PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοηθεια!!!

xazokoytavo
11-01-2010, 19:33
Παιδια καλησπέρα και χρονια πολλα.
Ειδα πως υπαρχουνε αντιστοιχα θεματα, αλλα εδω εχουμε ενα προβλημα: ειμαστε ασχετοι! Εντελως! Μας χαρισαν περσι τα χριστουγεννα ενα ζευγαρι lovebirds -αυτα που ειναι πρασινα με πορτοκαλι- τα ταιζαμε, τα ποτιζαμε, τα καθαριζαμε, ολα καλα. Εδω και κανα μηνα, το ενα απο τα δυο, αρχισε να παρουσιαζει κατι ασπρα μπαλωματα στο φτερωμά του, και τους βαλαμε πολυβιταμινες στο νερο και στην τροφη. Και σημερα, βρηκαμε στον πατο του κλουβιού δυο αυγα!
Φωλια δεν ειχαμε, πηραμε ενα καπάκι απο θηκη cd -της δεκαδας- το στρωσαμε με βαμβακι, τα βαλαμε μεσα. Τα χουμε χαμενα και δεν ξερουμε τι να κανουμε. Τα πουλια μαλλον χ*****α τα χουνε τα αυγα μετα συγχωρησεως, δε βλεπω να τα πολυπλησιάζουνε, μπορει να φοβουνται και το πλαστικό κουτι.
Βοηθεια!
Τι να κανουμε;
Τι πρεπει να κανουμε απο δω και περα;
Απο τη μια εχουμε καταχαρει κι απο την αλλη δεν ξερουμε τι μας γινεται! (Νατανε κουταβια μαλιστα, εκει ξερουμε!)
Ευχαριστω.

vagelis76
11-01-2010, 21:34
Βιβή,καλως ήρθες.......
Σε πλαστικό και ανοιχτό κουτί δύσκολα θα κλωσσήσουν αυγά ,απ όσα γνωρίζω φωλιάζουν σε ξύλινες φωλιές κλειστού τύπου οι παπαγάλοι..μάλλον πρέπει να εφοδιαστείτε μια τέτοια αν και πιστεύω οτι δε θα πάρεις μωρά από αυτά τα αυγά....
Σιγουρα θα σου απαντήσουν και οι εμειρώτεροι του είδους εδώ....

xazokoytavo
11-01-2010, 21:53
Βαγγελη ευχαριστω, και καλως σας βρηκα. Βασικα και γω δε νομιζω να παρουμε μωρα, γιατι αυτα καθονται πανω στο κλαρι κι ουτε που ασχολουνται με τα αυγα τους! Αλλα θελουμε να κανουμε οτι μπορουμε καλυτερο. Πρεπει να αλλαξω κατι στη διατροφή τους; Γιατι μου εχει εμφανισει αυτες τις ασπρες κηλιδες, λιγο πριν γεννησει τα αυγα; Πρεπει να τους τα παρω; Ουτε που ξερω τι μου γινεται, εγω σκυλια εχω μαθει να μεγαλωνω για ναμαι ειλικρινης, και πρωτη φορα μου τυχε να δω αυγα σε κλουβι!!!

Ryu
11-01-2010, 22:03
?ειναι συγουρα ζευγαρι τα πουλια?για να εκανε 2 αυγα σε μια μερα ενα πουλι μου φενεται λιγο απιθανο....

xazokoytavo
11-01-2010, 22:21
Δεσποινα, να σου πω οτι παιρνω ορκο, δεν παιρνω. Ετσι μας ειπανε, οτι ειναι ζευγαρι... Να ειχε κανει ενα αυγο και να μη το ειδαμε; (Το πατωμα του κλουβιου ειναι ασπρο). Αυτες οι ασπρες κηλιδες που εχει βγαλει το ενα τι μπορει να ειναι; Παντως "φιλιουνται", καθονται διπλα διπλα, ξερω και γω, τι να σου πω, ασχετη ειμαι.. Υπαρχει καποιος τροπος να το καταλαβω αυτο;

Ryu
11-01-2010, 22:28
οι παπαγαλοι κανουν παρεα ανεξαρτητου φυλου!!για τα μπαλωματα μηπως ειναι καλητερα να το πας σε καποιον πτηνιατρο να του ριξει μια ματια??

xazokoytavo
11-01-2010, 22:39
Μαλιστα.. ο οικογενειακος κτηνιατρος εχει δηλωσει αγνοια, οποτε μαλλον θα πρεπει να ψαξω.. Αν τους αφησω τα αυγα θα παθουνε τιποτα; (οχι τα αυγα, τα πουλια). Και καλου κακου θα παρω και μια φωλια -θα τη βρω πιο ευκολα απο τον πτηνιατρο. Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια. Ασχετοι στα βαθια βλεπετε!

fotis_k
12-01-2010, 15:23
Καλησπερα Βιβη και καλως ηρθες.

Τα ασπρα μπαλωματα που λες μηπως ειναι κατι σαν ριζουλες?Αν ναι αυτο σημαινει οτι περνανε πτερροροια(δηλαδη αλλαζουν φτερα)

Τα αυγα το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα τα κλωσσησουν.Πεταξτε τα και αν θελετε να εχετε γεννες ξεκινηστε διατροφικη προετοιμασια με φρουτα λαχανικα και αυγο.Τα lovebirds οπως σχεδον ολοι οι παπαγαλοι φωλιαζουν σε κουφαλες δεντρων.Στο εμποριο θα βρεις ξυλινα κουτια με ενα ανοιγμα που ειναι για παπαγαλακια.Μην παρεις το πολυ μικρο μεγεθος γιατι δεν θα σε βολεψει και αν κανουν πολλα μικρα(καθολου απιθανο) θα ειναι πολυ ασφυκτικα.Επισης οταν θα βαλεις φωλια στον πατο του κλουβιου θα βαλεις λιγη λινατσα(σχοινι) αχυρα(απο αυτα που δινουμε στα κουνελια) και αν βρεις ινες απο κοκοφοινικα.

xazokoytavo
12-01-2010, 18:26
Καλησπερα Φωτη κι ευχαριστω. Τα ασπρα μπαλωματα ειναι ασπρα μπαλωματα. Σα να ριξες χλωρινη τοπους τοπους και να ξεβαψε το πρασινο. Το εχει παρουσιασει μονο το ενα απο τα δυο. Σημερα τους πηρα φωλια, μου ειπανε αν θελω να βαλω μεσα και τα αυγα, τα εβαλα -γιατι δεν ξερω και τι αλλο να τα κανω δηλαδή. Για την ωρα καθονται απεξω και την κοιτανε... Θα τους βρασω αυγο και θα το αφησω μεσα στο κλουβι; Ειδα οτι πρεπει ναναι με το τσοφλι, δηλαδη να μη το καθαρισω καθολου; Υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν ειναι οντως αρσενικο και θηλυκο; (ετσι μας ειπαν οταν μας τα εφεραν). Εχουνε ολοιδια χρωματα και το ενα ειναι ελαφρως μικροτερο απο το αλλο -πολυ ελαφρως ομως...

Dream Syndicate
12-01-2010, 22:10
Όπως είπε και ο Φώτης το πιθανότερο είναι να μην κλωσήσουν.Πάρτε τα αυγά και ξεκινήστε από την αρχή με πρόγραμμα.Κάντε προετοιμασία στη διατροφή για να τα ενισχύσετε,βιταμίνες,κόκαλ ο σουπιάς θα το βρείτε στα περισσότερα πετ και βάζετε και τη φωλιά.Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε μισά πράγματα.Αφήστε το κλουβί χωρίς να το μετακινήστε καθόλου και μην τα ενοχλήσετε.

viewtopic.php?f=28&t=601 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=601)
viewtopic.php?f=28&t=870 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=870)
viewtopic.php?f=29&t=47 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=47)

fotis_k
13-01-2010, 17:28
Θα τους βρασω αυγο και θα το αφησω μεσα στο κλουβι; Ειδα οτι πρεπει ναναι με το τσοφλι, δηλαδη να μη το καθαρισω καθολου; Υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν ειναι οντως αρσενικο και θηλυκο; (ετσι μας ειπαν οταν μας τα εφεραν). Εχουνε ολοιδια χρωματα και το ενα ειναι ελαφρως μικροτερο απο το αλλο -πολυ ελαφρως ομως...

To αυγο το βραζεις πολυ καλα μεχρι να γινει σφικτο το κοβεις στην μεση και τους το δινεις μαζι με το τσοφλι(ειναι πολυ καλη πηγη ασβεστιου)

Δεν υπαρχει τροπος να μαθεις το φυλλο τους εκτος κι αν τους κανεις τεστ DNA.Στα lovebirds δεν ισχυει οτι στα budgies τα καναρινια κλπ.Και τα 2 φυλλα ειναι ιδια.

xazokoytavo
12-04-2010, 17:41
Βρε παιδια εχω απελπιστει: ακριβως στις 25 μερες απο το τελευταιο αυγο, αυτα κανανε κι αλλα, και φτασαμε στα δεκα αυγα μεσα στη φωλια! (Δε μπορουσα να ξεχωρισω ποια ητανε παλια και πια καινουργια). Σημερα, ενα μηνα μετα απο τα τελευταια αυγα, ανοιξα τη φωλια για να τους τα παρω, μια και δεν φαινεται να βγαινει τιποτα. Και βρηκα μεσα εντεκα!!!!!!
Λοιπον, τα πηρα ολα, αλλα τους αφησα τη φωλια γιατι αποτι φαινεται την παρω δεν την παρω, αυτα θα μου αμολησουνε τα αυγα στον πατο του κλουβιου! τι να κανω; Το ενα αυγο ητανε ραγισμενο κι εβγαλε μια κολλωδη ουσια -δεν ειχα κουραγιο να δω παραπερα. Τα δε πουλια δειχνουνε μια χαρα -παρολο το ξεθωριασμα του χρωματος στο ενα, και τωρα μαλλον με βριζουνε που πηρα τα αυγα τους!
Απο τα δυο, το ξεθωριασμενο ειναι το πιο ζωηρο, μπαινοβγαινει στη φωλια, και συχνα καθεται πανω στα αυγα, ενω το αλλο ειναι πιο μαζεμενο, κι οταν ανοιγω τη φωλια για να δω τι κανουνε, μαζευετε σα να προσπαθει να κρυφτει.
Τι να τα κανω; Δε θα εξαντληθουνε με το να κανουνε αυγα συνεχεια;

jk21
12-04-2010, 18:03
απο τη στιγμη που αποφασισες και πηρες τα αυγα (το αν επρεπε δεν το ξερω αφου δεν ειχα παρακολουθησει το θεμα .σσοι το παρακολουθουσανε θα σου πουν ) κακως σταματισες στο ενα και δεν ειδες και τα αλλα τι περιειχαν ωστε ισως να δεις που ειναι το προβλημα.αλλο ασπορα και αλλο ενσπορα που η εκολλαψη διακοπηκε.απο την πορεια μαλιστα και το βαθμο της εκολλαψης και εκει βγαινανε συμπερασματα.αν εχεις αυγα ακομα ανοιξε τα και περιεγραψε τα μας ή φωτογραφισε τα