PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κατάλληλο σημείο για το καναρίνι μου;

Antigoni87
28-12-2009, 02:25
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! :biiiggrin:
Το Σάββατο θα επιστρέψω Αθήνα και θα πάρω την μικρή καναρούλα σπίτι μου (τη φιλοξενεί ο φίλος μου όσο λείπω). Απλώς με απασχολεί αρκετά το πού θα μπει το κλουβί και θα ήθελα τη γνώμη σας... :roll:
Βασικά τα δωμάτια του σπιτιού είναι σχετικά μικρά (τριαράκι 69 τμ) και
1ον) στο σαλόνι έχω βέτο από την αδερφή μου να μη μπει το κλουβάκι γιατί θα πετάει σπόρια, και λόγω μικρού και γεμάτου με πράγματα χώρου δε θα καθαρίζονται με τίποτα! Έτσι κι αλλιώς όμως, στο σαλόνι δεν υπάρχει κατάλληλο σημείο για να στερεωθεί με καρφί στον τοίχο (μόνο πάνω από καλοριφέρ ή τηλεόραση, και δεν το συζητώ καν!), ή πάνω στη βιβλιοθήκη ύψους 1,70 περίπου αλλά δε μ' αρέσει σαν ιδέα γιατί δεν είναι κοντά στη μπαλκονόπορτα και άρα όχι αρκετά κοντά στο φως.
2ον) στο δωμάτιό μου έχω μια σιφονιέρα δίπλα στη μπαλκονόπορτα, και εκεί είναι λίγο πιο κάτω από το ύψος των ματιών μου το κλουβί. Δεν ξυπνάω γενικώς πριν τις 9, αλλά μπορώ ευχαρίστως να ξυπνάω 7 για να ανοίγω τα παντζούρια και να παίρνει φως! Και μετά θα ξανακοιμάμαι λίγο :sleep: :-P
3ον) η κουζίνα είναι πολύ ευάερη και ευήλια, με μπαλκονάκι και παράθυρο, και υπάρχει χώρος για το κλουβάκι χωρίς να έρχεται σε επαφή με τα αποτελέσματα του μαγειρέματος, αφού θα είναι κυριολεκτικά 5 εκατοστά από ανοιχτά πορτοπαράθυρα. Έτσι θα παίρνει με την ησυχία του φως το πρωί και θα έχει αέρα όλη μέρα. Μειονέκτημα: αν πάρω αρσενικό, δε θα μπορεί με τίποτα να μπει ζευγαρώστρα... Χωράει μόνο το ήδη υπάρχον κλουβί. Και φυσικά αν υπάρχει πρόβλημα με την κουζίνα (είχα διαβάσει ότι κάνει πολύ κακό στα πουλιά) πείτε μου για σιγουριά! Ακόμα ένα μειονέκτημα, είναι αρκετά πάνω από το ύψος των ματιών το σημείο που μπορεί να τοποθετηθεί.
4ον) το μπαλκόνι. :( Ήθελα να το αποφύγω, για να μάθω το πουλάκι να μη φοβάται στην παρουσία μου και να μπορώ αργότερα ίσως να συνηθίσει να τρώει από την παλάμη μου, ή τουλάχιστον να με "ξέρει"... Η πιθανότητα να είναι έξω τη μέρα για αέρα και ήλιο (προστατευμένο εννοείται από ρεύματα κτλ), και μέσα τη νύχτα, πώς ακούγεται; Είναι κακό το μέσα-έξω ή όχι ιδιαίτερα στρεσογόνο; Εννοείται ότι αν είναι έξω θα (με συμβουλεύσετε πώς να) κάνω κάτι για προφύλαξη από αρπακτικά! (δεν το θέλω το μπαλκόνιιιιιι)

Εν τέλει, η κουζίνα μάλλον απορρίπτεται λόγω ίσως επικινδυνότητας (αν και σίγουρα είναι τέλεια αεριζόμενη και το σημείο όχι κοντά σε ηλεκτρική κουζίνα), και μη χωρητικότητας για μεγαλύτερο κλουβί αργότερα...
Και το σαλόνι όπως προανέφερα δεν έχει κανένα κατάλληλο σημείο, μόνο την πρόχειρη λύση της βιβλιοθήκης.
Πείτε μου τι θεωρείτε καλύτερο από όλα τα παραπάνω; Συγγνώμη για το τεράααστιο θέμα και την υπερανάλυση :lol:! Απλώς όταν γυρίσω θέλω να βάλω στο δικό του χώρο το πουλάκι και να μην το ταλαιπωρώ με "μετακομίσεις" ούτε να το βάλω άθελά μου σε ακατάλληλο σημείο).

Dream Syndicate
28-12-2009, 07:56
Εγώ θα το έβαζα στο μπαλκόνι αφού μπορείς να το έχεις προφιλαγμένο απο ρεύματα και λοιπά που είπες, και το βράδυ μέσα.

abscanary
28-12-2009, 09:44
2 λύσεις βλέπω εφικτές για το καναρινάκι σου Ιφιγένεια και τις έχω δοκιμάσει και τις δύο.

1) Μπαλκόνι: Θα δημιουργήσεις ένα σημείο στο μπαλκόνι προστατευμένο από κρύα ρεύματα, περιστέρια, σπουργίτια, κουνούπια, αρπακτικά και θα τοποθετήσεις εκεί το καναρινάκι σου, στον μεγαλύτερο δυνατό χώρο, μόνιμα. Δηλαδή δεν θα βάζεις το κλουβί μέσα το βράδυ. Τα καναρινάκια είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στις απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας. Φαντάσου λοιπόν ένα βράδυ με 5 βαθμούς να πάρεις το καναρινάκι μέσα στους 20 βαθμούς (ή και παραπάνω) και την επόμενη να το ξαναβγάλεις έξω στους 5. Κατά την γνώμη μου θα πάθει σοκ το πουλί και θα το χάσεις. Εφόσον το καναρίνι βγει στο μπαλκόνι πρέπει να μείνει έξω όλη τη σεζόν (είμαι και εγώ μπαλκονάτος). Σε αυτή την περίπτωση δε το πουλάκι δεν το βγάζουμε τον Χειμώνα αμέσως αλλά από το Φθινόπωρο για να συνηθίσει στις αλλαγές της θερμοκρασίας. Η αλλήθεια είναι ότι ο καιρός δεν είναι ακόμη χειμωνιάτικος βέβαια.

2) Κουζίνα: Είναι μια λύση ανάγκης με προβλήματα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι καπνοι & ανεπαρκής αερισμός μπορεί να προκαλέσουν αναπνευστικό πρόβλημα. Εφόσον αερίζεται επαρκώς δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. Επίσης κίνδυνος για τα πουλιά είναι τα θανατηφόρα αέρια που απελευθερώνουν τα αντικολλητικά σκεύη μαγειρέματος. Σε περίπτωση που επιλέξεις αυτή τη λύση κατά τη γνώμη μου πρέπει να τα αλλάξεις με οικολογικά. Θα κάνει καλό στο πουλάκι και φυσικά στην οικογένειά σου αφού είναι πιο υγιεινά:

Green Pan (http://www.greenpan.gr/index.php)

Εγώ προσωπικά αναγκάστηκα να έχω ένα χρόνο τα πουλιά μου στην κουζίνα - λόγω μετακόμισης - χωρίς πρόβλημα. Είχα μάλιστα και πετυχημένη αναπαραγωγή. Η λύση έχει προβλήματα, αλλά η λύση του να βγάζεις το πουλάκι τα πρωϊνά και να το βάζεις μέσα το βράδυ είναι κατα την άποψή μου θανατηφόρα. Είναι σαφές ότι η καλύτερη λύση είναι το μόνιμο κατάλυμα στο μπαλκόνι. Σε αυτη την περίπτωση πρέπει να λάβεις όσα προανέφερα υπόψη.

Τι θα έκανα εγώ; 1) Θα έβαζα το πουλάκι στην κουζίνα. 2) Θα δημιουργούσα παράλληλα ένα χώρο εντελώς προστατευμένο για περισσότερα πουλιά στο μπαλκόνι. 3) Θα έβρισκα ένα καλό αρσενικό. 4) Θα μετέφερα τα πουλιά στο καινούριο τους κατάλυμα στο μπαλκόνι με την άνοδο της θερμοκρασίας τον Απρίλιο.

Υ.Γ: Λάβε υπ' όψη σου ότι η κανάρα σου θα "πυρώσει" πρόωρα και θα αρχίσει να σου γεννάει αυγά (λόγω αυξημένης θερμοκρασίας και διάρκειας ημέρας στην κουζινα). Αυτό βέβαια θέλει άλλη συζήτηση ;-)

Βαγγέλης
31-12-2009, 14:43
Στο μπαλκόνι,συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Γιατί θα μπορεί να προσαρμόζεται στις αλλαγές των εποχών και θα γίνει πολύ ανθεκτικό(εξαιρούνται οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες).Άσε που δεν θα σε ξυπνάει με το τραγούδι του εάν το είχες στο δωμάτιό σου :welldone:

Antigoni87
01-01-2010, 21:21
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :biiiggrin:
Απλώς πάντα το ήθελα για συντροφιά το πουλάκι, και δε μου αρέσει η ιδέα να είναι μόνο του στο μπαλκόνι... Άλλο αν έμενα στο πατρικό μου στην Κρήτη, που η αυλή είναι ένα με το σπίτι και έχεις άμεση επαφή. Το μικρό μου μπαλκόνι στην Αθήνα θα το "απομονώσει" το πουλάκι και θα το βλέπω κυρίως όταν θα είναι να του βάλω νερό και φαγητό, διότι δε μιλάμε για βεράντα που θα βγω να κάτσω. :(
Την Κυριακή που θα είμαι Αθήνα θα το σκεφτώ καλύτερα και θα δω πού μπορεί να μπει καλύτερα. Υποθέτω ότι πολλοί έχουν σχετικά μικρά σπίτια αλλά κρατάνε μέσα τα πτηνά τους, και θα το προσπαθήσω για μέσα, γιατί αλλιώς δε θα το έχω ακριβώς συντροφιά αλλά θα είναι μόνο του πάρα πολλές ώρες...
Θα σας πω τι έγινε τελικά! Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! ;-)