PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τα τερτίπια του καιρού

xXx
07-01-2010, 15:28
με προβληματίζει ιδιαίτερα ο καιρός παιδιά και δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν τα πουλιά στο θέμα της αναπαραγωγής φέτος!βασικά προς το παρόν τα έχω στη βεράντα (Αθήνα)!ως γνωστό οι θερμοκρασίες φέτος κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα( για την εποχή) και το φαινόμενο συνεχίζεται ακάθεκτο, παρόλο που έχουμε φτάσει στον Γενάρη!σκέφτομαι από μέρα σε μέρα να τα βάλω σε εσωτερικό χώρο, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά μπορεί να έχει, αφού έξω έχουμε από 13-18 βαθμούς (σπάνια μερικές μέρες έπεσε κάτω από 10 βαθμούς) και μέσα στο σπίτι που δεν ανάβουμε καλοριφέρ έχω 17-18 βαθμούς ( 2 μέρες που ανάψαμε έφτασε 21)! νιώθω πως είναι δώρο-άδωρο!δεν ξέρω πως να αντιδράσω, πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας!

sainer
07-01-2010, 18:03
καλησπερα φιλε βασιλη!
αν κανεις την εκτροφη σου εσωτερικη σιγουρα θα υπαρχει διαφορα με την εξωτερικη που εχεις τωρα. :reading: καταρχην θα μπορεις να ορισεις εσυ εναν απο τους βασικοτερους παραγοντες που κανουν τα καναρινια να ερθουν σε φαση αναπαραγωγης και αυτος δεν ειναι αλλος απο την διαρκεια του φωτος.επισης θα εχεις σταθερη θερμοκρασια στους 21-22 βαθμους ολη την ημερα και δεν θα εχεις τη αυξομειωση που εχεις τωρα που τα πουλια σου ειναι εξω.επισης μπορεις να εχεις την καταλληλη υγρασια που ειναι βασικο και αυτο.γνωμη μου ειναι αν εχεις χωρο και μπορεις να κανεις την εκτροφη σου εσωτερικη. "fullyhappy"

vag990
07-01-2010, 18:31
Αρχικά πρέπει να αποφασίσεις εσύ τι θέλεις να κάνεις με την εκτροφή σου.
Βλέπω ότι ανήκεις σε κάποιο σύλλογο και πιθανόν να συμμετέχεις σε κάποιες εκθέσεις κ.λ.π. Αν θέλεις λοιπόν να είσαι έτοιμος νωρίς, θα πρέπει ούτως ή άλλως να σκεφτείς την εσωτερική εκτροφή, άσχετα του τί θερμοκρασίες έχουμε αυτή την περίοδο. Η θερμοκρασία θα ξανακατέβει αργά ή γρήγορα και είναι πολύ πιθανό να έχουμε κρύο Φεβρουάριο ή και Μάρτιο. Η διάρκεια όμως της ημέρας, που είναι ίσως σημαντικότερη παράμετρος, δεν ακολουθεί τα τερτίπια του καιρού. Ο μόνος τρόπος λοιπόν για να την ελέγξεις είναι η εσωτερική εκτροφή. Παράγοντες επίσης όπως η υγρασία ή και άλλοι εξωγενείς παράγοντες, ελέγχονται απόλυτα μόνο σε εσωτερική εκτροφή.
Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει την εξωτερική εκτροφή για όλα τα είδη πτηνών που έχω. Αυτό όμως γίνεται γιατί έχω αποφασίσει ότι δεν με ενδιαφέρει (τουλάχιστον όχι για τα επόμενα χρόνια) το διαγωνιστικό μέρος της εκτροφής. Επιπρόσθετα πιστεύω ότι η εξωτερική εκτροφή βοηθάει στην δημιουργία ανθεκτικότερων πουλιών.
Τώρα αν μιλάμε για εξωτερική εκτροφή σε ένα μπαλκόνι επί της Πατησίων, εκεί τα πράγματα μπλέκονται....
Για να κλείσω (μιας και το θέμα της έσω-έξωτερικής εκτροφής είναι μεγάλο) θα σου έλεγα ότι το κρύο δεν πρέπει να το φοβάσαι. Άλλα πράγματα πρέπει να προσέξεις.

xXx
07-01-2010, 19:54
παιδιά σας ευχαριστώ καταρχήν για το ενδιαφέρον.sainer με το φως δεν ασχολούμαι καθόλου το αφήνω ως έχει!όσο για το θέμα θερμοκρασίας δεν έχω σταθερή 21-22 που θα ήταν το ιδανικό αλλά επειδή δεν ανοίγουν τα καλοριφέρ έχω από 17-18 και υγρασία αρκετή επειδή είναι παλιά η οικοδομή και μπάζει γενικότερα :( ....πέρυσι τα είχα μέσα και όλα πήγαν καλά!δεν είχα καθόλου προβλήματα.
vag990 ναι μεν ανήκω σε σύλλογο αλλά πάνω από όλα με απασχολεί η υγεία των πουλιών μου και τίποτε άλλο!δεν καίγομαι ούτε να κατεβάσω πουλιά ούτε αν θα διακριθώ!με ενδιαφέρει πάνω από όλα αυτό που κάνω να γεμίζει εμένα και να με ευχαριστεί χωρίς πρωτίστως να ζημιώνει την υγεία των πουλιών!όσο για το θέμα της διάρκειας της μέρας στα καναρίνια πιστεύω δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο σε πουλιά όπως οι καρδερίνες για παράδειγμα, που μπορείς να τους εφαρμόσεις ένα δικό σου πρόγραμμα φωτισμού από Δεκέμβρη πχ έως Φλεβάρη και να τις έχεις έτοιμες 2-3 μήνες νωρίτερα!οι καρδερίνες πχ που είναι ελεύθερες στη φύση ξεκινούν ζευγαρώματα τέλη Απρίλη με Μάη!έχω μια αίσθηση από τις εμπειρίες μου, από όσα βλέπω και ακούω, ότι ο βασικός παράγοντας για τα κανάρια είναι η θερμοκρασία μπορεί και να μαι λάθος!βέβαια παίζουν ρόλο και η διατροφή και η διάρκεια φωτισμού αναμφισβήτητα στο να ετοιμάσουν ένα πουλί για αναπαραγωγή!απλά εμένα ο νους μου πάει έντονα στο θέμα θερμοκρασία στην περίπτωση των καναρινιών!όσο για το θέμα της εξωτερικής εκτροφής και το θέμα ανθεκτικότερων πουλιών, ίσως αυτό το στηρίζεις στο ότι αφήνεις τα πουλιά να αναπαραχθούν εντελώς χωρίς καμία παρέμβασή σου και ίσως να ισχύει!τέλος στο θέμα της εξωτερικής εκτροφής, ναι υπάρχουν και άλλα προβλήματα όπως κίνδυνος από αρπακτικά, μολύνσεις από άλλα πουλιά πχ περιστέρια, δεκαοχτούρες κλπ ακόμη και από κουνούπια που μπορεί να δημιουργήσουν έντονο πρόβλημα!εξαρτάται κιόλας πού γίνεται η εξωτερική σε πόλη, σε χωριό.....?αν είναι πχ σε χωριό μπορείς να χεις και έντονο πρόβλημα από ψείρες ή και από ποντίκια από γάτες κλπ!