PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ποτε αρχιζει να τρωει μονο του ενα μικρο κοκατιλ;

NaRkIssA
30-12-2009, 22:20
ο πέπε σημερα ειναι 40 ημερων ομως δεν τρωει μονος του, κανει σαματά μεχρι να τον ταισει ο μπαμπας του.οταν τον περνω εγω του εχω ενα μπολακι με σπορους και παιζοντας με το δαχτυλο μου τους σπορους τον παρακινω να δοκιμασει.παιρνει στο στομα του τον σπορο αλλα διχνει απλα οτι παιζει μαζι του οπως κανει και με τους ηλιοσπορους.πρεπει απλα να κανω υπομονη η να ακολουθησω καποια τακτικη?μηπως εγινε λιγο τεμπελακος επειδη ειναι μοναχογιος η ειναι νωρις ακομα για να τρωει μονος του? :waiting:

Dream Syndicate
30-12-2009, 23:30
Σοφία μην ανησυχείς από οκτώ έως δέκα εβδομάδες απογαλακτίζονται τα μικρά.Βέβαια αυτό εξαρτάτε από το κάθε πουλάκι.Βάλε τις πατήθρες χαμηλά να μπορεί να κατεβαίνει στο πάτο του κλουβιού αφού έχεις βάλει χαρτί κουζίνας αν έχει σχάρα.Απο εδώ και πέρα κανονικά θα πρέπει να ραμφίζει από ένστικτο στο πάτο όπως θα έκανε και στη φύση να βρει τροφή. Το ότι παίζει μη σε φοβίζει έτσι κάνουν.Βάλε στο πάτο του κλουβιού μαλακά τρόφιμα,ρύζι,λαχανικά ελαφρώς βρασμένα, φρουτάκια και παρακολούθησε τι κάνει.Όταν το έχεις στα χέρια σου κάνε το ίδιο μαζί με κάποιο παιχνιδάκι.Θα πρέπει να παρακολουθείς το βάρος του και να σιγουρεύεσαι ότι έχει φάει,δεν θα πρέπει να χάσει πολύ βάρος αυτή την περίοδο του απογαλακτισμού.

mpikis
30-12-2009, 23:49
Εγω αυτο το να του κανω παιχνιδια με την τροφη ποτε δε το καταλαβα..εκανα και αυτο με το δαχτυλο να ανακατεβω την τροφη, του την εδινα και στο στομα αλλα τίποτα...τα πουλακια στο σταδιο λιγο πριν απογαλακτιστουν αρχιζουν και δαγκωνουν την τροφη..δε μπορουν να σπασουν ούτε ενα σπορακι και τους πεφτει κάτω... αλλα αυτα κανουν την κινηση οτι τρωνε...ΑΑΑΑΑ νοστιμο...χαχαχαχα!!!αφου τα εχεις με τους γονεις τους μη σε ανησυχει..απο ενστικτο και περιεργεια θα δουν τους γονεις τους και θα τα κανουν μόνα τους και αυτα....

NaRkIssA
01-01-2010, 03:17
νομιζω οτι το πεπε εχασε βαρος.δεν ειναι τοσο ζωηρο οπως πριν και θελει ολο να κοιματε.τα ματακια του ειναι λιγο "κομμενα".ο πατερας του το ταιζει οχι πολυ συχνα.του εβαλα τροφη κατω αλλα εξακολουθει να παιζει με αυτην.Δεν επιχειρω να το ταισω εγω γιατι δεν ξερω τον τροπο.δεν ξερω απλα τι αλλο να κανω.αυριο θα φυγουμε ολοι μαζι για δυο εβδομαδες στο εξοχικο.φοβαμε μηπως η αλλαγη χειροτερεψει τα πραγματα. :cry:

Dream Syndicate
01-01-2010, 09:19
Σοφία γιατί φοβάσαι δεν είναι νεογέννητο.Ξεκίνα να το ταΐσεις στο χέρι.Το ότι κοιμάται ,δεν είναι ζωηρό δεν μου αρέσει.Πάρε φόρμουλα αν δεν έχεις και δώστου.Αν όχι βράσε γλυκοπατάτα αν δεν έχεις κανονική και λίγο καρότο και προσπάθησε να του δώσεις.Πίνει νεράκι η όχι,μήπως αφυδατώνεται;Γιατί να πάθει κάτι με τη μεταφορά;Δε νομίζω,αν είναι υγιές δεν θα πάθει τίποτα.Πρόσεξε να μην κρυώνει.

NaRkIssA
01-01-2010, 12:59
αρχικα εδωσα στο πεπε νερακι με συριγγα και το ηπιε με μεγαλη ευχαριστηση.μετα εβρασα πατατουλα και καροτο το εκανα χυλο στο μπλεντερ και του το ταισα με μεγαλη προσοχη (παρακολουθησα διαφορα βιντεο για το πως γινεται)παλι με την συριγγα.το πεπε μου τωρα ειναι ζωηρο.μεσα στο αυτοκινητο επαιζε με το δαχτυλιδι μου και τωρα που φτασαμε πηρε εναν υπνακο.ειναι μια χαρουλα σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για την βοηθεια. :party:

Dream Syndicate
01-01-2010, 14:16
Άντε γεια σου ,αυτό ξέχασα να σου πω να κοιτάξεις από το διαδίκτυο βίντεο .Στο τέλος τέλος κάνεις ότι μπορείς.Πολύ χαίρομαι με τα καλά νέα.Τώρα σιγά σιγά να τον αφήνεις να τρώει μόνος του για να ξεκινήσεις τον απογαλακτισμό περίπου από την όγδοη έως δέκατη εβδομάδα..Πάρε και φόρμουλα για νεοσσούς που είναι δυναμωτική και ενισχυμένη τροφή για να υγιή και γρήγορη ανάπτυξη . :welldone:

Dream Syndicate
03-01-2010, 09:24
[rainbow2:38r0r8zm]Σοφία τι κάνει το πεπε;[/rainbow2:38r0r8zm]

NaRkIssA
04-01-2010, 15:35
Επι το εργον.Το πεπε τρωει με μεγαλη ευχαριστηση!! :party:

douke-soula
04-01-2010, 18:56
μιαμ μιαμ νοστιμο!!!!!!!!
αααχχχ φουσκωσα ελα σε λιγο παλι
:lol: :lol: :lol: :lol:

NaRkIssA
04-01-2010, 20:02
μιαμ μιαμ νοστιμο!!!!!!!!
αααχχχ φουσκωσα ελα σε λιγο παλι
:lol: :lol: :lol: :lol:

αχχααχχααχ ετσι με κανει χαχαχαχαχα

Dream Syndicate
04-01-2010, 23:23
[rainbow2:1a9ljz5p]Σοφία τι του δίνεις με τη σύριγγα;Πήρες φόρμουλα;Ξεκίνησες τον απογαλακτισμό δηλαδή να μειώσεις τα γεύματα και σιγά σιγά να αρχίσει να τρώει μόνος του σποράκια h pellets και φρούτα;Τώρα θα πρέπει να του δίνεις τρία γεύματα και βράδυ που είναι πολύ βασικό αφού δεν θα πρέπει να τρώει την νύχτα.Ενδιάμεσα να του βάζεις τροφή για να μάθει μόνος του σιγά σιγά.Καλό θα ήταν μια ζυγαριά κουζίνας έτσι ώστε να ελέγχεις το βάρος του.[/rainbow2:1a9ljz5p]

NaRkIssA
05-01-2010, 02:15
λοιπον να τα πιασω ενα ενα.εδω που βρισκομαι δεν υπαρχει μαγαζι που να πουλαει κατι τετοιο.Η συριγγα εχει μεσα βρεφικη τροφη σε σκονη που πηρα απο φαρμακειο και αλεσμενα βρασμενα λαχανικα (πατατουλα καροτακι και αλλα).του δινω 3 φορες την ημερα.ενδιαμεσα τσιμπολογαει σπορους απο μονος του μαζι με αβγοτροφη.το τελευταιο γευμα του το δινω κατα τις 8 και ολο το βραδυ κοιματε πολυ ηρεμα.δεν με "ενοχλησε" καθολου μεχρι τωρα.

Niva2gr
05-01-2010, 20:55
Οπότε δεν μένει πεινασμένο το μικρό.
Όμως μήπως του προκαλέσει πρόβλημα το γάλα; Τα πτηνά δεν είναι φτιαγμένα για να χωνεύουν τη λακτόζη. Εγώ θα έλεγα να μην του δίνεις καθόλου φόρουλα.

Δηλαδή οι γονείς δεν το ταΐζουν καθόλου;

NaRkIssA
06-01-2010, 00:33
οι γονεις δεν ειναι μαζι μου.δεν μπορουσα να τους βγαλω απο την φωλεια.ειναι ετοιμοι για γεννα.δεν ταιζαν σχεδον καθολου το πεπε.εγω πηρα αδεια και επρεπε να φυγω.οποτε αναγκαστηκα το πηρα μαζι μου στο εξοχικο μας.και εκανα οτι μπορουσα για να το ταισω.για την παιδικη τροφη με συμβουλεψε ενας φιλος που εχει 30 ζευγαρια παπαγαλων.το πεπε αρχισε να τσιμπολογαει σπορους.οποτε σε λιγο δεν θα χρειαζονται ολα αυτα.Το ταιζω απο την παρασκευη , δεν εδειξε καποιο δειγμα οτι το ενοχλει η λακτοζη.ειναι ζωηρο κοιματε κανονικα και οι κουτσουλιτσες του ειναι φυσιολογικες.αν δω κατι ασυνηθιστο στην συμπεριφορα του θα σας ενημερωσω. :party:

Dream Syndicate
06-01-2010, 10:02
οι γονεις δεν ειναι μαζι μου.δεν μπορουσα να τους βγαλω απο την φωλεια.ειναι ετοιμοι για γεννα.δεν ταιζαν σχεδον καθολου το πεπε.εγω πηρα αδεια και επρεπε να φυγω.οποτε αναγκαστηκα το πηρα μαζι μου στο εξοχικο μας.και εκανα οτι μπορουσα για να το ταισω.για την παιδικη τροφη με συμβουλεψε ενας φιλος που εχει 30 ζευγαρια παπαγαλων.το πεπε αρχισε να τσιμπολογαει σπορους.οποτε σε λιγο δεν θα χρειαζονται ολα αυτα.Το ταιζω απο την παρασκευη , δεν εδειξε καποιο δειγμα οτι το ενοχλει η λακτοζη.ειναι ζωηρο κοιματε κανονικα και οι κουτσουλιτσες του ειναι φυσιολογικες.αν δω κατι ασυνηθιστο στην συμπεριφορα του θα σας ενημερωσω. :party:
Ξεκίνα και κανα φρουτάκι φρέσκο.Είναι καθοριστικό απο τώρα να μάθει να τρώει και φρουτάκια.

NaRkIssA
06-01-2010, 14:17
Ξεκίνα και κανα φρουτάκι φρέσκο.Είναι καθοριστικό απο τώρα να μάθει να τρώει και φρουτάκια.

ναι θα του δωσω μηλαρακι και αχλαδι :bunny: