PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζακό 8 ετών

sakis syros
14-11-2009, 17:01
Καλησπέρα σε όλους . Διαπιστώνοντας πως ο κύριος προσανατολισμός του φόρουμ είναι οι παπαγάλοι, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Πρίν ένα μήνα, βρέθηκε στα χέρια μου ένας παπαγάλος Ζακό. Οι πληροφορίες που συνέλεξα για το παρελθόν του είναι συγκεχυμένες! Όταν ήρθε σε μένα, μόλις τον πλησίαζα φούσκωνε και ορμούσε με μανία στα κάγκελα του κλουβιού. Φαινόταν πολύ φοβισμένος και επιφυλακτικός.

Έχει δαχτυλίδι με ημερομηνία γέννησης 2002 και μία σπασμένη φτερούγα. Προσπάθησα με υπομονή και μαλακή φωνη να τον πλησιάσω και μία εβδομάδα μετά κατάφερα να του αγγίξω το κεφάλι. Εκεί όμως που τον χάιδευα, αν κινούσα έστω και το βλέμμα μου, επιχειρούσε να με δαγκώσει.

Τη δεύτερη εβδομάδα, τον άφησα και με δάγκωσε! Δεν ξέρω γιατί το έκανα. Πόνεσε πολύ ,βγήκε λίγο αιματάκι αλλά αποφάσισα να μην τραβάω το χέρι μου.....

Όσο οι μέρες περνούσαν, με δάγκωνε μαλακότερα. Τώρα είμαστε στην πέμπτη εβδομάδα συμβίωσης και καταφέρνω να ανοίξω την πόρτα του κλουβιού να του πιάνω το ράμφος, να το τραβάω, να τον χαϊδεύω στο κεφάλι, μου πιάνει το δάχτυλο , το τραβάει κι αν αργήσω να τον πλησιάσω, σφυρίζει και φωνάζει!!!

Τα ερωτήματα που θέλω να κάνω είναι τα εξής:

1. Πώς μπορεί να έσπασε αυτό το πουλί τη φτερούγα του???

2. Επειδή έχω στο χώρο μου αρκετά πουλιά σε κλουβιά, πως να επιχειρήσω να τον βγάλω έξω και να ελέγξω τις προθέσεις του απέναντί τους???

3. Θα σταματήσει ποτέ να φοβάται και να επιτίθεται σε όποιον τον πλησιάζει, ή μόνο εμένα θα ανέχεται???

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

volosr
14-11-2009, 17:29
Τα ερωτήματα που θέλω να κάνω είναι τα εξής:

2. Επειδή έχω στο χώρο μου αρκετά πουλιά σε κλουβιά, πως να επιχειρήσω να τον βγάλω έξω και να ελέγξω τις προθέσεις του απέναντί τους???

3. Θα σταματήσει ποτέ να φοβάται και να επιτίθεται σε όποιον τον πλησιάζει, ή μόνο εμένα θα ανέχεται???

φίλε Σάκη κατ'αρχήν έχεις υπομονή και αυτό είναι το δυνατότερό σου όπλο...
όσον αφορά στις ερωτήσεις σου:
1.Αν αυτό το πουλί δεν έχει ψαλιδισμένα φτερά(οχι πως είναι απαραίτητο,αυτό εξαρτάται απο πολλά πράγματα...)τότε ίσως σε κάποιο του άγαρμπο πέταγμα σε μικρό χώρο,π.χ μέσα στο σπίτι,να τραυματίστηκε εκεί.
2.Εδώ έχουμε δυο ερωτήσεις,πρώτα πρέπει να μάθει να βγαίνει έξω έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη σ'εσένα!!!όταν αρχίσει να αισθάνεται άνετα έξω απο το κλουβί τότε τα πράγματα θα είναι πολύ εύκολα...θα είναι πολύ φιλικός με τα υπόλοιπα πτηνά σίγουρα!!!τα άλλα πτηνά μαζί του δεν ξέρω...
3.Αυτό είναι αρκετά δύσκολο...οι Greys δένονται κυρίως με ένα άτομο,είναι στον χαρακτήρα τους,αναφέρεται σε όλες τις βιβλιογραφίες αυτό,με τους υπόλοιπους θα είναι "μακρυά κι αγαπημένοι"...υπάρχουν βέβαια και εξαίρέσεις αλλά...

Dream Syndicate
14-11-2009, 18:13
Θα πρέπει πρώτα να τον ελέγχεις και μετά θα τον αφήσεις έξω.Όταν θα καταφέρεις να γίνει φιλικός μαζί σου μετά θα δεις τις αντιδράσεις με τα άλλα ,θα πρέπει πάντα να είσαι παρόν και εσύ για να ελέγχεις την κατάσταση.Φυσικά θα έχεις τα άλλα πουλιά στα κλουβιά τους και όχι έξω.Τι άλλα πουλιά είναι στο χώρο;

volosr
14-11-2009, 18:28
φίλε Κωνσταντίνε απο όσο ξέρω πότε African Grey δεν επιτέθηκε σε άλλο πουλί γι'αυτό και λέω στον φίλο μας πώς τα άλλα πουλιά ίσως είναι πιό επιθετικά μαζί του...το σημαντικότερο βέβαια,και το τονίζω,είναι να να αισθανθεί απόλυτη εμπιστοσύνη μαζί του!!!...

Dream Syndicate
14-11-2009, 18:42
φίλε Κωνσταντίνε απο όσο ξέρω πότε African Grey δεν επιτέθηκε σε άλλο πουλί γι'αυτό και λέω στον φίλο μας πώς τα άλλα πουλιά ίσως είναι πιό επιθετικά μαζί του...το σημαντικότερο βέβαια,και το τονίζω,είναι να να αισθανθεί απόλυτη εμπιστοσύνη μαζί του!!!...

Συμφωνώ μόνο και μόνο για έξτρα μέτρα ασφαλείας το έγραψα

Niva2gr
14-11-2009, 20:13
Πάντως έκανες πολύ καλά που δεν απομάκρυνες το χέρι σου όταν σε δάγκωνε!
Αν αντιδρούσες στο δάγκωμα αυτός θα καταλάβαινε οτι ετσι σε τρομάζει και θα έπαιρνε το πάνω χέρι. Και εγώ πιστεύω οτι, αν αναπτύξετε μιά καλή σχέση, δεν θα έχει πρόβλημα με τα άλλα πουλιά.

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις:
-Πού ήταν πριν ο παπαγάλος;
-Τί άλλα πουλιά έχεις στον ίδιο χώρο;

sakis syros
16-11-2009, 16:03
.....

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις:
-Πού ήταν πριν ο παπαγάλος;
-Τί άλλα πουλιά έχεις στον ίδιο χώρο;

Παιδιά, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας! :P

Είμαι εκτροφέας ευρωπαϊκών & ιθαγενών ωδικών πτηνών. Οπότε τα πουλάκια στα κλουβάκια, είναι ωδικά! Η ερώτηση αφορούσε στον αν ο Ζακό, "επιτεθεί" κι όχι η καδερίνα!!! :P

Δεν έχει ψαλιδισμένα τα φτερά του και πρίν τον πάρω εγώ ήταν εγκαταλελημένος σε ένα μπαλκόνι, τρώγοντας ψωμί , τηγ.πατάτες, γύρο, τυρόπιτες, μακαρόνια κλπ. Παρ' όλα αυτα είναι σε άριστη εμφανισιακή κατάσταση!!! Πριν ήταν σε σπίτι, μετά σε βιοτεχνία, μετά πάλι σε σπίτι, γι αυτό έγραψα για συγκεχυμένες πληροφορίες. :x

Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω, όταν τον χαϊδεύω, κουνάει πάνω κάτω το κεφάλι του και βγάζει τροφή από τον οισοφάγο του και την αφήνει στο χέρι μου!!!!!

Αυτό σημαίνει κάτι?????

vas
16-11-2009, 21:03
πωπωω,έτσι εξηγείται αγαπητέ μου η ανάρμοστη συμπεριφορά!
μπαλκόνι,βιοτεχνία,ελειπέσ τατη τροφή....
φρουτάκια τώρα τρώει?του δίνεις?λαχανικά?ελπίζω να μη του δίνεις κ εσυ πατάτες τιγανιτές ε? :lol:
Αν έχεις χρόνο πήγαινε τον κάποια στιγμή σε κάποιον πτηνίατρο να ελέγξει την υγεία του,πολυ φοβάμαι πως αν η διατροφή του ήταν τέτοια θα εχει πρόβλημα,δε θέλω να σε τρομάξω,απλά κοίταξε το!
απο κάποιο ατσούμπαλο πεταγμα,ή μπορεί να τρόμαξε πολύ απο κάτι και απο την τρομάρα του να χτύπησε πάνω στα κάγκελα

πρώτα θα καταφέρεις το πουλί να έχει απόλυτη εμπιστοσύνη σε εσένα,και εσύ σε εκείνο,και μετά θα επιχειρήσεις τη γνωριμία με τα άλλα πουλιά.Πιστεύω είναι το πιο σωστό...
οι ζακό όπως σου είπαν κ τα παιδια είναι παπαγάλοι που δείχνουν προτίμηση σε έναν άνθρωπο,αν το εξημερωσεις πλήρως(και απ'οτι καταλαβαινω εισαι σε πολυ καλο δρόμο) μπορώ να πω με βεβαιότητα σχεδόν,οτι δε θα έχει την ίδια αντίδραση που ειχε με εσένα την πρώτη φορά,τώρα για το αν θα αφήνει άλλους να τον ακουμπάνε δε σου λέω τπτ γιατί δεν ξέρω.Μπορεί να είχε περάσει κακουχίες στο προηγουμενο σπίτι και γι'αυτο να εκδηλώνει φοβία και επιθετικότητα προς τους ανθρώπους
φιλικά...

Φάμπιο
16-11-2009, 22:13
θα είναι πολύ φιλικός με τα υπόλοιπα πτηνά σίγουρα!!!τα άλλα πτηνά μαζί του δεν ξέρω...

Παιρνω παραδειγμα αυτην την προταση και θελω να προτεινω οτι καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι για ζωντανα πλασματα με ξεχωριστη προσωπικοτητα το καθενα!
(Τιποτα προσωπικο εννοειται με τον volosr) :)

Γιατι ειναι σιγουρο οτι δεν θα επιτεθει στα αλλα πουλια/κλουβια;;;;
Επειδη ο συγγραφεας καποιου βιβλιου που ειχε και 100 παπαγαλους ή 10 φιλοι μας με 10 ζακο δεν κανουν επιθεσεις αυτο δεν σημαινει οτι τα κανουν ολοι!!!!!!
Καθε ρατσα η ειδος ζωου εχει καποια στανταρ σιγουρα!!!!!Αλλα ειναι λιγα τα κοινα...

Εγω θα πω οτι 2 ζακο που εχω ερθει σε επαφη στην ζωη μου,και οι 2 αν πηγαινες πουλι κοντα τους καναν επιθεση!!!!!!

Οσο για το συγκεκριμενο παπαγαλο,λογικα εχει "κακοποιηθει" και θελει υπομονη για να ξανεχει εμπιστοσυνη στους ανθρωπους....Μαλλον θα την ξαναβρει αν ασχοληθητε πολυ μαζι του!!!
Ισως για να εχει εμπιστοσυνη και στους αλλους στο σπιτι θα πρεπει να συμπεριφερονται ακριβως οπως κι εσυ!
Πολυ σωστη η κινηση να τον αφηνεις να σε δαγκωνει...Του εδειξες οτι δεν τον φοβασαι και σιγα σιγα θα καταλαβει οτι δεν διατρεχει καποιο κινδυνο μαζι σου!!!!
Δοκιμασε σιγα σιγα να τον βγαζεις εκτος κλουβιου αν και με ακοπα φτερα υπαρχει ο κινδυνος να μην μπορεις ευκολα να τον ξαναβαλεις μεσα...

Φτιαξου και σωστα την διατροφη,καθαριζε του συχνα το κλουβι και το χωρο..
Μιλαμε για τρομερα εξυπνα πουλια και να εισαι σιγουρος οτι θα τα εκτιμησει αφανταστα απο την στιγμη που τα ειχε στερηθει....

vagelis76
17-11-2009, 00:12
Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω, όταν τον χαϊδεύω, κουνάει πάνω κάτω το κεφάλι του και βγάζει τροφή από τον οισοφάγο του και την αφήνει στο χέρι μου!!!!!

Αυτό σημαίνει κάτι?????

είναι μια κίνηση που κάνουν τα πουλία στο ταίρι τους με σκοπό να τα ταϊσουν όπως η μάνα τα μωρά της.
αυτο πιστεύω οτι είναι καλή ενδειξη αγάπης και ίσως εμπιστοσύνης....
καλο θα είναι να μην τον ενθαρρύνεις όταν το κανει αλλά να φεύγεις απο το χώρο που βρίσκεται το πουλι.το κάνει και ο δικός μου όταν κάνουμε ζουζουνιές και αγκαλίτσες....του αποσπάω την προσοχη όμωσ για να το σταματήσει.....φοβαμαι μη του δημιουργηθούν στομαχικές διαταραχες(ίσως λάθος φοβάμαι)
πιστεύω να ανταποκριθούν και εμπειρότεροι κάτοχοι του είδους αυτού.
καλό θα ήταν να το θέσεις στο φορουμ ως ξεχωριστό θέμα- ερώτηση θα βοηθούσε περισσότερο.

Φάμπιο
17-11-2009, 00:30
Εκτος οτι ειναι κινηση γονιος προς παιδι ειναι και ενδειξη ερωτικης επικοινωνιας μεταξυ 2 πουλιων και γενικα τρυφεροτητας!
Ειναι καλο σημαδι που το κανει αυτο!