PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΓΕΝΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΩΝ LOVEBIRD

JOHNY
07-01-2010, 15:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ LOVEBIRD ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ 4 ΑΥΓΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΦΕΡΑ ΣΠΙΤΙ Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΛΩΣΑΕΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΛΙΑ.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΑΒΓΑ 8Α ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΕΚΟΛΑΦ8ΕΙ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΝΒΑΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ?

alkisti
07-01-2010, 16:13
θα σου ελεγα κανα μηνα ή καλυτερα 2

fotis_k
07-01-2010, 16:16
H θηλυκια σου εχει να τα κλωσσησει δηλαδη 8 μερες?Αν ναι τοτε ακομα και σποριασμενα να ηταν τα αυγα θα εχουν χαλασει.Πεταξε τα αυγα(απο περιεργεια αν θες ανοιξε τα) αφαιρεσε την φωλια και ξεκινα απο τωρα διατροφικη προετοιμασια μεχρι την ανοιξη.Κατα τον Μαρτιο ξαναβαλε φωλια αν θες να ξαναδοκιμασεις...

xXx
07-01-2010, 16:31
JOHNY καλησπέρα και καλώς ήρθες αν θέλεις σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία!
viewtopic.php?f=21&t=327
8Ε Όροι συμμετοχής

vas
07-01-2010, 18:56
johny,προσδιόρισε λίγο κάτι,τα πήρες και είχαν τα αβγά απο πριν 'η τα πήρες και σου γέννησαν?γιατι έχει διαφορα

JOHNY
07-01-2010, 21:36
Tα πηρα και ειχαν γεννησει απο πριν δλδ γεννησαν και μετα τα πηρα

vagelis76
07-01-2010, 22:29
Άρα πήρες το ρίσκο να αγοράσεις ένα ζευγάρι με αυγά και να τα μεταφέρεις σε ένα νέο περιβάλλον με τα ακόλουθα αποτελέσματα.....ξέρεις αν ο μαγαζάτορας τα είχε προετοιμάσει ανάλογα για αναπαραγωγή ή απλά έτυχε???Θεωρώ οτι ήταν φυσικό και επόμενο οτι θα παρατήσουν τα αυγά φίλε μου.....σε τέτοιες περιόδους τους προσφέρουμε ένα ήσυχο μέρος,χωρίς θορύβους και στρές και τις καλύτερες συνθήκες(θερμοκρασία-φώς ημέρας-υγρασία) για να φέρουν εις πέρας το έργο τους...κάτι που μάλλον δεν έγινε στη περίπτωσή σου.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις κατα τη γνώμη είναι να αφαιρέσεις τη φωλιά όταν είσαι σίγουρος οτι δε κλωσάει τα αυγά η μάνα και οτι δε πρόκειται να έχεις μωρα....
Να τα αφήσεις να γνωρήσουν το χώρο,εσένα και τα νέα δεδομένα(περιβάλλον),κάνει μια σωστή διατροφική προετοιμασία και ξανα προσπαθείς όταν είναι ο σωστός χρόνος,αν στόχος σου βέβαια είναι η αναπαραγωγη.

vas
08-01-2010, 12:18
Και εγώ το ίδιο με τον Βαγγέλη πιστεύω :-P
απο τη στιγμή που άλλαξες περιβάλλον στα πουλιά,σε τέτοια φάση,αναμενόμενο ήταν να στρεσσαριστούν και να σταματήσουν να κλοσάνε...Εύχομαι καλύτερη τύχη στην επόμενη γέννα και να γίνει με σωστή προετοιμασία και όταν τα μικρά θα έχουν συνηθίσει τον χώρο.

JOHNY
08-01-2010, 14:12
Υπαρχει κατι πιο συντομο γιατι ειμαι 15 και κατα τον μαρτιο τα πραγματα δισκολευουν απο πλευρας φροντιδας των πουλιων λογω διαβασματων

Dream Syndicate
08-01-2010, 14:47
Δεν υπάρχει πιο σύντομο η όχι. Αν γίνει σωστή προετοιμασία χωρίς βιασύνες ίσως να έχεις καλά αποτελέσματα.Να ξέρεις ότι δεν πρέπει να βιάζεσαι ,τα πουλάκια δεν είναι μηχανές παραγωγής,πρώτα εξασφαλίζεις την σωστή διαμονή τους ,διατροφή,καθαριότητα,γνώσ και μετά πάμε στην αναπαραγωγή.Τα πτηνά θέλουν υπομονή και καλή παρατήρηση της συμπεριφοράς τους

JOHNY
09-01-2010, 11:26
Ξερετε τι ανυπομονυσια εχω για τη γεννα μικρων παπαγαλων!!!!!!!!!!????????Ειχε αγορασει παλιοτερα ενα ο αδερφοσ μου απο 10 μερων μικρο χωρις καν πουπουλα.Μου αρεσε παρα πολυ και τωρα δοκιμασα να αποκτισω και εγω τετοια απλωσ λογω των σχολοκων εξετασεων και των διαβασματων δεν βολευει να τα βαλω να γεννησουν το μαιο και ποσο μαλλον μετα καθωσ η υπομονη μου θα εχει τελειωσει για αυτο σας παρακαλω βρειτε μου μια πιο γριγορη λυση.

vagelis76
09-01-2010, 13:14
Ξερετε τι ανυπομονυσια εχω για τη γεννα μικρων παπαγαλων!!!!!!!!!!????????Ειχε αγορασει παλιοτερα ενα ο αδερφοσ μου απο 10 μερων μικρο χωρις καν πουπουλα.Μου αρεσε παρα πολυ και τωρα δοκιμασα να αποκτισω και εγω τετοια απλωσ λογω των σχολοκων εξετασεων και των διαβασματων δεν βολευει να τα βαλω να γεννησουν το μαιο και ποσο μαλλον μετα καθωσ η υπομονη μου θα εχει τελειωσει για αυτο σας παρακαλω βρειτε μου μια πιο γριγορη λυση.

Αν σου λένε οι γνώστες του είδους οτι δε γίνεται κάτι καλύτερο πιο σύντομα και αν το κάνεις μάλλον θα έχεις δυσάρεστα αποτελέσμα και μόνο τη ταλαιπωρία του ζευγαριού σου,θα σου έλεγα να μη το κάνεις.....δικά σου είναι τα πουλάκια και εσύ αποφασήζεις όμως(για να μη παρεξηγηθώ)εγώ απλά σου λέω την αποψή μου.
Αν θέλεις οπωσδήποτε να μεγαλώσεις μωρό και να ζήσεις την εμπειρία του ταίσματος....βρές ένα εκτροφέα και αγόρασε ένα μωρό.

Niva2gr
10-01-2010, 22:03
Το μεγάλωμα στο χέρι είναι ΔΥΣΚΟΛΟ πράγμα και καλύτερα να μην το τολμήσεις αν δεν έχεις δίπλα σου κάποιον έμπειρο. Ένα μωρό lovebird χρειάζεται τάισμα ανά 3-4 ώρες. Επομένως είναι αδύνατον να αναλάβεις τέτοια ευθύνη με επιτυχία όσο πας σχολείο. Άλλωστε απο την στιγμή που ήδη έχεις ζευγάρι, μπορείς να εξημερώνεις τα μικρά πιάνοντάς τα απο νωρίς στα χέρια σου, αφήνοντας όμως το τάισμα στους γονείς. Όταν λέω "νωρίς" εννοώ απο 13 ημερών και μετά. Τα παπαγαλάκια που θα εξημερώσεις έτσι θα είναι τόσο ήρεμα όσο θα ηταν αν τα τάιζες εσύ, και επιπλέον θα μεγαλώσουν όπως πρέπει, και με πολύ λιγότερες πιθανότητες να πεθάνουν.

JOHNY
11-01-2010, 13:18
Αν δηλαδη εχω καποιον πιο εμπειρο και καποιον που 8α τα ταιζει οσο 8α λειπω μπορω να δοκιμασω?Γιατι εχει ταισει ο αδερφος μου και ξερει και μπορει να με βοη8ησει(ειναι 22 χρονων).Επισης επειδη οσο εγω λειπω και κοιμαμαι ειναι σπιτι ξυπνιος μου ειπε οτι μπορει να τα ταιζει.Μπορω να δοκιμασω?????Περιμενω απαντηση

Niva2gr
11-01-2010, 15:17
ΑΝ έχει εμπειρία, και πραγματικά ΞΕΡΕΙ πώς να το κάνει, γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνο, και εφόσον βέβαια αναλάβετε απολύτως καί οι δύο τις ευθύνες σας πλήρως, τότε ίσως και γίνεται.

Όμως επαναλαμβάνω οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλάβετε μιά τόσοπικίνδυνη πρωτοβουλία.

Καλό είναι να το σκεφτείς καλά. Αν δεν μπορείς να περιμένεις μερικούς μήνες, πώς θα έχεις την υπομονή να μεγαλώσεις ένα μωρό; Το πουλάκι θα χρειάζεται κάποιον 24 ώρες το 24ωρο, ολοήμερη φροντίδα, ιδιαίτερες συνθήκες, θα γκρινιάζει πιθανόν και σε ώρες κοινής ησυχίας, και επιπλέον υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αρρωστήσει σοβαρά.