PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σπόροι

thanmar78
13-01-2010, 16:06
Υπάρχει κάποιος πίνακας όπου θα μπορούσαμε να δούμε πως ταξινομούνται οι σπόροι και φυσικά να περιέχει κατά το δυνατό τους περισσότερους από αυτούς που χρησιμοποιούμε;

Ευχαριστώ

mgerom
13-01-2010, 16:48
Θανάση εδώ υπάρχει κάτι που θα σε καλύψει νομίζω.

jk21
13-01-2010, 18:54
επισης εδω

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=68

thanmar78
13-01-2010, 23:25
Θανάση εδώ υπάρχει κάτι που θα σε καλύψει νομίζω.

Μάκη έγραψες, το ξέρω πως γίνομαι κουραστικός που δεν κάθομαι να ψάξω αλλά ο χρόνος μου είναι λίγος.
Ότι θέλετε να με ρωτάτε και εμένα τουλάχιστον για τα καναρίνια χρώματος.

Ευχαριστώ πολύ

thanmar78
13-01-2010, 23:26
επισης εδω

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=68

Το δικό σου άρθρο φίλε μου έδωσε την αφορμή για να ξεκινήσω αυτό το ποστ, είσαι πολύ ψαγμένος τελικά.

jk21
13-01-2010, 23:56
θαναση σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια !
προσπαθω θαναση ,αλλα μονο θεωρητικα λογω των λιγων πουλιων που εχω και θα συνεχισω να εχω λογω δυνατοτητων.το θεμα της διατροφης παντα μου αρεσε ευρυτερα .ενας λογος παραπανω αν ειναι για τα πλασματακια που αγαπω.μακαρι να ειμαι χρησιμος και σε παιδια που εχουν πολυ περισσοτερα...

κοιτα και αυτον
αμαρανθος (http://en.wikipedia.org/wiki/Amaranth_grain)

αυτος και η κινοα που εχω προς το τελος στο αρθρο ειναι τελειοι διατροφικα .εγω τους δινω σαν φυτρα
και ειδικα ο αμαρανθος που ειναι μικροσκοπικος σαν κεφαλη καρφιτσας ειναι ιδανικος σαν ανακατεμενο φυτρο στην αυγοτροφη.η κινοα εχει εξωτερικα καποιες ουσιες (σαπωνινες) που ελφρως αν δεν ξεπλυθει ισως πικριζει στα πουλια ,οι οποιες ομως σαν φυτρο δεν υπαρχουν,ξεπλενονται.βεβαι εχω και μαρτυρια φιλου (ειναι στην εδω παρεα μας) που δινει και ετσι και την τρωνε τα δικα του.

thanmar78
15-01-2010, 00:42
Παιδιά σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά, επειδή και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων και των συμπληρωμάτων και στα πουλιά μου δίνω μόνο την χρωστική σαν εξτρά θέλω να σας ρωτήσω και να μου πείτε αν ξέρετε μαγαζιά στην Αθήνα με ποικιλία σπόρων ώστε να πάω και να αγοράσω όσο θέλω, γιατί στα e-shop δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα πάντα.

jk21
15-01-2010, 07:36
θαναση γνωριζω μαγαζι στο περιστερι που περα απο την ποικιλια σε τσουβαλια (συσκευασμενα) μιγματων (prestige -verse laga και beyers εχει παρει το ματι μου) εχει και ανοικτα μιγματα απο καποια απο αυτα οπως της verse την premium και μια επισης της ιδιας εταιριας λεγομενη νομιζω spesial (δεν την βρισκω στον καταλογο της μαμας εταιριας αλλα υπαρχει τσουβαλι πραγματι) και καποια αλλη .εχει επισης μεμονωμενους σπορους ,χυμα ή συσκευασμενους .επισης χυμα αυγοτροφη witte mollen .ολα με μεγαλη καταναλωση και σωστα φυλασομενα.επισης ανοιξε και αλλο οχι μακρια απο αυτο με επισης ποικιλια καλη.δεν γνωριζω ακριβως τι σπορους εχει ,οπως και την ποιοτητα ως προς την διατηρηση τους.πρεπει να ειναι ο ιδιος που εχει ακουστει για καποιο καταστημα στη νικαια ,γιατι καποια μερα μου ειπε ο υπαλληλος που ρωτησα για καποια κλουβα οτι το αφεντικο ηταν στο καταστημα στη νικαια.
θα σου στειλω (τωρα βιαζομαι για το σχολειο ) pm με τις διευθυνσεις και αν επιτρεπεται απο τους κανονες (Μαρια με βρισκεις αδιαβαστο εδω "fullyhappy" ) το λεω και δημοσια

παντως για μιγματα εμφανισης και χρωματος ,τα του*******και της **************α ειναι πολυ καλα