PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τα πρώτα μας αυγά

alexandr0s
23-11-2009, 20:11
Καλησπέρα σε όλους
σήμερα "υιοθέτησα" άλλο ένα ζευγάρι Lovebirds fischer's απο το pet-shop που ψωνίζω συνήθως...είχανε όμως μια ιδιαιτερότητα...έχουν ήδη ξεκινήσει να κάνουν αυγά :mrgreen:
Πήγα να αγοράσω τροφές το Σάββατο, και ο υπεύθυνος του pet-shop (με τον οποίο γίναμε φίλοι τελικά...έχει και αυτός την ίδια λατρεία για τα Lovebirds...) μόλις μπήκα στο μαγαζί, μου λέει...έχεις χώρο για ένα ζευγάρι fischer? του λέω και πώς ξέρεις οτι είναι ζευγάρι? -Κάνανε αυγό...μου λέει :mrgreen:
Και όντως, τα πουλάκια τον ανάγκασαν να κρεμάσει φωλιά στην κλούβα, για να φιλοξενήσει τα νιόπαντρα :lol:
Το σκεφτόμουνα όλο το Σαββατοκύριακο...οι περισσότεροι ξέρετε πώς είναι...τελικά πήρα την απόφαση...λέω αυτή η ευκαιρία είναι απο αυτές που ΔΕ χάνονται..
Πήγα σήμερα λοιπόν να τα πάρω...τα πήρα όπως ήτανε με την φωλιά τους, στην οποία τα αυγουλάκια πλέον είναι δύο...το πρώτο μου είπε ο υπεύθυνος οτι ήτανε άσπορο και το πέταξε, το είχε βρεί στο πάτωμα της κλούβας...και μετά τους κρέμασε τη φωλιά. Απο τότε έκαναν άλλα 2 αυγά, σύνολο δηλαδή 3...Λογικά, πρέπει να έχουν περάσει περίπου 3-4 μέρες που βγήκε το πρώτο αυγουλάκι...
Περιττό να πω πως η θηλυκιά έχει στρώσει την φωλιά με φλούδες απο σπόρους κτλ...
Η ωοσκόπηση στις πόσες μέρες γίνεται? μετά την 5η ημέρα?

Niva2gr
23-11-2009, 20:16
Πωπω Αλέξανδρε να σου ζήσουν! Όλα! Έπεσες σε φοβερή περίπτωση! Κανονικά μπορείς να ρίξεις μιά ματιά μετά την 7η μέρα, αλλά στη 10 θα φαίνεται σίγουρα αν τα αυγά είναι ένσπορα.

alexandr0s
23-11-2009, 20:21
Ούτε παραγγελία να τα είχα κάνει τα μωράκια μου...απο εκεί που κάνουμε ένα σωρό προετοιμασίες κτλ κτλ κτλ...το δώρο μου ήρθε Θεόσταλτο, και φυσικά δέν υπήρχε περίπτωση να τα άφηνα ούτε μια μέρα στο pet-shop...μέσα στην κλούβα ήτανε τουλάχιστον άλλα 15-20 πουλάκια (της ίδιας ράτσας), αλλά αυτά καθότανε τα δυό τους μέσα στη φωλιά...είχανε πολύ πλάκα :mrgreen:

StaVr0sSS
23-11-2009, 22:23
Nα σου ζησουν Αλεξανδρε τα νεα μικρα σου...
Ελπιζω να σου βγουν ολα τα αυγα... :D :D

douke-soula
23-11-2009, 23:14
αντε με το καλο τα αυγουλακια να γινουνε πουλακια
να χαιρεσαι το ευτυχες ζευγος :) :)

mariah
24-11-2009, 02:10
Να σου ζησουν τα μικρα σου!!!

alexandr0s
24-11-2009, 07:25
Να'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ
:mrgreen:

maria ps
24-11-2009, 12:51
ωραία τύχη Αλέξανδρε να τα χαίρεσαι, άντε καλώς εχόντων των πραγμάτων Χριστούγεννα θάχεις μωράκια!
μπράβο πολύ ωραία

StaVr0sSS
24-11-2009, 15:34
[marq=right:2noiqze1]Περιμενουμε και φωτογραφιες...!!![/marq:2noiqze1]
[marq=left:2noiqze1]:D :D :D[/marq:2noiqze1]

alexandr0s
24-11-2009, 21:00
Ορίστε και ο Joey, ο γαμπρός ο όμορφος :mrgreen:
Σύντομα θα ακολουθήσει και φωτογραφία της Vicky (βέβαια είναι δέν έχουν και καμία διαφορά στην εμφάνιση)...

StaVr0sSS
25-11-2009, 01:00
Κουκλος ο Joey σου... :D :D
Να τον χαιρεσαι...;)
Βαλε αν θελεις και μια φωτο του κλουβιου γιατι νομιζω οτι ειναι λιγο μικρο γι αυτα τα πουλια... :?

fotis_k
25-11-2009, 17:55
Πολυ ομορφος!

Το κλουβακι φαινεται μικρο.Μολις σκασουν ολα τα μικρα και περασουν λιγες μερες καλο ειναι να το αντικαταστησεις με ενα μικροτερο.

vas
25-11-2009, 18:45
με ένα μεγαλύτερο εννοεί ο Φώτης :D

alexandr0s
25-11-2009, 19:40
Καλησπέρα παιδιά
Σήμερα η όμορφη ιστορία μας είχε και συνέχεια, μιας και έχουμε άλλο ένα αυγουλάκι, σύνολο 3 κλωσσάμε τώρα...
Τα μωρά μου και τα δυο είναι πολύ ήσυχα (σε σχέση με άλλα Lovebirds που έχω...), η θηλυκιά κάθεται συνεχώς μέσα στη φωλιά, μόνο ο Joey βγαίνει έξω και κοιτάει το χώρο με περιέργεια...τα σποράκια του, το νεράκι του και ξανά μέσα στη φωλιά..Σήμερα τους έβαλα στο νερό Bogena Multi vit για να τα βοηθήσω, γιατί στο pet-shop δέ νομίζω να τους δίνανε καμία βιταμίνη.
Το κλουβάκι τους είναι όντως σχετικά μικρό, αλλά με την πρώτη ευκαιρία και αφού πάνε όλα καλά με τα αυγά τους, θα τους πάρω μεγαλύτερο..είναι η πρώτη γέννα της Vicky μου...λέτε να βγούνε μωρά? Βασικά το ένα απο τα τρία αυγά, βλέπω να το έχει στην άκρη, στα άλλα δυο κάθεται επάνω κανονικά..να δοκιμάσω να το αφαιρέσω?
Ορίστε και μια φωτογραφία απο το κλουβί..

Niva2gr
25-11-2009, 21:02
Πράγματι το κλουβάκι είναι μικρό. Σε λίγο δεν θα σου χωράνε! Πάντως φαίνονται πολύ καλοί γονείς!

alexandr0s
25-11-2009, 21:05
Mακάρι να βγούνε όλα και να είναι υγιή, ώστε να με "αναγκάσουν" να τους πάρω μεγαλύτερο σπίτι.. :mrgreen:

maria ps
25-11-2009, 23:12
μάλλον αυτό που έβαλε στην άκρη είναι αυτό που μετακίνησες το πρώτο δηλαδή. δεν πειράζει μακάρι να έχουν πουλάκια τα υπόλοιπα. βάλτης σουπιοκόκκαλο και πέτρα αν δεν εβαλες.

Φάμπιο
26-11-2009, 00:13
Καλοριζικα και καλοτυχα ναναι!!!!!!
Μια χαρα ευκαιρια ηταν!!!!!

Mακάρι να βγούνε όλα και να είναι υγιή, ώστε να με "αναγκάσουν" να τους πάρω μεγαλύτερο σπίτι.. :mrgreen:

Βασικα αυτο καλο ειναι να γινει κανουν δεν κανουν μικρακια!!!!!
Στα λαβ τους αρεσει πολυ ο μεγαλος χωρος!!!
Ειναι κινητικα πουλια!!!!

alexandr0s
26-11-2009, 07:52
Νίκη συμφωνώ μαζί σου...απλά τώρα που κλωσσάνε δέ θέλω να τα αναστατώσω :D

pamela
26-11-2009, 11:54
αντε με το καλο τα μωρακια!!!

StaVr0sSS
26-11-2009, 22:59
Το κλουβι πραγματικα ειναι παρα πολυ μικρο...
Μετα την γεννα θελεις σιγουρα ενα μεγαλυτερο...;)
Καλη επιτυχια... :D :D

alexandr0s
09-12-2009, 21:38
Καλησπέρα παιδιά
Συνεχίζω απο το σημείο που είχαμε 3 αυγουλάκια και τα κλωσσούσαμε...
Τελικά, μετά απο περίπου μια εβδομάδα παρακολούθησης, έκανα ωοσκόπηση και διαπίστωσα οτι τα αυγά μας ήτανε άσπορα (το πιθανότερο, αφού η γέννα είχε ξεκινήσει μέσα στο pet-shop, χωρίς να έχουν κάνει την ανάλογη προετοιμασία τα πουλάκια).
Απομάκρυνα λοιπόν τα 3 άσπορα αυγά, καθάρισα τη φωλιά και το κλουβί, και πλέον είμαστε σε φάση κανονικής προετοιμασίας...αυγό βραστό τουλάχιστον 4-5 φορές την εβδομάδα (το οποίο τρώνε με τρέλα), σουπιοκόκκαλο (το οποίο επίσης τίμησαν απο την πρώτη μέρα), νεράκι με calcilux, για τα αυγά που θα έρθουν σε μερικές μέρες... :mrgreen:
Και το λέω με σιγουριά, διότι τα μωράκια μου κάνουν sex συχνά (δηλαδή το Σαββατοκύριακο που ήμουν στο σπίτι, τα είδα να το κάνουν 2 φορές, τις καθημερινές επειδή λείπω στη δουλειά, δέν ξέρω με σιγουριά τη συχνότητα ;) )
Σποράκια τρώμε πολλά, όρεξη έχουμε μεγάλη, στρογγύλεψε η μπουμπού μου...ετοιμάζεται...
Έχω όμως ένα θέμα: χτές και σήμερα παρατηρώ οτι η θηλυκιά δυσκολεύεται να κουτσουλήσει...το καταφέρνει αφού ζοριστεί αρκετά πάνω στο κλαδάκι, και τη βλέπω και προβληματίζομαι...είναι φυσικό να συμβαίνει αυτό επειδή πρόκειται να κάνει αυγουλάκι ? ή πρέπει να την κοιτάξω μήπως έχει κανένα πρόβλημα? Ρωτάω τους πιο έμπειρους, γιατί προς το παρόν δέ θέλω να την ταράξω στην κατάσταση που είναι...

Niva2gr
09-12-2009, 23:05
Είναι φουσκωμένη στο κάτω μέρος της κοιλιάς της; Μήπως ετοιμάζεται να κάνει αυγό, αλλά ζορίζεται; Τη φωλιά την έχεις βγάλει;

alexandr0s
09-12-2009, 23:23
Nαί είναι φουσκωμένη, έχει πάρει το σχήμα αυγού κάτω...τη φωλιά την έχω κανονικά, και μάλιστα έχει βάλει ξανά υλικά μέσα, σιγά σιγά την ξαναγεμίζει.
Την είδα το απόγευμα που ζορίστηκε δυο-τρείς φορές, και νόμιζα οτι δέ μπορεί να κουτσουλήσει έτσι όπως ζοριζόταν...λές να δώ καινούριο αυγουλάκι σύντομα? :D

Dream Syndicate
09-12-2009, 23:41
Δυστοκία μου μυρίζει.
viewtopic.php?f=28&t=233 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=233)

Niva2gr
10-12-2009, 00:00
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο. Πάντως όσο έχεις τη φωλιά αυτά θα γεννάνε, και δεν θα προλάβει η θηλυκιά να πάρει τα πάνω της. Αν πάνε όλα καλά και τελικά γεννήσει το αυγό εγώ σου προτείνω να το πετάξεις και να βγάλεις τη φωλιά για ένα μήνα τουλάχιστον.

Antigoni87
10-12-2009, 03:44
Μαρία δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλο σημείο στο φόρουμ το παρακάτω λινκ (ή σε μορφή άρθρου), πάντως το δίνω σε περίπτωση που θελήσει να ανατρέξει ο Αλέξανδρος, αν πρόκειται για δυστοκία :?
http://www.kiklos.info/Legenot.html
Τι έγινε τελικά;; Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

alexandr0s
10-12-2009, 07:49
Μάλλον έχετε δίκιο παιδιά...πού να το βρούνε το ασβέστιο τα πουλάκια εκεί στο pet-shop που τα είχανε...βέβαια εγώ απο την πρώτη μέρα που τα έφερα στο σπίτι, τους δίνω όλες τις βιταμίνες, ασβέστιο κτλ..αλλά δέν ξέρω αν πρόλαβε ο οργανισμός της να απορροφήσει όσο χρειάζεται..
Μακάρι να μή ταλαιπωρηθεί πολύ η μπέμπα μου, αν δώ οτι και σήμερα έχουμε τα ίδια, αναγκαστικά θα την πιάσω και θα της βάλω λίγο λαδάκι.

Antigoni87
10-12-2009, 12:09
"Πολλές φορές η δυστοκία γίνεται αντιληπτή από το προηγούμενο βράδυ. Το θηλυκό θ αρχίσει να κάθεται φουσκωμένο με τις φτερούγες κατεβασμένες. Σ αυτήν την φάση καλύτερο είναι να μην στρεσάρουμε το πουλί.
Αν την άλλη μέρα δεν καταφέρει να το αποβάλει μέχρι τις 9,30 – 10 η ώρα βεβαιωνόμαστε ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να επέμβουμε."

Μήπως εννοεί ότι πρέπει να επέμβεις σήμερα κιόλας, πριν το μεσημέρι; Ή ακόμα δεν έχει αρχίσει να ταλαιπωρείται εμφανώς το κοριτσάκι σου ώστε να το "ενοχλήσεις";

"Για μένα η καλύτερη μέθοδος είναι η χορήγηση μιας σταγόνας ασβεστίου απευθείας στο στόμα, κάθε 15 λεπτά. Στις περισσότερες περιπτώσεις έπειτα από 2-3 ώρες θα έχει αποβληθεί τα αυγό. Αυτές τις ώρες καλό είναι να βρίσκεται σε κλουβί με θερμοκρασία περίπου στους 30 βαθμούς."
Αποσπάσματα από το παραπάνω λινκ που έδωσα, του άρθρου του Α. Musewald, μήπως σε βοηθήσουν έξτρα :?
Μακάρι να πάει καλά :)

alexandr0s
10-12-2009, 13:25
Δυστυχώς όλη μέρα λείπω στη δουλειά και θα τη δώ μετά τις 18:00 το απόγευμα..δέν έχω τη δυνατότητα να της δώσω ασβέστιο με τέτοια συχνότητα...έχω βάλει στο νεράκι τους Calcilux.
Προς το παρόν πάντως φαίνεται μια χαρά, δηλαδή δέν είχε συμπτώματα όπως κατεβασμένες φτερούγες κτλ...απλά χτές το απόγευμα παρατήρησα οτι ίσως ζοριζόταν να κουτσουλήσει, εμένα έτσι μου φάνηκε.
Αλλά όπως και να'χει, το λαδάκι δέν κάνει κακό, ίσα ίσα που θα τη διευκολύνει.. όμως δέ θέλω να την ενοχλώ τώρα που είναι σε τέτοια φάση, δέ θέλω να τρομάξει..είναι τόσο κουκλίτσα με την στρογγυλή κοιλίτσα της.. :D

Niva2gr
10-12-2009, 15:10
Αλέξανδρε, το λάδι δεν βοηθάει. Όσο και να προσπαθήσουμε δεν μπορεί να φτάσει στο σημείο που πιθανόν να έχει παγιδευτεί το αυγό για να το λιπάνει. Όταν ζοριζόταν το μπάτζι μου να γεννήσει το δεύτερο αυγό της την βοήθησε πάρα πολύ όταν έβαλα κάτω απο τη φωλιά κολλητά μιά ηλεκτρική θερμοφόρα. Η θερμότητα την βοήθησε να χαλαρώσει τους μύες στην περιοχή και να το γεννήσει το αυγό.

alexandr0s
10-12-2009, 16:02
Aυτή η θερμοφόρα είναι ειδική για πουλιά ή είναι του εμπορίου? δέν έχω τέτοιο πράγμα στο σπίτι...και όταν λέμε ηλεκτρική θερμοφόρα για τί ακριβώς μιλάμε?

Niva2gr
10-12-2009, 16:07
Υπάρχουν ειδικά pet wormers, αλλά ηλεκτρική θερμοφόρα μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο. Δεν νομίζω να βρεις αμέσως, αλλά αν παραγγείλεις απο κάποιο φαρμακείο λογικά θα σου το έχουν φέρει σε λίγες μέρες. Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μιά απλή θερμοφόρα με ζεστό νερό,αρκεί να μην ξεχνάς να τη ζεσταίνεις. Επισης καλό είναι να βάλεις το κλουβί προς το μέρος της φωλιάς κοντά σε κάποιο καλοριφέρ. Η ζέστη είναι απαραίτητη σε αυτή τη φάση. Πρόσεξε μόνο να μην αναπτύσσεται υπερβολική ζέστη.

alexandr0s
10-12-2009, 16:20
Tα μωρά τα έχω μέσα στο σπίτι, στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού..βέβαια τις ώρες που λείπω δέν είναι ανοιχτή η θέρμανση, αλλά το δωμάτιο δέν είναι και παγωμένο...θα ψάξω όμως αυτό το pet-wormer που είπες, γιατί σίγουρα θα το ξαναχρειαστώ :mrgreen:

fotis_k
10-12-2009, 16:47
Εμενα δεν μου ακουγεται για δυστοκια.

Η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο που ειχες να κανεις ειναι να αφαιρεσεις την φωλια και να τους κανεις διατροφικη προετοιμασια.Ισως τωρα το θηλυκο σου ζοριστει με ασχημες συνεπειες.Αυτη την στιγμη πως ειναι?

alexandr0s
10-12-2009, 17:45
Αυτή τη στιγμή συγκεκριμένα δέν ξέρω γιατί είμαι στη δουλειά..πάντως χτές ήτανε μια χαρά, ζωηρή, έφαγε τα σποράκια της, το νεράκι της κτλ.
Κουβαλάει μέσα στη φωλιά λίγο ροκανίδι πότε-πότε...επίσης τρώει με μεγάλη όρεξη το φρεσκοβρασμένο αυγό που τους βάζω...Γενικά δέν είδα κάτι το περίεργο, εκτός απο αυτό που ανέφερα..οτι ζοριζόταν σαν να ήθελε να κουτσουλήσει.

alexandr0s
10-12-2009, 20:55
Έχω ευχάριστα νέα...η μπέμπα μου το έκανε το αυγουλάκι της, δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά :D
Ευτυχώς δέν ταλαιπωρήθηκε πολλές μέρες το μωρό μου, ελπίζω και τα επόμενα αυγά που θα κάνει να τα γεννήσει με ευκολία..και αν όλα πάνε καλά, η οικογένειά μας θα είναι μεγαλύτερη με το νέο έτος :mrgreen:

Antigoni87
10-12-2009, 22:01
Μπράβο!! :D Καλά τα γεννητούρια, και καλό κλώσσημα τώρα :lol:
Χρήσιμη πάντως αυτή η θερμοφόρα να υπάρχει!

alexandr0s
10-12-2009, 22:08
Αύριο θα πάω να πάρω...δέν πρόλαβα το φαρμακείο, νόμιζα οτι κλείνουνε στις 9 αλλά κλείνει 8 τελικά.
Πάντως το αυγό μας το σημερινό είναι πιο σκούρο απο τα πρώτα που είχε κάνει..εκείνα ήτανε κάτασπρα, αυτό έχει ένα πιο σκούρο κίτρινο χρώμα :D

Niva2gr
10-12-2009, 22:23
Εγώ πάντως θα έλεγα να πετάξεις το αυγό και να βγάλεις τη φωλιά. Η θηλυκιά δεν είναι ακόμα έτοιμη, και κατά πάσα πιθανότητα πάλι τα αυγά θα είναι άσπορα, οπότε τζάμπα θα ταλαιπωρηθεί.
Καλύτερο θεωρω οτι είναι να βγάλεις τη φωλιά και να δοκιμάσεις να τη βάλεις πάλι με τη νέα χρονιά.

alexandr0s
10-12-2009, 22:27
Δηλαδή άμα τη βγάλω τί θα γίνει? δέ θα γεννήσει τα αυγά στο πάτωμα του κλουβιού? Αφού έτσι κι αλλιώς ζευγαρώνουν κάθε μέρα...δέ νομίζω πως θα αλλάξει κάτι, απλά θα την ταράξω άδικα.
Το συγκεκριμένο ζευγάρι είχαν ήδη κάνει αυγά όταν ήταν ακόμα στο pet-shop και αναγκάστηκε ο υπεύθυνος να τους βάλει τη φωλιά..δέ νομίζω οτι θα σταματήσουνε τώρα..
Θα περιμένω 4-5 μέρες, θα κάνω την ωοσκόπηση, και εαν είναι πάλι άσπορα τα αυγά τότε θα τα πετάξω και θα βγάλω τη φωλιά. Τώρα εφόσον ξεκίνησε πάλι να γεννάει, δέ θα την τρομάξω..

ria
11-12-2009, 11:05
Αλεξανδρε να σου ζησουν οι νεοι συγκατοικοι..!!!!!! και ελπιζω ολα τα αυγουλακια να εχουν μεσα μικρα αυτη την φορα!!!! να τα χαιρεσαι και παλι!!!!!! :D :D :D

alexandr0s
11-12-2009, 15:39
Ρία μου σ'ευχαριστώ..πώς τα πάει η μικρή? ελπίζω να μη σας βγεί "μικρός" τελικά... :D

alexandr0s
12-12-2009, 21:42
Σήμερα γεννήσαμε κι άλλο αυγό, και κλωσσάμε 2 τώρα...τα καινούρια μας αυγά έχουνε διαφορετικό χρώμα απο τα πρώτα που είχε γεννήσει η μπουμπού..την πρώτη φορά ήτανε πιό άσπρο το χρώμα τους (όλα είχανε βγεί άσπορα)...ενώ τώρα έχουνε ένα πιο σκούρο, κιτρινωπό χρώμα..σε 3-4 μέρες θα δοκιμάσω να κάνω ωοσκόπηση για να δώ αν έχουνε μέσα μωράκια :mrgreen: ...να δούμε αν μέχρι τότε θα έχει γεννήσει και άλλα, την πρώτη φορά γέννησε 4 σύνολο.
Φυσικά, τώρα διώχνει τον αρσενικό απο τη φωλιά, θέλει να κάθεται μόνη της μέσα..
Η συνέχεια...στο επόμενο αυγό :)

Niva2gr
13-12-2009, 22:14
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! Φαίνεται οτι δεν μπορούσε να περιμένει η μικρή! Μέχρι να γεννήσει όλα τα αυγά ενίσχυσε πολύ την διατροφή της με ασβεστούχα συμπληρώματα και συνέχισε να της δίνεις αυγό. Μπορείς επίσης να ανακατέψεις την τροφή τους με λίγη στεγνή φόρμουλα για μωρά παπαγάλων, που είναι ένα άριστο συμπλήρωμα διατροφής.

Επίσης, αν δεν δεις τίποτα με την ωοσκόπηση, μην απογοητευτείς. Συνήθως το έμβρυο είναι φανερό μετά την 7[sup:iywrrfbp]η[/sup:iywrrfbp]-8[sup:iywrrfbp]η[/sup:iywrrfbp] μέρα.

alexandr0s
13-12-2009, 22:34
Σήμερα δέν άντεξα...πήρα το πρώτο αυγό που είναι 3 ημερών και το κοίταξα με το φακό..είναι όλο σκούρο απο μέσα, βασικά έχει μεγάλη διαφορά με τα προηγούμενα αυγά μας ούτως ή άλλως..είναι πιό βαρύ και σκουρόχρωμο..ελπίζω αυτό να είναι καλό σημάδι..
Αύριο κάτι μου λέει πως όταν γυρίσω απο τη δουλειά θα βρώ και τρίτο αυγό στη φωλιά "fullyhappy"
Σήμερα που βγήκε η θηλυκιά να φάει, έκαναν πάλι sex..δέν κρατιούνται τα μωρά :oops: και γενικά είναι πολύ αγαπησιάρικα και τρυφερά μεταξύ τους..
Είναι συνηθισμένο να κάνουν sex ενώ κλωσσάει αυγά? και μάλιστα ενώ δέν έχει ολοκληρώσει τη γέννα της...

Niva2gr
13-12-2009, 22:39
Σε κάθε συνουσία γονιμοποιείται μόνο ένα αυγό. Επομένως επιβάλλεται να κάνουν σεξ κατά τη διάρκεια της παραγωγης αυγών. Όταν σταματήσουν τότε θα καταλάβεις οτι τελείωσαν.

alexandr0s
13-12-2009, 22:52
Μερικές φορές τα βλέπω και σκέφτομαι λες και είναι άνθρωποι... :lol:

NaRkIssA
13-12-2009, 23:04
Τι εχουμε εδω? αυγουλακια??? και εμενα δεν μου λες τιποτα???? χαχαχαα
Θελω να εχεις υπομονη.Τα δικα μου μωρα καναν 4 γεννες 7 αβγουλακια σε συνολο και μονο το ενα μου χαρισε το μικρο μου ξωτικο. κοιταξα με φακο το αβγο στις 11 μερες για να ειμαι απολυτα σιγουρη.Ετσι ειδα και τον παλμο του πεπε.Εκτοτε δεν ξαναπειραξα το αβγουλακι.
Χαιρομε πολυ που θα ζησεις αυτην την εμπειρια και εσυ (σιγουρα θα την ζησεις και στα κοντα μαλιστα) και θα ακους μεσα στη νυχτα γλυκα τιτιβισματα και διαμαρτυριες πεινας.θα ειναι η πρωτη φορα που θα σε ξυπναει κατι μεσα στην αγρια νυχτα και εσυ θα χαμογελας :lol:
περιμενω νεα σου

fotis_k
13-12-2009, 23:23
Σε κάθε συνουσία γονιμοποιείται μόνο ένα αυγό. Επομένως επιβάλλεται να κάνουν σεξ κατά τη διάρκεια της παραγωγης αυγών. Όταν σταματήσουν τότε θα καταλάβεις οτι τελείωσαν.

Μαρια αν δεν κανω λαθος μια φορα αρκει για να ζευγαρωσουν.Δηλαδη μια φορα γινεται η δουλεια:p

Niva2gr
13-12-2009, 23:29
Σοβαρά;;
Πάντως τα budgie μου, όταν έκαναν αυγά, ζευγάρωναν μέχρι να τελειώσουν με τη γέννα. 1-2 μέρες μετά το κάθε ζευγάρωμα έβγαινε απο ένα αυγό. Όταν σταμάτησαν να ζευγαρώνουν τελείωσαν και τα αυγά.
Τυχαίο ήταν, ή απλώς αυτό το κάνουν μόνο τα Budgie;

fotis_k
13-12-2009, 23:34
Ολα το κανουν νομιζω.Τουλαχιστον απο γεννες που ειχα απο lovebirds και cockatiels τα ζευγαρωματα ηταν καθημερινα.

NaRkIssA
13-12-2009, 23:35
τα cockatiel μου ζευγαρωναν οσο κλοσουσαν ξανα και ξανα.Ισως ετσι προσπαθουν να ανεβασουν τις πιθανοτητες το επομενο αβγο να ειναι γόνιμο.

alexandr0s
14-12-2009, 19:27
Καλησπέρα σε όλους.
Όπως το περίμενα, σήμερα που γύρισα απο τη δουλειά, είδα οτι έχουμε και τρίτο αυγουλάκι στη φωλιά μας "fullyhappy"
Η μπέμπα μου τα κλωσσάει κανονικά, και όλα πάνε μια χαρά..
Ο μικρός όπως πάντα ζωηρός, έτοιμος για sex :lol:
Απο ποιό σημείο και μετά αρχίζει και την ταϊζει? Γιατί προς το παρόν βγαίνει και τρώει μόνη της..

alexandr0s
14-12-2009, 20:03
Ορίστε και δύο φωτογραφίες απο τα μωρά μου και τα αυγουλάκια τους... "fullyhappy"

NaRkIssA
14-12-2009, 23:43
Ορίστε και δύο φωτογραφίες απο τα μωρά μου και τα αυγουλάκια τους... "fullyhappy"

αχουτααααα!!! τι κουφετακια ειναι αυτα?? τι αυγουλακια kinder εκπληξη???? :lol:

θελω να δω μικρα ξωτικα να βγαινουν απο μεσα :welldone:

περιμενωωωωω!! καλη τυχη στα αυγουλακια σου

alexandr0s
15-12-2009, 20:55
Παιδιά έχετε κοιτάξει ποτέ αυγό 5 ημερών? Και αν ναί, πώς ήταν μέσα?

fotis_k
15-12-2009, 21:03
Kαπως ετσι--> http://www.solwayparrotclub.co.uk/R5%20day5.JPG

alexandr0s
15-12-2009, 21:24
Δυστυχώς το δικό μου δέ φαίνεται να μοιάζει με τη φωτογραφία... :roll:
Υπάρχει περίπτωση να καταλάβω απο τώρα αν είναι άσπορο?

ria
16-12-2009, 12:31
Ρία μου σ'ευχαριστώ..πώς τα πάει η μικρή? ελπίζω να μη σας βγεί "μικρός" τελικά... :D

η μικρη ειναι μια χαρουλα..μικρη 100% καθως με εναν απο τους αρσενικους βλεπω μεγαλη συμπαθεια μιας και τα κλουβακια ειναι διπλα διπλα!!!!προβλεπεται μεγαλος ερωτας εσεις με τα αυγουλακια βλεπω αυξανεστε..ελπιζω να εχετε μικρα συντομα!

Niva2gr
16-12-2009, 13:18
Δυστυχώς το δικό μου δέ φαίνεται να μοιάζει με τη φωτογραφία... :roll:
Υπάρχει περίπτωση να καταλάβω απο τώρα αν είναι άσπορο?
Νομίζω οτι είναι λίγο νωρίς. Πάντως αν κοιτάξεις το Σαββατοκύριακο θα μπορείς να δεις σίγουρα.

alexandr0s
16-12-2009, 20:51
Σήμερα είχαμε και τέταρτο αυγό..άραγε πόσα απο αυτά έχουνε μωρό..?
Περιμένω με ανυπομονησία να περάσουνε οι μέρες για να κάνω ωοσκόπηση στα αυγά μας :biiiggrin:

NaRkIssA
16-12-2009, 23:14
οτι κιαν ειναι να μην απογοητευτεις.κιαν δεν ειναι γονιμα θα ερθουν τα επομενα που καποιο απο αυτα θα εχει μεσα του ενα μικρο θαυμα.απλα να εισαι πολυ προσεκτικος με τα αβγουλακια οταν τα ελεγχεις.οταν κοιταξα τα τελευταια 2 αβγουλακια εγω στο ενα μεσα φαινοταν ενας κιτρινος κροκος και στο αλλο φαινοταν κατι πιο κοκκινοπο που ηταν "δεμενο" στο εσωτερικο του με μικρες κοκκινες φλεβιτσες.απλα εκανα υπομονη μεχρι την 8η μερα ετσι ωστε να ειναι ξεκαθαρο το αν ειναι γονιμο η οχι.μπορεις να παρεις ενα ασπορο να το παρατηρισεις πολυ καλα ετσι ωστε αν κοιταξεις ενα γονιμο να καταλαβεις αμεσως την διαφορα.για μενα η 8η μερα του αβγου πιστευω οτι σου δειχνει ξεκαθαρα τι συμβαινει. :welldone: "fullyhappy"

alexandr0s
18-12-2009, 18:08
Καλησπέρα. Σήμερα είχαμε και το 5ο μας αυγό.. "fullyhappy"
Μιά χαρά πάει η μπέμπα μου...τρώει, πίνει και κλωσσάει.. :biiiggrin:
Κρατάω ημερολόγιο για να μπορώ να ελέγχω πότε θα κάνω ωοσκόπηση..λογικά, απο το Σάββατο και μετά μπορώ να ρίξω μια ματιά..

NaRkIssA
18-12-2009, 21:05
Καλησπέρα. Σήμερα είχαμε και το 5ο μας αυγό.. "fullyhappy"
Μιά χαρά πάει η μπέμπα μου...τρώει, πίνει και κλωσσάει.. :biiiggrin:
Κρατάω ημερολόγιο για να μπορώ να ελέγχω πότε θα κάνω ωοσκόπηση..λογικά, απο το Σάββατο και μετά μπορώ να ρίξω μια ματιά..

καλη τυχηηηηηη :welldone: :star: :welldone: :star: :welldone: :star:

StaVr0sSS
18-12-2009, 21:20
Καλη επιτυχια στα μικρα σου..
Ευχομαι αυριο να εχεις καλα αποτελεσματα...;)

alexandr0s
19-12-2009, 18:24
Έφτασε η ώρα της εξέτασης...το πρώτο θέμα όμως είναι..πρέπει να βγάλω το αυγό απο τη φωλιά..? και το δεύτερο θέμα είναι...ποιό απ'ολα τα αυγά είναι το πρώτο, δηλαδή το παλιότερο..? :roll: :party:

Dream Syndicate
19-12-2009, 18:57
[youtube:9c2bz3mt]http://www.youtube.com/watch?v=0Rw2298CNSw[/youtube:9c2bz3mt]

alexandr0s
19-12-2009, 19:05
Κωνσταντίνε, σε αυτό το βιντεάκι ποιό απ'όλα τα αυγά ήτανε ένσπορο τελικά? :lovebird:

Niva2gr
19-12-2009, 20:56
Όταν ένα αυγό φαίνεται κενό κατά την ωοσκόπηση μετά τη δέκατη μέρα τότε είναι άσπορο. Αλλιώς θα δεις τουλάχιστον φλεβίτσες.
[youtube:3endp5wn]http://www.youtube.com/watch?v=cdP1-BFVRHE&feature=related[/youtube:3endp5wn]
Δεν χρειάζεται να βγάλεις τα αυγά απο τη φωλιά. Αν όμως δεν γίνεται αλλιώς μπορείς να τα βγάζεις ένα-ένα με ένα κουτάλι χωρίς να ενοχλήσεις πολύ τη θηλυκιά. Ότι και να κάνεις μην τα αγγίξεις γιατί μπορεί η μυρωδιά σου να μπερδέψει τα πουλιά και να παρατήσουν τα αυγά.

alexandr0s
19-12-2009, 21:08
Λοιπόν τα κοίταξα τα αυγά..πήρα τη φωλιά όταν βγήκε η θηλυκιά για να φάει, έσβησα το φώς και τα κοίταξα ένα-ένα..βέβαια, ουσιαστικά με ενδιέφερε το πρώτο που γεννήθηκε στις 10/12, γιατί για τα υπόλοιπα είναι σχετικά νωρίς..
Ομολογώ πως δέν είμαι 100% σίγουρος ούτε για το αν είναι άσπορο, ούτε για το αντίθετο :roll:
Ούτε τελείως άδειο δέν ήτανε μέσα, αλλά ούτε και φλεβίτσες είδα..είχε κάτι σαν καφέ σκιά, αλλά σίγουρα δέν ήτανε φλεβίτσες κτλ..έχει μέσα κάτι σαν αυλακώσεις στο ασπράδι..όσες φωτογραφίες και video και αν είδα, δέ μπορώ να είμαι σίγουρος.. :lovebird:
Ξαναέβαλα τα αυγά στη φωλιά προσεκτικά..βλέπω οτι η μπέμπα ετοιμάζεται και για έκτο αυγό, το οποίο λογικά θα μας έρθει αύριο :biiiggrin:

fotis_k
19-12-2009, 21:39
Η ωοσκοπιση πρεπει να γινεται οπως ακριβως στο βιντεο που εβαλε ο Κωνσταντινος.Δεν χρειαζεται ουτε να τα πιασεις ουτε να βγαζεις αυγα φωλιες κλπ.Κανε υπομονη 2-3 μερες ακομα και ξανακανε μια τελευταια ωοσκοπιση.Μονο αν πετυχεις την θηλυκια σου την στιγμη που εχει βγει.Αν ανοιξεις την φωλια και δεις οτι ειναι μεσα και δεν βγαινει καλυτερα να την αφησεις.

alexandr0s
19-12-2009, 22:00
To έκανα και αυτό Φώτη..αλλά δέ μπορώ να καταλάβω..βέβαια απο όσες φωτογραφίες έχω δεί, λογικά το πρώτο μας αυγό είναι άσπορο..θα κάνω υπομονή για τα υπόλοιπα τώρα..

Niva2gr
19-12-2009, 22:50
Αν δεν ξεχωρίζει τώρα κάτι, και δεν βλέπεις τίποτα, τότε μάλλον πράγματι το πρώτο αυγό είναι άσπορο. Όμως υπομονή μερικές μέρες για να σιγουρευτείς και για τα άλλα.

alexandr0s
19-12-2009, 23:04
Η πλάκα είναι οτι η μπέμπα πάει και για έκτο αυγό..να δούμε τί θα καταφέρουμε τελικά :lovebird:

alexandr0s
24-12-2009, 19:00
Καλησπέρα σε όλους, και χρόνια πολλά με υγεία για εσάς και σε αυτούς που αγαπάτε...
Σήμερα κοίταξα με το φακό και τα 5 αυγά μας, όπως ήτανε μέσα στη φωλιά..εφόσον και το τελευταίο που γεννήθηκε είναι πια 6 ημερών, μπορώ σίγουρα να βγάλω πιό ασφαλή συμπεράσματα..
Και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι τα αυγουλάκια μας είναι (δυστυχώς) άσπορα και τα 5..παρόλο που είχα δεί τα μωρά μου να κάνουνε sex πολλές φορές, ίσως να μήν ήταν έτοιμα..το θεωρούσα πολύ πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά επειδή η δεύτερη γέννα ήρθε πολύ γρήγορα, είπα "ας μήν τα ταράξω και τους κόψω τη φόρα, να δούμε μέχρι πού θα πάμε..."
Σκέφτομαι λοιπόν να βγάλω τη φωλιά σε λίγες μέρες, δέν υπάρχει λόγος να κουράζεται η θηλυκιά, αφού κλωσσάει κανονικά όλη τη μέρα..
Τί γνώμη έχουνε οι πιο έμπειροι? :party:

Niva2gr
24-12-2009, 19:48
Εγώ θα έλεγα να βγάλεις και τώρα τη φωλιά. Εφόσον τα αυγά είναι άσπορα δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείται με το κλώσσημα η θηλυκιά.
Και σε κανα μήνα πάλι τη βάζεις!

alexandr0s
25-12-2009, 09:54
Ναί, έτσι θα κάνω..θα περιμένω 1-2 μέρες ακόμα για να σιγουρευτώ και για το τελευταίο αυγό, και μετά θα τη βγάλω :waiting:

alexandr0s
28-01-2010, 20:06
Να'μαστε πάλι...
Μετά απο ατέλειωτες ώρες παπαγαλοsex, σήμερα είχαμε το πρώτο μας αυγουλάκι..φτού κι απο την αρχή λοιπόν.. "fullyhappy"
Αυτή τη φορά το πάθος ήταν μεγαλύτερο, όπως και η εμπειρία του ζεύγους... :lol:
Ας ελπίσουμε αυτή τη φορά να βρήκε στόχο πολλές φορές ο αλανιάρης μου..τί στο καλό..? άδικα να πάει τόσος κόπος..? :lol:
Η μπουμπούκα μου κλωσσάει συνέχεια, ενώ ο μικρός είναι έξω και παίζει τα παπαγαλοπαιχνίδια του..θα ήθελα πολύ να είμαι όλη τη μέρα στο σπίτι και να τα παρατηρώ.. :party:
Καλή μας επιτυχία λοιπόν..

alexandr0s
28-01-2010, 20:26
Χμμμμ...τώρα που πήγα να σκεπάσω το κλουβί τους, παρατήρησα στον πάτο του κλουβιού ένα αυγό σπασμένο..προφανώς το έβγαλαν μόνα τους έξω, ίσως να το έσπασαν καταλάθος..οπότε αυτό που κλωσσάει τώρα είναι ουσιαστικά το δεύτερο αυγό της.. :pc:
Ας ελπίσουμε να πάμε καλύτερα αυτή τη φορά.. :bliss:

alexandr0s
31-01-2010, 11:21
Χτές είχαμε το δεύτερο αυγουλάκι μας, και όλα δείχνουν να πηγαίνουν μια χαρά...η μπουμπού κλωσσάει ήρεμη, σε κάποιες στιγμές βγαίνει, τρώει 2-3 σποράκια, κάνει τη βόλτα της και γρήγορα ξανά μέσα..ο αρσενικός ζωηρός όπως πάντα, θέλει συνέχεια sex :lol: αλλά τώα που είναι απασχολημένη με τα αυγά της, δέν το κάνουν με τη συχνότητα που το έκαναν πρίν γεννήσει..και έτσι κάθεται όλη τη μέρα έξω μόνος του :lol:

Max-arbou
01-02-2010, 05:38
καλη επιτυχια φιλε...μακαρι αυτη την φορα να δεις πουλακια...

Niva2gr
04-02-2010, 00:17
Τα άμαθα ζευγαράκια έχουν και ατυχήματα. Ίσως να μην ήξερε τί να το κάνει το πρώτο η θηλυκιά.

Λογικά θα πρέπει να σου γεννάει η θηλυκιά αυγουλάκι ανά 2 περίπου μέρες.

Θα κάνεις ωοσκόπηση;

alexandr0s
04-02-2010, 00:22
Σήμερα γεννήσαμε και το τέταρτο αυγό μας..
Ακόμα δέν τα έχω κουνήσει απο τη φωλιά, υποσχέθηκα πως αυτή τη φορά δέν θα τα πειράξω αν δέν κλείσουνε τουλάχιστον 10 ημέρες απο την ημερομηνία γέννησης του πρώτου :party:
Αν και αυτή τη φορά βγούνε άσπορα, πάει να πει οτι ο αρσενικός είναι πολύ πιτσιρίκος και δέ μπορεί ακόμα..
Σε ποιά ηλικία μπορούν να αναπαραχθούνε?

alexandr0s
09-02-2010, 20:33
Απόψε είναι η μεγάλη βραδιά..κοίταξα με το φακό τα αυγουλάκια..και με μεγάλη μου χαρά είδα οτι το ένα απο αυτά έχει φλεβίτσες μέσα..πράγμα που σημαίνει οτι ο ένας μπέμπης είναι στο δρόμο και έρχεται :bliss:
Χάρηκα πολύ που τα αγαπημένα μου θα κάνουν μωρό (ή μωρά)...
Είχα αρχίσει να ανησυχώ μήπως βγούνε και πάλι άσπορα τα αυγά..αλλά σήμερα ηρέμησα :party:
Βέβαια, δέν ξέρω ποιό απο τα αυγά είναι, δηλαδή δέ μπορώ να υπολογίσω πότε το γέννησε η μπουμπού..αλλά, δέ με νοιάζει...
Μου φτάνει που σε λίγες μέρες θα δώ μωράκι "fullyhappy"
Να δούμε πόσα απο τα αυγά μας θα είναι ένσπορα τελικά..κάναμε καλή αρχή, δόξα τω Θεώ...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-02-2010, 20:40
Φίλε Αλέξανδρε σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να καμαρώνεις για τα πουλάκια σου!!!!!! ;-)

Evie
09-02-2010, 20:47
Μεγάλη στιγμή όντως, πολύ δυνατή. Μπράβο Αλέξανδρε, θα είσαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα.
Εύχομαι να γίνουν πολλά....:party: :party: :party: .

alexandr0s
09-02-2010, 20:51
Εύη μου σε ευχαριστώ..περισσότερο είχα αγωνία, επειδή οι δύο προηγούμενες γέννες στο 2009 ήτανε άσπορα..τότε είχα σκεφτεί οτι μάλλον είναι μωρά ακόμα, γι'αυτό..
Έκανα λοιπόν καλύτερη προετοιμασία, οσο να'ναι πέρασαν και 2-3 μήνες, και ωρίμασαν καλύτερα..
Αλλά είχα την ανησυχία, μήπως βγούνε και πάλι άσπορα..αλλά τελικά δόξα τω Θεώ, φαίνεται πως όλα πήγαν καλά αυτή τη φορά :bliss:

demis
11-02-2010, 18:20
συγχαρητηρια αυτη τη φορα θα εχεις σιγουρα μωρακια..... :party: και απο ο,τι βλεπω.. σε λιγο καιρο βλεπω να περνεις και ενα μεγαλυτερο σπιτι γιατι δεν θα χωρατε πια.. :lol: :lol: :lol:

Niva2gr
12-02-2010, 23:04
Άντε, με το καλό να δούμε και φωτογραφίες με μωρά σε αυτό το θέμα!

alexandr0s
15-02-2010, 17:01
Oι μέρες περνάνε, και παρακολουθώ απο κοντά (όσο μπορώ δηλαδή...) την πρόοδο του αυγού μας..
Πλέον έχει καλυφθεί το μεγαλύτερο μέρος του αυγού εσωτερικά, και οι φλεβίτσες έγιναν ένας σκούρος όγκος μέσα στο αυγό...μεγαλώνει το έμβρυο, μεγαλώνει το μονάκριβο πρωτότοκο μωρό μας :bliss:
Μία φορά την ημέρα το κοιτάζω με το φακό, για να βεβαιωθώ οτι όλα είναι εντάξει και οτι υπάρχει πρόοδος στην ανάπτυξή του, και δόξα τω Θεώ, μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά.. :lovebird:
Η θηλυκιά είναι πολύ ήρεμη, με αφήνει να κοιτάξω το αυγό της, και μόλις απομακρυνθώ, ξαναμπαίνει ήσυχα στη φωλιά και κάθεται..είναι πολύ ιδιαίτερος ο τρόπος που μπαίνει..με πολύ προσεκτικές και αργές κινήσεις..
Μόνο που δέν ξέρω ποιό απο τα αυγά ήτανε, δηλαδή δέν ξέρω πόσες μέρες χρειάζεται ακόμα για να "σκάσει" το αυγό και να βγεί ο πιτσιρίκος.
Υπάρχει άραγε κανένας τρόπος να ξεχωρίζουμε τα αυγά? δηλαδή, ποιό γεννήθηκε πρώτο, ποιό δεύτερο κτλ?

demis
15-02-2010, 17:48
σ αυτη σου την ερωτηση δεν ξερω να σου απαντησω, πνατως αν ημουν στη θεση σου θα το αφηνα στην τυχη. :-P μου αρεσουν οι εκπληξεις!!!!!!! :party:

NaRkIssA
16-02-2010, 16:48
θελω νινι θελω νινι θελω νινιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι
:bliss:
μικρο και πουπουλιαρικο
:bliss:
θελω νινιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιι
:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:

alexandr0s
16-02-2010, 17:54
:lovebird: <--------- ίδιο με αυτό θα είναι :lol:

Niva2gr
28-02-2010, 21:09
Άντε, με το καλό βρε Αλέξανδρε!

'Όσο για το ξεχώρισμα των αυγών κάπου έχω διαβάσει οτι κάποιοι εκτροφείς "σημαδεύουν" τα αυγά με ειδική φυτική μπογιά διαφορετικών χρωμάτων.