PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κατάθλιψη κοκατίλ

..mirto..
08-01-2010, 17:02
Kαλησπερα. Χθες το κοκατιλ μου ο wall-e καθως καθαριζε τα φτερα της ουρας του λυγισε το κεντρικο και εσπασε. Τον ''πεταξα'' πανω απο το κρεβατι μου να δω αν θα πεταξει αλλα εκεινος δεν τα καταφερε ..Τωρα που δεν μπορει να πεταξει καθετε στο πανω πανω ξυλο που εχω βαλει και το μονο που κανει ολη μερα ειναι να κοιματε...
να υποθεσω οτι θα ξαναβγει το φτερο και ολα οκ ή κατι αλλο γινετε και πρεπει να παω σε γιατρο ?

Dream Syndicate
08-01-2010, 17:25
Kαλησπερα. Χθες το κοκατιλ μου ο wall-e καθως καθαριζε τα φτερα της ουρας του λυγισε το κεντρικο και εσπασε. Τον ''πεταξα'' πανω απο το κρεβατι μου να δω αν θα πεταξει αλλα εκεινος δεν τα καταφερε ..Τωρα που δεν μπορει να πεταξει καθετε στο πανω πανω ξυλο που εχω βαλει και το μονο που κανει ολη μερα ειναι να κοιματε...
να υποθεσω οτι θα ξαναβγει το φτερο και ολα οκ ή κατι αλλο γινετε και πρεπει να παω σε γιατρο ?
Τα φτερά ξαναβγαίνουν μην ανησυχείς για αυτό.Τώρα κοιμάται από όταν του βγήκε το φτερό;Πριν ήταν δραστήριο;

..mirto..
08-01-2010, 17:50
χθεσ που εγινε αυτο ουτε που το καταλαβα ... μετα το παρατησησα ..απο σημερα το πρωι τον ειδα καπως ενω χθες βραδυ ηταν μια χαρα.. ξαφνικα πολυ ξαφνικα.. μολις τωρα πηρα τηλ εναν φιλο κτηνιατρο που ασχολητε και μου ειπε οτι μαλλον τον ποναει αλλα δεν ειδα αιμα... δεν ξερω... αα επισης το ενα του φτερο το εχει πιο εξω απο το αλλο σαν να μη θελει να το ακουμπισει αλλα αμα το πιανω και το ανοιγω δεν διχνει να ποναει ...

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕΕΕ ?

..mirto..
08-01-2010, 17:55
οριστε και μια φοτο για να καταλαβεις

Sissy
08-01-2010, 18:14
Πιστευω πως επειδη δεν καταφερε να πεταξει κι'επεσε, (καταλαβα πανω στο κρεβατι σου) μαλλον χτυπησε στην φτερουγα το πουλακι. Καλυτερα να το δει ενας γιατρος οσο πιο γρηγορα γινεται. Κατι που μπορει να 'φτιαξει' τις πρωτες ωρες ευκολα και απλα, αν το αφησεις μπορει να χρειαστει μεγαλο διαστημα για να περασει και να εχει κακες επιπτωσεις στην υγεια του πουλιου.

..mirto..
08-01-2010, 18:18
:cry: :cry: μου ειπε ο γιατρος να περιμενω 1-2 μερες ακομα και αμα συνεχιση ετσι να τον παω σε εκεινον ... ηθελα να ρωτησω και στο φορουν γιατι μπορει να υπαρχουν παρομοιες περιπτωσεις.. ευχαριστω παντος

Sissy
08-01-2010, 18:50
:cry: :cry: μου ειπε ο γιατρος να περιμενω 1-2 μερες ακομα και αμα συνεχιση ετσι να τον παω σε εκεινον ... ηθελα να ρωτησω και στο φορουν γιατι μπορει να υπαρχουν παρομοιες περιπτωσεις.. ευχαριστω παντος
Με συγχωρεις αλλα πρεπει να σου πω πως οι 1-2 μερες για τα πουλια...ειναι πολυ μεγαλο διαστημα.
Ο γιατρος λεγοντας σου να περιμενεις, μηπως εννοει για την κακοδιαθεσια απο τον πονο του φτερου της ουρας; Αν εχει προβλημα στην φτερουγα του ομως το πουλι;;;

andreascrete
08-01-2010, 21:06

Eγω θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και να μην ασχολείσαι τόσο με το αν πετάει η όχι ...... αν θέλει να κοιμηθεί ασε τον να κοιμηθεί.
Φρόντισε να έχει άφθονη τροφή,καθαρό νερό και ποικιλία λαχανικών και φρούτων.
Στάξε στο νερό του λίγη ζαχαρίτσα στη μύτη του μικρού κουταλιού η 1 -2 σταγόνες μέλι.
Η γλυκόζη θα τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα.

Μην τον βγάζεις πολύ απο το κλουβι αν φαίνεται κακόκεφος και μην τον πετάς στον αέρα αν δεν θέλει να το κάνει γιατι άθελα σου τον τυραννάς.
Δώσε του τον χρόνο του για να ξεκουραστεί και να συνέλθει και θα είναι μια χαρούλα ....ίσως είναι λίγο κρυωμένος η να έχει χτυπήσει λίγο την φτερούγα του και όπως και εμείς όταν δεν νιώθουμε πολύ καλά θα θέλει να κοιμηθεί πιο πολύ ... ο ύπνος για τα ζώα που είναι αδιάθετα είναι το καλύτερο φάρμακο για να συνέλθουν.
Αν σε μία με δύο μέρες δεν έχει συνέλθει τότε πήγαινε τον στον γιατρό να τον δεί.
Αυτο που θα πρέπει να παρατηρείς είναι αν το πουλί αναπνέει κανονικά, τρώει κανονικά και αν η κουτσουλιές του είναι σφιχτές η έχει διάρροια.
Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει καλύτερα. ;-)

Antigoni87
08-01-2010, 21:10
Μυρτώ συμφωνώ με τη Σίσυ, καλύτερα να μην το αφήσεις 2 μέρες γιατί μια πιθανή εσωτερική αιμορραγία ας πούμε μπορεί να έχει άσχημες επιπτώσεις,
ή το φτεράκι μπορεί να δέσει άσχημα στο σημείο που είναι σπασμένο και να έχει συνεχείς ενοχλήσεις το πουλάκι. :dontknow:
Θα σου πρότεινα να το πας γρήγορα στο γιατρό για να ελέγξει υπεύθυνα από κοντά το πρόβλημα! Μάλλον πονάει το μικρό... Πες μας τι έγινε! Περαστικά :lovebird:

Niva2gr
08-01-2010, 22:18
Και εγώ πιστεύω οτι έπεσε άτσαλα στο κρεβάτι και χτύπησε το φτερό του. Φαίνεται πολύ ήμερο, αλλά το γεγονός οτι δεν αντέδρασε μόλις του σήκωσες τη φτερούγα εμένα μου φαίνεται παράξενο. Αν ο φίλος σου δεν είναι πτηνίατρος εγώ θα πρότεινα να μην του το πας. Το σώμα των πουλιών έχει εντελώς διαφορετική φυσιολογία απο των ζώων, και τα ίδια φάρμακα μπορεί να αποδειχθούν κακά για τα πουλιά. Σου στέλνω τη λίστα με τους πτηνιάτρους που ξέρουμε μέχρι τωρα στην Αττική.

..mirto..
09-01-2010, 09:32
Καλημερα παιδια.. Ευχαριστω πολυ για τα ποστ σας .. με βοηθησαν πολυ και επισης ευχαριστω πολυ Niva2gr.. για την λιστα με τους πτηνιατρους.. εκλεισα ραντεβου σε εναν για σημερα..

Σημερα ο wall-e φαινετε καλυτερα εφαγε μπολικο φαγακι και λιγο μηλο που του εδωσα επισης εδωσα λιγο μελι που συστησε ο andreascrete και του αρεσε πολυ .. ακομα να αναφερθω στις κουτσουλιες θα ελεγα (χθες) οτι ειναι κανονικες αλλα (σημερα) μου φενονται λιγο πιο πρασινες.. ευτιχως διαρροια δεν εχει κανει .

ειναι πολυ πιο δραστηριος αλλα ακομα μου φενεται καπως ...

παιδια πραγματικα ετσι οπως ηταν χθες (βλεπετε φοτο για να καταλαβετε) δεν περιμενα να βγαλει την νυχτα :cry:

Dream Syndicate
09-01-2010, 11:18
Καλημερα παιδια.. Ευχαριστω πολυ για τα ποστ σας .. με βοηθησαν πολυ και επισης ευχαριστω πολυ Niva2gr.. για την λιστα με τους πτηνιατρους.. εκλεισα ραντεβου σε εναν για σημερα..

Σημερα ο wall-e φαινετε καλυτερα εφαγε μπολικο φαγακι και λιγο μηλο που του εδωσα επισης εδωσα λιγο μελι που συστησε ο andreascrete και του αρεσε πολυ .. ακομα να αναφερθω στις κουτσουλιες θα ελεγα (χθες) οτι ειναι κανονικες αλλα (σημερα) μου φενονται λιγο πιο πρασινες.. ευτιχως διαρροια δεν εχει κανει .

ειναι πολυ πιο δραστηριος αλλα ακομα μου φενεται καπως ...

παιδια πραγματικα ετσι οπως ηταν χθες (βλεπετε φοτο για να καταλαβετε) δεν περιμενα να βγαλει την νυχτα :cry:
Τρομαγμένο και πονεμένο τι να κάνει το καημένο.

vagelis76
09-01-2010, 13:48
Ευχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!
Πρέπει να μας γίνει μάθημα οτι τα πουλάκια μας δε τα πιάνουμε να τα πετάμε στον αέρα για να τα δούμε να πετάνε ή να δοκοιμάσουμε αν πετάνε....
Μπορούμε να τους κάνουμε μερικές ασκήσεις για να ξεμουδιάσουν τα φτερά τους και να γυμνάσουν τους μύς τους,εχοντάς τα στο μπράτζο μας ή δάκτυλο μας(αν είναι μικρόσωμα)και να κάνουμε απαλλέ κινήσεις πάνω κάτω το χέρι μας,εκείνα θα αρχήσουν σχεδόν αμμέσως να φτερουγίζουν σταθερά στο χέρι μας επάνω.Μετά από το πρώτο ξεμούδιασμα αν θέλουν να πετάξουν θα το κάνουν.Αν δούμε οτι δυσανασχετούν εγκαταλείπουμε τη προσπάθεια και δοκοιμάζουμε να τα βάλουμε σε ένα σημείο(καρέκλα,κλαδί ή κλουβί επάνω)και να μετακινηθούμε σε μια απόσταση κάποιων μέτρων που θεωρούμε οτι θα καταφέρουν να μας φτάσουν πετώντας....τα δελεάζουμε με κάποια λυχουδιά ή ένα αγαπημένο αντικείμενο και εκείνα θα προσπαθήσουν να μας προσεγγύσουν.....αν δούμε οτι δε θέλουν δε τα πιέζουμε.
Με αυτό το τρόπο τα πουλάκια μας είναι πάντα ενεργά και δραστήρια χωρίς άνια και μουδιασμένους μυς
Αντίθετα τα απότομα πετάγματα στον αέρα τους προσθέτουν άγχος-στρες,φόβο,ανώμαλλες προσγηώσεις και πολλές φορές τραυματισμούς.

..mirto..
10-01-2010, 11:58
προς θεου ρε συ βαγγελι δεν το πεταξα το πουλακι στο πατωμα .. τον αφισα πανω απο το κρεβατι μου και ουτε 20 εκατοστα.. μετα επιδη ειδα οτι δεν μπορει να πεταξει τον εβαλα στο δαχτυλο μου και τον κατεβαζα για να δω πια φτερουγα εχει προβλημα ...

τελος παντων χθες που πηγα στον γιατρο μου ειπε οτι ι φτερουγα ειναι σταμπουλιγμενι αλλα οχι σπασμενη (και οτι εγινε απο φτερουγισμα μεσα στο κλουβι) :aaaah: και οτι το φτερο της ουρας του στο τσακ δεν επιασε νευρο... :( :( την δευτερα θα παω να παρω κατι φαρμακα που μου εδωσε και ελπιζω σε 5-6 μερες να εχει γινει καλυτερα

vagelis76
10-01-2010, 13:34
Εγώ καλή μου Μυρτώ δεν αναφέρθηκα σ εσένα πέρα από το να ευχηθώ όλα να πάνε καλά....
Πίαστηκα από το θέμα και αναφέρθηκα γενικά στο τι κατά τη γνώμη πρέπει να αποφεύγουμε να κάνουμε σχετικά με το πέταγμα....
Τώρα όσον αφορά το τραυματισμό του μικρού σου(μέσα στο κλουβι),καλό θα ήταν να κοιτάξεις τι το τρόμαξε και χτυπήθηκε στα κάγκελα....μήπως στο σημείο που έχεις το κλουβί δε κάνει κάποια γωνία ή δεν έχει κάποια πλευρά του σε τοίχο ωστε να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια??

***δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις τις συμβουλές μου και ότι σου λέω αλλά να ξέρεις οτι λέγονται από ενδιαφέρον,δική σου η κρίση και το πουλάκι.Εύχομαι περαστικα!!!!

NaRkIssA
10-01-2010, 14:31
O cocka καποτε χτυπησε την φτερουγα του πετωντας ατσαλα , εσπασε ενα φτερο και τον πονουσε.Ηταν κακοδιαθετος δυο μερες.Μιλησα με κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο αυτο στα πουλια.Θα τον ενοχλει για λιγο καιρο.Το σπασμενο φτερο θα πεσει και θα βγει ενα καινουργιο.Θελει ξεκουραση καλη διατροφη και να μην το πιεζεις να βγει αν δεν θελει απο το κλουβι.Δωσετου χρονο.
Συμφωνω με τον andreascrete οτι η γλυκοζη θα τον κανει να νιωσει καλυτερα.παρακολουθησε τον μια δυο μερες.Καλο ειναι οταν ειναι ξυπνιος να του λες και ενα δυο γλυκολογα :lol: Τα ζωα μας, καταλαβαινουν την αγαπη μας και την συμπαρασταση μας ακομα και απο τον τονο της φωνης μας.Ειμαι σιγουρη πως το εχει αναγκη τωρα που ειναι αδιαθετος.
Περαστικουλια και περιμενουμε καλα νεα. :lovebird:

..mirto..
02-04-2010, 00:47
καλησπερα.. δεν ειχα την ευκαιρια να γραψω γιατι προσφατα μετακομισα και δεν εχουμε internet και ετσι αναγκαζομαι να κλεβω απο τα τοπικα :pc: ... Ευτιχως την ''καταθλιψη'' ο wall-e την περασε αλλα πριν απο περιπου 2 μηνες αρχισαν να πεφτουν τα φτερα του κεφαλιου του και ετσι αποκαλιφθικε μια μικρη πληγουλα ..ισα που φαινοταν... μετα αρχισε να χανει πολλα πουπουλα και στο τελος ολο του το στηθος εμεινε αδειο..τοσο πολυ που εβλεπα τα σπορια στο σακο του στηθους του :cry: :cry: εντωμεταξυ καθαριζαμε καθε μερα την ''πληγη'' οσπου καποια στιγμη ξεκολισε το στεγνο αιμαι και η πληγη μεγαλωσε.. εγινε παρα πολυ μεγαλη και με τον καιρο μπορουσες να δεις το κρανιο... το πιο τρελο ειναι οτι παρεμενε δραστηριος παιχνιδιαρης επινε και ετρωγε κανονικα....αα ξεχασα να πω οτι τον ειχαμε παει 2 φορες στον γιατρο.. και μας ειχε δοσει κατι για να βγουν τα φτερα του πιο γρηγορα και κατι βηταμινες... :chocolate: τελος παντων μην τα πολυλογω την τριτη που ερχεται θα τον χειρουργισει ενας πτηνιατρος στο περιστερι για να προσπαθησει να την ''ραψει'' και να γινει παλι καλα

( αα σημερα που πηγαμε στον γιατρο που θα τον χειρουργισει μασ ειπε οτι τα πουπουλα πεφτουν απο το καπνισμα.. για αυτο απο δω και περα ΚΟΒΕΤΕ ) (οχι για εμενα για την μαμα μυ και τους αλλους) "fullyhappy" "fullyhappy"

Ελπιζω ολα να πανε καλα .. :cry: :cry:

βαζω και φοτος για να καταλαβετε... :(

παιδια μην με κατηγορισετε εγω εκανα τα παντα για να μην μολυνθη και να ειναι καθαρο.. τον προηγουμενο μηνα 3 φορες τον πηγα στον γιατρο αλλα δεν ηξερε τι γινοταν για αυτο με εστειλε σε κανονικο πτεηνιατρο .

ελπιζω το χειρουργιο του να βοηθισει

Dream Syndicate
02-04-2010, 09:00
Μιρτο σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση ελπίζω όλα να πάνε καλά με το μικρούλι.Περιμένουμε νέα μετά να δούμε τι έγινε.

vas
02-04-2010, 10:23
Βρε Μυρτώ :P δεν ήξερες οτι το κάπνισμα στον ίδιο χώρο με τα πτηνά απαγορεύεται? ;-) ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον μικρό σου,περιμένουμε νέα

..mirto..
02-04-2010, 16:29
εγω το ηξερα αλλα αυτοι που τον χαιδευαν δεν το ηξεραν ...εγω τους ''εβριζα'' αλλα εκεινοι τιποτα.. :( :(

..mirto..
07-04-2010, 20:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑ..!!

σημερα πηγαμε στο περιστερι και πηραμε τον wall-e απο τον γιατρο !! :bliss:
αυτη η τεραστια τρυπα στο κεφαλι του επιτελους εκλεισε :dance:
και την αλλη πεμπτη θα παμε παλι να του βγαλει τα ραματα. :dance:
ευτηχως το περασαμε και αυτο ! "fullyhappy"

8α βαλω και μερικες φοτο αργοτερα

:bliss: :bliss:

Dream Syndicate
07-04-2010, 22:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑ..!!

σημερα πηγαμε στο περιστερι και πηραμε τον wall-e απο τον γιατρο !! :bliss:
αυτη η τεραστια τρυπα στο κεφαλι του επιτελους εκλεισε :dance:
και την αλλη πεμπτη θα παμε παλι να του βγαλει τα ραματα. :dance:
ευτηχως το περασαμε και αυτο ! "fullyhappy"

8α βαλω και μερικες φοτο αργοτερα

:bliss: :bliss:

Περαστικά χαίρομαι που όλα πήγαν καλά.Ο γιατρός που κατέληξε τελικά για το αίτιο δημιουργίας της τρύπας;Μόνο το κάπνισμα έφταιγε;

..mirto..
08-04-2010, 13:19
ο γιατρος ειπε οτι η τρυπα μαλλον υπηρχε απο τοτε που τον ειχα παρει απλα δεν ηταν τοσο μεγαλη αλλα καποια στιγμη μολυνθηκε και οταν βγηκε το ξερο αιμα .. χαλαρωσε το δερμα και εγινε τοση μεγαλη η τρυπα...το καπνισμα επηρεασε μονο τα πουπουλα του..

χθες που τον ειδα για πρωτη φορα μετα απο το χειρουργιο ηταν σαν κινεζος που μολις ειχε γιρισει απο τον πολεμο.. :-P

Windsa
08-04-2010, 15:22
Oh, my God.... Δεν έχω δει τίποτα πιο τρομερό.
Καημένο το πουλάκι. Πω-πω...αφού...μερικές μήνες πριν μια χαρά φαινόταν... πως κι έτσι? Απότομα?
Της βγαίνουν καινούρια πούπουλα τουλάχιστον? Ποσ ειναι τώρα?

Windsa
08-04-2010, 15:25
χθες που τον ειδα για πρωτη φορα μετα απο το χειρουργιο ηταν σαν κινεζος που μολις ειχε γιρισει απο τον πολεμο.. :-P

Κοριτσάκι πρέπει να'νε.

..mirto..
11-04-2010, 14:16
βγαινουν καινουργια φτερα και σε λιγο καιρο θα εχει καλιφθει ολο το στηθος .. και την πεμπτη θα παμε να του βγαλουν τα ραμματα..

κοριτσακι ειναι ?? :aaaah: :aaaah:

..mirto..
02-06-2010, 22:52
καλησπερα .. εμμ ... σχετικα με τον wall-e Ολα πανε μια χαρα τα ραμματα βοηθησαν πολυ καθως η τρυπα πια εχει επουλοθει και δεν τον ποναει πια.. εδω και περιπου 1 μηνα ειμασταν με αντιβιοση και επουλοτικη κρεμα .. Επισης για μια περιοδο πιστευα οτι επρεπε να του βαλουμε χωνι για να μην βγαζει τα πουπουλα του αλλα αφου εκλεισε η τρυπα δεν χρειαζετε πια ..τα πουπουλα του σε κανα 2-3 εβδομαδες πιστευω θα εχουν μεγαλωσει πληρος.. ανεβαζω και μια φοτο ... :bliss:

Επισης θα ηθελα πια με σιγουρια καποιος να μου πει αμα ειναι αγορι η κοριτσι γιατι αποφασισα να του/της παρω ενα ακομα κοκατιλ για παρεα ..

Μπορει καποιος να βοηθισει ???

* θα ηθελα επισης να αναφερω οτι κλεινουμε 11 μηνες μαζι και επισημως ειναι 1 χρονου !!! :bliss: :bliss:
Φιλικα.. "fullyhappy"

Antigoni87
03-06-2010, 10:48
Πωπω Μυρτώ, τι ταλαιπωρία κι αυτή για το πουλάκι... Χαίρομαι που πάει καλύτερα και στο κεφαλάκι και στα πούπουλα! Αλλά αυτό στο κεφαλάκι ήταν σα να του πήραν το σκαλπ οι Σιού βρε παιδί μου.
Περαστικά να είναι! Και άλλοι γιατροί, έδιναν βιταμίνες, έλεος!
Δεν ξέρω να σου πω για το φύλο του, θα σου πει κάποιο άλλο μέλος πώς ακριβώς να το ξεχωρίσεις από τα φτερά της ουράς ίσως! :biiiggrin:

..mirto..
05-06-2010, 21:09
καποιος !!!???? ρε παιδια σας παρακαλω βοηθεια !!

Antigoni87
05-06-2010, 21:18
Χωρίς φωτό Μυρτώ μου από φτερά ουράς νομίζω από τη μέσα πλευρά, ή από το εσωτερικό φτερούγας (αν κάνω λάθος διορθώστε με!) δε νομίζω να μπορεί κάποιος να διακρίνει το φύλο!
Η Πωλίνα είπε τη γνώμη της πάντως ;-)
Αλλά με μια καλή φωτό θα είναι πιο εύκολο να πάρεις απάντηση!

vicky_ath
05-06-2010, 21:28
Βρε Μυρτω σε τοσα θεματα που εχουν ανοιξει ατομα κ ζητανε να αναγνωριστει το φυλο των κοκατιλ τους, παντα ζηταμε φωτο απο το εσωτερικο της φτερουγας κ της ουρας!
Επισης υπαρχει κ ειδικο θεμα για να το φυλο των κοκατιλ που 2 λεπτα να εψαχνες θα ειχες καταλαβει μονη σου τι ειναι το πουλακι σου χωρις καν να χρειαστεις να ανεβασεις φωτο!
Εμ δεν εκανες τον κοπο να κανεις μια απλη αναζητηση, παραπονιεσαι κ απο πανω!Δε σε μαλωνω αυτη τη στιγμη, απλα στα λεω για να μην απορεις που κανενας δε σου απαντησε...εκτος απο την Αντιγονη, που ειναι τοσο καλοκαρδη!!Απο τη στιγμη που υπαρχει ηδη η απαντηση στην απορια σου, γιατι να μπει καποιος στον κοπο να σου πει??
Τελοσπαντων...κ εμενα θηλυκο μου φαινεται, αλλα η φωτο εχει πολυ κακη ποιοτητα κ δεν μας δειχνει τα σωστα σημεια, οποτε δεν το λεω με σιγουρια!

..mirto..
05-06-2010, 23:12
Βασικα το ξερω οτι υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα αλλα επιδη κανονικα δεν εχω ιντερνετ δεν μπορω να κανω κανονικη αναζητηση στο φορουμ .. πεφτει συνεχεια.. :( και ειναι πολυ δυσκολο :(

..mirto..
05-06-2010, 23:20
ααα και μιας και αναφες φοτος υπαρχει ενα προβλημα

εχω διαβασει οτι τα pearl κοκατιλ για να ειναι θυλικα πρεπει να εχουν βουλες γκρι στα φτερα ..και οριζοντιες γραμμες στην ουρα και το αντιθετο στα αρσενικα..

ο/η wall-e εχει βουλες στα φτερα αλλα στην ουτα τπτ κενο κιτρινο ??? τι σημενει αυτο ?

vicky_ath
05-06-2010, 23:41
Τα θηλυκα pearl cockatiel εχουν βουλες σε ολο τους το σωμα!Ενω τα αρσενικα, εχουν βουλες μονο μεχρι την 1η-2η πτερορροια!Μετα τις χανουν εντελως, ή τους μενουν μονο λιγες!