PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χύμα τροφή: γιατί πρέπει να την αποφεύουμε????

vagelis76
03-01-2010, 23:00
Συνεχώς ακούμε τη φράση" μην αγοράζετε χύμα τροφή",σχεδόν ποτέ όμως δεν παραθέσαμε τους λόγους που πρέπει να μας κάνουν στο να την αποφύγουμε.
Περιμένω γνώμες και επιχειρήματα.

Dream Syndicate
03-01-2010, 23:12
Δεν παίρνω γιατί μια φορά, που πήρα για τα Gouldian φέτος τον Μάιο μέσα σε δύο ημέρες η τροφή γέμισε σκνίπα και ήταν γεμάτη από αυγά.Δεν την πέταξα για να δω τι άλλο θα υπήρχε σε αυτή .Μετά απο δύο ημέρες ήταν γεμάτη σκουληκάκια.
Οι σακούλες σε κάθε πετ είναι ανοιχτές ,δηλαδή μια πίστα προσγείωσης κάθε είδους μικροβίου σκουπιδιών κλπ.
Από τότε παρατηρώ συνεχώς τις ανοικτές χύμα τροφές.Μια φορά ένας πελάτης τίναζε το τσιγαράκι του μέσα και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού ενώ το είδε το αγνόησε,ήταν μεγαλοπελάτης ο άνθρωπος .Επίσης το κάθε κατοικίδιο που πηγαίνει στο πετ με το αφεντικό του χώνει τη μύτη του στις τροφές,παρατήρησε το.Το βράδυ που το μαγαζί είναι κλειστό δεν γνωρίζω τι είδους επισκέπτες έχει κατά την διάρκεια της νύχτας.

fragos
04-01-2010, 00:51
εκτος απο αυτα λενε οτι περιεχει πολυ σκονη και μικροβια.
αλλα εγω εξακολουθω να περνω χυμα διοτι ποτε δεν ειχα προβλημα! :dontknow:

abscanary
04-01-2010, 00:56
Φαντάζομαι οτι εννοείς κάποια επώνυμη τροφή χύμα Βαγγέλη γιατί αν δεν γνωρίζουμε τι είδους τροφή παίρνουμε απλά δεν παίρνουμε. Σε περίπτωση τώρα που είναι όντως επώνυμη, η διαφορά σε σχέση με την μικρή συσκευασία είναι ότι στην 2η γνωρίζουμε την ημερομηνία λήξης & επίσης γνωρίζουμε ότι το προϊόν είναι σφραγισμένο. Οι κίνδυνοι της ανοικτής συσκευασίας είναι πολλοι και πολλαπλασιάζονται όσο περισσότερο παραμένει το προϊόν ανοικτό.

vagelis76
04-01-2010, 01:25
Το θέμα ανοίχτηκε για να γίνουν γνωστοί οι λόγοι που θα πρέπει να μας κάνουν να αποφέυγουμε ή να είμαστε προσεκτηκοι όταν αγοράζουμε χύμα τροφές.
Στην αρχή κι εγώ έπερνα στο μικρό χύμα γιατι αυτή είχε συνηθείσει και τη πακεταρισμένη του είδους του δε την έρτωγε....με μεγάλες προσπάθειες έχουμε καταλήξη σε πακεταρισμένη μεγαλύτερου μεγέθους.
δε κρύβω βέβαια οτι όταν πάω στο πετ που είμαι πελάτης και τον πετύχω να ανοίγει σακκί για να συσκευάσει μικρότερες ποσότητες,του πέρνω λίγη αφού πρώτα κοιτάξω την ημερομηνία λήξης....κάποες φορές πέρνω και ηλιόσπορο αψητο απο κατάστημα με ξηρούς καρπους και εμπλουτίζω τη τροφή του,(έχει τρελλή αδυναμία στον ηλιόσπορο).
ο κίνδυνος απο τις χύμα τροφές είναι μεγαλύτερος όταν τα σακκια είναι εκτεθημμένα στο μαγαζί και κοντα σε πουλιά.Γιατι μπορεί να μεταδώσουν τυχόν ασθένειες με τα περιτώματά τους ή και τα φτερά τους....αναφέρθηκαν όμως παραπάνω.

Antigoni87
05-01-2010, 18:15
Εγώ όταν είχα χαμστεράκια έπαιρνα χύμα τροφή από άγνοια, και κάποια στιγμή (σύντομα ευτυχώς!) ανακάλυψα ανάμεσα στους σπόρους κάτι μαύρα ζωύφια! Πολλά, μικρά, με δαγκάνες μπροστά, σαν σκαθάρια σε σμίκρυνση :dontknow: !
Την πρώτη φορά πέταξα την τροφή και σκέφτηκα ότι έτυχε, αλλά έγινε και δεύτερη και τρίτη που έπαιρνα λίγη χύμα παράλληλα με τη συσκευασμένη για να κάνω την αλλαγή. Οπότε το ίδιο θα συνέβαινε και στους χύμα σπόρους για πουλιά εκεί, και πιθανόν σε κάθε πετ που έχει εκτεθειμένους τους σπόρους του. Αν και έχω την αίσθηση ότι και εκτεθειμένοι να μην είναι, αν είναι σε μεγάλες ποσότητες και δεν ανανεώνονται/καταναλώνονται, θα μπορούσαν να αναπτυχθούν μικρόβια...
Πρόσφατα όμως που πήγαμε με τον Δημήτρη (jk21) να αγοράσουμε τροφή για την Τιάρα την καναρούλα μου, πήραμε χύμα από ένα γνωστό του κατάστημα, που είχε κατανάλωση απ' ό,τι κατάλαβα, είχε τις τροφές του περιποιημένες, προστατευμένες μέσα στο μαγαζί (αντί έξω όπως βλέπω συχνά). Σε αυτή την περίπτωση την εμπιστεύομαι τη χύμα τροφή, αφού μάλιστα μου το πρότεινε κάποιος πιο έμπειρος που την έχει δοκιμάσει! :chick:

jk21
05-01-2010, 23:05
τροφη ψωνιζω χρονια απο 2 καταστηματα μονο .και στα 2 χυμα.το πρωτο ειχε διαφορετικους σπορους ποικιλια (δεν ηταν μονο με ειδη για πουλια) ,μεγαλη καταναλωση (υπαρχει μονιμα ουρα ,οχι βεβαια μονο για σπορους,δεν ειναι πετσοπ) και προστασια των τσουβαλιων.δυστυχως εδω και καποιο διαστημα εχει μονο μιγμα .το αλλο ειναι πετσοπ με ποικιλια σε συσκευασμενες (ατομικες συσκευασιες) αλλα και επωνυμα τσουβαλια με μεγαλη καταναλωση και συνθηκες υγειινης αυτες που περιγραφει η αντιγονη.
μονο υπο τετοιες συνθηκες θα προτεινα χυμα τροφη και μονο απο μαγαζια που εχω δικιμασει.σε διαφορετικη περιπτωση συσκευασμενες ειτε ατομικες ,ειτε σακια που ,γιατι οχι ,καποιοι θα μπορουσαν να συννενοηθουν να αγορασουν μαζι αν δεν χρειαζονται ολη την ποσοστητα.
η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα σκοπο να απαντησω ,μην τυχον και επηρεασω καποιους προς την χυμα τροφη ,που δεν ειναι τις περισσοτερες φορες οπως αυτην που περιγραφει η αντιγονη αλλα εκ των πραγματων τελικα πηρα θεση.το κακο βεβαια με τις επωνυμες τροφες ειναι οτι δυσκολα βρισκει καποιος ολα τα μιγματα που καθε εταιρια εχει (ή εστω καποια).και ετσι ειναι αναγκασμενος να αγοραζει τροφες με καποιον σπορο που ισως να μην θελει (οι περισσοτεροι ξερετε οτι εχω αχτι εναντιον καποιου "fullyhappy" )

zoolander
13-03-2010, 15:44
μεχρι στιγμης ψωνιζα κυριως χυμα τροφι,μονο μια φορα εχω παρει συσκευασμενη.Δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι στιγμης αλλα πλεον ισως προτιμησω τη συσκευασμενη.Παντως συμφωνω με τον jk21 οτι αν υπαρχει καταναλωση και το μαγαζι ειναι μεγαλο και σεβεται τους πελατες του δεν υπαρχει προβλημα και με τη χυμα τροφη,αρκει παντα να εχουμε το νου μας!!!

Φάμπιο
13-03-2010, 19:28
Συμφωνω απολυτα με τον jk21...

Να προσθεσω οτι κι οποιος παιρνει συσκευασμενες παλι να κοιταει αν εχει καταναλωση γιατι πολλες φορες ειναι για μηνες στα ραφια η και ληγμενα ακομα!

Εχω ανοιξει επωνυμη πολυ γνωστη και ακριβη τροφη για κοκατιλ συγκεκριμενα και ηταν γεματη μαμουνια...

budgiefun
12-05-2010, 13:55
Εγώ πάντα αγοράζω χύμα τροφή απο διάφορα pet shop και ποτέ μου δν είχα κάποιο πρόβλημα δν νομίζω οτι η χύμα τροφή εγκυμονεί κινδύνους για τα πουλιά μας.
Νομίζω οτι τέτοια περιστατικά είναι μεμονωμένα όπως ακριβώς και στην συσκευασμένη όπως είπε η Νίκη

Εξάλλου και τα πουλιά μας ελεύθερα δν θα ζούσαν σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον( δν εννοώ οτι είναι σωστό να αφήνουμε τα πουλιά μας βρώμικα )

Niva2gr
13-05-2010, 00:14
Τα πουλιά στη φύση θα είχαν να επιλέξουν απο ένα πολύ μεγαλύτερο φάσμα τροφών. Σίγουρα δεν προτιμούν τους μουχλιασμένους απο τους φρέσκους σπόρους. Όμως περιορίζοντάς τα σε κλουβί ταυτόχρονα περιορίζουμε και τη δυνατότητα επιλογής που έχουν κανονικά στη φύση. Άλλωστε ένα πουλί που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στο φυσικό του περιβάλλον είναι πολύ πιο σκληραγωγημένο απο τα πουλιά που ζουν σε κλουβιά. Επομένως μπορεί να φάει πολλά πράγματα που τα σικά μας πουλιά θα τα αρρώσταιναν.
Φυσικά δεν μιλάμε για αποστειρωμένα πράγματα. Σκέψου όμως τον εαυτό σου. Θα έτρωγες π.χ. όσπρια που ξέρεις οτι έχουν μείνει ανοιχτά και εκτεθειμένα σε αποθήκες με υγρασία πιθανόν και μήνες; Συχνά τα σακιά που περιέχουν τις χύμα τροφές είναι ανοιγμένα για μήνες ολόκληρους, και εκτεθειμένα σε υγρασία, μαμούνια, και κυρίως ποντίκια, που είναι φορείς εκατοντάδων ασθενειών.

budgiefun
13-05-2010, 09:49
Εντελώς φιλικά Niva2gr δεν νομίζω να έγραψα κάπου οτι πρέπει να επιλέγουμε μουχλιασμένη τροφή για τα πουλιά μας φυσικά και όταν εχει ζουζούνια μέσα θα πεταχτεί.

Απλά θεωρώ οτι η καθαρή χύμα τροφή δν διαφέρει από την καθαρή συσκευασμένη.Το αποστειρωμένο απευθύνετε στους λόγους όπως σκόνη και τέτοια

Μπορεί βέβαια να παρερμηνεύθηκαν αυτά που έγραψα.

Niva2gr
13-05-2010, 23:16
Ναί, δεν είπα οτι το έγραψες εσύ.
Εγώ το γράφω αυτό. Οι χύμα τροφές ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ φυλάγοντα χωρίς προσοχή σε αποθήκες, στις οποίες είναι εκτεθειμένες σε υγρασία και σε παράσιτα. Η σκόνη στη χύμα τροφή συνήθως οφείλεται στα υπολείμματα που αφήνουν τα μαμούνια αφού φάνε εκεί μέσα. Μπορεί στο μαγαζί που ψωνίζεις εσύ τα σακιά που ανοίγονται να τελειώνουν σε λίγες μέρες, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Εγώ πολλές φορές έχω δει στα μαγαζιά της Λιβαδειάς χύμα τροφές σε σακιά ήδη χαλασμένες και γεμάτες μαμούνια. Οι χύμα τροφές που φυλάγονται σε ειδικές θήκες, αντί μέσα στα σακιά τους, είναι κάπως πιο προφυλαγμένες, αλλά και πάλι...
Σπανίως μένουν εντελώς άδειες αυτές οι θήκες με αποτέλεσμα να μένει μέσα και τροφή παμπαλαιοτάτης ηλικίας.

Dream Syndicate
14-05-2010, 00:19
Φυσικά και η συσκευασμένη τροφή η οποία στο σπίτι μας μένει στη σακούλα και έξω εκτεθειμένη, δεν είναι και το καλύτερο.Μπορούμε να τη βάλουμε σε ένα δοχείο αεροστεγές.

budgiefun
22-05-2010, 17:00
οκ Sorry

παρανόησης

themountainking
27-05-2010, 10:12
Φυσικά και η συσκευασμένη τροφή η οποία στο σπίτι μας μένει στη σακούλα και έξω εκτεθειμένη, δεν είναι και το καλύτερο.Μπορούμε να τη βάλουμε σε ένα δοχείο αεροστεγές.
Παιδια από την εμπειρία που έχω άπω άλλα ζώα, (σκίουροι, ινδικά χοιρίδια κλπ) έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι το κύριο μειονέκτημα της χύμα τροφής είναι ότι με την έκθεσή της στον αέρα χάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τις βιταμίνες της, και όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό και πόσο σημαντικό είναι... Η συμβουλή του φίλου με το δοχείο είναι αυτό που θα έπρεπε να κάνουμε όλοι νομίζω... Μετά το άνοιγμα, άδειασμα σε δοχείο για να διατηρηθεί όσο γίνεται με περισσότερη φρεσκάδα... Αλλιώς πιστεύω ότι θα είναι σαν να ταΐζει μια μάνα κάθε μέρα το παιδί της σουβλάκια...

mirsini_st
07-06-2011, 02:40
και το ειχα απορια....πφ....δε νομιζω πως θα ξαναπαρω χυμα τροφη...

mitsman
07-06-2011, 07:27
Σε ενα πετ σοπ που γνωριζω, ο ιδιοκτητης ειχε παρει το μειγμα της versele blatner που ειναι με διαφορα το πιο ακριβο αλλα δεν το επαιρνε κανεις και σκουληκιασε!!!
Και το εδινε στα πουλακια του και μου ελεγε: αφου τους αρεσουν τα σκουληκια, εξω δεν τρωνε???
Τι να απαντησεις σε αυτον τον ανθρωπο τωρα!?