PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : συμβιωση παπαγαλου με γατουλη

theo40
19-11-2009, 19:43
επειδη προσφατως και τελειως απροσδοκητα ενας γατουλης αποφασισε να ζησει μαζι μας
θαθελα τις αποψεις σας για τυχων κινδυνους απο μικροβια κλπ οσον αφορα την συγκατοικηση
με τον παπαγαλο μου τον πιπικο

anatoly
19-11-2009, 20:38
τα αιλουροειδη εχουν ενα βακτηριο στο σαλιο τους, το οποιο ενω ειναι ακινδυνο για τα ιδια, ειναι εξαιρετικα επικινδυνο εως θανατηφορο για τα πτηνα, οποτε μια γρατσουνια ή ακομη χειροτερα ενα δαγκωμα θα σημαινει επειγον περιστατικο!!!
Αποσπασμα απο εδω http://www.naturechest.com/toptendaforb.html
The bacteria found in the saliva and the mouth of a mammal can cause fatal septicemia (infection in the bloodstream) of a bird in very short order. Cat bites should be considered the most dangerous, as the Pasteurella bacteria commonly found in the feline mouth, are extremely hazardous to birds. Even a simple puncture by a tooth can result in a fatal infection. Scratches from claws are also extremely dangerous, as the risk of infection is very real.

Περα απο αυτο οι γατες ειναι κυνηγοι κ το ενστικτο της θα την οδηγει να βλεπει τον παπαγαλο...σαν θηραμα :? , αυτο μπορει να σημαινει διαρκες αγχος κ αναστατωση για το πουλι, βεβαια σιγουρα θα εχεις δει βιντεακια στο youtube με γατες κ πουλια να συμβιωνουν...
εγω θα προτεινα να γινει μια γνωριμια κ να δεις αντιδρασεις, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να αφησεις τα δυο ζωα μονα μαζι, σε περιπτωση που λειπετε δηλ. θα πρεπει να ειναι σε διαφορετικα δωματια

StaVr0sSS
19-11-2009, 22:54
Επειδη τον τελευταιο μηνα βρισκομαι και εγω στην ακριβως ιδια θεση με σενα, μπορω να σου πω..
Ηρθαν 4 μικρες γατες στην αυλη..
Λοιπον βλεπω οτι συνεχως ανεβαινουν σε οτι βρουν και πηδανε για να φτασουν τα κλουβια...
Φυσικα δεν φτανουν τοσο ψηλα..
Μια μερα ομως που ειχα κατεβασει τον μεγαλο στο τραπεζι..ανεβηκαν 2 πανω στο κλουβι...ο παπαγαλος τρομοκρατηθηκα παρα πολυ..
Και επειδη τωρα ετοιμαζω ενα μεγαλο κλουβι δαπεδου και θα ειναι πανευκολο γι αυτες να σκαρφαλωσουν..
Αναγκστικα θα τις χαρισουμε..=/
Καταλαβαινεις λοιπον οτι ειναι μεγαλος ο κινδυνος..
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο..

maria ps
19-11-2009, 23:11
Παρ όλο που έχω ζωα από παιδάκι δεν γνώριζα περί Pasteurella bacteria. Είναι δύσκολη συμβίωση αλλά όχι αδύνατη. Οπωσδήποτε θα πρέπει να οργανώσης τα πράγματα πρώτα στο μυαλό σου και μετά στο σπίτι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ελεύθερο τον παπαγάλο με την γάτα, εννοείται.
Τα νύχια της γάτας κόβονται.
Μετά την στείρωση που έτσι κι αλλοιώς πρέπει να κάνεις στην/στον γάτο, το ζωάκι θα είναι ήπιων αντιδράσεων.
Το κάθε γατί έχει άλλη προσωπικότητα μερικά μετά από επίμονες επιπλήξεις βαριούνται, άλλα είναι ραδιούργα και πορώνονται.
Τα αρσενικά είναι πιο βαριεστημένα απ τα θηλυκά .
Τα γατιά κοιμούνται στην ενήλικη ζωή τους γύρω στις 20 ώρες ημερησίως.
Αν το γατάκι είναι μικρό έως τον ενάμιση χρόνο θα σε ταλαιπωρήσει γιατί είναι υπερκινητικό.
Ο κτηνίατρος μου έχει γάτα κι δύο μάινες.
Κι εγώ έχω γατάκια και πουλιά.
Επειδή τα τρία είναι 7μηνών και είναι ακόμα μουρλά, έριξαν το κλουβί των μπάτζιες που το είχα όμως σε επιδαπέδιο σταντ (αυτά τα μικρά παπαγαλίσια με ενσωματωμένο πλαστικό σταντ). ΄Ετσι ένα μικρό δωμάτιο γραφείο το έκανα για τα πουλιά περιμένοντας να ηρεμήσουν, αν ηρεμήσουν.
Καταλαβαίνεις οτι πρέπει να σκεφτείς, να ρωτήσεις τον γιατρό σου και αν αποφασίσεις να διώξεις το γατάκι προσπάθησε να του βρεις ένα καλό σπίτι γιατί είναι και χειμώνας. Υπάρχει φόρουμ για γάτες το mycat.gr
Τι θα κάνεις Θοδωρή?

vas
19-11-2009, 23:24
προτείνω: να μην υπάρξει καν επαφή.Γνώμη μου:οι γάτες είναι ύπουλα πλάσματα,εκει που δε το περιμένεις σου κατεβάζουν τη μούρη κατω!Το έχω πάθει-για να μην πεις κανεις οτι είμαι υπερβολική κ προκατηλειμένη-,κράτα τα σε απόσταση.

anatoly
19-11-2009, 23:31
εγω παντως για να μη δημιουργηθει παρανοηση, δεν προτεινα να αποχωριστει το γατακι, ειχα κ εγω μεχρι προσφατα ενα γατο,( δεν προλαβε δυστυχως να ξεπερασει τους 7 μηνες ζωης, τελος παντων), πλησιαζε το κλουβι των μπατζι, μια δυο φορες το ειχα πετυχει να σκαρφαλωνει, μετα απο επιπληξεις τα αφησε σε ησυχια, ηταν ομως κ απο τη φυση του πολυ ησυχο κ ηπιων τονων γατι, αλλα οπως κ να χει παντα ειχαμε το νου μας κ τα βραδια παντα τα πουλια τα ειχα σκεπασμενα, μιλαω παντα για τον κηπο, μεσα στο σπιτι το κλουβι δεν πρεπει να ειναι προσβασιμο στο γατι, μακρια απο τραπεζακια ή αλλα επιπλα που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει για να το φτασει...
Θοδωρη, θα βρεις την ακρη πιστευω, παντως πρεπει να τα λαβεις ολα σου υπ οψην!

maria
20-11-2009, 00:46
Εγω θα έλεγα ότι έτσι ή αλλιώς τα κλουβιά σου θα τα έχεις σε μέρος άσφαλές είτε έχεις γάτα είτε όχι πάντα υπάρχει περίπτωση κάποια να περάσει τα σύνορα του σπιτιού σου είδικά αν δεν είναι σε όροφο.Εμ'ενα το σπίτι μου έχει κήπο και καθημέρινα τρυπώνει και μια γάτα στο κήπο αλλά έχω τα κλουβιά ψηλά και δεν έχω άλλο αντικείμενο που να χρησιμοποιήθει σαν σκαλί γι αυτές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Το δύσκολο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να ήταν και τα δύο μέσα στο σπίτι.Και να μην ξεχνάμε ότι το ένστικτο των ζώων όσο κι να έχουμε προσπαθήσει εμείς οι "παντοδυναμοι" να το αφανίσουμε αυτό συνεχίζει να οδηγεί τα ζώα.

theo40
20-11-2009, 09:25
ο γατουλης σημερα το πρωι μπηκε στο σπιτι για παιχνιδι..στο σαλονι ο πιπικος πανω απο το κλουβι του..το κλουβι σε ειδικη βαση σε υψος 1,5 μετρα περιπου..εμεις πιναμε καφε και χαζευαμε τις αντιδρασεις γνωριμιας..ο γατουλης μολις ειδε τον πιπικο αρχισε να κοβει βολτες γυρω απο το κλουβι..
νιαουριζε σηκωθηκε στα δυο του ποδια σαν ακροβατης..ξαφνικα ριχνει ενα σαλτο και βρεθηκε μεσα στο κλουβι..ο πιπικος απο πανω ετρωγε και κοιταζε απορημενος..
ο γατουλης μετακομισε στην πισω την αυλη μαζι με το σπιτακι που προφτασα να του παρω\
και μας η καρδια μας ακομα ναρθει στη θεση της..αν τον θελει κανενας ευχαριστως να του τον δωσω :shock:

ria
20-11-2009, 12:16
ειναι νωρις για να κοψεις αντιδρασεις..αν αποφασισεις να κρατησεις τον γατουλη που λογικα θα ειναι και μικρος σε ηλικια θελει απλα υπομονη μεχρι να μαθουν να συμβιωνουν..σε διαβεβαιωνω οτι με μια γατα ενα ενυδρειο και 7 πουλια η γατα μου ουδεποτε εχει ορμηξει σε τιποτα μεσα στο σπιτι και πιστεψε με ειναι φοβερα παιχνιδιαρα της εβαζα ομως τα κλουβια σχεδον μεσα στην μουρη απο 4 μηνων να τα μυρισει κτλ..το ιδιο εκανε και η ξαδερφη μου που πριν λιγο καιρο της χαρισα 2 παραδεισια με εναν γατο και αυτη της εξηγησα τι πρεπει να κανει και πλεον ο γατος και τα πουλια ειναι μια χαρα...κυνηγανε τα πουλια εξωτερικου χωρου μονο π.χ περιστερια :shock: τα κλουβια και κοντα της να τα βαλω πλεον δεν δινει καμια σημασια....ολα θελουν χρονο και υπομονη μεσα σε 2 χρονια που συμβιωνουν ολα μαζι δεν ειχα ποτε καμια τετοιου ειδους απωλεια ..ωστοσο αν θελεις ακομη να χαρισεις τον γατουλη βαλε του μια αγγελια με φωτο σιγουρα καποιος θα τον ερωτευτει.. :D :D

vas
20-11-2009, 14:54
Ria....δε νομίζω πως πρέπει να το διακινδυνεύσει.Αν δεν δεν ήταν εκεί να πίνει καφέ και αργούσε λίγο να παρέμβει τι θα γινόταν?προσεχουμε για να έχουμε ;)

Antigoni87
08-12-2009, 02:54
Παρ όλο που έχω ζωα από παιδάκι δεν γνώριζα περί Pasteurella bacteria. Είναι δύσκολη συμβίωση αλλά όχι αδύνατη. Οπωσδήποτε θα πρέπει να οργανώσης τα πράγματα πρώτα στο μυαλό σου και μετά στο σπίτι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ελεύθερο τον παπαγάλο με την γάτα, εννοείται.
Τα νύχια της γάτας κόβονται.

Διαφωνώ με το κόψιμο των νυχιών της γάτας... Όπως αντίστοιχα με το κόψιμο των αυτιών ή της ουράς σε σκύλους, που γίνεται για άλλους λόγους, αλλά αυτές οι πρακτικές με βρίσκουν αντίθετη. Καλύτερα, αν φοβόμαστε για το τι δυσάρεστο μπορεί να συμβεί ανάμεσα σε μια γάτα και στο πτηνό μας, να χαρίσουμε τη γάτα ή να μην έρχονται σε επαφή, παρά να της στερήσουμε το όπλο της!
Φιλικά πάντα Μαρία, η γνώμη μου! ;)
Τελικά τα βρήκανε τα δυο ζωάκια ή δόθηκε το γατάκι; Τι λύση βρέθηκε; Ελπίζω η καλύτερη δυνατή!