοτε πικραινει ) τοτε ειναι ετοιμο το φυτρο θρεπτικα .το ριζιδιο δεν αρκει .δεν με νοιαζει καθολου τι κανει και ο μεγαλυτερος εκτροφεας .ειτε δεν του τα παν καλα ,ειτε δεν του τα παν αλλα τα διαβασε ,αλλα τα διαβασε μισα .δεν ειμαι εδω για να αναμασω ,αλλα για να βελτιωνω και να πηγαινω κοντρα σε οποιο λαθος !!!

παρολα αυτα αν και οχι ετοιμα πληρως ,και μονο με το ριζιδιο να ειναι τα φυτρα ειναι πιο θρεπτικα απο τον ξερο σπορο σε αναπαυση ! τα φυτρα ειναι ανωτερη θρεπτικα τροφη αλλα πρεπει για να ειναι και ασφαλη ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΜΠΕΛΙΚΑ !!!

geam
04-09-2012, 07:52
σχεδον 2 χρονια τώρα που δίνω στα πουλια βλαστωμένους σπόρους δεν εχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα.... το αντίθετο θα έλεγα....
για αποφυγή μυκητών ή μουχλας, αλλά και για «απολυμανση» , την ώρα του μουλιάσματος βαζεις μισο κουταλάκι του νερου μυλόξυδο, και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο...

οδυσσέας
04-09-2012, 09:48
σχεδον 2 χρονια τώρα που δίνω στα πουλια βλαστωμένους σπόρους δεν εχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα.... το αντίθετο θα έλεγα....
για αποφυγή μυκητών ή μουχλας, αλλά και για «απολυμανση» , την ώρα του μουλιάσματος βαζεις μισο κουταλάκι του νερου μυλόξυδο, και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο...

Γιωργο και εγω το εχω δοκιμασει αλλα δεν το ξανακανω. αν στην δικη σου εκτροφη σε βοηθαει τοτε συνεχεισε να δινεις.
αν θες πες μας τι παραπανω εδωσαν η φυτρες στην εκτροφη σου? και σε τι σταδιο τις εδινες?

geam
04-09-2012, 11:02
Σύμφωνα με την δική μου παρατήρηση, βλέπω ότι τα πουλιά είναι πιο δυνατά, πιο σπαθάτα, η πτερόρροια διαρκεί λιγότερο, οι νεοσσοί μεγαλώνουν πιο γρήγορα, ενώ παρατηρώ πως τους μουλιασμένους σπόρους τους προτιμούν τα πουλιά καλύτερα από τους στεγνούς.... επίσης όσον αφορά την διατροφή – απγαλακτισμό των νεοσσών, έχω παρατηρήσει πως ξεκινανε να τρώνε τα φύτρα αρκετά νωρίς, (πιθανότατα επειδή είναι πιο μαλακοί) και αργότερα ακολουθούν οι ξεροί....

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ: βάζω σ’ένα μπολ – λεκάνη την ποσότητα των σπόρων που θέλω, ρίχνω το νερό με ένα κουταλάκι του γλυκού μυλόξυδο ή άλλο σκεύασμα του εμπορίου αντιμυκυτισιακό, τα αφήνω ένα 24 ωρο, και μετά τα ρίχνω σ’ ένα μεγάλο σουρωτήρι, και περίπου ανά 4ωρο τα ξεβγάζω με καθαρό νερό.... μόλις σουρώσουν καλά, τα βάζω σε γυάλινο μπολ και στο ψυγείο... σκέψου ότι η παραπάνω διαδικασία εάν ξεκινήσει Δεύτερα πρωί ολοκληρώνεται Τρίτη βράδυ....

ΣΠΟΡΟΙ: νιζερ, περίλα, κεχρί, ραδίκι, μαρουλι, κανναβούρι, ηλιόσπορος, ραπανάκι, αλφαλφα, φαγόπυρο, αγκάθι μαρίας, βρωμη αποφλοιωμενη, κάρδαμο....

geam
04-09-2012, 11:04
φυσικά τα παραπάνω είναι καθαρά δική μου γνώμη και άποψη και δεν έχω σκοπό να επηρεάσω κάποιον...

επίσης να σου τονίσω σπόρος που γίνετε φύτρο, ανεξαρτήτως εάν είναι βιολογικός ή υβρίδιο, είναι ζωντανός και όχι ακτινοβολημένος....

panaisompatsos
04-09-2012, 11:41
Και εγω θα συμφωνήσω με τα λεχθέντα του Γιώργου πιό πάνω.

jk21
04-09-2012, 14:28
ΓΙΩΡΓΟ συμφωνω μαζι σου με μια μικρη επιφυλαξη για το πιο εννοεις ως αντιμυκητισιακο (υποπτευομαι απολυμαντικο που δεν ειναι ολα και τοσο αθωα σε υψηλοτερη συγκεντρωση ... εξηγησα πως και γιατι )

επισης ή εχεις πολυ φρεσκους σπορους ή σε καποια ειδη νομιζω θελει λιγο παραπανω χρονο για να πεταξει (οχι να μεγαλωσει αλλα να πεταξει ισα ισα ) βλασταρι και οχι μονο ριζιδιο.μονο με ριζιδιο μια χαρα ειναι και αυτα ,αλλα οχι στο μεγιστο θρεπτικο σταδιο που μπορουν να εχουν

geam
04-09-2012, 14:34
Δημητρη το εχεις δει και Live νομιζω.... ακομα και μεσα στο ψυγειο μεγαλώνει το φυτρο.... χωρις να βγαλει ρίζα...

geam
04-09-2012, 14:35
Από το αντιμυκυτισιακο σταζω 4 σταγόνες στο μεγαλο μπολ...

geam
04-09-2012, 14:48
παντως για την ιστορια και μόνο, ηλιόσπορος, καρδαμο, νιζερ, ραπανακι, αλφάλφα, και κανναβουρι, από το πρωτο 24 ωρο πετάνε φύτρο....

jk21
04-09-2012, 14:51
τι εννοεις χωρις να βγαλει ριζα; βγαινει βλασταρι πριν το ριζιδιο;

4 σταγονες σε μεγαλο μπολ δεν μου λεει τιποτα οσο δεν γνωριζω δοσολογια για απολυμανση του νερου των πουλιων .αν ειναι πχ 1/5 ή 1/10 εκεινης της δοσολογιας και λιγοτερο τοτε δεν εχει σοβαρο κινδυνο σαφως .ομως παρομοια ή η μιση δοσολογια απο οσο συστηνεται για απολυμανση του ποσιμου νερου ,οταν συγκεντρωνεται μεγαλος μερος της στους σπορους ,ειναι και αυτη σιγα σιγα επικινδυνη

geam
04-09-2012, 14:54
εννοώ πως αρχίζει να "σκαει" ο σπόρος....
η δοσολογία για την ποτιστρα λεει 4 σταγόνες στα 50ml.... αρα 4 σταγονες στο μπολ του ενος κιλού νομιζω πως ειναι καλά...

jk21
04-09-2012, 15:23
ναι εισαι οκ τοτε !

οδυσσέας
04-09-2012, 19:11
Σύμφωνα με την δική μου παρατήρηση, βλέπω ότι τα πουλιά είναι πιο δυνατά, πιο σπαθάτα, η πτερόρροια διαρκεί λιγότερο, οι νεοσσοί μεγαλώνουν πιο γρήγορα

ολα αυτα τα παρατηρω και στα δικα μου πουλια χωρις να δινω φυτρες μονο με μπροκολο, αρακα, καλαμποκι χλωρο και δικη μου αυγοτροφη χωρις σκουληκι.

στα δυο χρονια που λες εχει χρειαστει να δωσεις καποιο φαρμακο το διαστημα που δινεις φυτρες?
δοκιμασε σε δυο ζευγαρια να μην δωσεις φυτρες και να μου πεις αν δεις διαφορα.

jk21
04-09-2012, 20:15
Οδυσσεα επειδη τον Γιωργο τον ξερω προσωπικα .... τα δικα του φυτρα ,οχι γιατι βαζει απολυμαντικο υγρο ή μηλοξυδο ,αλλα γιατι τα φτιαχνει αυτος ο συγκεκριμενος ,μυκητες δεν πιανουν ... αν φοβουμουνα κατι τετοιο δεν θα ειχα ξεχασμενα πανω απο ενα μηνα εκει για φιλοξενια τα 6 απο τα 9 καναρινακια μου .στο εχω ξαναπει .υπαρχουν πραγματα που ειναι επαρκη για τα πουλια μας .αυτα που δινεις ειναι επαρκη ,ισως και κατι παραπανω .υπαρχουν πραγματα που ειναι και επαρκη και σπεσιαλ για τα πουλια μας .τα φυτρα ειναι μεσα σε αυτα και αδιαμφισβητιτα ακομα και απο αυτους που τα φοβουνται για λοιμωξεις απο βακτηρια και μυκητες (διεθνως ) ειναι αποδεκτα για την θρεπτικη τους αξια που ειναι κατα πολυ ανωτερη του σπορου σε ξηρη μορφη .δεν χρειαζεται να το δει αυτο ο Γιωργος στα πουλια του .αυτο που βλεπει ισως ειναι και προιον ολων των αλλων που τους δινει .δεν υπαρχει αποδειξη οτι ντε και καλα οφειλεται στα φυτρα .για μενα αρκει που ειναι επιστημονικα δεδομενο οτι ειναι ανωτερα θρεπτικα .αυτο που ισως εχει αξια ιδιαιτερη ,που λεει ο Γιωργος ,ειναι η αποδοχη τους απο τα πουλια ακομα και για ταισμα των μικρων ,γιατι τους θυμιζουν τους σπορους της φυσης ,που του διαλεγουν συνηθως σε ημιωριμη γαλακτουχα κατασταση .αυτο που πρεπει να εχουμε παντα υποψη και ειναι αυτο που σε φοβιζει και δικαιως ,ειναι οτι αυτος ο διατροφικος θησαυρος αν προετοιμαστει τεμπελικα ,ειναι πραγματι επικινδυνος .εδω μαθαινουμε να μην ειμαστε τεμπεληδες στα πουλια μας ! αν δεν σε βαλω και σενα να φτιαξεις φυτρα ... :razz:

karakonstantakis
04-09-2012, 20:56
Εδώ είναι τα φύτρα που είναι σε αρχικό στάδιο ακόμα. Ειναι 48 ωρών (Κυριακή βράδυ κατά της 8-9 ξεκίνησα) !! Η φώτο πριν 5 λεπτά !!! Λογικά Πέμπτη βράδυ...ξημέρωμα Παρασκευής θα μπορώ να τα περάσω στην κλούβα !!!

http://img809.imageshack.us/img809/4633/d5684c2c09c04daca101c3f.png

http://img812.imageshack.us/img812/9666/07d35ef65806499296f6e74.png

http://img441.imageshack.us/img441/3606/1baa1d5e963f46d1a28fafd.png

:)

Δημητριαδης Νικος
04-09-2012, 21:07
Το αυγό είναι μικρότερης διατροφικής αξίας φαγητό από τα φύτρα , αλλά και πολύ πιο επικίνδυνο,
τα λαχανικά αν έχουν έστω και υπόλειμμα ελάχιστο από ραντίσματα, δεν λέω τίποτα, είναι όλα γνωστά,

οι ημέρες η εβδομάδες αναμονή που επιβάλλουν οι νομοί για τα φυτοφάρμακα, (πριν την χρήση της τροφής από ανθρώπους) πολλές φορές καταστρατηγούνται,
και αυτό να μην συμβεί οι αναλύσεις απευθύνονται σε ανθρώπους 60-70 κιλών , όχι σε πουλιά 25 γραμμαρίων.

οδυσσέας
04-09-2012, 22:53
οδυσσεα επειδη τον γιωργο τον ξερω προσωπικα .... τα δικα του φυτρα ,οχι γιατι βαζει απολυμαντικο υγρο ή μηλοξυδο ,αλλα γιατι τα φτιαχνει αυτος ο συγκεκριμενος ,μυκητες δεν πιανουν ... αν φοβουμουνα κατι τετοιο δεν θα ειχα ξεχασμενα πανω απο ενα μηνα εκει για φιλοξενια τα 6 απο τα 9 καναρινακια μου .στο εχω ξαναπει .υπαρχουν πραγματα που ειναι επαρκη για τα πουλια μας .αυτα που δινεις ειναι επαρκη ,ισως και κατι παραπανω .υπαρχουν πραγματα που ειναι και επαρκη και σπεσιαλ για τα πουλια μας .τα φυτρα ειναι μεσα σε αυτα και αδιαμφισβητιτα ακομα και απο αυτους που τα φοβουνται για λοιμωξεις απο βακτηρια και μυκητες (διεθνως ) ειναι αποδεκτα για την θρεπτικη τους αξια που ειναι κατα πολυ ανωτερη του σπορου σε ξηρη μορφη .δεν χρειαζεται να το δει αυτο ο γιωργος στα πουλια του .αυτο που βλεπει ισως ειναι και προιον ολων των αλλων που τους δινει .δεν υπαρχει αποδειξη οτι ντε και καλα οφειλεται στα φυτρα .για μενα αρκει που ειναι επιστημονικα δεδομενο οτι ειναι ανωτερα θρεπτικα .αυτο που ισως εχει αξια ιδιαιτερη ,που λεει ο γιωργος ,ειναι η αποδοχη τους απο τα πουλια ακομα και για ταισμα των μικρων ,γιατι τους θυμιζουν τους σπορους της φυσης ,που του διαλεγουν συνηθως σε ημιωριμη γαλακτουχα κατασταση .αυτο που πρεπει να εχουμε παντα υποψη και ειναι αυτο που σε φοβιζει και δικαιως ,ειναι οτι αυτος ο διατροφικος θησαυρος αν προετοιμαστει τεμπελικα ,ειναι πραγματι επικινδυνος .εδω μαθαινουμε να μην ειμαστε τεμπεληδες στα πουλια μας ! αν δεν σε βαλω και σενα να φτιαξεις φυτρα ... :razz:

με αυτό το ποστ με κάλυψες πλήρως.

φύτρες έχω δώσει για δυο χρόνια στα πουλιά μου :p και από ότι έχεις καταλάβει μόνο τεμπέλης δεν είμαι με τα πουλιά μου.

οδυσσέας
04-09-2012, 22:55
Το αυγό είναι μικρότερης διατροφικής αξίας φαγητό από τα φύτρα , αλλά και πολύ πιο επικίνδυνο,
τα λαχανικά αν έχουν έστω και υπόλειμμα ελάχιστο από ραντίσματα, δεν λέω τίποτα, είναι όλα γνωστά,

οι ημέρες η εβδομάδες αναμονή που επιβάλλουν οι νομοί για τα φυτοφάρμακα, (πριν την χρήση της τροφής από ανθρώπους) πολλές φορές καταστρατηγούνται,
και αυτό να μην συμβεί οι αναλύσεις απευθύνονται σε ανθρώπους 60-70 κιλών , όχι σε πουλιά 25 γραμμαρίων.

αν δινεις λαχανικα απο τον κηπο σου χωρις φυτοφαρμακα και την αυγοτροφη την δινεις σε μικρες ποσοτητες και την αλλαζεις 3 φορες την ημερα τοτε δεν εχεις προβλημα.

jk21
04-09-2012, 23:42
αν δινεις λαχανικα απο τον κηπο σου χωρις φυτοφαρμακα και την αυγοτροφη την δινεις σε μικρες ποσοτητες και την αλλαζεις 3 φορες την ημερα τοτε δεν εχεις προβλημα.

αν και τα φυτρα σου τα εδινες δινοντας αντιστοιχη προσοχη (που ειμαι σιγουρος οτι θα εδινες ) ψαξε αλλου το προβλημα .αν τελικα ειχες προβλημα .λες στην ουσια αυτο που λεω και γω και μαλλον θελει να πει και ο ΝΙΚΟΣ .ολα εν δυναμει αν δεν δοθουν και δεν προετοιμαστουν εννοειται πριν οπως πρεπει ,ειναι επικινδυνα .να μην πιασουμε το θεμα ξηρης μορφης σποροι και ..ασπεργιλλος και δεν τελειωνουμε ποτε ... ο ασπεργιλλος ,που πιθανοτατα ειναι η μουχλιτσα που εμφανιζεται σε κακοξεπλυμμενα φυτρα ,δεν εμφανιζεται στο νερο απο πουθενα .υπαρχει στους σπορους .αν το νερο ζεσταθει και βρωμισει απο σπορους που κατα την αναπτυξη τους και ειδικα καλοκαιρι εκλειουν στο περιβαλλον θερμοτητα και το περιβαλλον ευνοει την αναπτυξη -ταισμα του μυκητα ... ε τοτε αυτο που υπαρχει αλλα δεν βλεπουμε ,μας στελνει χαιρετισματα ....

ΑΛΕΞ δες λιγο το ποστ 26 ... μαλλον λιγο αργα σου φυτρωνουν .ισως να ναι ο σπορος .θα περιμενα μεχρι αυριο μεσημερι θα επρεπε να ηταν οκ ,για περιπτωση σιταριου

Δημητριαδης Νικος
05-09-2012, 07:47

Αν με την ίδια επιμέλεια δώσεις και φύτρα στην εκτροφή σου,θα έχεις +10

geam
05-09-2012, 08:34
Οδυσσεα επειδη τον Γιωργο τον ξερω προσωπικα .... τα δικα του φυτρα ,οχι γιατι βαζει απολυμαντικο υγρο ή μηλοξυδο ,αλλα γιατι τα φτιαχνει αυτος ο συγκεκριμενος ,μυκητες δεν πιανουν ... αν φοβουμουνα κατι τετοιο δεν θα ειχα ξεχασμενα πανω απο ενα μηνα εκει για φιλοξενια τα 6 απο τα 9 καναρινακια μου

το ευχαριστώ είναι λίγο.... εκτός απο τους 6 επισκέπτες, ο Δημήτρης ξεχασε να αναφέρει τα "παιδια" του, που μου έδωσε για υιοθεσία!!!!!

jk21
05-09-2012, 10:59
αυτα οπως και αλλα αλλου παντα τα ξεχναω ... οταν ειναι σε σιγουρα χερια ,δεν χρειαζεται να τα θυμασαι !

panaisompatsos
05-09-2012, 15:07
Παιδια σας χαιρετώ.
Βρήκα αυτούς τους συνδέσμους που αφορούν το παρών θέμα.

jk21
05-09-2012, 15:40
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ αν θες ζητα την αδεια να μεταφερεις τα αρθρα με την παραθεση μονο του συγγραφεα και οχι της ιστοσελιδας γιατι υπαρχει προφανες κολλημα με τους κανονισμους

επι της ουσιας γιατι ανοιξα τους συνδεσμους ,το ενα προτεινει απολυμανση με χλωρινη (steramina οπως λεει που αν ειναι αυτο http://www.dica33.it/STERAMINA-G-U-V-/?f=rwxuqmolyapz ξεκαθαρα προτεινεται μονο για εξωτερικη χρηση και καθαρισμο μονο των χωρων ... ) 1 κουταλι του γλυκου σε 2-3 λιτρα νερου .αν ειναι κανονικη και οχι πολυ αραιωμενη χλωρινη ,θα σου προτεινα να φτιαξεις φυτρα απο σιταρι που τρωμε και μεις και να φας για μια βδομαδα ... το κανεις;

το αλλο προτεινει μισο κουταλι virkon s σε ποσοτητα νερου που απο την φωτο δεν πρεπει να ειναι πανω απο ενα λιτρο

δεν ξερω ποσο πιο αραια δινονται σε σχεση με ποσο συστηνονται για απλη απολυμανση νερου ,αλλα αν δινονται στην ιδια διαλυση ειναι πολυ επικινδυνο

ας δουμε τι περιεχει και το αλλο ,το virkon s

http://www.pharmacal.com/MSDS/US/MSDSVirkonS.pdf

και αν καταλαβαινω καλα απο αυτο (δεν ειμαι σιγουρος )

http://www.neogen.com/AnimalSafety/pdf/ProdInfo/Tech_Bulletins/VirkonS.pdf

ειναι και αυτο για εξωτερικη χρηση ...(αν σκεφτεις οτι το ενα συστατικο του ειναι βασικο συστατικο σε απορρυπαντικα ρουχων.. )

panaisompatsos
05-09-2012, 15:53
α οκ δεν ηταν σκοπός μου να διαφημήσω οποιονδήποτε φίλε, απλά τα παράθεσα για να δέιτε τι πληροφορίες μπορεί να βρεί κάποιος στο διαδίκτυο και μή γνωρίζωντας περισσότερα πράγματα να παραπληροφορείτε τόσον ο ίδιος που τις διαβάζει οσο και πολλοί άλλοι που θα ενημερώσει.

jk21
05-09-2012, 18:42
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ σε καμμια περιπτωση δεν ειπα κατι τετοιο για σενα και ισα ισα ειναι αξιολογα αρθρα κατα τα αλλα και πολυ θα ηθελα να υπηρχαν εδω αν μπορουσαμε χωρις τον συνδεσμο αλλα με το ονομα του συγγραφεα .απο κει και περα η συγκεκριμενη τακτικη ειναι απλα νομος μεταξυ των εκτροφεων .αν τους την προτεινανε χημικοι ή γιατροι εχει καλως ... το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη χρησιμοποιειται κατι απο καποιον και οι αλλοι το ακολουθουν αρκει αυτος ο καποιος να εχει παρει ενα βραβειο στον ταδε διαγωνισμο και να ετυχε να υιοθετησει την προταση του οποιουδηποτε εμπορα που παρανοησε την συσταση της εταιριας για απολυμανση του νερου που πινουν τα πουλια .δεν ηταν απαραιτητο να ειχε σκεφτει οτι τα χημικα μπορει να φυγουν απο το νερο και να συγκεντρωθουν στα σπορια .τα λαθη ειναι για να διορθωνονται ...

παντως να διευκρινισω οτι οποιοδηποτε απολυμαντικο που προτεινεται απο μια εταιρια επισημα στην ιστοσελιδα ή στο φυλλαδιο του προιοντος ,οτι ειναι καταλληλο για << εσωτερικη χρηση >> δηλαδη απολυμανση του νερου που πινουν τα πουλια ,ειναι καθολα καταλληλο για απολυμανση των φυτρων ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ .το ποσο ειναι αυτο πρεπει να υπολογιστει με βαση ποσο νερο πινει το πουλι πχ απο το λιτρο που διαλυουμε την χημικη ουσια (πχ 4 ml ημερησιως το χειμωνα , για το καναρινι ) και ποσα φυτρα απο αυτα που θα ξεπλυθουν στην συγκεκριμενη ποσοτητα 1 λιτρου νερου με απολυμαντικο ,θα φαγωθουν απο 1 πουλι .ειναι λιγο μπερδεμα αλλα μονο ετσι μπορει ναδοθει κατι τετοιο με ασφαλεια (ή ο οποιοσδηποτε αντιπροσωπος του προιοντος ζητησει απο την χημικη υπηρεσια της εταιριας που το παραγει ασφαλη δοσολογια για απολυμανση φυτρων και να αναρτηθει στην ιστοσελιδα του προιοντος και επισυναφθει στο φυλλαδιο του .καθε τι αλλο ειναι απο μικρο εως μεγαλο ρισκο .

οδυσσέας
06-09-2012, 05:08
Αν με την ίδια επιμέλεια δώσεις και φύτρα στην εκτροφή σου,θα έχεις +10
με την ίδια επιμέλεια έδινα και τις φύτρες αλλά επειδή δεν είδα αυτό το +10 και για να έχω έναν ακόμα λιγότερο λόγο να ανησυχώ,
σταμάτησα να δίνω.
είμαι ικανοποιημένος με αυτά τα απλά πράγματα που δίνω, που δεν χρειάζεται να δίνω το κάτι παραπάνω.

karakonstantakis
06-09-2012, 06:25
Τα φύτρα τελικά ήταν έτοιμα εχτές το απόγευμα !! Δοκίμασα και εγώ και σαν γεύση ήταν best !!
Πέρασα ελάχιστα μέσα στην κλούβα χωρίς καν να τα ακουμπίσουν.....!!!
Πέρασα στο Ζευγάρι Παπαγάλους μου και έκαναν πάρτη επάνω σε μια αυγοθήκη γεμάτη φύτρα !!!

Μετά από καμιά ώρα που έλεγξα στα καναρίνια & καρδερίνες δεν είχαν αγγίξει τίποτα.... :waiting:

64 γραμμάρια φύτρα τα έβαλα στο μπλέντερ μαζί με 120 γρ αυγοτροφή που φτιάχνω !! Με βότανα....Κινόα....μαγιά μπύρας....κ.α. που πρόσθεσα τα πέρασα στα πουλιά και έπεσαν με τα μούτρα !!

Τωρα....γιατί δεν μου τα τρώνε σκέτα ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω !! :waiting:

jk21
06-09-2012, 07:24
το σιταρι ειναι λιγο μεγαλουτσικο και μερικα το σκεφτονται .στην αρχη ειχα και γω δυσκολια αλλα τους εφαρμοζα την πληρη αφαιρεση τροφης για 2-3 ωρες εκτος των φυτρων ,δοκιμαζαν και δεν σταματουσανε μετα .εχεις προβλημα αποδοχης και με μικροτερους σπορους ; ανακατευε αν θες χωρις να τα κοβεις με λιγο αυγοψωμο .αλλα και στην εσχατη αν ετσι οπως τα εκανες δεν μενουν ωρες χωρις να τα φανε ,δεν χανουν πολυ σε αξια απο τον τεμαχισμο .αν μεινουν ομως σιγουρα χανουν .αν παντως δεν τρωνε κανενα σπορο ετσι σκετο ,ακομα και πιο μικρους ,τοτε ετοιμασε πρωτα καποιον μικρο και σιγουρα αγαπημενο τους πχ κινοα ή νιζερ ,ανακατευε με αυγοψωμο (ατεμαχιστους )και αφου συνηθισουν σε αυτον δοκιμασε και με μεγαλυτερους οπως το σιταρι

geam
06-09-2012, 08:02
φίλε Αλεξ δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Δημήτρης....θα έχεις 100% επιτυχία...

karakonstantakis
06-09-2012, 16:48
Θα το κάνω έτσι λοιπόν μόλις μου τελειώσουν τα 100 γρ αυγοτροφής . Λογικά Κυριακή ξεκινάω φύτρα με Νίζερ !!! ή μάλλον τα ξεκινάω Σάββατο πρωί για να έχω έτοιμα όσο πιο σύντομα γίνετε !!! :)

karakonstantakis
06-09-2012, 21:14
Ψύχωση με τα φύτρα..... Ξεκίνησα πριν λίγο για πρώτη φορά φύτρα Νίζερ !! Ξέρουμε πόσο θέλουν περίπου ?? Η λίστα στο ποστ #26 δεν γράφει για Νίζερ !! :)

jk21
06-09-2012, 21:17
μουλιασμα 8 ωρες αρκει και αν ειναι φρεσκοι οι σποροι και λιγοτερο .ξεπλυμμα καθε 4 ωρες και μεχρι μεθαυριο μεσημερι θα ειναι τελεια .ισως και νωριτερα .φυτρωνουν πανευκολα αρκει να ειναι καλος ο σπορος .για τα πουλια απο τα πιο αγαπημενα τους και ιδανικα για ανακατεμα στην αυγοτροφη ,οπως και ο αμαρανθος και η κινοα

karakonstantakis
08-09-2012, 20:11
Το Νίζερ είναι έτοιμο να μπει αύριο πρωί !!

http://img214.imageshack.us/img214/3692/280e7529154747beae805f3.png

http://img838.imageshack.us/img838/258/7421be777d87435fb78c066.png

:welldone:

οδυσσέας
09-09-2012, 00:15
ενα μειγμα για φυτρες θα μπορουσε να ειναι αυτο?

65% Νιζερ
15% μικρο ηλιοσπορο
5% ροβιτσα (mung been)
5% μαρουλοσπορο ασπρο
5% ραδικι (chicory)
5% καρθαμο (cardy)

jk21
09-09-2012, 18:30
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ εγω μονο ριζιδια ( και λιγα μαλιστα )βλεπω ακομα

ΟΔΥΣΣΕΑ αν αυτες οι φυτρες συνοδευουν αμυλουχα τροφη ,εχει καλως .ειναι σχεδον ολοι λιπαροι σποροι .αν θελουμε να δινουμε φυτρα αφοβα ακομη και καθε μερα καλο ειναι να εχουν σαν βαση πχ κινοα ή αμαρανθο .κατα τα αλλα ειναι καλο σαν εξτρα μιγμα να δινουμε καποιες μερες .βασικο ειναι επισης να φυτρωνουν σε παρομοιο χρονικο διαστημα ή να τα ετοιμαζουμε ξεχωρα και να τα αναμιγνυουμε οταν ειναι ολα οκ .εσυ πως το εφαρμοζεις ή το ειχες εφαρμοσει;

οδυσσέας
09-09-2012, 20:49
το έδινα στην προετοιμασία την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου 1 μέρα, την δεύτερη εβδομάδα 2 μέρες , την τρίτη εβδομάδα 3 μέχρι να δίνω κάθε μέρα, μέχρι το τέλος της πτερόροιας. σε ξεχωριστο σκευος οχι μαζι με την αυγοτροφη.

jk21
09-09-2012, 20:59
σε αυτη τη συχνοτητα σαφως και δεν εχεις θεμα που ειναι αρκετοι οι λιπαροι σποροι! αλλα θα προτιμουσα περισσοτερες μερες με προσθηκη και αμυλουχων .αν μιλαμε για προετοιμασια ,κυριως σιταρι (απο το φυτρο του βγαινει η μεγαλυτερη φυσικη πηγη βιτ ε το σιτελαιο ) και κινοα .οταν οι αμυλουχοι ειναι γυρω στο 60 % και οι λιπαροι στο 40% μπορουμε να δινουμε και καθε μερα (στη διαδικασια φυτρωματος τα λιπαρα πεφτουν και ειναι σα να εχουμε θερμιδικο μιγμα αντιστοιχο με 70-30 ξηρους σπορους ) .επισης στο μιγμα εκεινο καλα ειναι να υπαρχει και φυτρο λιναριου ,κανναβουριου γιατι στους λιπαρους που εχεις (πολλοι καλοι σαν σποροι ) ειναι φουλ τα ω6 λιπαρα και ελαχιστα τα ω3

οδυσσέας
09-09-2012, 22:48
δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά. λέω ότι το ξεκινούσα από την προετοιμασία που ξεκινούσε την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου και
από τα μέσα του Μαρτίου και μετά τους έδινα φύτρες κάθε μέρα μέχρι τέλος Οκτωβρίου.
το έδινα σε καρδερίνες και κοινά καναρίνια.

jk21
09-09-2012, 23:04
εσυ μια χαρα το ειπες ... εγω μπερδευτηκα ... εδω μιλουσα με τον Οδυσσεα και ελεγα ποσοστα που αφορουν καναρινια ... αυτο αν ηταν off topic ... ναι μεν οι καρδερινες θελουν πιο ανεβασμενα λιπαρα αλλα και παλι μονο αν η ποσοτητα των φυτρων σε σχεση με το βασικο μιγμα σπορων που αντιστοιχουσε σε καθε πουλι ,αλλα και οι αυξημενες θερμιδικες αναγκες στην αναπτυξη οσο αφορα ομως μονο τα ανηλικα ,δικαιολογουν μη παχυνση σε καθημερινη χορηγηση .ειχες προσεξει ποτε για κατι τετοιο στην κοιλια των πουλιων;

οδυσσέας
09-09-2012, 23:13
να παχύνουν τα πουλιά? οχι.

δεν φταις εσυ ετσι και αλλιως το θεμα ειναι στην ενοτητα των καναρινιων.

jk21
09-09-2012, 23:29
οταν μιλω σε οδυσσεα και μιχαλη ποια καναρινια και μπεκατσες ;)

Δημητριαδης Νικος
18-11-2012, 16:57
Για όσους ταΐζουν φυτρωμένους σπόρους.

Οι γενετικά τροποποιημένοι σπόροι μιας καλλιέργειας που είναι ανθεκτική σε εντομοκτόνα,
έχουν δεχθεί ένα γονίδιο από βακτήριο του εδάφους,Bacillus thuringiensis το οποίο κάνει το φυτό να παράγει δικά του παρασιτοκτόνα-την τοξίνη Bacillus thuringiensis.

Πηγή: Κάθριν Σάντερς ,Πανεπιστημιο Λινκολ, Νέα Ζηλανδία.

mitsman
02-08-2013, 16:55
Δεν ειχα καταφερει μεχρι τωρα να βρω σιταρι για να βγαλω φυτρα.... προχθες βρηκα σε ενα μαγαζι με βιολογικα και αν και δεν ειναι η "σωστη" εποχη , τα πηρα και εβγαλα φυτρα για να δοκιμασω.... μιλαμε εγινε χαμος. Καναρινια καρδερινες, φλωρια, παπαγαλοι το τσακισαν!!!

http://i1238.photobucket.com/albums/ff490/mitsman/null_zps35c666cd.jpg (http://s1238.photobucket.com/user/mitsman/media/null_zps35c666cd.jpg.html)

teo24
02-08-2013, 18:08
Δεν ειχα καταφερει μεχρι τωρα να βρω σιταρι για να βγαλω φυτρα.... προχθες βρηκα σε ενα μαγαζι με βιολογικα και αν και δεν ειναι η "σωστη" εποχη , τα πηρα και εβγαλα φυτρα για να δοκιμασω.... μιλαμε εγινε χαμος. Καναρινια καρδερινες, φλωρια, παπαγαλοι το τσακισαν!!!

http://i1238.photobucket.com/albums/ff490/mitsman/null_zps35c666cd.jpg (http://s1238.photobucket.com/user/mitsman/media/null_zps35c666cd.jpg.html)
Απο ροβιτσα,σιταρι,κινοα και φαγοπυρο και μενα το σιταρι τσακιζουν στην κυριολεξια,μετα κινοα και τα αλλα λιγο εως καθολου.

ΑΣΩΤΟΣ
02-08-2013, 19:07
.

" Κατα την διαρκεια του φυτρωματος, το ενζυμο αμυλασης μετατρεπει το αμυλο σε απλα, ευπεπτα ζακχαρα.
Η υψηλη περιεκτικοτητα σε σακχαρα εξηγει γιατι ειναι τοσο καλοδεχουμενοι οι φυτρωμενοι σποροι"

(απο μη επιστημονικη πηγη: ATFETE (http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=en&a=http%3A%2F%2Fwww.atfete.com%2Findex.php%3Ffile%3 DPage%26name%3DGraines_a_germer) )

.

jk21
03-08-2013, 00:05
λεει και τα αλλα καλα ,οπως την βελτιωση της ποιοτητας της πρωτεινης και των απαραιτητων αμινοξεων ,αλλα πιστευω οτι το σημαντικοτερο που εχουν τα φυτρα για τα πουλια ,ειναι η δροσια και φρεσκαδα που λειπει απο τους στεγνους σπορους .τους δινει την αισθηση των ημιωριμων χλωρων ακομα σπορων ,που η αιχμαλωσια αναγκαστικα του στερει

gianniskilkis
03-08-2013, 15:57
Δημήτρη αυτή ακριβώς την αίσθηση μου αφήνουν και εμένα Δημήτρη όταν επιτίθενται μανιωδώς στις κορφές του Βασιλικού . Δεν είναι διάθεση για πράσινο αλλά επιθυμία να γευτούν ημιώριμο , δροσερό σπόρο ...

jk21
03-08-2013, 17:53
Ανακατεψτε λιγα φυτρα με αυγοτροφη ή τριψτε λιγη γλυστριδα σε μουλτι με αυγοτροφη ,να δειτε διαφορα στην αποδοχη ... αλλα σε αυτη την περιπτωση ,να ξερουμε οτι η αυγοτροφη δεν ειναι να μενει ολοκληρη μερα στο κλουβι !

ΑΣΩΤΟΣ
12-08-2013, 01:41
Για όσους ταΐζουν φυτρωμένους σπόρους.

Οι γενετικά τροποποιημένοι σπόροι μιας καλλιέργειας που είναι ανθεκτική σε εντομοκτόνα,
έχουν δεχθεί ένα γονίδιο από βακτήριο του εδάφους,Bacillus thuringiensis το οποίο κάνει το φυτό να παράγει δικά του παρασιτοκτόνα-την τοξίνη Bacillus thuringiensis.

Πηγή: Κάθριν Σάντερς ,Πανεπιστημιο Λινκολ, Νέα Ζηλανδία.

"...
$ B.t. is practically nontoxic to birds and fish (3, 19).
..."
[μεταφραση: Ο B.t. (Bacillus thuringiensis) είναι πρακτικα μη τοξικος για τα πουλια και τα ψαρια]

Πηγη:NPIC (National Pesticide Information Center)
Εγγραφο: Bacillus thuringiensis (General Fact Sheet)
(http://www.npic.orst.edu/factsheets/BTgen.pdf)
Το εγγραφο (3) -τo ενα απο τα δυο εγγραφα που στηριζει το NPIC το πιο πανω- ειναι απο την EPA (United States Enviromental Protection Agency):
Εγγραφο: Bacillus thuringiensis; EPA-738-R-98-004 (http://www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/0247.pdf) (Reregistration Eligibility Decision (RED) Bacillus thuringiensis)

jk21
17-02-2015, 23:21
τη θρεπτικη αξια της camelina sativa ,κατα κοσμον καμελινα ,την γνωριζετε

ειπα να δοκιμασω να την κανω φυτρα .Ομολογω οτι εχει τη ιδιαιτεροτητα της Κια και του βασιλικου να κανει κατι σαν ζελε και να μην αφηνει το νερο να στραγγιζει αλλα με συχνο ξεπλυμα και οσο μπορω στραγγισμα ,πετυχα να προχωρησω στο φυτρωμα της
http://i.imgur.com/1Tafn6D.jpg

http://i.imgur.com/fQFr7U6.jpg

Αυριο πρωι θα ειναι εντελως ετοιμη και θα αναμιχθει στην αυγοτροφη

blackmailer
18-02-2015, 10:35
τους σπόρους τους αφήνεις μέσα στο νερό συνεχώς Δημήτρη έως ότου βγάλουν τα φύτρα; γιατί βλέπω και κολυμπάει η καμελίνα στο νερό της φώτο...

jk21
18-02-2015, 14:47
.Ομολογω οτι εχει τη ιδιαιτεροτητα της Κια και του βασιλικου να κανει κατι σαν ζελε και να μην αφηνει το νερο να στραγγιζει αλλα με συχνο ξεπλυμα και οσο μπορω στραγγισμα ,πετυχα να προχωρησω στο φυτρωμα της

δεν ειναι ακριβως νερο ,αλλα κατι σαν ζελε ,οπως κανει και η κια .Οσο και να στραγγισεις ,αυτο δεν φευγει απλα σιγουρα ξεπλενεται καθε φορα που τα ξεπλενω

Στο νερο ειναι μονο αρχικα για το μουλιασμα

blackmailer
19-02-2015, 06:50
ααα τωρα καταλαβα, ειναι αυτο που μενει μετα που ειπες, το "ζελε". οκ...το'πιασα! ευχαριστω!

georgallas
13-04-2015, 16:38
Δημήτρη,
Πόσο συχνά να δίνουμε φύτρα κατά την περίοδο της αναπαραγωγικής περιόδου;

Ευχαριστώ
Γιώργος

jk21
13-04-2015, 17:20
Οποιος δεν βαριεται τη διαδικασια ,ωστε να την κανει σταθερα σωστα και να ειναι ασφαλη με απουσια βακτηριων ,ακομα και καθε μερα !

τα πουλια στη φυση ταιζουν ειτε χλωρους σπορους ή φυτρα νεων σπορων (τσιμπολογανε κατω στο εδαφος .... δεν τρωνε χωμα αλλα φυτρα .Εχω προσφατη σχετικη μαρτυρια για φυτρα ραδικιου απο καρδερινες ) σε συνεχη βαση

an.nicolaou
02-06-2015, 11:06
Παιδιά υπάρχει κάποιος πίνακας που να λέει ανάλογα με το σπόρο πόσο πρέπει να βλαστήσει για να πάρουμε τη μέγιστη προτεινη; για παράδειγμα εγώ βλαστω νικερ. Πόσο πρέπει να βλαστήσει

jk21
02-06-2015, 14:49
Ανδρεα δεν υπαρχει σχετικος πινακας ,αλλα το μεγιστο των θρεπτικων συστατικων (κυριως τα ενζυμα και οι βιταμινες αλλαζουν με πριν) λαμβανεται οταν εκτος απο το ριζιδιο παει να βγει και το φυτρο .Αν τα πουλια σου τρωνε τον σπορο κανονικα τοτε ,οταν θα εχει σχετικα μεγαλωσει το ριζιδιο για να πεταξει ελαχιστα ισα ισα το φυτρο (πρασινο ή κιτρινωπο συνηθως ) τοτε αυτη ειναι η καταλληλοτερη στιγμη .Αν δεν τον αποδεχονται τοτε και τον τρωνε μονο με μικρο ριζιδιο χωρις να εμφανιστει η φυτρα ,τοτε να τον δινεις εστω ετσι ,γιατι σαφως εχει σημασια και η αποδοχη

Δοκιμαζεις και πραττεις

an.nicolaou
02-06-2015, 16:27
Οκ ευχαριστώ.

an.nicolaou
16-06-2015, 18:14
Παιδιά σήμερα έβαλα να βλαστησω τους σπόρους που ταΐζω στα πουλιά μου. Versele laga breeding no rape. Περιέχει αποφλοιωμενη βρώμη. Θα έχω πρόβλημα;

jk21
16-06-2015, 21:46
η αποφλειωμενη δεν μπορει να βλαστησει

θα ηταν ενδιαφερον να δεις ,κατα ποσο θα το κανουν τα υπολοιπα .Στο κεχρι περιμενε και 4ημερο αν δεν φυτρωνει νωριτερα .Δεν θα σου προτεινα να το δωσεις την πρωτη φορα

οταν αποφασισεις να το δωσεις ,να εχει οσμη φρεσκαδας ακομα

jk21
18-06-2015, 17:51
Φυτρα σουσαμιου ,για πολλαπλα οφελη στα πουλακια μου !!!

Σκετα

http://i.imgur.com/HP6eCD4.jpg

ή

και σε συνδιασμο με αυγοτροφη

http://i.imgur.com/Zb8jwjf.jpg

Στην πραγματικοτητα , η << αυγοτροφη >> ειναι κατι νεο που δοκιμασα ,με τους κροκους που περισσευαν απο την παρασκευη κρεμωδους αυγοτροφης Νestling eggfood for Goldfinches - Πατέ αυγοτροφή υψηλής πρωτεΐνης για νεοσσούς (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?39711-%CE%9Destling-eggfood-for-Goldfinches-%CE%A0%CE%B1%CF%84%CE%AD-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CF%85%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B7%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%8D%CF%82) που για υψηλη πρωτεινη ,χωρις πολλα λιπαρα απαιτουνται στη συνταγη καποια εξτρα σκετα ασπραδια

Τι εκανα; χτυπησα τους κροκους ,προσθεσα και ανακατεψα παλι λιγο αλευρι καλαμποκιου με πολυ χαμηλα λιπαρα (οχι πολυ οπως μια συνηθη αυγοτροφη ,οπου η βαση ειναι τα αλευρα ) και απλωσα το χυλο πανω σε λαδοχαρτο ψησιματος που ειχα απλωμενο σε ταψι .Εψησα για κανενα 20 λεπτο σε 150 μονο βαθμους και στη συνεχεια αφαιρωντας σχετικα ευκολα απο το λαδοχαρτο τον λεπτο ψημενο χυλο αυγου ,τον ετριψα με λιγη τριμμενη φρυγανια σε μουλτι (χρειαζεται ελαχιστη για να τριφτει ομοιομορφα ,αφου και αυτος δεν εχει ιδιαιτερη υγρασια και δεν λασπωνει ) .Την επομενη φορα θα εχω και την παρουσιαση αναλυτικα στην καταλληλη ενοτητα

an.nicolaou
19-06-2015, 09:46
Μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι σπόροι βλαστησαν. Δεν βλάστησε το λινάρι, το κέχρι και η βρώμη. Τους σπόρους θα τους πετάξω γιατί τους βάζω στην αυγοτροφή και φοβάμαι από τη βρώμη. Θα βάλω σουσάμι σήμερα για να βλαστήσω. Θα τη βάλω στην αυγοτροφή που δίνω στους νεοσσους.

an.nicolaou
20-06-2015, 09:09
Δεν ξανά έδωσα σουσάμι βλαστημενο στην αυγοτροφη μου. Αν δώσω θα δημιουργήσω πρόβλημα; ο λόγος που ρωτώ είναι γιατί θα δώσω μόνο βλαστημενο σουσάμι με την αυγοτροφη.

jk21
20-06-2015, 09:15
ίσως << προβλημα >> αυξημενης επιθυμιας να τρωνε μονο το βλαστημενο σουσαμι χαχαχα

εν μεσω αναπαραγωγης ,ενας βλαστημενος σπορος με φουλ ασβεστιο (ο ιδανικος για ασβεστιο ) ,πολυ καλη πρωτεινη και ιδανικη πηγη μαλιστα της σημαντικοτατης μεθειονινης ,δεν εχεις τιποτα για να σε ανησυχει

Kanarinis
21-06-2015, 12:03
Φύτρα με σπόρο απο γαιδουράγκαθο μπορεί να γίνει;;;;

jk21
21-06-2015, 14:07
εχω κανει δοκιμαστικα στο παρελθον .Βγηκε στο 4ημερο σχεδον και εν τω μεταξυ οι σποροι μυριζαν ασχημα .Ισως οι σποροι δεν ηταν καλοι

δοκιμασε αν εχεις ,χωρις να τους βαλεις αν δεν εχουν φυτρικοτητα οσο οι σποροι ειναι οκ απο οσμη ή ιχνη μυκητων

Kanarinis
21-06-2015, 21:18
Ευχαριστώ Δημήτρη!!! έχω αρχίσει ήδη την διαδικασία, είναι σπόροι που τους μάζεψα εγώ θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα! :D!! Ηταν αρκετά σκληρό το περίβλημα για να το σπάσουν τα πουλάκια οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω για φύτρα!

jk21
21-06-2015, 21:21
αυτοι πιστευω θα φυτρωσουν

αυτοι που υπαρχουν στο εμποριο ,στην καλυτερη περιπτωση ειναι 1 χρονου

an.nicolaou
21-06-2015, 21:31
Τελικά το σουσάμι δεν βλαστησε. Μύρισε και έτσι το πέταξα.

jk21
21-06-2015, 21:37
απλα για να καταλαβουμε τι σπορους παιρνουμε απο τα πετ σοπ και τι πουλανε τα μαγαζια για ανθρωπινη διατροφη ....

αντιστοιχα ειναι και οι ποιοτητες των αλευρων για ζωοτροφες και ανθρωπινη διατροφη αντιστοιχα ....

goshalim
26-06-2015, 15:08
Δημητρη , πια ειναι η διαφορα του να δινω σκετω το σουσαμι και βλαστιμενου.

Αυτο που γνωριζω για το σκετο ειναι η στην παροχη ασβεστσιου αφου θεωρειτε μια απο της τροφες με μεγαλη περιεκτικοτιτα ασβεστιου.

jk21
26-06-2015, 16:07
το ασβεστιο υπαρχει σε καθε περιπτωση .στην περιπτωση των βλαστημενων σπορων ,εχουμε εκρηξη στην περιεκτικοτητα σε βιταμινες ,βελτιωση στην πρωτεινη (φαινομενικα πεφτει γιατι προστιθεται στο βαρος το νερο και η ποσοστοση της μειωνεται αν την αναζητησουμε σε πινακες ,αλλα επι ξηρου ,μην παιρνοντας υποψη το νερο ,στην ουσια αυξανεται σε σχεση με πριν )

αλλα το μεγαλο συν των βλαστημενων σπορων ,ειναι τα ενζυμα ,που ειναι ουσιες καταλυτες για την απορροφηση των θρεπτικων ουσιων .Υπαρχουν μονο σε τροφες ανεπεξεργαστες χωρις θερμανση και ειναι πληρως αναγκαια στα νεαρα πτηνα .Αυτο ειναι που τους κανει να ξεχωριζουν σαν τροφη και οποιος ισχυριζεται οτι μπορει να αντικατασταθουν με αλλη ετοιμη επεξεργασμενη με θερμανση τροφη , τουλαχιστον λεει ανακριβειες !

http://www.chem.uoi.gr/sites/default/files/mathimata/%CE%99%CE%A1%20%CE%A7%CE%A4%202.6.pdf

http://www.living-foods.com/articles/sprouts.html

http://herbsarespecial.com.au/free-sprout-information/sprouts-provide.html

eyes lf
29-07-2015, 21:27
το φαγοπυρο, καμελινα, σισαμι, γαιδουραγκαθο, μαρουλι, ραδικι, ΠΟΣΟ μουλιασμα ΘΕΛΟΥΝ ?

jk21
29-07-2015, 22:24
το φαγοπυρο απλα ξεπλυμα στο σουρωτηρι θελει αρχικα .καθολου μουλιασμα .αλλιως ανοιγει ο σπορος και δεν φυτρωνει

η καμελινα και το σουσαμι απο 6 με 7 ωρες ειναι οκ ,απλα η καμελινα θα σε δυσκολεψει γιατι γινεται σαν ζελε οπως η κια και ο βασιλικος

για τα αλλα δεν ξερω

eyes lf
05-08-2015, 16:59
σημερα τα καναρινακια μου τα τσακισαν ολα .... :haha:
φυτρα Γαιδαραγκαθου στο πουγκι :happy0064:

μουλιασμα 10 με 12 ωρες

ξεβγαλμα στραγιγμα ανα 5 ωρες

ετιμα σε ακριβος ( 4 ) εικοσιτετραωρα

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/11800152_10205143685965027_3416823430755687616_n.j pg?oh=be12633668b2f785ceb0844264961b5b&oe=56369500

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/11825906_10205143686725046_5607469519482969582_n.j pg?oh=072fba6e6c635087592b95ffeea47206&oe=5647AFDF

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10984994_10205143687005053_5790394298092035957_n.j pg?oh=ac69f0ece61e6d09db093616b288be28&oe=5682AA07

jk21
05-08-2015, 20:21
Μπραβο Δεσποινα !!!! οταν ετοιμασθηκαν ,κρατουσαν μυρωδια φρεσκαδας οι σποροι;

eyes lf
05-08-2015, 21:23
κρατουσαν μυρωδια φρεσκαδας λεει :party0028:
μοσχομιριζαν χοραφι .... κανενα ιχνος ασχιμις μιροδιας αλιος θα τα πετουσα και δεν θα διμοσιευα :happy0030:

jk21
05-08-2015, 23:44
Μια φορα που ειχα δοκιμασει πριν καποια χρονια ,τα καταφερα νομιζω στο πενθημερο ,αλλα υπηρχε μια οσμη ,οχι μουχλας αλλα σαν να ησουν σε σταυλο με γαιδαρο .... ρε λεω ,για αυτο τα λενε γαιδουραγκαθα; χαχαχα

legendguards
16-08-2015, 15:42
εγω ειμε στην 6 μερα αλλα μονο 2 βγηκαν .μαλλον θα τα παρατησω τα γαιδουρια

jk21
16-08-2015, 20:25
μαλλον δεν ειναι και τοσο φρεσκα ... δοκιμασε δυο μερες ακομα ,αλλα μην τα δωσεις μετα .Δοκιμασε απλα να δεις αν βγουνε .Η οσμη τους ειναι οκ;

legendguards
17-08-2015, 06:10
τα παρατησα. πραγματι η οσμη ειναι παραξενη δεν ξερω το λογο

eyes lf
17-08-2015, 13:49
παιδια ολα τα φυτρα θελουν αρκετο καλο ξεβγαλμα
μεταχιριζομαι πουγκι και ειναι ευκολα να τα τριβω ελαφρα στο καθε ξεβγαλμα
απαιτουν αρκετο καλο στραγγισμα
τα φυτρα εχουν μπει για τα καλα στο ημερισιο διαιτολογιο των καναρινιων μου
2 κουταλια της σουπας ανα ιδος μουλιαζω σε ξερη μορφη....
οταν ειναι ετημα, ειναι υπεραρκετα και ταιζουν 2 μερες 70 καναρινια
Δευτερα,Τεταρτη, Παρασκευη μουλιαζω NIGER, ΡΟΒΙΤΣΑ
Τριτη, Πεμπτη, Σαββατο μουλιαζω ΑΓΚΑΘΙ ΜΑΡΙΑΣ, ΣΙΤΑΡΙ και ΦΑΓΟΠΙΡΟ
QUINOA βρασμενη καθιμερινα στη αυγοτροφη

eyes lf
17-08-2015, 14:08
τα παρατησα. πραγματι η οσμη ειναι παραξενη δεν ξερω το λογο
Αντονη οταν θελεις φυτρα ΑΓΚΑΘΙ ΜΑΡΙΑΣ και μπορεις να ερθεις λαρνακα ιδοπιαμε εγκιρα να σου ετιμασω να σου δοσω ... θελουν 4 ολοκλιρα 24ωρα να ειναι ετιμα

stefos
11-10-2015, 07:12
Να ρωτησω κάτι, αν και έχω φυτροβλαστωσει διάφορα, κατά καιρους σε αραιά διαστηματα δηλαδή, πάντα με ανησυχεί κάτι .
Όταν τελειωνω όλη την διαδικασία τα σκουπίζω καλά με χαρτί κουζίνας για τις υγρασιες .
Παρολα αυτά έχω παντα την εντύπωση ότι δεν μπορώ να αφαιρεσω εντελώς τις υγρασιες και αυτό πάντα με φοβίζει .
Αυτές ,οι οποίες υγρασιες ,μπορούν να κανουν ζημιά ? Υπάρχει τρόπος να τις αφαιρεσω? Ή αν υπάρχουν ελάχιστες, δεν δημιουργούν πρόβλημα? Ίσως έχει απαντηθεί το θέμα ,σορυ αλλά δεν βρήκα κάτι.

jk21
11-10-2015, 11:44
οταν ειναι σωστα προετοιμασμενα τα φυτρα και οταν ετοιμαστουν μπαινουν ψυγειο και δινονται σε 2 αντε 3 μερες μην φοβασαι για την υγρασια .Ειδικα αν τα ανακατευεις με την αυγοτροφη ,απορροφιεται και γινονται ενα με την αυγοτροφη (μην την κανεις ομως εντελως λασπερη .. τοτε δεν θελει πολυ ωρα στο κλουβι )

Labirikos
27-09-2016, 00:00
Τώρα που θα μπούμε στη συντήρηση τί φύτρα προτείνεται για τα καναρίνια?Κινόα νίζερ είναι εντάξει?Και σε τί ποσότητα αυτά τα δυο?Κάποιος σπόρος που να είναι πλούσιος σε βιταμίνη Α για φύτρο?

jk21
27-09-2016, 00:03
Κινοα αρκει . Οχι λιπαρα και μαλιστα ω6 μονο στη συντηρηση

Labirikos
29-09-2016, 00:05
Με τον τρόπο που είχες γράψει Δημήτρη?Βράσιμο 5 λεπτά αφού την έχουμε ξεπλύνει σε διπλάσιο του όγκου της νερό?Την δίνουμε σε αυγοθήκη όπως είναι?Και πόσο μπορούμε να βάζουμε ανά πουλί?

jk21
29-09-2016, 06:29
δεν εχει σχεση αυτο με διαδικασια προετοιμασιας φυτρων .Ειναι ενας εναλλακτικος τροπος χρησης της κινοα , που ομως σιγουρα σε ενα σημειο τουλαχιστον , ειναι σαφως πιο υποβαθσμισμενος απο τα φυτρα .Δεν εχει ενζυμα λογω θερμικης επεξεργασιας .Ο τροπος παρασκευης των φυτρων ειναι στο αρχικο αρθρο ή καλυτερα στη μεθοδο με του σουρωτηρι σε επομενο ποστ και οχι με πουγκι

Κρητίκαρος
18-01-2018, 20:07
Καλησπέρα στη παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσό οι βλαστωμενοι σπόροι επιρεαζουν το χρώμα των καναρινιών μας.Εμεις που εκτρέψουμε καναρίνια εμφάνισης δεν θελουμε το πορτοκαλί στο πέτρωμα τους

jk21
18-01-2018, 21:15
δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα

ειτε φτιαξεις σπορους που δεν εχουν ετσι κι αλλιως καροτενοειδη (πχ το σιταρι και η κινοα δεν εχουν τιποτα να φοβασαι )

ειτε γιατι καναρινια που δεν εχουν μεσα τους τον κοκκινο παραγοντα απο το red siskin δεν μπορουν να μεταβολισουν τα πορτοκαλοκοκκινα καροτενοειδη οπως εκεινα που εχουν . Δεν σου λεω οτι δεν θα επηρεαστουν λιγο αν τα πλακωσει καποιος στην κανθαξανθινη αλλα αναφερομαι στη β καροτινη που ισως βρεθει σε καποιους σπορους

Τα ειχαμε δει αυτα στο θεμα του χρωματισμου των καναρινιων στην ερευνα που παραθετω και πιο κατω

Το βάψιμο των καναρινιών χρώματος (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?48634-%CE%A4%CE%BF-%CE%B2%CE%AC%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%C F%8E%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)
https://www.biorxiv.org/content/biorxiv/early/2015/09/24/027532.full.pdf

We fed molting yellow and redfactorcanaries seed diets supplemented with either β-carotene, lutein/zeaxanthin, or β-cryptoxanthin/β-carotene and measured the coloration and carotenoid content of newly grownfeathers. On all diets, yellow canaries grew yellow feathers and red canaries grew red feathers.

* Χρονια πολλα Αντωνη και για χθες !!!

jk21
18-01-2018, 21:23
Να αναφερω και κατι αλλο για τα φυτρα ... καποιοι με ρωτησαν ... μα καλα δεν ειναι παχυντικα τα φυτρα απο σιταρι ;

Τοσο το σιταρι οσο και η βρωμη ειναι σποροι , οπως και το κεχρι , με λιπαρα κατω του 10 % και ειδικα το σιταρι , μολις στο 2.5

Ειναι σποροι για διαιτα , οχι για παχυνση αλλα αν δινουμε εντος μιας μερας απεριοριστες ποσοτητες και τα πουλια τους αρεσει και τις τρωνε , ειναι λογικο να παχαινουν .Οπως παχαινει καποιος ανθρωπος που θα φαει 1 κιλο ψωμι , περισσοτερο απ αυτον που θα φαει 2 φετες ψωμι με βουτυρο .... αν φαει ομως δυο φετες και 100 γρ βουτυρο , θα παχυνει περισσοτερο και απ αυτον που θα φαει 1 κιλο ψωμι ....

Δωστε καθε μερα φυτρα στα πουλια σας αν ειναι δυνατον ! ειναι τα μονα που τους δινουν την αισθηση του σπορου που τρωγανε στη φυση , του ημιωριμου σπορου !

Deukalion
26-01-2018, 15:40
Δεν θα έδινα άλφα-άλφα λόγω ενός πράγματος που λέγεται L-canavanine και γιατί έχει πέσει πολύ μουρμούρα για σαλμονέλα,μέσω αυτών των φύτρων συγκεκριμένα,στην ανθρώπινη διατροφή.
Επίσης δεν θα έδινα φαγόπυρο καθώς κάπου έχω διαβάσει οτι τα πράσινα μέρη είναι τοξικά ή αλλεργιογόνα πχ φαγοπυρίαση (fagopyrism)

Στα καναρίνια χρώματος δεν θα υπάρχει ζήτημα αν αντιγράψουμε ένα έτοιμο μείγμα (ή κάποιους σπόρους απο αυτό) απο αυτά που πουλάνε οι εταιρείες.Το γνωρίζω θετικά απο εκτροφές λιποχρωμικών που έχω δει.

jk21
26-01-2018, 16:44
Νομιζω εχει συζητηθει και εδω Δημητρη (στο παρον θεμα ) αλλα δες και εδω

Δείτε το κανάλι ενός πτηνιάτρου στο youtube. (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?37697-%CE%94%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B9-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%C E%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-youtube/page2)

Πραγματι σε ισχυρες ποσοτητες τα φυτρα alfa alfa , αν και θρεπτικοτατα απο καθε αλλη πλευρα , ισως δημιουργουν προβλημα , ομως το κυριο προβλημα ειναι ο ξηρος σπορος

Παρολα αυτα το erba medica ( που ειναι ο ιταλικος ορος του σπορου ) υπαρχει σε καποια ιταλικα μιγματα ιθαγενων σιγουρα , ενω απο γνωστοτατη ιταλικη εταιρια εμπορευεται και σαν σπορος διακριτος

Εδω νομιζω το θεμα αντιμετωπιζεται με αντικειμενικοτητα

http://www.living-foods.com/articles/sproutmyths.html

Canavanine
The third mistake made in the warning about some natural toxins is failing to say that the amount encountered in food is so miniscule that it is completely insignificant. Such is the case with a toxin called canavanine, which is found in alfalfa seeds. While some writers may make canavanine sound like a dangerous carcinogen ¾ it isn’t. Canavanine is a non-protein amino acid that’s toxic in high amounts. In the dry seed it serves as storage protein, a growth inhibitor, and a defense against natural predators. As you might guess, as a sprout grows, canavanine falls rapidly to insignificant levels. The text, Seed Physiology, clearly states that "Canavanine…is non-toxic to mammals at low concentration." Canavanine is so irrelevant that in the 1980 text, Toxic Constituents of Plant Foodstuffs, doesn’t even mention it. A 150-pound human would have to consume 14,000 milligrams of canavanine all at once for it to be toxic at the same level it is toxic in mice. This is an incredible amount! It is doubtful that with a generous helping of alfalfa sprouts, you would get no more than a few milligrams. There is NO canavanine at all in other legumes that are commonly used as human food. Even in toxic amounts, canavanine has nothing to do with cancer. In very high, toxic amounts it can cause a lupus-like anemia in susceptible animals due to an alteration in the red blood cells. These studies are not relevant to the human diet. The minute doses found in the diet are completely irrelevant and harmless. Just remember that most substances can show some kind of toxic effect at a high enough dose. Vitamin A, selenium, copper, zinc, and iron will all kill you at a high enough dose. So don’t stop eating alfalfa sprouts any more than you would any other food because of some minute toxin that might be present. They are a good source of vitamin C, folic acid, and othe protective compounds.

Εχω δωσει σε μορφη φυτρων στο παρελθον και δεν ειχα προβληματα , τουλαχιστον εμφανη . Υπαρχουν βεβαια τοσοι αλλοι σποροι να δωσεις καποιος .Σαλμονελλα και αλλα μικροβια , μπορει καποιος να παθει , αν ετοιμαζει φυτρα τεμπελικα ή με μηχανες φυτρων που δεν ξεπλενουν με δυναμη τους σπορους .Αν καποιος ξεπλενει σε σουρωτηρι συχνα δεν θα εχει προβλημα . Τωρα γιατι στις αλλες περιπτωσεις συμβαινει αναπτυξη βακτηριων ... γιατι απλα το κελυφος των σπορων γενικα δεν ειναι ασφαλες για να βρισκεται σε καθεστως υγρασιας (πχ υγρες αυγοτροφες οπως δυστυχως κανουν πολλοι )για αρκετο χρονο χωρις να ξεπλενεται

Στο φαγοπυρο υπαρχει θεμα στον πρασινο βλαστο , οταν τρωγεται σε σημαντικη ποσοτητα . Δημιουργει ευαισθησια στο δερμα , οταν αυτο εκτιθεται στον ηλιο .Εχω δωσει αρκετες φορες χωρις προβλημα . Ειτε γιατι τα πουλια μας σπανια ειναι αμεσα στον ηλιο , ειτε γιατι το μεγαλυτερο μερος των φυτρων ειναι ο σπορος και οχι το βλασταρι ειτε γιατι πολλοι δεν αφηνουν καν να βλαστησουν οι σποροι και νομιζουν ως φυτρα τους σπορους στους οποιους εχει εμφανιστει μονο το ριζιδιο (ή μπορει εστω να επιλεξουν κατι τετοιο στην περιπτωση για ασφαλεια αν φοβουνται ) ουσιαστικο θεμα δεν υπαρχει .Επιπλεον το δερμα των πουλιων καλυπτεται απ φτερα . Εγω τα πουλια μου τα εχω σε ταρατσα και καποιες ωρες της ημερας μπαινει ηλιος αμεσα μεσα απο σκιαστρο πρασινο

MAKISV
01-02-2018, 17:26
Καλησπερα στην παρεα...τα φυτρα απο τις φακες τα δινεται κανονικα με τις φακες?συγνωμμη για την ερωτηση αλλα σκεφτομαι πως θα κατεβασουν την φακη τα καναρινακια.....Επισης σουσαμι φαγοπυρο και κινοα.....τι αλλο ειναι θρεπτικο να βαλουμε στα πτηνα μας?

gianisz
01-02-2018, 17:42
Δημητρη για καρδερινες τι σπορους βαζουμε για φυτρα?

jk21
01-02-2018, 18:03
Σουσαμι για μεθειονινη φουλ , λυσινη αρκετα σημαντικη , ασβεστιο και πολλες αλλες θρεπτικες ουσιες οπως αρκετες βιταμινες του συμπλεγματος Β και ψευδαργυρο σε ποσοτητες που βοηθα στη δημιουργια ισχυρων σπερματοζωαριων

https://en.wikipedia.org/wiki/Sesame

Για την κινοα υπαρχει σχετικο αρθρο για την αξια της και αν δεν το εχεις δει να σε παραπεμψω .Οτι ο FAO.org τον ειχε κανει σπορο της χρονιας για την υφηλιο το 2013 αυτο τα λεει ολα

Το φαγοπυρο ενα σκαλι κατω , απ κινοα και Αμαρανθος (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?51309-%CE%91%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%BF%C F%82) (ειναι τα λεγομενα ψευδοδημητριακα superfoods ) αλλα επισης πολυ καλη επιλογη

Ο ηλιοσπορος φουλ σε βιταμινη Ε (αλλα το πιο κατω ακομα πιο φουλ ) και σημαντικα αμινοξεα !

Το νιζερ οχι απο τα θρεπτικοτερα αναμεσα στους σπορους αλλα λατρεμενο απο τα πουλια και ειδικα τις καρδερινες .Οταν οι καρδερινες ταιζουν μικρα , το ζητουμενο δεν ειναι η διατροφικη αναλυση αλλα το να τα μπουκωνουν στο φαι , ωστε να μην μεινουν πισω σε αναπτυξη και τα εγκαταλειψουν στην αυστηρη κριση τους λογω του ενστικτου της γενετικης επιλογης που ειναι ακομα ζωντανο μεσα σε αυτες και ορατο στη συμπεριφορα αρκετων πουλιων

Το σιταρι ιδανικο για την βιταμινη Ε που εχει το σιτελαιο που εξαγεται απ τα φυτρα του , ειτε σε μορφη φυτρων ειτε ως Σιταρόχορτο (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?51259-%CE%A3%CE%B9%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CE%BF%C F%81%CF%84%CE%BF)

Ροβιτσα για τα θηλυκα στην προετοιμασια και για ολα στην πτεροροια (εχει πολυ καλα αμινοξεα , συγγενικη της σογιας αλλα στα αρσενικα στην προετοιμασια και στην αναπτυξη καλυτερα οχι γιατι εχει φυτοοιστρογονα )

Η Κια , η Καμελινα , ο βασιλικος , το λιναρι , θα μπορει να ηταν ιδανικες επιλογες αλλα κανουν κατι σαν ζελε με το νερο και εγω τουλαχιστον εχω αποτυχει να πετυχω φυτρα με αυτα

Η φακη ειναι θρεπτικοτατος σπορος ! Αν πεταξει φυτρο εχει πια μαλακωσει και μια χαρα την τρωνε .Δεν ειναι μονο το φυτρο που εχει μεγιστη θρεπτικη αξια στους σπορους αλλα το συνολο του σπορου απλα οταν το φυτρο πεταει (προσοχη !!! οχι το ριζιδιο αλλα το φυτρο ) τοτε ειναι το μεγιστο της αξιας του σαν φαση αναπτυξης του σπορου . Σε καποιους σπορους το φυτρο αργει να βγει σε σχεση με το ριζιδιο .Σε αυτα για να υπαρχει αποδοχη , δωστε τα και πριν βγει το φυτρο αλλα το ριζιδιο γιατι μερικα αρχιζουν να πικριζουν

Μακαρι να φυτρωνε το κανναβουρι αλλα ελαχιστα το κανουν ... μαλλον τα ακτινοβολουν για ευνοητους λογους (αν και στα πουλια μας απ Ευρωπη ερχεται μονο η cannabis sativa και οχι η indica

jk21
01-02-2018, 18:15
Μετα το σιταρι προσθεσα και ενα σχολιο για την ροβιτσα (mung bean ) που υπο συνθηκες (για τα θηλυκα μας κυριως ) ειναι επισης πολυ καλος σπορος

IscarioTis
05-03-2018, 13:01
Προσπαθουσα καιρο να κανω με βαμβακι αλλα μαλλον δεν το εχω ,και τελικα εβαλα χωμα του Θεου
Οριστε λοιπον

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180305/735fc5036c1d84aa9e42903da3e397e1.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180305/742a12d866b5d46cd7d81ea75bc2b5d9.jpg

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jk21
05-03-2018, 16:48
τι σπορους εχεις βαλει Δημητρη; εννοειται σε αυτη τη μορφη μπορεις να δωσεις μονο το πανω μερος

IscarioTis
05-03-2018, 17:51
Εχω βαλει Κια

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jk21
05-03-2018, 17:56
Αν πανε ολα καλα και μεγαλωσουν , θα σου προτεινα να τα αφησεις να γινουν ενηλικα φυτα και να δουμε εικονες τους εδω

Η καλλιέργεια της Κία (chia ) : ένας εύκολος τρόπος παροχής ω3 λιπαρών οξέων (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?41139-%CE%97-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B3%C E%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%9A%CE%AF%CE%B1-(chia-)-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82-%CF%893-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CF%89%CE%BD)

DScythe
22-02-2019, 16:10
Αυτήν είναι η προσπάθεια μου για βλαστημενους σπόρους. Είναι 2 κουταλιές της σούπας από το μίγμα που τους δινω. 3η μέρα σήμερα. Πότε μπορώ να τους το δώσω;. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190222/bb540c01d98f6def8ca9922a40b32d11.jpg

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mitsman
22-02-2019, 18:18
Γιάννη δρν βλέπω ιδιαίτερα καλη φυτρικοτητα στο μείγμα.. ωστόσο δίνουμε τα φυτρα μρ τκ ππυ σκάσουν μυτη τα ριζιδια πριν γινουν ποπυ μεγάλα, σ αυτή την φάση έχει την καλύτερη αποδοχή!

DScythe
22-02-2019, 18:38
Γιάννη δρν βλέπω ιδιαίτερα καλη φυτρικοτητα στο μείγμα.. ωστόσο δίνουμε τα φυτρα μρ τκ ππυ σκάσουν μυτη τα ριζιδια πριν γινουν ποπυ μεγάλα, σ αυτή την φάση έχει την καλύτερη αποδοχή!Παρατήρησα ότι όλοι οι σπόροι εκτός από το κεχρί πέταξαν ρίζα. Πριν από λίγο είδα ότι αρκετοί σπόροι από κεχρί άρχισαν να βγάζουν ρίζα. Οπότε αύριο μπορώ να τους δώσω από αυτά που έχουν φυτρώσει;;

mitsman
22-02-2019, 18:48
Φυσικά και μπορείς...

DScythe
23-02-2019, 17:20
Σήμερα έδωσα και στα 4 ζευγαρακια μου. Στα 2 ζευγάρια είδα παρά πολύ καλή αποδοχή για 1η φορά, δεν άφησαν τίποτα. Τα άλλα 2 ζευγάρια ούτε που τους πείραξαν. Πιστεύω ότι αν συνεχίσω να τους δινω θα αρχίσουν και τα υπόλοιπα να τρωνε.