PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βασικές προϋποθέσεις για παπαγάλους

volosr
14-11-2009, 13:26
Βασικές προϋποθέσεις για παπαγάλους

1. Ένα μεγάλο σπίτι
Χρειάζομαι χώρο για να κινούμαι, να ασκούμαι και να τεντώνω τα φτερά μου. Επιπλέον, χρειάζομαι περισσότερο χώρο για τα παιχνίδια μου, τα κλαδιά μου, το φαγητό και το νερό μου. Παρακαλώ πάρε μου το μεγαλύτερο δυνατό σε μέγεθος κλουβί.

2. Χώρο για να πετάω
Aν το κλουβί μου είναι αρκετά μεγάλο, ίσως μπορώ να πετάω από τη μια άκρη στην άλλη. Βέβαια θα ήταν καλύτερη μια πτήση σʼ ένα ασφαλές δωμάτιο (τραβηγμένες κουρτίνες, όχι γάτες). Πολλοί
ιδιοκτήτες παπαγάλων ζητάνε από τον κτηνίατρο να ψαλιδίσει τα πρωτεύοντα φτερά μας, ειδικά αν το περιβάλλον μας δεν είναι απόλυτα ασφαλές για πτήση.

3. Η σωστή διατροφή
Ποικιλία, αυτό ακριβώς χρειάζομαι. Όχι μόνο σπόρους ή κροκέτες, αλλά φρούτα και λαχανικά επίσης. Ρώτησε τον κτηνίατρο σου ή το pet-shop για περισσότερες πληροφορίες διατροφής και συμπληρωμάτων.

4. Κλαδιά και παιχνίδια
Στην άγρια φύση είμαι συνέχεια απασχολημένος, μασουλάω όλη την ώρα, γιʼ αυτό θα ήθελα να μου φέρνεις φρέσκα ασφαλή κλαδιά να δαγκώνω μια ή δύο φορές την εβδομάδα. Επίσης ενδιαφέροντα παιχνίδια που θα εμπλουτίσουν τη ζωή μου και θα διατηρήσουν το μυαλό,τα νύχια και το ράμφος μου απασχολημένο.

5. Νερό
Χρειάζομαι μπάνιο συχνά για να διατηρώ το φτέρωμά μου σε καλή κατάσταση. Αν ζούσα στο τροπικό δάσος θα πλενόμουν στις κορυφές των δέντρων,αλλά στο σπίτι μπορείς να μου κάνεις μπάνιο με χλιαρό νερό δύο φορές την εβδομάδα.

6. Εκπαίδευση
Ποτέ και για κανένα λόγο, μην χτυπήσετε ή πετάξετε αντικείμενα σε έναν ''άτακτο'' παπαγάλο. Μάθετε να χρησιμοποιείτε τις μεθόδους ''θετικής ενθάρρυνσης'' για να μπορείτε να διορθώνετε ενδεχόμενα προβλήματα συμπεριφοράς.

7. Συντροφιά
Άνθρωπος ή πτηνό;
Κάθε παπαγάλος έχει ανάγκη από ένα φίλο. Σε περίπτωση που δεν έχω έναν άλλο παπαγάλο για φίλο, ένας άνθρωπος θα ήταν ότι πρέπει, αλλά χρειάζομαι πολλή προσοχή. Μίλησέ μου, τάισε με
λιχουδιές, παίξε μαζί μου. Είμαι σαν ένα ενθουσιασμένο παιδί που δεν μεγαλώνει ποτέ! Θα ζήσω πολλά χρόνια, γιʼ αυτό σκέψου το μέλλον μου-ποιός θα με φροντίσει όταν θα φεύγεις για διακοπές;

8. Μεγάλο κλουβί - η υπέρτατη πολυτέλεια
Αν έχεις τη δυνατότητα, ένα πολύ μεγάλο κλουβί, εσωτερικού ή εξωτερικού (προστατευμένο) χώρου, θα μου προσέφερε πολύ υψηλή ποιότητα ζωής. Μεγάλος χώρος-απόλυτη ευτυχία!

9. Ειδικευμένος ιατρός (πτηνίατρος)
Να θυμάσαι πάντα, είμαι άγριο ζώο και έχω ειδικές ανάγκες ιατρικής περίθαλψης. Βρες τον κοντινότερο ειδικευμένο στα πτηνά ιατρό, έτσι ώστε να με ελέγχει συχνά και να με βοηθήσει γρήγορα σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Καλό είναι να μου τοποθετηθεί και ένα microchip έτσι ώστε να με βρεις εύκολα, αν χαθώ.

Πηγή: http://www.parrots.org/

fragos
14-11-2009, 13:30
πολυ ωραιο αρθρο!!

Blackholesun
14-11-2009, 16:20
Ακριβως ετσι !! Μπραβο και απο μενα !!

Niva2gr
14-11-2009, 19:35
Πολύ καλό ποστ για αυτούς που σκέφτονται να πάρουν παπαγάλο!
Αν και τα σχετικά με το μικροτσίπ είναι λίγο δύσκολα στην Ελλάδα. Εδώ μετα βίας υπάρχουν πτηνίατροι.

vagia
15-11-2009, 00:26
Κι από μένα μπράβο!!! Είναι πολύ καλό!!!

christos78
15-12-2009, 20:34
πολυ καλο !!!!!!!μπραβο σου !!!!!

vas
08-02-2010, 07:56
βρε παιδιά..πέρασε ο καιρός με το σάμμυ,το συνήθισα και έχω μια απορία...
πως θα μπορούσε ποτέ κάποιος να χτυπήσει ένα τέτοιο πλάσμα?για ποιο λόγο?και δαγκωματιές έφαγα και πόνεσα,και αταξίες έκανε,ε τι να κάνουμε... του τράβηξα την προσοχή με άλλα πράγματα,έφυγε απο εκεί,δεν ξαναπήγε,δεν ξαναέκανε αταξίες,σε λίγο καιρό θα βρει κάπου αλλού να πάει να κάνει αταξίες,πάλι το ίδιο θα κάνω,είναι λύση να χτυπάμε τον παπαγάλο? :dontknow: μα απο που και ως που?καταρχήν με το 1/83 της δύναμης σου να χτυπήσεις του έχει κάνει τα κόκαλα αλοιφή!Ευχαριστούμε Γιώργο,πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο :star:

marlene
12-07-2010, 15:09
Πράγματι Βασιάννα, το να χτυπήσει κανείς αυτά τα πλασματάκια μου φαίνεται εξίσου αδιανόητο!
Εξαιρετικό το άρθρο, Γιώργο! Και είναι τέλειο που ο παπαγάλος μιλά σε πρώτο πρόσωπο..!
σε βάζει πραγματικά να σκεφτείς από την άλλη πλευρά!

angelfarm
12-07-2010, 16:13
βρε παιδιά..πέρασε ο καιρός με το σάμμυ,το συνήθισα και έχω μια απορία...
πως θα μπορούσε ποτέ κάποιος να χτυπήσει ένα τέτοιο πλάσμα?για ποιο λόγο?και δαγκωματιές έφαγα και πόνεσα,και αταξίες έκανε,ε τι να κάνουμε... του τράβηξα την προσοχή με άλλα πράγματα,έφυγε απο εκεί,δεν ξαναπήγε,δεν ξαναέκανε αταξίες,σε λίγο καιρό θα βρει κάπου αλλού να πάει να κάνει αταξίες,πάλι το ίδιο θα κάνω,είναι λύση να χτυπάμε τον παπαγάλο? :dontknow: μα απο που και ως που?καταρχήν με το 1/83 της δύναμης σου να χτυπήσεις του έχει κάνει τα κόκαλα αλοιφή!Ευχαριστούμε Γιώργο,πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο :star:

δυστυχως βασσιανα υπαρχουν πολλοι που χτυπαν ζωα.....(σε ενα πετ στην αθηνα-κεντρο,ηταν ενας πελατης και εδινε σφαλιαρες σε εναν μακαο ....λεγοντας του "ελα τι θα κανεις??",το καημενο το ζωο το μονο που εκανε ηταν να τα δεχεται με ενα απλο φτερουγσιμα και με μια ελαφρια απομακρυνση απ αυτον μιας και ηταν δεμενος με αλυσιδα........(αυτο εγινε τον δεκεμβριο του 09 μπροστα στα ματια μου))
αποτελει οδυνηρη διαπιστωση οτι η ανθρωποτης τοσον ατομικα οσο και συνολικα δεν βλεπει πλεον τον φυσικο κοσμο ως σημειο του μυστηριου του Θεου,αλλα ως αντικειμενο εκμεταλλευσεως(ειτε για κερδος ,ειτε για ωθηση των εγωιστικων παραφυσην επιθυμιων μας)
κανεις δεν ειναι αμετοχος ενοχης για την ελλειψη σεβασμου προς τη φυση...διοτι σεβασμος προς την φυση σημαινει αναγνωρισει οτι ολα τα δημιουργηματα και οντα κατεχουν μοναδικη στην δημιουργια του Θεου θεση....οσο πιο πολυ εμεις γινομαστε ευαισθητοι εναντι της του Θεου δημιουργιας γυρω μας,τοσον πιο πολυ συνειδητοποιουμε τον κοσμο του Θεου εντος μας .....οταν αρχισουμε να βλεπουμε την φυση ως εργο Θεου τοτε αρχιζουμε να κατανοουμε τη θεση μα ςως ανθρωπων εντος φυσεως......................

Antigoni87
14-07-2010, 16:46
δυστυχως βασσιανα υπαρχουν πολλοι που χτυπαν ζωα.....(σε ενα πετ στην αθηνα-κεντρο,ηταν ενας πελατης και εδινε σφαλιαρες σε εναν μακαο ....λεγοντας του "ελα τι θα κανεις??",το καημενο το ζωο το μονο που εκανε ηταν να τα δεχεται με ενα απλο φτερουγσιμα και με μια ελαφρια απομακρυνση απ αυτον μιας και ηταν δεμενος με αλυσιδα........(αυτο εγινε τον δεκεμβριο του 09 μπροστα στα ματια μου))

Έκανε τέτοιο πράγμα;; :angry: :angry: Καλά, και δεν είπε κανείς τίποτα; Δεν του είπες να σταματήσει; Λυπάμαι που ο μακάο δεν του έκοψε κάνα δάχτυλο. Έλεος, να χτυπάνε μέχρι και παπαγάλο... Βαρέθηκαν μάλλον να χτυπάνε σκυλιά και γατιά και πιάσαν και τα πτηνά (με αλυσίδα πάντα, όταν σε παίρνει).
Εγώ θα αρχίσω λοιπόν να κρατάω από την ουρά και να δέρνω τα ποντίκια μου, που τολμούν τα θρασύτατα να κάνουν ρόδα όλη την ώρα μες στη νύχτα!

Υγ. καλό είναι όταν βλέπουμε παπαγάλο με αλυσίδα να λέμε στον ιδιοκτήτη να του τη βγάλει ή να τον μεταφέρει σε κλουβί χωρίς αυτήν, ή έστω να κόψει τα φτερά, γιατί θα κάνουμε καταγγελία στην Κτηνιατρική Διεύθυνση Νομαρχίας ή θα καλέσουμε συλλόγους προστασίας όπως το ΕΚΠΑΖ (λεμε τώρα) και θα χάσει το πανάκριβο πουλί του!

ninos
27-06-2011, 12:00
Καλημέρα

Δεν ανοίγω νέο θέμα, αφού αυτό εδώ ταιριάζει κατά κάποιο τρόπο με αυτά που θέλω να ρωτήσω. Εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ας μεταφερθεί από κάποιο διαχειριστή. Οπότε μπαίνω γρήγορα στο θέμα

Ίσως μετά τον Νοέμβριο, θα ήθελα να αποκτήσω κ εγω ένα κοκατιλ για αρχή και μετά από μερικούς μήνες κ ένα άλλο για να μην είναι μόνο του. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και μπορώ να πω ότι μου αρέσει και μου ταιριάζει η συμπεριφορά του. Όμως θα πρέπει να εξετάσω εάν ταιριάζει κ ο δικός μου τρόπος ζωής στο πουλάκι. Δεν θέλω να το κάνω δυστυχισμένο, ούτε να με παρασύρει ο ενθουσιασμός μου σε ένα λάθος που μετά θα είναι δύσκολο να το διορθώσω.

Υπάρχουν ορισμένα προβλήματα, οπότε και θέλω την βοήθεια σας προκείμενου να είμαι σίγουρος για την απόκτηση του. Αρχικά πότε δεν είχα παπαγάλο, παρά μόνο καναρίνια. Μαθαίνω όμως γρήγορα, οπότε αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα.

Το ποίο σημαντικό πρόβλημα, που ήθελα να ρωτήσω είναι ο ΧΡΟΝΟΣ. Δυστυχώς δουλεύω περίπου 10 ώρες την μέρα, οπότε ο παπαγάλος, τις καθημερινές μέρες θα είναι την περισσότερη ώρα μόνος του. Τον χειμώνα που η μέρα είναι μικρότερη, ίσως να μην με βλέπει και καθόλου, παρά μόνο ελάχιστα το πρωί ή το απόγευμα πριν πέσει το φώς του ήλιου, οπότε και θα πρέπει να κοιμάται.

Τα καναρίνια σαφώς και δεν πρέπει να τα παραμελούμε, όμως σε αυτό το σημείο πιστεύω ότι δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα, όσο φαντάζομαι οι παπαγάλοι. Πόσο μάλλον εάν δεν είναι μόνα τους. Μπορούν να συμβιώσουν αρκετές ώρες χωρίς εμάς, εάν τους παρέχεις τα απαραίτητα, χωρίς να πάθουν κατάθλιψη ή κάτι αντίστοιχο. Το Σ/Κ έχω άπλετο χρόνο και θα μπορώ να ασχολούμαι μαζί του αρκετά.

Μερικές επίσης φορές, χρειάζεται να λείψω το μέγιστο για 2 μέρες. Για τα καναρίνια, φροντίζω να έχουν άφθονο νεράκι κ φαγητό για αυτές τις 2 μέρες, οπότε και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια ο κίνδυνος απουσίας είναι πάντα υπαρκτός, αλλά ανεκτός για να το κάνεις.

Η ερώτηση είναι, θα μπορούσα να αφήσω ένα παπαγάλο μόνο του για 2 μέρες, φυσικά μέσα στο κλουβί, είτε θα επιστρέψω κ το κακόμοιρο θα έχει πάθει δεν ξέρω κ εγώ τι ? Σχετικά επίσης με την τροφή και το νερό τι γίνεται αυτές τις 2 μέρες ? Στο καναρίνι βάζω 3 με 4 ποτίστρες κ ξέρω ότι το νερό δεν πρόκειται να τελειώσει. Επίσης τα καναρίνια δεν παίζουν τόσο με τις τροφές, ή δεν τους επιτρέπουν οι ταΐστρες που έχω πάρει, άρα θα υπάρχει φαγάκι. Τι γίνεται όμως με τους παπαγάλους ?

Μια ακόμα ερώτηση που αναφέρω είναι φασαρία. Τα καναρίνια, φυσικά κ κάνουν φασαρία, αλλά σε καμία περίπτωση όπως ο παπαγάλος. Υπάρχουν παπαγάλοι που βγάζουν τεράστιες κραυγές. Ισχύει και στα κοκατιλ αυτό ?

Τέλος, επειδή δεν κατοικώ μόνος στο σπίτι, ο παπαγάλος θα εγκατασταθεί σε μπαλκόνι, φυσικά προστατευμένο με τέντες από τον ήλιο και προστατευμένος από το κρύο και τα γεράκια. Τα καναρίνια τα έχω πάντα σε εξωτερικό χώρο και τα βάζω μέσα, μόνο σε περίπτωση μεγάλη παγωνιάς. Είναι αυτό πρόβλημα για τους παπαγάλους ?

Οι απαντήσεις που θα μου δώσετε θα είναι αυτές που θα με οδηγήσουν σε μια ώριμη κ σωστή απόφαση.

ninos
28-06-2011, 21:52
Δεν γνωρίζει κανείς βρε παιδια ή το έχω βάλει σε λαθος σημειο το ποστ μου ?

zack27
28-06-2011, 23:23
Ελα παραπονιαρη!!!!χα χα...
Λοιπον το κοκατιλ ειναι απο τα πιο αγαπητα ειδη κατα την γνωμη μου και αν το εκπαιδευσεις σωστα γινεται απιθανο φιλαρακι .Θεωρω οτι ειναι πουλια που δενονται με τον κατοχο τους , δηλαδη με τον ανθρωπο που τα φροντιζει....Επειδη ειναι πουλια που αναζητουν την παρεα και ειναι και πολυ κοινωνικα πιστευω θα νιωθει μοναξια πολυ τοσες ωρες , οποτε καλο θα ειναι αν βεβαια εχεις και τον καταλληλο χωρο να επαιρνες 2 (αγορακι κ κοριτσακι κατα προτιμιση ) ωστε να εχουν παρεα το ενα το αλλο!!!!Σκεψου οτι θα ειναι μονο του τοσες ωρες...κριμα δεν ειναι?
Υπαρχουν ταιστρες και για τους παπαγαλους που δεν τους επιτρεπουν να πετανε τη τροφη απ'εξω οποτε τροφη θα υπαρχει!!!!Το καλυτερο θα ηταν βεβαια αν ειχες ενα ατομο να πηγαινει να τα φροντιζει το διαστημα που θα λειπεις , η να του τα πας στο χωρο του(καλο θα ηταν το ατομο αυτο να εχει μια επαφη με τα πουλι στο ενδιαμεσο).Οσον αφορα το θορυβο τα αρσενικα τουλαχιστον το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθουν κελαιδανε , σφυριζουν κτλ. Εγω προσωπικα το θεωρω ανεχτο ως καποιο βαθμο!!!!Μπορει βεβαια και στο ενδιαμεσο να κανουνε χαρουλες δεν μπορεις να το ελεγξεις αυτο!!!!Αν τα εχεις καλυμενα και προστατευμενα τα κλουβια σου ειναι μια χαρα(εκτος απο την περιπτωση παγωνιας εννοειται αυτο).

ΥΓ: νομιζω οτι θα επρεπε να ειχες ανοιξει ενα καινουργιο θεμα...αλλα δεν το κρινω εγω οποτε θα σου πουν τα παιδια!!!!

ninos
29-06-2011, 08:35
αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ανοίγω καινούργιο θέμα, επειδή είναι συγκεκριμένα τα ερωτήματα μου σε σχέση με αυτό το θέμα

toykaki
13-02-2014, 09:38
πολυ ωραιο αρθρο!!

ioanniz
07-04-2016, 16:12
Καλησπερα παιδια και απο εμενα. Τα 90 εκατοστα μηκος ειναι καλο μεγεθος για κλουβι ; Εχω 2 μπατζακια :)

jk21
07-04-2016, 16:53
Ειναι !!! Μια χαρα ειναι !

off topic :

καμμια φορα τα παλια θεματα που ενεργοποιουνται φερνουν στιγμες ξανα επικαιρες ,της ιστοριας αυτης της παρεας

ενας συνοδοιπορος ,μια ψυχη που βοηθησε ηθικα και υλικα το φορουμ οσο λιγοι , που η δουλεια και η οικογενεια δεν τον αφηνουν να ειναι οσο θα ηθελε μαζι μας ... ο Στελλαρας ( ninos )που εδω ειναι στα πρωτα βηματα του κοντα μας (μολις ενα μηνα τοτε ) που μολις τωρα ειδα οτι περασε και απο σταδιο σκεψης να γινει παπαγαλας , οντας καναρινας παλιοτερα και καρδερινας τα τελευταια χρονια