PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δευτερη φορα ΒΡΩΜΟΜΠΑΜΠΑΣ..(κοκατιλ)

mpikis
22-12-2009, 15:05
ΣΗμερα εσκασε το ενα απο τα 5 αυγα που εχω...για δευτερη φορα πατερας και θα προσπαθησω να μη χασω κανενα πουλακι..το ζευγος εχει μια κάποια εμπερια και προχωραμε.....ξερολες..σας ακουω....χαχαχαχα!!!!

anatoly
22-12-2009, 16:10
Να σου ζησει Αλεξανδρε!!! Αντε με το καλο κ τα υπολοιπα!!! ;-)

vagelis76
22-12-2009, 17:22
ΣΗμερα εσκασε το ενα απο τα 5 αυγα που εχω...για δευτερη φορα πατερας και θα προσπαθησω να μη χασω κανενα πουλακι..το ζευγος εχει μια κάποια εμπερια και προχωραμε.....ξερολες..σας ακουω....χαχαχαχα!!!!

1ος ξερόλας....
άκου.... :lol: :lol: :lol: για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεις το τίτλο σου!!!! :haha: :haha: :haha:
να σου ζήσουν Αλέξανδρε!!!!!

Dream Syndicate
22-12-2009, 18:30
Να σου ζησει Μεγαλοεκτροφέα άντε και καλή συνέχεια.

Niva2gr
22-12-2009, 21:02
Τί, κιόλας;
Έχουνε πάρει φόρα τα μικρά! :party:
Καλά, τί τα ταΐζεις;

ΑΓΓΕΛΟΣ2
23-12-2009, 17:47
ωωωωω...μπραβο!!!!
τετοια να ακουω!!!
5/5 σου ευχομαι..και ολα γερα και πανεμορφα σαν τα πρωτα!!!
(σε καποια απο επομενες γεννες σου...ιιιιιισως σου εχω και παραγκελια...αν δινεις εκτος του νομου σου!)

fotis_k
23-12-2009, 20:13
Nα σου ζησει!!!

Τα αλλα μικρα τι κανουν
?Φωτοοοοοοο?

mpikis
26-12-2009, 13:42
4 τα μωρααααααααα!ενα αυγο εμεινε...ελα να γουσταρουμε 5 στα 5!!!!1

Niva2gr
26-12-2009, 15:10
Καλά, φοβερό δώρο για τις γιορτές! Θέλουμε πάλι φωτό, οκ;

vagelis76
26-12-2009, 15:26
τι δώρο βρε Μαρία,χριστουγεννιατικα θα αλλάζει πάνες,θα φτιάχνει κρέμες και νταντεύει μωρα :lol: :lol: :lol: :lol: ενώ όλοι οι άλλοι θα ξημερωβραδυάζονται στα μπουζούκια!!!!!
Όταν γίνεσαι γονειος (μεγαλοεκτροφέας...)θυσιάζε ς πολλα.... :cry: :cry: :cry:
τυχερά να είναι τα μωρά και να τα δείς να πεταρίζουν όλα!!!!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
27-12-2009, 19:32
αντε..με το καλο και το 5ο!!!!

mpikis
28-12-2009, 11:30
5 ΣΤΑ 5!ΕλΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
Απλα τωρα ανησυχω οτι μπορει να μην την παλέψουν ολα...Βλέπω τακτικα τη φωλια ετσι ωστε να αλλαζουν θέση τα μωρα..και μολις ερθεί ο πατερασ η η μητερα να βρει και το μικροτερο μπροστα μπροστα για να το ταησει...ΘΑ μου πεις εχουν και μια εμπειρια οι γονεις πλεον...Ταιζουν κανονικα δεν εχουμε μαλωματα ουτε τιποτα..εχω μεγαλωσει και λιγο την διαρκεια της μερας στο δωματιο...νυχτωνει λιγο πριν της 11!
αυτο θα κάνω για λίγες μερες ακομα μεχρι να παρουν τα πανω τους τα μικροτερα....μεχρι στιγμης εινια καλος τροπος αυτος....με φυσικο φωτισμο και εξω στο μπαλκονι είχα χασει ενα μωρακι..να δουμε τωρα....

StaVr0sSS
28-12-2009, 11:57
Aλαξανδρε συγχαρητηριαα.... :biiiggrin: :biiiggrin:
Ελπιζω ολα να μεγαλωσουν και να μην εχεις απωλειες..
Καλη τυχη...
Ως τωρα την ειχες και με το παραπανω.. "fullyhappy" "fullyhappy"

maria(lef)
28-12-2009, 15:06
5 ΣΤΑ 5!ΕλΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
Απλα τωρα ανησυχω οτι μπορει να μην την παλέψουν ολα...Βλέπω τακτικα τη φωλια ετσι ωστε να αλλαζουν θέση τα μωρα..και μολις ερθεί ο πατερασ η η μητερα να βρει και το μικροτερο μπροστα μπροστα για να το ταησει...ΘΑ μου πεις εχουν και μια εμπειρια οι γονεις πλεον...Ταιζουν κανονικα δεν εχουμε μαλωματα ουτε τιποτα..εχω μεγαλωσει και λιγο την διαρκεια της μερας στο δωματιο...νυχτωνει λιγο πριν της 11!
αυτο θα κάνω για λίγες μερες ακομα μεχρι να παρουν τα πανω τους τα μικροτερα....μεχρι στιγμης εινια καλος τροπος αυτος....με φυσικο φωτισμο και εξω στο μπαλκονι είχα χασει ενα μωρακι..να δουμε τωρα....
Έτσι έτσι! Ο σωστός γονιός αγχώνεται, ξυπνάει από τα 7 χαράματα να ετοιμάσει τα πάντα, κοιμάται ΠΑΝΤΑ τελευταίος και με το ένα μάτι ανοιχτό! :haha: :haha: Να σου ζήσουν Αλέξανδρε και να πάνε όλα καλά! Α, και πού'σαι, για δώρο σου πήρα μία... ποδιά (ξέρεις εσύ)! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
28-12-2009, 15:14
μπραβο αλεξ!!!!με το καλο να γινουν και τα 5 κουκλια σαν τα αδελφακια τους τα μεγαλα!!!!!!!!!

θα παρεις καποια απο αυτα για αποκληστικο αργοτερα?ολα? ή θα τα αφισεις ολα με τους γονεις τους?

mpikis
28-12-2009, 15:40
θα δω αναλογα με τη ζητηση τι γινεται....!σκοπευω να τα δωσω ολα!Σκεφτομαι και να τα ανταλλαξω......τωρα......σιγουρ α καποια θα τα παρω αποκλειστικα μη σου πω όλα!!!χαχαχαχ

Niva2gr
28-12-2009, 17:25
Βρωμομπαμπά!
Τα κατάφερες πάλι!
Να κάνω και εγώ απο τώρα αίτηση για τη λίστα αναμονής σε 2-3 χρόνια;

Sissy
28-12-2009, 22:22
Συγχαρητηρια Αλεξανδρε, παντα γερα ευχομαι!! :welldone:

fotis_k
05-01-2010, 19:37
Bρωμομπαμπα ακομα περιμενουμε φωτογραφιες "fullyhappy"

Dream Syndicate
06-01-2010, 01:00
Bρωμομπαμπα ακομα περιμενουμε φωτογραφιες "fullyhappy"
[marq=down:wqm09r1u][rainbow2:wqm09r1u]Συμφωνώ.[/rainbow2:wqm09r1u][/marq:wqm09r1u]

vagelis76
06-01-2010, 01:08
αρνήται να βάλει γιατι του τα ματιάζεις Κώστα λέει εσύ....(κόρακα ριχνεις κι εσυ ρε παιδί μου,χαλάρωσε) :lol: :lol: :lol:
κι εγώ περιμένω Μεγαλοεκτροφέα.....

mpikis
06-01-2010, 18:42
ΚΑλησπερα φιλοι μου!μόλις επεστρεψα απο αθήνα!οταν ειχα φυγει τα μικρα είχαν πατησει το μικροτερο(5) και το είχαν σκωτωσει!τωρα που επστρεψα ενω όλα τα ταιζαν κανονικοτατα!το 4 μικροτερο το βρηκα και αυτο νερκο...είχαν τα πάντα!δε μπορω να καταλαβω τι γινεται..την πρωτη φορα είχα πει οτι είνια η απειρια των γονέων που πέθανε ενα μικρο..αυτη τη φόρα δυο...πάντα τα πιο μικροτερα..τα αλαλα τρια μεγαλωνουν κανονικα και εχουν ήδη ανοιξει τα μάτια τους.....!λοιπον τρια έχω τωρα και είναι υγιεστατα...Σκεφτομαι στην επομενη γεννα που θα κάνω το καλοκαιρι να ταιζω εγω τα μικροτερα παραλληλα με το δίκο της ταισμα...δε γινεται....

StaVr0sSS
06-01-2010, 20:54
Λυπαμαι Αλεξανδρε για τα μικρα..
Δυστυχως το ιδιο εγινε και με το δικο μου πρωτο το μικροτερο..
Ελπιζω αυτα να ειναι υγιεστατα..
Δεν θα τα παρεις τελικα αυτα για ταισμα...?? ;)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
06-01-2010, 21:54
Κριμα βρε αλέξανδρε. :( Μακαρι να πανε ολα καλα με τα άλλα τρια.
Αντε να τα καμαρωσουμε.

vagelis76
06-01-2010, 22:08
Τελικά όσοι μπορούν να μαζεύουν τα αυγά και να γίνεται ταυτόχρονο κλώσημα όλων των αυγών μαζι είναι καλύτερα....βγαίνουν όλα μαζί τα μωρα και μεγαλώνουν ταυτόχρονα με λιγότερες πιθανότητες να συμβεί αυτό που έπαθε ο Αλέξανδρος.....
Ναπάνε όλα καλά με τα υπόλοιπα ΄Αλεξ .....

ΑΓΓΕΛΟΣ2
06-01-2010, 22:37
ας ειναι γερα και δυνατα αυτα τα 3 μεχρι να γερασουν!

mpikis
07-01-2010, 00:47
Βαγγέλα αυτο είναι λάθος που κάνουν αυτοι που το κάνουν...ΚΑι αμα τους δείς να το κάνουν να τους μαλώσεις..χαχαχα
οταν σκαει ενα αυγο..η μανα του δινει απο το σαλιο της ενα συστατικο που θα το βοηθησει στην περαιτερω αναπτυξη του....γι αυτο και βγαινουν ανα δυο μερες τα αυγα για να παραγει η μανα σαλιο για όλα...οταν βγουν όλα μαζι η μανα ΣΟΚΑΡΕΤΑΙ...... με αποτελεσμα να υπάρχουν κάποιες επιπτωσεις(οι οποίες μπορει αν φανουν μετα)...αυτα τα έχω ακουσει.. γιαυτο και στο λέω "σάλιο" μπορέι αν είνια κατι αλλο..οποίος Ξερολας γνωριζει ας μας το πει σε κάποιο θέμα..μόνο να μου στειλει και το λινκ γιατι ειμαι χακερ και βαριεμαι υπερβολικα να ψαχνω...χαχαχαχα

vagelis76
07-01-2010, 00:53
Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεις το τίτλο σου.....δεν 'ηξερα οτι "κολλάει γραμματόσημα" η μάνα μολις βγούν τα μωρά......εγώ το είπα επειδή πρακτικα φαίνεται σωστό....αλλα τώρα που το σκέφτομαι στη φύση και την άγρια ζωή δε τους τα μαζέυει κανένας τα αυγά.....
***κάτάφερες να με βάλεις πάλι σε σκέψεις...

mpikis
07-01-2010, 01:10
Ρε συ Βαγγο αφου σου έχω πεί..ειμαι ξερόλας...και μεγαλοεκτροφεας...τι να κανω...ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ με...χαχαχα!!!

vagelis76
07-01-2010, 01:27
[ot:3etowi73]εγώ να δούμε ΠΟΤΕ θα γίνω????????[/ot:3etowi73]
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fotis_k
08-01-2010, 21:26
Ισως εδω μπορει να μας το εξηγησει καποιος που ασχολειται και με καναρινια.Απ' οσο ξερω γινεται στα καναρινια απο τους περισοτερους εκτροφεις χωρις κανενα προβλημα.

mpikis
08-01-2010, 22:09
Ναι στα καναρίνια.... αλλα στους παπαγαλους..... Απ'οσο ξέρω..... και έχω ακούσει..... και μου έχουν πεί..υπάρχει προβλημα..Ας μας διαφωτήσει κάποιος εμπειρος: Αν υπάρχει αυτή η ουσία και πώς λέγεται....

Niva2gr
08-01-2010, 22:29
Βρε Αλέξανδρε, τί ατυχία ήταν αυτή με τα μικρά; Μακάρι να πάνε όλα καλά με τα υπόλοιπα!

Αυτό για το σάλιο πρώτη φορά το διαβάζω, και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Θα ήταν πολύ καλό αν κάποιος άνοιγε ένα σχετικό θέμα.

Dream Syndicate
08-01-2010, 22:44
Παιδιά δεν είναι σάλιο.Είναι η τροφή που τρώει η θηλύκια και την ξαναβγάζει σαν πολτό για να ταΐσει τους νεοσσούς.Δεν λέμε ότι βάζουμε αυγοτροφή για να ταΐσει τους νεοσσούς η θηλυκή;Μήπως το ευαίσθητο μωρό θα μπορούσε να χωνέψει το αυγό και όλα τα συμπληρώματα που βάζουμε στην αυγοτροφή;Όχι φυσικά.

mpikis
08-01-2010, 23:07
Κωσταντινε οκ με την τροφη.... αλλα είχα ακουσει για μια ουσια που βγαζει η μανα ή ο πατερας στα μικρα με το που γεννηθουν και την δινουν πριν αρχήσουν να τα ταιζουν.....θα ψαξω και στο ιντερνετ μπας και τη βρω...

tsouk
11-02-2011, 23:39
βασικά αυτό που έχω ακούσει εγώ και έχω συζητήσει είναι ότι πρέπει να ταΐζουν η γονείς γιατί με την με το taizma μεταφέρουν και μικροοργανισμούς που θα δημουργήσουν αντισώματα στο μωρό αυτό το λέμε σάλιο στην αργκό μας

-vaso-
12-02-2011, 11:55
Δεν ξέρω και εγώ για το σάλιο αν είναι κάτι άλλο (και εγώ αντισώματα ξέρω ότι είναι μέσα από την τροφή που δίνουν) αλλά είναι ''φυσιολογικό'' που πέθαναν τα μωρα, αφού και στην φύση επιβιώνει το δυνατότερο.Δεν μας λέει κανένας ότι στην φύση αν βγουν 5 μωρά μεγαλώνουν όλα!Αυτό που έκανα εγώ όταν είχα πολλά πολλά καναρίνια κατά την αναπαραγωγή τους,δεν ήταν ότι αφαιρούσα τα αυγά,αλλά όταν έβλεπα ότι δεν ταιζόντουσαν τα μικρότερα (λογικό γιατί σήκωναν τα μαγαλύτερα περισσότερο το κεφαλάκι τους και τα άλλα μέναν ατάιστα),τα βοηθούσα εγώ με το τάισμα και φρόντιζα να τα βάζω πάνω πάνω.:happy0062::happy0062:
Να σκεφτείς είχα μία μάνα,που γεννούσε πάντα 5 ή 6 αυγά και τα επώαζε όλα.Αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν είχα απώλιες!!