PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αυγουλάκια...

Βαγγέλης
29-12-2009, 19:42
Καλησπέρα.
Έχω σε μια κλούβα πτήσης στο μπαλκόνι μου περί τα δέκα-δώδεκα καναρίνια,αρσενικά και θηλυκά.
Εδώ και τρεις μέρες βρίσκω αυγουλάκια στον πάτο της κλούβας,σπασμένα φυσικά.Είναι δυνατόν να έχω ζευγαρώματα τέτοια εποχή;
Τα πουλιά τα έχω συγκεντρωμένα λόγω έλλειψης χώρου,πέρσι είχα γεμίσει κλουβιά,με όλες τις συνέπειες.
Τι πρέπει να κάνω;

xXx
30-12-2009, 00:20
γεια σου Βαγγέλη.κάποιο θηλυκό προφανώς άρχισε να σου γεννάει.τα θηλυκά γεννάνε ανεξαρτήτως αν ζευγαρώσουν ή όχι με αρσενικό ακόμη και μόνα τους να τα είχες δηλαδή.μπορείς να βρεις ποιο θηλυκό σου γέννησε?αν ναι μπορείς αν θες και έχεις έτοιμο αρσενικό να τα βάλεις μαζί σε ζευγαρώστρα αν σου δίνεται η δυνατότητα για αναπαραγωγή(χώρος και χρόνος να αφιερώσεις)!αν πάλι θες να το καθυστερήσεις αρκεί να βγάλεις το πουλάκι και να το διατηρήσεις μόνο του σε κάποιο άλλο κλουβί μακριά από αρσενικά!αν πάλι αυτό συνεχίζει και γεννάει μπορείς να του δίνεις να κάνει μπάνιο πιο συχνά αλλά με προσοχή να μην το πιάνουν ρεύματα στη βεράντα ή να το διαβρέχεις εσύ που και που με κάποιο ψεκαστηράκι με νερό αν διαθέτεις αυτό θα καταστείλει κάπως το φαινόμενο της γέννησης αυγών!βέβαια στη δεύτερη περίπτωση νομίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αφού ήδη το πουλάκι φαίνεται ότι είναι έτοιμο για αναπαραγωγή αν και λίγο εκτός εποχής!

Βαγγέλης
31-12-2009, 14:33
Ευχαριστώ Βασίλη.Μου είναι λίγο δύσκολο να εντοπίσω ποιο πουλάκι γεννάει τα αυγά,αφού δεν έχω την δυνατότητα να τα παρακολουθήσω την ώρα που συμβαίνει.
Κάποια στιγμή όμως θα την ''τσακώσω''. :waiting:

sainer
04-01-2010, 13:10
βαγγελη πιασε ενα ενα τα θυληκα και φυσηξε τα απο κατω για να δεις την αμαρα τους.λογικα δεν θα εχουν ''φουσκωσε'' ολε οι καναρες σου και θα μπορεσεις να καταλαβεις ποια καναρα ειναι πυρωμενη και σου κανει τα αυγα.
μετα μπορεις να κανεις αυτα που σου γραφει ο βασιλης πιο πανω!

fragos
04-01-2010, 14:36
πολυ μπερδεμα φετος ρε παιδια και σε εμενα το ιδιο,γεννησε ενα θυληκο ασπορο βεβαια,τα εχει μπερδεψει πολυ ο καιρος!

xXx
05-01-2010, 09:29
εγώ τα έχω βεράντα πάντως ως τώρα (αθήνα) και παρόλα αυτά ακόμα δεν είχα τέτοιο κρούσμα!

spiroscorfu
05-01-2010, 11:37
εχω και εγω ενα ζευγαρι με αυγα αλλα μαλλον τα παρατησαν ενω ζευγαρωσαν δεν ειναι η εποχη τους

sainer
05-01-2010, 21:23
παιδια αυτο ειναι κατι το φυσιολογικο το οποιο συμβαινει αυτην εποχη σε καναρινια που ειναι σε εξωτερικο περιβαλλον. :welldone:
αυτη την εποχη αρχιζουν τα ''ζευγαρωματα'' οι εκτροφεις που εχουν εσωτερικη εκτροφη ετσι ωστε να μπορουν οι ιδιοι να ρυθμιζουν με τεχνικα μεσα τους 2 απο τους βασικους παραγοντες που χειαζονται τα καναρινια για να ερθουν σε φαση αναπαραγωγης.
δηλαδη την διαρκεια του φωτισμου και την θερμοκρασια του περιβαλλοντος.και βεβαιως την διατροφη και την υγρασια. ;-) ;-)

Βαγγέλης
08-01-2010, 20:19
Η κανάρα που,προφανώς έκανε τα αυγά,''αράζει'' μέσα σε μια ευρύχωρη τα'ί'στρα χωρίς να έχει όμως γεννήσει :dontknow: .
Να την βγάλω απ'την κλούβα;

xXx
08-01-2010, 22:57
αράζει μέσα στην ταΐστρα γιατί προφανώς δεν έχεις φωλιά μέσα στο κλουβί και επίσης το κάνει αυτό επειδή ετοιμάζεται να σου ξανακάνει αυγουλάκια!

Βαγγέλης
09-01-2010, 16:00
Θα ήταν δυνατό να τοποθετήσω φωλιά σε κλούβα με 12-13 καναρίνια χωρίς προβλήματα;

xXx
09-01-2010, 22:14
τι διαστάσεις έχει η κλούβα?

fragos
10-01-2010, 00:35
Θα ήταν δυνατό να τοποθετήσω φωλιά σε κλούβα με 12-13 καναρίνια χωρίς προβλήματα;θα εχεις προβλημα αν θελεις να τα ζευγαρωσεις και του χρονου γιατι δεν θα ξερεις ποια μικρα ειναι πιανου.
και θα εχεις αιμομιξιες.

Βαγγέλης
10-01-2010, 01:21
τι διαστάσεις έχει η κλούβα?

Είναι περίπου ένα μέτρο ύψος επί εβδομήντα πόντους πλάτος κι άλλο τόσο σε βάθος.