PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αστάθεια και τρέμουλο σε καναρίνι

xXx
23-12-2009, 20:10
1. Είδος-ράτσα πουλιού: lizard
2. Ηλικία-φύλο πουλιού: γεννημένο 2009
3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων: ακολουθεί κείμενο *
4. Χώρος διαμονής: μπαλκόνι (Αθήνα)
5. Θερμοκρασία χώρου: 10-15
6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού:αρχές Νοέμβρη 2009
7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων: πριν 4 μέρες
8. Διατροφή: GREG Καναρίνι Extra ornitalia (Καναρινόσπορο, λιναρόσπορο, κανναβούρι, νίζερ, λευκή περίλλα) ενισχυμένο με περίλλα κα νίζερ , μπρόκολο συνήθως από πρασινάδες ψεκασμένο με μηλόξυδο και φτιαχτή αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα (χορηγούνται σε όλα μου τα καναρίνια τα ίδια αυτή την εποχή)
9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων: κανονικά
10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.): όχι
11. Κινητικότητα: μέτρια-καλή
12. Τρώει κανονικά; ναι
13. Προηγούμενες θεραπείες: πριν 1 μήνα TABERNIL VERMICIDA,livimun της chevita για την τόνωση του ανοσοποιητικού της συστήματος
14. Καραντίνα: όχι
15. Παρατηρήσεις-Άλλα συμπτώματα :ακολουθεί κείμενο *

* προχτές μου ανέφερε το έτερον ήμιση ότι πήγε να καθαρίσει το κλουβί του συγκεκριμένου καναρινού και έτσι όπως πήγε να αφαιρέσει τον πλαστικό πάτο του κλουβιού αφού έβγαλε τα κλιψάκια στις 4 άκρες τις έπεσε καταλάθος ο πλαστικός πάτος από τα χέρια και το πουλί μου ανέφερε ότι πήγε και σφήνωσε τη μύτη του σε μία γωνία ανάμεσα στα κάγκελα και έκανε σαν να μη κουνιόταν καθόλου!ήταν με ανοιγμένα φτερά και ήταν σα να μην όριζε τα πόδια του σα να μη μπορούσε να τα πατήσει!του έσπρωξε λίγο τη μύτη και αυτό σιγά σιγά άρχισε να προσπαθεί να στηριχτεί στα πόδια του αλλά έκανε σα να παραπαίει σαν να ζαλίζεται σα να μη μπορεί να σταθεί όρθιο στα πόδια του!εγώ δεν της έδωσα πολύ σημασία θεωρώντας ότι είναι υπερβολική!σήμερα όμως έβγαλα το πουλί γιατί ήθελα να το αλλάξω κλουβι!του έριξα και μια ματιά από ''κάτω'' φυσόντας το και δεν ήταν πάνω από 30 δευτερόλεπτα που το κράτησα στο χέρι μου!μόλις λοιπόν το βάζω μέσα στο κλουβί αρχίζει και κάνει τα ίδια αρχίζει να μπατάρει σα να έχει ζαλάδα ή ίλιγγο και κάνει σα να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του παραπαίοντας δεξιά και αριστερά!μετά από κανά 5λεπτο συνήλθε αλλά και πάλι σαν γενική εικόνα δεν το βλέπω καλά το πουλί σα να είναι μαστουρωμενο πετάει από τη μία κούρνια στην άλλη σαν βαριεστημένο κινείται γενικότερα!ήθελα να ρωτήσω καταρχήν αν κάποιος έχει παρατηρήσει σε δικό του καναρίνι τα ίδια συμπτώματα και τι έχει κάνει προς επίλυση του προβλήματος!και κάτι τελευταίο!εάν δεν πρόκειται για συγκεκριμένη ασθένεια υπάρχει περίπτωση να είναι συμπτώματα απλά ενός φοβισμένου-στρεσαρισμένου πουλιού?

jk21
23-12-2009, 20:39
βασιλη εμεις τα ειπαμε και τηλεφωνικα και εχεις την αποψη μου για το τι πιθανο να ειναι.εδω την παραθετω και για οποιον του συμβει κατι αντιστοιχο (το απευχομαι)

twirling (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=43&p=1882#p1882)

xXx
23-12-2009, 20:54
προς το παρόν πάντως δεν το βλέπω να μη μπορεί να στηρίξει το κεφάλι του!Δημήτρη αν είναι twirling δε σώνεται νομίζω το πουλί και αν σωθεί δεν κάνει για αναπαραγωγή!μερικά στοιχεία που βρήκα είναι πως θεραπεία αποτελεσματική δεν υπάρχει!3 ουσίες αναφέρθηκαν ότι βοηθάνε στις περιπτώσεις αυτές σε ένα άρθρο που διάβασα
1)η νυστατίνη
2)η τριμεθοπρίμη
3)η βιταμίνη Β12

jk21
23-12-2009, 22:54
αν διαβασες αυτο
http://www.finchniche.com/features_twirling.php
θα ειδες οτι και οι ουσιες αυτες προτεινονται ανιχνευτικα αφου τιποτα δεν ειναι ξεκαθαρισμενο.η νυστατινη ειναι για μηκυτισιακη λοιμωξη ενω η τριμεθοπριμη (βλ. αβιομισιν ) ειναι αντιβιοτικο που ισως εχει αποτελεσμα σε πιθανη λοιμωξη στο αυτι που δημιουργει πιθανον την ασταθεια.υπαρχει βεβαια και η περιπτωση που αναφερετε εδω
twirling (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21488-twirling)
απο τον αλεξανδρο αλλα και στο αρθρο απο το συγγραφεα του ,για προσβολη απο παραμιξοιο .εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα.οπως σου ειπα και τηλ/κα πρεπει να προσεχουμε με το μπανιο γιατι υπαρχει κινδυνος πνιγμου αν συμβει τη στιγμη εκεινη κριση.επισης οπως στα τελικα συμπερασματα αναφερετε εδω
http://www.finchniche.com/features_twirling.php ισως ειναι και προβλημα που σχετιζεται με καποια υποβιταμινωση και
μια πιθανη αιτια ειναι και ελλειψη βιταμινης Ε .πιθανη ειναι και η περιπτωση επιληψιας (προβλημα με αγγειο στον εγκεφαλο).και εκει η βιταμινη ε ενδικνυται καθως και ουσιες που κανουν καλο στην κυκλοφορια στα τριχοειδη μικρα αγγεια (φλαβονοειδη)

αν το προβλημα του δικου σου τελικα αντιμετωπιστει μαλλον δεν ειναι γενετικη περιπτωση οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για ζευγαρωμα.αν (παροτι επιβιωνει) το προβλημα μεινει σταθερο τοτε μαλλον ειναι γενετικο και προφανως δεν πρεπει να ζευγαρωσει

mgerom
24-12-2009, 07:11
Εχω την γνώμη oτι το πουλάκι υπέστει κάποιου είδους ελαφρύ εγκεφαλικό απο το σόκ.
Θα κρατηθεί στην ζωή αν έχει δυνάμεις και τρόπο να φτάνει στο φαί και στο νερό.
Δεν είναι πάντα τόσο άσχημα όσο δείχνουν τα πράγματα. Θέλει όμως μια προσεκτική
διαχείριση.Πάντοτε όταν πλησιάζει χέρι στο κλουβί, πρέπει να το κάνει με τέτοιον τρόπο
ώστε να γίνει συνείδηση στο πουλί οτι έρχεται κάτι φιλικό και όχι ένας φοβερός εχθρός.
Καλόν είναι να το πλησιάζετε κρατώντας ένα κομμάτι μήλο ή ένα κλαράκι μπρόκολο.
Σιγά -σιγά θα του φύγει η μεγάλη φοβία και το έντονο στρεσάρισμα.Αυτά όλα αν η
βλάβη που έχει υποστεί βέβαια δεν είναι τόσο σοβαρή.

Υ.Γ Το βράδυ για ύπνο πρέπει να είναι σε σημείο απόλυτα ήσυχο και αν είναι δυνατόν
σκεπασμένο με κάποιο σκούρο πανί, και φυσικά δεν θα ξανακαθαρίσετε τον πάτο αν δεν αποκατασταθεί η συμπεριφορά του πουλιού.

xXx
28-12-2009, 20:36
λοιπόν παιδιά λείπω για γιορτές Λάρισα και τα πουλιά είναι Αθήνα αυτές τις μέρες μιας και υπάρχει άνθρωπος έμπιστος να τα φροντίζει μέχρι τις 4/1 που θα γυρίσω!σήμερα πήγε τους έβαλε τροφή και νερό!δεν παρατήρησε κάτι στα πουλιά και προφανώς και στο lizard όλα βαίνουν ομαλά!δεν ξέρω θα κατέβω Αθήνα και θα το ξανατσεκάρω!το πουλί μάλλον ηταν πολύ φοβισμένο - στρεσαρισμένο!τώρα αν έπαθε ελαφρύ εγκεφαλικό δεν το γνωρίζω!πάντως πατάει μια χαρά στα πόδια του τρώει και πίνει κανονικά και δεν στρέφει το κεφάλι του!έχει απόλυτα φυσιολογική εικόνα!θα το πιάσω πάλι στα χέρια μου κανά λεπτό να το δοκιμάσω και να τεστάρω τις αντιδράσεις του!αυτά όλα με το νέο έτος!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
28-12-2009, 21:51
το ειχε παθει και ο αρσενικος μου που πεθανε μια φορα...οταν τρομαξε...αλλα εγω ο βλακας νομιζα οτι πνηγικε γιατι εκηνη την ωρα ετρωγε και εκανε αποτομη κιννηση απο το φοβο του....πρεπει να ειμαι πολυ βλακας τελικα...τσαμπα εφυγε το πουλακι ετσι...

ΑΓΓΕΛΟΣ2
28-12-2009, 21:56
καλα..εμενα το επαθε μετα απο ενα συντομο κινηγιτο στο κλουβι για να το πιασω...και να ελενξω πως παει το παχος...μετα απο λιγη ωρα ηταν παλι καλα...
αλλα..την μερα που πεθανε εκει που ειχε ηλιο επιασε ξαχνηκα μια μπορα δυνατη...υπο κανονικες συνθηκες κανενα πουλακι δεν θα πεθενε απο κατι τετοιο...αλλα μηπως αυτο ειχε λογο να τρομαξει απο την μπορα?ή ο φοβος εστω αυτος ο ελαχιστος του εκανε το κακο?

οτι και να ειναι ελπιζω το πουλακι σου βασιλη να ειναι μια χαρα πο εδω και περα...

xXx
05-01-2010, 15:48
παιδιά χτες γύρισα από Λάρισα και σήμερα είπα να τεστάρω το λιζαρντάκι πιάνοντάς το στα χέρια μου!χτες που γύρισα το άκουσα κελαιδούσε ασταμάτητα και δεν έβλεπα κάτι να με προβληματίζει!σήμερα το έπιασα και στα χέρια μου μετά από αρκετό κυνήγημα μέσα στο κλουβί ,το κράτησα και κανά λεπτάκι στο χέρι και τον ξαναέβαλα μέσα!τίποτα δεν μου παρουσίασε σήμερα!περίεργα πράγματα!ελπίζω να ήταν κάτι παροδικό!

Dream Syndicate
05-01-2010, 16:04
παιδιά χτες γύρισα από Λάρισα και σήμερα είπα να τεστάρω το λιζαρντάκι πιάνοντάς το στα χέρια μου!χτες που γύρισα το άκουσα κελαιδούσε ασταμάτητα και δεν έβλεπα κάτι να με προβληματίζει!σήμερα το έπιασα και στα χέρια μου μετά από αρκετό κυνήγημα μέσα στο κλουβί ,το κράτησα και κανά λεπτάκι στο χέρι και τον ξαναέβαλα μέσα!τίποτα δεν μου παρουσίασε σήμερα!περίεργα πράγματα!ελπίζω να ήταν κάτι παροδικό!
Μπράβο Βασίλη το εύχομαι.