PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αναπαραγωγή lovebirds.

spiroscorfu
21-12-2009, 00:34
στισ 12 του μηνα καθαριζοντας τα λαβμπερτ ειδα ενα αυγο καταλαθος δεν ξανακοιταξα ομως εχω περιεργεια σημερα εχω και αλλο αυγο σε αλλο ζευγαρι τι να κανω τι να προσεξω για να εχω θετικο αποτελεσμα

spiroscorfu
21-12-2009, 00:49
εχω αυγα σε δυο ζευγαρια τι να κανω και τι να προσεξω για να εχω αποτελεσματα

NASOS
21-12-2009, 13:38
φωλιά τους εχεις βάλει καταρχην?

Dream Syndicate
21-12-2009, 19:26
Καταρχάς έχεις διαβάσει για την αναπαραγωγή των πουλιών αυτών;Σπύρο διατροφική προετοιμασία τους έκανες;Αν δεν έχεις κάνει τα αποτελέσματα μπορεί να μην είναι αυτά που θέλεις;

spiroscorfu
21-12-2009, 23:23
φωλιά τους εχεις βάλει καταρχην?
ναι κανονικα

spiroscorfu
21-12-2009, 23:24
Καταρχάς έχεις διαβάσει για την αναπαραγωγή των πουλιών αυτών;Σπύρο διατροφική προετοιμασία τους έκανες;Αν δεν έχεις κάνει τα αποτελέσματα μπορεί να μην είναι αυτά που θέλεις;

ναι αυγοτροφη βυταμινες και φρουτα

spiroscorfu
21-12-2009, 23:27
τα προσεχω παρα πολυ διατροφικα και υγειηνα

spiroscorfu
21-12-2009, 23:32
να τα καθαριζω γιατι το εκανα καθε μερα πριν

NASOS
22-12-2009, 00:54
τα εχεις δει να ζευγαρωνουν?

αμα αρχισαν να γεννανε δεν μπορεις να κανεις και πολλα τωρα,απλα μην τα αναστατωνεις συχνα,οχι καθημερινό αλλαγμα του κλουβιου δηλ,τον πατο εννοω και γενικα μην τα στρεασαρεις για να μην αγχονονται και θα δουμε.

γενικα ειναι ημερα τα πουλια η αγρια?ωστε να δουμε καθε ποτε θα ανοιγεις την φωλια να ελεγχεις αν ολα ειναι οκ.

Niva2gr
22-12-2009, 21:55
Αν βάζεις αυτή την κίτρινη βιταμίνη βγάλε την και μην την ξαναδώσεις, γιατί είναι ένα άχρηστο, παχυντικό προϊόν.
Μέχρι να γεννήσουν όλα τα αυγά τους βάζε τους φρέσκο, βραστο αυγό κάθε μέρα, μαζί με το τσόφλι, και φυσικά σουπιοκόκκαλο και πέτρα ασβεστίου. Επειδή η θηλυκιά έχει ανάγκη ιδιαίτερα απο ασβέστιο, καλό είναι να βάλεις και μιά πολυβιταμίνη στο νερό.
Όταν γεννήσουν όλα τα αυγά σταμάτα το βραστό αυγό και να τους δίνεις μόνο τη στάνταρ τροφή τους. Πολύ καλό συμπλήρωμα γι' αυτή την περίοδο και για όσο ταΐζουν τα μικρά είναι η φόρμουλα για παπαγάλους σε σκόνη ανακατεμένη με την κανονική τροφή τους.

Απο εδώ και πέρα καλό είναι να μην καθαρίζεις το κλουβί πάνω απο 2 φορές την εβδομάδα, για να μην στρεσαριστεί η θηλυκιά και παρατήσει τα αυγά.

spiroscorfu
22-12-2009, 22:41
τα εχεις δει να ζευγαρωνουν?

αμα αρχισαν να γεννανε δεν μπορεις να κανεις και πολλα τωρα,απλα μην τα αναστατωνεις συχνα,οχι καθημερινό αλλαγμα του κλουβιου δηλ,τον πατο εννοω και γενικα μην τα στρεασαρεις για να μην αγχονονται και θα δουμε.

γενικα ειναι ημερα τα πουλια η αγρια?ωστε να δουμε καθε ποτε θα ανοιγεις την φωλια να ελεγχεις αν ολα ειναι οκ.
ta εβλεπα καθημερινα να ζευγαρονουν
βγαινει το αρσενικο και διπλα να ειμαι το θυλικο οχι τοσο

spiroscorfu
22-12-2009, 22:46
Αν βάζεις αυτή την κίτρινη βιταμίνη βγάλε την και μην την ξαναδώσεις, γιατί είναι ένα άχρηστο, παχυντικό προϊόν.
Μέχρι να γεννήσουν όλα τα αυγά τους βάζε τους φρέσκο, βραστο αυγό κάθε μέρα, μαζί με το τσόφλι, και φυσικά σουπιοκόκκαλο και πέτρα ασβεστίου. Επειδή η θηλυκιά έχει ανάγκη ιδιαίτερα απο ασβέστιο, καλό είναι να βάλεις και μιά πολυβιταμίνη στο νερό.
Όταν γεννήσουν όλα τα αυγά σταμάτα το βραστό αυγό και να τους δίνεις μόνο τη στάνταρ τροφή τους. Πολύ καλό συμπλήρωμα γι' αυτή την περίοδο και για όσο ταΐζουν τα μικρά είναι η φόρμουλα για παπαγάλους σε σκόνη ανακατεμένη με την κανονική τροφή τους.

Απο εδώ και πέρα καλό είναι να μην καθαρίζεις το κλουβί πάνω απο 2 φορές την εβδομάδα, για να μην στρεσαριστεί η θηλυκιά και παρατήσει τα αυγά.
περνω αυγοτροφη για λοβμπερτ θελουν ιδιετερα φρουτα

Niva2gr
22-12-2009, 22:56
Αυτές οι "ιδιαίτερες" αυγοτροφές στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εμπορικά κόλπα. Η καλύτερη "αυγοτροφή" που μπορείς να δώσεις είναι το φρέσκο, βραστό αυγό.
Εναλλακτικά ρίξε μιά ματιά στις συνταγές αυγοτροφής εδώ:

Συνταγές αυγοτροφής (http://www.greekbirdclub.com/viewforum.php?f=69)

spiroscorfu
05-01-2010, 11:13
ακομα δεν ειχα αποτελεσμα.γιατι αργουν εχουν περασει 23 μερες

Dream Syndicate
05-01-2010, 18:22
Οριακά είσαι αν είναι γόνιμα όπου νάναι θα βγουν τα πουλάκια.Άστα και αύριο και μεθαύριο αν δεν έχει γίνει κάτι τα ελέγχεις και τα αφαιρείς αν είναι άσπορα.

spiroscorfu
05-01-2010, 18:35
τα μικρα πιστευω ειναι πιο ευαισθητα στις ασθενιες να τα παρω απο το δωματιο τα 3 ζευγαρια με τα αυγα

spiroscorfu
07-01-2010, 14:01
12 το πρωτο αυγο λαβμπερτ σημερα ειναι η 26η μερα τι να κανω ακομα να τα βγαλουν

Dream Syndicate
08-01-2010, 23:32
12 το πρωτο αυγο λαβμπερτ σημερα ειναι η 26η μερα τι να κανω ακομα να τα βγαλουν
Σπύρο αν και αύριο δεν γίνει κάτι πάρε τα αυγά δεν νομίζω να υπάρχουν πουλάκια.Αν έχεις μετρήσει σωστά αύριο θα έχουν 27 ημέρες έτσι;

spiroscorfu
08-01-2010, 23:43
ναι τα αυγα ειναι μαυρα με την αλλη ερωτηση

Dream Syndicate
08-01-2010, 23:50
τα μικρα πιστευω ειναι πιο ευαισθητα στις ασθενιες να τα παρω απο το δωματιο τα 3 ζευγαρια με τα αυγα

Δεν μετακινούμε τα ζευγάρια όταν έχουν αυγά.

Dream Syndicate
08-01-2010, 23:54
ναι τα αυγα ειναι μαυρα με την αλλη ερωτηση

Σπύρο αν εννοείς για την κλωσομηχανή για καναρίνια η παραδεισάκια δεν γνωρίζω .Αν κάποιος ξέρει ας μας πει.

spiroscorfu
08-01-2010, 23:58
αυτα που εβαλα στην εκολαπτικη τι λετε να γινουν

spiroscorfu
09-01-2010, 00:08
πες οτι τα αυγα ειναι τζουφια τι κανω στη συνεχεια για πειτε βρε παιδια να τα χωρισω

Dream Syndicate
09-01-2010, 00:09
αυτα που εβαλα στην εκολαπτικη τι λετε να γινουν

Αν κάνω την υπόθεση ότι θα βγουν μπορείς μετά και έχεις τον χρόνο να ταΐζεις με τη σύριγγα κάθε τρεις ώρες και να τα καταφέρεις να απογαλακτιστούν και να μάθουν μόνα τους να τρώνε;Καταλαβαίνω πόσο λαχταράς να δεις τα μικρά όπως και όλοι μας.

Dream Syndicate
09-01-2010, 00:11
πες οτι τα αυγα ειναι τζουφια τι κανω στη συνεχεια για πειτε βρε παιδια να τα χωρισω
Θα πάρεις τα αυγά,και θα αφαιρέσεις την φωλιά,θα καθαρίσεις το κλουβί και θα τους βάλεις την καθημερινή τους τροφή ,σποράκια φρουτάκια.Όχι αυγοτροφες κλπ

spiroscorfu
09-01-2010, 00:16
και το βραδυ τρωνε.θα τα παρουμε στην κρεβατοκαμαρα ειμαστε 4τραμελις οικογενεια θα τραβαμε σκοπια δεν λες να βγουν

Dream Syndicate
09-01-2010, 00:35
και το βραδυ τρωνε.θα τα παρουμε στην κρεβατοκαμαρα ειμαστε 4τραμελις οικογενεια θα τραβαμε σκοπια δεν λες να βγουν

Μακάρι να βγούν και να τα καταφέρεται.Αλλά μην κουράζεις το ζευγαράκι σου άδικα.

spiroscorfu
09-01-2010, 00:52
την κλοσομηχανης αν βγουν ενοουσα θα ταισω

Dream Syndicate
09-01-2010, 01:06
την κλοσομηχανης αν βγουν ενοουσα θα ταισω
Αυτό εννοούσα και εγώ Σπύρο.

spiroscorfu
09-01-2010, 01:12
οκ καληνυχτα φιλαρακι και ευχαριστω

Dream Syndicate
09-01-2010, 01:13
οκ καληνυχτα φιλαρακι και ευχαριστω
Παρακαλώ Σπύρο καλό ξημέρωμα.

Niva2gr
09-01-2010, 01:15
Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

Αν σκάσουν τα αυγά που έχεις βάλει στην κλωσσομηχανή τότε πρέπει ανά ώρες, πρωί-βράδυ να τα ταΐζετε με ειδική φόρμουλα για νεοσσούς παπαγάλων. Φυσικά πρέπει να κρατάτε τα μικρά σε ένα ζεστό-προστατευμένο μέρος. Το δωμάτιό σας δεν είναι και το καλύτερο μέρος, γιατί θα κάνουν θόρυβο και δεν θα μπορέσετε να κοιμηθείτε καθόλου. Το σαλόνι είναι μιά καλή εναλλακτική.

Τα αυγά που κλωσσάνε τα ζευγάρια μάλλον είναι τζούφια, επομένως πέτα τα. Αφού τα πετάξεις θα βγάλεις τη φωλιά, θα καθαρίσεις το κλουβί και θα κόψεις την αυγοτροφή, όπως έγραψε και ο Κωνσταντίνος.

spiroscorfu
10-01-2010, 10:17
τελικα ημουν ατυχος 8 αυγα ασπορα τα εβγαλα απο τα πουλια

spiroscorfu
10-01-2010, 12:53
το εκανα τα εβγαλα ολα τα δυο αυγα τασπασα και ειχαν πουλακια(ατυχια)ποτε να ξαναβαλω τις φωλιες?.Το κοκατιλ μου εκανε ενα αυγο με μαλακο τσοφλι(κιαλλη ατυχια).οσο για της κλωσομ. αν βγουν θα τα κρατησω εκει μεσα στη ζεστη μεχρι να κανουν φτερα καλα δεν τα λεω

Niva2gr
10-01-2010, 23:21
Μην ξαναβάλεις τώρα φωλιές. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εξαντλήσεις τα πουλιά, και δε υπάρχει λόγο. Κατά τη γνώμη μου τόνωσέ τα διατροφικά και βάλε πάλι φωλιά απο Μάρτιο.
Όσο για αυτά την κλωσσομηχανής, δεν έχω ιδέα! :dontknow:

spiroscorfu
10-01-2010, 23:27
κιαν ζευγαροσουν σαυτο το διαστημα και κανουν αυγο.πως τονονοντε

Niva2gr
10-01-2010, 23:43
Το γεγονός οτι δεν θα έχουν φωλιά θα τα κάνει λίγο συγκρατημένα. Αν τύχει να κάνουν και κανένα αυγό απλά πέτα το. Αν δεις όμως οτι συνεχίζουν ξαναβάλε φωλιά, για να μην πάθει καμιά δυστοκία η θηλυκιά.

spiroscorfu
13-01-2010, 16:35
πως τονονοντε τα πουλια ρε παιδια

Niva2gr
25-01-2010, 20:05
Ενίσχυσε την διατροφή τους με βραστό αυγό μέρα παρά μέρα (μην το αφήνεις πάνω απο 1 ώρα), με φύτρα 2-3 φορές την εβδομάδα, με εξτρά σουπιοκόκκαλο και ασβέστιο, και καθημερινά φρούτα και λαχανικά, αν τρώνε.

Η θηλυκιά πρέπει να αποθηκεύσει ασβέστιο. Επομένως το σουπιοκόκκαλο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Συμπλήρωμα υγρού ασβεστίου στο νερό θα βοηθήσει επίσης.

spiroscorfu
26-01-2010, 22:36
Γιατι απο οταν εβγαλα τις φωλιες καθοντε χωριστα και τσακωνοντε?Επισης πηρα 4 καινουρια πουλια καποιο τροπο για να δω το φυλλο εκτος DNA εκανα το πειραμα με το ανοιγμα της λεκανης αλλα το ιδιο τα βρησκω.Ειναι πρασινα με πορτοκαλι κεφαλι

Dream Syndicate
26-01-2010, 22:49
Γιατι απο οταν εβγαλα τις φωλιες καθοντε χωριστα και τσακωνοντε?Επισης πηρα 4 καινουρια πουλια καποιο τροπο για να δω το φυλλο εκτος DNA εκανα το πειραμα με το ανοιγμα της λεκανης αλλα το ιδιο τα βρησκω.Ειναι πρασινα με πορτοκαλι κεφαλι
Καλά να είναι Σπύρο αλλά με τόσα πουλιά που έχεις θέλει οργάνωση και σωστή διαχείριση.Άσε που οι βασικές γνώσεις θεωρούνται απαραίτητες.Συνήθως καλό είναι να ενημερωνόμαστε και μετά να παίρνουμε πουλάκια ζωάκια κλπ κλπ.

spiroscorfu
26-01-2010, 22:56
αν τα εχω ολα μαζι σε κλουβες 2χ1χ2.5 ανα ειδος τι θα παθουν απο τα μικρα θα εξημερωσω

Niva2gr
04-02-2010, 00:04
Εννοείς οτι πήρες άλλους 4 ρίγκνεκ; Νομίζω οτι βιάστηκες. Θεωρώ οτι θα ήταν πολύ καλύτερα να αποκτούσες εμπειρία πρώτα απο το ζευγάρι.

Φαίνεται οτι θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή. Έχεις οργανωθεί σωστά για αυτή την δουλειά;

Τον διαχωρισμό του φύλου με ψηλάφιση μπορεί να την κάνει μόνο κάποιος που ξέρει, και μάλιστα αυτή η μέθοδος δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη. Κατά την γνώμη μου, αν θέλεις να κάνεις σωστά τα πράγματα, καλό είναι να κάνεις DNA και εξετάσεις σε όλα τα πουλιά.

Niva2gr
04-02-2010, 00:06
Τα έχεις τώρα όλα μαζί τα πουλια;

Έχεις εφαρμόσει την καραντίνα;

spiroscorfu
04-02-2010, 23:52
κοιταω πολυ τωρα τι αγοραζω και τα περνω γιατι μου αρεσουν οχι επαγγελματικα ουτε φυσικα για διαφημηση και πιστευω οτι τα προσεχω σωστα.σευχαριστω.