PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τιμη parrotlet και δημοσκοπηση..!!!

StaVr0sSS
17-12-2009, 22:08
Πιστευετε οτι 53 ευρω ειναι μια λογικη τιμη για parrotlet...?
Οποιος εχει μηπως μπορει να μου πει αν ειναι δυκολα πουλια..??
Επισης...αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε αυτο το ειδος και lovebird..
Ποιο θα επιλεγατε..?
Ακουω γνωμες.. ;-) ;-)

Φάμπιο
17-12-2009, 22:53
53 ευρω ειναι μια παρα πολυ καλη τιμη για παρροτλετ!!!!
ΑΛΛΑ θελει προσοχη γιατι δινεται σε αυτην τιμη γιατι συνηθως εχουν παραπανω!!Σιγουρα να υποθεσω μιλαμε για οχι ταισμενο στο χερι....

Οταν λες δυσκολα πουλια δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις..
ως προς το ζευγαρωμα;;την επαφη με τον ανθρωπο;;

επειδη εγω δεν μπορεσα να επιλεξω εχω και λαβ και παρροτλετ!!!! :lol:

StaVr0sSS
17-12-2009, 23:15
Εννοω Νικη αν ειναι γενικα δυσκολα στην συμπεριφορα τους..
Σαν παπαγαλοι..
Αν μπορεις και θελεις..θα τα συγκρινεις ετσι λιγο εσυ...με την εμπειρια που εχεις και απο τα 2 ηδη..
Πραγματι ειναι πολυ δυσκολη επιλογη...και τα 2 ειναι εκπληκτικα.. :biiiggrin:

Niva2gr
17-12-2009, 23:25
Εγώ δεν έχω εμπειρία απο κανένα απο τα δύο είδη, αλλά αν είχα την ευκαιρία να διαλέξω ένα απο τα δύο θα επέλεγα parrotlet. Έχω την αίσθηση οτι είναι πιο παιχνιδιάρικα και οτι όταν εξημερώνονται γίνονται πιο φιλικά με τους ανθρώπους σε σχέση με τα lovebird.

vas
17-12-2009, 23:38
εγώ ψήφισα lovebird,γιατί δεν έχω εμπειρία απο πάροτλετ,και γιατί lovebirds ήταν τα πρώτα πουλιά που είχα όταν ήμουν (πιο) μικρή,στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και μου έχει μέινει..και γιατί είναι πολύ αγαπισιάρικα.. "fullyhappy" ;-)
πάντως τα πάροτλετ είναι πολύ ΄δυναμικά' πουλιά,δεν είναι τυχαίο που λένε πως είναι μεγάλος παπαγάλος σε μικρογραφία,θα χαιρόμουν αν αποκτούσα κάποια στιγμή

Dream Syndicate
17-12-2009, 23:38
parrotlet γιατί είναι μικρoι στο μέγεθος παπαγάλοι αλλά με τη συμπεριφορά ενός μεγάλου.

NASOS
18-12-2009, 00:54
lovebird δαγκωτό!!!!

panosg983
18-12-2009, 02:02
Μεχρι πριν 3 χρονια ειχα Lovebird αλλα τα χαρισα σε ενα φιλο μου για να παρω Parrotlet.
Οι διαφορες τους (κατα τη γνωμη μου) ειναι οι εξης:
α) Στα lovebird δεν μπορεις να ξεχωρισεις 100% το φυλλο, ενω στα Parrotlet αρκει μια μονο ματια και το βρηκες! (Τελικα τα lovebird μου ηταν και τα 2 θυληκα και παρ' ολα αυτα "ζευγαρωναν" και εκαναν αυγα, παρα πολλα αυγα!!!)
β) Τα lovebird κανουν περισσοτερη φασαρια και επειδη μενω σε διαμερισμα, γινονταν ενοχλητικα στους γειτονες. Και τα parrotlet κανουν φασαρια αλλα σημαντικα λιγοτερη
μια - δυο φορες την ημερα.
γ) Τα lovebird ειναι πολυ παιχνιδιαρικα και κανουν απιστευτα ακροβατικα στο κλουβι τους. Μια παρενεργεια ειναι πως ο,τι τους βαλεις θα το καταστρεψουν πολυ συντομα.
Τα parrotlet ειναι και αυτα παιχνιδιαρικα και ακροβατες αλλα σε λιγο μικροτερο βαθμο.
δ) Πιο ανθεκτικα ειναι μαλλον τα lovebird αλλα ενας αρχαριος εκτροφεας δε θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα με τα parrotlet. (Σημ.: Exω 3 χρονια τα parrotlet και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με ασθενειες.)
Αν τα θελεις για αναπαραγωγη η γνωμη μου ειναι να παρεις parrotlet για να μην παθεις οτι επαθα κι εγω.
Αν τα θελεις για συντροφια παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο. Παντως αν παρεις handfed θα σου προτεινα parrotlet.
Σχετικα με την τιμη, πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη αν ειναι μπλε ή πρασινο απο εκτροφεα και κανονικη εως λιγο τσιμπημενη αν ειναι πρασινο απο pet shop.Γυρω στα 40€ εβρισκα περισυ σε pet shop αν θυμαμαι καλα.
Αν θελεις παραπανω πληροφοριες μπορεις να μου στειλεις pm

Sissy
22-12-2009, 21:49
Λογω του Μαριου δεν θα μπορουσα ν'απαντησω αμεροληπτα ;-) Τα parrotlets εχουν συμπεριφορα και 'απαιτησεις' μεγαλου παπαγαλου, αλλα πολυ μικρο μεγεθος.
Το δυνατο τους σημειο για μενα, ειναι η δυνατοτητα ομιλιας που εχουν (το ρεπερτοριο του δικου μου περιλαμβανει τις λεξεις: Μαριε, Μαριονι, Σισσυ, Σισσονι, Τζο, Γιαννη, τι κανεις;, ελα, preety boy, xaxaxaxaaa, αγαπη μου και καποιες αλλες, τις οποιες ομως δεν λεει 'τοσο' καθαρα οσο τις προηγουμενες). Θεωρω επισης πολυ σημαντικο το οτι δεν φωναζουν τοσο δυνατα οσο τα lovebirds.

ΑΓΓΕΛΟΣ2
27-12-2009, 11:51
ουτε εγω θα κανω συκγριση απο αμπειρια..γιατι εμπειρια εχω μονο απο παροτλετ...
σιγουρα ειναι κατι διαφορετικο...πχ τα μπατζακια μου καθονται ισια στο κλαδι τους και τσιμπανε ενα παιχνιδακι...και αυτος κρεμετε αναποδα και κανει σπαγκατο αναμεσα απο ενα παχνιδι και μια σκαλα...
τα βλεπεις συνεχεια να παιζουν...

η τιμη ειναι καλη(αν κρινω απο αυτες που εβρησκα εγω οταν εψαχνα για θηλυκια) αν τοπουλακι ειναι μπλε...αν ειναι πρασινο ειναι καπως τσιμπιμενη...

φανταζομαι ενοεις ταϊσμενο απο τους γονεις πουλακι...

οτι και να διαλεξεις καλο θα ειναι παντως!ειτε παροτλακι ειτε :lovebird: ακι ...+φωνω με τους παραπανω..γιαυτο δεν τα ξαναλεω...η αποφαση δικη σου!

oasis
31-12-2009, 20:12
τα παροτλετ ειναι λιγο επιρρεπη στο feather plucking. θελει αρκετη φροντιδα απο τον ανθρωπο ακομα και αν τα εχεις σε ζευγαρι,ενω τα λαβ τα βρισκουν μια χαρα και μονα τους

oasis
31-12-2009, 20:13
βεβαια αν υπαρχει ενα ωραιο περιβαλλον για να μενουν και πολλα πραγματακια να ασχολουνται δεν θα εχεις κανενα προβλημα

StaVr0sSS
01-01-2010, 00:23
Eυχαριστω πολυ Πανο..
Ελπιζω να μην εχω τετοια προβληματα με τον δικο μου... ;-)